AM EPSF00KTSC1H DAGBLAD Vrijdag 3 Juli 1931 -DE EEN LANDER" 30e Jaargang No. 3 VIERDE BLAD DE HENGELSPORT BELEMMERD IMAISON DE JAGER H. v. d. PAVERT LU NVIbTHIDDENSIANDS- BANKvco1 SHlTpSSS AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOf T DIRECTIE: A. H. MASTENS ^VERZILVEREN VAN COUPONS DE WIELINGEN KWESTIE WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK ECONOMISCHE TOENADERING Een eerste stap in de goede richting EERSTE KAMER Wijziging der Nijverheids onderwijswet Aan cle orde zijn oen groot aantal wets ontwerpen. Bij dat tot wijziging der visschcrijwct komt do heer Hermans op tegen belem mering van vrijo hengelsport. Nu aan de bezwaren der hengelaars niet is tegemoet gekomen is spreker tegen het ontwerp. Minister K u ij s betoogt; dat de belangen der buroepsvisschers moeten voorgaan. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s. Bij het ontwerp tot wijziging der nijver heidsonderwijswet juicht de heer Dc Veer toe de opheffing van het stopartikel, maar critiseert hij dc vervanging van onbevoeg den door bevoegden Hij meent dat onbe voegden, die jarenlang bevredigend gewerkt hebben, gecontinueerd dienen te worden. Minister Terpstra betoogt, dat hij geen andere redenen ziet om het aantal onbe voegde leerkrachten te beperken, echter zal hij uitbreiding der bevoegdheden overwe gen. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s. Na ecnige opmerkingen van den heer Van Sasse van Ysselt en Van Lanschot wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen het ontwerp tot onteigening voor den bouw van een stuw mot sluis bij Lith. behoorende tot de verbetering van de Maas. Bij het ontwerp tot wijziging der Woning wet betoogt de heer Wibaut dat een groote fout van het ontwerp is, dat het de gemeen ten dio- de volkshuisvesting willen dienen door onteigening in een zwakkere positie brengt. De sociaal-democraten zullen tegen stemmen. De heer Van der Hoeven herinner: aan zijn oude klacht, dat bij onteigening ongelijk recht wordt betracht on dat de ver goeding afhankelijk is van dc bestemming van den grond Dit ontwerp heeft de groote verdienste aan deze praktijk een einde te maken. De heer Kranenburg meent, dat de heer Wibaut in zijn bezwaren overdreven heeft Spreker deelt diens bezwaren tegen onverdiende voordeden door waard over meerdering, doch dit euvel is alleen deug dolijk te bestrijden door oen waardevcr moordoringsbelasting. Minister Verschuur constateert, dat allen het er mee eens zijn dat celukkig een eind is gemaakt aan het ongelijke recht bij waardebepaling. Den heer Wibaut ant woordt spreker dat wanneer de grond eigenaar recht geschiedt, dit geenszins het gemeentelijk beleid kan belemmeren. Spr meent, dat het artikel dat deze materie regelt (92a) volle vrijheid en ruimte laat aan inzicht van dc gemeentebesturen. Het ontwerp tot wijziging der Woningwet wordt hierna aangenomen z.h.st. mot aan- LANGESTRAAT 56 TEL. 115 Voor de Vaeantletijc! de bekende Boierspritc en Janhagel Slagroomgebak, Vanille tJs. Bezoekt onze teekening dat de soc. democraten tegen zijn. Aan de orde is de wijziging der Octrooi- 'Ct. Dc heer M e n d c 1 s ziet de wenschelljk- held van het ontwerp niet in en betoogt dat dc Minister in gebreke is gebleven aan te toonen waarom verlenging van den* termijn van la op 18 jaar noodig is. Do heer Van der Lande Juicht hot ontwerp toe, doch vraagt bij een volgende wijziging meer rekening te houden met cle positie van den zelfsstandigen uitvin der. Minister Verschuur verdedigt nader het ontwerp, hij zegt dat alle advisecrende colleges vóór verlenging hebben geadvi secrd. Ilot ontwerp wordt aangenomen. Op een vraag van den heer De G ij s o- I a a r antwoordt de voorzitter dat de Me morie van Antwoord betreffende de pacht ctten niet vóór 1 October verwacht wordt Naar aanleiding waarvan de heer Blom- jou s zijn teleurstelling uitspreekt over dezen tragen gang van zaken. De vergadering wordt gesloten. De wil is des menechen hoogste kracht. TEGNER. