AMER5F00RÏSC1H DAGBLAD DUITSCHLANDS FINANCIEELE CRISIS BeldanopNo.42 Woensdag 15 Juli 1931 „DE EEMIANDER- 30e Jaargang No. 13 DE SLUITING VAN DE BEURZEN DERDE BLAD Hebt U een Taxi of Auto noodig? „DE BESLISSING AAN FRANKRIJK" Uitbreiding van de cir* culatie te wachten? Herdiscontocrediet 3 maanden verlengd Bazel, 13 Juli. (V. D.) Direct na zijn aankomst te Bazel begaf dr. Luther, de pre sident van de Duitsche rijksbank, zich naar de zitting van den raad van beheer der bank voor internationale betalingen, waar hij een overzicht gaf van den toestand in Duitschland. Hij wees op de dringende noodzakelijkheid van credicten op langen termijn en verklaarde met nadruk, dat een catastrofe als die, waarvoor men zich thans politiek zoowel als economisch geplaatst zag, vermeden had kunnen worden, indien men eerder en sneller had ingegrepen. Hij verheelde echter niet, dat er geen minuut tijd meer te verliezen was, indien men al thans nog iets wilde redden. In verband met de belangrijkheid der on derhandelingen werd de geheele rede van dr. Luther uit het Duitsch zoowel in het Fransch als in het Engelsch vertaald, waar door zeer veel tijd verloren ging en men te 18.30 uur de zitting moest onderbreken, zonder dat nog andere punten aan de orde waren gekomen. Reeds een uur later, te half acht, werden de besprekingen voortgezet. Dr. Luthei voerde wederom het woord en in den loop der besprekingen trad een zekere ontspan ning in, waardoor een atmosfeer gescha pen werd, die eenig uitzicht gaf op de mo gelijkheid, om tot een resultaat te komen. Te 9 uur werden de besprekingen wederom tijdelijk onderbroken om te tien uur weer te worden voortgezet. Er deden tegen 9 uur geruchten de ronde, die spraken van plannen inzake een nieuwe financieelo operatie voor credietver- leening aan Duitschland. Deze geruchten zijn echter, op zijn zachtst gezegd, voorba rig, indien zij al inderdaad een kern van juistheid zouden bevatten, wat nog lang niet zeker is. Na afloop van de avondzitting maakte dr. Luther van de pauzo in de besprekingen gebruik voor het voeren van een lang telefoongesprek met Berlijn, waarbij hij de rijksregeering van den stand van zaken op de hoogte stelde. In het officieele communiqué, dat na af loop van de avondzitting werd uitgegeven, wordt gezegd, dat na kennisneming van het maandbericht over de maand Juni oen diepgaande bespreking heeft plaats gehad van den toestand in Oostenrijk en Hon garije. Wat betreft de kwestie van het Fransche garantiefonds, besloot de raad van beheer, dat de bank voor internationale betalingen in haar hoedanigheid van trustee en uit sluitend ten aanzien van zich zelf accoord gaat met het Fransche voorstel, om de be dragen, die volgens de trustee-overeen komst in geval van een moratorium binnen het kader van het nieuwe plan nog in de garantiefonds gestort moeten worden, door maandclijke betalingen aan te vullen en wel op de wijze, die wordt aangegeven in den brief van den Franschen minister van financiën van 9 Juli 1931 aan den presi dent der bank voor internationale betalin gen. Bazel, 13 Juli. (V. D.) Tegen elf uur hedenavond was de zitting van den raad van beheer van de bank voor internatio nale betalingen geëindigd en werd het vol gende communiqué verstrekt: De raad van beheer van do bank voor internationale betalingen heeft kennis ge nomen van de uiteenzetting van den presi dent van de Duitsche rijksbank, dr. Lutlier, inzake de situatie in Duitschland en den cconomischen en financicelen toestand al daar, die ondanks de crisis, ontstaan door het opnemen van in Duitschland op korten termijn belegde kapitalen, bevredigend kan worden geacht. Gezien echter het feit, dat de Duitsche rijksregeering om financieelcn steun voor eenige doeleinden heeft ver zocht, verklaart zich de raad van beheer, overtuigd van dc noodzakelijkheid van een dcrgelijken steun onder de tegenwoordige omstandigheden, bereid aan deze hulpvcr- lecning mede te werken en haar met de, den ccntralen banken ter beschikking staande, middelen te versterken. Inmiddels