EEN BIZONDERE ZOMER-CONFERENTIE A. H. VAN NIEUWKERK N.V. ZOMERCONFERENTIE DER ETHISCHE VEREEN. Belangrijke sprekers MARKIEZEN ZONSCHERMEN DE WIELINGEN-KWESTIE PILGRIMFATHERS Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Gewijd aan de vraag: „S.D.A.P.' en „Positief Christendom" Men schrijft ons: Wat „zomerconferenties'' zijn, weet men tegenwoordig wel. Het is het Engelsche „summerschool", maar nu de zaak zelf zoo zeer een Nederlandsche instelling is ge worden, is dit woord al haast weer verge ten. Er zijn er tegenwoordig heel wat.' Men zou zelf kunnen zeggen, dat zij voor de va ders en moeders zoowat zijn wat onze jeugd in haar tallooze „kampen" heeft... natuur lijk met de noodige reserve voor den „vol wassen" en hezadigden men6ch! Onder die alle, of zij nu door wijsgeeren, vrij- of recht- xinnigen georganiseerd worden, heeft de Zomerconferentie van de z.g. Ethische Ver eeniging steeds een bizondere plaats inge nomen. Dit jaar echter is dat wel zóózeer het geval, dat het de aandacht verdient. Immers... in het heele programma is geen 6poor te vinden van wat zoo de groote „ac tualiteit" op het kerkelijk tooneel 6chijnt te zijn, n.l. de „kerkherstel'" en, daarnaast de „kerkopbouw"-beweging! Nu bekleedt de voorzitter van deze conferentie-commissie, de Lcidsche professor De Zwaan, wel geen functie in een dier bewegingen, maar onder de circulaire komen toch namen voor. die daar wel direct aan doen denken. Men moet dus wel aannemen, dat dit met voorbedach ten rade is geschied. In allen gevalle maakt het deze conferentie veel aantrekkelijker en, zooals vanouds het geval was, in hooge mate tot een gelegenheid, waar vogels van diverse pluimage elkander geestelijk kun nen ontmoeten. Deze conferentie is n.l., als wij het meest karakteristieke eruitgrijpen, gewijd aan de vraag „S.D.A.P." en „positief Christendom!' Dat is wel een merkwaardig teeken des tijds. En, indien de leiding dezer conferentie commissie zich niet heeft vergist, betee- kent dat een kentering aan den kant der orthodoxie, althans een door velen mis schien niet verwachte openheid voor. vra gen. In de kringen der Nederl. Christen Studenten Vereeniging zijn jaren lang de de „sociale" vragen niet van het program geweest, thans ve. schijnt dit onderwerp hier. En het verschijnt niet in een abstracten onschadelijken vorm, doch met man en paard, concreet gericht op wat heden aan de orde is. Het zal de moeite waard zijn daar eens heen te gaan, al was het alleen om te zien en te hooren. Niemand minder dan de oud-minister van arbeid, prof. dr. J. R. Slotcmaker de Bruine, zal daar te Lunteren op Dinsdag 21 Juli spreken (contra) over de „Verhouding tusschen positief Christen dom en de S.D.A.P." En prof. Slotemaker is niet alleen een groot man uit de steeds in beteekenis toenemende Christelijke Arbei dersbeweging, maar ook internationaal een van de bekendste Nederlanders in deze din gen. Zijn belangrijk aandeel aan de Stock- holm-beweging, het internationale wereld werk der Hervormde Kerken, komt daar bo vendien nog bij! De pro-referent is niet minder representicf en internationaal bekend uit de studentenbeweging, de World's Christian Student Association. Het is de oud-secretaris der N.C.S.V., mr. N. Stufkens, oorspronkelijk van Gereformeer den huize. Zijn onderwerp luidt: „Positief Christendom binnen de S.D.A.P." Ook hier zal wel niet uit academische hoogten wor den neergezien op onze aardsche werkelijk heid, want de heer Stufkens is, zijn wij goed ingelicht, lid van de S.D.A.P. Voorzitter en leider der Conferentie is een onzer bekende orthodoxe grootestads pre dikanten, dr. F. Beerens te Utrecht. De mor gendiensten worden geleid door ds. A. Keers uit Breskens: zoowel den 21cn als den 22en en 23en begint het geheele kamp, dat ge huisvest is in de voortreffelijke, electrisch verlichte woonbarakken van het „Zendings- Studie-Oord" in de Luntersche bosschen, den dag met een morgenwijding (voorm. 