HET NIEUWE HAAGSCHE VLIEGVELD Dinsdag 7 Juli 1931 AM ERSFOOETSCH DAGBLAD .DE EEMLANDEET 30e Jaargang No. 6 DEMOCRATISCHE PARTIJ Prof. Heeres herkozen als voorzitter NADERE VAN VOORDRACHT B. EN W. Gedeputeerde staten van DE HAVENTARIEVEN TE ROTTERDAM UIT DE STAATSCOURANT A. ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Algemeene vergadering te 'S'Gravenhage 's-Gra ven h age, 6 Juli. De Democrati sche Partij hield Zaterdag haar algemeene jaarvergadering in „Bagatelle" alhier, on der leiding van den heer A. van Gent. In de ochtendvergadering werd, na af doening van een aantal huishoudelijke aangelegenheden, in zes bestuursvacatures voorzien. Gekozen (c.q. herkozen) werden de dames A. C. Luyten-Block te Rotter dam en TI. Kuyten-Stuurman te Wormer- veer en de heeren prof. mr. J. E. Heeres te Den Ilaag, G A. Weiman te Diemen, dr. R. de Waard te Groningen en G. Witrnans te Leiden. Bij acclamatie werd prof. Heeres wicn de vergadering naar zijn verblijf in het buitenland telegrafisch een betuiging van aanhankelijkheid zond tot voorzit ter herkozen. In de plaats van mevr. Port land—Sillevis, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd tot secretaris gekozen de beer G. van Dijk te Den Haag. Bij den aanvang van de middagvergade ring hield de heer van Gent een rede, waarin hij de politieke constellatie na de jongste verkiezingen besprak en er o.m. op wees, hoezeer ook de thans weer opge dane ervaringen de voortgezette actie der Democratische Partij noodzakelijk mak«>n. In 't bijzonder betreurde hij het, dat al de genen die bij de laatstgehouden verkiezin gen op z.g. „neutrale" en „vrijzinnige" candidaten stemden onder welke verzamel namen zich candidaten van verschillende politieke richtingen, als bijv. Vrijheidsbond en vrijz. dem. Bond aandienden feitelijk negatief hebben gestemd, terwijl toch een positief-democratische politiek ook in de gemeenteraden zeer urgent is. Besloten werd o.m. op voorstel van de afd. Den Haag actie te voeren tegen do cumulatie van openbare functies en daar uit verworven inkomens en pensioenen en voorts inzake de toekenning van ouder domspensioen aan de duizenden, der ten onrechte van de invaliditeitswet uitgeslo ten categoriën. Uitvoerig werd voorts, naar aanleiding van een voorstel der afd. Apel doorn, de werking van het irgecrcnde kios- en lijstenstelsel besproken, aan welk sy steem verder critische aandacht zal wor den gewijd. Nog werd over het partijorgaan „Democratie" en de propaganda-methoden van gedachten gewisseld. In een met algemeene stemmen aange nomen motie-Perdok (Den Haag) sprak dc vergadering als haar oordeel uit, dat, ge hoord de besprekingen over de samenwer king met andere groepen, dc actie om tc komen tot één politieke organisatie van democratisch gezinde Nederlanders krach tig moet worden voortgezet, ook met het oog op dc mogelijkheid van een zelfstandig optreden bij de verkiezingen van 1933. De avondvergadering werd gewijd aan dc bespreking van het werkloosheidsvraag stuk, waarover de heeren Perdok (Den Haag) en Watjer (Groningen) refereerden Na een zeer geanimeerde discussie kwam men tot practischo conclusies, die binnen kort aan de publieke aandacht zullen wor den voorgelegd. het college van Gedeputeerde Staten is sa mengesteld. Hoewel in deze vergadering door de Proleslantsch Christelijke Staten fracties de wenschelijkheid werd bepleit van interfractioneel overleg met alle gecon stitueerde Slatenfracties, werd besloten tot voortzetting van den arbeid in de komende vier jaar door samenwerking tot verkiezing van de thans zittende leden van Gedepu teerde Staten. nogrd-holland. Het huidige college blijft. Haarlem, I Juli. Op Dinsdag 