AM ERSFOORTS CIH DAGBlAl) NIEUW PARIJS OPRUIMING Fa. B. KRAAL Zaterdag 4 Juli 1931 30e Jaargang No. 4 DERDE BLAD DE STRIJD OM HET PLAN-HOOVER Lijstenmakerij en Kunsthandel NIEUWE COLLECTIE COLLIERS GROOTE l LANGESTRAAT 26 KERKBRAND IN BREMEN HET LUCHTSCHIP NAAR DE POOL WEER EEN AANVAL OP EEN KLOOSTER „DE EEMIANDER- Fransch'Amerikaansche tegenstellingen Op alle essentieele punten overeen stemming bereikt Parijs, 3 Juli. (V.D.) Hoe laat de be sprekingen tusschen de Fransche en Ame rikaansche onderhandelaars heden hervat zullen worden, stond vanmorgen vroeg nog niet vast. Terwijl men gisteravond er op had gerekend, dat dit reeds hedenmor gen het geval zou zijn, blijkt uit verschil lende berichten uit de Franscho pers, dat het waarschijnlijk wel vanavond zal wor den. De Matin, die gewoonlijk wel goed op de hoogte is, veronderstelt, dat de minis ters hedenmiddag te 3 uur op het ministe rie van binnenlandsche zaken bijeen zullen komen. Wanneer men echter aanneemt, dat Mellon in aansluiting op zijn onder houd met den Franschen minister van fi nanciën het Fransche standpunt naar Ame rika seint en vervolgens de meening van president Hoover wil afwachten, dan lijkt de veronderstelling van de Echo de Paris juist, die schrijft, dat de besprekingen pas vanavond te 9 uur worden voortgezet. De Matin weet te melden, dat men in welingelichte Fransche kringen van mce- ning is, dat binnen twee of drie dagen overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika zal zijn verkregen. De kwestie eener uitgebieder conferentie. Parijs, 3 Juli. (H. N.) Do Echo de Paris staat zeer sceptisch tegenover het denkbeeld de thans gevoerde besprekingen zoo uit te breiden, dat ook Duitschland en andere on- derteekenaars van het Youngplan daarbij betrokken worden. Voordat men daartoe overgaat, aldus schrijft het blad, moet men zich afvragen, waarheen dit Frankrijk zal leiden. De correspondent van de Petit Pari sian te Washington geeft in een telegram als zijn meening tc kennen, dat de onder handelingen tusschen de verschillende on derteekenaars van het Youngplan over het garantiefonds vergemakkelijkt zouden kun nen worden door een officieuse Ame- rikaansche verklaring, dat Amerika, indien het daartoe door Frankrijk uitgenoodigd wordt, bereid zou zijn een bedrag van 500 inillioen mark te deponecren. Op deze wijze zouden de mogendheden de garantie tot een geringer bedrag kunnen beperken, zon der de letter van het Youngplan geweld aan te doen. Venizelos naar Londen. Londen, 3 Juli. (H. N.) Volgens de Ti mes zal Venizelos op 10 Juli naar Londen vertrekken, waar hij een samenkomst mat Henderson zal hebben, voordat deze op 14 Juli naar Parijs vertrekt. Venizelos zal het Grieksche standpunt ten opzichte van het Hooverplan verdedigen en er op wijzen, dat de aanvaarding van een moratorium voor Griekenland onaannemelijk i6. Hij hoopt ook een samenkomst met staatssecretaris Stimson te kunnen hebben. Amerikaansche crcdieten aan Enropeesche staten? Londen, 3 Juli. (H. N.) Naar de cor respondent van de Times te Washington be richt, zijn de gouverneur van de Federal Reservebank Meyer en de minister van han del Lamont gistermiddag op het Witte Hui6 ontboden. Men neemt aan, dat president Hoover met hen de vraag van het verleenen van credieten aan die landen besproken heeft, welke onder het uitblijven van dc Duitsche betalingen tc lijden zouden heb ben. Waarschijnlijk wil men hierdoor Frankrijk bewegen om het voorstel in tc trekken, dat het bij de bank voor interna tionale betalingen te storten bedrag niet uitsluitend ter beschikking van Duitsch land, doch ook van andere staten in Mid