Havik 41 - Tel. 292 300 JARIG BESTAAN DER LEIDSCHE STERREWACHT DE NAAIMACHINEHANDEL Belangrijke bespreking met de N.V. Husqvarne DE RAMP TE PARIJS Drie ton gevraagd EEN OVERHEIDSTAAK OF NIET? VREESELIJK DRAMA IN DE KOLONIE HOPEL PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE. alsmede do bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwo Du ijs" f 3*25 per Liter, Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd opgevoerd tot 72 en 79 K.M. Plannen om dit feit op plech tige wijze te vieren Leiden, 4 Juli. Do Loidscho Sterre wacht bestaat in 1032 300 jaar. Dit feit zal naar wij vernomen niet on gemerkt voorbijgaan. Er bestaan althans plannen om dit 3do eeuwfeest op plechtige wijze te vieren. De eerste Storrewacht te Leiden word in 1632 gebouwd. Na 104 jaar boven op het dak dezer academio to zijn gevestigd ge weest, werd die Storrowacht In 1816 afge broken en op het dak vun do academio her bouwd. Prof. dr. F. Kaiser (1808—1872) deed in 1837 zijn eerste waarnemingen van blijven de waarde. Op don duur bleek echter deze Stcrre- wacht niet meer aan de eischcn te kunnen ovldoen, waarom enkele particulieren hot initiatief namen om to trachten een meer aan de eischen voldoende Sterrcwacht te krijgen. Dit initiatief ging in de eerste plaats uit van baron Gevers van Endegeest. Het re sultaat bleoef niet achterwege en in do ja ren 1858 tot 1860 werd vanwege het Rijk een nieuwe Storrewacht gebouwd op het terrein waarop deze thans nog staat on dat daai toe aan don Hortus werd onttrokken. Later is do Steewacht herhaaldelijk uitge breid en zeer aanzienlijk bij de laatsto reor ganisatie gedurende 1910 tot 1924. De Storrewacht omvat thans drie afdeo- lingen: die voor fundamentcele astronomie (instrumenten, meridiaankijker, zenithtctcs- coop, passage-instrument, azimuth-instru ment), die voor aslrophyslca (instrumenten 27 e.m. visueelo refractor, 33 c.ra. photogro- fisclie refractor, 10 c.m. dubbolo photogra- fische camera met bewcogbaro plaathouder) en die voor tlieoret astronomio. Belangrijk is do sedert 1923 in werking zijnde samenwerking met do Sterrewacht te Johannesburg, waar door Loidscho waar nemers waarnemingen wordon gedaan, dio te Leiden worden uitgewerkt. Deze samen werking zal eerlang nog aanzienlijk worden uitgebreid met behulp van do in 1930 ont vangen gift van 110.000 dollar van do Rockefeller Foundation. Aan prof. Kaiscr, de grondlegger van de I.CKlsche Sterrekundo, herinnert nog de Kaiserstraat, welke gelegen is lusschen de Sterrewacht en de Universitoit. 3-Scdert het overlijden van prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen staat de Loidscho Sterrenwacht onder dircctio van prof. dr. W. de Sitter en hot was onder zijn dirocto- raat, dat do laatsto grooto reorganisatie in de jaren 1919 tot 1924 is tot stand gekomen. De practijken bij het afbetatings- stelsel In het Gebouw van do Kamer van Koop handel cn Fabriokon voor Rijnland te Lei den, zijn op voorstel van mr. A. G. G. Royaards, advocaat to 's-Gravonhnge, do leden van de Commissie ter bestrijding van de misstanden in don naaimachinehandel te Leiden bijeen gokomen. De Hoofddirectie van do N.V. Husqvarnn, die uit Zweden was overgokomon in var- band met do algehoole reorganisatie der onderneming hier te lande, had oen onder houd aangevraagd, tonclndo do maatrege len om voortaan onjuiste handelingen te voorkomen, te besproken. Uit het medogedeeldo block, dat eerst na dat de actie tcgon do vcrkcordo toestanden in den naaimachinehandel grootondcels lio- oindigd was, de hoofddirectie in Zweden kennis gekrogen had van den waren stand van zaken in Noderland. Van de zljdo van do Leidschc Commissie werd opgemerkt, dat haar actio nimmer een bepaalde firma heeft willen treffen, Blaar alleen eop. einde wilde maken aan de praktijken, welke naar hare meening niet door den beugel konden. Gememoreerd werd hoe door het tractaat van Oslo de economische bandon tusschen