AM EOSFQORTSCH DAGDIAD Woensdag 15 Juli 1931 -DE EEMIANDER" 30e laargang No. 13 TWEEDE BLAD ROOFOVERVAL OP TWEE OUDE MENSCHEN DE HERBOUW TE PARIJS ONTPLOFFING OP EEN MOTORSCHIP Onvoorzichtigheid de vermoedelijke oorzaak MARKEN WORDEN NIET VERHANDELD 7)e blauwe^ idiamanten WILLEM GROENHUIZEN De daders tijdens den overval gevlucht Een arrestatie te Eindhoven Nuencn, 14 Juli. Dinsdagavond is het dorp Nuenen, waar op het oogenblik ker mis wordt gevierd, in opschudding ge bracht door een brutalen overval op klaar lichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim 80-jarigen landbouwer J. van Bak el, die met zijn eveneens ruim 80-jarige echt- genoote alleen woont in een kleine boeren hofstede aan een zijweg van den weg Nue- aten—Eindhoven, binnen De indringers overvielen de beide oudjes en hebben hen met een hard voorwerp, waarvan de aard nog niet vaststaat, bewusteloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had dat de land bouwer Jansen, die op de nabijgelegen boe renhofstede woont, te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de beide on verlaten er van door. Zij sprongen op hun fiets en réden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets. Ondanks het feit dat een der beide mannen hem met een revolver bedreigde begon hij de achtervolging. Hij heeft dezo echter moeten opgeven omdat de ketting van zijn rijwiel brak. Onmiddellijk werden de po Jitie en de- marechaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg,#werd ge- waan&chuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd gewond waren. Di reet levensgevaar bestond er niet. Van Bakel en zijn vrouw zijn voorloopig verbonden en onder bewaking in hun huisje gebleven. Zij zullen morgen naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overge bracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er in het huisje, doordat de indringers ge stoord werden, niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was be kend, dat de oude landbouwer van Bakel. ondanks het feit dat hij in een kleine hof- slede woonde, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de mare chaussee bekend. Het zijn de 23-jarige L. van D. en de 20-jarige L. P Klokgieters In den loop van den avond heeft de mare chaussee geholpen door de politie alle po gingen in het werk gesteld om beide jonge mannen op te sporen. Sinds Maart j.l stond de heer V. in zaken relatie met den notaris, met wien hij meer malen conferenties had. Spoedig na het ge beurde was de politie hedenochtend ter plaatse en 6tolde onder leiding van commis saris Paré een onderzoek in. Ook het parket .wae op de plaats van het misdrijf aanwezig In den loop van den ochtend'Is den notari6 een kort verhoor afgenomen. Ook dit heeft geen licht gebracht over de vraag, wat de redenen waren, welke de dader gehad heeft, De notaris verklaarde niet te weten waarom V. plotseling op hem geschoten had. Kort voor den aanvang der conferentie haalde V. eensklaps een revolver voor den dag, welke hij op den notaris afschoot. De notaris is 56 jaar oud. In verband met bet politic-onderzoek is het lijk van V. voorloopig ter plaatse gela ten. In den loop van den middag zal het echter naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een brief van het uitvoerend comité aan het Nationaal Steuncomité Parijs 1931 Het uitvoerend comité voor de Neder landsche deelneming aan de Int. Koloniale Tentoonstelling le Parijs hceli aan het Na tionaal Steuncomité Parijs 1931 den volgen- den brief gezonden: Mijne heeren, 'sGravenhage, 14 Juli. Naar wij ver nemen is de toestand van den notaris, op wien hedenochtend een moordaanslag is gepleegd in zijn woning aan de Jan van Na6saustraat 25, minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Nader meldt men ons: De toestand van den notaris was heden middag bevredigend. De patiënt is voor het oogenblik buiten gevaar. De kogel kon ech ter nog niet verwijderd worden. Een dar vermoedelijke ders gearresteerd. da. Eindhoven, 14 Juli. Dinsdagavond laat is een der vermoedelijke daders van den roofoverval te Nuenen, de 23-jarige L. van D., te Eindhoven gearresteerd. Nader meldt men ons: De tweede verdachte is eveneens gear resteerd. Na onderzoek zijn beiden echter op vrije voeten gesteld, daar zij een deug delijk alibi konden opgeven. DE AANSLAG OP HET HAAGSCHE NOTARISKANTOOR. 