POSITIE VAN DE DANATBANK SIERKUNST NOODVERORDENING VAN HINDENBURG OP DE EERSTE PAGINA van het Eerste Blad EEN VERKLARING VAN GOLDSCHMIDT M. H. van Raalte Wat U ook vraagt Een KEITJE slaagt DE OCCUPATIE VAN 00ST- GROENLAND A.T.0.-DIENST NÜNSPEET- KAMPEN-ZW0LLE De stoomtram verdwijnt EEN OPROEP VAN DE REGEERING ft» wordt U de gelegenheid geboden, het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING te teekenen. Restrictiemaatregelen der groote Duilsche banken Uitvoering van de noodverordening Berlijn, 13 Juli. (H.N.) In min of meer officieuse verklaringen, wordt getracht het groote publiek gerust te stellen. Er wordt op gewezen, dat de Danatbank in een bijzondere positie verkeerde, waarin zij is gebracht, door de bekende gebeurte nissen bij de Nord-Deutscho Wollkammerei te Bremen. Deze gebeurtenissen en de daarop volgen de onttrekkingen van middelen op groote schaal zijn de oorzaak geweest van de illi- quiditeit der Danat-bank Men kan den toe stand van deze bank dan ook niet vergelij ken met dien der overige groote banken voor welke er naar verzekerd wordt geen accuut gevaar bestaat. Overigens wijst men er op, dat ook de cliëntèle van de Danat- bank geen verliezen zal lijden, aangezien de regeering borg heeft gesteld om de depo sitohouders voor schade te bewaren. De groote Duitsche banken zijn overeen gekomen ook morgen bij het opvragen van gelden dezelfde restricties toe te passen, waartoe vandaag besloten is. Ook de particuliere bankiers hebben een desbetreffend besluit genomen, dat zij mo- tiveeren met het feit dat de rijksbank niet m staat is de buitengewoon groote behoef ten te bevredigen. Dientengevolge zal wor den uitbetaald op deposito's tot 500 Mark ten hoogste 200 M.. op rekeningen tot 1000 M. 10 op rekeningen tot 5000 M. 5 De uitvoeringsbepalingen vooi de verordening inzake de Da- natbank. Berlijn. 13 Juli (V D.) Voor de verorde ning van den rijkspresident inzake de Darmstaedter National Bank is reeds de uitvoeringsverordening bekend. Zij bevat tien artikelen en brengt slechts nadere uiteenzettingen van de reeds tot in bizonderheden gaande verordening Bij artikel I. dat de afzonderlijke binden de bepalingen bevat, worden deze uitge voerd Hierbij komen allo artikelen van bindende kracht voor het bedrijfsleven in aanmerking. Uitgezonderd worden slechts die verbin tenissen waarvoor een vereffening wegens een tegoed bij de bank mogelijk is, voorts verbintenissen van pensoonlijk sansprake- lijke firmanten en tegenover dochteronder nemingen. Verder zijn voorzorgen getrof fen opdat onder zekere omstandigheden ver bintenissen op lange termijn buiten de re geling zullen komen te vallen. De artikelen III tot V betreffen de rech ten en verplichtingen der gevolmachtigden en gaan buitengewoon ver. De artikelen 6 tot 8 behandelen een feite lijk moratorium voor de bank tot 31 Juli 1931. Voor handelingen voortvloeiende uit het wissel en chequerecht loopen de termij nen tot 7 Augustus. Het moratorium wordt ook uitgebreid tot het vermogen der persoonlijk aanspra kelijke firmanten. Een verklaring van Jakob Goldschmidt. Berlijn. 13 Juli. (V.D.) De bankier Ja kob Goldschmidt heeft heden in een pers conferentie medegedeeld, dat sinds 30 Juni van het vorige jaar ongeveer 950 millioen tot één milliard mark van de Danatbank naar het buitenland is gegaan op een to taal van ongeveer drie milliard mark. Op de Danatbank drukt dus een derde gedeel te van alle terugtrekkingen van credieten door het buitenland. Sinds het begin van dit jaar zijn van de Danatbank 650 millioen mark teruggetrok ken geworden De bijzondere concentratie van het opnemen van deposito's bij de Da natbank is het gevolg van .verschillende omstandigheden en werd