Holland en Zweden nauwer waren toegehaald cn dat gaarne alles zou gedaan worden om de handelsbetrekkingen tusschen die landen zoo stevig mogelijk te doen zijn. Als conclusie kan worden gesteld dat de ingrijpende roorganlsatio het voltrouwen wekte, dat voortaan op reéelen grondslag zou worden gewerkt. Namens do Commissie verklaarde de heer Knibbe, dat niet anders was beoogd. Mevrouw] VOOR DE KOFFIETAFEL: Een fijn blik zalm of sardines. Een enorme sorteerinq in den IJMUIDER VISCHHANDEL Utrcchtschcstraat 40. TeL 92. Latidgcnootcn. Een zwaro ramp, wij aar zelen niet do woorden van onzen minister van Koloniën tot do onzo to maken: „een nationale ramp", hoeft ons door den brand op de koloniale tentoonstelling to Parijs go- troffon. Ons schitterend paviljoen daarginds met zijn goheclen kostbaren inhoud is verloren gegaan. Maar, wat bohoudon gebleven is, dat is onze vaderlandscho energie, onze nationa- lcn trots. Hot Uitvoorond Comité voor de Ncdor- landscho afdcollng op de Koloniale tentoon stelling hooft, door zijn besluit om, ten kosto wat het wille, over te gaan tot den bouw van oen nlouw Neder landsch pa viljoen, als 't ware op de puinhoopon van liet oude en tot liet daarin opnemen van eon tweede expositie op waarlijk schoono wijze, hot devies in ons wapen „Je Maintiondrai" in toepassing gebracht. Een daad, welke, zoowel in het binnenland, als overal in het buitenland den diepstcn eer bied hoeft afgedwongen voor Nederland cn voor ons volk. Van talrijke zijden werden, naast betui gingen van medeloven en sympathio reeds toezeggingen gedaan om collecties en kunst- voorworpen voor do tentoonstelling beschik baar to stellen, terwijl zoowel door landgo- nooten als door vroomdcllngon, bijdragen in gold werden gezonden, om do taak van het comité te verlichten. Het is thans aan ons, landgenooten, om de handen ineen to 6laan cn alles in hot werk to stollen ten einde het mogelijk te maken ook met de nieuwe Ncderlandscho afdeeling, ons land als kolonis terende mo gendheid op waardige wijze voor den dag te doen komen. Van de zijde van de Fran6Che rcgecring werd het aanbod gedaan oon bedrag van drie millioon francs ter beschikking te stel len voor den wederopbouw dor verloren ge- gane Nedorlandsche afdeeling. Hoezeer ook dit royalo aanbod valt te waardceron, het kon en mócht niet worden aanvaard. Neen, op do plaats wnar onzo Ncderland scho driekleur ons fraaie gebouw liceft ge sierd, waar onzo vlag ook nu nog wap pert.... daar kan alleen verrijzen oen Nederlandse h gebouw, ontstaan cn ge schraagd door do offervaardigheid van hot Nederlandseho volk. Het tentoonstellings-comité hoeft ver klaard, indien noodig, de hulp van ons volk te zullen aanvaarden. Welnu, die hulp 16 noodig, opdat, wat op nieuw tot stand zal wordon gebracht, een geheel zal kunnen vormen, een dor grootste kolonialo mogendheden waardig Voor het verlccncn van die hulp hooft zich onderstaand nationaal comité gevormd, dat zich in nauw contact, met cn met vol komen instemmming van het Nedorland sche tentoon6tellings-comité, bij dezen wendt tot u, Nederlanders hier te lande cn elders, met eon dringend beroep op uw hulp cn steun. Op welke wijze gij dien steun kunt vcr- leoncn? Door uwo bijdragen to zendon aan den pcnningmecstor van het comité (alge meen 6oerotaris-penningmeoster der ver- ooniging „Oost en West", Den Haag; giro no. 12574). Door mot behulp van plaatselijko organisaties golden in to zamolon. Door u beroid te verklaren ovcnluocl in uw bezit zijnde collecties cn voorwerpen ter expo sitie af te staan en ons daarvan mododee- ling to doen. Door uwo bereidwilligheid cn wij denken hlor aan do directies der vele in Nederland verschijnende dagbladen op welker hulp in dozo in het bijzonder een beroep wordt gedaan om gelden in ontvangst te ne men, te verantwoorden cn aan ons over te maken. Kortom door elk middel dat ons ge legenheid biedt con zoo groot mogelijk be drag een zoo ruim