's-Gra v e n h age, 14 Juli. Omtrent het drama in de Jan van Nassaustraat wordt r.og vernomen, dat de dader is de heer R. V., wonende in de Ten HovestraaL Pe weg van den vrede is de iveg van de zelfopoffering. GANDHI, Drie werklieden vrij ernstig gewond Gronin gen, 14 Juli. Op de werf van gebr. Barleracyer te Hoogkerk heeft heden morgen aan boord van de motorboot Gro ningen VII van de Lemmer stoomboot Mij (e Groningen een ontploffing plaats gehad, De boot lag op de werf voor een reparatie aan het achterschip. In de machineka mer was men bezig met benzine olievlek ken te verwijderen. Een der werklieden schijnt de grootc on voorzichtigheid te hebben gehad, terwijl men hiermee bezig was in de machineka mer 'n lucifer op te steken. Een ontploffing vclgde en een brand brak uit. De motordrij- vcr Wagenmaker en de werklieden Viel én Willems van de werf kregen vrij ernstige brandwonden aan het gelaat en handen. De gewonden zijn naar het Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. Hun toestand is bevredigend, er bestaat geen levensge vaar. Om de brand aan boord te kunnen blus schen is de Groningen VII direct tc water gelaten. Doordat pr een gat in het achter schip was in Verband met de reparatie kwam het water in de machinekamer. Bovendien werd een brandspuit gebruikt, do brand was dan ook spoedig gebluscht. In de machinekamer is schade aangericht. He Uitvoerend Coratc voor de Ncdcrland- eche deelneming aan de Internationale Ko loniale Tentoonstelling te Parijs gevoelt be hoefte uiting te geven aan zijn groote erken telijkheid voor- den op initiatief van uwen voorzitter, den heer Zuydenhoff, tot het Ne- derlandsche volk gerichten oproep ter be vordering van het verleenen van geidelij- ken steun voor de wpderinrichting van de Nederlandsche afdeeling in het Bois de Vin- cennes. Ons comité waardeert het ten zeer 6te, dat u zich spontaan heeft opgemaakt om door middel van den nationale inzame ling onzen arbeid te verlichten en de moge lijkheid te vergrooten om het nieuwe Neder landsche paviljoen wederom in het middel punt van de internationalo aandacht te plaatsen. 0n6 comité is van oordeel, dat u, in ver band met de door u aangevatte inzameling behoort te beschikken over eenige gegevens aangaande onze financieelc positie. In de eerete plaats kan on6 comité u me- dedeelen, dat de afwikkeling der verzeke ringen nog in vollen gang is cn dat 0116 co mité tot dusver nog geenerlei uitkeering heeft ontvangen. Men behoort te onderschei den tu6schen de verzekering van het ge bouw en de verzekering van de inzendingen. 0n6 comité meent te mogen vertrouwen, dat de wederopbouw van het paviljoen uit ver zekeringsgelden zal kunnen worden bekos tigd. De te ontvangen gelden uit de verzeke ring der inzendingen zullen echter, voor ver reweg bet grootste deel door ons comité, moeten worden uitgekeerd aan de instel lingen en personen, wier eigendommen in den brand verloren gingeD. Ons comité zal dus alleen de beschikking behouden over de verzekeringsgelden bdreffende zijn eigen inzendingen. Intusschen zal, in afwachting van de ver zekeringsgelden, zonder eenige onderbre king moeten kunnen worden doorgewerkt aan den wederopbouw van het paviljoen en aan de wederaanmaak der inzendingen en daarvoor zal het geld, wat na den brand in kas was, al spoedig niet meer toereiken zijn. De door 11 aangevatte nationale inza meling zal het comité dus in de eerste plaats aan kasmiddelen kunnen helpen. De nationale inzameling heeft intusschen nog een andere, een voornamere beleekenis.. namelijk het scheppen van de mogelijkheid an oen snellen, doeltrcffenden arbeid. ITet uitvoerend Comité moet er namelijk bij voortduring rekening mede houden, dat in de huidige omstandigheden verschillende onvoorziene uitgaven te vreezen zijn en dat ook de exploitatie, de liquidatie