MOEZELWIJNEN J. A. Schoterman Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Ui recht schestraat 17 Telef. 145 NA DE RAMP TE VINCENNES Onbedachtzame afstand DE MOORD TE KERKRADE De dader gearresteerd DOOD EN LETSEL DOOR SCHULD VAKOPLEIDINGS- VRAAGSTUKKEN De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant gSS"»S GEDEPUTEERDE STATEN VERKIEZINGEN Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Trittenheimer Riesling Piesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 p.fl. 1.20 1 1.60 p. anker f 48,— f66.- De verloren gegane Indische kunstvoorwerpen Joh. F. Snelleman schrijft ons: Het is een duro les, maar het is een les. Te Parijs (Vincennes) ging veel ver loren, ook voorwerpen uit musea. Maar hoe komen beheerders van musea er toe naar een tentoonstelling te zenden wat in hun musea behoort te blijven bewaard? Hij die zijn museum lief heeft houdt het thuis. Toen ik het voorrecht had directeur te zijn van het ethnografisch museum van Rotterdam, kwamen telken jare vragen bin nen van tentoonstellings secretarissen in het binnen- en buitenland, die voorwerpen ie leen vroegen. Men vroeg nooit veel „enkele merkwaardige stukken slechts". De Commissie van toezicht op. het museum, wetende welk groot risico tentoonstellingen geven, heeft aan die verzoeken nooit vol daan; daarenboven zouden jaarlijks en liefst in den tijd van druk bezoek eenige bijzondere stukken elders gaan vertoeven. Zij, die zoo vragen kunnen toch heel en al niet de bedoeling van een museum, dat juist tracht belangrijke stukken te ver zamelen, niet ze te verspreiden. Rotterdam, zoo oordeelde men, is geenszins een onbe reikbaar Ultima Thule. en wie belang stelt in hetgeen daar is te zien weet den weg er heen wel te vinden. Een enkelen keer heeft de Commissie van Toezicht moeten zwich ten wanneer de vraag voorwerpen gold die het museum in bruikleen had; zoo kwam het dat Rotterdam naar de zendings-ten- toonstelling te Utrecht een schoone verza meling zond: voorwerpen die de Utrecht sche Zendingsvereeniging aan Rotterdam in bruikleen had gegeven. Stellig zijn de musea te beklagen die nu voor goed een en ander kwiit zijn dat niet is te vervangen. Maar geheel vrij gaan zij niet uit. Het Kol. Weekblad schreef: ,.De „te laat in Parijs ontvangen kunstvoorwer pen, door het Genootschap v. K. en W. te „Batavia voor deze tentoonstelling be stemd, welke eerst na de opening van het „Nederl. Paviljoen te Vincennes konden „worden ontpakt, zijn dus eigenlijk „nog te vroeg aangekomen." Inder daad, er is véél meer te vroeg aangekomen! .,En de directeuren van het Ethnographisch „Museum te Leiden, die, juist uit vrees voor „de gebeurlijkheden bij dergelijke exposi ties, zoo noode ertoe waren te bewegen, en kele nog ontbrekende zeldzaamheden er- „voor te leenen, zijn nu helaas in het gelijk „gesteld" Nog altijd zijn er menschen die toch doen wat, naar zij zeiven voelen, ze eigenlijk moesten laten. Indien men de millioenen die Vincennes verslindt eens had besteed aan een behoor lijke inrichting van het Trocadéro-museum dat op ethnografisch gebied de grootste zeldzaamheden der wereld bezit en als nvu seum de droevigste figuur maakt onder alle soortgenooten van den heer Digneffe, rapporteur van de commissie voor buitenlandschc zaken van den Senaat, wordt hei volgende gezegd om trent de Nederlandsch-Belgische betrekkin gen: Het contact met Nederland voor herzie ning van de verdragen van 1839 is den laat- sten tijd veel actiever geworden en wijst op bevredigenden vooruitgang. De commissie verzoekt den 6enaat, oprechte wenschon te formuleeren voor verwezenlijking van een accoord, dat do belangen van België vrij waart en een toenadering tot de Noorder buren bevordert, welke in het belang is van volkeren. De heer Digneffe spreekt zich ver der uit voor het ratificatie van de overeen komst van Oslo. MIJ. VOOR HYPOTHECAIR CREDIET. Buitengewone vergadering van aandeelhouders. 