nog versterkt door het gerucht, dat veertien dagen gele den verspreid werd, dat de Danatbank voor een ineenstorting stond Dit had tot gevolg, dat nog meer geld werd opgenomen. Men heeft geen poging nagelaten om te trachten de gebeurtenissen van gisteren te voorkomen. Door het uitblijven van bui- tenland6chc credieten voor Duitschland en de hierdoor noodig geworden 6cherpe maat regelen der rijksbank, was bet onmogelijk de plaats gehad hebbende ontwikkeling te gen te gaan. Tenslotte verklaarde oe heer Gold schmidt. dat de noodverordening der regee ring tot een rustiger beschouwing van den toestand kan leiden. Een college van Trustees voor de Danat-Bank. Berlijn, 13 Juli (V.D.). Overeenkomstig de nog heden te pubiiceeren noodverorde ningen voor de saneering van de Danat Bank, zal waarschijnlijk nog heden een college van trustees, bestaande uit flnan cieelo deskundigen en een Rijkscommissa ris. voor de Danat-Bank gevormd worden. Wat de uitbetaling van de deposito's der Danat-Bank en het mogelijk te verwachten gebrek aan baar geld betreft, kan verwacht worden dat de uilbetaling der deposito's in termijnen zal geschieden. Verdor wordt gemeld, dat de Rijksregee ing nog een korte verklaring bij de nood- /erordening zal pubiiceeren. BEGRAFENIS Mr. Dr. J. WACKIE ETSTEN. Zaterdagmorgen is op de algemeene be graafplaats te Heerrstcdo ter aarde besteld het stoffelijk overschot van tnr dr. J. Wac- kie Eysten. gep kapitein van het Neder- landsche leger, die Woensdag plotseling te Zeist op 61-jarigen leeftijd is overleden. Om de groeve hadden zich vele vrienden verza meld; o. a. waren aanwezig enkele oud-offi cieren en de heeren mr. W. G. del Baere, kantonrechter van Haarlem, F. G. E. Bolo mey en de dames J. Wentholt en A. del Baere, geboren Jiscoot, bestuursleden van de vereeniging Pro Juventute en de heeren G. A. Wilson, secretaris van de commissie van toezicht op het lager onderwijs to Bloe- mendaal, dr. A. H. Haentjes, predikant der Rem. Geref. gemeente te Haarlem, P. H. Craandijk, voorzitter van de Vereeniging Weten en Werken en een deputatie van het Leesgezelschap te Aerdenhout. Een zoon van den overledene heeft een kort afscheidswoord gesproken, waarna hij dankte vpor de blijken van deelneming. TUBERCULOSE-WEEK IN DAVOS. De „Aerzteverein Davos" is voornemens van 5 tot 10 October a.s. een wetenschap pelijk congres over tuberculose te houden. Onderzoekers en artsen van verschillende landen hebben hunne medewerking beloofd en zullen hunne meening over de actueele vragen betreffende het ziektebeeld en de therapie der tuberculose uiten. Verwacht wordt, dat een groot aantal belangstellende medici naar Davos, het oude centrum der tubcrculose-behandeling, komen zal, ten einde aan de vruchtbare discussie deel te ,i i :,tsRi)ORr Afd. Sto/fen PEAU D'ANGE Moderne zijde voor Japonnen in aparte nieuwe kleuren CRêPE BE CHINE PUUR ZIJDE in mooie zware qualiteit zeer soliede in zwart, marine, bleu, beige, gris-perle, bruin, reseda en myrthe GEORGETTE GEHEEL ZIJDE in lichte pastel-kleuren Al. H VAN KAALTE. BETAALMEESTER GESCHORST. Fraude bij een bloemenveiling. De betaalmeester B., uit Naaldwijk, werk zaam aan de Coöp. Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling, is geschorst. B. vervul de den laatsten tijd zijn arbeid niet, zooals men van een betaalmeester zou mogen ver wachten. Zijn tekortkomingen zullen echter geen schade veroorzaken voor de vereeni ging, omdat een borgstelling mogelijke te korten dekt VUURWAPENS IN HANDEN VAN KINDEREN. Meisje bij ongeluk door haar broertje doodgeschoten. Zaterdag heeft, op de boerderij „De Groo te Padbroek" onder St. Agatha bij Cuyk een zeer tragisch oiïgeluk plaats gehad Terwijl de kinderen in de kamer aan het spelen waren, klom het 11 jarig zoontje bij een kast en haalde daar een uit elkaaf- genomen oud geweer af. Terwijl hij dit in elkaar zette ging plotseling het wapen, dat geladen bleek, af en werd het tienjarig zusje, dat in de nabijheid stond te lozen getroffen. Het kind stierf bijna onmiddel lijk voor de oogen der doodelijk ontstelde moeder. Bovendien trof de kogel nog een drie-jarig kind aan den arm De kleine, die gelukkig niet ernstig werd gewond, is naar het gasthuis vervoerd. De zaak bij het Hof voor Int. Justitie aanhangig gemaakt 's-G ra v e n h a g e. 13 Juli. De Doen6che gezant te 's-Gravenhage, de heer Scavenius, heeft, na telegrafische opdracht van zijn ro- geering, de zaak van do occupatie van Öo6t-Groenland door Noorwegen, bij het Pormancnte Hof van Internationale Justitie aanhangig gemaakt. In verband met het feit, dat do Deensche regeering de zaak van de occupatie van Oo6t-Groenland door Noorwegen bij het Permanente ITof van Internationale Justi tie aanhangig heeft gemaakt, wordt het volgende medegedeeld: Den 12un Juli 1931 heeft de Deensche le gatie te 's-Gravenhage bij de griffie van het Permanente Hof van Internationale Justi tie een verzoekschrift ingediend, houdende ten rechtsvordering van de Deensche regee ring tegen de Noonsche regeering ter zake van het meeningsverschil dat bestaat tus- schen beide regeeringen ten aanzien van het juridisch statuut van zekere deelen van Oost-Groenland. Dit verzoekschrift, dat de verklaringen van instemming van Denemarken en Noor wegen aanhaalt ton aanzien van dc faculta tieve bepaling, voorzien in artikel 36, alinea 2 van het statuut van het Hof, beroept zich op de proclamatie den lOcn Juli gepubli ceerd door de Noorsche rogeering, waarbij deze regeering verklaart te zijn overgegaan tot occupatie van zekere gedeelten van Oost-Groenland, territoir, dat volgens het verzoekschrift i6 onderworpen aan de sou- vereiniteit van de Deensche kroon. De Deensche regeering, deze verklaring van occupatie beschouwende als een onge rechtvaardigde inbreuk en een schending van geldende verdragen en van het be staande Juridisch statuut, verklaart ge dwongen te zijn het Hof te verzoeken over te gaan tot een onderzoek en een oplossing van dit conflict. Bijgevolg verzoekt de Deensche regeering het Hof uit te spreken dat de bovenbedoel de proclamatie der occupatie evenals alle maatregelen in verband hiermee door do Noorsche regcering gonomon. een inbreuk vormen op het bestaande juridisch statuut en dientengevolge onwettig en ongeldig zijn. Dc Deensche regeering behoudt zich voor aan het Hof een verzoekschrift te richten, indien de omstandigheden dat vereischcn, ten aanzien van te nemen maatregelen om zijn rechten te handhaven en te bescher men Eveneens behoudt zij zich voor het Hof te verzoeken zich uit te spreken over den aard van de vergoeding, verschuldigd voor de bovengenoemde inbreuken op het bestaande Juridisch statuut Het verzoekschrift waarover het hier gaat heeft uitgemaakt of zal uitmaken het onderwerp van mededeelingen bepaald bij het statuut en bij het reglement. JTRECHTSCHE WEG LAKBLADEN Tijdelijk zeer voordeelig in geel, rood of zwart. TEL. 1235 De Kroon vernietigt een afwijzend besluit van Ged. Staten van Gelderland Geen gebrek aan zelf vertrouwen De regeering neemt waarborgen op zich Berlijn, 13 Juli. (V.D.) Op grond van artikel 48 sub .2 van de Rijks Grondwet heeft de Rijkspresident verordend: Paragraaf 1: Dc Rijksregeering wordt ge machtigd ten opzichte van dc Darmstaedter und Nationalbank, die door de geldcrisis m haar liquiditeit wordt bedreigd, waar borgen op zich te nemen. Paragraaf 2: De Rijksregeering kan, wanneer zij waarborgen op zich neemt, be