der Neder landsche deelneming betrekkelijk belangrij ke bedragen zullen vorderen. Ons comité is dientengevolge verplicht de uiterste be hoedzaamheid in acht te nemen en elke uit gaaf zorgvuldig te overwegen, hetwelk uiteraard de vlotheid van den arbeid bc- invloedt. Welnu, liet is de nationale inzameling, die ons comité de handen zal kunnen vrijma ken en die het gelegenheid zal kunnen bie den zonder 6chroom met kracht aan te stu ren op dc inrichting van een Nederlandsche deelneming, die, naar wij hopen, in bree- den kring zal worden gewaardeerd. Mocht te zijner tijd blijken, dat de be schikbaar gekomen middelen ton gevolge van de offervaardigheid van het Nederland sche volk een batig 6oIdo opleveren dan zul len de niet gebruikte gelden natuurlijk we der in de kas van het steuncomité terug vloeien ten einde dat comité dan in 6taat te stellen aan de schenkers een zeker* per centage van de giften terug te geven. Met groote belangstelling ziet ons Comité de verdere resultaten van uw waarlijk na- tionalen arbeid tegemoet. (w.g.) D. FOCK. Een besluit der Amsierdamsche bankiers Amsterdam, 14 Juli Met liet oog op de 6luiting der banken in Duitschland heeft het bestuur van de vereeniging voor den wisselhandel te Amsterdam het vol gende bepaald: le de levering tegen reeds afgesloten affaires in marken, hetzij tegen guldens betzij tegen andere valuta, moet geschieden op den eersten werkdag, waarop de banken in Duitschland weder zullen worden geopend, tenzij deze werkdag mocht samenvallen met een z.g. bankholiday in Nederland of in het land der andere valuta in welk geval de dag van levering de eerste gemeenschappelijke werkdag is. 2e. de levering tegen nieuwa affaires ge schiedt op den eersten werkdag, volgende op dien waarop de banken in Duitschland weder zullen zijn geopend onder dezelfde bepalingen betreffende bankholidays. Bovengenoemd besluit is genomen in de veronderstelling, dat de sluiting der ban ken in Duitschland slechts een kwestie is van enkele dagen. Mocht onverhoopt de sluiting van langen duur blijken te zijn, dan behoudt het bestuur zich voor andere voor schriften te geven. DE RAMP TE PARIJS. De oproep voor den herbouw van ons paviljoen. In verband met een misstelling in den door ons onlangs geplaatsten oproep ver zoekt men ons mede le deelen, dat het giro nummer van den secretaris-penningmees ter van „Oost en \Ve6t" is 14574. CHfSON Geautoriseerde vertaling uit het Engclsch van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. Zij heeft u nooit gekend, mijnheer Ma- saroff! Zijn gebruinde wangen kleurden en hij schudde zijn hoofd. -- Je hebt gelijk, Holt je hebt gelijk! «eide bij, onderworpen. En het i6 alles mijn schuld. Tot nu toe is er niets gebeurd. Nie mand weet nog iets behalve jij en niemand kan eenig vermoeden hebben. Na zoovele jaren zou dit een opzien barende onthulling zijn, merkte ik op. Dat moet wel bedacht worden. EnEr viel mij lets in gedachten en ik keek hem in twijfel aan. Ik geloof, dat als het zoover kwam, dat; u zou moeten bewijzen, dat... Dat Salim Mazaroff Andrew Merchi- wda. O, lijk. In de eerste plaats mijn loenschend oog, dan een moedervlek op mijn rechter arm en verder mijn papieren; ook zullen cr menschen te vinden zijn, die daarover verklaringen kunnen afgeven Hoe kwam u er toe zoo'n ongewoncn naam aan te nemen, waagde ik te vragen. Hij glimlachte, alsof die herinnering hem genoegen deed. Dat zal ik je vertellen. Toen ik dit land verliet, ging ik naar Indië. Ik zwierf daar overal rond, daarna ging ik naar Durban en de diamantvelden. In Durban maakte ik kennis met iemand met wien ik het daarna zeer goed kon vinden; wij bleven bij elkaar en dreven 6amen handel. Zijn naam was Mazaroff en bij zijn overlijden liet hij mij al zijn geld 11a. Ik was toen niet van plan om naar Engeland terug te keeren. Kwam het nooit bij u op, dat uw vrouw zou hertrouwen? Ik kan niet zeggen, dat ik daaraan ooit gedacht heb. Ik had daaraan moeten den ken, maar ik deed het niet. En nu sta ik voor een moeilijk geval. Wat wilt u nu doen? Ik weet het werkelijk niet. Haast heb ik niet. Ik behoef niet te vreezen. dat ik herkend zal worden. Ik heb vandaag een half dozijn menschen gesproken, die mij in vroeger dagen gekond hebben en door mijn blauwen bril hadden zij geen flauw idee, wie ik werkelijk was. Hij stond op, ging naar buiten om voor de herberg heen en weer te wandelen. Dien avond, zeide hij geen woord meer over onze onthullingen en ook den volgenden morgen roerde hij dat punt niet aan. Wij brachten den dag door met het bezoeken van eenige ruïnes. Toen wij terugkeerden wa6 het vol in de berbery vele nvenoohen uwen ZENTRA HORLOGES. 