den-Europa, zal worden gesteld. De Fransche weigering. Minister-president Laval heeft tot nog toe de uitnoodiging van de Engelsche regccring om deel tc nemen aan een conferentie to Londen van onderteekenaars van het Young-plan niet aanvaard en erop gewezen, dat hij eerst overeenstemming diende to hebben bereikt met Amerika. In werkelijk heid schijnen er echter ook nog andere redenen voor dc Fransche weigering te zijn De Engelsche uitnoodiging is namelijk al leen tot de groote mogendheden gericht, terwijl de kleine onderteekenaars, waaraan Frankrijk juist altijd de grootste steun heeft, niet uitgenoodigd zijn. Het Engelsche conferentie- voorstel. Londen, 3 Juni (V. D.) In verband met het Engelsche voorstel om te Londen een conferentie bijeen tc doen komen van vertegenwoordigers van de voornaamste bij de internationale schuldenregeling betrok ken mogendheden schrijft de Daily Herald, dat ook Duitschland aan een dergelijke con ferentie zou willen deelnemen. Dit wordt door verschillende andere bladen, o.a. dooi de Times, bevestigd. De diplomatieke mede werker van de Daily Herald weet mede to declcn, dat het Engelsche voorstel door het afwijzende Fransche antwoord nog geheel in dc lucht hangt. Wanneer dc onderhan delingen to Parijs zouden mislukken, dan zou de uitnoodiging worden herhaald en do bijeenkomst waarschijnlijk dc volgende week tc Londen worden gohouden. Dc diplomatieke medewerker van dc Daily Telegraph meldt, dat het Engcl6cho voorstel langs den gebruikelijkcn diploma ticken weg aan de geallieerde mogendheden en ook aan Duitschland is meegedeeld. Volgens den diplomatieken correspon dent van de Morning Post zou do Engelsche regeering aan een nieuw compromisvoorstel hebben gedacht, toen zij do uitnoodiging voor een conferentie verstuurde. Men ver wacht, dat ook Amerika vertegenwoordigd zal zijn. Do stemming tc Parijs. P a r ij s, 3 Juli. (V. D.). Dc stemming, die gisteravond te Parijs hecrschte na het verdagen der onderhandelingen met do Amerikanen, komt wel het best tot uiting in de beschouwingen in de ochtendbladen. Het Is overdreven, reeds thans tc willen spreken van een geheel opgeklaardcn toe stand en tc willen beweren, dat de bespre kingen, die vandaag zullen worden voortge zet, nog slechts een zuiver formeel karakter dragen. De minister van financiën Flandin had nog gisteravond laat een langdurig ge sprek met den Amerikaanscken secretaris van de schatkist Mellon, waarbij eenige tot nog toe niet geregelde punten ter sprake kwamen. De kwestie van het garantiefonds blijft nog de voornaamste moeilijkheid. Slechts dc duur van de aan Duitschland tc verstrekken credieten schijnt definitief ge regeld te zijn, evenal6 de vraag, wanneer de credieten uit de opbrengst van het nict- beschermdc deel der Duitsche betalingen verstrekt moeten worden. Hierbij is de Fransche regeering steeds van het principe uitgegaan, dat Duitschland zelf moet bepa len op welke wijze het deze credieten wil toepassen. Het voorstel der Amerikaansche regee ring, om de regeeringen, die door het mora torium in financiecle moeilijkheden raken, te doen steunen door de Bank van Interna tionale Betalingen, stuit in zooverre op moeilijkheden, dat het volgens do statuten van dc Internationale Bank verboden is, d£t zij zich rechtstreeks met regeeringen in verbinding stelt. Prof. Gastav Cassel over de houding van Frankrijk. Stockholm. 