31 Juni is te Amsterdam een vergadering gehouden van de fracties van de Provinciale Staten van Noord-Holland, uit wier midden thans EEN MAN MET GROOTSCHE PLANNEN. Die gaan voorloopig niet dooil 's-Gl-a v enh age, 4 Juli. Vrijwel alle hier gevestigde bladen hadden hedenmor gen een telegram ontvangen van een Duit- schor om advertentie-pagina's voor hem te willen reserveeren. Nadere inlichtingen kon men verkrijgen aan een adres in de Lange Poten. Hier zetelde in een kamertje, waar, be halve een stoei en een tafel met schrijfma chine, niets in stond, een ongeveer 25-jarige jongmcnsch, een Duitscher, die bleek de verzender van de telegrammen te zijn. Hij deed nogal vreemd, beweerde eerst voor een groot concern te werken had het daarna over een „eigen zaak" en vroeg la ter zelfs aan de vei tegenwoordigers der bladen of zij niet een dagblad voor hem te koop wisten. Maar het moest „erstklassig" zijn. Toen kwam het verhaal, dat hij alle huizen aan de Poten zou koopen. Waar het dan eigenlijk om ging? Ja, kappersartikclen, permanent wave. Dat hij in de kappersbranche werkzaam was, bleek uit de auto, welke voor de deur wachtte en waarin op de achterbank twee keurig gekapte wassen poppen rechtop stonden, zooals men ze ook wel in de éta lage's van kapperszaken aantreft. Het bleek al spoedig, dat hij niet over contanten be schikte. De chauffeur van deze auto, een huurauto, was door den man vannacht om 5 uur aan het Telegraafkantoor alhier be steld. Dc telegrammen aan de bladen had hij hier na vieren afgegeven. liet kamertje in de Lange Poten had hij via derden gehuurd Hij bad 't dus alles nogal grootscheeps opgezet, eigen dagblad, huizen koopen vooruit maar! Ook voor de mond voorraad had hij goed gezorgd. In het kale kamertje sjorde hij n.l. voor de besprekingen een kis* vol met bananen naar binnen. Verhongeren zou hij dus den eersten tijd niet! De politie, die rnet het zonderlinge ge drag van het jongmensch op de hoogte ge steld werd/ heeft hem echter kort daarna aangehouden op klacht van vermoedelijke oplichting en voorloopig op het hoofdbu Toau van politie in bewaring gesteld. (Haagschc Ct.). R. K. DAGBLADPERS. „De Tijd" en „De Amstelbode" thans in bezit van „Dc Spaarne- stad". Blijkens „De Morgen" is het dagblad „De Tijd" Woensdag in handen van de N.V. drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem overgegaan, evenals het dagblad „De Amstelbode" en dc drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel". HET BEROEPINGSWERK TE AMSTERDAM. De vacature prof. dr. A. H. de Hartog. Men meldt uit Amsterdam aan dc N. R. Ct.: In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Hcrv. Ge meente is bij dc derde.stemming gekozen in dc predikantsvacature prof. dr. A. IT. de Hartog: ds. J. P. E. C. Eertrard, te Workum, met 150 van de 240 uitgebrachte geldige stommen. Ds. Eertrard is hierna door den Kerkeraad beroepen. De grootte bedraagt 240 11.A- Bestrijding van de werkloosheid 's-Gr a v e n h a'g e, 3 Juli. In zijn verga dering van 16 Juni 1930 vereenigde de Raad zich in beginsel inet het terzake die nende prae-advies van B. en W. om te ko men lot de oprichting van een gemeen schappelijk vliegveld met Rotterdam. De Raad keurde hierbij tevens goed. dat op de basis al6 in dat voorstel aangegeven met het gemeentebestuur van Rotterdam in ver dere onderhandeling zou worden getreden. Bij hun prae-advies werd door B. en W. in de leeskamer gelegd een ontwerp voor sta tuten der op te richten Naamlooze Ven nootschap, waarbij zij de toezegging deden dit c.q. in een volgende vergadering aan do orde te stellen. In aansluiting hierop deelen B. en W den Raad thans o.m. het volgende mede: Nadat de