heeft de raad van beheer den president ge machtigd om in overleg met de andere be trokken instellingen de deelneming aan dc onlangs aan de rijksbank toegestane her- discontocrcdieten te verlengen. Een verklaring van dr. Luthcr aan de pers. Bazel, 13 Juli. (V. D.) Na afloop van de zitting van den raad van beheer der bank voor internationale betalingen ver klaarde dr. Luther diep bewogen aan de hem omringende journalisten, dat dc zware strijd, waarin Duitschland thans gewikkeld is, niet slechts door eigen schuld is veroor zaakt, maar vooral door ingrijpen van bui ten af. Zoo lang Duitschland zooveel geld naar het buitenland moet doen afvloeien, zal het steeds minder in de gelegenheid zijn in het buitenland grondstoffen en wa ren te koopen. Zonder een gezonde en rus tige ontwikkeling van Midden-Europa achtte dr. Luther ook een normale ont wikkeling van het overige deel van de we reld ondenkbaar. De beurzen waarschijnlijk tot het einde der week gesloten. B e r 1 ij n, 13 Juli. (V. D.) Hedenavond laat is het volgende officieele communiqué uitgegeven: Op grond van de verordening van heden van den rijkspresident heeft de rijksregee ring besloten, dat alle banken, spaarkassen en andere bankinstellingen, met uitzonde ring van do rijksbank, Dinsdag en Woens dag van deze week gesloten zullen blijven. De rijksregeering en de aangewezen ver tegenwoordigers der banken zullen in den loop van deze beide dagen alle noodige maatregelen en voorbereidingen treffen, opdat Donderdag a.s. de middelen, noodig voor de voortzetting van het bedrijfsleven en voor het uitbetalen van loonen en sala rissen, wederom in voldoende mate bo- schikbaar zijn. De beurzen blijven waar schijnlijk tot aan het einde van deze week gesloten. De indruk in Frankrijk. Duitschland moet geholpen worden, zegt Sauerwein. Parijs, 14 Juli. (V. D.) De Parijsche ochtendbladen bespreken den toestand in Duitschland in verband met het besluit van de bank voor internationale betalin gen te Bazel. De Petit Parisien schrijft, dat men den indruk heeft, alsof dr. Brüning zelf niet weet wat hij wil. Hij tracht voor alles tijd te winnen. Ilij heeft zeker de hoop nog niet opgegeven binnen korteren of langoren tijd toch nog credieten te ver krijgen. In de Matin meldt Sauerwein uit Bazel, dat men daar algemeen van mcening is, dat men Duitschland onvoorwaardelijk moet helpen, doch dat men te gelijkertijd moet trachten do tot nu toe door Duitsch land gevolgde politiek in nieuwe banen te leiden. Het woord is thans aan de regee ringen, in het bijzonder aan de Fransche regeering, want zonder de hulp der regce- ringen kunnen noch de internationale financieele wereld-, noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen. Ook Hongarije neemt voor zorgsmaatregelen. Boedapest, 14 Juli. (V.D). De finan cieele crisis in Duitschland heeft aanleiding gegeven voor de Ilongaarschc regeering om voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde eventuecle gevolgen van de in Duitschland bestaande moeilijkheden voor het economi sche leven in Hongarije te verhinderen of althans tegen te gaan. Om deze reden heeft de regeering besloten een verordening af te kondigen, volgens welke elke finantieele instelling en firma'6, die zich uit hoofde van hun bedrijf bezig houden met de af wikkeling van credictzakcn, hun kas 6en op 14, 13 en 16 Juli gesloten moeten houden. Engelsche opvattingen. Londen, 14 Juli. (V.D). De Financial News berekent, dat Londen bij dc verlie zen der Danat-Bank met 8 tot 9 millioen. pond sterling is betrokken. De verliezen zijn over ongeveer 20 huizen verdeeld. Het is duidelijk, zegt het blad, dat geen enkele Duitsche bank aan haar buitenlandsche ver plichtingen kan voldoen, wanneer de mark- waarde vermindert. Om deze reden moet de 6teunactie voor de mark 6nel geschic- den. Het blad keert zich tegen de in Ame rika verspreide meeningen, dat Duitsche onderdanen voor 80% verantwoordelijk jfijn voor den stormloop op de buitenlandsche valuta. In alle goed ingelichte kringen be staat