MOEZELWIJNEN J. A. Schoterman Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. MET EEN MAAND EEN NIEUW PAVILJOEN? DE RAMP TE VINCENNES Het onderzoek naar de oorzaak Utrechtschestraat 17 Telef. 145 HET 0PRU1MINGSWERK AANGEVANGEN De ramp te Parijs UIT DE STAATSCOURANT VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN C. DE JAGER Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete IVieubileering HUMORHOEKJE Is de critiek der Indische bladen gerechtvaardigd? Leiden, 2 Juli. Een redacteur van het Persbureau Vaz Diaz heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met den heer Krie- ger, conservator van het Ethnografisch Mu seum te Leiden, dia gisteravond terugge keerd i9 uit Parijs. De algemeene indruk zeide do heer Krieger is dat men den toestand kalm moet beoordeelen. Groote verliezen zijn ge leden, voornamelijk door het Koloniaal In stituut. Het meest jammer is, het verloren gaan van een collectie van bijzondere uit gaven van scheepsjournalen van mr. Engel- brecht te Rotterdam, en do verwoesting van de z.g. tafel der Compagnie, een groote ronde djattihoutcn tafel, eigendom van den heer Paul May. Ook het portret van Raden Saleh, afkomstig van een der Noord-Hol- landsche Musea, is verloren gegaan. Het Ethnografische Museum te Leiden had aanvankelijk weinig gestuurd, maar door den druk van het comité werd aan de eerste zending nog een collectie toegevoegd. Ook het verlies van het Leidsche Museum is zeer aanzienlijk, doch moet niet worden overschat. Voorts is een onherstelbaar ver lies: het verloren gaan van een collectie instrumenten uit het Museum van Indone sische instrumenten van den heer Scheur leer te Den Haag. De heer Krieger had den indruk gekre gen, dat vooral de zendingen uit Batavia het meest belangrijk zouden zijn. De oorzaak is in elk geval geen kort sluiting" aldus de heer Krieger. Wat dan wel? vroegen wij. Er zijn drie oorzaken aan te wijzen n.l.: chauvinisme, communisme of ontslagen elementen van de tentoonstelling zelf zijn aan het werk geweest, hetgeen natuurlijk niet meer is aan te toonen. Het feit, dat de brand op meerdere plaatsen tegelijk uit brak, brengt de gedachte aan moedwil zeker op den voorgrond. De pers moet naar de meening van den beer Krieger aandringen op een nauwkeu rig onderzoek, voor wat betreft bewaking, en verzorging en wie daarvoor de verant woordelijkheid draagt. Ik heb aldus de heer Krieger iets nooit zóó plat gebrand gezien als dat. De vrees voor herhaling is niet ongegrond vooral niet wanneer inderdaad communis tische elementen aan het werk geweesi Zijn. Een vooraanstaand persoon uit de Fraji- «che museum-wereld verklaarde aan den heer Krieger, dat de gedachte aan kort sluiting moet worden uitgesloten, alVecn reeds omdat een Nederlandsche firma de installatie in orde gemaakt heeft en het materiaal van zeer goede kwaliteit was. Wat Trittenheimer Riesling Piesporter Goldtröpschen. Gewas 1930 1929 p.fl. f 1.20 f 1.60 p. anker 48,- f66.- tenslotte het voornaamste verlies voor het Ethnografisch Museum te Leiden betreft: dit bestaat uit een collectie van drie Ja- vaansche oudheden. De ^mogelijkheid be staat dat die nog terugg/levonden worden, weshalve de heer Krieger' reeds morgen waarschijnlijk weer terugkeert naar Parijs voor het verdere onderz/oek. Naar aanleiding van «de critiek der Indi sche bladen op den he/er Moojen heeft een correspondent van de f>Tel." de meening ge vraagd van den voorzitter van het Neder- landsche TentoonstcfUingscomité, mr. D. Fock, die, hoewel overstelpt met de vele be slommeringen tengewlge van den brand te Vmcennes, toch nog even tijd vond hem te woord te staan. Van een eisch, 'Jat de kostbaarste voor werpen in een kluis zouden moeten zijn ge borgen, was den heer Fock niets bekend. Dat de verzekeringen der Indische zendin gen te laag zouden zijn geweest, ontkende Z.Exc. echter krachtig. Het Comité heeft allo inzendingen precies volgens de gedane opgaven verzorgd Het ingestelde onderzoek te Parijs heeft voorts uitgewezen, dat de bewaking van het Paviljoen volgens de ge stelde voorsohriften is uitgeoefend en dat de waker volkomen zijn plicht heeft ge daan. In verband