Rotterdamsche Raad zich in zijn vergadering van 2 October 1930 in gelijken zin had uitgesproken als de ITaagsche. heb ben B en W nader overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Rotterdam. Het resultaat van de besprekingen waarbij de regeling neergelegd in het boven genoem de prae-advies en de ontwerp-statuten als uitgangspunt hebben gediend is, dat overeenstemming bereikt is over den vorm en inhoud van de overeenkomst, waarop de op te richten N.V. gebaseerd zal zijn en van de 6tatuten, welke voor haar zullen gelden B. en W. bieden den Raad beide ter goed keuring aan. Ter toelichting dient het vol gende. De inhoud van overeenkomst en statuten is in materieel opzicht weinig veranderd. Enkele bepalingen der overeenkomst zijn, in verband met hun aard. overgegaan naar de statuten. Verder zijn wijzigingen van on dergeschikt belang, of van redactioneelen aard aangebracht, terwijl bij nadere over weging de oorspronkelijke gedachte naam van N.V. Maatschappij tot exploitatie van het vliegveld „Roha" is veranderd in N.V. ,Vliegveld „Holland". Van de eenigszin6 hblangr.ijke verande ringen worden genoemd het opnemen van de goedkeuringsbevoegdheid van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland met be trekking tot de besluiten tot wijziging der statuten, tot het koopen, ruilen, vervreem den of bezwaren van onroerende zaken, het aangaan van geldleeningcn en het slui ten van overeenkomsten betreffende de al- geheele exploitatie van vliegterreinen, als mede de in artikel 28, 4e lid der 6tatuten vervatte bepaling inzake de toezending van balans en verlies- en winstrekening met bij- behoorende toelichting aan de Gedeputeer de Staten. Deze aanvullingen zijn op ver langen van genoemd college aangebracht. Indien de Raad zich met de neergelegde overeenkomst mocht vereenigen, zal tege lijkertijd. krachtens het bepaalde in art. 4b van het Wetboek van Koophandel, het eer ste bestuur der N.V. dienen te worden aan gewezen. B. en W. geven hiertoe in overeenstem ming met den Commissaris der Koningin in deze provincie cn het gemeentebestuur van Rotterdam den Raad in overweging aan mede te werken, dat voor de eerste maal als voorzitter van den raad van be heer wordt aangewezen Prof. L. A. van Roycn, hoogleeraar aan de Technische IIoo- geschool. Als leden zouden zij van ITaagsche zijde wenschen benoemd te zien de heeren M. Vrijenlioek en Mr. J. A. de Wilde en als plaatsvervangers de heeren Dr. W. W. van der Meulen en F. N. V. Quant. Wat betreft het voor het vliegveld benoo- digde terrein zij het volgende medegedeeld. De grootte bedraagt ongeveer 240 H.A. Deze oppervlakte is benoodigd voor het eigenlijke landingsterrein en de daarbij be- hoorende opstallen alk stationgebouw, han gars, werkplaatsen, enz., terwijl daarin te vens zijn begrepen opper\lakten grond, welke onmiddellijk aan bet landingsterrein aansluiten. De eigendom van laatstbedoelde opper vlakte i6 noodig, teneinde volledige zeker heid te verkrijgen, dat aan de veiligheid en daardoor aan de bruikbaarheid van het ter rein zeer hooge eischen zullen kunnen wor den gesteld. Voor zoover het niet mogelijk zal blijken den eigendom van de gronden langs min nelijken weg in handen te krijgen, zal tot onteigening dienen te worden overgegaan. Na overleg rnet de betrokken autoriteiten en in overeenstemming met het gemeente bestuur van Rotterdam, zijn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat het aanbeveling verdient de onteigening te doen geschieden met toepassing van de wet van 27 Maart 1915 tot lijdelijke afwijking van de Onteige ningswet, voor welke gebruik kan worden gemaakt ter zake van werken, die onteige ning ten algemecnen