mogelijke collectie voor worpen ter beschikking van het tontoonstcl- lingscomité te stellen. Mogo do spontane daad van onzen landge noot te Parijs navolging vinden. Helpt ons naar vermogen en helpt ons vlug. Roods in Augustus moet de nieuwe cx- podilio gereed zijn. Do lijd dringt. Daarom niet geaarzeld. Laat opnieuw de ganscho beschaafde we reld er getuige van zijn hoe Nederland en het Nedorlandsche volk, rampen weet to dragen ente boven tc komen. Den Haag, Juli 1931. Het Nationaal Comité: R. RUIJDERHOFF, alg. voorzitter van „Oost en West". C. J. FE1TH, voorzitter dor ver. van Ambtenaren B.B. i N. Idifi. Mr. Dr. W. M. WESTERMAN, vicc- voorzitter van do verecniging „Nederland in den Vreemde". E. P. WESTERVELD, secretaris van de Kon. Ver. „Het Koloniaal In stituut". Mr. JOH. J. BELINFANTE, directeur van het Ned. Correspondentio- buroau voor Dagbladen. Sir. J. J. VAN BOLHUIS, voorzitter van de Hnagscbo Journalisten- veroeniging. D. HANS, voorzitter van den Noderl. Journalisten Kring. H. SALOMONSON, directeur van het persburoau „Anota". J. VESTERS, voorzitter van de Ned Journalisten verceniging. A. T. H. WINTER, kolonel der ar tillerie b.d, F. H. K. VAN DER BRUGH, alg. secr. penningmeester van de ver eeniging Oost cn West. Het comité bovengenoemd 6lelt er prijs op tc verklaren dat het is geconstitueerd in aller ijl, onder den drang der omstandighe VRAAGT WINKELIER op NV HULSKO tÈllTTqq AMERSFOORT den. De actie moest onverwijld ter hand worden genomen. Dit is do reden waarom het comité een minder veelzijdige samen stelling vertoont dan anders hij ruimeren beschikbaren tijd had mogen worden ver wacht. Parijs, 6 Juli (V.D.) Zooals gomeld wor den er than6 reeds de noodige voorberei dingen gotroffen om zoo spoedig mogelijk een nieuw Nedcrlandsch Paviljoen te bou wen, zij het ook van bescheidener afme tingen dan het door den brand vernielde. Men is druk bezig het terrein daarvoor in orde lo maken. Met den bouw van hot nieu we paviljoen zal ongeveer ruim een maand gemoeid zijn. Wanneer de werkzaamheden een vlot verloop hebben en voldoende in zendingen zullen zijn aangekomen, ligt het in do hedoeling het nieuwe Nederlandschc Paviljoen op do Internationale Kolonialo Tentoonstelling op 31 Aug. a.s., den verjaar dag van H M. da Koningin, te openen. De bedrijfsradenwet in den Hoogen Raad van Arbeid. Het officieele communiqué Wij hebben reeds aan do Msb. ontleend een bericht over het verwerpen door dc-n Hoogen Raad van Arbeid van het vooront- werp-bedrijfsradenwet. Thans ontvangen wij het volgende officieele communiqué: De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 4 Juli gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het voorontwerp van een bedrijfsradenwet, (lat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij den Raad aanhangig heeft gemankt. Wegens onge steldheid van den voorzitter, prof. dr. W H. Nolens en wegens verblijf in bet buiten land van do plaatsvervangende voorzitters ir. J. A. Kalff en E. Kupers, werd de ver gadering door prof. mr. P. J. M. Aalbersc gepresideerd. Bij do bespreking van dat voorontwerp zijn vier verschillende opvattingen op don voorgrond getreden. Jn de eerste plaats waren een aantal leden van oordeel, dat de watgever geen taak heeft te vervullen door, zooals het voor ontwerp doet, de instelling van colleges le bevorderon, aan welke voorloopig nog slechts adviscerendc cn op den duur allicht verder strekkende bevoegdheden zullen worden geschonken. Deze leden meenen, dat ten aanzien van elke wet afzonderlijk moet worden bezien op welk terrein behoef- to aan wijziging of decentralisatie bestaat en zoo ja, wclko wijze daartoe hot meest goéigond is. Op dien grond staan deze leden afwijzend tegenover hot voorontwerp. Een tweede groep van leden is van moo ning, dat op dit gebied wei oen taak voor do overheid is weggelegd, doch dat do over heid dergclijko colleges niet moet instellen, doch dat zij moet volstaan