palen dat eventueele executies en derge lijke beschikkingen tegen het vermogen der Bank niet zullen plaats hebben en dat een faillissement van de Bank niet zal wor den uitgesproken. Een zelfde verordening kan do regeering treffen voor het vermo gen van de persoonlijk aansprakelijke firmanten der Bank, wanneer zij zulks in het belang der schuldeischers der Bank noodzakelijk acht. Een dergelijke verorde ning heeft tot gevolg dat de persoonlijke aansprakelijkheid aan dezelfde voorwaar den onderworpen wordt als de voor de Bank in deze verordening vastgestelde voor schriften. Paragraaf 3: De Rijksregeering wordt ge machtigd voorschriften af te kondigen over de leiding en vertegenwoordiging der Bank, over de nakoming van verplichtingen der Bank, over de verhoudingen en vermogens- gerechtelijke aanspraken van persoonlijk verantwoordelijke firmanten, beambten en leden van den Raad van Toezicht tegen over de Bank, evenals de voor de uitvoe ring van deze verordening noodige juridi sche- en bestuursmaatregelen. Zij kan han delingen, in strijd met deze verordening be straffen met gevangenisstraf tot drie jaar cn geldboeten. Paragraaf 4: Maatregelen, die overeen komstig deze verordening of overeenkom stig uitvoeringsbesluiten genomen worden, kunnen geen aanleiding zijn tot aanspraak op schadevergoeding. Paragraaf 5: Deze verordening treedt op 13 Juli 1931 in werking. Een oproep van de Duitsche Regeering. Berlijn, 13 Juli. (V.D.) De Rijksregee ring heeft den volgenden oproep gepubli ceerd: Het Hooverplan heeft de financiën van het Duitsche Rijk een groota ontlasting verschaft Een groot bedrag aan geld, dat het Rijk noodig had, kan aan de banken teruggegeven worden. Voor het particulie re economische leven hfebben de gevolgen van dit plan evenwel ernstige consequen ties gehad. Voor milliarden zijn de door het buitenland op korten termijn aan Duitschland verstrekte credieten in verband met den onzekeren toestand teruggetrok ken. Ook heden is de rust nog niet terug gekeerd. Hoezeer het doel ook moet zijn het Duitsche economische leven weer met eigen middelen te doen werken, thans is het echter noodzakelijk, opdat niet de err VON HINDENBURG. stigste moeilijkheden zullen intreden, dat geen verdere credieten worden teruggetrok ken. De Rijksbank en de Gouddiscontobank streven er naar zoolang mogelijke credieten uit het buitenland to verkrijgen, om het particuliere economische leven uit den nood te helpen Ondanks alle bemoeiingen Is tijdens de afwikkeling van zaken een der grootste bankinstellingen, de Darmstaedter- und Nationalbank illiquide geworden De Rijksregeering acht het haar plicht en de Rijkspresident heeft hiervoor de noodige volmachten gegeven, de noodige maatrege !en te nemen om het dreigende gevaar te ontgaan om honderdduizenden, dio bij deze Bank zijn betrokken, van den ondergang te redden Slechts om deze reden zal het Rijk de noodige maatregelen nemen Hei spreekt vanzelf dat trustees van de Rijks regeering toezicht op de Bank zullen hou den Het komt er thans op aan. dat het Duitsche volk in dezen moeilijken toestand de orde bewaart en niet door een gebrek aan zelfvertrouwen de moeilijkheden ven- meerdert. Bij Kon. besluit van 4 Juni is met ver nietiging van een besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland van 14 Nov 1928 en van een besluit van Gedeputeerde Staten van 0verij6el van 1928, aan de N V. Alge meene Transport-Onderneming vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst Nunspeet—Kampen en Zwolle. Gedeputeerde Staten van Gelderland had den, voor zoover dit traject op Gelderech gebied ligt, bedoelde vergunning geweigerd uit overweging, dat is gebleken, dat de dienst slechts ten deele zou kunnen