AMERSFOORTSCH DAODIAB Vrijdag 10 Juli 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 9 TWEEDE BLAD KON. NED. BRANDWEER VEREENIGING De heer Vleming benoemd tot voorzitter DE KON. HOLL. LLOYD NED. BANKETBAKKERS VEREENIGING WILLEM GROENHUIZEN Kaas-overzicht MAISON DE JAGER LUNCHROOM Algemeene vergadering ie Tilburg Woensdag heeft de Kon. Nederl. Brand weervereniging haar algemeene vergade ring gehouden, waaraan een tentoonstelling was verbonden, die door den heer J. v. d. Oudenhoven, wethouder te Tilburg, is ge opend. In zijn openingswoord tot de algemeene vergadering wees de voorzitter op hetgeen er in het afgeloopen jaar is geschied en be 6prak hij met weemoed den brand op de expositie te Parijs. Ten slotte nam hij afscheid van de ver- eeniging als voorzitter, welke post hij 8 jaar heeft bekleed. iGoedgekeurd werd een telegram te zen den aan de Koningin. Daarna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit. De vereeniging omvat 52 brand- weeren; in het afgeloopen jaar werden 8 onderscheidingen uitgereikt voor 35 of meer jaren dienst, 2 voor 30 en 9 voor 25 jaar. De afgevaardigde van den Overijsselschen Prov. Brandweerbond besprak het voorstel van dien Bond om het brandweermuseum op te heffen. Na een verklaring van den voorzitter na mens het hoofdbestuur word het voorstel in getrokken. Het tweede voorstel van Overijssel betref fende eene reorganisatie van het bestuur, is ingetrokken, nadat het hoofdbestuur het voorstel onaannemelijk was had verklaard. Vóór de verkiezing geschiedde van een nieuwen voorzitter, vroeg de heer Vleming, van Utrecht, het woord. Hij sprak een harte lijk woord van dank tot den scheidenden voorzitter. Voor de verkiezing werd door een lid van het hoofdbestuur voorgedragen als voorzit ter de heer Vleming, thans ondervoorzitter, coipmandant van de Utrechtsche brand weer. Namens de Noord-Hollandsche Brand- weerbond werd voorgesteld de heer Gordijn, commandant van de Am9terdamsche brand weer. Bij die besprekingen kwam naar voren, dat het wenschelijk is, dat een beroeps brandweerman tot voorzitter werd gekozen Bij stemming werd gekozen de heer Vleming met 232 6temmen tegen 32 op den heer Gordijn. In de middagvergadering kwam aan het woord de heer A. Jansen, ingenieur van de Electriciteitsfabrioken te Tilburg, die een voordracht hield over electriciteit en brand gevaar. Na deze inleiding stelde de burgemeester van Terheijden voor den scheidenden voor zitter te benoemen tot eere-lid, doch daar dit volgens de statuten moet geschieden door het hoofdbestuur, werd die benoeming overgelaten aan hot bestuur. Nog deelde de voorzitter mee, dat de heer Vleming zijn benoeming als voorzitter wenscht aan te houden en wel om persoon lijke redenen. Na deze mededeelingcn gaf de heer De Leur mededeelingen over de Utrechtsche Prov. Onderlinge Hulpverleening bij brand. Daarna begaven de congressisten zich naar het gemeentehuis, alwaar zij door het gemeentebestuur van Tilburg werden ont vangen. Iedere overwinning door de wapenen is een nederlaag voor het recht en de ge rechtigheid. HEINRICH HEINE. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. 