3000 horlogemakers in Duitschland, Oosten rijk, Nederland en Koloniën verkoopen en garandeeren Zen tra uurwerken voor Amers foort. Langestraat 43. Gevestigd 1885. Tel. 852. Gedipl. horlogemaker ONDEUGDELIJKE MELK GEDRONKEN. A1 f e n a. d. R Tf n, 14 Juli. Eenige leden van het gezin R. te Ter Aar werden hedenmorgen, terwijl zij op verschillende plaatsen .aan het werk waren, plotseling onwel,, zcodat zij naar hun woning moes ten worden gebracht. Allen waren zeer be nauwd en waar zich tevens braakneigin- en vertoonden, werd aan vergiftiging ge dacht. Nochtans wachtte men eenige uren alvorens geneeskundige hulp in te roepen. Toen de toestand echter steeds verergerde, werd den plaatselijken geneesheer gewaar schuwd, die vergiftiging constateerde, ten gevolge van het gebruik van ondeugdelijke melk. Hoewel niet levensgevaarlijk, is de toestand der patiënten vrij ernstig. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Eén doode. W i e r d e n, 14 Juli. Hedenmiddag heeft op den straatweg WierdenNijverdal een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer J. L. Bootsgezel uit Zwolle, tech nisch ambtenaar bij den -Rijkswaterstaat, reed per luxe auto op dezen weg, toen de wagen bij het passeeren van een andere auto slipte en tegen een boom aan den lin kerkant van den weg reed. De auto werd totaal vernield. De inzittende B. werd uit den wagen geslingerd en bekwam zware vorwondingen. Dr. Moquette uit Nijvgrdal verleende de eerste geneeskundige hulp, doch een half uur later overleed B. aan de bekomen verwondingen, ter plaatse. Een onderzoek wordt ingesteld. VACANTIE! Vacantie! Vacantie! Hoera! Het is feest! 'tls rusten geblazen Voor lichaam en geest! De koffars gepakt Al gauw blijkt de strop: Wat 't eerste is noodig Ligt steeds onderop! Getelegrafaerd Het besproken pension. Eerst kaartjes gekocht Dan naar het perron! Te laat voor dan trein. Dus wachten, gedwee! Ten slott' arriveeren Juist na het diner. De gaskraan wel dicht? En brandt op geen kamer Nog tergend het licht? De hond, kat, kanarie? Is dat voor elkaar? De dauren gesloten? Dreigt niets nog gevaar En weet je dan zeker Dat niets meer mankeer!, Dan leef je in vrijheid En alles marcheert! Dan is het genieten Na daag'lijksche taak, Dan schakel ja uit het Beroep of je zaak. Je denkt er aan niets meer Men leeft bij den dag. Malaise en zorgen Aan kant, overstag! Deurwaarders, belasting, Je kent ze niet meer, Je nestelt je knus bij Berg, bosoh, zee of meer. Dan krachten vergaren Voor komenden tijd. Dan echt „rentenieren" Verliezen ten spijt! Dan rustend verstarken Het lichaam, dc geest! Vacantie! Vacantie! Hoera! Het is feest! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). EERSTE KAMER. Bijeengeroepen op 22 Juli. Naar wij vernemen, ligt het in het vooi'- nemen van den voorzitter van dc Eerste Kamer der Staten-Generaal, de Kamer bij een te roepen tegen Woensdag 22 Juli a.s., des namiddags te 2 uur, teneinde alsdan in do afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp, houdende bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken en den volgenden dag in openbare vergadering af te doen eenige wetsontwerpen, die alsdan in staat van wijzen zullen zijn. SCHENKING AAN HET MAURITSHUIS. Prinses de Croy, geboren gravin da l' Espine, te Parijs, beeft aan, den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in bet Konink lijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's-Gravenhage, ten geschenke aangebo den twee belangrijke schilderijen