AH EPSFOORTSCH DAGBLAD MINDER VALIDEN IN GEMEENTEDIENST Donderdag 9 Juli 1931 .DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 8 BELANGRIJK RAPPORT TE 's GRAVENHAGE DERDE BLAD VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS DE KONINKLIJKE FAMILIE REEDS 300 PATIËNTEN HANDELAREN IN BOUW MATERIALEN Prof. Mr. W. L. P. A. MOLENGRAAFF Te 's Gravenhage overleden Speciale afdeeling van de arbeids beurs gevraagd. Overeenkomst naar burgerlyk recht 'öGravonhage, 8 Juli. Aan het rap port van de door B. en W. van den Haag ingestelde commissio inzake arbeid voor minder validen in gemeentedienst wordt het volgende ontleend: In beginsel beaamt de commissie de wen- 6chelijkheid om plaatsen te reserveeren in gemeentedienst voor personen die, in dien6t zijnde, voor hun betrekking worden afge keurd en daarna geen of niet voldoende middelen van bestaan zouden hebben of die, voor het eerst in gemeentedienst ko mende, naar de gewone regelen niet zou den worden goedgekeurd. Het feit, dat de vraag der wenschelijkheid in beginsel bevestigend wordt beantwoord, beteekent natuurlijk niet, dat nu ook in allo gevallen al6 hier worden bedoeld, voorzien moet worden. De opdracht der commissie begrenst de mogelijkheid reeds door te spreken van reserveeren van een beperkt aantal plaatsen. Wat de voor het eerst in gemeentedienst komende personen betreft, ligt in de mo tieven voor de keuring al eenige aanwijzing voor het oordeel, in hoeverre personen, dio niet goedgekeurd zijn, wel of niet in ge meentedienst zouden kunnen treden. Zoo zal men als vaststaand moeten aannemen, dat diegenen, die afgekeurd worden, omdat zij in den werkkring, waarvoor zij zich aan melden, gevaar voor zieh zelf of voor ande ren opleveren, in geen geval met dergelijken arbeid mogen worden belast. In het geheel moeten niet worden toegelaten diegenen, die lijden aan een kwaal, welke kans op besmetting geeft voor hen, met wie zij moe ten samenwerken. Ook kunnen niet wor den aangenomen zij, die uit hoofde van ccn bij hen geconstateerde chronische ziekte of wegens zwakte van gestel oen zeer groot verzuimrisico opleveren. De commissie wil hiermede geenszins uitspreken, dat deze personen aan hun lot moeten worden over gelaten. Het zou mogelijk zijn, dat de overheid ook bepaalde werkzaamheden bij haar dienst voor zulke personen beschikbaar stelt (met uitzondering van die, welke gevaar ople veren voor besmetting van anderen) op den voet, waarin bijv. thans arbeidstherapie bij den dienst der gemeente-plantsoenen voor komt. Buiten het advies der commissie moeten verder krachtens de uitdrukkelijke om schrijving van haar taak, blij ven zij, die waarschijnlijk niet geschikt zouden worden verklaard tengevolge van psychische en in- tellectueele gebreken. Welke groepen blijven er nu nog over? Van hen, die 100 arbeid kunnen prestee- ron, die een kwaal, een zwak gestel of een gebrek aan bepaalde deelen van het lichaam hebben, waarin naar den aard een kans op verzuim wegens ziekte, maar geen zeer groote ligt; verder zij, die met dergelijke ge breken behept, zijn en daardoor recht streeks ongeschikt worden voor bepaalde werkzaamheden, waarvoor zij zich aanmel den niet kunnen verrichten, maar wèl an dere, als die maar beschikbaar zijn. Een afzonderlijke groep vormen zij van de zoo- even bedoelden, die zich ondanks hun licha melijke gesteldheid qualitatief goed werk kunnen doen, maar in quantiatief geringere mate, dus minder dan 100 Deze allen zijn het voor wie de commissie bizondere maatregelen wil voorstellen. 