's-Gravenhage, 8 Juli. In de gisteren gehouden buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. „Maat schappij voor Hypothecair Credict in Ne derland", gevestigd te 's-Gravcnhage, zijn de statutenwijzigingen, zooals deze door Directie en commissarissen werden voor gesteld; aangenomen, na aanbrenging van enkele kleine wijzigingen, terwijl de direc tie gemachtigd werd om die wijzigingen, welke door het Departement van Justitie verlangd zullen worden, aan te brengen. In verband met het feit, dat de Maatschap pij voor Hypothecair Credit in Nederland eenig eigenaresse is van alle aandeelen Maastrichtsche Hypotheekbank, wordt de Directie gemachtigd op de aandeelhouders vergaderingen der Maastrichtsche Hypo theekbank alle besluiten, welke tot de com petentie van die vergadering hooren, te nemen, mits na machtiging van commissa rissen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn te rekenen van 1 Januari 1931 de tcchnisch-ambtenaren van den Rijkswaterstaat A. J. Brinkhuis te Arnhem, P. Siekman te Rheden, C. Schagen te Maas tricht, J. P. de Ruiter te Bussum en W. Voet te Nijmegen bevorderd tot technisch hoofdambtenaar; te rekenen van 28 Mei 1931 is aan mej. M. D. II. van Leeuwen eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Rijksverzeke ringsbank; toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassauorde aan A. Goedce, electri- cien-raonteur bij de firma Bosch Honig en Co. te Utrecht. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERHOUDING. Bemoedigende vooruitgang met het contact. De N.R.C.-correspondent te Brussel meldt aan zijn blad: In het vanochtend gepubliceerde verslag Een vermeende grief de oorzaak van het drama. De dader van den Zondagnacht te Kerk- rade gepleegden moord is Maandag namid dag te Alsdorf gearresteerd. Na verhoord te zijn is hij naar de gevangenis te Aken overgebracht. Omtrent de toedracht van den dader, den 52-jarigcn M. S. tot het echtpaar P., bij wie hij reeds verscheidene jaren in de kost was, was steeds goed geweest. Sinds enkele we ken waren er echter strubbelingen ontstaan doordat S. meende, dat zijn kostbaas de brieven opende, die hij van zijn dochter in Aken ontving. Zondag had hij wederom een brief gekregen en heel den dag liep S. met het idee rond, dat ook deze was geopend geweest. Hij had zich zeer boos gemaakt en zou gezegd hebben: Er gebeurt nog wc' iets. 's Middags en 's avond6 is hij naar de kermis in Herzogcnrath en Chèvremont ge weest, waar hij veel drank gebruikte. Laat in den avond kwam hij tenslotte iri het café van Sch., waarboven het echtpaar P. woonde Toen hij om ruim 1 uur de trap opstrompelde is er boven een woordenwis seling tusschen hem en P. en diens vrouw ontstaan. S. trok toen plotseling een brow ning en schoot op P., die in het hoofd werd getroffen en dood neerviel. Daarna schoot hij tweemaal op de vrouw, die door een der kogels in de borst werd gewond. De overige bewoners van het huis snel den onmiddellijk toe, doch in de verwar ring heeft S. kans gezien te ontkomen. Hij is naar Alsdorf gegaan, waar hij een paar uur in de woning van zijn zwager heeft vertoefd en vandaar begaf hij zich naar Aken, om er zijn dochter te bezoeken. In den namiddag is hij per postauto naar Alsdorf teruggekeerd, waar hij in de na bijheid van de woning van zijn zwager werd gearresteerd. De man wa6 zeer onder den indruk van zijn daad. VERASSCHING M. I. W. J. BIJLEVELD. Een man van groote commcr- cieelen aanleg, met een warm hart. Dinsdagmiddag is in het crematorium te Vclsen de verassching geschied van het stoffslijk overschot van den heer M. I. W. J. Bijleveld, oud-lid van de Tweede Ka- mor, directeur van het Schiedamsche be drijf der Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Onder dl aanwezigen waren dr. F. G. Waller, president-commissaris, de heeren H. Waller, directeur en L. J. van der Lek, ,>n- der-dir van de Ned. Gist- en Spiritusfa briek, de heeren E. H. de Vries, directeur van de Dcli-Batavia Mij., N. F. van Moorsel, directeur der Firma Reynbcnde en Zn., Schiedam, jhr. E. de