met het verwijt van geen vol doende veiligheidsmaatregelen, wees mr. Fock er nog op, dat de heer Moojen verre weg de kostbaarste verzameling had inge zonden on dus zeker goed op de beveili gingsmaatregelen gelet zal hebben. Op de vraag, of de uitbetaling der assu rantiebedragen in orde was, verklaarde de heer Fock, dat de assuranticmaatschappijen nog even gewacht hebben met de uitbeta ling, tot de resten der puinhoopen waren onderzocht voor de mogelijkheid, dat mis schien nog voorwerpen van waarde zouden worden gevonden. Met den steun van Ne derland en Indië zal men er stellig in slagen weer met een behoorlijk paviljoen voor den dag te komen. Met groote dankbaarheid gewaagde de heer Fock van de vorstelijke gift van 400.000 francs van den heer Hartog. Men zal er alles op zetten om nog een behoorlijke collectie inzendingen bij elkaar tc krijgen. Vrijdagmiddag a.s. zullen de verschillen de maatregelen worden vastgesteld. De Parijsche correspondent van het Hbld. meldt: Woensdagmiddag heeft op het terrein van ons afgebrand paviljoen do contrólo plaats gehad van de verdeelkast, die nog onder het puin lag. Bij de opening van de kast in tegenwoor digheid van de Parijsche deskundigen bleek, dat alle vier de handels neergehaald waren, zoodat daarmee bewezen is dat de bewaker waarheid gesproken heeft, toen hij ver klaarde dat hij, als iederen nacht, den stroom heeft afgezet. In de kast waren do loodzckeringen gesmolten, maar dit wil niets zeggen, gegeven de hitte waaraan zij door den brand bloot gesteld geweest zijn Kortsluiting was immers reeds onmogelijk verklaard tóen de zekerinjgen in den trans formator intact bleken. Thans weet men nog bovendien dat er gecji stroom op do leiding stond; nieuw bewijs dat de clectri- scho installatie de oorzaak van den brand niet kan zijn geweest. Do deskundigen hebben verder den kabel' tusschen transformator en verdeelkast doorgemeten en daarbij geconstateerd dat ook dezj geheel intact gebleven is in weer wil van de groote hitte, waaraan hij door den brand blootgesteld is geweest. De hoofdingeniour Mallet der "Parijsche electriciteitswerken heeft dan ook ver klaard, dat als oorzaak de elcctriciteit kon worden uitgesloten. Vastgesteld is door de verklaringen der getuigen, dat de vestiaire door middel van een rooster met de buitenlucht in verbin ding stond. Het is du6 m o g e 1 ij k dat er door dit rooster iets naar binnen geworpen is om brand te stichten. Of dit inderdaad ook gebeurd is kan echter nog volstrekt niet worden gezegd. Nadat dit onderzoek had plaats gehad heeft de verzekeringsmaatschappij vergun ning tot het opruimen van het puin gege ven, waarmee dadelijk begonnen is. Donder dag gaat men in drie ploegen aan het werk, om de voorbereiding voor den herbouw zoo veel mogelijk tc bespoedigen. Vermeld kan nog worden, dat de drie kanonnetjes van de Oost-Indische Com pagnie, door het Rijksmuseum afgestaan, ongedeerd van onder het puin tc voorschijn gekomen zijn. Een dsnktelegrsm van H.M. de Koningin aan Maarschalk Lyautey. 's-G r a v e n h a g e, 1 Juli. H.M. de Konin gin heeft in antwoord op het telegram van deelneming met de vernieling door brand van het Nederlandsche Paviljoen op de Ko loniale Tentoonstelling^ Parijs van Maar schalk Lyautey, aan dezen het volgende ge antwoord: „Zeer gevoelig, mijnheer de Maarschalk, voor uw minzaam telegram en voor de be tuiging van deelneming die ge mij hebt 'willen doen toekomen, naar aanleiding van den brand, die het Nederlandsche Paviljoen en do schatten, die het bevatte, vernield heeft, 6tcl ik er prijs op. u mijn zeer op rechten dank tc betuigen (get.) Wilhelmina. Een onderhoud met Dr. v. d. Waals Parijs, 2 Juli. (V.D.) De deskundigen die belast zijn met een onderzoek naar de juistheid der aanwijzingen welke zouden kunnen leiden tot de vaststelling van de oorzaken van den brand die het Neder landsche Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling heeft verwoest, zijn heden te Vincennes in aanwezigheid van, den heer Mooycn, den commissaris generaal der Nederlandsche inzending en andere vooraanstaande persoonlijkheden, bijeengekomen. De deskundigen behouden zich de