MOEZELWIJNEN J. A. Schoterman Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Utrechtschestraat 17 Telef. 145 AFDREIGING IN EEN GEZANTSWONING DE VERDUISTERING BIJ „ARTI" HET KANAAL HILVERSUM VECHT B. SCHOOLEMAN VEREEN. VOOR AMBACHTS EN NIJVERHEIDSKUNST K. TER LAAN 60 JAAR Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE -r-i Trittenheimer Riesling Piesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 p.fl. 1.20 f 1.60 p. anker f48,- 166.- De vrouw des huizes mei een alarmpistool bedreigd. 's G r a v e n h a g e, 7 Juli. Voor do recht bank heeft heden, zooals reels in het kort gemeld, terecht gestaan de 23-jarige schrij ver bij het Departement van Defensie A. J., die in den nicht van 9 op 10 April j.l. de woning van den Deenschen gezant is binnengedrongen en daar de echtgenoote van den gezant door bedreiging met een alarmpistool heeft bewogen tot afgifte van een bankbiljet van 100 en 5 biljetten van ƒ10. Verdachte erkende des nachts om onge veer half een de tuindeur, die niet gesloten was, te zijn binnengegaan. Hij kende do in richting der woning, doordat hij kennis had aan het kamermeisje van den gezant. Ver volgens is hij, in de eene hand het alarm pistool en in de andere een electrische zak lantaarn, naar de slaapkamer gegaan, waar hij de vrouw vin den gezant aantrof. Ver dachte heeft toen het pistool op haar ge richt en gevraagd, waar het geld te vinden was, waarop de echtgenoote van den ge zant antwoordde, dat het in de commode was opgeborgen. Toen verdachte daar ging zoeken, kon hij echter niets vinden, waarna hij zich weder tot mevrouw wendde met de vraag om hem het geld te geven. Verdachte weet echter niet meer of hij ook nog het pistool op me vrouw hid gericht, toen zij naar het geld in de commode zocht. Hij heeft daarna 1 biljet van 100 en 5 biljetten van ƒ10 van haar ontvangen. Op een vraag van den verdediger mr. Par fumeur, zeide verdachte nog tot deze daad te zijn gekomen, omdat hij dringend geld noodig had, aangezien hij schulden hid gemaakt, die afdoening behoefden. De substituut-officier van justitie mr. Blok, noemde het feit zeer ernstig, vooral waar het misdrijf is geschied ten huize van een vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid bij ons Hof. Spr. herinnert dan aan het uitgebrachte reclasseeringsrapport, waarin wordt aangedrongen op een voor waardelijke straf. Tot zijn leedwezen kan Spr. met deze conclusie niet meegian. Want we moeten hier niet alleen rekening hou den met den persoon van verdachte, doch ook speciaal de omstandigheden moeten hier in acht worden genomen. Trouwens ook de mentaliteit van verdachte acht Spr. niet zeer gunstig en zijn daad getuigt wel van groote brutaliteit In verband met dit alles vordert Spr. een veroordeeling tot een gevangenisstnf van 1 jaar en 6 maanden. kan gaan, aangezien hem een betrekking is aangeboden onder goede leiding en in eon geheel andere omgoving ver buiten den Haag. Geef hem, aldus pleiter, die kans. In dit verband hoopt mr. Parfumeur, dat de rechtbank bij het onderzoek van het re- classeerings-rapport daarin aanleiding zal vinden om te komen to een milde veroor deeling. De rechtbank zal op 14 Juli vonnis wij- 1 zen. Een gevangenisstraf van 2 jaar geëischt. Instemming in de Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het onteigeningsontwerp voor den aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht meenden enkele leden hun instemming te moeten betuigen met den aanleg van dit kanaal. Zij wezen op de groote moeilijkheden, waarmede de 6checp vaart vooral in het huidig tijdsgewricht heeft te kampen on waron daarom van oor deel, dat elko uitbreiding van het gebied harcr werkzaamheid te meer moot worden toegejuicht. De raadsman van verdachte mr. Parfu meur, ving zijn pleidooi aan met de opmer king, dat hij niet zal trachten aan de dag vaarding en hetgeen de officier op grond van de bekentenis vin verdachte, bewezen acht, te tomen. Toch moet er iets voor de zen jongen man gedaan worden. Met den officier vindt ook pleiter het gebeurde on verklaarbaar en in dit verband wijst plei ter er op, dat men tot een daad als de on