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 58 Later heeft Shcila, terugdenkend aan die eerste gezamenlijke reis in den Grand Ex press Europién, geprobeerd ecnige lijn in dat gekeuvel te ontdekken. Maar dat was onmogelijk, in bonte mengeling drongen de onderwerpen van gesprek naar voren en er werd geen onderscheid gemaakt tusschen wat meer belangrijk was. Ongetwijfeld moest wel het belangrijkste onderwerp van gesprek voor hen zijn dat telegram van den ouden Kei Natuurlijk kwamen zij daarop terug, doch gedurende het cer9tc deel van de reis hield Sheila het telegram in de hand zonder er om te denken. Zij verkreu kelde het, liet het zonder er om te denken in den gang vallen en dan moest hij hot voor haar oprapen. Maar het tweetal vond één omstandigheid blijkbaar het gewicïi tigst. Waren ze niet verliefd op elkaar, en tenslotte weer hcrcenigd? Uit den toon van Farquhar klonk het als l'LLEFOON Ü04 en 697 POSTREKENING 28*6< Een accoord in zicht De correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt: Door de Nation Beige wordt heden, Don clerdag, een artikel gepubliceerd betreffen de do kwestie der Wielingen, waarin o.m. wordt beweerd, dat dit vraagstuk op het punt staat zijn beslag te krijgen. Volgens de Brusselschc bladen zouden de bespre kingen omtrent de Wielingen tusschen Ne derland en Beleiè op verzoek van de Fran sche regeering, sedert eenigen tijd te Parijs zijn hervat en than6 reeds zoover zijn ge vorderd, dat de Belgiscne minister van but- tenlandsche zaken zich gereed maakt om liet desbetreffende accoord met minister Bcelaerts van Blokland en jhr Loudon te Parijs te gaan onderteekenen. De Nation Beige zegt verder nog, dat de regeling neerkomt op een verdeeling van de Wielingen in de lengte in twee gelijke dcclen, een regeling, welke het blad niet kan goedkeuren, omdat, schrijft het, de tot het Ncderlandsche grondgebied behoorende kustwateren, zich alsdan tot op slechts twee kilometers van Zecbruggc zouden uitstrek ken. Alle berichten zonder grond. De correspondent te Brussel der N.R.Ct. meldt: Het volgende officiecle bericht is Donder dagmiddag aan do pers verstrekt: ,.Ecn Brusselsch blad publiceert verzon nen berichten betreffende Nederlandsch Belgische onderhandelingen, welke zouden plaats hebben aangaande kwesties, die tus schen de beide landen hangende zijn Van goed ingelichte zij do wordt verzekerd, dat cr tusschen de beide regeeringen geen on derhandelingen gevoerd worden, maar dat deze regeeringen 6edcrt eenigen tijd met eikaar in contact zijn. ten einde de basi6 te vinden op welke offici^ele besprekingen zouden kunnen worden aangeknoopt. De berichten betreffende de Wielingen zijn van aiicn grond ontbloot." Gedipt. horlogemaker Tel. 852. Langestraat 43. Gevestigd *885 Het ledental gaat achteruit. Na de openingsrede van den voorzitter werd op de te Arnhem gehouden vergade ring het jaarlijks verslag uitgebracht Hierin werd met leedwezen geconstateerd, dat het aantal personen, dat door zijn lid maatschap het werk van den Bond steunt, steeds afneemt. Terwijl vóór den oorlog het aantal leden ruim 20.000 was. is het thans gedaald lot 15.000. D« rekening en verantwoording over 1930 werd goedgekeurd met een eindcijfer van 16.497. In plaats van de heeren dr. .1 C. J. Bie- rens de Haan en C. P. E. van Veeren, die niet herkiesbaar waren., werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen mevr. R. de Voogd-de Vogel te Heemstede cn dr. R. de Boer te Deventer. Naar aanleiding van een voorstel van do afd. Arnhem en ometreken om een reclame wagen te doen vervaardigen, die het stre ven van den bond zal uitbeelden en propa- geeren, werd het hoofdbestuur gemachtigd een onderzoek in te stellen of de uitvoe ring van dit denkbeeld mogelijk is cn naar bevind van zaken te handelen. Ook is aangenomen een voorstel van de afd. Arnhem, om doormiddel van dc radio meer bekendheid te geven aan het streven van den Volksbond en wel door bekende voormannen in den bond als sprekers uit te noodigen Nadat oud-kolonel A. Klontje een en an der had meegedeeld naar aanleiding van dc herdenking van het 25-jarig bestaan van het permanent comité voor oud-Indi