AMERSFÖORTSCH DAGBLAD Maandag 13 Juli 1931 -DE EEMLANDER" 30e laargang No. 11 DRIE ZWEMMERS IN ZEE VERDRONKEN E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER DE VERDWENEN AANGE- TEEKENDE BRIEF J. N. HENDRIX f OUD-MINISTER TREUB TEGEN DE SOVJET De heer de Visser stelt vragen WILLEM PIJPER 't)£qlauw£ {Diamanten munh££ri~f!\^cmonf!^ Een treurige dag voor Wassenaar Wassenaar, 12 Juli. De Noordzee heeft heden to Wassenaar drie slachtoffers geöischt. Zondagmorgen tegen half twaalf was de 23-jarige Leidscho student H. G. Werner aan het zwemmen, terwijl zich eveneens te water bevond zijn schoonzuster Gertrude Schmidt. Op zeker oogenblik dreigdo laatst genoemde door de zee te worden wegge trokken. Zij riep om hulp, waarop Werner onmiddellijk naar haar toeging. Het meisje werd door eenige andere zwemmers gegre pen en behouden op het strand gebracht. Werner werd echter meegetrokken en is verdronken. Verschillende burgers hebben nog pogingen in het werk gesteld om hem le redden. Toen na geruimen tijd twee zwemmers Werner tenslotte vonden en hij met de hulp van een politieagent, die zich met een reddingslijn te water had begovon, aan land gebracht werd, bleken de levens geesten reeds geweken. Twee uur is men nog bezig geweest onder leiding van dokter Stoel uit Voorschoten, te trachten de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet baten. In den namiddag tegen half vier werden de 29-jarige gehuwde J. Andries en de 19- jarige J. Remmerswaal, beiden uit Wasse naar, die in zee waren gaan zwemmen, ver mist. Pogingen om hen te vinden mislukten, doch het duurde niet lang of beide lijken spoelden op het strand aan. Ook bij deze slachtoffers werd getracht do levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet gelukte. Het verdrinken van de drie zwemmers, hetgeen op bijna dezelfde plaats aan het Wassenaarsche Slag geschiedde, veroor zaakte op het strand groote consternatie en de politie had Zondagmiddag als gevolg van deze treurige gebeurtenis de handen vol werk. NA DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN FRANEKERADEEL. Protest tegen het optreden van wethouder v. d. Schaaf. In het R. K. Vereenigingsgebouw te Fra- neker is vanwege de rechtsche partijen een protestvergadering gehouden van ingezete nen der gemeente Franekeradeel, naar aan leiding van de rede, uitgesproken door den loco-burgemeester S. van der Schaaf bij de installatio van den nieuw-benoemden burgemeester den heer Elgersma der ge meente Franekeradeel. De leiding was in Inkoop van OUD GOUD en ZILVER en DIAMANT TEGEN DE HOOGSTE PRIJZEN. BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. Gevestigd 1885 Langestraat 43 Tel. 852. handen van den heer F. Terpstra, te Leeu warden, die scherpe critiek leverde op de houding van wethouder v. d. Schaaf. Ver schillende personen voerden hierop nog het woord. Do volgende motie werd aangenomen: Ingezetenen van Franekeradeel, behoo- rende tot de rechtsche partijen, op 9 Juli te Franeker in vergadering bijeen, spreken eenparig afkeuring uit over do installatie- rede van den heer S. van der Schaaf op 1 Juli j.l., betuigen hunne blijdschap over de benoeming van den heer Elgersma, zijne komst in onze gemeente en scharen zich aaneen aan zijne zijde met de bede dat God hem wijsheid en bekwaamheid moge geve om tot welzijn der gemeente werkzaam te zijn. De dader gearresteerd; de inhoud teruggevonden In verband met de verdwijning van een aangeteekende zending, inhoudende 4850, kunnen wij nog mededeelen dat van den aanvang af vermoeden bestond, dat degene, die de zending onrechtmatig opgevorderd had, iemand moest zijn, die met den toe stand goed op de hoogt is. In verband hier mede werden de handschriften van de em- ployó'6 van de geadresseerde firma verge leken met het handschrift van dengene, die de kennisgeving had afgeteekend. Hierbij bleek, dat het handschrift van den 20-jari- gen employé F. H. zeer veel gelijkenis ver toonde met dat op de kennisgeving. Toen de politie den jongen man hierop wees, ont kende deze echter hardnekkig iets met den diefstal uitstaande te hebben. Na