'Er is echter nog een bizondere groep, waarop de grootst mogelijke meerderheid der commissie de aandacht wil vestigen, en wel die groep van personen, die naar liet oordeel van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst veel verhoog de kans op verzuim wegens ziekte of onge val hebben. "Deze meerderheid zou dan ook in over weging willen geven, dat zulke menschen, Wanneer zij voor het werk, waarvoor zij ter indienstneming door den dienst worden voorgedragen, geschikt zijn en geen andere gebreken hebben, niet eenvoudig moeten worden afgekeurd. Of men zulk risico zal aanvaarden, is naar haar oordeel niet een medische kwes tie. maar een zuiver sociale. De commissie geeft al6 samenvatting van haar beschouwingen aan B. en W. in over weging in beginsel tot het volgende te be sluiten: A. dat met den gem. geneesk. en gezond heidsdienst zal worden besproken de ge dragslijn, die hierboven is aangegeven ten aanzien van gebrekkigen met volkomen ge zond gestel en dat voor hen in elk geval de mogelijkheid zal worden gegeven om, wan neer een dienst op hun tewerkstelling prijs 6telt, volgens de gewone regeling in dienst der gemeente te komen. B. met betrekking tot andere personen dan de onder A bedoelde, die, niet in ge meentedienst zijnde, bij de tegenwoordig geldende keuring door den G.G.D. waar schijnlijk niet geschikt zouden worden ver klaard, maar die werkzaamheden waar voor zij in gemeentedienst zouden kunnen worden genomen, zeer goed zouden kunnen verrichten; 1. dat er gelegenheid zal worden gege ven hen, die vallen ondor de boven ceret- cenoemdo overblijvende groepen, in ge meentedienst to nemen; 2. dat het aantal der in gemeentedienst te nemen personen van dezen aard niet van te voren zal worden beperkt door een be paald cijfer of percentage, maar dat in geen geval de indienstneming, met medetelling van de onder A en C bedoelden, zoodanigen omvang mag aannemen, dat or een bevoor rechting boven valide krachten in kan wor den gezien; 3. dat niet een van te voren vastgesteld aantal plaatsen wordt aangewezen noch be paalde werkzaamheden, die zij met uitslui ting van andere personen zouden moeten verrichten; 4. dat do zorg voor hun plaatsing opge dragen wordt aan de afdeeling voor min der validen van de Gem. Arbeidsbeurs; 5. dat deze afdeeling dan ook zoo inge richt worde, dat zij zich met volle intensi teit aan dit werk kan wijden; dat daartoe noodig is een grondige kennis van de inter ne organisatie der gemeentediensten, welke kennis 6teeds moet worden bijgehouden; voorts een nauwkeurige bekendheid met den aard der gebreken van de zich aanmel dende personen, van hun levensloop, en hun intellectueele, psychische en andere eigen schappen, voor al hetgeen ook vereischt wordt een nauw contact met het gem. bu reau voor beroepskeuze, liet psychotech nisch onderzoek en de keurende geneeskun digen van den G.G.D. 6. dat voor plaatsing alleen in aanmer king komen, die niet enkel minder valide zijn, maar van wie tevens vaststaat, dat zij op de gewone wijze noch bij het particulier bedrijf, noch bij het overheidsbedrijf een plaats zouden kunnen vinden; 7. dat diens afdeeling zich ook onledig houdt met de plaatsing in het particulier bedrijf naar dezelfde beginselen; 8. dat de rechtspositie geregeld wordt overeenkomstig de aangeboden ontwerp verordening (indienstneming krachtens overeenkomst naar burgerlijk recht door het hoofd van den tak van dienst, welke over eenkomst in het eerste jaar wordt aange gaan voor den tijd van één week en in het tweede jaar en de verdere jaren voor één maand); C. met betrekking tot hen, die, reeds in gemeentedienst zijnde voor hun gewone werkzaamheden worden afgekeurd: 1. dat niet een van te voren vastgesteld aantal plaatsen wordt aangewezen, noch be paalde werkzaamheden, die zij met uitslui ting van andere personen zouden moeten verrichten; 2. dat zij worden ontslagon uit de betrek king, waarvoor zij zijn aangesteld en waarin zij ongeschikt zijn geworden en zoo moge lijk tegelijkertijd weder in gemeentedienst worden genomen voor werkzaamheden, waarvoor zij geschikt zijn en dat zij. in ver band met hun prestaties loon zullen ontvan gen, behoudens het bepaalde in art. 37 van het werkliedenreglement 1911; 3. dat, indien niet terstond voor een on geschikt bevondene ander werk to vinden i6, de mogelijkheid wordt opengelaten, dat