9.30), bestaande uit zang, bijbellectuur, kor te toespraak. Zoo wordt ook 's avonds om 9.30 de dag gesloten met een korten dienst, waarbij dr. Beerens de leiding heeft. De middagen worden geheel vrij gehouden voor de natuur en wat de deelnemers verder be- geeren. Doch wat deze conferentie verder ook onderecheidt, is dat rondom het groote onderwerp zooveel, dat direct ter zake dient, heengelegd is. Op den avond van den 21en spreekt b.v. prof. Obbink uit Utrecht over „De sociale boodschap der Profeten", op den morgen van den 22en prof. De Zwaan uit Leiden over „De sociale boodschap van het Nieuwe Testament''. Het zal dus wel niet ontbreken aan gelegenheid om over het zoo hoogst belangrijke onderwerp te praten en te vragen. Rondom dit alles, als een soort omspan nende lijst, staan dan de overige onderwer pen; Maandagavond 20 Juli ds. T. J. Jansen Schoonhoven (van Oegstgeest) bespreekt wat men blijkbaar als diepsten achtergrond ziet, n.l. het „Verlangen naar God". Daar op wijzen ook de twee laat6te thema's, die Donderdagmorgen 23 Juli en Donderdag avond aan de orde zijn. 's Morgens spreekt dan dr. J. F. Beerens over „Het leven na den dood van occultistisch standpunt" en 's avonds ds. J. Ph. Eggink over „Het leven na den dood van Christelijk standpunt". In geen geval wordt dus hier de vizie op den mensch als 6Ïecht6 een aardsch wezen aan vaard: dat zal wel zijn invloed hebben op den kijk op de sociale vragen! Indien de S.DJV..P, inderdaad in die richting kente rende is en met De Man gaat naderen tot b.v. het Engelsche Labour-standpunt, is het te hopen, dat deze bizondero conferentie niet de laatste in haar soort zal wezen. In allen gevalle is het de moeite waard bij mevr. Gunning, Oorsprongpark 3, Utrecht, een programma aan te vragen. De kosten van deelneming aan het geheel zijn lager dan elders 17.50 maar er bestaat ook gelegenheid tot deelneming voor éón dag of een deel daarvan. Deze merkwaar dige vereeniging van „ethischen" huize, die interkerkelijk is en vroeger den curieu- zen naam droeg van „Ver. tot bevestiging van den invloed van het Ethisch Beginsel voornamelijk in de Nederlandsche Her vormde Kerk", toont ook met deze conferen tie weder, dat zij niet overbodig is en niet op platgetreden paden wandelt. Zij gaat blijkbaar de geestelijke moeilijkheden niet uit den weg en laat zich do „actualiteit'' niet voorschrijven door het gebom op de groote trom. Firma J.\W.van ACHTER.BERGH WESTSINGEL ro.n.i2-ij TELEFOON 281 Ondanks een démenti nog ver schillende persstemmen De correspondent te Brussel der N.R.Ct meldde gisteravond: Trots het démenti van het departement van Buitenlandsche Zaken betreffende het bericht van de Nation Beige inzake de Wie lingen, houden verscheidene Brusselsche avondbladen zich toch nog met dit vraag stuk bezig. De Nation Beige zelf zegt, dat zij een démenti verwacht, maar dan samengevat in een zin als: „Er is thans geen kwestie en es is nimmer kwestie van geweest de helft der Wielingen aan Nederland af te staan". Iets dergelijks heeft de Nation Beige in het communiqué van het departement \an Bui- enlandsche Zaken niet gevonden. Wat den rrond der zaak betreft, houdt de Nation Beige staande: ten eerste, dat er bespre kingen (of contact) werden