sche militairen (Grijze Huis te Putten) werd ten bate van deze instelling een collecte gehouden. Prof. J. G. Slees wijk hield daarna een re de over zijn reis naar de Verecnigde Sta ten. waarbij hij vele bijzonderheden mede deelde omtrent de uitvoering cn de resul taten .yan het drankverbod. Besloten werd, dat dc volgende algemee nc vergadering zal worden gehouden te 's-Gravcnbage. Na afloop der vergadering werd een be zoek gebracht aan de Arnhemsche Buiten school, terwijl daarna op het restaurant ..de Stecncn Tafel" een gezamenlijke kof fiemaaltijd plaats had. waarbij de afdce- ling Arnhem als gastvrouw optrad. In den middag heeft men nog een uit stapje gemaakt naar „de Wcsterbouwing", van waar dc deelnemers per boot naar de stad terugkeerden om zich in het hotel „du Soleil" aan een gemeenschappelijke maal tijd te vereenigen. De Tweede Kamer over het verdrag van Oslo Verschenen is het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 22 D<rc. 1330 te Oslo gesloten verdrag tot economische locnadering met bijbehoorend protocol. Algemeen wordt daarin betreurd, dat blijkbaar nog geen middel is gevonden om de raadpleging van den Volksraad met dus- danigen spoed te doen geschieden, dat noodelooze vertraging wordt voorkomen. Men drong aan er voor zorg te dragen, dat geen vertraging in .dc afdoening van internationale overeenkomsten plaats vindt. De Staten-Generaal staan tegenover dit ver drag als tegenover een voldongen feit. Algemeen sprak men voldoening uit over de totstandkoming van dit verdrag. Het is een eerste stap in de goede richting. Al waren de verwachtingen van verschei dene leden niet hoog gespannen, zoo kaD toch niet worden ontkend, dat het samen gaan van een 5-tal kleine mogendheden, die tezamen een economische kracht van betee- kenis kunnen ontwikkelen, uit velerlei oog punt beschouwd, van nut kan zijn. Sommige leden vragen, of het verdrag reeds tot eenig concreet resultaat heeft ge leid. Ook zouden zij gaarne worden inge licht omtrent de verwachtingen, welke de Regeering voor de naaste toekomst koes tert. Verscheidene leden stelden do vraag of thans definitief kan worden aangenomen, dat de Handelsconvcntie van Genève tot het verleden behoort. Gevraagd werd. of van de Regeering spoe dig een mededeeling kan worden tegemoet gezien van het standpunt, dat de Regeering heeft ingenomen t. a. v. de vraagstukken, welke in de Meivergadering der Europee- scbe commissie zijn besproken. Gevraagd werd ook, of de Regeering bereid is, ham- gebondenheid aan de conventie inzake de in- cn uitvoerverboden te beëindigen. Sommige leden stelden do vraag, of de Regeering niet van oordeel is, dat de wijze, waarop getracht wordt aan den agrarischen nood der Zuidoostelijke Europcesche Staten tegemoet te komen, een nieuwe ernstige be dreiging vormt voor de meestbegunstigings- clausule. Een tol-unie met België. Sommige leden achtterrhet gelukkig, dat ook België tot de verdragsluitende partijen behoort In verband hiermede werd ge vraagd, of de Regeering zich reeds een meening heeft gevormd omtrent het her haaldelijk geopperde denkbeeld voor een geheele of gedeeltelijke tol-unie tusschen beide landen. Wellicht, zoo meenden som mige leden, zou het aanbeveling verdienen, dit vraagstuk voor een gemengde commis sie uit beide landen in studie te doen nemen. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Toen Woensdagochtend de tram van Alkmaar naar Amsterdam de boerderij Ma- rienheuvel, eigenaar de heer P Boots te Beemster, passeerde, reed de eigenaar juist met zijn auto op de tramrails. Een aan rijding was onvermijdelijk. De auto werd gegrepen en totaal in elkaar gedrukt. De eigenaar werd uit den auto geslingerd en bleef bewusteloos op den weg liggen. Hij kwam spoedig bij en bleek geen letsel op- geloopen te hebben. Wel was hij zeer over spannen. Door den hevigen schok sprong de locomotief uit de rails, maar werd met behulp van het eigen personeel spoedig in de rails gebracht. De tram kreeg een half uur vertraging. EZELTJE STREK JE! Zwaarbeladen ezels zeulen 't Pottenbakkers-zaakje rond, Zoekend eten voor zich zclvcn en hun baas op Neërlandsch grond Hunne arbeid in de zaken Van dc baas is heuscb niet klein' En de kooplui lachen als de Koopers niet erg koop-lui zijn. Vlen kochten gretig dingen Van dit aardewerk-gedoe, en mijns inziens komt den koopman Niet den naam van „ezel" toe! 