(frTTrA ZUS BRAUN UIT DE ZWEMSPORT A. H. VAN MEUWKERK N.V. ECONOMISCHE VOORLICH TINGSDIENST PER AUTO NAAR HET BUITENLAND NEDERLAND EN BELGIE Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete ftleubileering HUMORHOEKJE EEN PRACHTIGE SPORT- LOOPBAAN DE KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK Nagenoeg algemeen u-erd het voor: stel onvoldoende en ondeug: delijk geacht Scheme critiek in de Tweede Kamer 's-Gra venhage, 13 Juli. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsont werp tot wijziging en verhooging van het 10e hoofdstuk der rijksbegrooting 1931. In de eerste plaats merkte men op, dat hef zooveel jaren geduurd heeft, alvorens een wetsontwerp tot organisatie van den economischcn voorlichtingsdienst bij de Staten Generaal werd ingediend Deze op merking is echter niet gericht tegen dezen minister Algemeen werd erkend, dat de economi sche voorlichting, zooals die thans ge schiedt, omslachtig, «in volledig en dus niet doeltreffend Is. Bovendien zijn door het ontbreken van één zoed Ingericht eco nomisch centrum ae afzoniiernjke depar tementen er meer en meer toe overgegaan zelf een economischen enenst tn te stellen en op eigen gelegenheid, zonder voldoende overleg met het bedrijfsleven en met an dere departementen wetten te ontwerpen. Als voorbeelden werden genoemd de tarief- wet-Colijn en de wet op de naamlooze ven nootschappen. Dat de regeering althans een poging doet om in den bestaanden toestand verbete ring te brengen, werd gewaardeerd, maar tot een andere waardeering dan die van erkentelijkheid over een poging kon men zich niet opwerpen De verbetering blijft wachten totdat de nieuw aangevraagde di recteur generaal zal zijn benoemd. Van cle gewenschte en noodzakelijk geachte con centratie komt vrijwel niets terecht. Het aan de Kamer voorgelegde schema voldoet niet aan de minimale eischen op dit punt. Nagenoeg algemeen werd het voorstel dan ook onvoldoende en ondeugdelijk geacht en niet te aanvaarden, ook niet als eerste stap naar het gewenschte doel. Een goede samenwerking tusschen de de partementen bli.ikt in de practijk nu een maal onmogelijk te zijn, zoodat de minister de werkelijkheid miskent, indien hij daar op zijn hoop heeft gevestigd. Zeer vele leden waren van oordeel, dat een goede economische outillage der regee ring niet mogelijk is. wanneer de tegen woordige departementale indeeling gehand haafd blijft. Verscheidene leden zouden het dc beste oplossing achten, indien gevormd werd een departement voor economische zaken, dat landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart zou moeten omvatten. Dat bin- nenlandsche zaken een klein departement zou worden, achtten deze leden een voor deel. Dit wordt dan het aangewezen depar tement voor den minister-president, die dan werkelijk leider van hf-t kabinet kan zijn, zich met allerlei belangrijke zaken kan be moeien en de eenheid van handelen in het kabinet kan bevorderen Verscheidene leden spraken als hun oordeel uit. dat zoolang een afzonderlijk departement niet tot stand is gekomen, het plan der commissie Post hu ma den eenigen uitweg biedt om tot eenheid, zei het ook buiten het departementaal verband, te ge raken. Zal de economische voorlichtingsdienst bevredigend functioneeron, dan zullen, naar het oordeel van verscheidene leden, de vertegenwoordigers van Nederland in het buitenland in staat moeten worden gesteld, beter hun taak van informatoren te ver vullen. Opgemerkt werd, dat de diploma tieke cn consulaire ambtenaren van andere landen er dikwijls zooveel beter in slagen relaties mogelijk te maken dan de Neder- tandsche. De consulaire dienst zal o.m. moe ten worden uitgebreid door de aanstelling van beroepsconsuls ter vervanging van honoraire consuls Met de aanstelling van een directeur-ge neraal konden verscheidene leden zich ver eenigen. Deze zou toch noodig zijn. welke oplossing men ook zoekt. Andere leden wa ren van oordcel, dat de voorgenomen aan stelling van een directeur-generaal aan het hoofd van de afdaeling handel en nij verheid in plaats van eon administrateur practised geen betecisenis heeft. Algemeen achtte men het niet duidelijk, waarom de georganiseerde dienst 200.000 zal moeten kt/Sten, terwijl nog allesbehalve vaststaat, waartoe de in te stellen dienst zat uitgroeien. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de beperkte reorganisatie welke de minister zich voorstelt, met veel minder kan worden bereikt. Verscheidene leden wenschten nadere in- 'ichtingen over de voornemens van den minister ten aanzien van den economischen raad. Gevraagd werd of de minister aan de Kamer een overzicht wil doen toekomen van de inrichting van de economische over heidsdiensten, zooals die in het buitenland bestaan Was men alzoo niet bereid, aan de tot standkoming van de voorgestelde regeling mede te werken, mon was tevens van mee ning. dat met verwerping van het wetsont werp niet kan worden volstaan. Men drong erop aan, dat een regeling, welke aan de ge stelde eischen voldoet, zeer spoedig tot stand zal komen Met halve maatregelen kan geen genoegen worden genomen. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL: Een fijn blik zalm of sardines. Een enorme sorteering in den IJMUIDER VISCHHANDEL Utrechtschcstraat 40. Tel. 92. De vier dingen die iedere auto mobilist noodig heeft Het oordeel van de Dernière Heure De correspondent van de N.R.Ct. te Brus sel meldt aan zijn blad: De Dernière van Zondag. wijdde haar hoofdartikel aan de gedachte ecner entente van de kleine staten van Noord-West-Europa en speciaal aan de toe nadering van Nederland en België Na ge wezen te hebben op de zuivering der poli tieke atmosfeei, welke, sedert eenigen tijd. valt te constateercn, zegt de liberale Brus- selsche courant met vreugde de ondertee- kening der overeenkomst van Oslo te heb ben begroet en kennis to hebben genomen van de in de Nederlandsche Tweede Ka mer. door den rapporteur der overeenkomst van Oslo, aan de regeering gestelde vraag of de mogelijkheid van een volledige of par- tieele tolunic tusschen Nederland en Bel gië hare aandacht heeft. „De Dernière ITeure meent dat een oeco- nomische entente met Nederland een voor uitgang zou zijn, waarover men zich zou mogen verheugen omdat aldus de moge lijkheid zou zijn geschapen deze entente uit te breiden tot andere kleine landen die, evenals België, op oeconomisch gebied, bij zonder kwetsbaar zijn." Politieke of militaire doeleinden mogpn, bij een dergelijk samengaan van Neder land cn België niet worden beoogd, maar toch meent dc Dernière Heure dat de ge meenschappelijke veiligheid wel een ze kere solidariteit zou opleggen. Deze kwestie is echter nog niet rijp cn de huidige positie van België is trouwens van zulken specia len aard dat men daar niet hoeft aan te denken. Sommigen hebben het over een unie met het protectionistische Frankrijk, wat het Belgische blad een illusie heet. Meer sym pathie heeft hel echter voor een unie met Frankrijk en Italië, welke, zegt de Dernière Heure nog, geenszins belemmerd zou wor den door een voorafgaande entente der kleine staten. Vraagt ons prijsopgaaf voor ZONSCHERMEN en MARKIEZEN. ,,Die kerel van mij is zoo lui, dat-iu. niet eens naar do vaart wil loopb. en hij ken nou eenmaal 's middags niet slape astie geen hengel in z'n fikke heit." (Humorist) De A.N.W.B. meldt: Ieder die zich per auto of motorrijwiel naar het buitenland wil begeven, heeft daarvoor eenige grcnsdocumcnten noodig. Elke toerist weet wel, weet in 't algemeen, dat hij officieele papieren moet hebben om de grens te kunnen passceren, maar her haaldelijk blijkt, dat nog velen onvolledig op de hoogte zijn van hetgeen zij in acht moeten nemen bij de voorbereiding van een buitenlandsche reis per auto. Daarom lijkt het niet overbodig, met het oog op de komende vacanties, nog eens in 't kort te herinneren aan de vier dingen die iedere automobilist of motorwiclrijder, behalve zijn paspoort en het nationaliteits- bewijs van den wagen, noodig heeft in hei verkeer met het buitenland. Dat zijn: le een internationaal rijbewijs, 2e een intern, bewijs voor het motorvoer tuig; 3e een triptiek of een carnet de passa ges (of, voor invoer van een motorrijwiel in België cn Frankrijk een douanekaart), ie een N. L.