2 Heeft u geen bepaald plan? vroeg ik. Geen ander, dan dat wij in onzen wa gen zullen stappen en naar het Noorden gaan. Wij stoppen waar en wanneer wij wenschen. Ik heb een zwak voor oude ste den. Ik ben twintig jaar lang in do tropen geweest en een oude Engelsche stad doet mij daarom watertanden Oude kerken en dergelijke dingen ruines oude wal len groene boomen begrijpt u mij? De groote weg naar het Noorden zal dan de aangewezen route zijn, zeide ik. U komt dan langs plaatsen, die Dat had ik ook gedacht! viel hij met kinderlijk vuur in de rede, terwijl hij een opgevouwen kaart van een tafeltje nam en tueschen ons uitspreidde. Ik heb die kaart DOOR EEN ZOLDER GEZAKT. Eon raadslid slecht te pos gekomen. In de Korenbeurs te Delft is Donderdag middag een ernstig ongeluk gebeurd. Eeni- ge leden van de commissie voor de Open bare Werken waren n.l. op den zolder ge klommen, teneinde na te gaan welke her stellingen gedaan moesten worden voor de restauratie van het gebouw .Het raadslid Th. Schuiten, is daarbij door den zolder gezakt, waarvan de planken waren ver gaan en van een hoogte van ongeveer 8 M. op den vloer gevallen. De heer Schui ten brak een dijbeen en een pols en heeft bovendien een wond aan het hoofd beko men. Na door twee dokters voorloopig te zijn verbonden, is hij naar het SL Hypoli- tusgesticht vervoerd en daar ter verple ging opgenomen Een onderzoek naar den toestand. s-Gravenhage, 9 Juli. Naar aanlei ding van de door den minister van arbeid, handel en nijverheid bij de behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge dane toezegging tot instelling van een on derzoek naar den toestand van den Kon. Hollandschen Lloyd heeft genoemde minis ter daartoe thans een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. M. W. F. Treub, oud-mini6ter van financiën, als lid en voor zitter. J. D. Brand, directeur der Kon. Pa- ketvaartmaatschappij, J. Brautigam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, H. A. Crommelin. lid van do firma W. M. Ruys en Zn., ir. L. J. M. Fcber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als le den en M. de Bloeme. accountant der direc te belastingen, als secretaris. TWEE KINDEREN ONTVOERD. Amsterdam, 9 Juli. Naar wij vernemen zijn gisteren alhier twee Duit6che kinderen ontvoerd. Deze kinderen, 6 en 4 jaar oud, waren met hun moeder in een pension aan den Amstel. Woensdagmiddag omstreeks half drie zijn de kinderen meegegaan met een onbekende man van ongeveer 25-jarigcn leeftijd. Sindsdien zijn de kinderen verdwe nen en zijn de nasporingen van de politie naar het verblijf der kinderen zoowel als van den man vergeefsch geweest. Hoewel de mogelijkheid van misdaad niet is uitgeslo ten wordt het toch waarschijnlijk geacht dat de kinderen zijn ontvoerd door een handlanger van den vader der kinderen, die gescheiden van de vrouw leeft. De politie zet het onderzoek voort. In verband met de ontvoering van de bei de Duit6che kinderen vernemen wij nog, dat Woensdagmiddag omstreeks half 2 zich in een artistenpension aan den Amstel 130 te Amsterdam, vervoegde een ongeveer 25- ja^rige man. Deze vroeg mevr. H. te spre ken. Deze dame ligt in een echtscheidings- proccs met haar man. Na eenigen lijd met haar gesproken to hebben, gaf zij haar be zoeker verlof met haar twee kinderen, een jongen van 6 en een meisje van 4 jaar, cenige oogenblikkcn te gaan wandelen. Van deze wandeling zijn de kinderen niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat de jonge man die de kleinen heeft meegenomen, een handlanger is van den vader die te Dussel- dorp woont. De pogingen van de politie op vorzoek van de moeder om de kinderen op te 6porcn, hebben in zooverre resultaat ge had, dat de kinderen nog gistermiddag in Den Haag zijn gezien bij een zuster van den man. Waar zij verder zijn gebleven, was hedenmiddag nog onbekend. Intii6schen is officieus bekend, dat de Duitsche justitie in het echtscheidingspro- cos de kinderen aan den vader heeft toege wezen. In verband met de ontvoering van twe? kinderen uit een artistenpension aan den Amstel is gisteravond op verzoek van de Amsterdamsche politie