Peetere, president commissaris der Hollandsche Export Mij., W. P. H. du Pon, oud-administrateur der Bataafsche Petroleummaatschappij en vele anderen. Gesproken hebben de heeren H. Waller namens de directie der Ned. Gist- en Spiri tusfabriek, die herdacht hoe do overlcd»ne was een man van grooten commercieelen aanleg, bij wien het beleid der Netherlands Distilleries te Schiedam in goede handen was. Sedert 1905 had hij zijn beste krachten aan de onderneming gewijd en haar ge maakt tot do krachtige zaak, die zij nu is. Naast zijn goede eigenschappen als direc teur bezat hij een warm hart, kwam steeds voor de belangen van het personeel op. De heer C. J. Mensert, chef do Bureau, sprak namens het personeel, welks belan gen den overledene zoo nauw aan het hart lagen. Niet alleen als directeur, doch tok als monsch zal men hem in dankbare her innering houden. De heer Duwell, die sprak namens do fir ma L. Wehry en Co. te Amsterdam, roemde de wijze van zakendoen van den overledene. Ten slotte sprak namens de Witte Sociot°it in Den Haag de lieer Mulder Ruhaak ?en woord van afscheid. De zoon dankte voor do belangstelling. (Hbld.). GYMNASIUM TE GOUDA, Tot rector van het stedelijk gymnasium te Gouda is benoemd dr. A. A. F. M. Licve- goed, 's Gravcnhag" Ernstig tramongeluk te Rotterdam. Te snel door een wissel gereden 's-Gravenhage. S Juli. Voor het Hof hoeft in hooger beroep terecht gestaan do 40-jarige J. E. W. B., poetser bij de Rotter- damschc Tramweg Mijdio door de recht bank te Rotterdam is veroordeeld tot 6 weken hechtenis wegens dood door schuld en letsel door schuld. Als eerste getuige werd gehoord een 23- jarige strijkster, die op 17 April, toen zij de Insulindestraat passeerde, door een wagen van lijn 22 te Rotterdam, door verdachte bestuurd, is aangereden. Zij kreeg een sleu- telbcenbreuk en heeft geruimen tijd haar werkzaamheden niet kunnen vervullen. De tram had een grooto vaart en ging onver wacht de Insulindestraat in, wat anders niet gebeurt. Een andere getuige, mej. Bomans, woont in de Insulindestraat. Lijn 22 moet de Insu lindestraat niet inrijden, doch op 17 April reed een wagen van deze lijn wel do straat in, doordat de tram te vcoi vaart had. Getuige heeft toen gezien, dat een jongen met zijn fiets onder de tram kwam en daar door gedood werd. Zij heeft niet gezien, dat de vorige getuige door de tram werd aan gereden. Daarna werd als getuige gehoord een in genieur van de tram, die nog op dcnzelfden dag van de aanrijding de wissels ter plaatso heeft onderzocht. Deze functionneerden goed. Getuige heeft wel den indruk, dat de tram sneller heeft gereden dan 6 K.M., de snelheid welke bij het passeeren van een wissel is geoorloofd. Anders zou de tram niet doorgereden zijn tot de plaats, welke hem door de politie is aangewezen. Verdachte verklaart, zich niets van de snelheid te kunnen herinneren. Wanneer een wissel niet functionneert en de bestuur der merkt dat, dan kan hij bij gewoon rijden nog voor de wissel remmen. Of verdachte ter plaatso heeft geremd, kan hij zich niet meer herinneren. De vorige getuige meent nog de snelheid, waarmede geroden is, te mogen schatten op ongeveer 25 K.M. De raadsman van verdachte, mr. Fokma, merkt op, dat de mogelijkheid bestaat, dat bij het weigeren van een wissel, zoodat de tram plotseling een andere richting krijgt, de bestuurder door den onverwachten schok met de handle eén grootere stroom inschakelt. Een volgende getuige, eveneens ingenieur bij de tram, heeft de snelheid, waarmede gereden is, berekend op ongeveer 21 '22 K.M. Vervolgens wordt als getuigc-dcskundigc gehoord de arts, die een onderzoek naar verdachte's geestvermogens heeft ingesteld. Volgens getuige is verdachte wel heriditair belast en lijdt hij ook aan psychopatische reacties, maar toch acht getuige hem wel toerekenbaar. ITet is niet uitgesloten, dat verdachte nadeel Zal ondervinden van een hechtenis, doch zeker acht getuige dit niet. De procureur-generaal, mr. Brants, is van oordeel, dat uit de