er geen twijfel, dat de tegenwoordige moeilijkheden in de eerste plaats het gevolg zijn van het intrekken der Amerikaansche saldi. De gebeurtenissen bewijzen, dat het Hoover-plan alleen niet voldoende is. Zal Brüning van het tooneel verdwijnen? Nationalisti sche dictatuur aanstaande? Londen, 14 Juli. (V.D). De Daily Herald meldt, dat Duitschland voor een politieke wijziging staat. Wanneer niet in de eerste twee of drie volgende dagen voldoende hulp komt, kan dit lot het aftreden van het kabinet-Brüning en misschien ook tot het aftreden van Hindenburg en dan tot een dictatuur van dc nationalisten en de natio- naal-socialistcn leiden. In Amerikaansche kringen is men van meening, zpgt het blad, dat een crediet van VA milliard mark niet meer voldoende is en dat het dubbele be drag noodig is. De Engelsche staatspapieren hebben Maandagochtend door de moeilijk heden 70 millioen pond sterling aan waarde verloren. Ook in Amerika beseft men, dat spoedige hulp aan Duitschland noodzaak is. New-York, 14 Juli. (V.D.) Het bestuur van de Federal Reserve Bank te New-York heeft Maandag in het Parlementsgebouw vergaderd, daar men van de besprekingen te Bazel een praktisch resultaat verwachtte en geen tijd verloren wilde laten gaan orn do credietactie to openen. Dc conferentie werd eerst in den laten namiddag afgebro ken, toen het bericht binnen kwam, dat overeenkomstig het te Bazel genomen be sluit verdere onderhandelingen tusschen de belanghebbende regeeringen noodig zijn. Verschillende vooraanstaande particu liere bankiers, die met de Federal Reserve Bank voortdurend in contact staan, ver klaarden, volgens een bericht in de Times, dat de deelneming van hun banken aan de credietverleening voor Duitschland, tot de mogclijkhoden behoort. De grootste spoed isechter geboden. Men acht in verband met dc catastrophalc ontwikkeling van den Duitschen financicelen toestand gedurende de laatste dagen reeds thans een crediet van minder dan 500 millioen dollar onvoldoende en elke verdere vertraging brengt het ge vaar mee, dat de steunactic voor Duitsch land te laat komt en daardoor nutteloos wordt. Benoeming van een rijkscom missaris der Danat-bank. Berlijn, 14 Juli. (V.D.) Naar wordt go- meld, zal de vroegere staatsecretaris van het rijksministeric voor financiën, Karl Bergmann, de functie van rijkscommissaris voor do Danatbank op zich nemen. Een officieel bericht bevestogt de benoe ming. Een mededeeling van het rijks- postministerie. B c r 1 ij n, 14 Juli. (V. D.) Het rijks- postministerio deelt mede: Daar op het oogenblik ter beurze geen koer6notccringen plaats hebben, is het ook de post tot nader order niet mogelijk be talingen op poststukken voor het buiten land aan te nemen. De postkantoren heb ben dienovereenkomstig instructies ontvan gen. Bovendien hebben dc postgirokanto ren bericht gekregen tot nadere order geen overschrijvingen te doen van gelden naar het buitenland. Ter voorkoming van speculaties. B e r 1 ij n, 14 Juli. (V. D.) Naar de Duitsche handelsdienst verneemt, zal het beursbestuur zich morgen opnieuw met den toestand, als gevolg van de sluiting der beurzen, bezig te houden. Men verwacht, dat het termijnverkeer tijdelijk zal worden stop gezet om elke spe culatie op het oogenblik te voorkomen. Be sluiten zijn nog niet genomen. Terugkeer van Hindenburg naar Berlijn. B e r 1 ij n, 14 Juli. (V. D.) Rijkspresi dent Von Hindenburg zal Woensdag van zijn landgoed Neudeck in Oost-Pruisen naar Berlijn terugkeeren. In Amerika acht men den toe stand niet meer hopeloos. N e w-Y ork, 14 Juli. (V. D.) De gebeur tenissen van Maandag schijnen bij de regce- ring te Washington de overtuiging geves tigd te hebben, dat dc financieele toestand in Duitschland ondanks alle onzekerheid niet meer zoo hopeloos slecht is als legen het einde van de vorige week Het is duidelijk, dat de verantwoorde lijke politici de oplossing van de crisis in de eerste plaats vcrwdchten van krach tige maatregelen der Duitsche regeering en men is voldaan over de dóór president Hin denburg