Donderdag 2 Juli 1931 AMERSFOOKTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 2 TWEEDE BLAD DE BATAAFSCHE" BESCHULDIGD? NIET DUURDER i IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. VOLKENBOND EN VREDE DE RAMP TE VINCENNES Vragen van den heer Wijn koop aan den Minister van Koloniën Door den heer Wijnkoop zijn tot den Mi nister van Koloniën de volgende vragen gericht: 1. Wat is de Minister van plan te doen ten aanzien van de in de brochure „Petro- leura-Adel", van A. Weeber, tegen de Ba- taafsche Petroleum Mij. in Nederlandsch- Indië ingebrachte hoogst ernstige beschul digingen? 2. Heeft de bedoelde maatschappij den gouvernements-geoloog dr. Tobler zij het dan tevergeefs trachten om te koo- pen met een bedrag, zooals gemeld wordt, van een half millioen gulden? 3. Wat denkt do Regeoring te doen te gen het beweerd opzet der Bataafsche Pe troleum Mij. om aan de Ned.-Indische schatkist haar contractmatig aandeel in de clie-concessies door bepaalde manoeuvres zooveel mogelijk te onthouden? 4. Hoe kan de Regeering het toelaten, dat bedoelde maatschappij omtrent haar productie en werkzaamheden in Ned.-Indië aan de Regeering ongeteekende, wellicht verkeerde, in elk geval waardelooze op gaven doet en dat ze haar boor- en geolo gische rapporten niet overlegt? 5. Wil de Regeering mededeelen, welke ontslagen hoogere en lagere landsdienaren direct na hun ontslag uit 's lands dienst door de maatschappij in dienst zijn geno men? 6. Kan de Regeering mededeelen, of, en welke terreinen door de maatschappij door verwatering in waarde zijn verminderd en of en waar verkeerd geboord is, zoodat de aanwezige olie niet werd aangeboord? 7. Is de Regeering bereid den strafrech ter uitspraak te laten doen naar de ern stige beschuldigingen tegen de maatschap pij; zoo neen, waarom niet, daar toch de beschuldiger openlijk aanbiedt het mate riaal, dat in zijn handen is, aan een ern stig onderzoek te willen onderwerpen 8. Is de Regeering niet van meening, dat op grond van het in de vorige vragen ge noemde alle contracten van de regeering met de Bataafsche Petroleum Mij. in Ned.- Indié onverwijld behooren te worden opge zegd? DE P.H.-A.G.R. TE BAGDAD. Aneta-Vaz Diae meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de PH-AGR om 5.15 uit Djask is vertrokken en om 10.15 te Bushir is aangekomen. Vandaar vertrok liet toestel weer om 11.10 en arriveerde om 16.45 te Bagdad. DE P.H.-A.F.S. TE CALCUTTA. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de PH-AFS om 4.55 uit Jodphur is vertrokken en om 9.55 te Allahabad is geland. Vandaar vertrok het toestel om 10.40 en landde om 16.03 in Calcutta. ZOLDERBRAND TE ARNHEM. Drie kinderen gewond. Arnhem, 1 Juli. Hedenavond om streeks 10 uur brak brand uit on een zol der van een perceel in de G. A. Smitsstraat en Vóel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM. Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in de Rijksvischhallen te IJmuiden inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de 1JILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-car- bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro- quetten, vischkoekjes, gebakken visch, Ntieuwe Haring, ge marineerde haring, roimops, gerookte en versche paling, stokvisch, zoutc\isch enz. enz. ALLEEN: Utrcchtschestraat 40. Telef. 92. Gerechtigd tot het voeren van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. alhier Op den zolder sliepen drie kinderen, waarvan één waarschijnlijk met vuur heeft gespeeld, waardoor de brand ontstaan is. Door den dichten rook konden de kinderen niet meer naar beneden komen, zij werden door buren, die een gat in het dak maak ten, bevrijd. De kinderen hadden allen brandwonden opgeloopen, waarvan een zelfs zeer ernstig. Zij werden naar het ge meentelijk ziekenhuis vervoerd. De brand weer, die spoedig ter plaatse wa6. wist den brand tot de zolderverdieping te beperken. DE BRAND VAN HET NED. PAVILJOEN. Een telegram van het Nationaal Jongerenverbond. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon gerenverbond heeft het volgende telegram gericht aan den minister van Koloniën: De Nationaal Jongeren betuigen de Ne derlandsche regeering hun groote deelne ming bij de vernietiging van Nederland's grootsche schepping op de Koloniale ten toonstelling te Parijs. Tevens heeft het Nationaal Jongerenver bond zijn landelijke organisatie ter beschik king van de regeering gesteld om daar, waar het mogelijk zal zijn behulpzaam te zijn bij een eventueele inzameling voor den op bouw. EEN CHANTAGE-PLEGER. De Hooge Raad heeft behandeld een cas satieberoep van P J. v. d. M., een bekende chantagepleger. Hij heeft voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan wegens poging tot afdreiging. Hij woonde met een vriendin op kamers en als deze zich met een man afgaf, deed v. d. M. zich als de be drogen echtgenoot voor. Hij wist dan meestal met het dreigen met de zaak be kend te maken, geld los te krijgen. In een bepaald geval \va6 bij vervolgd, doch de rechtbank te 's-Gravenhage sprak hem vrij. In hooger beroep veroordeelde het Hof te 's-Gravenhage hem tot 2 jaar gevangenis stra. In deze zaak heeft mr. S. v. Oven een drietal cassatiemiddelen toegelicht. WEESPER MOPPEN BITTERKOEKJES WELLINGTONS PALEISBANKET e. a. BOTERKOEKJES. De actie der Vereeniging in verband met de ontwas peningsconferentie Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in zijne laatst gehouden vergadering verschillende besluiten genomen terzake van actie der verecniging in verband met de ontwape ningsconferentie. Het is van oordeel, dat V. en V. als Vol- kenbondsvereeniging aangewezen is om in een zooJanig geval uitdrukking te geven aan wat br aan vertrouwen en verwach tingen in eene zoo belangrijke Volkenbonds conferentie leeft in het Nederlandsche volk De vereeniging zal daarom een adres rich ten tot de conferentie zelve. Onderteekening van dit adres, waarvan de definitieve tekst eerlang zal worden vastgesteld en gepubli ceerd, zal op zoo breed mogelijken grond slag worden opengesteld. De daartoe te treffen maatregelen vormen in de bevoegde organen der vereeniging reeds een punt van overleg. Tot goed begrip van het vraagstuk en van het door de commissie van voorberei ding ontworpen verdrag, dat bestemd i6 om tot grondslag van de beraadslagingen der conferentie te dienen, zal van de zijde van V.E.V. in het najaar en op groote schaal, in den vorm van eene brochure een uiteenzetting worden beschikbaar gesteld, welke tevens van nut zal zijn om den gang der conferentie te kunnen volgen. Voorts bestaat het streven om in de ver schillende provincies het vraagstuk te doen behandelen door daartoe bevoegde sprekers. Door het hoofdbestuur is zoowel aan de Regeering als aan de Kamers afschrift aan geboden van de uitvoerige resolutie op het stuk der ontwapeningsconferentie, door het Congres van de Union der Volkenbondsver- eenigingen, te Budapest 24/28 Mei gehou den, aangenomen. HAAGSCHE BURGERWACHT. 's-Gravenhage, 1 Juli. Door den bur gemeester van 's-Gravenhage is, in plaats van den op 30 Juni j.l. afgetreden comman dant der Haagsche Burgenvacht uitenant- generaal b. d. Ph. W. Weber, adjudant i. b. d. an H. M. de Koningin, als zoodanig tijde lijk benoemd den kolonel O. I. Leger b. d. A. Kisjes, reserve-commandant der Haag sche Burgerwacht. EMMEN EN DE FONDSBELASTING. De gemeenteraad van Emmen heeft ten tweeden male geweigerd te voldoen aan het verzoek van den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw om de gemeente in de derde klas voor de fondsbelasting te rangschikken. Benoemd werd tot directeur van ge meentewerken ir. Maas, te Den Haag. Verslagenheid en ontsteltenis in de Indische pers Verwijt aan den heer Moojen Batavia, 30 Juni. (Aneta.) De geheele Ned.