per radio de aan houding verzocht van Arnold Sint Nicolaas een ongeveer 25 A 30-jarig los werkman, die vroeger gewoond heeft Gedempte Burg wal 42 te den Haag en die van deze ont voering verdacht wordt. Algemeene vergadering te Groningen In de „Harmonie" te Groningen werd de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Banketbakkcrsvereeniging onder leiding van den heer W. Berkhoff, algemeen voorzitter. De verslagen van de commissie voor het Officieele Orgaan, van het vereenigings- en plaatsingsbureau, van het bestuur der Vak school, van de Historische commissie enz. worden goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden bij acclamatie herbenoemd de heeren W. Berkhoff en G. II. S. Elfrink en tot voorzit ter benoemd de heer W. Berkhoff. Herbenoemd werden tot leden in het be stuur van het Vereenigings- en plaatsing bureau de heeren J. Kool en D. Kos; in de vacature-Boerhout werd benoemd de heer W. G. van Veen. Tot lid van het bestuur der Vakschool werd in de vacature-Boer hout gekozen de heer W. J. Klasema; her benoemd werden de aftredende leden D. Bakker en A. Buhrmann. In de historische commissie werden be noemd de heeren G. H. Figi te Zeist en^in de vacature-Boerhout, H. F. Kuipers te Haarlem. In de plaats van den heer W. G. van Veen. werd tot lid in de commissie van het officieel orgaan benoemd de heer H. J. Wijers te Amsterdam. Tot leden in de reclamc-cornmissie wer den herbenoemd de heeren G. Baggerman te Rotterdam en H. Aalders te Soestdijk. Naar aanleiding van het voorstel van de afd. Haarlem en Overijsel, om het fonds Vereenigings- en vakbelangen eveneens te bestemmen voor steun, te verleenen aan collega's, of die door tijdsomstandigheden buiten hun eigen schuld iri nood verkee- ren en wel door geldelijke hulp in eens of in termijnen of door een tijdelijk voorschot, hetzij tegen zeer lage rente of zonder ren tevergoeding, werd op voorstel van het hoofdbestuur een commissie benoemd, die deze zaak nader zal onderzoeken. Zitting in deze commissie hebben de heeren Worst uit Haarlem, Dalenoord van de afd. Over ijsel en Vesseur van de afd. Utrecht. De voorstellen van de Reclame-Commis sie om uitvoering van bestellingen buiten de stad op te dragen aan collega's daar ter plaatse, voorts om een bedrag van 2.50 per jaar van ieder werkend lid voor recla me-doeleinden cn 3000 uit de hoofdkas beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een embleem, werden uitgesteld tot een buitengewone vergadering. De afd. Gooiland zal de ontvangende af-, deeling zijn voor de volgende jaarvergade ring. Bij de rondvraag verzocht de heer Bühr- mann de jaarvergadering in 1935 te Am sterdam te doen houden. Dan zal daar te vens een tentoonstelling worden georgani seerd. Tot eerelcden werden benoemd de heer Adr. Beukers te Rotterdam en de heer Va- naise, de leider van de Belgische collega's. De heer Burger uit Alkmaar hield des middags een rede over het onderwerp: „Het moderne winkelbedrijf in de banketbak kerij. ZENTRA HORLOGES 3000 horlogemakers in Duitschland, Oosten rijk, Nederland en Koloniën verkoopen en garandeeren Zentra uurwerken voor Amers foort. Langestraat 43. Gevestigd 1885. TeL 852. Gedipl. horlogemaker AUTOBUS TE WATER. Zeven personen gewond onder wie een ernstig. Markelo, 10 Juli. Gisteravond om streeks 8 uur 6loeg een autobus waarin zich een gezelschap van 16 personen bevond dat terugkeerde uit Nljverdal, in de buurt schap Elzen onder de gemeente Markelo door slippen in een bocht over den kop. De bus kwam in een drooge sloot terecht. Zeven personen werden gewond, waarvan één ernstig. De gewonden werden per zie kenauto naar