3 Juli. (V-. D.). De be kende Zweedscho econoom prof. Gustav Cassel critiseert in een hoofdartikel in Svenska Dagbladet de houding van Frank rijk ten aanzien van het voorstel van Hoo ver. Frankrijk wil graag ervan profiteeren, wanneer andere landen offers brengen in het belang van de wereld-economie, als het zelf niet behoeft mee te doen. Frankrijks eischen hebben altijd „haast"; waarom maakt Frankrijk dan nu geen haast met de Amerikaansche eischen? Cassel herinnert aan de groote concessies, die Amerika ten aanzien van de schuldenk\vc6tic aan Frank rijk heeft gedaan, toen dit land indertijd niet betalen kon Inmiddels heeft Frankrijk echter massa's goud opgehoopt, waarmee het niets weet to beginnen. Wanneer Duitschland toch zou moeten betalen en de niet-beschermdo bedragen via de bank voor internationale betalingen als leeningen te rug zou krijgen om naderhand gedwongen te worden de geleende gelden eveneens te rug te betalen, dan zou het I-Ioover-plan waardeloos worden. Londen, 3 Juli. (H.N.) Vandaag heeft een drukke gcdachtenwisseling plaats ge had tusschen het Engelsche gezantschap te Parijs cn het departement van buitenland- sche zaken. Volgens de laatste berichten blijft de toestand te Parijs stationair cn men verwacht, dat dc onderhandelingen nog een goede week kunnen duren. Onder deze omstandigheden zijn te Londen geen verdere beslissingen genomen Wat de door Engeland voorgestelde conferentie betreft, acht men het mogelijk, dat deze overbodig zal worden. Mocht het echter toch tot een conferentie komen, dan zal Engeland er waarschijnlijk op aandringen, dat deze te Londen en niet te Parijs wordt gehouden. Men is n.l. van opvatting, dat na de jong ste uitlatingen in den senaat cn in de Ka mer Parijs als plaats voor een conferentie aan Duitschland niet zeer aangenaam kan zijn. Daarbij komt, dat dan waarschijnlijk politieke eischen van Frankrijk met de zui ver economische vraagstukken zullen wor den, wat tot nu toe bij dc onderhandelingen met Amerika uitgeschakeld was. De kwestie van het garan tiefonds. Do onderhandelingen tusschen de Fran sche cn de Amerikaansche staatslieden du ren voort, waarbij het schijnt, dat over de kwestio der beschikbaarstelling van credie ten uit de betalingen voor de schadevergoe ding overeenstemming is verkregen. Thans blijft nog de kwestie van het garantiefonds van 500 millioen mark te regelen, over welke kwestie Frankrijk niet alleen met de Vereenigde Staten, doch ook met Engeland en Duitschland onderhandeld heeft. De oplossing dezer kwestie hangt meer af van de overige schuldeischersstaten dan van de Vereenigde Staten. Na de conferentie tus schen den Engelschen gezant en Briand acht men het waarschijnlijk, dat reeds spoedig een conferentie der bij het Young plan betrokken mogendheden zal worden gehouden, waarop echter meer over de al- gemeene politieke vraagstukken van Euro pa zal worden beraadslaagd. Snowden de optimist. Snowdcn, de kanselier van de schatkist, zcide vandaag in het Lagerhuis in ant woord op een desbetreffende vraag, dat hij hoopte, dat tusschen de te Parijs onder handelende partijen een bevredigende over- Arab, weg 32 i-: Tel. £069 HET ADRES VOOR CADEAUX Steeds iets aparts tegen billyke prijzen (in alle moderne tinten.) LANQESTR. 35 TEL. 308 eenstemming zal worden bereikt. Ilij moest hieraan echter toevoegen, dat de laatste be richten uit Parijs niet zeer bevredigend luidden. Nieuwe complicaties? Parijs, 3 Juli. (H.N.) De Echo de Pari6 verwacht nieuwe complicaties in de Franschj Amerikaansche onderhandelingen naar aanleiding van enkele passages in het Amerikaansche memorandum. In het memorandum wordt n.l. volgens het blad bij de uiteenzetting der voordeelen van Hoover's plan voor Frankrijk o.a. gezegd, dat indien Duitschland een memorandum voor het beschermde gedeelte der betalin gen zou vragen, Frankrijk gedwongen zou zijn zijn