-pIaat cn nummerplaatje. Het internationaal rijbewijs kan alleen verstrekt, worden aan personen, die in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch rij bewijs. De houder ervan mag dan in hei buitenland eiken willekeurigcn wagen bo sturen, mits deze wagen voorzien is van het in de tweede plaats genoemde intern bewijs voor motorvoertuig, dat alleen wordt afgegeven voor een wagen met een Hol- landsch nummer. Een triptipk is noodig om een auto ol motorrijwiel zonder verderen omslag over de grens tc brengen, zonder dat invoerrech ten behoeven te worden gestort. Een groot gemak, want allerlei tijdroovende formali teiten worden daardoor vermeden. Een triptiek is slechts geldig voor één land, blijft in den regel een jaar na afgifte geldig en kan in dien tijd een onbepaald aantal malen gebruikt worden. Een carnet de passages cn douanes is geldig voor een reeks van landen (vrijwel alle Europeesche staten en andere) en wordt gebruikt door toeristen die een groo- te reis door verscheidene landen onderne men. Motorrijwielen zonder zijspan- of aan hangwagen. kunnen in België en Frankrijk, evenals gewone rijwielen, worden inge voerd met een douanekaart. Echter zijn dan wel een intern, rijbewijs en een intern, bewijs voor het motorrijtuig vereischt. Een voorschrift waartegen uit onbekend heid ermede nogal eens gezondigd wordt is dat betreffende de N. L.-plaat, welke aan internationaal vastgestelde eischen moet voldoen. Herhaaldelijk komt het voor, dat toeristen in het buitenland last ondervin den, doordat hun nationaliteits-plaat niet den voorgeschreven vorm of de juiste af meting heeft, of met een buitenmodel rood wit-blauw biesje is versierd, hetgeen verbo den is. Ten einde het aanvragen van dc hierbo ven vermelde grcnsdocumcnten tc verge makkelijken en het verkrijgen ervan tc bo spoedigen, heeft de A.N.W.B. thans ten be hoeve van het reizend publiek in circa 300 plaatsen van ons land personen bereid ge vonden, aanvraagformulieren voorradig te houden. Behalve aan de Bondsbureaux te 's-Gra- venhage. Parkstraat 18/20 cn tc Amster dam, Keizersgracht 588/590, zijn die formu lieren dus ook verkrijgbaar aan verschil lende plaatselijke adressen. Voor Utrecht is dat adres: N.V. Gebrs Nefkcns Autom.obiel Mij., Nachtegaalst!*. 53-55. Het streven om de grensmoeilijkhedcn zooveel mogelijk op te heffen maakt het verkeer met het buitenland, dat vroeger door allerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel eenvoudiger cn mogelijk voor iedereen. EEN APOSTEL DER S. D. A. P. GEROYEERD. De heer H. J. v. d. Vegt, een der 12 op richters van de S. D. A. P., was bij de ge meenteraadsverkiezingen van Zwolle no. 12 op de ranglijst geplaatst. De S. D. A. P. verkreeg 9 zctel6. De heer v. d. Vegt kreeg echter zooveel voorkeurstemmen, dat hij in alle drie de kieskringen verkozen werd ver klaard. Het afdeelrngsbcstuur stelde hem echter den eisch voor zijn zetel te bedanken en zich te houden aan cle volgorde der rang lijst. Dit weigerde do heer v. cl. Vegt. In cle Vrijdagavond gehouden vergadc ring der afdeeling is nu met 200 tegen 40 stemmen besloten den heer v. d. Vegt als lid le royeeren. Van het partijbestuur zou den een of meer aanwezig zijn, maar zij zijn niet verschenen. GEDENKTEEKEN RUYSCH VAN DUGTEREN. Een comité gesticht. Te Breda is, naar het Hbld. meldt, ten comité gesticht om een gedcnktcekcn te stichten op het graf van den aldaar over leden legerpredikant ds. J. II. Ruysch van Dugteren; voorzitter is kapitein G. Minder- houd te Princenhage, penningmeester is majoor R. G. G. Riegen te Breda. De zwemsport wordt ernstig benadeeld Conflict met de Techn. Commissie Mario Braun gaat het wedstrijd-zwem men vaarwel zeggen! Zaterdagmiddag, na