het ziekenhuis in Aaltcn ver voerd. Den chauffeur treft geen 6chuld. Vol gens ooggetuigen reed de auto niet harder dan 35 K.M. DE WORSTVERGIFTIGING TE ERICA. Levensgevaar bij alle pa tiënten geweken. Dr. Stukje heeft aan de Tel. medegedeeld dat de algemeene toestand aanmerkelijk is verbeterd. Alle patiënten maken goeden vooruitgang. Levensgevaar is bij allen ge weken, hoewel er nog steeds enkele zware zieken zijn. Ook is het gevaar voor uitbrei ding voorkomen, daar thans niet meer van de worst wordt genuttigd. Omtrent den uitslag van het onderzoek is nog niets be kend. Na afloop van ongeveer tien dagen zal nog bloedonderzoek van patiënten plaats hebben. De aanvoeren waren deze week normaal, voor den tijd van het jaar. Maar de han del was minder normaal, want hoewel voor de allerbeste oorten de prijzen ge handhaafd bleven, vergeleken bij die in de vorige week, heerschte toch op alle markten een tragen handel. Men kocht de kaas vrij traag in en afwijkende soorten werden tot eenigszins lagere prijzen van de hand gedaan, dan 8 a 14 dagen terug. Het schijnt dat in het buitenland, met name in Duitschland. de prijzen niet ge maakt kunnen worden, noodig om aan eenigszins behoorlijke winst te komen. Hiervan is vanzelf het gevjïlg. dat tot la gere prijzen ingekocht moet worden. Ook hoorden wij van kooplieden veel klachten over slechte betalingen van hun klanten, allemaal factoren welke een tragen gang van zaken in de hand werken. Nog steeds blijft men vergaderen en be noemt men commissies voor onderzoek, in verband met de kwaliteit der volvette Goudsche boerenkaas, iets wat blijkbaar wel noodig is om tot verbetering te kun nen geraken. Inderdaad blijven de klach ten over het onregelmatige product van boerenkaas aanhouden. Bij een partij van 40 stuks treft men meermalen, naast vele beste kazen, enkele tikkers aan, ook iets gebarsten in de korst, of wat kanker, enz. Ziet men daartegenover soms volvette Goudsche kaas van een fabriek, dan is de eerste en de laatste van zoo'n partij ge lijk. Nu kan men deze' fabriekskaas on- etwijfeld niet zoo goed fokken als de van ouds bekende boerenkaas. Toch blijft het naar onze meening een zeer ernstige zaak voor den kaasboer om er steeds naar te streven een regelmatig eerste soort pro duet te leveren. Men vergete vooral niet dat de kaasfabrikanten voor den kaasboer gróóte concurrenten zijn, die aldoor zoe ken en zoeken om hun product vooruit te brengen. Laat do kaasboer dat óók steeds doen! DEUR DICHT. Weer is alles dus gesloten, Als de groote doorreis komt, Of een vreemdeling al moppert, En op onze veste bcomt, Alles is en blijft potdicht hier! 't Restaurant en het café, Ondanks vragen namens velen, Ondanks alles en „T. T". Wat een motor heeft of auto, Wat benzine koopen kan, Stevent hedennacht al tuffend Op de Drentsche hoofdstad An! Op hun tocht alhier verpoozen Zal niet gaan! Dat is niet pluis Na het sluitingsuur is niemand Voor den reiziger hier „thuis"! Ofschoon strijdig met 't begrip van Reed'lijke wellevendheid, Nu men op onz' hulpe rekent, Hebben w' off'cieel geen tijd! Amersfoort, ik kan wel huilen, Als ik zooiets hooren moet!. Moet op zoo'n manier, naast welvaart Ook gastvrijheid hier bankroet? Vragen we geen vreemdelingen Naar onz' mooie oude stad? Doch brengt zoo een pruts-besluit niet In die actie glad de klad? Zijn we hier alleen maar gastvrij Als het onz' belangen geldt, En niet wanneer vreemdelingen Op onz' bijstand zijn gesteld? Amersfoort moet rustig slagen! Stel dat hier eens was lawaai Éénmaal in de twaalf maanden? 't Was verschrikk'lijk! 't Was te fraail Nóg een paar van deez' besluiten En we zijn voorgoed gekraakt! 