tege moet komen aan de groote nadoelen, welke opheffing van den tramdienst Nunspeet Zwolle en NunspeetKampen, voor bet ver keer vooral het massaverkeer op de marktdagen en het vervoer van schoolkin deren en goederen in de betrokken streek zou ten gevolge hebben, en dat bij de besprekingen in de oponöaro zitting was geblekon, dat de bedoelde opzegging bij het tot standkomen van de autobusverbinding inderdaad in de bedoeling iigt van do be trokken spoorwegmaatschappij. De A.T.O. voerde hiertegen aan, dat de vraag naar vervoer op dezen tramdienst zoo gering is, dat de exploitatie-uitgaven niet door de ontvangsten worden gedekt; dat bij dezon gang van zaken de autobus en motorvrachtwagen het vervoer ongetwij feld meer economisch kunnen bedienen, dan de bestaande tramdienst; dat appellan te, bekend met den door den Rijkswater staat aan de Nederl. Spoorwegen kenbaar gemaakton wensch, dat de trambaan van den Rijksstraatweg zal verdwijnen en ach ter de hoornen gelegd zal worden, wil wij zen op het groote kapitaal, dat met deze werken gemoeid zou zijn, zoodat de instel ling van oen autobusdienst en de opheffing van den tramdienst ook in dit opzicht een economische oplossing van het verkeers- vraagstuk zou brengen. De directie der Nederl. Spoorwegen voer de In beroep o.m. aan, dat do A.T.O. ver gunning voor de onderhavige autobusdien sten heeft gevraagd, op lat zij. appellante, to zijner tijd tot opheffing van den Zuiderzee- iramweg, die jaarlijks aanzienlijke tekorten oplevert, welke ten slotte ten laste van de gemeenschap komen, zou kunnen geraken, zonder dat de streek van een behoorlijk openbaar vervoermiddel verstoten bleef In de overwegingen, waarop het Kon. be sluit steunt, wordt o.m. gezegd, dat van de zijde van de belanghebbenden uit do be trokken streek niet ontkend wordt, dat de verkecrsvoorzicning tusschen Nunspeet on Zwolle en Nunspeet en Kampen zou ge diend worden door het in werking brengen van een autobu6dienst van de A.T.O.; dat de ware grond van hun verzet is gekregen in de vrees, dat dan zal opgeheven worden de tramwegonderneming, uitgaande van de Nederl Spoorwegen, welke tram dit ver keer bedient; dat door hel verleencn van een vergunning aan de A.T.O. weliswaar het voortbestaan van de trom in gevaar kan worden gebracht, maar dat tal van factoren daarop mede van invloed kunnen zijn, dat daarom de bezwaren, welke door belang hebbenden uit de betrokken streek ter openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van state voor de geschillen van bestuur, tegen de eventueele opheffing van de tram zijn te beste gebracht, niet van be slissende beteekonis zijn voor de beschik king, welke genomen moet worden op het bezoek van de A.T.O tot exploitatie van een autodienst. doch kunnen worden inge diend bij de autoriteit, welke op een ver zoek van de Nederl Spoorwegen tot intrek king van de tramconcessie zal hebben te beslissen. DE ONVEILIGHEID OP HET GELDERSCHE PLATTELAND. Drie verdachten uit Zutfen en Apeldoorn to Nijmegen gepakt Nijmegen, 12 Juli Den laatsten tijd kwamen er in Nijmegen en ook in Arnhem, tot zelfs in Apeldoorn en tot in den Achter hoek toe, herhaaldelijk ongeruststellende mededeelingen over inbraken, waarbij wel geen groote bedragen gestolen werden, maar het optreden der dieven meer dan butaal was. Reeds lang heeft de politie naar deze dieven gezocht, tot er eindelijk drie gesig naleerd werden in de omgeving van Nijme gen en daar mede op verzoek van de poli tie elders werden gepakt Deze verdachten waren zekere K. en U. uit Zutphcn en zekere L. uit Apeldoorn. De drie verdachte boeven werden door de po litie in verzekerde bewaring gesteld. (M.dgm.)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2