de 3 K.M. in de Delfshavensche Schie, zei haar moeder, mevr. Braun, tot ons: „Dit was dc laatste wedstrijd van Zus." En Zondag, tijdens dc wedstrijden van de R.Z.C. in de Kous, be vestigde de zwemster deze uitlating vol komen. zooals reeds gemeld. Ongetwijfeld zal deze mededeeling in de breedc schare van zwemliefhcbbers, in bin nen cn buitenland, veel opzien baren. Zus Braun toch is ontegenzeggelijk de zwem ster, die het meeste gedaan beeft voor onze nationale zwemsport. Nog geen twee jaar het geleden, dat de zwemster, die na Mario Braun de grootste successen voor Nedeiland in het water heeft bevochten wc bedoelen Marie Baron terwijl zij op het toppunt van haar roem stond, do wed strijd-sport verliet. Nu zal dus het zwem- zusje -- aan dit tweetal is het voornamelijk te danken geweest, dat Nederland op inter nationaal zwemgebied een eerste rol speelt haar voorbeeld gaan volgen. Tenminste wanneer zij zich nog niet bedenktWant het echte zwemmersbloed verloochent zich niet spoedig; en dat Zus Braun dit bloed in haar aderen heeft, lijdt geen twijfel. Dezen winter heeft de O.D.Z.-ster zich crloofd met den zwemmer van R.Z.C. Her man Philipsen. En in dc tweede helft van September zal het paar in het huwelijk 'reden. Dit heeft de Rotterdamsche zwem ster dan ook aanleiding gegeven, om met de zwemsport die zooals zij die beoefen de, een enorme training cn dus ook zeer veel tijd vergt op te houden. Intusschcn wordt onze nationale zwem sport door dit besluit ernstig benadeeld. In Augustus vinden tc Parijs de Europeesche kampioenschappen plaats; en volgend jaar krijgen we de Olympische Spelen te Los Angeles. We vroegen Zus Braun nog of zij ook te Parijs niet zou uitkomen, maar zij zei nadrukkelijk, dat het haar voorne men was, dit niet te doen. De 3 Kilometer- wedstrijd in de Schie te Rotterdam en de R.Z.C.-wcdstrijden van gisteren betceken- den het slot. Wanneer dit zoo is. dan heeft zij in Rottordamv.waar ook haar glorie be gon, op een wel zeer waardige wijze af scheid genomen van haar sport. De prach tige recordverbetcring in de 3 K.M. race is een der vele hoogtepunten in haar loop baan, en zeer zeker niet een der minste. Voor elke sportbeoefenaar is er een tijd van komen en van gaan. Een nieuwe gene ratie komt dikwijls al heel spoedig de oudere van haar eerste plaats verdringen Maar Marie Braun had toch stellig nog een prachtige toekomst voor zich Zij heeft wel dit seizoen op de 100 M. vrije slag een hevige concurrente gekregen in de jeugdi ge R.D.Z.-zwemster Willy den Ouden, maar ook al zou blijken, dat deze jonge kracht haar op deze baan de baas was. dan nog bleef er zooveel over. Op verschillende rug banen is Zus Braun ongetwijfeld nog on verslaanbaar en zij heeft hierin records op haar naam staan, die heel moeilijk verbc terd kunnen worden. We mesnen niet, dat het nu al den tijd is, om in een volledig overzicht van haar prestaties, een afscheidslied aan de Rotter damsche zwemster die niet minder dan 3 wereldkampioenschappen op haar naam heeft staan, benevens een Olympisch re cord te zingen. Al begon zij haar loop baan als tweejarig zwemwonder en al heeft zij dus een praktijk van lange jaren achter zicli, haar tijd om te gaan was spor tief gesproken nog niet aangebroken. Het zou ons dan ook niet verwonderen, neer zij van haar besluit nog' fêrug zou komen. Maar wanneer zij aan den anderen kant meent voldoende gedaan te hebben voor onze nationale zwemsport en thans vrijer over haar tijd te willen beschikken dan tot nu toe mogelijk was, dan kan men moeilijk anders doen. dan dit volkomen te billijken. Al blijft het dan ook heel jammer De Telegraaf meent te weten, dat het be sluit van Mej. Braun voortspruit uit een conflict met de Techn. Commissie De gestes der technische commissie van den Nederlandschen Zwembond, die Zus al te veel in haar vrijheid beknotte en tot slot een startverbod voor den wedstrijd op 'i Juli tc Utrecht, zijn de oorzaken van dit plotselinge einde van Marie Braun's zwem- loopbaan. Ook