derhavige kan komen óf door verkeerde lectuur, óf door de bioscoop, óf door ver keerden aanleg. Uit het reclasseeringsrap port blijkt evenwel niet, dat verdachte een zoodinigen misdadigen aanleg heeft, om het feit waarvoor hij thans terecht staat, te plegen. Verdachte had echter geld noodig omzijn schulden te betalen. En toevallig kwam hij langs het huis van den gezant, waarvan hij de inrichting kende en waar hij geld aanwezig wist en op onverkliarbare wijze is hij toen tot zijn daad gekomen. Pleiter ontkent dan ook, dat het plan op geraffineerde wijze is uitgevoerd, welke uit drukking in het dossier voorkomt. Immers wanneer verdachte de deur gesloten had gevonden, zou hij terug moeten zijn gekeerd want hij had geen inbrekerswerktuigen bij zich. Alles is hem meegeloopen en alles heeft er toe meegewerkt, om verdachte in deze richting te sturen; hij is niet gelijk testel len met iemand, die b.v. zijn medemensch op straat onder de bedreiging: „je geld of je leven" met een revolver zou aanvallen. Pleiter sluit zich dan ook geheel aan bij het reclasseerings-rapport, waarin op een voorwaardelijke veroordeeling wordt aange drongen. Dit rapport stemt tot medelijden met ver dachte, die niet geheel aansprakelijk gesteld kan worden voor hetgeen hij gedaan heeft; daaraan is mede het leven schuldig, want hem heeft zooveel ontbroken, wat opleiding en liefde betreft. Er is voor dezen jongen man nog een kans, en daarom doet pleiter met vol vertrouwen een beroep op de cle mentie van de rechtbank. De officier heeft zijn eisch in hoofdzaak gebaseerd op het feit, dat het misdrijf is geschied ten huize van een gezant. Dit is echter een zeer toevallige omstandigheid, want indien verdachte een ander meisje had gekend, zou hij vermoedelijk in een andere woning zijn terecht gekomen voor de volvoering van zijn onverklaarbare daad. En juist daarom mag het feit, dat het mis drijf geschiedde ten huize van een gezant, geen omstandigheid zijn om de straf te verzwaren. Ten slotte merkt pleiter op, dat verdach te nog een mooi en goed leven tegemoet Amsterdam, 7 Juli. Voor dc vacan- tiokamer der rechtbank stond heden terecht de ex-hoofdadministrateur der maatschap pij „Arti et Amicitiae" A. J. de L., alhier, verdacht van verduistering. Over de jaren 1927—'30 had de man, die het tenlaste geleg de bekende, ongeveer ƒ50,000 uit de kas der maatschappij genomen. In 1929 had hij zich 28,000 toegeëigend. Een getuige, die een onderzoek naar de fraude had ingesteld, verklaarde, dat, om over geld te kunnen beschikken, verdachte de handteekening van het bestuur en den penningmeester noodig had. De reglementen werden echter niet zeer nauwkeurig nageleefd, daar enkele be talingen plaats hadden op handteekening an verdachte. Verdachte stond volgens get. goed aangeschreven bij de maatschappij, doch de administratie was tamelijk slordig. Verd. zelf verklaarde, dat hij tot de frau de was gekomen door dc groote verliezen, die hij met speculaties had geleden; hij had deze verliezen niet met eigen middelen kunnen dekken. Voorts had hij de bedoeling gehad een kapitaal te vormen, waarmee hij personeel der maatschappij zou kunnen 6teunen, z. i. kwam de weduwen- en wee- zenkas niet dien menschen ten goede, waar voor hij meende dat de kas oorspronkelijk was gesticht. De officier van justitie, mr. Versteeg, her innerde er aan, dat het bestuur der maat schappij geen vervolging wilde doen instel len om verd. in de gelegenheid te 6tellen het bedrag aan te zuiveren. De justitie ge lastte echter een onderzoek, daar zij geen rekening houdt met stand, maatschappelijke positie of financieele draagkracht. Spreker critiseerde het beheer der maatschappij, dat in handen van den penningmeester diende te zijn, doch dat werd overgelaten aan een hoofdadministrateur, in strijd met de regie menten. Dit maakte het temeer begrijpelijk, dat het bestuur zijn administrateur niet wenschte te vervolgen. De officier achtte de feiten hoogst ernstig. Verd. maakte niet den indruk berouw te hebben, hij wendt voor niet te begrijpen, waarom hij terecht 6taat, noch dringt het tot hem door, dat maatschappelijke nadeelen