betalingen aan de Vereenigde Sta len voort te zetten. De Echo de Paris noemt dit een nieuwen slag, welke tegen het Young-plan is gericht, daar in de overeen komst van 's-Gravenhage is bepaald, dat zoodra een moratorium voor het bescherm de gedeelte der betalingen wordt verleend, Engeland en Frankrijk eveneens uitstel zul len ontvangen voor hun betalingen aan de Vereenigde Staten. Het blad neemt aan, dat de minister van financiën Flandin In zijn onderhoud van gisteren met Mellon op deze nieuwe kwestie heeft gewezen. De Engelsche pers niet een stemmig. Londen, 3 Juli. (H.N.) De Engelsche bladen wijken nog al af in hun oordeel over den stand der Fransch Amerikaansche on derhandelingen Sommige bladen meencn, dat een overeenkomst kan worden ver wacht, terwijl andere van oordeel zijn, dat gisteren geen vorderingen zijn gemaakt en de Fransche regeering verdere concessies weigert. Wat het voorstel voor een confe rentie betreft, verklaart de Daily Herald, dat het noodig is, dat ook Duitschland daar aan zal deel nemen. Volgens de Daily Mail heeft Briand gisteren bij bet onderhoud mot den Engelschen gezant te kennen ge geven, dat Frankrijk geen bezwaar tegen een dergelijke conferentie heeft, doch deze waarschijnlijk overbodig zal worden, aan gezien er hoop bestaat, dat dc bestaande meeningsverschillen tusschen Frankrijk en Amerika spoedig bijgelegd zullen worden. Overeenstemming nabij? Parijs, 3 Juli. (V.D.) De Fransche mid- dagbladcn bevestigen dat de volgende be spreking tusschen dc Fransche ministers cn de Amerikanen hedenavond te negen uur zal plaats vinden. Na de besprekingen tusschen Briand en Ion Engelschen ambassadeur, cn van Flan din met Mellon, neemt men aan. dat men ook op het voornaamste geschilpunt, n.l. hot garantiefonds, overeenstemming zal kunnen bereiken Wat betreft de terugbeta ling van een credietverleening voor het on beschermde deel der Duitsche betalingen aan Duitschland, zou de Bank voor Inter nationale Betalingen, het crediet der Rijks spoorwegen beschikbaar kunnen stellen. De rijksregeering heeft in het beheer der Rijks- spnorwegen do meerderheid en kan over de middelen beschikken in den door Hoover aangegeven zin. Ook op de andere punten schijnt men overeenstemming te hebben be reikt voor een doelmatige regeling. Een aantal Fransche bladen wijst erop, dat men door het meer of minder bereid willig aanvaarden van het Hoover-plan door do verschillende staten, niet opeens alle dingen in orde zijn Men moet zich dui delijk voor oogen houden, dat het Hoover plan .misschien dan niet formeel, maar dan toch in werkelijkheid een wijziging van het Young-plan inhoudt. Dit is een feit, waardoor men tot wijzi ging der verdragen zal komen. Alleen wenscht Frankrijk thans nog do beslissing op eenige ondergeschikte punten tot later ;iit te stellen, waarin het memorandum van Hoover niet had voorzien, zoodat eerst zijn goedkeuring hiertoe noodig zal zijn. Parijs, 3 Juli. (V.D.) De officieele bespre king tusschen Mellon en dc Fransche mi nisters is definitief vastgesteld tegen half tien. Hedenmorgen heeft slechts een voorberei dende bespreking tusschen de ministers plaats gehad. Hieraan werd deelgenomen door Laval, Flandin en Briand. Omtrent de bij dez? gelegenheid genomen beslissing is voorloopig niets bekend. Het verluidt evenwel dat het Fransche antwoord op het aide memoire van Hoover is besproken en in bizonderheden is nagc gaan. P a r ij s, 3 Juli (V.D.). De zitting van de Fransche en Amerikaansche gedelegeerden in het gebouw van het minister-presidium werd hedennacht om 1 nur beëindigd. Op alle essentieele punten werd overeen stemming