genomen besluiten inzake het sluiten van de banken. De Duitsche ministers wachten op den terugkeer van Luther. B e r 1 ij n, 14 Juli. (V. D.) De president van de rijksbank dr. Luthcr wordt in den loop van den namiddag uit Bazel terug verwacht. Na zijn aankomst in Berlijn zal hij onmiddellijk met de herstelcommissie van het rijkskabinet besprekingen voeren in verband met zijn onderhandelingen met de bank voor internationale betalingen te Bazel. Van het rapport van dr. Luthcr zal het afhangen, of het rijkskabinet heden nog zal bijeenkomen. De spaarders behoeven niet be angst le zijn. Dr. Kleiner, de voorzitter van den Duit schen spaarbank- en girobond. heeft gister avond een oproep tot het publiek gericht, waarin hij verklaart, dat het domme en ongegronde vrees is, dat de bij de Duitsche spaarbanken belegde gelden verloren zou den kunnen gaan. Deze zijn in eerste rangs fondsen, hypotheken, pandbrieven enz. be legd. Slechts 10% van cle ingelegde gelden zijn overeenkomstig de wettelijke voor schriften terstond beschikbaar. Deze 10% zijn in normale tijden geheel voldoende. Bij door angst veroorzaakte onttrekkingen zul len deze liquide middelen echter spoedig uitgeput zijn. Daarom blijft aan de spaar banken, willen zij niet terstond overgaan tot het opzeggen van hypotheken enz., niets anders over dan deze liquiditeit van 10% over zooveel mogelijk spaarders te verdee- len. Een opzegging van de credicten zou een buitengewone verscherping van de eco nomische crisis ten gevolge hebben. Zou den de spaarbanken geen gelijke verdeeling van deze 10% toepassen, dan zou dat een bevoorrechting zijn voor die spaarders, die toevallig het eerst zijn gekomen om gelden op te vragen. De gelden zijn bij dc spaar banken zekerder dan elders. Met nadruk wijst dr. Kleiner er ook op, dat er geen ge vaar voor inflatie bestaat. Alle3 komt er op aan, een bezonnen en kalme houding te be waren. De credietinstellingcn en de over heid zullen er voor zorgen, dat dc loonen en salarissen in vollen omvang en zonder vertraging worden uitbetaald. Ook van Fransche zijde een reddingsactie bepleit. Par ij 6, li Juli. Dc geheele Fransche pers bespreekt uitvoerig de gebeurtenissen in Duitschland, waarbij zij zich op het standpunt stelt, dat zonder politieke waar borgen geen credieten op langen termijn voor Duitschland beschikbaar kunnen ko men. De meeste bladen geven aan Duitsch land zelf do schuld, dat het zoover is geko men, zoodat Duitschland dus maar zelf voor de genezing zorg moet dragen. Het Petit Journal schrijft, dat Duitsch land thans boet voor de dwaling, dat het zich kon verzetten tegen geheel Europa, doch aan den anderen kant zou het geen geringe dwaling van Europa, zijn. indien dit er niet aan denkt, dat Duitschland tot Europa behoort. De economische en sociale belangen der bevolking zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat hot ongeluk van den eene ook dat van den ander is. Het blad verlangt daarom, dat le verantwoordelijke staatslieden zoo 6poed;g mogelijk bijeen zullen komen om over dc redding van Europa te beraadslagen. In dc Populaire verlangt Léon Blum, dat Frankrijk einde lijk het initiatief zal nemen, om het noo dige werk voor de redding van Europa te beginnen. Het tó niet de kwestie om bij voorbaat voorwaarden van Duitschland te verlangen, want slechts vrijwillig en op recht aanvaarde verplichtingen kunnen waarde hebben. Frankrijk kan op het oogenblik nog de ruïne verhinderen, waar bij het zelf betrokken zal worden Het kan thans den vrede opbouwen op verstandige en spoedig handelende edelmoedigheid. Ieder uur dringt. Morgen is het wellicht reeds te laat. Het vakvereenigingsblad Le Peuple schrijft op gelijke wijze en legt er den nadruk op, dat voor een reddingsactie geen politieke waarborgen mogen worden verlangd. Geen terznijnhandel Berlijn, 14 Juli. (V. D.) Het bestuur van dc Berlijnsche goederenbeurs heeft bepaald, dat deze week geen termijnhandel mag plaats hebben en dus verboden is. Heden heeft alleen nominale noteering plaats. De