't Stadje sukkelt in een slaapje Waaruit 't nimmer weer ontwaakt! Nu Klaas Vaak komt naar ons stadje, Zeggen we gedweê: „All right!" En we roepen tot de wereld: Schier ëlaapdrongen reeds: „Good night!" GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). AUTO-ONGELUK TE WOERDEN Dr. Mayer uit de Bilt en zijn vrouw verwond. Woerden. Dr. H. J. F. Mayer, wonende in De Bilt, reed gistermiddag met zijn auio, bestuurd door zijn echtgenoote, pp. d$n Rijksstraatweg te Woerden, toen zij een vrachtauto zouden voorbij rijden. Daarbij raakte de auto een boom ter linkerzijde van den straatweg. De auto schoot daarna naar de andere zijde van den weg en reed toen in volle vaart tegen een anderen boom, met zulk een kracht dat het voorste gedeelte van den auto vernield werd. De inzittenden zijn in de St. Franciscu6 stichting te Woer den verbonden. Dr. Mayer was aan het hoofd gewond, zijn vrouw wa6 eveneens ge wond en klaagde over pijn in de borst- La ter zijn zij per auto naar hun woning ver voerd. (N.R.Ct). H. v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56 TEL. 115 De van ouds bekende Amersfoortsche Botersprits en Janhagel. Bezoekt onze bestudeerd. Plaatsen als Huntingdon, Stan ford, Grantham, Newark, York Durham En nog vele anderen, aan beide zijden van den grooten weg, viel ik in de rede. Ik" ken dien weg en de omstreken zeer goed. Prachtig! riep hij vroolijk uit Daarom is het een goed plan naar het Noorden te gaan. Ik heb een bepaald doel behalve dat, als wij in het Noorden zijn, ik naar Marrasdal e Moor wen6ch te gaan, om de kennismaking met die plaats te hernieu wen. Wij zullen echter nog een heel eind moeten afleggen, voor wij zoover zijn. Hij vouwde zijn kaart op, schoof die ter zijde en keek mij met een eigenaardigen verlegen blik aan. En nu de voorwaar den? zeide hij schroomvallig. Ik geloof dat ik dat aan u moet over laten, mijnheer Mazaroff. Dat doe ik het liefste. Hij uitte een zucht van merkbare ver lichting. Dat is nu juist, wat ik gaarne wensch- te, zeide hij eenvoudig. Dat zijn geen din gen, waarover heeren onder elkaar moeten pingelen. Laat het aan mij over en u zult daarvan geen spijt hebben. Ik ben zeer rijk, vriend, en rijke menschon hebben dikwijls hun eigenaardigheden, niet waar? Dat is afgesproken en wanneer zoudt u kunnen vertrekken? Ik ben gereed, indien u mij een paar uren vooraf waarschuwt, antwoordde ik. Hij wreef zich vergenoegd de handen nooit zag ik een schooljongen zoo blij met zijn vacantie, als hij was over zijn uitstapje. Prachtig prachtig! riep hij uit. Dan zal ik u eens vertellen, wat wij zullen doen. Laat uw valies vanmiddag hier brengen, dan vertrokken wij omstreeks vijf uur en rijden kalmpjes zoover wij willen tot etens tijd er zal wel ergens een stadje zijn, waar wij een rustigen avond en nacht kun nen doorbrengen. Ik heb een mooie Rolls- Royce en een door en door betrouwbaren chauffeur, hij heet Webster, een goede, brave kerel, aan wien wij ons ten volle kun nen toevertrouwen. Kom tegen vijf uur. Schikt u dat? Mooi! dan gaan wij nu maar naar heneden om te lunchen. Mijnheer Mazaroff en ik zaten een paar uren aan de lunch, onze sigaren en koffie. Het bleek, dat hij een royale gastheer was en een aangenaam prater. Het was werke lijk de moeite waard om naar hem te luis teren. Het bleek mij spoedig, dat hij veel vreemde landen had bezocht en zonder dal hij bepaalde mededeelingcn deed over zich zei ven en zijn bezigheden, vertelde hij mij, dat hij lange reizen had gemaakt in verschillende streken van Azië en Afrika, Arabië, Perzië, Indië, Birma, Somaliland, Uganda, Rhodesia, Transvaal, Kaapland