bereikt. Zaterdag (heden) worden de besprekingen voortgezet. De koepel van de Sfephani volkomen vernield Bremen, 3 Juli. (V.D.) Hedenmiddag te drie uur werd de brandweer te Bremen gealarmeerd voor een grooten brand. De toren van de oude Stephanikerk aan de Faulenstrasse stond m volle vlam. Al het beschikbare materiaal rukte uit en op het oogenblik, te 4 uur des middags, is men nog bezig met het bestrijden van het vuur. Do toren, waaraan juist repaTatiewerk- zaamlicden werden verricht, is tot aan den spits met steigers omgeven. Er stijgen reus achtige rookwolken uit op, die tot ver in den omtrek zichtbaar zijn. De brand in de Stephanikerk is thans zeer uitgebreid. De gcheole koepel der kerk staat in vlammen. Uit het dak van de beuk slaan de vlammen. Dc brandweer tracht van alle zijden den haard van het vuur te bereiken. Het vuur is in den kerktoren uitgebroken en beeft zich van daar uitgebreid tot den koepel. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om het publiek, dat in grooten getale getuige wenscht tc zijn van het fan tastisch schouwspel op behoorlijken afstand te houden in het belang der blusschings- werkzaamheden. De brand gebluscht. De groote brand, welke dc Stephanikerk heeft geteisterd is gebluscht. Ten aanzien van de oorzaak wordt dooi de brandweer medegedeeld, dat een dei- beide leidekkers onder den torenspits een vuurtje stookte om een asphaltachtige mas sa tot de vereischte temperatuur te bren gen. Dit vuurtje zou zijn overgeslagen De koepel is volkomen vernield. Daaren tegen kon het interieur van dc kerk be houden blijven. De waterschade is evenwel zeer groot. Dc toren kon eveneens behou den blijven. MALINOF ONTVOUWT ZIJN PROGRAM. Sofia, 3 Juli. (H.N.) Malinof, de nieuwe Bulgaarsche ministerpresident en minister van buiteniandsche zaken, heeft in een on derhoud met de pers verklaard, dat dc po litiek der nieuwe regecring gericht zal zijn op het handhaven van den vrede, het her stel van de financiën, het evenwicht in de begrooting en het onderhouden van goede betrekkingen met de andere naties. Dc uit gaven zijn reeds belangrijk verminderd, doch er zijn nog vele moeilijkheden te over winnen. Zelfs van een vermeerdering van de productie ter overwinning van de econo mische crisis is niet veel to verwachten, aangezien er ook een afzetcrisis bestaat. In de buiteniandsche politiek zal het 6trevcn zijn het wantrouwen te doen verdwijnen, dal in sommige staten nog tegenover Bulgarije bestaat. DE STORING BIJ DE WEST DUITSCHE RUNDFUNK. Een clandestiene lijn. Keulen, 3 Juli. (V.D.) Ilct onderzoek naar de communistische onderbreking van het dansmuziekprogramma der West Duit sche Rundfunk, Woensdag j.l. heeft uitge wezen, dat een clandestiene lijn was ge schakeld op den kabel naar den zender Langcnberg nabij Wuppertal-Elberfcld. De daders, die nog onbekend zijn, zijn in oen kabelmast geklommen, hebben den kabel doorgesneden en er hun eigen microfoon- lijn aan verbonden. De daders moeten hun werk goed hebben voorbereid en zelfs de beschikking hebben gehad over een goe den microfoonversterkcr. SIR WILLIAM HART DIJKE OVERLEDEN. Londen, 3 Juli. (V.D.) Hedenmorgen is Sir William Hart Dijke op 93-jarigen leeftijd overleden. Sir William \>as gedu rende lange jaren lid van het Lagerhuis. Eenigen tijd was hij chief whip van Dis raeli en 45 jaren geleden Chief secretary voor Ierland. De Zeppelin 20 Juli na ar het koude Noorden „Ullstein" krijgt de primeurs Friedrichshafen, 3 Juli. (V.D.) Dc „Luchtschepen werf" deelt mede dat de door haar in samenwerking met de ver- eeniging voor poolaviatick voorgenomen Poolexpeditie thans definitief is