aangeknoopt tusschen België en Nederland; ten tweede, dat dit contact te Parijs werd voortgezet; ten derde dat onmiddellijk na den aanvang geen enkel spoedig te bereiken accoord mo gelijk bleek betreffende het geheele Neder- landschBelgische vraagstuk; ten vierde, dat de besprekingen verder enkel nog over één punt liepen: de kwestie, der Wielingen; ten vijfde, dat het officieuze contact had geleid tot dit mooie resultaat: het afstaan aan Nederland van de helft der Wielingen. De Nation Beige voegt er verder aan toe, doelende op het bericht in de Brusselsche Standaard van hedenochtend: wij zouden zeer gelukkig zijn Koningin Wilhelmina to Brussel te zien, maar dit genoegen zou België te duur betalen indien het de helft der Wielingen moest afstaan. De I-ibre Belgique heet van haar kant het bericht van de Nation Beige grootcn- deels onjuist, daar er geen sprake is van afstand door België van zijn rechten op de Wielingen aan Nederland. De besprekingen tusschen Nederland en België betreffende de Wielingen zijn hervat, zegt het katho lieke Brusselsche blad, maar zoo dicht bij een oplossing als de Nation Beige het voor stelt, is men nog niet genaderd. Dit zal ten minste nog verscheidene weken duren. Wat ook het besluit van deze besprekingen moge zijn, in geen geval is er kwestie van de helft van de Wielingen af te staan. Dit is een oud-Ncderlandsch voorstel, dat door België niet werd aanvaard en dat geenszins overeenkomt met den huidigen stand van zaken; Nederland maakt thans geen aan spraak op de Wielingen. Zijn voorstel is van een geheel anderen aard en brengt het eigendomsrecht van Belgic op de geul der Wielingen niet in het gedrang. Daarover wordt thans van gedachten gewisseld en het grootste geheim bewaard. De Libre Belgique publiceert verder het Belgische officieelc démenti betreffende het bericht der Nation Beige, maar hecht er geen geloof aan. Het blad meent te weten, dat indien er een concessie aan Nederland is gedaan, deze niet over de Wielingen gaat, maar wel over een modus vivendi betreffen de het regiem der waterloopen. Deze con cessie is bestemd om bij de Nederlanders een gunstige atmosfeer te scheppen aan den vooravond van onderhandelingen be treffende de herziening der tractaten van 1839, onderhandelingen, die vervolgens over economische accoorden zullen kunnen gaan. De Libre Belgique is echter niet gerust wat betreft de beteekenis van dien modus vi vendi en stelt de vraag of dit op een of an dere internationalisatie of neutralisatie van de Belgische territoriale wateren of van de Scheldemondcn zal uitloopcn, in welk ge val het Brusselsche blad meent te mogen voorspellen, dat het parlement en de open bare opinie niet zullen nalaten te protcs- tecren indien men zich voor een fait ac compli mocht willen plaatsen. Ook de Peuplc laat haar stem in het debat hooren en zegt, dat een hervatting van de officicele besprekingen tusschen Ne derland en België spoedig mag worden ver wacht. In den huidigen stand van zaken valt, volgens het sociaal-democratische blad, nog niet anders te voorzien dan een accoord tot regeling van reeds oude geschillen, maar toch is de hoop niet uitgesloten, dat de gedachte, strevende naar een economisch verband, geleidelijk veld zal winnen om ook eens op haar beurt het voorwerp van diplomatieke handelingen uit te maken. MEJ. A. E. SCHOCK. Apeldoorn, 3 Juli. Mej. A. E. Schock, directrice van de particuliere belangen van II. M. de Koningin op het Loo. Is van haar Indische reis teruggekeerd en heeft haar werkzaamheden hervat. Jaarvergadering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Rede