met aan uit het vrije bedrijfsleven opgekomen organen, ad- vlsecrcndo cn uitvoerende functies toe te kennen. Op dien grond geven deze leden aan de grondgedachte van hot ontwerp dor studiecommisslo do voorkour boven hot voorontwerp. Een derde groep an ledon hoeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee bezwaren. Deze leclen zouden wonschon, dat do wet gever de instelling van ondernemingsraden in de eerste plaats zou ter hand nemen. Voorts zuu de taak van de in te stellen bc- drijfsraden niet moeten liggon op het ge bied der arbeidsvoorwaarden, doch in hoofdzaak op dnt van do productie cn de distributie, in verband daarmede zouden naast werkgevers en werknemers tevens vertegenwoordigers van hot algemeene be lang zitting moeten hebben in den bedrijfs- raad. Een vierde groep van leden ton slotte kan zich in hot algemeen met liet voorontwerp veroenigon, zij hot ook, dat sommige dezer loden do waarde van het voorontwerp voor namelijk zion in het porspocticf, dat het opent, terwijl andere dezer leden do tot standkoming van deze wet zouden toe juichen, ook al zou het vaststaan, dat de regeling vooralsnog tot hetgeen het voor ontwerp bevat, werd beperkt. Bij do eindstemming over het vooront werp bleek con kleine meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (21—17) een wet in den geest van het aanhangig gemaakto voorontwerp niot gewcnscht te achten. In hot zeer uitvoerige advies wordt slil gestaan bij do vragen, of do bedrijfsraden liun werkkring moeten uitstrekken tot do arbeidsvoorwaarden, of tot de productie cn distributie, of zij over verordonendo cn rcchtsprckondo bevoogdhoid cn over het recht van enquête moeten beschikken en of in die bedrijfsradon vertegenwoordigers van hot algemeen belang opgenomen mooton worden. In diezelfde vergadering besloot do Hoo ge Raad van Arbeid zich tot den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid te wen- don met het verzoek, in aansluiting aan de reeds op dit gebied plaats hebbende onder zoekingen, een onderzoek te doen instellen naar de samenstelling van den kostprijs van bijvoorbeeld een 10-tal belangrijke arti- kolon, verdeeld oor enkole bedrijfstakken, ten oindo te woten te komen, welke invloed het arbeidsloon hooft op don prijs van liet product bij het verlaten van de fabriek en of den winkelprijs, cn meer in het bijzon der, of door stijging van liet per arbeider in de industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat in boeten. Duilsch grondwerker doodt zijn kostbaas en schiet op diens vrouw. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in do kolonie Hopel (gcm. Kcrkradc), de Duitsche grondwerker J. Schirra, na een korte woordenwisseling, zijn Oostenrijksche kostbaas Pribizuc, acht en veertig jaren oud, met een revolver van zwaar kaliber, op zeer korten afstand in het hoofd gescho ten. Do dood trad onmiddellijk in. Na het sluitingsuur van de herberg, waarboven Schirra en Pribizuc woonden, zoo bericht de Tijd, hadden beiden ruzio ge kregen in het portaal van hun woning. Ook heeft Schirra op de echtgenoote van het slachtoffer geschoten. Do vrouw werd in de borst getroffen. De kogel kwam terecht in den linker bovenarm. De Commissaris van Politic leidde per soonlijk het onderzoek. Het slachtoffer Is naar het lijkenhuis overgebracht. De vrouw werd naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand i3, hoewel ernstig, niet le vensgevaarlijk. De moordenaar is voortvluchtig. Waar schijnlijk heeft hij de wijk naar Dullsch- land genomen, terwijl ook niet is uitgeslo ten, dat hij de hand aan zich zelf heeft ge slagen. Ook het vuurwapen heeft men nog niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Mooi haar moet glanzen! FRANKRIJK EN ONZE KOLEN. Onderhandelingen aanstaande. Naar Het Volk verneemt, heeft de Fran- 6chc rogeering iemand aangewezen, om in verband met haar voornemen tot beperking van den koleninvoer onderhandelingen met Nederland