waren ontstaan. Tenslotte eischte mr. Versteeg een gevan genisstraf van twee jaren. De verdediger, mr. J. de Vrieze, zeide, dat in de dagvaarding 6taat, dat verd. de be schikking had over de 50,000, dit is echter niet jui6t; hij verduisterde het bedrag in verschillende bedragen. De verdachte 6taat allerminst onverschillig tegenover het ge val. Toen pl. zijn cliënt opzocht in het huis van bewaring en hem mededeelde, dat hij iets gevonden had om zijn invrijheidstelling te bowerken, had verdachte gezegd: „neen, ik hoor hier'. Hij wilde dus niet uit de voorarrest. Pl. riep het medelijden in voor verd. en zijn gezin; verd. heeft niets aan het geld gehad en er niet royaal van ge leefd. Pl. drong aan op clementie. Uitspraak 14 Juli a.s. DE WIE RIN GE RMEER. Rapport inzake de administra tieve indeeling. Een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. G. A. van Poelje, ingesteld door het Nedcrlandsche Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw en de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten heeft rapport uitgebracht over de vraag, welke maatregelen te bevorderen zouden zijn tot het treffen van een goede administratieve regeling ton aanzien van de Wieringer- meer. De commissie is tot een conclusie go- komen, dat zoo spoedig mogelijk een ge meente moet worden gesticht, die het gehce- le gebied in de Wieringermecr omvat en dat in afwachting daarvan de Wieringermoer ingedeeld moet blijven bij de vijf randge meenten waarbij dit gebied thans is inge deeld. Door deze randgemeente wenscht zij echter slechts een klein deel der gemeente lijke belangen binnon het gebied van den Wieringermecr te laten behartigen. Zij wil aan die gemeenten geen andere functie op dragen dan het zijn van de wettige woon plaats van de nieuwe Wieringermeer-bevol- king. De behartiging van alle andere gemeen telijke belangen wenscht zij gedurende de overgangsperiode op te dragen aan een daarvoor te 6tichten afzonderlijk lichaam, genaamd „De Wieringermeer", waaraan zij overeenkomstig art. 194 der grondwet ver ordenende bevoegdheid wenscht toe te ken nen. EEN AUTO IN BRAND GEVLOGEN. V e n 1 o, 6 Juli. Hedenmiddag omstreeks halfdrie kwam de 33-jarige aannemer J. Theunissen, wonende aan den Straelsche weg alhier, met zijn auto uit de richting Horst rijden. Nabij de St. Annakapel aan den Hosterweg vloog de benzinetank van zijn wagen in brand. De auto reed met groote snelheid tegen een boom en weldra stond deze geheel in lichtelaaie. Een in de nabijheid wonend oud-Indisch militair, de heer H. B., snelde toe, rukte in weerwil van de verzengende hitte, het portier open en wist den heer Th., die met een zijner voeten nog bekneld was geraakt en wiens haar reeds geschroeid was, uit de cabine te trek ken. Spoedig was geneeskundige hulp aan wezig. De heer K. had vele brandwonden en bovendien nog een ernstige hoofdblessure bekomen. Hij werd naar het St. Joseph-Zie- kenhuis te Venlo vervoerd. De auto ging in vlammen op. De toestand van den aannemer is zorgwekkend. (Tel.). AANZETTING TOT MISDRIJF. De rechtbank te 's Gravenhaege heeft von nis gewezen in de zaak tegen den 43-jarigen koopman J. J. S., than6 gedetineerd, die te recht had gestaan ter zake dat hij in April j.l. heeft getracht een zekeren G. V. los werk rnan te bewegen om zijn broer C. S. van het leven te berooven althans om een zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Verdachte werd veroordeeld tot 9 mnd. gevangenisstraf DE AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 6 op 7 Juli zijn op de Zuid-Hollandsche eilanden, in het midden van het land en in Friesland, de weersom standigheden gunstig geweest voor het op treden van aardappelziekte, behoudens de lage nachttemperatuur. AFDREIGING IN HET HUIS VAN DEN DEENSCHEN GEZANT. Een departementsschrijver voor de rechtbank. 