van Ja cob van Ruy6dael, het eene voorstellend een gezicht op het Damrak, te Amsterdam, met oprukkende schutters, het andere een land schap bij winter, zulks ter herinnering aan haar vader, wien6 moeder eene Nederland sche was. De regeering heeft deze schenking gaarne aanvaard, terwijl aan de schenkster als blijk van waardeering bij Koninklijk be sluit de museummedaille in goud is toe«* gekend. teruggekeerd van de markt, waarover Mus- grave had gesproken en elke kamer van het huis, behalve onze zitkamer, was over vol. Toen Mazaroff na ons diner mij mede deelde, dat hij zijn omstandigheden \ven6ch- te te overdenken en buiten ging wandelen, liepen er op den weg nog vele veekoopers. Hij liep de heide over en dat was de laat ste keer, dat ik hem. in levende lijve zag. Heti wa«5 ongeveer half acht, toen hij uit ging, daarna ging ik ook uit en keerde te ongeveer 9 uur in de herberg terug. Hij was nog niet thuis. Toen hij om elf uur nog niet wq6 teruggekomen, zocht ik Musgrave en zijn vrouw op, die hun avondeten gebruik- liapqn er op den weg nog yeJs veekwp&v*. ten na dezen bijzonder drukken dag. Web ster, onze chauffeur, zat hij hen aan tafel. De herbergier en zijn vrouw zagen geen reden voor ongerustheid. Gedurende ons tweedaagsch verblijf hadden zij bemerkt, dat Mazaroff een beminnelijk, vriendelijk mcnsch was, die van gezelligheid hield, en daarom veronderstelden zij, dat hij ergens zat te babbelen. Toen de klok echter twaalf uur sloeg, was hij nog niet terug en begon Musgrave bedenkelijk te kijken en zeide hij dat hij het dwaas vond om in 't donker rond te dolen. Zou hem iets lrunnen overkomen in deze streek? vroeg ik. Dat hangt er vanaf, antwoordde Mus grave. Hij zou in duister in een moeras kunnen terechtkomen. Menschen, die hier niet hekend zijn, moeten 's avonds niet over de heide dooien. Ik was op het punt te zeggen, dat Maza roff hier goed bekend was, maar ik hield mij in en in plaats van iets te zeggen ging ik den weg op. Het was toen stikdonker en doodstil. Er stond geen enkele 6ter aan den hemel en op den weg, die naar het dorp voerde, was geen voetstap te hooren. ik ging de herberg weer binnen, vast be- sloton om handelend op le treden. Mus grave haalde lantaarns voor zich zelf, Web ster en mij; wij gingen de heide op, nadat aan juffrouw Musgrave was verzocht een licht te branden voor een der ramen en een signaal met haar was afgesproken om ons te waarschuwen als Mazaroff was terug gekeerd. Wij gingen elk In een andere rich ting, luisterend naar den een of anderen noodkreet. Wij zochten, totdat een schemerachtig licht zich begon t« vertoonen boven de Oos- teltWf» besvekw toon teerden «q terug. N4c- mandrvan ons had iet6 gezien of gehoord. Toen maakten Musgrave en zijn vrouw weer andere veronderstellingen: Mazaroff was afgedwaald, een of ander huis binnen gegaan en had daar overnacht; met het ont bijt zou hij wel terugkomen. Ik had daar weinig hoop op. Webster en ik gebruikten ons ontbijt en gingen er daar na weer op uit Mijn weg leidde naar het Oosten. De zon was juist in al zijn glorie opgegaan en de heuvels glinsterden in de morgendauw, toen ik na het passeeren van een rotspartij tegenover het mei6je kwam te staan, dat mijn gedachten sinds mijn komst hier had vervuld. Sheila stond voor mij. HOOFDSTUK IV. De familie Elphlnstone.- Sheila was gezeten bij een van de met riet begroeide plassen, die tu6schen de hel de en het moeras lagen. Er niet aan den kend, dat zij bespied kon worden, had zij haai- schoenen en kousen uitgetrokken en ploeterde met haar voeten in het water. En daar 6tond ik, met ongerustheid zoekend naar den man, die, al6 zijn verhalen juist waren, haar vader wa6. Haar hond ontdekte mij en blafte. Zijn meesteres keek in mijn richting en hoewel zij bloosde, omdat zij op deze wijze werd overvallen, nam zij het kalm op. Zij knikt# mij vriendelijk toe en trok daarop kousen en schoenen weer aan Ik bleef op een afstand, totdat zij weer opstond: zli keek mij aan. lachte en wees naar den plas. £Wvtt wvoigdk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5