voor een beperkte tijd en tot wederopzeg ging een uitkeering wordt gegeven; 4 dat, indien omtrent zijn lichaamsloc- stand onzekerheid bestaat, de plaatsing in de nieuwe werkzaamheden geschiedt over eenkomstig de ontwcrp-vcrordening voor minder validen. GEDEPUTEERDE STATENVERKIEZING GELDERLAND. Arnhem, S Juli. In de hedenmorgen gehouden zitting van de Provinciale Sta ten van Gelderland, onder voorzittersclra-p van den Commissaris der Koningin mr. S. baron van Heemstra, werd in de plaats van het aftredende lid, den heer A. D. P. V. van Lobon Selz gekozen de heer mr.A. van der Deure (A.R.) uit Wageningcn. Alle overige leden werden herkozen. OVERREDEN EN GEDOOD. Dieren, S April. Hedenavond omstreeks 7 uur kwam de zevenjarige J. Bosveld toen hij zijn hondje voor een auto wilde weg trekken, te vallen, met het gevolg, dat ae knaap zelf overreden en gedood werd. GROOTE VERDUISTERING. Zutphen, 8 Juli. Voor de rechtbank te Zutphen stond heden terecht de 40-jarige filiaalhouder T. J. uit Raalte, die ten na- decle van de N.V. G. J. Krol en Co.'s kunst mesthandel to Zwolle in de jaren 1928—*30 heeft verduisterd een bedrag van 24.629.45. Het O. M eisclite een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest met de bepaling dat zes maanden onvoorwaardelijk zijn en de rest voorwaar delijk. RENTELOOS VOORSCHOT AAN TRAMWEG ZUTPHEN—DEVENTER. Verslag der Eerste Kamer. Volgens het voorloopig verslag maakten ecnigo leden de opmerking, dat verhooging van subsidies en bijdragen uit 's Lands schatkist ten behoeve van aanleg en exploi tatie van tramwegen geen aanbeveling ver dient, daar tramwegen tus6chen de eone plaats en de andere uit tien tijd zijn. Andere leden waren van oordeel zich in de gegeven omstandigheden bij do voor gestelde verhooging van het renteloos voor schot te moeten neerleggen. Zij vroegen ech ter of thans mag worden aangenomen, dat met dit geldelijk offer de betrokken maat schappijen in staat zijn gesteld niet alleen het tekort aan te zuiveren, maar ook om de exploitatie op behoorlijke voet te voeren. De drie coöperaties doen niet mee Amsterdam, 8 Juli. Met ingang van Dinsdag hebben verschillende particuliere bakkers den prijs van het brool met 2 cent per achthonderd gram verhoogd. Naar wij vernemen, doen do drie coöpe raties aan deze verhooging niet mede. Broodprijsverhooging is op het oogenblik nog niet noodzakelijk. De bakkers hebben veel meel in voorraad kunnen nemen en ook genomen, zoodat zij zonder eenig be zwaar het brood tegen den gewonen prijs zouden kunnen leveren. Pas wanneer zij nieuwen voorraad moeten betrekken, waar op toeslag is gelegd ingevolge de Tarwewet, behoort verhooging van den broodprijs in overweging te worden genomen. Dit zal pas na 4 Aug. het geval zijn. De coöperaties hebben dan ook besloten om in geen geval in Juli het brood in prijs te verhoogen. Het verdere zomerverblijf wordt in Tirol beëindigd. Uit Trois Epis wordt d.d. 7 dezer gemeld: H. M. de Koningin, vergezeld van II.K.H. Prinses Juliana zullen n.s. Vrijdag Trois Epis verlaten, om het verder zomerverblijf in Tirol te eindigen. Per automobiel wordt gereisd naar Bazel en van daar per trein naar Zurich, alwaar overnacht wordt, om den volgenden morgen met den Ariberg- Balin over den Brenner naar Tirol te ver trekken. De Koningin betrekt daar het aan een bekend Amsterdammer toebehoorend Schloss Lengberg, een oud, zeer schilder achtig gelegen kasteel, datcerend uit den tijd der Salzburger kerkvorsten, dat door zijn afgelegen ligging niet alleen voldoet aan den wcnsch van een rustig verblijf, maar door de 'nabijheid van Gross Venèdi- ger, Matrei en Heiligenbiut alle gelegen heid schept voor het maken van tochten in het prachtige Tiroler Hooggebergte. liet verblijf in het uitstekend gelegen Trois Epis, met zijn omgeving van schilderachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysersborg, Ammerschürr en Riquewitz in dit zoo lie felijk gedeelte van den