te voeren. Vermoedelijk zullen zij in den loop der volgende week de besprekingen aanvangen EEN WIELRIJDER ONDER EEN AUTO GEDUWD. Het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. Rotterdam, 5 Juli. Zaterdagmiddag heeft een wielrijder in de Rozenstraat een andere fietser een duw gegeven, tengevol ge waarvan deze onder een voorbijrijdende auto geraakte en daarbij zoo ernstig letsel bekwam, dat hij in den nacht van Zater dag op Zondag in het ziekenhuis aan den Coolsingcl aan de bekomen verwondingen is overleden. De persoon, die de oorzaak van dit onge val was, reed eerst door, maar meldde zich later bij de politie, waar 'proces-verbaal te gen hem werd opgemaakt. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Druten, 6 Juli. Gistermiddag is al hier bij het zwemmen verdronken de 20- jarige kleermakersknecht O. S., afkomstig uit Krefeld. Zijn lijk is opgevischt. HET CONFLICT IN DE STROO- CARTON-INDUSTRIE, Een nieuwe besproking met den rijksbemiddelaar. Groningen, 6 Juli. De rijksbemid- dclaar Mr. S. do Vries Czn. heeft de par tijen betrokken bij de staking in de stroo kartonindustric in de provincie Groningen opgeroepen tot een nieuwe bespreking op Vrijdagmiddag 10 Juli namiddags 2 uur op liet departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Van werkgeverszijde is den werknemers in de strokartonindustrie medegedeeld dat de fabrikanten tot onderhandelingen bereid zijn over de male van loonsverlaging indien de arbeiders verschillende wcnschen laten varen, zooals zij dit reeds hebben gedaan mot den eisch i.z. medezeggingschap. DE BURGEMEESTER VAN RIJSWIJK. Men schrijft aan het Vad.: Voor de benoeming tot burgemeester van Rijswijk is aangezocht de lieer mr. Ilellen- herg Hubar, lid der Tweede Kamer en wot- houder van Rijswijk. De heer Ilcllcnberg Hubar heeft echter gemeend van deze aanbieding geen ge bruik tc moeten maken in verband met zijn drukke werkzaamhoden. In don loop van deze maand zal echter de benoeming plaats moeten hebben. Het is nog niot bokend wie er voor in aanmer king zal komen. Uit don aard der zaak zal do benoeming slechts tijdelijk zijn in afwachting van de beslissing inzake do annexatie. In kringon van Kamer- on Statenleden is men nog niet zoo zeker dat de annexatie een voldongen feit zal wordon. Een der Provinciale Statenleden hoeft Godep. Staten in hoftigo bewoordingen ver- woton, dat zij geen rekening hebben willen houden mot het rapport van de Staatscom missie voor streokbelangcn ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Den dood van zijn mede-arbei der op het geweten. Vrijdag j.l. heeft de achttien-jarige arbei der S.. werkzaam op de bovongrondschc werken van Staatsmijn „Maurits", spelen derwijs een slang, waaruit samengeperste lucht vloeide, gericht op het xitvlak van zijn mede-arbeider Roeers. De lucht drong in het. darmkanaal van dozen R. Eon operatic Vrijdagavond in het Hecrlensche ziekenhuis mocht niet meer baten. R. is Zaterdagmiddag ten gevolge van perforatie van den dikkon darm en buikvliesontsteking overleden. De getrof fene was ecn-cn-dertig jaar oud. gehuwd, had geen kinderen cn woonde te Overho- ven-Sittard. Tegen S. is proces-verbaal op gemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. (Tijd). Het haar watschen is goed, maar niet voldoende. Spoelt na elke wassching met Zwartkop Haar- glans na. Dat geeft het haar de natuurlijke £risd»- heid en prachtigcn glans, waarom men U benijdt! Glanzend haar is gezond, is mooi en zit goed. Elke verpakking bevat Zwartkop Haarglans. ZWARTKOP SHAMPOON MET HAARGLANS Voor Nederland en Koloniin C. F. VAN DIJK ZOON. Dordrecht HET PROCES HULSTIJN—VOGT. Schadeloosstelling van 1 56,000 geülschl. Naar Hot Volk vemcomt, zal in den loop dezer week do dagvaarding worden uitge bracht in zake de bckonde procedure van den heer Wouter Huletljn tegen do heeren Willem Vogt cn oud-kolonel Van Gheel Gil- demceetcr, reep. directeur cn secretaris van do Algemeene Verceniging Radio Omroep In deze dagvaarding etelt dc heer Hulstijn, dat de heeren Vogt cn Van Gheel Gildc- mccster, door een démarcho (stap) bij den heer Holdcrt. directeur van De Telegraaf, zijn ontslag als lcidtr der afdeeling Weten schappen van genoemd dagblad hebben ver oorzaakt. Deze démarche had tot doei, den heer Hulstijn, als lid van het dagelijk6ch A.V.R.O.