al deze landen werden in den loop van ons gesprek door hem genoemd. En hoe langer hij sprak, dos te meer was ik overtuigd dat hij geboren was ergens beneden de Tweed zoo zelfs dat ik brutaal genoeg was om het hem botweg tc vragen. U heeft ontzettend veel van de wereld gezien, zeide ik, maar toch heeft u uw Schotschen tongval niet verloren. Hij lachte alsof die opmerking hem ge noegen deed. Het is begrijpelijk dat u denkt dat ik een Schot ben. Toch ben ik dat niet. Ik ben van de grens. Ik ben geboren aan de En gelsche zijde van de Tweed, tusschen de Cherrickheuvels. Ik bracht de eerste vijftien jaar van mijn leven door op de boerderij van mijn grootvader in Selkirk en dat verklaart uw veronderstelling. WIJ zullen misschien op onzen tocht een kijkje gaan nemen op die oude plaats maar al mijn luidjes zijn overleden. Hij zuchtte, een weinig treurig, maar spoedig kwam zijn opgewektheid weer bo ven en begon hij vroolijk over onze reis te spreken. Daarna nam ik afscheid om mijn valies te pakken. Om vijf uur was ik terug in het hotel en een kwartier later vertrok ken wij in een wagen zoo prachtig, als ik nocit had gezien. Het heeft geen zin om in bijzonderheden het eerste gedeelte van onzen tocht te be schrijven. Wij deden zooals Mazaroff had aangegeven en stopten waar cn wanneer wij wenschten. Het was moeilijk afscheid te nemen van steden als Stamford en Grantham. Nadat hij York oppervlakkig had bekeken, besloot hij daar een week te blijven; wij vertoefden daar intusschen tien dagen. Gedurende deze pauze in onze rond zwervingen ontving ik het eerste bewijs van zijn Oosterschc gastvrijheid. Toen hij op een morgen aan het ontbijt kwam, zag hij mij bezig met het leven van brie ven en het openen van pakjes; toen hij mij vroeg naar de reden van die bijzondere gebeurtenis, vertelde ik hem dat het mijn verjaardag was. Hij maakte daar over alleen een schertsende opmerking door te zeggen, dat hij zijn verjaardag vergeten was. Toen wij echter "s avonds aan tafel zaten en ik mijn servet opnam vond ik daarin een bankbiljet van vijfhonderd pond; ik keek hem verbaasd aan, waarop hij bloosde als een jongen, die betrapt wordt na het uithalen van een ondeugend grapje. Mijnheer Mazaroff! zeide ik, u is te edelmoedig! Hij keek rond, bang dat de bedienden hem zouden hooren. Geen woord, vriend, mompelde hfj. Stop het in je zak en praat er niet meer over ik ben er zeker van, dat je meer verdient dan zoo'n klein beetje geld! Ik begreep waar hij op doelde. Gedurende onzen tocht hield hij niet op met te. infor- meeren naar den oorlog on naar hetgeen ik gedaan had. Het gaf niets om te zeggen dat ik heel veel daarvan vergeten was; hij wilde alles weten. Hij kon daarover in groote extase komen; hij genoot bij het ver haal van een overwinning en was zeer ter neergeslagen bij het vernemen van een on zer nederlagen; somtijds schreeuwde hij het uit bij het hooren van een bijzonder pak kende gebeurtenis. Voor alle jongelieden, die daarin hun aandeel hadden gehad, was hij vol bewondering, een bewondering, die dikwijls overging in een heldenverering. Wat een prachtkerels! riep hij dan uit. O, als ik maar dertig jaren jonger ge weest was! Wij konden het uitstekend met elkaar vinden hij was een aangename, vader lijke en broederlijke metgezel. Na het einde van een maand waren wij onafscheidelijk van elkaar geworden. Toen wij in het Zui delijk gedeelte van Northumberland waren gekomen, gaf hij zijn chauffeur order den hoofdweg te verlaten cn over Hexham en Wark te rijden naar de herberg „De Hout snip" in Marrasdale Moor. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5