-Indische pers spreekt diepe verslagen heid en ontsteltenis uit over den brand in het Nederlandsche paviljoen van de Kolo niale Tentoonstelling. De bladen beschou wen deze als een nationale ramp, voorat voor Ned. Indië. Velen zijn onder den in druk van het onschatbaar en onherstelbaar verlies scherp critisch gestemd. Het Nieuws van den Dag constateert dat de voorwaarde dat de kostbaarste kunst voorwerpen in een brandvrije klui6 moesten worden opgeborgen door het Nederlandsche hoofdcomité aanvaard doch niet nagekomen is. Het blad is van raeening, dat de heer Moojen voor dit „beduvelen" van het Bat Genootschap aansprakelijk is en voorts voor het onschatbare verlies. „Hij en niemand anders" De heer Moojen moet maar eens verklaren waarom hij de voorwaarde welke door het Indische comité werd gesteld plompweg negeerde en waarom hij de be waking van millioenen aan kostbaarheden aan een enkelen waker overliet. Het Bat. Nieuwsblad wijst er op, dat men verneemt over allerhande verliezen en dat herhaaldelijk geseind is dat de heer Moojen alles verloren heeft, maar over de verre weg kostbaarste inzending van Ned.-Indië zwijgen de telegrammen in alle talen. Ech ter kan men Aneta hiervan geen verwijt maken. Het bewijst alleen dat men te Pa rijs en in Holland nog niet goed begrepen heeft wat er eigenlijk is gebeurd. Ook het Bat. Nieuwsblad neemt aan dat de kost baarste voorwerpen niet zijn opgeborgen in een kluis. Allerwege stijgt de vree6, dat het Bat. Genootschap bij den neus is genomen om geen erger woord te gebruiken. De 6om waarvoor de unica van Ned.-Indië waren verzekerd is belachelijk laag. Trouwens nu aan de eerste voorwaarde niet is voldaan rijst ook twijfel of een afzonderlijke verze kering is gesloten voor de Indische inzen ding (de tweede eisch van het Indische co mité). ONTSLAG ZONDER LEEDWEZEN. Na dertig jaren diensttijd als stadsgeneesheer. Door don heer A. Kist, med. doet. arts te Leiden, werd bij schrijven van 21 April j.l. aan den gemeenteraad dier 6tad met in gang van 1 Juni j.l. ontslag gevraagd als stadsgeneesheer. Eerst than6 komen B. en W. met het voorstel aan dat verzoek te voldoen. Bij het verzoek schreeft dr. Kist het vol gende briefje, dat waarschijnlijk wel eenig m zijn soort mag worden genoemd. Van deze gelegenheid wensch ik gebruik te maken uw college er op te wijzen, dat, sedert de inwerkingtreding van den genees kundigen dien6t, in vergelijking met vroe ger, de positie der stadsgeneesheeren, vol gens het oordeel der meerderheid der be trokkene artsen, dermate onaangenaam is geworden, dat het hun zeer bezwaarlijk is geworden het, vaak moeilijk, ambt met de •noodiga opgewektheid te vervullen. Wanneer ik bovendien onder uw aan dacht breng de, volgens de meening der vier oudste stadsgeneesheeren, treurige saiarieering, welke uw college met ingang van 1 Januari 1928 voor die ambtenaren heeft vastgesteld, daar zal uw college het mij ten goede moeten houden, dat het niet met leedwezen is, dat ik, na een diensttijd van ruim dertig jaar, thans wegens ge zondheidsredenen verzoek uit mijn functie ontslagen to worden. EERSTE REISGIDS HOLLAND—INDIfi. „And're tijden, and're zeden" Dacht ik toen ik 't boekje zag; Waar naast Holland, Insulinde Op de voorpagina „lag''. Moet u in de toekomst moog'lijk, „Even" naar Batavia, Zonder eenige emotie Kijkt ge dan de reisgids na, Nèt als zocht ge 't juiste tijdstip Van 't locaaltje, wat correct Naar de veste Hoevelaken Van "t 6tation alhier vertrekt! Overstappen is niet noodig 't Boekje geeft het duid'lijk An, Dat ge feitelijk van Schiphol, Altijd blijven zitten kan! 't Is dus doorgaande verbinding Die voldoet aan eiken eisch, 'n Beetje tijd er af voor 6lapen En de rest i6 voor de reis! 