Elzas, werd a's regel begunstigd met het prachtigste zomer- De worstvergiftiging te Erica. Erica, 8 Juli. Dr. Miercmct uit Gro ningen, dio heden sectie verrichtte op het lijkje van het 8-jarig meisje van het ge zin Stuiling, heeft vastgesteld, dat vergif tiging de doodsoorzaak is geweest. Uit maatregelen, door den geneesheer na beëindiging van het onderzoek genomen, kan worden afgeleid, dat besmettingsge vaar aanwezig wordt geacht. De teraarde bestelling van het slachtoffer zal morgen geschieden op de R.K. begraafplaats. Noch de vader, noch de moeder van het gestor ven kind kunnen daarbij tegenwoordig zijn, daar zij tot de zeer ernstige patiënten be- hooren. Volgens opgave van de gemeente-poli tie, die in opdracht van den burgemeester en den geneeskundigen dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het aantal patiënten, dat zich in den loop van heden sterk beeft uitgebreid bedraagt dit thans ongeveer 300. Verschillende autoriteiten hebben van- daags een bezoek aan het getroffen dorp ge bracht, o.w. de waarnemend directeur van den landelijken gezondheidsdienst, Dr. Waanders te Nijmegen, de inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen Dr. ten Hopen, inspecteur van den Vceartsenijkon digen Dienst te Leeuwarden en de directeur van den Bacteriologischen Dienst te Utrecht. De burgemeester van Emmen, tot welke gemeente ook Erica behoort, de heer 3 L. Bouma, is aan het Armbestuur opiracht gegeven om onmiddellijk te onderzoeken, welke bijzondere ondersteuningsma itroge- len genomen dienen te worden, in verband met het feit, dat vele patiënten in zulke behoeftige omstandigheden verkeeren, dat het meest noodige voor hun verzorging ontbreekt. Voorts werden heden monsters genomen van het kanaalwater uit de Verlengde Tïoo- geveenschcvaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls gebruikt wordt als drinkwater en voor voedselberei ding. Het is niet uitgesloten, dat ook de slager dit water als zoodanig heeft ge bruikt. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Een jongen gedood. Zevenhuizen (Z.H.) 8 Juli. Op den onbewaakten overweg te Zevenhuizen heeft hedenmiddag een ernstig ongeval plaats ge had. Drie jongelieden achter elkaar rijdend wilden den overweg passecren. Door den hevigen tegenwind lagen zij gebukt over het stuur, waardoor zij een slecht uitzicht hadden op den onbewaakten overweg. Hier door werd de 19-jarige A. R. uit Roterdam door den trein gegrepen cn op slag ge dood, terwijl zijn fiets totaal versplinterd werd. De beide anderen kwamen er met den 6chrik af. Vereeniging met uitgebreide werkzaamheden. Amsterdam, 8 Juli. Heden vergader de in het Paviljoen Vondelpark te Am sterdam de Verecniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, onder voor zitterschap van den heer J. A. van Wijn gaarden uit Rotterdam. De leden, die in grootcn getale waren opgekomen, waren reeds gisteravond in het Carlton Hotel door de Amsterdamschc Ver- eeniging van Handelaren in Bouwmateria len ontvangen Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had, de aanwezigen, waaronder een vertegenwoordiger van het Reichsverband Deutscher Baustoffhaendler, welkom had geheeten en de notulen der vorige verga dering waren goedgekeurd, werden eenige ingekomen stukken behandeld, vnl. berich ten van verhindering betreffende. In zijn uitvoerig jaarverslag herinnerde de secretarie, de heer J. W. van Tubergen Jr. Amsterdam, aan het in het vorig jaar gevierde 25-jarig jubileum der vereeniging, dat zoo buitengewoon goed geslaagd was. Na een overzicht gegeven te hebben van de werkzaamheden der vereeniging in 1930 en te hebben geconstateerd, dat de verhou ding tusscben de handelaren en de indus trie zich in gunstigen zin ontwikkelde, wees hij er op, dat voor den handel in bouwmaterialen de tijden zeer moeilijk wa ren en dat niet verwacht mocht worden, dat binnenkort daarin verandering zou ko men Hij wekte daarom op tot nauwe sa menwerking als eenig middel om door die moeilijke tijden heen te komen. De penningmeester, do heer C. Stolle Jr. Oldenzaal, bracht een verslag uit, waaruit bleek, dat niettegenstaande het jubileum jaar 1930 als zoodanig groote uitgaven had meegebracht, de rekening der Vereeniging toch met een behoorlijk batig saldo kon worden afgesloten. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van bijna 50.000, hetgeen wel aantoont de uitgebreidheid van de werkzaamheden der verecniging. Do commissie tot het nazien der reke ning cn verantwoording van den penning meester had schriftelijk rapport uitge bracht, waarin geadviseerd werd de reke ning goed te keuren cn den penningmees ter te déchargeercn onder dankzegging voor het gehouden beheer en onder aan beveling het batig saldo te bestemmen voor afschrijving op de boekwaarde van het Eigen Huis der Vereeniging te Amsterdam. Nadat de penningmeester eenige mede- deelingen had gedaan over de begrooting 1931 deelde hij mede, dat het Steunfonds ten bate van in financieelen nood verkee- rende oud-leden of hunne nabestaanden in 1630, dank zij tal van milde gaven tijdens het jubileum, krachtig was versterkt, waar door dit slechts enkele jaren geleden ge stichte fonds nu op ccn behoorlijke finan- ciecle basis stond. De secretaris gaf hierna ccn overzicht over de loopende overeenkomsten der ver eeniging met enkele industrieën en vestig de er de aandacht op, dat in de laatste jaarvergadering van den Nederlandschcn Aannemersbond een besluit was gevallen van ongeveer -gelijke strekking als dat, door den handel in bouwmaterialen geno men in zijn vorige wintervergadering, n.l. om te trachten te komen tot uniforme le veringsvoorwaarden. Spr. hoopte, dat in overleg met de daar toe door den N.A.B. aan te wijzen commis sie tot praktische resultaten zou worden gekomen. Na nog enkele besprekingen van huisliou- delijken aard 6loot de voorzitter de ver gadering, die door ongeveer 150 leden was bezocht, nadat eerst nog de vergadering on der applaus had ingestemd met het be stuursvoorstel tot verzending van een tele gram aan H. M. dc Koningin. Na de vergadering werd een autotocht door de nieuwe wijken van Amsterdam ge maakt, waarna de leden zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd vcrccnigden Morgen wordt een excursie naar de Zui derzeewerken gemaakt, welk uitstapje wordt aangeboden door dc Amsterdamschc collega's. DE MIJNENLEGGER „PRINS VAN ORANJE". De Minister van Defensie is voornemens Vrijdag naar Slikkerveer te gaan om de te water lating van den mijnen leggen „Prins van Oranje" op de werf „Intermaas" bij tc wonen. EEN BOUWVALLIGE GEVEL. Amsterdam, 8 Juli. Het gebouw in de Kor6jespoortsteog 14, op den hoek van de Langestraat, een hoog gebouw van drie verdiepingen met een vliegenden gevel, vertoont de laatste dagen werking in den gevel en de bouwmuren. Vanmorgen zou men de top van hot nog geheel bewoonde huis afbreken. Echter Bouw- en Woning toezicht meende, dat dit een te gevaarlijk werk was. Vermoedelijk zullen nog heden stutten worden aangebracht. Oud'hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht In den ouderdom van 73 jaar is te den Haag overleden Mr. W. L. P. A. Molengraaff oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Mr. Molengraaff die in 1858 te Nijmegen is geboren, promoveerde in 1880 aan de Univer siteit te Leiden tot doctor in de rechtsweten schap op proefschrift „Internationale avcrij- grosseregeling". In 1885 werd hij aan de Utrechtschc Universiteit benoemd tot hoog leeraar in het handelsrecht on de burgerlijke rechtsvordering welk ambt hij aanvaardde met een rede over het verkeersrecht in onze wetgeving. Hij heeft het hoogleeraarsambt waargeno men tot Juni 1917, toen hij werd benoemd tot secretaris van den Raad van Commis sarissen der Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Vanaf 1900 was de heer Molengraaff lid. van de Provinciale Staten van Utrecht; voor al op het gebied