verklaringen van de beide ingenieurs volkomen is komen vast te staan, dat verdachte bij den wissel veel te hard heeft gereden, met de noodlottige gevolgen. Door voor dit feit slechts een hechtenisstraf van G weken op te leggen, heeft do rechtbank zich zeer clement ge toond. Spr. meent, ook in verband met het psychiatrisch onderzoek, dat er geen aan leiding bestaat, om verdachte een voor waardelijke straf op te leggen. Mr. Brants vraagt dan ook bevestiging van het vonnis der rechtbank. De raadsman mr. Fokma zegt niet over de schuldvraag te willen praten. Vast is komen' te staan, dat verdachte een fout heeft gemaakt, en het is nu slechts de vraag in hoever hem deze schuld moet worden aangerekend. Niet vast staat, dat de tram voor den wissel te hard heeft ge reden, doch wel, dat verdachte iets te vroeg den stroom weder heeft ingeschakeld, waar door de wissel terugsprong en de tram de verkeerde richting' nam. Verdachte had dit niet verwacht, aangezien volgens zijn ver klaring de wissel goed lag. Wanneer op dezen wagen een ervaren bestuurder had gestaan, dan zou deze de werking van den wissel wel hebben bemerkt, en zou door tijdig ingrijpen het ongeval voorkomen zijn geworden. Maar deze man is geen ervaren bestuurder; hij was op deze lijn niet heel goed bekend en bovendien was hij hoogst zorgeloos. Dit blijkt ook wel uit zijn straf register, waarop verschillende aanrijdingen voorkomen. Deze verdachte was, evenals zooveel ander door de Maatschappij van de Tramweg overgenomen personeel, niet ge schikt als bestuurder en men had hem dan ook niet als bestuurder mogen laten fun- geeren. Thans kan pleiter wel mededcelcn, dat verdachte, die teruggesteld is tot maga- zijnknccht-poetser, nooit meer op den wagen zal terugkomen. Hij is psychisch minderwaardig en met het oog op boven genoemde omstandigheden, waarbij de Maatschappij een daarvoor absoluut onge schikt persoon als bestuurder op een tram plaatst, meent spreker met vol vertrouwen op clementie bij het Hof te mogen aan dringen, mede met het oog op den psychi- schen toestand, waarin vcrdachto verkeert. Uitspraak morgen om 10 uur. Onderwerpen voor het nationaal congres Aanvankelijk is voor het houdon van dit congres de zomertijd gekozen, maar spoe dig is gebleken dat daaraan grooto bezwa- ren zijn verbonden. I De maand Augustus, welke om het Con- gres in den vacantiotijd te houden, daar- I voor was gekozen, leent zich slecht voor I een dergelijk congres. Ook verscheidene prae-adviseurs hadden den wensch te ken nen gegeven het congres uit te stellen. I Daar bovendien de medewerking van de Vereeniging van Gesubsidieerde Bijzondere I Middelbare Technischo Scholen in Neder- j land en van don Bond van Vcreenigingen van Leeraren aan Middelbare Nijverheids scholen in Nederland was verkregen voor de behandeling der vraagpunten van het j Middelbaar Technisch Onderwijs, en do lijd van voorbereiding daarvoor veel te kort zou zijn, wanneer het congres In Augustus zou worden gehouden, heeft het Hoofdbe stuur van do Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland in overleg met het Ministerie van Onderwijs besloten het congres te hou- den op 28, 29 en 30 December en zoo noodig ook op den ochtend van den 31sten Decem ber 1931, in de Grafelijke Zalen te 's-Gra- j venhage. Ter voorbereiding van de vraagpunten, het Middelbaar Technisch Onderwijs betref- 1 fende, zijn door liet Hoofdbestuur van „Vakopleiding" benoemd de heeren Prof. ir. D. Drenden, ir. A. P. Potma en P. Lijds- man, re3p. als voorzitter, vice-voorzitter en i secretaris der sectie voor het M.T.O. en op een onlangs gehoudden vergadering met af gevaardigden van 23 verccnigingen zijn de te behandelen onderwerpen vastgesteld en de prae-adviseurs aangewezen. Deze onder werpen zijn: 1. Welke oischen van bruikbaarheid die nen te worden gesteld aan de afgestudeer den der M.T.S.? 2. Zijn de voordeelen van een verplicht practisch leerjaar grooter dan de nadeelen en wanneer dient dit te worden ingedeeld, vóór, gedurende of na de M.T.S.? 3. Het streven naar gelijkheid en gelijk waardigheid bij do M.T.