't Boekje leert ons nog wat andera En dat is van 't mee6t gewicht: 't Zegt ons dat ons rijk Oostinje, Feit'lijk „vlak-bij" Holland ligt! Het vertelt ons verder zwijgend Maar juist daarom zoo met klem 't Schitt'rend werk van de actieve Wakk're, dapp're, K. L. M.l Veertienduizend kilometer In een dag of zeven, acht, Wie had dat voor vijftien jaren Kunnen denken! Ooit gedacht! Deze reisgids wil bescheiden Aan u zeggen: „Landgenoot, 't Kleine Holland bleek al „vliegend'', Weer door groote daden groot Twee-en-twintig-honderd gulden, Kost een kaartje „buurtverkeer"', Daarvoor stijgt u op op Schiphol En u 6trijkt in Bandoeng neerl Als u 't kaartje mocht verliepen En opnieuw betalen moet, Zijt ge zélf in Insulinde, En in Holland uwbankroet GROEGROB. (Alle rechten voorbehouden). TWEE LUXE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Materieels schade. Geldermalsen, 1 Juli. Op een kruispunt van den Rijksstraatweg in de richting van Zaltbommel reden hedenmid dag om half twee een tweetal luxe auto's waarvan een van den polderweg kwam aanrijden op elkander. Beide wagens kwa men in een sloot aan den kant van den weg terecht. De beide chauffeurs kwamen er wonderwel zonder noemenswaardig let sel af. Er waren geen verdere inzittenden in de auto's. De wagens zijn zeer gehavend. BRUTALE INBREKER. Hoedekenskerke, 1 Juli Hedennacht is ingebroken in de hofstede van de Wed. G. Steketee te Baarland. De inbreker had vooraf de buitendeur gebarricadeerd ten einde de ontvluchting van de weduwe en haar dochter te voorkomen. Door het la waai gewekt wist de dochter zich toch nog door een kier van de deur te wringen. Zij snelde naar de Gemeente politie dio oogen- blikkelijk ter plaatse verscheen. Deze zag den inbreker per rijwiel de vlucht nemen. De agent van politie zond hem nog eenige kogels na, die waarschijnlijk alle doel mis ten. Daar de inbreker geen tijd had zijn slag te slaan, wordt niets vermist. Het omgaan met boeken is het omgaan met geesten. FEUERBACH. 'f Naar het Engelsch van BERT A RUCK door Mr. G. KELLER. 57 Maar haar vlucht had niet uitstaande, noch met de beschuldiging van den vorigen morgen, noch met die akelige 6laap\vandel- ge6chiedeni6 van den afgeloopen nacht. Het was enkel en eenvoudig het gevolg van een brief, dien Sheila nog buiten adem in een hoekje van haar coupé in de hand had. Nog maar half wakker keek zij naar den brief. In den afgeloopen nacht had zij bepeinsd, dat het zoo lang wa6 ge leden, dat zij iets uit Indië had gehoord en vlak daarop, den anderen ochtend, had zij dezen brief ontvangen, uit het land, waaraan zij had gedacht. De inhoud^ van dien brief was oorzaak geweest, dat zij haastig had gepakt en naar den trein was gesneld. Ja, ze moest heengaan, juist op het oogen- blik, dat ze een wondermooie ontknoopinp mocht verwachten. Juist op het moment, dat het- zeker scheen, dat zij en Darol el- Van een brief die Sheila nog in de handen had. kander zouden ontmoeten om alle misver stand uit den weg te ruimen, dat hen van elkaar had vervreemd. Dat had dezen mor gen kunnen gebeuren. Dezen morgenja wel! Sheila was zoo gauw teruggeroepen, dat zij niet eens haar vrienden, hoe vluch tig ook, vaarwel had kunnen zeggen. Maar zoo is nu eenmaal het leven! Het leven, bepeinsde Sheila in den trein, die haar naar huis bracht, is een tamelijk ingewikkelde geschiedenis, maar wat zou deze betrekkelijk eenvoudig verloopen als een mensch geen familie had. Waarom is de mogelijkheid niet open gesteld om aan je familie chloroform toe te dienen, ze een maandje te laten slapen tot je tijd en gele genheid hebt om je met haar te bemoeien om ze dan op het geschikte oogenblik met een lekker bakje thee en een vriendelijk woord? Ik zou dat een idealen toestand vinden en ik ben vast overtuigd, dat heel wat menschen er net zoo over denken. Ik vermoed intusschen, dat niemand onzer de eerste zou durven te zijn, die... De familie Curtis had altijd veel familie zwak gehad. Het was een der families, die, hoevelen er ook uit treden en hoeveel nieu we leden er door huwelijk ook bij mochten komen, toch als klitten