nutte ten name van gemeenten vorderen en tevens ten doel hebben werkloosheid tegen te gaan. Ook bij de totstandkoming van het vliegveld onder de gemeente Lonneker is aldus gehandeld. Een belangrijk deel van de uit te voeren werkzaamheden zal ten goede kunnen ko men aan de bestrijding van de werkloos heid, terwijl bij toepassing van deze wet verschillende formaliteiten, voorgeschreven bij de gewone onteigeningsprocedure, ach terwege kunnen blijven, hetgeen een vlotte afwikkeling ten zeerste zal bevorderen. Het ligt, na gepleegd overleg met het ge meentebestuur van Rotterdam, in de be doeling de onteigening ten name van 's-Gravenhage te doen geschieden De gron den zullen aanstonds worden ingebracht in de naamlooze vennootschap, terwiji over eenkomstig de bepalingen van de te 6iui- len oveï*eenkomst dc verrekening met Rot terdam zal plaats hebben. Het college van B. en W. te Rotterdam heeft bij den raad een voorstel ingediend be treffende de exploitatie van het gemeen schappelijk vliegveld. Uit het Rotterdamscne college worden als leden van den raad van beheer voorgesteld de heeren mr. A. de Jong en A. B. de Zeeuw, als plaatsvervangende leden de heeren F. L. D. Nivard cn L. de Groot. Het vliegveld zal gedeeltelijk op gebied van de gemeente Delft, gedeeltelijk op ge bied van de gemeente Pijnacker liggen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 200,000, verdeeld in 40 aandeelen van 5000 elk. waarvan een bedrag van 40.000 is geplaatst. Hiervan wordt bij de oprichting deelgenomen door de gemeente Rotterdam en door dc gemeente 's Gravenhage elk voor vier aandeelen. Rotter da m. Burgemeester en Wethou ders hebben thans een voorstel bij den ge meenteraad ingediend betreffende de haven tarieven. In dit zeer uitvoerige voorstel vra gen B. en w. zich o. m. af of het mogelijk zou zijn aanstonds een bepaald tarief aan te bevelen, hetzij om onverwijld te worden ingevoerd, hetzij om te dienen als grond slag van een eventueel hernieuwd overleg. In het voltallige college van B. en W. is een meerderheid tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdient omtrent de vraag, welk systeem voor onze haven het meest gewen6cht is, het advies van de Ka rner van Koophandel in te winnen. In de conclusie van het voorstel zegt het college, dat aan een herziening van de tarieven onder de tegenwoordige omstan digheden niet valt te ontkomen, ook al wordt door hen niet algemeen erkend, dat een verlaging een bepaald aanwijsbaar effect zal geven. Van de verschillende bedenkin gen, die tegen de onderscheidene voorstel len zijn ingebracht, schijnt hun deze de ge wichtigste, dat een verlaging zoodanige tegenmaatregelen kan uitlokken, dat spoe dig een nieuwe stap ln de richting van al- gehcale afschaffing van het havengeld zal moeten worden gedaan om het tegenwoor dige verkeer te behouden. De beteekenis van dit bezwaar springt h i. in het oog, als gelet wordt op het feit, dat in de gemeente Amsterdam de thans ingevoerde verlaging aanhangig is gemaakt, nadat de voorstellen der stukgoedcornmlssie te Rotterdam waren ingediend. Het wil hun voorkomen, dat legen het opwekken van een verscherpten concurrentiegeest niet genoeg gewaar schuwd kan worden en dat het van het hoogste belang moet worden geacht, dat het invoeren van een nieuw tarief niet wordt opgevat als een uitdaging aan andere havenbesturen om nog verder te gaan. Zou een tariefswijziging worden ingevoerd, welke buitenlandsche havens eveneens aan leiding zou geven hare tarieven te wijzigen, dan wel nieuwe faciliteiten te verleenen, dan zou niets gewonnen, doch wel voor alle haven6 veel verloren zijn. Daarom acht het college het noodzakelijk naar