van den Amerikaanschen gezant Amsterdam, 3 Juli. In de Nieuwe Kerk hier ter 6tedc is hedenmorgen de jaarver gadering gehouden van het Internationaal Pilgrim Fathers Genootschap. Deze huishoudelijke bijeenkomst werd he denmiddag gevolgd door een openbare bij eenkomst in de Engelsche kerk op het Bagijnhof. Deze dien6t werd geleid door ds. W. Thomson. De gezant der Ver. Staten, de heer L. A. Svvenson, hield een redevoering, waarin hij verklaarde groo te bewondering te hebben voor de bezie ling, die de Pelgrims ertoe gestuwd heeft om ter wille van godsdienstige en burge- lijke vrijheid opzoek naar een nieuwe woon plaats te gaan en daarvoor ontbering en el lenden te trotseéren. Het land, dat de Pelgrims gekoloniseerd hebben, heeft een wonderlijke ontwikkeling doorgemaakt, na de befaamde reis van de Mayflower in 1G20. Spr. gelooft dat de geest die de Pilgrim Fathers uit Nederland met zich droegen naar Plymouth Rock, de gee6t is, die Nieuw-Engeland doordrong en zoo veel lot het karakter der Vereenigde Staten heeft bijgedragen. De Pilgrim Fathers waren krachtige werk tuigen in de hand des Almachtigen, door dat zij de oogen der menschen op het ware doel van menschelijk streven hebben ge richt. Uw Genootschap, zoo zeide spr., hangt de beginselen aan, die de Pelgrims hadden van godsdienstige en burgerlijke vrijheid op den grondslag van Christus' evangelie als de eenige hechte basis van broederschap der volken. Spr. wenschte het genootschap geluk met dat doel. Herop volgde een korte godsdienstoefe ning die geleid werd door Rev. dr. Wm. Thomson, Engelsch predikant te Amster dam, waarin prof. dr-., A. Eekhof, van Lei den, de toespraak hield. Aanknoopende bij het oud-testamentische profetische woord „de Last des Heerenbepaalde Prof. Eek hof zijn gehoor bij de drievoudige bood schap der Pilgrimsfathers voor onzen tijd. Ten eerste: Herinner u dat ge steeds zijt in de tegenwoordigheid Gods. Dit geeft troost, kracht, maar ook gevoel van verantwoorde lijkheid. Ten tweede: Verheug u 6teeds in de uil van God, want hoe ondoorgronde lijk en onverklaarbaar menigmaal Zijne wegen, alles wordt geleid dóór de hand van den Vader, die zich openbaarde in Jezus Christus. Ten derde: Richt geheel uw be staan op de verheerlijking van den Naam des Heeren, want dit is onze roeping, en geeft aan het leven zin, doel en voorts blij vende innerlijke bevrediging. Deze drie ge dachten werden door den 6prekcr nader uitgewerkt en met enkele voorbeelden uit de geschiedenis der Pilgrimfathers en de geschriften van William Bradford en John Robinson toegelicht. HET BEZOEK VAN DE „YORK". Ontvangst door de British Association. Amsterdam, 3 Juli. De British Asso ciation te Amsterdam, een vereeniging van in Amsterdam wonende Engelsche onderda nen, heeft in het Carlton hotel den officie ren van het Britsche oorlogschip „York", dat thans in de Amsterdamsche haven ver toeft, een avondfeest aangeboden. Aan dit avondfeest namen behalve de officieren van de „York" met hün commandant W. L. Custance R.N., vele leden van de British Association en een veertigtal Nederland sche gasten deel. Onder hen bevonden zich o a. kolonel H. M. Romswinckel. comman dant van de marine te Amsterdam, majoor Kloecke. hoofd van de militaire politie te Amsterdam, overste H. C. Rouffaer, garni zoenscommandant te Amsterdam. J. C. M. Warnsinck, chef van den Radio-dienst der marine te Amsterdam, de havenmeester W. N. van de Poll en anderen. Ook de Engel sche consul-generaal en de Engelsche con sul waren aanwezig. Als gastvrouwe trad op mevrouw La ming, de