's-Gravenhagc, 7 Juli. Voor de Haag- sche rechtbank heeft heden terecht gestaan de 23-jarige schrijver bij het departement van defensie A. J. M. die in den nacht van 9 op 10 April j.l. de woning van den gezant van Denemarken is binnengedrongen en daar de echtgenoote van den gezant door be dreiging met een alarmpistool heeft bewo gen tot afgifte van een bankbiljet van 100 en 5 biljetten van 10. Het O.M. eischte een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clc rnentie en sloot zich aan bij het reclassee ringsrapport dat voorwaardelijke veroordee ling vroeg. DE SCHILDERIJENFRAUDE TE OOSTERBEEK. Vonnis der Arnhemsche recht bank. Arnhem, 7 Juli. De rechtbank te Arn hem heeft .ïeden uitspraak gedaan in de oplichtingszaak van den heer Carsten Oosterbeek, die door een 4-tal personen voor een bedrag van 15.000 opgelicht was, nadat men hem voor meer dan een ton goud aan waardelooze schilderijen had verkocht. De rechtbank veroordeelde er- dachte Q. de leider van het complot tot 2 jaar gevangenisstraf, verdachte D., den Amerikaan tot een V* jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis en de beide helers L. en S. ieder tot een jaar ge vangenisstraf. De eisch luidde voor Q 2Vt jaar gevan genisstraf. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen mr. W. J. baron van Lijnden als kantonrechterplaats vervanger in het kanton 'sGravenhage on der dankbetuiging voor de als zoodanig bo- wezen diensten; bevorderd tot hoofdcommies bij het rijks- archief in Zeeland te Middelburg mej. .Ir. D. A. Felix, thans commies bij dat Rijks archief. Bij K. B. zijn benoemd: le. in dc prov. Groningen: a. met ingang vin 1 Juli 1931 tot voor zitter van het hoofdbestuur van het wa terschap Duurwold D. Konig te Helium; b. tot lid van het bestuur van het water schap Carel Coenraadpolder J. Roelofs te Nieuw-Beerta; c. tot lid van het bestuur van het water schap Vierburen O. Wiersema te Godlinze; 2e in de prov. Zuid-Holland: a. met inging van 1 Juli 1931 tot dijk- raad van het waterschap de Boeschendijk C. de Koning Jzn. te Mijnsheerenland; b. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van de Krimpenerwaard K. Vonk Noordegraaf, te Oudekerk aan den IJssel; c. tot heemraad van den Zuidpolder, ge meente Barendrecht, J. H. Huijser te Bi- rendrecht; 3e in de prov. Zeeland: a. met ingang van 10 September 1931, tot dijkgraaf van den Westerlandpolder J. Lindenbergh, te Wolphaartsdijk; b. met ingang van 18 Juli 1931 tot dfjk- VAN PERSEYNSTRAAT 19, Telefoon 423. graaf van het waterschap Ellewoutsdijk M Meulenberg Czn. te Ellewoutsdijk; c. met ingang van 1 Aug. 1931 tot gezwo rene van den Karelpolder S. J. C. Frelier te Kruiningen; d. met ingang van 1 Augustus 1931 tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis-in-de l'iet P. Boonman, te 'sHoer Arendskcrke; e. met ingang van 1 Augustus 1931 tot gezworene van den Willem Leopoldpoldcr (Nederlandsche gedeelte) J. J. de Bruync, te Retranchement; 4e in de prov. Noord-Brabant: a. met ingang van 1 Juli 1931 tot gezwo rene van het waterschap de Prins Karei- polder G. W. J. Bril te Wocnsdreoht; b. met ingang van 1 Juli 1931 tot heem raad van het waterschap het Nieuwland van Altena O. Walraven te de Werken cn P. L. Koekkoek te Almkerk. 5e in de provinciën Utrecht en Noord Holland: tot dijkgraaf van het hoogheemraa 1-icbap van Zeeburg te Diemerdijk jhr. Q. J. van Swinderen te Loosdrecht. Algemeene vergadering. De Nederlandsche Vereeniging voor Am- bachts- en Nijverheidskunst heeft to Am sterdam in het gebouw van Arti et Amici tiae haar algemeene vergadering gehouden, De voorzitter opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij Elizabeth Nierstrasz en van Ishoven herdacht en eenige woorden wijdde aan den 70-jarigen Jos. Cuijpers als een der oudste en trouwste V. A. N. K.- leden. Rekening en verantwoording en he- grooting werden goedgekeurd. Een door het bestuur voorgestelde aanvulling van de eere-code met een artikel betreffende advi seurschap werd aangenomen, evenals dat aangaande de instelling cener permanen te tentoonstellingscommissie. De stichting van een kring voor Den Haag—Rotterdam en Omstreken werd den leden bekend ge maakt en met bijval begroet. Na behande ling van de plannen voor een tentoonstel ling in 1932, waarvoor te Amsterdam hij eenkomsten zijn gehouden van vereeni- gingsbestuur, Amsterdamsch kringbestuur en fabrikanten, machtigde de vergadering het bestuur deze