-bestuur, te dwingen lot het vol gen eener bepaalde gedragslijn, in overeen stemming met do plannen van do heeren Holdert en Vogt. Aangezien gedaagden, door te handelen gelijk zij deden, tegenover den eischer een onrechtmatige daad hebben ge pleegd, eischt de heer Hulstijn een schade loosstelling van ƒ56,000 of zooveel minder als de rechtbank in goede justitie zal noo dig oordeelen. Aangezien de onrechtmatige daad door dc gedaagden tezamen werd ge pleegd, stelt de dagvaarding, dat zij derhal ve ieder voor het geheel aansprakelijk zijn voor vergoeding der geleden of nog te lij don schade. AUTO CONTRA STOOMWALS. Een dare aanrijding. Vrijdagmiddag liad te Nicuwolda een niet-alledaagsche aanrijding plaats. Mej. M. kwam met haar auto uit dc richting Gro ningen naar Nieuwolda. Hier is men bezig do wegen te wal6on en de weg is voor het vorkeer gestremd. Ook voor mej. M. gold deze stremming cn doorlating werd gewei gerd. In plaats van terug te gaan cn eer, anderen weg te kiezen, bleef ze staan. Op een gegeven oogenblik zag zij kans de stoomwals voorbij te rijden. Met groote snelheid kwam dc auto opzetten, zonder 6ignaal te geven en reed op do wals in. De voorste rol werd van de wals gescheiden De^auto kreeg een lekken band, ingedrukt spatbord en gebroken draagveer. De wals blijft een week buiten werking. Tegen de hardnekkige rijdster is proce6-verbaal op gemaakt. Zij zal alles moeten betalen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Apeldoorn, Juli. De Koninklijke familie wordt 8 Augustus a.s. ten Paleize het Loo verwacht. BURGEMEESTER DE VLUGT NAAR HET BUITENLAND. Burgemeester De Vlugt is voor cenige we ken naar het buitenland vertrokken. PROF. ARRIËNE KAPPERS. De senaat van de universiteit te Dublin heeft gisteren, naar de Tel. meldt, het eore- doctoraat verleend aan prof. dr. C. U. Ar- riens Kappers, directeur van het instituut voor hersenonderzoek te Amsterdam. M. L W. J. BIJLEVELD. t Te bad Nauheim is op 56-Jarigen leeftijd plotseling overleden de heer M. I. W. J. Bij- leveld, directeur van het Schiedamschc be drijf der gist- en spiritusfabriek tc Delft, waaraan hij meer dan 25 jaar verbonden is geweest. Hij was tevens directeur van de N.V. Boll cn Dunlop's distilleerderij. De heer Bijleveld is korten tijd ook lid geweest van do Tweede Kamer. INGEBROKEN. Rotterdam. Tijdens afwezigheid van do bewoonster is Vrijdagavond ingebroken in een woning aan de Ariën Milderstraat. Dc dieven hebben zich waarschijnlijk met valsche sleutels toegang verschaft. Allo laden en kaston zijn overhoop gehaald. Er wordt een bedrag van 840 aan bankpapier gemist, benevens cenige gouden en zilveren voorwerpen. EEN NATUURMONUMENT AANGETAST. Do heer Polak, lid van do Eerste Kamer, hoeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Staat, Minister van Binncn- landschc Zaken en Landbouw: I. Is het Zijne Excellentie bekend, dat de gemeenteraad van Holten onlangs heeft besloten bobouwing van den Holterbcrg toe te staan en dat reeds een begin van uit voering aan dit besluit is gegeven? II Is Z.E. niet van mooning, dat aicti- tgevolge een zeer schoon natuurmonument zal verloren gaan? III. Zoo ja, is Z.E. dan bereid de noo dige maatregelen te nemen om het behoud van dit natuurmonument in ongeschonden staat te verzekeren? BIJ HET FUIKENZETTEN VERDRONKEN. De fabrieksarbeider K. was te Ophemert bezig met het zetten van fuiken, waartoe hij zich, naar het schijnt, te water had begeven. De man geraakte in een fuik verward en verdronk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7