echtgcnoote van den president der British Association. De leiding van den avond berustte bij den heer Laming en den heer C. A. Redfern, secretaris van de ver eeniging. In de met het embleem der British Asso ciation, de vlag. die tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam ter ecre van de over winning der Britsch-Indische Hockeyspelers in den hoogsten ma6t werd geheschcn, ver sierde zaal bleven de gasten gedurende lan gen tijd genoeglijk bijeen. Zooals bekend, beoogt" de British Associa tion ter gelegenheid van bezoeken van offi cicele Engelsche personen aan de hoofdstad deze te ontvangen en hen in de gelegenheid te stellen met de Nederlandsche autoritei ten in kennis te komen EDELMETAALVEREENIGINGEN Het 21ste Bondscongres te Amsterdam gehouden De winstbescherming Amsterdam, 2 Juli. In een der zalen van het Artis-restaurant vond heden het 21ste Bondscongres plaats van den Bond van Edelmetaalvcrccnigingen. Dit congres werd voorafgegaan door do resp. Algemee- ne Jaarlijksche Vergaderingen van de Ver eeniging van Nederlandscho Winkeliers in Gouden en Zilveren werken, de Vereeni ging van Fabrikanten van Gouden en Zil- Zilveren werken in Nederland en de Ver eeniging van Grossiers in Gouden en Zil veren werken in Nederland, die bij den Bond zijn aangesloten, alsmede door een Bondsvergadering, uitsluitend toegankelijk voor afgevaardigden. De voorzitter dor Vereeniging van Win keliers, de heer M. Schaap te Utrecht werd herkozen, terwijl in do vacature M. H. van Praag, werd voorzien door de benoeming van den heer J. van Willigen uit Den Haag. Het belangrijkste punt op de agenda vormde de bespreking der „Nederlandsche Zilverweek". Hiervoor is nog geen datum vastgesteld, terwijl hei punt werd aange houden ter nadere behandeling door het bestuur. In de vergadering van de fabrikantenver- eeniging werden de voorzitter en de secre- taiis, resp. de heeren C. J. A. Begeer en Ir. J. J. Wefers Bettink als zoodanig her kozen, terwijl tot penningmeester Werd be noemd de heer A. Kapsenberg te Amster dam. De bespreking van het vraagstuk der winstbescherming als belangrijkste factor tot verbetering van den vaktoestand, vorm de het voornaamste onderwerp in de ver gadering der grossiers-organisatie. De heer Jo. B. Citroen en H. Veling wer den resp. als voorzitter en secretaris ge kozen. Het Bondsbestuur werd als volgt samen gesteld: C. J. A. Begeer (Den Haag), voorzitter; W. van Rossum du Chattel (Voorburg), se cretaris; A. v. d. Scheer (Zutfen); M. Schaap (Utrecht); N. Bolle (Den Haag); J van Willingen (Den Haag); Jo. B. Citroen (A'dam); R. Jansen (A'dam) en P. Bieren broodspot (A'dam). Door den secretaris werd een jaarverslag uitgebracht, waarbij een uitvoerig overzicht werd gegeven van de vaktoestanden, zooals die zich in het afgeloopen jaar hebben af gespiegeld. O.m. werd de wenschelijkheid daarin naar voren gebracht, dat door de invoe ring der machinale stempeling voor den waarborg een technische herziening der stempelvoorschriften, urgent is. Ook werd gewezen op de noodzakelijk heid om zilveren voorwerpen beneden het gewicht van 1 gram vrij te stellen van stempeling, aangezien de practische waarde van een zoodanige stempeling nihil is en niet evenredig is aan de vele moeite en tijd, die het stempelen van deze voorwer pen van zoo'n gering gewicht, kost. De Bondsvoorzitter ,de heer C. J. A. Be geer, wees in zijn openingswoord op de eco- nomische omstandigheden, die een ongun- stigen invloed hebben gehad op den han del in edele metalen. Samenwerking van alle bij het vak betrokkenen is noodig