zijn over brenging naar het parket viel hij echter door de mand. Tevens bekende hij het ge- heelo bedrag ten kantore van de benadeel de firma te hebben verborgen. Inderdaad is het geheele bedrag daar teruggevonden en door de politie in beslag genomen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Chileensche zeeman steekt een werkman in de borst. In een pension aan het Haagsche Veer te Rotterdam, heeft Vrijdagmiddag een vrij ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen een 35-jarigen Chileenschen zeeman G. P. en den 34-jarigen los werkman v. d. R. Do aanleiding tot deze vechtpartij is een twist, die ontstaan is over de vrouw van v. de R., die met den Chileen ongeoorloofde relaties heeft onderhouden. Deze twist is zoo hoog geloopen dat de Chileen een mes heeft getrokken en daarmee v. d. R. een vrij diepen steek in de borst heeft toege bracht. Een bewoner van het pension, die het rumoer hoorde, is er op af gekomen en toen hij zag frat er gebeurd was. wond hij zich daarover zoo op, dat hij een stoel nam en daarmee den Chileen tegen den grond sloeg. Inmiddels was de politie gearriveerd, die terstond den G. G. D. waarschuwde, v. d. R. en ook de Chileen zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar eerstgenoemde Ier verpleging is opgeno men. De Chileen had lichte verwondingen bekomen en is, na verbonden te zijn, naar het politiebureau aan de Groote Pauwen- steeg gebracht, waar hij is opgesloten. Lid van de Eerste Kamer lid van den Zuiders zeeraad H a a r 1 e m, 12 Juli. In zijn woning te Acrdenhout is Zondagmorgen op 69-jarigen leeftijd overleden het Eerste Kamerlid, de heer J. N. Hcndrix. De heer Hendrix werd geboren in 1862 te Amsterdam. Hij was in de hoofdstad een bekende figuur. Ongeveer vijftien jaar was hij lid van den gemeenteraad en werd daarna gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, welke functie hij ongeveer twaalf jaar heeft bekleed. In 1929 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer. De heer Hendrix was mede-oprichter van den Nederlandschen Aannemersbond, van welke organisatie hij gedurende de laatste jaren eere-voorzitter was. In verband daar mede vervulde hij verschillende functies. O.a. was hij oprichter en mede-lid van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrij ven in Nederland. Onder de vele andere functies in het openbare leven, die de heer Hendrix heeft waargenomen, behoorde het lidmaatschap van den Zuiderzeeraad, een commissariaat van de Werkgevers Risico Bank en het regentschap van het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op Woensdag 15 Juli op de begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam. VAN ONZE VEEMARKTEN. Zooals we reeds in ons vorig overzicht schreven zou, nu grootendeel6 de hooi bouw achter den rug was. de handel in ons gebruiksvee wel weer iets drukker gaan worden. De handel heeft daartoe, zooals meestal, den boer vooruitgaande, al de noo- dige stappen gedaan. Vorige week zagen we weer wat meer beweging. Toch zal het den handel nog wel tegengevallen zijn. To Utrecht b.v. was vorige week de aanvoer van verschc melkkoeien weer ruimer, men had van de zijde van den handel blijkbaar gerekend op meer kooplust bij den boer. Maar deze had nog geen haast, vooral niet om hoogeren prijs te gaan besteden. Het is met het gras nog zoo gesteld, dat men nog wachtende is op de naweide. Melk is er geenszins te veel. Ons inziens zal dan ook, zoo het groeien niet tegcmalt, de handel in melkvee wel weer iets ople ven. Immers, men mag toch verwachten, dat de boer liever vee zal koopen om te melken, wat in ieder geval directe inkom sten bezorgt, dan dat hij vee voor de weide zal koopen om nog vet te maken, wat, zoo te zien, geen weidogeld zal geven. De aanvoeren te Leeuwarden en te Zwol le waren nog zeer kort: de handel was iets vlugger, vooral in de goede soorten. Toch verliep vooral te Leeuwarden de handel flauw. Het is ook zoo, de handel kon geen hooger prijs besteden, moest gezien de ver koop, eerder nog lager gaan. Maar, er was mc-er vraag, men wil 't weer probeeren. Goede kalf- en melkkoeien