samenwerking te streven, allereerst in het binnenland, waar voorshands ook het meeste resultaat te verwachten is. Mitsdien geven B. en W. den raad in overweging hen te machtigen dit overleg te openen. Tevens stellen zij voor te verklaren, dat onze gemeente bereid is een offer te brengen, indien daardoor ook voor de toe komst de waarborg wordt verkregen, dat tot verdere wijzigingen niet eenzijdig zal wor den besloten. Bij K. B. is de heer H. W. Chr. Tietje er kend en toegelaten als consul-generaal der Dominicaansche reDubliek te Amsterdam. Bij K. B. is mr. H. G. van Oven, con sul-generaal der Nederlanden te Calcutta, op. verzoek eervol teruggeroepen en is hij met ingang van 1 Juli 1931 als consul-gene raal der Nederlanden voor den tijd van een jaar ter beschikking gesteld, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De waarneming van het consulaat-gene raal te Calcutta is opgedragen aan den heer J. J. Ooyevaar, vice-consul der Nederlanden aldaar. De consul-gen waal der Nederlanden te Parijs, de heer L. Droogleever Fortuyn, is met een verlof van drie weken van zijn post vertrokken. De consul der Nederlanden, de heer G. M. Byvanck, treedt op als waarnemend consul- generaal. Bij beschikking van den minister van defensie i6 de luitenant ter zee der le klasso J. C. d'Engelbronner, dienende bij het de partement van 'defensie, den len Augustus 1931 ter beschikking gesteld. Er is maar één geluk: de plicht. CARMEN SYLVA. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 61 Er volgde een tijd van wachten, welke, al waren de omstandigheden thans geheel veranderd, toch deed terugdenken aan dat benauwende kwartiertje op het kantoor in lTatton Garden, toen hij om den looper had getelegrafeerd en ook aan dat sombere kwartier, toen de looper het ontvangbewijs was gaan halen. Ook toen had het tweetal gezwegen, maar welk een verschil tusschcn het zwijgen van toen en van nu! Toij was hij vervuld door bittere teleurstelling, dat hij zich zoo had vergist; zij in haar hart kokend van verontwaardiging. Nu had geen van beiden reden om niet rustig af te wachten, daar zij vast overtuigd waren, dat wat op ko mende wegen was slechts bij zou dragen tot verhooging van hun geluk. Zij behoefden intusschen niet lang te wachten, want weldra vertoonde zich het opgewekte gelaat van een boom van een kerel in blauw uniform met een helm op het hoofd, die zich vroohjk wendde tot den jongen Farquhar. Morgen agent; hoe maak je het? Ik best, welbedankt, kapitein. Tiet doet me genoegen u weer eens te zien. Ik zou u bijna niet meer kennen! Ik heb u werke lijk gemist in mijn wijk. Ja, ik ben buitenlands geweest. Maar neem plaats, ik had u willen vragen of je bij mogelijkheid nog zou kunnen nagaan wanneer je mij het laatst hebt gezien? Met spanning wachtte Darol op zijn ant woord. Wanneer ik u het laatst heb gezien? Nu, dat zal wel gaan. Ik kan u het geval zelfs precies vertellen, vervolgde de reus, politieagent nummer zooveel. Juist toen mij bevel werd gegeven mij bij u te vervoe gen, had ik in mijn notitieboekje zitten bla deren en toevallig juist op den datum het oog laten vallen. Doe me het genoegen dan deze dame cn heer mede te deelen, wat je hebt gezien. De agent schrapte zijn keel, plantte zijn voeten wat steviger op het door de jaren verkleurde karpet en begon toen met een officieel stemgeluid: In den nacht van 17 Augustus laatst leden was ik gestationneerd op den hoek van de straat en daar het verkrer van geen beteekenis was, had ik goede gelegenheid de voorbijgangers goed op te nemen. Tus- schen één uur en half twee na middernacht passeerde mij kapitein Farquhar en ik zag hem het kantoor van Mackensle en