buitenlandsche beurzen zijn van dit besluit in kennis gesteld. De meening in Roemenië. Groote opwinding te Boe- karest. Boekarest, 14 Juli. (V.D.) Te Boeka rest heerscht groote opwinding in verband met den toestand in Duitschland. De bla den bespreken den moeilijken financieelen toestand van Europa en wijzen op de ver antwoordelijkheid van Frankrijk. In verband met de crisis wordt gewezen op de positie van Roemenië ten opzichte van Midden-Europa. Het bericht over het sluiten van de loket ten van de Darmstadtcr und Nationalbank in Duitschland heeft groote ongerustheid veroorzaakt, daar de bevolking zeer scep tisch staat tegenover de mededeelingen, dat dc toestand niet verontrustend is. Polen verdenkt Dnitschland van manoeuvres. Warschau, 14 Juli. (V.D.) De bladen maken uitvoerig melding van de gebeurte nissen in Duitschland. Vele commentaren bewijzen, dat men in Polen den financieelen toestand van Duitschland niet zoo ernstig beschouwt en Duitschland van een finan cieele manoeuvre verdenkt. De Express Poranny plaats als titel boven de berichten uit Duitschland: „Tragikome die der financieele catastrophe in Duitsch land" Het blad schrijft o.a., dat Duitschland thans een zich zelf op den hals gehaalde tragedie beleeft, omdat het door een agres sief en dreigend nationalisme verpest is Het regeeringsorgaan Gazette Polska juicht met voldoening de Fransche voor waarden toe, welke in verband met de fi nancieele moeilijkheden in Duitschland te Parijs zijn opgesteld. Het staat aan Duitsch land zijn goeden wil te toonen en de recht vaardige eischen van het tot offers geneig de Frankrijk te erkennen en in te willigen. Ongerustheid ln Litauen. Kofno, 14 Juli (V.D.) Het bericht van de betalingsmoeilijkheden bij de Danatbank in Duitschland heeft in financieele kringen in Litauen groote ongerustheid verwekt, daar het economische leven in Litauen voor zestig procent van Duitschland afhankelijk is. Men vreest, dat ook in Litauen moeilijk heden zullen ontstaan. Berlijn, 14 Juli. (V.D.) President Loebe heeft het Seniorenconvent van den rijksdag tegen Vrijdagmorgen 17 Juli a.s. te 11 uur in vergadering bijeengeroepen. Er zal dan beslist worden over de door de Duitsch-nationalcn, nationaal-socialisten en communisten ingediende voorstellen tot bijeenroeping van den rijksdag. Voor Donderdag geen nieu we maatregelen te verwach ten. Berlijn, 14 Juli. (V.D.) Naar de „Tele graph en Union" verneemt, zullen Dinsdag en Woensdag besprekingen der bevoegde regeeringspersonen met vertegenwoordigers der banken plaats hebben, zoodat eerst Donderdagochtend of op zijn laatst Donder dagmiddag verdere maatregelen zullen worden bekend gemaakt. De Duitsche banken in Dan zig gesloten. Danzig, 14 Juli. (V.D.) In een conferen tie van bankiers in het gebouw van de bank van Danzig is besloten alle Duitsche ban ken te Danzig gedurende eenige dagen te sluiten op dezelfde wijze als in Duitschland is geschied. In verband met dit besluit hebben uitbe talingen slechts plaats tot 10 en 20 al naar gelang de grootte van het tegoed Berlijn, 14 Juli. (V.D.) Het bestuur der Berlijnsche beurs, afdeeling waardepapie ren, heeft de volgende bekendmaking gepu bliceerd: In verband met de door de noodverorde ning van den rijkspre6ident van 13 Juli be volen sluiting der banken blijft de beurs ook Woensdag 15 Juli voor den handel in effecten, deviezen, bankpapier en metalen gesloten. Voor de verdere regeling van het bcursverkeer zullen bijzondere besluiten worden genomen. Bespreking der beursbestu- ren van Pruisen. Berlijn, 14 Juli. (V.D.) Do officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat he den in het gebouw van liet Pruisische mi nisterie van handel een bespreking heeft plaats gehad met do voorzitters der beurs- hesturen van de Pruisische effectenbeurzen en eenige deskundigen betreffende de kwe6- ties die verband houden met de 6luiting der beurzen. Men was het er over eens, dat ook na de hervatting van den effectenhandel de ter mijnhandel voorloopig moet blijven rusten en dat voorzorgsmaatregelen moeten wor den getroffen ten einde de loopende posities te kunnen afwikkelen. Uitbreiding der circulatie? Berlijn. 