golden van 275350. Te Utrecht was de aanvoer van versche melkkoeeien weer iets ruimer, al gemeen werd hooger gevraagd, maar de verkoop viel tegen en de handel verliep dan ook hier flauw. Goede melkkoeien golden ook hier van 275350 een enkele heel beste ging iets hooger. De handel in magere koeien is momen teel weinig van beteekeni6. men wil en kan ook maar weinig besteden, de uitkomst der weiderij is te slecht. Op de slachtveemarkten heersclit nog voortdurend de zelfde zeer luie handel, met moeite zijn de prijzen te handhaven, er is ook maar weinig vraag en ondanks de aan* voeren niet groot zijn, wil de prijs niet om hoog. Eerste kw. gold nu 0.900.95, 2de kw. 085—0.90, 3de kw. 0.75-0.80 alles per K.G. geslacht. De vette kalverenmarkt toonde nog den zelfden toestand, geen vraag voor export, met voor het binnenland te ruime aanvoer De nuchtere kalveren houden momenteel goed prijs, ook dc fokkers blijven nog steeds in trek. De varkensmark ten geven een meer op gewekte stemming weer, er is weer meei vertrouwen in den toestand gekomen, waarvoor ook alle redenen bestaan. Het spek is nu wel zoo goed als geruimd, wat aan den prijs der vette varkens ten goede komt; deze golden nu voor de goede vleeschsoorten ongeveer 20 cent, de vettere soorten van 18J419 cent, allee per pond levend. H. Wil de regeering Minister Ver-, schuur kapittelen omdat hij applaudisseerde? Het tweede Kamerlid De Visser heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het aan de Regeering bekend, dat op de 1.1. gehouden vergadering van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel oud-Minister M. W. F. Treub een zeer agressieve rede tegen de Unie der So cialistische Sovjet Republieken heeft uit gesproken welke rede een economische oor logsverklaring inhield, van felle vijand schap tegen het huidige regime in de U. S. S. R. getuigde en waarbij gepoogd werd de anti Sovjet-hetze, die tot oorlog moet leiden, zooveel mogelijk te versterken? Is het de Regeering eveneens bekend, dat genoemde rede warm werd toegejuicht en dat de aanwezige Minister Verschuur zeer demonstratief van zijn instemming met die rede getuigde, waardoor deze aanval op de U. S. S. R. een zeer sterke politieke strek king kreeg, wijl ze rechtstreeks van de zij de \an den Nederlandschen Regeerings- vertegenwoordiger werd ondersteund? Heeft dit optreden van genoemden Minis ter de goedkeuring van de Regeering en wenscht zij een boycot-beweging tegen van wege de U. S. S. R. in te voeren waren, alsmede het kweeken van vijandschap te gen het Sovjet-regime openlijk of bedekt te ondersteunen? Zoo deze vraag ontkennend wordt beant woord, is de Regeering don bereid, te ver klaren, in afwijking van het optreden van Minister Verschuur, geen instemming met het vijandig optreden van oud-Minister Treub te kunnen betuigen en geen enkele daad van vijandschap tegen de U. S. S. R. te zullen bevorderen? DE P. H. A. F. R. OP DE THUISREIS. Aneta Vax Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat het retourvliegtuig P. H.A. F. R. Zondag om 5 uur uit Ban- kok waar het Zaterdag was gearriveerd is vertokken en orn 9 uur 45 te Rangoon is ge arriveerd. Aan boord is alles wel. HET 22STE POSTVLIEGTUIG. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat het 22ste postvlieg tuig, P. H. A. F. O., Zondag om 4 uur 7 uit Cairo is vetrokken en om 10 uur 37 te Bag dad is gearriveerd. Aan boord is alles wel, morgen wordt de tocht voortgezet. STRAATBANDIETENI Zondag zijn er straatbandieten, Op het grootsche „V.A.R.A."-feesl Weer eens ergerlijk misdadig En brutaal actief geweest! Als het waar is, dat men spijkers Heeft gestrooid ora Hilversum, Is zoo'n streek, zelfs voor bandieten In zijn soort een unicum! Wat moet toch zoo'n stel bezielen; Dat tot zooiets order geeft? Waar ter wereld heeft men zooiets Ooit gezien of ooit beleefd? Gaat den aetherstrijd dan moog'lijk Zich verplaatsen naar den grond? En is dit het nieuwste wapen, Wat 't rebellenleger vond? Is dit 't vreeselljk gevolg van Pure onverdraagzaamheid, Dat men welbewust maar aantast, d'Algemeene veiligheid, Groote, dichtbevolkte „bussen" Wagens, met wat daarin rijdt. Waagt men bij deez' schurkenstreken, Menschenlevens zelfs ten spijt! Stel u voor: een band zou springen Als gevolg van deze daad, Elk chauffeur kan weten wat er Moog'lijk dan te wachten staat Deez' moderne boevenstreken, Dienen te verdwijnen Ras! Men zou denken dat het Gooi hier 'n Stukje van Chicago was! Als ik zoo een boef kon pakken, Deed ik dat slechts met een tang, En wanneer ik hem moest straffen, Kreeg ie moog'lijk levenslang. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Directeur der Rotterdam sche Muziekschool Naar gemeld wordt, is als opvolger van den onlangs overleden heer Feltzer, de heer Willem Pijper benoemd tot directeur van de muziekschool te Rotterdam. Hij zal dus met ingang van het nieuwe seizoen optre den als lid van muziekschool en conserva torium aldaar. PROF. VAN HAMEI. BIJNA GELYNCHT. Uit Konstantinopel wordt gameid, dat door een auto, waarin zich prof. van Hamel bevond, een ongeluk is veroorzaakt, waar door een persoon werd gedood en drie ge wond Een Turk, die zich in het gezelschap van prof. van Hamel bevond, werd gearres teerd, terwijl prof. van Hamel, dien de me- nigte wilde lynchen, dank zij zijn diploma- tiaken pas in vrijheid werd gesteld. Hij is onmiddellijk uit Konstantinopel vertrokken. (Tel.) AUTO-ONGEVAL. V e n 1 o, 12 Juli Hedenmorgen reed op den Horsterweg te Blerik een tractor, waar in vier personen gezeten waren. Doordat de chauffeur den bocht niet goed nam, botste de tractor in vollen vaart tegen een langs den weg staande telefoonpaal, met het gevolg, dat drie der inzittenden werden verwond. Een hunner, de 23-jarige mej. H. uit Venlo werdmet een ernstige hoofd wonde naar het R. K. Ziekenhuis overge bracht Haar toestand is niet levensgevaar lijk. De beide anderen kwamen met lichte kwetsuren vrij. De tractor werd vernield. Ontwapening is het dcugdelijkstc en vi taalste belang van ieder land. PROF. DR. 1NAZO NITOBÉ. S/TT Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van J. S. FLETSCIIER door Jhr. C .A. L. v. d. W. •1 Op onze wandeling bleek mij al heel spoe dig, dat Ma/aroff even goed bekend was mét deze herberg, als de tegenwoordige bewo ners. Alhoewel hij daarover geen woor.l uitte, indien Musgrave of een van zijn men schen in dc nabijheid was, merkt,e ik dal hij elke steen van de oude gebouwen zoowe als elk plekje daar omheen kende; zoo nu cn dan uitte hij een herinnering of fluisterde dat er iets was bijgekomen of verdwenen. Er was een ommuurde tuin ter zijde van het huis; hij liep daarlangs rnet de vertrouwd heid van iemand, die zich daar thuis voelde. Toen wij den tuin uitliepen, ontmoetten wij Musgrave met een mand met appels in di hand; Mazaroff ging naar hem toe en wee- naar een vierkante inzinking in 't midden van het veld. Het lijkt mij, merkte hij op, alsof daai in vroeger dagen een kuil voor hanenge vechten is geweest. Musgrave knikte cn zijn gewoonlijk sla perige oogen toonden eenige belangstelling Dat is waar, mijnheer Die is er ge weest, natuurlijk lang voor mijn tijd. Ik heb daarover wel eens hooien spreken door oudere menschen. Dat vierkant, daar mid den in het veld, daar was het. Zij hieldeo daar hancgevechten, Zondagsmiddags, mijn heer; de heeren kwamen van wijd en zijd en brachten hun beesten mee cn die vochten daar, terwijl de eigenaars er rondom heer. zalen op banken en weddenschappen aan gingen. Ik heb een of twee oudjes gekend die zich dat wisten te herinneren, maar zij zijn overleden Goede oude tijd mompelde Mazaroff. ofslechte oude tijd Eerder slecht dan goed, zou ik denken, mijnheer, antwoordde de herbergier. Ik heb begrepen, dat het in die dager, hier een rai o boel was. Het is nu in ieder geval heel rustig, merkte Mazaroff op. Niet waar Zoo nu en dan hebben wij het erg druk. mijnheer. Vanmorgen kwamen hier heel wat klanten. En die hoofdweg daar wordt nog altijd veel gebruikt door de veedrijvers het zal op dien morgen een heele drukte zijn, want den dag daarop is er jaarmarkt in Cloughtwaite en dan komt hier heel wat volk voorbij. Wij waren, terwijl Mazaroff en de