vastgesteld op 20 Juli. Dr. Eckener zal de algcheele leiding voor dezen tocht hebben, de wetenschappelijke leiding zal bij prof. Samoilowitsch berus ten. Zooals bekend is Samoilowitscb do Russische geograaf cn leider van de „Kras- sin" bij de reddingsexpeditie ten behoeve van Nobile en zijn makkers. Door de averij welke de Amerikaansche onderzeeër „Nautilus", waarmede Sir Her hert Wilkins zijn Pooltocht wilde onder nemen, heeft opgeloopen, zal het niet mo gelijk zijn dat deze expeditie de expeditie met de „Zepp" zal ontmoeten. De Amerikaansche kranlenmagnaat Ilearst, die door groote financiecle offers de tot stand koming van de expeditie moge lijk maakt en zich derhalve de berichtge ving voor zijn bladen heeft verzekerd, is op zijn overeenkomst teruggekomen. Thans zal „Ullstein" de rechten verkrij gen voor de berichten- en radioberichten betreffende den Pooltocht. De overeenkomst met deze uitgeverszaak is tot stand ge bracht door Dr. Eckener. Ernstige relletjes te La Coruna Madrid, 3 Juli. (V.D.) Na een verga dering van syndicalisten te La Coruna kwam het tot erntige onlusten. De deelne mers trokken in gesloten rijen door de stad en slaken een Capucijner klooster inbrand. Reeds na eenige minuten stond het ge bouw in lichter laaie en de brandweer kon niets anders doen dan er voor waken, dat het vuur niet naar andere gebouwen over sloeg. Toen de politie trachtte de brand stichters te arresteeren, werd zij door de menigte met stokken en steenen aangeval len, zoodat militairen dc orde moesten her stellen. Dc troepen maakten van hun vuur wapenen gebruik, waardoor talrijke perso nen werden gewond. Door een gelukkig toeval waren dc bewoners van het kloos ter tijdig gewaarschuwd, zoodat zij zich van te voren in veiligheid hadden kunnen brengen. OPGEWONDEN BETOOGINGEN TE GIBRALTAR. In verband met een terecht stelling. Londen, 3 Juli. (H. N.) Te Gibraltar is het gisteren tot opgewonden protestbetoo- gingen gekomen tegen de terechtstelling van een arbeider, die wegens woord op een oude vrouw ter dood veroordeeld is. De terechtstel ling is op hedenmorgen vastgesteld en is de eerste te Gibraltar sedert 1896. De menigte dwong de cafó's en andere amusementsloka len om te sluiten De toestand werd ten slotte zoo bedenkelijk, dat er troepen gc- requireerd werden, die in den loop van den avond en des nachts in de 6traten patrouil leerden. ACHTURENDAG IN SPANJE. Par ij 6, 2 Juli. (H. N.) De Spaansche regeering heeft een verordening tot invoe ring van den 8-urigen werkdag in overeen stemming met de conventie van Washing ton uitgevaardigd. MAATREGELEN TEGEN POOLSCHE COMMUNISTEN. Warschau, 3 Juli. (V.D.) Gisteren heb ben de Poolscho politic-autoriteiten een razzia gehouden onder dc vooraanstaande communistische leiders te Warchau en 20 communisten gearresteerd, terwijl talrijke huiszoekingen werden gedaan, waarbij veel compromitteerend materiaal zou zijn gevonden. HONDERDEN COMMUNISTEN TE BERLIJN GEARRESTEERD. Berlijn, 2 Juli (V.D.) Donderdag werden te Berlijn tot den vooravond 125 communis ten gearresteerd wegens het onbevoegd dra gen van het Spartakiade-insigne. dat decl6 rood was overgeschilderd. Berlijn, 3 Juli. (V.D.) In de afgeloopen nacht heeft de politie te Berlijn wederom 346 communisten aangehouden wegens het verboden dragen van het Spartak iade- insigne. Aangezien de politie-president van meening is, dat de beteekenis van het ver verbod nog niet voldoende is doorgedron gen, zijn dc meeste gearresteerden weer ontslagen, met uitzondering van een 20-tal personen, die om andere redenen vastge houden werden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9