'tWas maar 6teeds: „Ezeltje strek je", cn gaat de verkoop niet slecht. Komt het met „Tafeltje dek je", 'sAvonds wel vanzelf terecht! Weet U wat me opviel lezer, Wat me even heeft verrast, Deze ezels bleken duid'lijk Slechts naar draagkracht maar belast. Dat valt niet van ons te zeggen. Daaruit blijkt, heb ik 't niet mis, Dat deez' ezeldrijver beter voor z'n bron van inkomst is, Dan men vaak is voor ons tobbersi Toen ik 't iemand zei zoo pas Zei hei: ,.'k Zou wel willen dat ik 'n Pottenbakkers ezel was! Weet U wat of ik er dacht toen Deze man zoo somber sprak? "k Dacht: ..Dat is, wat eerst ontbrak nog Dit is: „Knuppel uit den zak!" GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE POSTVLUCHTEN. Amsterdam, 2 Juli. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P.H.—A F S. om 5.38 uur uit Calcutta is vertrokken en om 10.15 uur te Akyab is geland. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat dc PH-AGR he den om 4.10 uit Bagdad is vertrokken en om 9.35 te Gasah is geland. Vandaar ver trok het toestel weer om 9.40 en arriveer de om 11.40 te Kairo. Het toestel 6teeg weer op om 13J25 en kwam om 16.05 te Mersa Matruh aan. BRAND TE HERKENBOSCH. Roermond, 2 Juli. GUteron brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer Hermans te Herkenbosch. In enkele minuten stond de woning in lirhto laaie. Ze brandde tot den grond toe af. Van hier uit sloep het vuur over op de woning van deu heer Biermans. Ook een schuur gevuld met hooi. stroo cn eraan werd in de asch gelegd De inboedel ging grooten- deels verloren. Verzekering dekt dc schade. DE ZOLDERBRAND TE ARNHEM. Een der kinderen overleden. Arnhem, 27 Juni. In aansluiting op het bericht betreffende den zolderbrand in de G. A. Smitsstraat alhier, kan nader worden geme!d. dat het jongste der kinderen van het gezin pas aan de gevolgen van de beko men brandwonden is overleden. De andere kinderen maken het redelijk wel. MINISTER DECKERS NAAR VLISSINGEN 6-Gravenliage, 2 Juli. De minister van defensie, mr. dr. Deckers, vergezeld van zijn adjudant, luitenant-tcr-zee le kl. Bozuwa, vertoefde heden te Vlissingen om de inrichtingen van de marine, speciaal voor de opleiding van bet personeel, in oogenschouw Le nemen. een liefdesverklaring, toen hij tot haar zei- de: Ik liad gedacht, dat ik nooit meer de kans zou hebben u te ontmoeten. En had je daar toch verlangst naar? vroeg Sheila met een gelukkig gelaat. Hij gaf daar geen antwoord op, keek haar alleen eens aan. Terwijl de D.-trein voortsnelde door Zwitserland, duurde het langen tijd eer een van beiden weer iets zeide. Zij stonden daar. steunende op de koperen leuning van het raam, te kijken naar het voorbijsnellende panorama. Maar hij zag niets anders dan een slanke levendige nimf in luipaardbont, cn zij een forsch gebouwde, gebruinden ja ger met goudbruine kuif. In den nauwen doorgang passeerden hen rèizigcrs met een woord van verontschuldiging. Een Fransch- man had zelfs zoo'n omvang, dat Sheila te rugdeinsde in haar coupé om hem voorbij to laten gaan: een kinderjuffrouw kwam telkens mot een paar kinderen langs hen. Daarna hadden zc een oogenblik verade ming. Dn rol duwde het bankje, dat tegen den kant was opgeklapt, omlaag en met behulp van zijn handkoffer vcrschafto hij zich een zitje daarnaast. Hij zette zich vlak bij Shcila, die zich rustig en kalm hield maar inwendig gnuifde van vreugde, dat zij hem vlak bij zich had, zij het ook onder gansch andere omstandigheden dan voor heen. Zoo langs haar neus weg vroeg ze hem Herkende je me dien Zondag op het ijs? Jou herkennen? Wel natuurlijk her kende ik je dadelijk. Maar jij negeerde me! Nogal natuurlijk! Ze keken elkander glimlachend aan. Weer zoo langs haar neus weg vroeg zij: Wat dacht je wel, dat ik deed? Waar? In