heeft de Commissie baar verboden uit te komen togen mej. Madison, dc snel ste zwemster ter wereld, volgens de Tel.: De Technische Commissie meende het uitkomen tegen Mejuffrouw Madison sterk te moeten ontraden. Zij was bang, dat wan neer Zus Braun verliezen zou, zij den moed zou laten zaxken en misschien haar pres taties in de Europeesche kampioenschap pen daaronder zouden lijden. Volgens Zus Braun was dit geen motief. Het zwemmen is bij haar niet meer num mer één, zoo verzekerde mevrouw Braun ons. Over twee maanden gaat zij tropwen en het verbod van de Technische Com missie om tegen de beste zwemster ter wc- crld uit te komen, wérkte juist deprimee- rend op haar. Na het afwijzend antwoord zeide zij dan ook: „Ik train niet meer. Ik geef het zwemmen op". MARIE BRAUN Toen Zus gezegd had niet meer tc zullon zwemmen cn de zwemsport er aan te ge ven, besloot zij tevens om op de Europee sche kampioenschappen met uit te komen. Vermoedelijk, zoo meende mevrouw Braun, is het startverbod tc Utrecht het gevolg van dit besluit. Ten slotte heeft, mevrouw Braun haar dochter ook nog weten te bewegen om aan den 3 K.M. wedstrijd in de Schie deel te nemen. Doch dit is dan ook haar laatste wedstrijd geweest. Aanvankelijk zou Zu9 Braun in Moi van dit jaar trouwen, doch juist om in Augus tus aan de Europeesche kampioenschap pen deel te nemen, had zij haar huwelijk tot September uitgesteld. Nu zij niet aan de Europeesche kampioenschappen deel neemt zal zij toch 24 September a.s. in het huwelijk treden. TENNIS. De Japanners winnen het heerendubbelspel Noord wijk, 13 Juli. De uitslagen van hedenmiddag luiden: Heerendiibbelspel (halve eindstrijd): Fritz Kuhlmann cn Ludwig Haen6ch (Duitschland) slaan Theo van Eek en Max Weteelaar (Nederland) 3—0, 6—1, 7—5, 0-6. 0-4. Heerendubbelspel (eindstrijd): Hiro Satoh en Minoru Kawachi (Japan) winnen van Fritz Kuh'mann cn Ludwig Haensch (Duitschland) 61. Na dezen set trokken de Duitschers zich terug. DE TOUR DE FRANCE. De 12e étappe. Parijs, 13 Juli. (H.N.) Vanmorgen om 10 uur vertrokken de renners voor dc twaalf de étappe van de Tour de Franco, Montpel- IierMarseille. Eerste was de touriet Max Bulla in den tijd van 6 uur 22 minuten 7 seconden, gevolgd door Catalini (T.) met denzeifden tijd. Vervolgens kwamen: 3. Pancera (T.) 6-24-14, 4. Naert 6-27-45, 5. Bernard (T.j, 6. Nitzschke (T.) zelfde tijd, 7. Ilenri (T.) 6-2844, 8. Guiramand (T.j, 9. Bajard (T.) zelfde tijd. Charles Peliesier kwam als achttiende aan in den tijd van G uur 42 minuten 20 seconden, gevolgd door Rcbry (B). 19 Di Paco (IT), 20. Rijssel- berglïe (B.), Demuyscre (B.), Dcwaelc (B.), Verwaecke (B.), Batlesini (It.), Le Calvez*- (Fr.), alle met denzelfden lijd. LADOUMEGUE IN ACTIE. Stockholm, 13 Juli. Op den tweeden dag van de internationale athletiekwedstrij- den te Stockholm vestigde Jules Ladou- megue (Frankrijk) een nieuw wereldrecord over de 2000 yards, door dezen afstand te loopen in 4 min, 52 sec. Einnar Purje (Fin land) had nog Dinsdag j.l. een nieuw we reldrecord gevestigd op dezen afstand met een tijd van 4 min 57.5 sec. Lindblad (Zweden; sprong <t meter pols- hoog, Nemes (Hongarije wierp don discus 45.99 meter weg. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD VAN TARIS. Parijs, 13 Juli. (V.D.) Te Reims vestig de Jean Taris een nieuw wereldrecord ever de 300 Meter vrije slag met een tijd van 3 min. 29,6 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Arne Borg met 3 33.5 sec. Voorts werden tweo Fransche re cords verbeterd n.l. Mej. Godart verbeter de het 400 Meter vrije slag record met I min 49.6 sec. cn mej. Mansot het 200 M*> ter vocord schoolslag met 3 min. 29.* esc. (Bij deze recordvergetcring van Jean Ta- ris kunnen wij nog aanteckcncn. dat Arne Borg eenmaal in nog sncllerenn tijd de 300 Meter heeft afgeegd, n.l. in 3 min 281 sec. in 1927 te Ctockholm. Deze tijd is ech ter nimmer als wereldrecordtijd erkend. Sportrcd.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6