van het waterschapsrecht was hij daarin een deskundige bij uitne mendheid. Het terrein waarop hij zich ook na zijn aftreden als hoogleeraar, bewoog was zeer uitgebreid. In 1919 werd hij geroepen deel uit te maken van de Staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving Van deze commis sie, welke zeer belangrijk werk heeft ge daan, was hij ondervoorzitter en tevens voorzitter van de sub-commissie voor het handelsrecht. Het aandeel dat prof. Molen graaff in de beraadslagingen dezer com missie nam was zeer groot en algemeen erkende men zijn autoriteit met betrekking tot dc aan de ordo zijnde onderwerpen. La ter werd onder zijn voorzitterschap inge steld de commissie voor wettelijke rege ling van do binnenscheepvaart, terwijl hij in den laatsten tijd gewerkt had aan de tot" standkoming van een arbeidsovereenkomst van kapiteins en schepelingen. Het nieuwe zeerecht was voor een groot deel zijn per soonlijk werk. Vele jaren heeft hij deel uit gemaakt-van de Nederlandsche delegatie op de Bru66el6che Zeerecht-conferentie. Ook op internationaal gebied heeft prof. Molengraaff znch veel bewogen. Van ver schillende delegaties naar de conferentie te Genève maakte hij deel uit. Het vorig jaar trad hij op als leider der Nederlandsche de legatie naar de conferentie voor het inter nationaal wisselrecht. Nog van vele andere commissies maakte hij deel uit. Tot zijn voornaamste werken behooren „Lei draad bij de beoefening van het Nederland sche Handelsrecht", cn ..De faillissementswet verklaard". Sedert 1882 was hij met Prof. Druckcr reda-cteur van het Rechtsgeleerd Magazijn en sedert 1897 mede-redacteur van De Gids. Ook was hij lid der redactie van het Weekblad voor het Recht Prof. Molengraaff heeft indertijd een werkzaam aandeel gehad in de oprichting der Vrijz.-Democr. Partij. Hij nam deel aan de oprichtingsvergadering op 17 Maart 1901 cn werd voorzitter van het voorloopig be stuur. (Definitief voorzitter werd mr. Ker- dijk.) Prof. M. is later uit den V.D.B. ge treden vermoedelijk omdat hij zich niet kon vercenigen met de clausule in het begin selprogram over de éénzijdige ontwapening. De thans ontslapene bewoog zich ook op het gebied van de vrouwenbeweging. Van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangch en de Unie voor Vrouwen- belangen maakte hij deel uit. In het orgaan van deze Unie verschenen artikelen van zijn hand, waarbij hij zich op uitgesproken feministisch standpunt stelde. Prof. Molengraaff was o.a. ridder inde orde van den Nederlandsche Leeuw, com mandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de Leopoldsorde van België en an dere buitenlandsche orden. Dc teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. te half twee op de 2de Alge- meene Begraafplaats te Utrecht. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT. Haarlem, 8 Juli. De Provinciale Staten van Noord-IIolland benoemden heden tot geneesheer-directeur van het provinciaal ziekenhuis te Santpoort dr. G. Krans, thans waarnemend directeur. BODEMKUNDIG INSTITUUT. Dc opening van het nieuwe ge bouw te Groningen. Groningen, 8 Juli. Hedenmiddag is to Groningen het nieuwe gebouw van het bo- demkundig instituut officieel geopend door den minister van binnenlandsche zaken cn landbouw Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- broeck na een inleidend woord van den di recteur van dit instituut Dr. D. J. Hissink Na enkele toespraken van personen, be trokken bij het instituut, zoowel uit land bouw- als landbouwonderwijskringen werd in de hal van het instituut een buste ont huld van wijlen prof. J. M. van Bemmelen één der kundigste bodemkundigen van Ne derland. De onthulling werd vooraf gegaan door een toespraak van den voorzitter van het daartoe gevormde comité Dr. H. J. Lovink waarop prof. Dr. W. Reiders hoogleeraar te Delft de beteekenis schetste van wijlen prof. van Bemmelen als bodemkundigc.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9