aan elkaar bleef hangen. Er kan niets met een der leden ervan gebeuren, of de familie werd erbij ge haald, bemoeide zich er mee. Zoodat toen Sheila van haar zuster Chloc een brief ontving, waarin deze mededeelde, dat haar man uit het bergland van Indië was overgeplaatst naar Perzië, dat zij nu met haar dochtertje Sheila naar Engeland moest terugkeeren en dat Sheila naar En geland moest terugkeeren en dat Sheila zelf nu van juffrouw Woffington verlof moest vragen om naar Southampton te gaan ten einde haar eenig zuster af te halen. Shei la begreep, dat haar ook werkelijk niets an ders te doen stond. Bovendien was de brief, die haar achterna was gezonden, zoo lang onderweg geweest, dat zij had nagerekenq, dat als zij den eerstvolgenden trein nam, van Parijs onmiddellijk doorreisde en de eerstvolgende boot naar Engeland nam zij nog juist op tijd te Southampton zou kun nen zijn. In gedrukte stemming zat Sheila te pein zen. Ik zal Zwitserland zeker nooit terug zien. Vaarwel Alpen, vaarwel besneeuwde b09schen en bevroren watervallen! en ze staarde met een somber gelaat naar buiten. Ze dacht aan de vrienden, die ze daar had achtergelaten, haar nieuwe vrienden me vrouw Power, den Franschen graaf, de Rus sen haar lijfwacht van Engelsche studen ten ze dwong zich aan die allen in de eerste plaats te denken, interessante hoofd stukken uit haar levensboek, die ze echter nooit zou uitlezen; de menschen beloven altijd te zullen schrijven en doen het nooit Maar intusschen liet zich de gedachte niet langer terugdringen, die eigenlijk gansch haar ziel vervulde: maar dat ik Da- rol Farquhar nimmer zal terugzien, gevoel ik als een ondraaglijkheid. Dat houd ik een voudig niet uit. Terwijl Sheila mistroostig haar oogen af wendde van het landschap en de medereizi gers eens opnam, waarbij zij constateerde dat het een stel oude juffrouwen was, dat geen oog had voor het landschap, maar zich het liefst verdiepte in den reisgids, wierp zij toevallig een blik in den zijgang van haar wagen en wie kwam daar toege sneld? Darol Farquhar in eigen persoon! Zou het mogelijk zijn, dat hij het zelf was en niet een of andere slankgebouwde En- gelschman in een leeren jas met een pet over de oogen? „Juffrouw Curtis"! Sheila was niet voornemens geweest op te staan, maar ze had den klank van zijn stem nog niet gehoord of ze stond op en vóór ze er om dacht, stond zij naast hem in den zijgang. Hij was niet van plan ge weest haar bij de hand te nemen, maar hij deed het toch en haar hand rustte in de zijne, terwijl hij zeide: Juffrouw Curtis, ik moet u Iets laten zien. Hoe komt u, vroeg Sheila verlegen en verward, in dezen trein? Ik wist niet, dat u weg zou gaan! En ik wist dat ook niet van u. Ik was vroeg In den trein gestapt ik zag u nog juist op het nippertje er in wippen en ik ben u gaan opzoeken. Zij trok haar hand uit de zijne terug en omklemde de leuning langs het raam. Zij staarde naar buiten in de hoop, dat haar ge laat niet de vreugde zou verraden, die haar vervulde. Hij was bij haar! Waarom? Dat was bijzaak! Farquhar reikte haar iets toe. Lees dat eens. Het gaat u ook aan. Een telegram. Ja, hot is me van ik weet niet hoeveel plaatsen achterna gezonden vóór ik 't in handen kreeg. Lees het het betreft u. Sheila nam het papier aan en las over eenkomstig veler gewoonten, eerst de onder teekening. Deze luidde in drukletters: FAR QUHAR en, eveneens in drukletters, be richtte het telegram: Parels terug, omstandigheden onver klaarbaar. Keer dadelijk terug. HOOFDSTUK XXIX Op reis. Gedurende het overige deel van de reis maakten deze beide passagiers slechts schaars gebruik van de plaatsen, welke op het laatste oogenblik met veel moeite voor ze gereserveerd waren. Zij waren In ver schillende coupé's. Dat was toch te mal en zij versperden samen den zijgang, in einde- looze gesprekken verdiept. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5