conclu sies voor, doch hebben verlof gegeven hot puin op te ruimen. Hedenmorgen zijn de bergingswerkzaamheden aangevangen. Van alle zijden ontvangt do heer Mooyen aanbiedingen van particulieren, die nieuwe colloctics te zijner beschikking stellen. Ten aanzien van de Bolgische uitnoodi- ging de Nederlandsche collecties in een der Belgische paviljoens onder te brengen, deelt de Nederlandsche legatie mede, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat dit zeer edel moedige aanbod van België zal worden aanvaard De Nederlandsche Commissie van Advies heeft in principe besloten het Paviljoen weer te doen opbouwen, waar voor de goedkeuring dor regeering is ge vraagd. Zoodra het antwoord uit Den Haag zal zijn ontvangen, zal het Commissariaat- generaal zich aan het werk begeven. In de Nederlandsche sectie wordt de hoop gekoesterd het nieuwe gebouw bin nen een maand te kunnen oprichten. 's-G ra venhage, 2 Juli. De secre taris-generaal van het Nederlandsch co mité voor de Koloniale tentoonstelling te Parijs, dr v. d. Waals, is hedennamiddag uit Parijs te 's-Gravenhage gearriveerd. Bij zijn aankomst aan het Hollandsche Spoor station hadden wij een kort onderhoud met den heer v. d. Waals. Hij vertelde ons, dat eerst hedenochtend met het oprui- mingswerk is begonnen kunnen worden Op onze vraag of er nog bruikbare voor werpen tc voorschijn zij*- gekomen, ant woordde hij, dat tot nu toe alleen een aan tal steeneu beeldjes zijn gevonden. Alle9 wat van brons en goud was, is weggesmol ten. Enkele dezer beeldjes zijn tamelijk goed behouden, maar zijn toch wel zoo danig toegetakeld, dat ze eerst schoonge maakt moeten worden wil men zien of zo nog van voldoende waarde zijn. Het staat thans vast, dat er een nieuw gebouw komt. Waarschijnlijk wordt het zelfs opgetrokken in dcnzelfden stijl. Eerst he'^ft men gedacht om het Ncnijtogebouw uit Rotterdam naar Parijs te transportee ren, maar het zou daar waarschijnlijk te laat aankomen. In ieder geval zullen de torens moeten vervallen. In de vergadering van het comité, die Vrijdag plaats heeft, zal wel de beslissing vallen. Gedurende die vergadering zal tc lefonisch overleg gepleegd worden met den heer Moojen, die in Parijs moest blijven. Of de uit de betalen verzekeringssom vol doende zal zijn voor het nieuwe gebouw valt nog niet to zeggen. U moet niet ver geten zeide dr. v, d. Waals, dat het hier spoedwerk betreft, dat veel geld kost. Omtrent de oorzaak van den ramp kon de heer v. d. Waals niets zeggen. Het on derzoek is nog niet afgeloopcn, maar het staat als een paal boven water, dat elcc triciteit niet do oorzaak is. De zware eischcn, die in Parijs te dien aanzien ge steld worden, waren door onze adviseeren- de ingenieurs nog hoogèr opgevoerd. Des kundigen achtten dezen den besten aanleg van geheel Parijs. Wat er te voorschijn zal komen uit de brandkast, waarin cft kostbaarste voorwer pen zijn opgeborgen, is nog niet te zeggen Totdat de heer v. d. Waals uit Parijs ver trok, was men er niet in geslaagd, de kluis te openen. Wij vestigden nog de aandacht van den heer v. d. Waals op de ontstemming, dl blijkens telegrammen in de ochtendbladen in Indië heerscht over te lage verzekering. De heer v. d. Waals meende, dat men in Indië geen enkel verwijt kan maken. Aan allo voorwaarden van het Indisch Comité is voldaan. Do Indische voorwerpen kwa men onverzekerd in Parijs aan. De heer v. de Waals heeft ze toen persoonlijk onmid dellijk verzekerd, tegen het bedrag, dat gevraagd was. Een eisch voor afzondclijke verzekering is door Indië niet gesteld. Zulk een eisch zou ook al zeer on-tactisch geweest zijn. Een betrekkelijk lage premie is juist ver kregen, door alles op één polis te verzeke ren. Toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau vorbonden *eere-medaille in bron6 aan S. A. Tieloman en A. Tieleman, arbei ders bij do Naamlooze Vennootschap Alber- dingk'e Oliefabrieken voorheen F. Alher- dingk en Zonen te Amsterdam: benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogero burgerschool to Gorinch m: F. J. J. van Makkelcnberg, thans tijdelijk leeraar aan die school; zijn aan de Ri»ks hoogero burgerschool