Moss binnengaan, gelijk ik hem overdag reeds talrijke malen heb zien doen. Weet je wel zeker, agent, dat ik het was? Zoo zeker als tweemaal twee vier. Het was vlak bij een lantaarn. Bovendien was het volle maan en dus, zoo helder als bij dag. Maar ik kon me niet vergissen, ik kende u reeds lang van aanzien. Bovendien heb ik tot U gesproken! Wat, gesproken? Zeker, ik zei: goeden avond, kapitein' en u antwoordde terug: goeden avond. Daarop liep u door, ging naar uw kantoor, vermoedde ik. U is zeker niet veel meer dan vijf minuten binnen geweest, of ik zie u terugkomen cn u passeert me zoo haas- lig dat ik niet eens tijd had u goeden avond te wenschen. Je hebt niets bijzonders of ongewoons bij me opgemerkt? Neen, kapitein; Ik herinner me alleen nog dat u een lichte overjas aan had en dat u toon u me voorbij ging, uw linker hand op de hoogte van den borstzak had gelegd, alsof u zich wilde overtuigen dat u er iets goeds in had gestopt. Nu, welbedankt voor de moeite, agent Dat was het eenige dat we van je wilden weten. O, volstrekt geen moeite, kapitein! Mag ik u goeden morgen wenschen? Darol liet hem uit Tijdens zijn korte afwezigheid wendde ds oude heer zich tot Sheila en zeide op een toon, alsof elk woord slechts met groote moeite uit zijn mond kwam: Juffrouw Curtius, de firma is u een groolo genoegdoening schuldig. Spreek me daar toch niet van, ant woordde Sheila vriendelijk. Want hij mocht een onaangenaam en onvriendelijk heer wezen, het deed haar zeer te moeten waar nemen, hoe een oud en door ziekte ver zwakt man haar zijn verontschuldigingen aanbood. Zij verzekerde hem dus, dat'zij volkomen begreep, dat de schijn zoo sterk tegen haar was geweest, dat welhaast iedere verdenking tegen haar had moeten koeste ren. Darol Faruhar kwam juist tijdig genoeg terug om te hooren, wat zijn oom haar antwoordde: Het minste dat ik u kan aan bieden, is u terug te nemen in dezelfde positie en tegen hetzelfde salaris als vroe ger! Hoewel ik thans een bediende heb, die uw wr»rk verricht tegen een salaris van vijf shilling minder dan destijds het uwe, zijn de omstandigheden dusdanig O, ik dank u zeer voor uw aanbod, zei Sheila, uit beleefdheid, zich goed hou dend om hem niet in zijn gezicht uit te lachen, ik waardeer ten zeerste uwe goede bedoelingen, mijnheer Farquhar, maar ik heb een positie te Parijs, waarheen ik zoo spoedig mogelijk terugkeer. Zoo, ben je dat van plan?, vroeg de neef met zoo'n toonlooze stem, dat er niets uit af te leiden viel, behalve voor Sheila, die zich ijlings omkeerde, teneinde aan den ouden heer den vroclijk ondeugenden trek op haar gelaat niet te laten bemerken. Zij naar Parijs terugkeeren? Zij Londen verla ten, terwijl Darol er was? 't Was te dwaas om alleen te loopen! Want ze wist nu wel vast en zeker, dat zij en hij bij elkaar zou den blijven. En trotsch gevoelde zij zich over deze verovering. De oude heer wendde zich nu tot zijn neef: En jij, Darol? Wat zijn je plannen? Kom je bij mij terug? Do jonge man aarzelde even. Hij had nu ervaring opgedaan, wat het beteekende om aan de kost te komen door te zorgen voor andermans ontspanningen. Ging hij weer in zaken, dan was het daarmede voorgoed uit. Zakenman te zijn leek hem nu minder aantrekkelijk dan voorheen. In ieder geval had hij dan gelegenheid over zijn vrijen tijd naar eigen wensch te be schikken. Hij zou zijn ontspanning zelf kunnen kiezen en de toekomst zette zich wijder voor hem open dan wanneer hij we der op zich nam jongelui en oude dames te leeren tennissen of schaatsenrijden. Hij stelde dus zijn oom de vraag: Zou u het graag zien, dat ik bij u teugkeerde, oom? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5