herber gier samen praatten, aan het hek van deu tuin gekomen en toen Musgrave op het punt stond dat te openen, zagen wij twee dames aankomen. Musgrave groette toen zij in onze richting keken; zij knikten beiden vriende lijk terug. Mijn oog viel voornamelijk op een van hen, een meisje van ongeveer twin tig jaren, met bruin haar en frissche gelaats kleur, slank en bevallig in haar landelijke kleeding en opvallend knap, zooals ik met een oogopslag zag; de andere was een groote, knappe vrouw van middelbaren leeftijd, met een ccnigszins strenge cn koude uitdruk- Zagen wij twee dames aankomen. king op haar gezicht. Hun kleeding en hun houding deden zien, dat zij dames van aan zien waren; een half dozijn honden van ver schillend ras sprongen vroolijk met hen mede. Mazaroff staarde de dames met bijzon dere oplettendheid aan en dat vie' mij bij zonder op, omdat ik hem tot nog toe nooit bijzondere aandacht aan vrouwen had zien schenken. Zijn dat buren van u vroeg hij plotse ling aan Musgrave. Dat is mevrouw Elphinstone, mijnheer, van Marrasdaie Tower, antwoordde do her bergier. Dat is het groote huis, daar over de heide; u kunt de schoorsteenen ervan zien over dat dennenhout daarginds. Mar rasdaie Tower behoorde vroeger aan 6ir Richard Cotgreave, het is honderden jaren in de familie geweest. Toen sir Richard eenige jaren geleden stierf, kocht mijnheer Elphinstone dat huishet grootste gedeelte van het land behoort nu aan hem. Mevrouw Elphinstone, zegt u zeid* Mazaroff. En ae jongedame Dat is natuur lijk juffrouw Elphinstone Neen mijnheer, de jongedame is juf frouw Merchison, juffrouw Sheila, zooals wij haai' noemen. 2 Het is de dochter uit hei eerste huwelijk van mevrouw. Mijnheer en mevrouw Elphinstone waren nog niet lang getrouwd, voor zij hier kwamen wonen. Ik verbeelde mij, dat Mazoroff buitenge woon veel belangstelling toonde in deze mededeelingen. Hij wist echter zijn gedach ten goed te verbergen. Dus alles wat wij hier zien. behoort aan mijnheer Elphinstone? vroeg hij. Niet alles, mijnheer. Hij zette zijn mand met appels op den grond en begon ons verschillende kenbare punten aan te wijzen. Het landgoed van mijnheer Elphin stone loopt van hier tot het dorp en dan over de heuvels naar een punt HJ dat groene heuveltje en vandaar in een rechte lijn naar hier terug, zoodat geheel Marras daie Moor daar binnen ligt. Maar die heide grond in het Zuiden en Oosten High Cap Moors mijnheer, behoort aan iemand uit Londen, Verncr Courthope, een bankier Hij heeft daar een jachthuis Hight Cap Lodge en hij is daar op het oogenblik met een jachtgezelschap. Valt er hier veel te jagen? vroeg mijn heer Mazaroff onverschillig. Dit jaar zijn er veel korhoenders, mijn heer. Mijnheer Elphinstone en mijnheer Courthope hebben beiden al veel wild ge schoten. Onder gezellige kout brachten wij onzen eersten avond in „De Houtsnip" door. Ik was wel benieuwd wat wij den volgenden dag in dit afgelegen oord zouden doen. Het bleek echter dat Mazaroff daarover zijn eigen plannen had, die hij den volgenden morgen aan het ontbijt vertelde. Holt, jongen, zeide hij, je zult kunnen begrijpen, dat ik dezen dag voor mij alleen wil houden, om alle bekende plekjes eens op te zoeken. En dan moet ik ook iemand bezoeken om zaken mee te bespreken. Dus moet jij je tot vanavond alleen bezig hou den; tegen etenstijd ben Ik terug. Natuurlijk! gaf ik toe. Dat komt in orde. Maak u zich over mij geen zorgen. Hij bedankte mij, alsof hij met mij in de eerste plaats rekening had te houden. Met een stevigen wandelstok ging hij op stap; hij zette een blauwen bril op vóór hij de zitkamer verliet, zooals hij zeide voor het felle zonlicht. Hij wandelde in dp richting van het dorp en ik zag hem niet terug, voordat ons diner om zeven uur gereed was. Hij was gedurende den maaltijd stil en in gedachten verzonken en toen hij zijn sigaar reeds half had opgerookt verzocht hij mij om naast hem te komen zitten. Holt, zeide hij, ik moet je iets vertel len. En, vriend, zoo iets zul je nog nooit gehoord hebben! ,.ir_ (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5