te Nouzen benoemd: lo. tot leeraar G. A. den Decker; 2o. tot tijdelijk leeraar*. IL. Bruc.i cn M. Klok en tot tijdelijk leerares mejuf frouw W. A. Zijlstra allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; is tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks hoogere burgerschool te Enkhuizen: A. A. Prins to Amsterdam; is benoemd tot directeur vaji en leeraar ann de Rijks hoogere burgerschool te Den Helder: dr. ir. A. E. Loen. to Assen; is benoemd tot leeraar aan do R.H.B.S. te Hoorn: dr. H. Dulfer. thans tijdelijk leeraar aan die school: zijn wederom tijdelijk benoemd aan de R.H.B.S. te Wageningen: tot leeraar A. v. d. .Woude; tot leerares mevrouw A. M. Italia- ner—Bruins; zijn aan de R.H.B.S. te Middelharnis be noemd: le. tot leeraar J. N. Swaan, thans tijdelijk leeraar aan die school. 2e tot tij delijk leeraar dr. J. A. A. Vrijdagh6 en tot tijdelijk leerares mejuffrouw D. P. A. Hent schel, allen aldaar; is eervol ontslag verleend aan J. Spier, ais tijdelijk leeraar aan de R.H.B.Sc-te Vel sen; zijn benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Wageningen dr. D v. d. Veen en B. J. Timmer, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Doesburg W. P. Bos, adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie De venter; te Brielle J G. van Schalkwijk, sur numerair der directe belastingen, invoer rechten cn accijnzen ter directie Utrecht; met ingang van 1 Aug. 1931 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den com mies bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst J. P van der Voet. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is aan J B. van den Dries, direc teur der directe belastingen enz. te Rotter dam, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als voorzitter van de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg in za ken, rakende de ambtenaren bij de admi nistraties der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen en de registratie en domeinen, van hypotheken en het kadaster, met dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Haarlem, 1 Juli. Hedenavond is een huishoudelijke vergadering gehouden van de Vcreeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen. De voorzitter, de heer ir. J. W. Al bar da, wees in zijn openingswoord op de crisis, waarin wij thans leven. Voor de ar beidsbemiddeling staat een zeer moeilijke taak te wachten. Gelukkig bestaak er een vereeniging, die de toekomstplannen der arbeidsbemiddeling bestudeert, waarvan veel verwacht kan worden. Na een uiteenzetting over de wet op de arbeidsbemiddeling, stelde spr. voor, den oud-minister van Arbeid, Handel cn Nijver heid, prof. Slotemaker de Bruine, een tele grarn van erkenning te sturen, omdat deze de*wet tot stand heeft gebracht! Aldus werd besloten. De diverse jaarverslagen zijn go^dgc keurd. Besloten is in de Noordelijke en Zuidelijke provincies een cursus te houden, De volgende jaarvergadering zal te Tilburg worden gehouden. Alvorens tot de verkiezing van een nieu wen voorzitter over tc gaan, richtte mr. Rueb, penningmeester van het bestuur, zich tot den heer Albarda, en bracht den voor zitter hulde voor het vele, dat hij voor do vereeniging gedaan heeft. Namens de an dere bestuursleden bood hij hem een souve nir aan. De heer Van Gooien, uit Utrecht, sprak namens de Vereeniging van Directeuren van Arbeidsbeurzen en deelde mede, dat het ge schenk, een fauteuil, naar het huis van den heer Albarda was gezonden. De hear Albarda dankte voor de geschen ken. Tot voorzitter werd daarop gekozen de heer W. Drees, wethouder te 's Graven hage. De heer A. Folmer is als secretaris jvarf de vereeniging herkozen. Naxtet de ver gadering was gesloten, begaven de leden zich naar het stadhuis, waar zij officieel door het gemeentebestuur van Haarlem werden ontvangen. Morgen, Donderdag, zullen de prae-advie zen aan de orde worden gesteld. (Tel.). VRAAGT WINKELIER OF NV. HUISKO TCLlzbo AMER5FOORT Heerenmodeartikelen Langestraat 19 Dames glacé afwaschbare HANDSCHOENEN. Verkoop onder garantie. Prijs f 3.75 en f 5— GROOTE BRAND TE ETTEN-LEUR. Tweo boerenhofsteden en een landbouwschuur in de asch gelegd. Gisternacht te ruim half één is brand uitgebroken in de boerenwoning van A. Coremans, dio spoedig grooter oravanc aannam en in weinig tijd twee boerenhof steden en een groote landbouwschuur in de asch had gelegd. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak is brand ontstaan in de boerenhoeve van Coremans aan den Vaart kant, een half uur buiten Etten in de rich ting Breda. Ten gevolge van de droogte en de brandbaarheid van het materiaal stond de hoeve spoedig in lichter laaie. De naastgelegen hoeve van C. Derven werd eveneens aangetast, daarna de land bouwschuur van J. Derven. Te Etten dacht men aanvankelijk, dat de brand te Princenhage woedde, zoodat eerst te ruim 1 uur de sirene op het raad huis het brandalarm gaf. De brandweer, die kort daarop uitrukte, kon ter plaatse vrijwel niets uitrichten, omdat de vaart nagenoeg droog stond en het vuur reeds te lang woedde. Op enkele varkens cn kippen na ls het vee gored. Van het huisraad uit do aan getaste perceelen ging evenwel eon groot deel verloren, evenals tweo dorBchmachi- ncs, landbouwwerktuigen cn de hooioogst, die reeds binnen was, zoodat hier van een aanzienlijke schado gesproken kan worden. Ton gevolge van do kermis cn 't luide alarm van de sirene op hot raadhuis was er vrij veel belangstelling voor den brac' Ook de burgemeester was ter plaatso J. E. STOKVIS. Do heer J. E. Stokvis, die van den ouden, thans ontbonden, Indischen Volksraad lid was cn doel uitmaakte van het College vaü Gedelegeerden, is enkele dagen geleden voor goed uit Indië teruggekeerd. Wel ie het mogelijk, dat hij zich nog eens naar de keerkringen begeven zal, om ziin kennis van land en volk te hernieuwen en nieuwe inlichtingen in te winnen, maar aan zijn Indisch verblijf i6 nu toch een einde geko men, meldt Het Volk. BRAND IN EEN VLASSERIJ; Ridderkerk, 2 Juli. Vanmiddag om streeks 1 uur i6 brand uitgebroken in de vlasserij van den heer A. L. Molendijk te Oostendam gemeente Ridderkerk. In een oogwenk tijd stond alles in lichter laaie. De motorbrandspuit was onverwijld aanwezig en wist het woonhuis gedeeltelijk te spa ren. In de vlasserij was opgeborgen afge- zwingeld vlas dat voor de verkoop gereed was, alsmede een groote voorraad geroot vla6. De vermoedelijke oorzaak is het spe len met lucifers door een 5-jarig jongetje. Verzekering dekt de schade. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Een persoon door messteken ernstig gewond. Amsterdam, 2 Juli. In den afgeloo pcn nacht even voor tweo uur kregen een zeeman en een bewoner van de Bethanie- straat ruzie, waarschijnlijk over do vrouw van den laatsten. Deze woordentwist nam een ernstigen keer, doordat op een gegeven moment de zeeman zijn mes greep en zijn tegenstander daarmede eenige steken in den rug toebracht, die hoewel niet levens gevaarlijk, toch vrij ernstig aankwamen. Het gevecht had plaats op den Achterburg wal, waar spoedig agenten van politie in grepen De gewonde werd naar het Binnen gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De zeeman werd in verzekerde bewaring gesteld. MEISJE OVERREDEN. Den Bosch, 2 Juli. Gisteravond is al hier het 4-jarig meisje, genaamd E. H. Craane, door een auto van den drogist Cox, uit Oss, aan den Graafschen weg alhier, overreden cn op 6lag gedood. Het kind dat tusschen eenige menschen in stond, liep op eens van de moeder weg en liep pardoes onder de auto. Dc chauffeur remde uit alle macht, doch kon dit doodclijk ongeval niet voorkomen. Hem treft geen schuld. STOPZETTING VAN FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN. De Zevenbergsche Courant maakt mel ding van geruchten, dat de Suikerfabriek Azelma, welke reeds is stopgezet, gesloopt zal worden Ook van do Coöperatieve Sui kerfabriek en de Vlasfabriek staat thans vast, dat ze dit jaar niet zullen werken. Axminster karpetten, nieuwste dessins, groote sorteering vanaf f 27.50. Bezoekster: „Wat een aardige knoopen zet U daar aan. het pakje voor Uw jongetje. Mijn man heeft ook eens zulke knoopen aan een pak gehad." Dominees vrouw: „Ja, ik krijg al mijn knoopen altijd uit het collecte-zakje." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 12