14 Juli (V. D.) Volgens inlich tingen van dc-n Duitschen handelsdienst zijn op het oogenblik de onderhandelingen ter overbrugging van den „circulatiemidde len-nood" op den voorgrond getreden. Er zijn verschillende projecten ter berei king van dit doel te overwegen. Het meest in aanmerking komt het plan waarbij een zekere hoeveelheid rcntemarkbiljetten in circulatie zou worden gebracht Deze zul len natuurlijk een bizondere dekking moe ten hebben. Men overweegt thans öf door een verordening de rentebank te machti gen. rentemarkhiljetten in omloop te bren gen tegen verpanding van hiervoor in aan merking komende effecten, óf voor dit doel een bizondere bank (leenbank) in het leven te roepen. Men wil het gevaar voor inflatie tegengaan door het bedrag van deze uitgif te te voren bij de wet vast te stellen. Er wordt gesproken over een bedrag van 600 A 900 millioen. Door de waarde van de ren- tenmark gelijk te 6tellen aan de Rijksmark kan men een disagio van de rentenmark- hiljetten vermijden. Andere plannen heb ben betrekking op circulatiemiddelen met een weekgelrlighóid of op rentemarkhiljet ten, die een tevoren vastgestelden omloop tijd hebben. Deze laatste plannen hebben evenwel, naar verluidt, vergeleken met het eerstgenoemd project weinig kan6 om door gevoerd te worden. Het rijksbank-herdisconto- crediet drie maanden ver lengd. Berlijn, 14 Juli. (V.D.) De rijksbank be vestigt dat het door de internationale circu latiebanken en de bank voor internationale betalingen verleende herdiscontocrediet ten bedrage van 100 millioen, dat zooals be kend, per 16 Juli zou vervallen, met drie maanden verlengd is tot midden October. De regeering heeft Dr. Schacht om medewerking verzocht Een artikel in de „Germania" B e r 1 ij n, I S Juli .(V.D.) Onder den titel „Beslissing aan Frankrijk" schrijft „Ger mania" van hedenavond o.m. dat Frankrijk een ernstige verantwoordelijkheid voor Europa draagt. Voor de tweede maal in drie weken. Indien het op het oogenblik zonder enge politieke eischen te stellen de leiding neemt in de credietactie, zou dit dc hoofd verdienste zijn bij do redding uit de Duit sche crisis en Duitschland zal deze handel wijze nooit vergeten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich wan neer het tegelijk met deze credietactie een nieuwe basis vormt voor de Fransch-Duit- sche samenwerking. Onder deze omstandig heden zal het Duitscho bezoek aan Parijs' de gunstigste kansen bieden voor een ac coord dat do wenschen in de beide landen nader brengt, zonder een van hen een bin nen- of buitenlandsch dictaat voor te leg gen. De vraag aan Frankrijk is tegelijk een vraag die het lot van Europa bepaalt. Dr. Luther weer te Berlijn. B e r I ij n, li Juli. (V.D.) De president van de Duitsche Rijksbank. Dr. Luther, is hedenmiddag om 3 uur 37 pc-r extra-vlicg- tuig uit Bazel op het vliegveld Tempelhof geland. De regeering vraagt mede werking van Dr. Schacht. Berlijn, li Juli. (II.N.) De kabinets commissie voor financieele en economische vraagstukken heeft vanavond om 10 uur haar beraadslagingen hervat. Een der voornaamste vragen is. hoe de noodige betalingsmiddelen te verkrijgen, als Donderdag de banken weer geopend worden Volgens de Berliner Bórsencourier kan op het oogenblik gezegd worden, dat aan een algemeen binncnlandsch moratorium niet wordt gedacht, misschien wel aan een gedeeltelijk. Van veel belang is ook de vraag, in hoe verre een moratorium tegenover het buiten land noodzakelijk zal blijken, welke kwes tie natuurlijk met dc grootste voorzichtig heid behandeld moet worden. Volgens het genoemde blad heeft op het dringend betoog van do industrie de regee ring zich ook in verbinding gesteld met dc Schacht, den vroegeren president van de Rijksbank, om mede le werken aan de te treffen maatregelen aangezien dr. Schacht in het buitenland groot gezag ge niet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9