Zauberberg? In het hotel? Ja. Kalmweg antwoordde hij: Weet je dat heusch niet? Nu, het spijt me het te moeten zeggen, maar ik heb dat waarlijk gedacht? Dat ik de opbrengst van die parels teerde? Ja, en dat je jacht maakte op nieuwen buit. Wat een vriendelijke opinie had je toch van me. Nu ja, maar ik heb je al gezegd, dat ik daarover spijt gevoel. Maar... Ja, je begrijpt niet recht, hoe ik in dat hotel verzeild was geraakt en hoe ik cr op zulk een voet kon leven? Nu, dat dankte ik niet aan parels, maar aan voetbalsport. Malle gesprekken, niet? Maar een heer lijke malle reis! Het was de malste cn toch tevens de genoeglijkste reis, die Sheila ooit in haar leven had gemaakt. Plotselinge be kentenissen, half uitgesproken liefdesver klaringen. ja was niet alles wat zij de den of dachten door lefdc gedrenkt? In den restauratiewagen zorgde hij voor alles! Zij had slecht te gaan zitten om bediend en be dorven te worden als een jong vrouwtje op hair huwelijksreis. Aan tafel dachten zij eindelijk weer eens aan die parels en dat veelbeteekenende telegram. Zij haalde het uit een broodmandje, waarin het was te recht gekomen en vroeg: Wat zou er gebeurd zijn, denk je? Kan je je voorstellen, waar je oom dat collier heeft teruggevonden? Hij haalde dc schouders op. Ik heb or niet het minste van. W zullen moeten afwachten. Darol, ik moet je nog eens wat anders vragen. En dat is? Heb je ooit wel eens geslaapwandeld? Zij had die vraag niet over de lippen, of zij kon het antwoord reeds lezen op zijn ge laat, dat onmiddellijk betrok, zich verstrak te. Jawel, ik erken, dat me dat wel eens is overkomen. Maar je moet me niet kwa lijk nemen, dat ik daar liever niet over spreek. Wat zei hij dit beslist en kortaf! Maar hij moest toch begrijpen, dacht Sheila, dat ik dat niet zoo maar eens vraig, dat het van gewicht kan zijn mij dat mede te deelen! Zenuwachtig, gevoflend, dat zij op 't punt stond iets belangrijks te ontdekken, vervolgde zij 6tamclcnd: Het 6pijt me ontzettend cn ik vind bet zeer onpleizicrig je iets te vragen, wat je onaangenaam is. Maar Darol, als goede vriendin vraag ik je dat. Haar toon kalmeerdo hem, zijn gelaat werd weer vriendelijker en van den gun- stigèn indruk gauw gebruik makende, zei- do zij: Ik zal er nooit weer over pralen, maar als je me wilde mededeclen Nu, ik wilde je het antwoord niet schul dig blijven. Ga door. Mag ik dan vragen hoe vaak je dat overkomen is? Niet meer dan tweemaal antwoordde hij haastig, met tegenzin en met een af wijzend gebaar. Eens toen ik nog een klein kind was. Toen mijn moedor gestorven was heeft men mij. die tot nog toe altijd op haar kamer had geslapen, een andere ka- met gegeven. Op een nacht Leeft men mij op de trap gevonden, blijkbaar wilde ik probeeren naar moeders kamer te gaan. maar ik herinner me er niets van. Men heeft me later verteld, wat er met mij I was gebeurd. Ik vind dat heel belangrijk, Darol Maar ik blijf verder vragen. Wanneer is het dc tweede keer gebeurd? Toen ik krijgsgevangene was in Duitschlnnd. Ik was, zooals ik je heb mede gedeeld. vervuld met de gedachte te ont snappen. Het was een obcessie voor mei Niemand was er lot nog toe iD geslaagd weg te komen. In mijn slaap wandelde ik op een nacht nit een der barakken, waarin we waren gehuisvest. Toen ik wak ker werd, stond ik met mijn neus tegen het prikkeldraad, terwijl de punt van do bajonet van den schildwacht me in mijn lenden prikte. Ik heb nooit geweten hoe ik daar was gekomen. Dat was de tweede keer. En nu de derde keer, zei Sheila met een lachtjc op haar trillende lippen. Voor zoover ik weet, is het ook een derde maal gebeurd! Dat begrijp ik niet! Laat ik je dan iets mededeclen, dat je nog niet weet. Je hebt in den afgeloopcn nacht ook geslaapwandeld, Darol. Wat heb ik nu aan de hand? Nu deelde zij hem het gebeurde mede; haastig beschreef zij hem, hoe zij hem had zien verschijnen op zijn balcon, hoe ze me vrouw Power en de anderen te hulp had geroepen en wat er tenslotte in den tuin voor het hotel was gebeurd. Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11