-opleiding mede in verband met de eischen van vooropleiding. 4. Do betcekenis en de resultaten van .het M.T. Avondonderwijs. j 5. Behandeling van rationalisatie van de productie bij de Mechanische Technologie 6. Het onderwijs in de Mechanica aan de M.T.-scholen. 7. Het onderwijs in de Elect'rbtechniek aan de M.T.-scholen. 8. Het onderwijs in de Natuur- en Schei kunde aan de M.T.-scholen. I 9. Het onderwijs in de Wiskunde aan de M.T.-scholen. 10., In hoeverre moet aan M.T. scholen i voor Bouwkunde, het aestetisch onderwijs in verband met het constructieve element invloed uitoefenen? 11. Technisch teckencn, dan wel con- strueeren, in verband met de opleiding in Werktuigbouw op de M.T.S. 12. Grenzen voor het onderwijs in de Werktuigbouw op, de M.T.S. I 13. Het onderwijs in de werkplaatsprac- tijk aan II.T. scholen voor Werktuigbouw kunde. Het spreekt vanzelf dat door deze be langrijke uitbreiding van de onderwerpen die op het Congres zullen worden bespro ken, ook de kosten aanzienlijk zullen stij gen. Het Hoofdbestuur van „Vakopleiding" hoopt echter, dat thans van veel meer zij den financieele steun aan het congres zal worden verleend. ENAK 5E1KALI Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee Melange's volgens o.s. E.F. (China Congo) - 2.10 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee - 1.60 Aanbevellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AM8TERDAM OPOERIOHT 1881 Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Peccof 1.90 Britsch-Ind. Pecco. - 1.80 Zuld-Holland. Bij dc stemmingen voor leden van het col lege van Gedeputeerden worden in de ver gadering van de Provinciale Staton van Zuid-Holland herkozen do heeren Van Boejen (Chr. Hist.) met 72 van de 81 stem men, en Schaper (S. D.) met 59 van do 81 stemmen. In de vacature Crcna dc Iongh (Vrijheidsbond) werd gekozen mr. J. D. Ver- broek (Vrijheidsbond) met 70 van dc 79 stemmen. Herkozen werd voorts jhr. mr. L. E. M. von Fisenne- (R. K.) met 72 van do 78 stemmen, de heer Borghols (R. K.) met 50 van dc 78 stemmen en de heer Heukcb (A. R.) met 72 van dc 81 stemmen. Friesland. Leeuwarden, 8 Juli. Alle zittende le den van Gedeputeerde 6taten van Friesland zijn herkozen. Noord-Holland. Haarlem, 8 Juli. Hedenmorgen had de verkiezing plaats van dc leden van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De heer Asscher legde namens den Vrij heidsbond een verklaring af, waarin hij het betreurde, dat zijn fractie niet heeft deel genomen aan de voorbespreking. De heer Bcusemaker (C.P.H.), deelde me de, dat zijn fractie haar stem zal uitbren gen op den heer Scegers. De verkiezingen hadden het volgende re sultaat: Alle aftredende leden werden horkozen, t w. do heer A. II. Gerhard (S.D.A.P.) met 62 stemmen, A. W. Michels (S.D.A.P.) met 61 stemmen, D. Kooiman (Vrijz. Dem.) met 59 stemmen, P. J. Vcrschurc (R.K.) met 62 stemmen, Mr. J. B. Bomans (R.K.) met 58 stemmen en Mr. A. Bruch (A.R.) met 62 stemmen. Tot buitengewoon lid is benoemd Jhr. D. E. van Lennep (Christ. Hist.) NA HET ETEN VAN KRUISBESSEN OVERLEDEN. 8-jarig venlje het slachtoffer. Te Bargcr Compascuum is een jongen van S jaar overleden tengevolge van het eten van kruisbessen, die waren aangetast door zoogenaamde „brandzwam". AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 6 op 7 Juli zijn <56k in Zeeland de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappel ziekte, behoudens iets te geringe bewolking. Linoleum Vloerzeilen en Balatum. Enorme sorteering en Nieuwste Dessins. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Een blik smakelijke Kippered Her rings, Kippered Snacks of Pil chards. Heerlijk en niet duur, ge kocht in den IJmuider Vischhan del, Utrechtschestraat 40, Tel. 92. Electricien: ,,Ik wou dat die idioten die hun deurbel gerepareerd wilden hebben, tenminste niet uit waren gegaan." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6