om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Spr. deed voorts in dit verband het speciale karakter van den Bond uitkomen, dat van federaticven aard is. De Bond kan het ini tiatief nemen tot alle handelingen die voor de verecnigingen van belang zijn, welke niet reeds door de vereenigingen zijn ver richt, vooral wat betreft hot contract met de overheid, alles gezien van het standpunt Mevrouwt VOOR DE KOFFIETAFEL Een blikje heerlijke kreelt of crab versche garnalen of garnalen in golei het fijnste in den IJmnitlei Vlschhandel, Utrechtschestraat 40. Tel. 92. der drie aangesloten groepen. Door do krachtige actie van den Bond is de voor gestelde luxe-belasting niet doorgegaan. Wat betreft het vraagstuk der winstbe scherming zal de Bond zich in verbinding stellen met de katholieke organisaties om een goede regeling te verkrijgen. Do heer Gerritsen, die dienaangaande een voorstel had geformeerd is echter verhin derd aanwezig te zijn, om dit nader toe to lichten. Na gewezen te hebbon wat de Bond heeft gedaan om het vakonderwijs zoo doelmatig mogelijk te doen zijn, eindigde spr. met een opwekking om vakgenooten aan te sporen zich te organisceren. Door den heer Mandersloot, werd ver slag uitgebracht over de afdeeling Fonds voor Vakonderwijs. Hierna -werd het vraagstuk der winstbe scherming behandeld, dat, bij ontstentenis van don heer Gerritsen, werd ingeleid. Na uitvoerige discussies op den basis van het voorstel-Gerritsen, werd besloten opnieuw overleg te plegen met de diverse organisa ties. Er zal te dien einde benoemd worden een Commissie van Centraal Overleg. Als plaats der volgende algemeene ver gadering werd Den Bosch aanwezen. De Bondsvergadering werd bijgewoond door den heer J. Hendriks uit Nijmegen, voorzitter der groep R.K. Goudsmeden uit den Bond van R.K. Horlogemakers en Goudsmeden en door twee vertegenwoor digers der Nijverheidsvereoniging to Schoonhoven. DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt: Dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat de P.HLA.G.R. om 16 uur 53 plaatselijken tijd te Boeda pest is geland. Het toestel kan morgen op Schiphol worden verwacht. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de P.IJ.-A.F.S. om 6.25 uit Akyab is ver trokken en om 10.10 in Rangoon is geland, vandaar vertrok het toestel om 11.02 en landde om 15.35 in Bangkok. Amsterdam, 3 Juli. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.—A.F.S. om 6.25 uit Akyab is vertrokken en om 10.10 in Rangoon is geland, vandaar vertrok het toestel om 11.02 en landde om 15.35 in Bangkok. 8-JARIG JONGETJE ONDER EEN VRACHTAUTO. Helmond, 3 Juli. Hedenmorgen wilden de beide .zoontjes van den heer Maas. wo nende aan den Molenweg alhier, in de Mo lenstraat den weg oversteken. Eerst pas seerde een auto uit Deurne, waarna zij ach^. ter elkaar de straat overliepen. Het tweede jongetje, 8 jaar oud, werd door een bum per van een zware vrachtauto, geladen met steenen, die uit tegenovergestelde richting kwam, gegrepen en door een der achterwie len overreden. Het jongetje werd ernstig verminkt, terwijl de dood bijna onmiddel lijk intrad. DE RAMP TE VINCENNES. Deelnoming der Bredasche K. v. K. Breda, 3 Juli. De Kamer van Koophan del en fabrieken voor Westelijk Noord-Bra bant te Breda heeft aan den heer Mr. D. Fock de deelneming der Kamer betuigd met de ramp die het Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Koloniale tentoonstel ling te Parijs heeft getroffen. Groote sorteering Clubfauteuils in leder en velours. De Japansche acrobaat houdt baby zoet. (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6