plannen in de aangegeven richting verder te ontwikkelen. De goed bezochte en zeer geanimeerde vergadering nam zoowel den middag als den ochtend in beslag. Na de lunch bezocht men de tentoonstel ling van reclame en fotografie in het Ste delijk Museum, waar de heer Paul Schuite- ma een toelichting gaf bij dit internatio nale werk van moderne opvatting en tech niek. De middagvergadering werd om streeks zes uur gesloten. De eerste sociaaldemocratische burgemeester. Werker met ijzeren energie Amsterdam, 7 Juli. Morgen wordt do Zaandamsche burgemeester, het Kamerlid K. ter Laan, zestig jaar Hij behoorde zoo schrijft het Volk tot het drietal, dat in 1901 ons eerste drietal Kamerleden kwam verdubbelen Dertig jaar dus al heeft hij in do Tweede Kamer zitting. Toen hij het district Hoogezand veroverde, stond do partij paf. Hij was toen een in onze rijen tamelijk onbekende jonge man, eerst schoolhoofd in Zceuwsch-Vlaandcren al se dert zijn 26e jaar, later lecraar in Delft. Maar hij was als boerenzoon uit Slochteren in het Hoogezandsche geboren, kende het district door cn door cn het district kende hem. Als landnationalisator was hij tot do arbeidersbeweging gekomen, maar hij werd er weldra volledig sociaal-democraat. Toen de kiezers hem Kamerlid maakten, had hij den wettelijken minimumleeftijd van 30 jaar nog niet eens bereikt en er was zelfs nog even quaestic om, of hij wel zitting zou kunnen nemen, al was hij dan ook dertig geworden, voordat hij als Kamerlid geiu- stalleerd kon worden. De jeugdige nieuweling kreeg aldra in de Kamer een sterke portie. Hem vielen bij de werkverdecling in de fractie de militaire zaken toe en hij stelde zich in de eerste plaats ten doel, het welig tierende militaire onrecht van meerdere jegens mindere tege moet te treden. Hoezeer hij daarmee in een nijpenden nood voorzag, bleek alras. Van alle zijden stroomden hem uit het leger de bittere grieven toe en onvervaard stelde hij die in de Kamer aan de kaak. In een oog wenk was hij de populairste man onder de miliciens en onderofficieren en zijn bijnaam de soldatenvader" verdiende hij ten volle. De drie districten der Hofstad waren al tijd voor het vaste bezit der burgerlijke partijen gehouden, maar in één aanloop verfde Ter Laan Den Haag I rood. Toen bleek, over welk een werkkracht hij be schikte. Van Kamer naar raadhuis en an dersom snelde hij onvermoeid heen en weer en het kon gebeuren, dat de bezoeker, die hem in den Raad een begrootingsrede had hooren houden en even het Kamergebouw binnenwipte, daar Ter Laan alweer op do tribune vond om er een militaire rede to houden. Zoo was hij, toen in Zaandam de roode raadsfractie onder Duijs' leiding al maar aanzwol, de aangewezene om daar de eer ste sociaal-democratische burgemeester te worden. Dat was in 1914 en nooit werd een nieuwe burgervader voor grooter moeilijk heden geplaatst. De oorlog brak uit cn stel de de arbeidersgemeente voor de grootste moeilijkheden. Een havenarbeidersstakine brak uit en eischte van den burgemeester de grootste vereeniging van standvastigheid en onpartijdigheid. De watersnood overviel Noord-Holland en stelde de financieel ver drukte gemeente voor geweldige uitgaven. Maar Ter Laan liet zich nooit uit het veld slaan en hield met ijzeren energie vol. Zijn zestigste jaar ziet hem nog in volle kracht. Zooals hij als raadslid-Kamerlid nog tijd vond om bij de schoolhoofden-op leiding werkzaam te zijn, zoo vond hij als Kamerlid-burgemeester nog tijd om een Groningsch woordenboek cn een verzame ling Groningsche volksverhalen samen te stellen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Nieuwkcrk, 7 Juli (V.D.) Vanmor gen ongeveer C uur is afgebrand dc kapitale hofstede van A. dc Hoop, bewoond door den veehouder H. dc Jong. Het vee kon worden gered. Het woonhuis bleef behouden. Verze kering dekt dc schade Oorzaak is het aan steken van een petroleumstel. In tafel- en divankleeden enorme sorteering. Velvet-divankleed f 13.75. Tafelkleed f 9.75 *"1 r°uw: »Pak die riem vast en praat niet met een volle mond, als de kinderen er bij zijn. (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6