UPS SAFE INRICHTING Vrijdag 17 Juli 1931 AMEESFQORTSCH DAGBLAD -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 15 MAISON DE JAGER LUNCHROOM NV l«1 M mPFHSIANDS BANKV(P<S 5 AMERSFOORT EN OMSTREKEN kü WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER DE OOIEVAARSSTAND IN 1931 KOPPELSTOCK-MONUMENT ONTHULD TANDHEELKUNDIGE POLIKLINIEK TE ROTTERDAM Samenwerking der Rotterdamsche Ziekenfondsen met de Mij. t. bev. der Tandheeb kunde Bemoeiing tot 400,000 personen Rotterdam, 15 Juli. Onder groote be langstelling is heden in de benedenverdie ping van een pand aan den Randweg de eerste tandheelkundige polikliniek te Rot terdam geopend, welke polikliniek is ont staan uit de samenwerking tusschen de Rotterdamsche ziekenfondsen en de afd. Rotterdam van de Ned. Mij. tot bevorde ring der Tandheelkunde. Deze twee heb ben zeer lange onderhandelingen gevoerd, waarin men eindelijk tot overeenstemming is gekomen. De bemoeiing der ziekenfond sen strekt zich uit over pl.m. 400.000 per sonen, de kinderen meegerekend. Dc nieuwe regeling op het gebied der tand heelkunde heeft ten doel de tandheelkun dige behandeling te vervolmaken. Alle ver zekerden kunnen nu zonder premieverhoo- ging recht doen gelden op een tandheel kundige behandeling. Do polikliniek, die thans op den L.-Maasoever is geopend, zal binnenkort worden gevolgd door een kliniek op den anderen Maasoever. Ge streefd zal worden naar vervolmaking der inrichting. Voorts zal getracht worden de Woensdag- en Zaterdagmiddagen vrij te houden voor de behandeling van kindeken. Ook zal de schooltandverzorging de aan dacht hebben om zoo te komen tot een gezonden „volksmond". Het is daarmee n.l. in de practijk zeer slecht gesteld. Het beste is de vergelijking met een afgebrand bosch. Slechts door nieuwen aanplant zal men kunnen verbeteren en daarom zal men de tandverzorging moeten instellen op het opgroeiende geslacht Ofschoon bij de Staten-Generaal oen wetsontwerp in dien zin gereed ligt heeft men gemeend niet te moeten wachten met de instelling van deze kliniek. Een en ander ls meegedeeld bij de ope ning door den heer A. Kros Jr., bij welke gelegenheid verschillende medische corpo raties waren vertegenwoordigd. De heeren Nac. Born en J. A. V. Arnolds zullen in de inrichting als tandartsen werkzaam zijn. Tenslotte zijn de instrumenten gedemons treerd. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Sappemeer, 16 Juli. Gisteren is de heer T. Swiers, Tustend Landbouwer en voorzitter van de Landbouwvereeniging Borger en Tripscompagnie, in het Trips- compagniester Diep geraakt. Hedenmorgen is zijn lijk opgehaald. De heer Swiers leed aan duizelingen. H.t. J.PAVERT Ï.ANGESTRAAT 5S TEL. 115 X: GROOTE SORTEERING LUZE DOOZEN BONBONS SOUVENIRS. Bezoekt onze TELEFOON 804 en 697 POSTBEKENING 28860 AMERSFOC'T DIRECTIE: A. H. MARTENS BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. Gevestigd 1885 Langestraat 43 Tel. 852. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Aan de eiermijn te Roermond. Uit Roermond wordt gemeld: De veilingen aan de Eiermijn alhier zijn gewoon doorgegaan. Bij het bekend worden van de berichten over de financieele crisis in Duitschland heeft de directie bij de be talingen van de Duitsche kooplieden een overwaarde van 20 k 25 pet. bedongen. Door het aannemen van de marken op deze voor waarde ondervond de handel geen 6tagna tie. Stopzetting van den smokkelhandel. Uit Venlo wordt nog gemeld: De geldcri6is in Duitschland heeft ook grooten invloed op het in dc laatste maan den zeer snel groeiende smokkelbedrijf. De Duischers immers, die zich op dit gevaar lijk beroep toeleggen, kunnen, wanneer zij marken in ruil voor goederen willen aan bieden, bij de winkeliers niet meer tereent. Ook voor de Nederland6che smokkelaars zijn plotseling slechte dagen gekomen. Zij zijn huiverig geworden voor het bezit van marken, die zij over de gren6 beuren, en houden liever hun guldens en hun waar vast. Beter dan de beste organisatie van rijksambtenaren heeft de geldcrisis den bloeienden smokkelhandel plotseling stilge legd. Voor Venlo heeft deze onzekere toestand, zooals te begrijpen is, een groot nadeel. In deze seizoenmaanden kwamen geregeld vele Duitschers de grens over en maakten hier geen 6lechte verteringen. Thans echter too- nen vele zakenmenschen zich schuchter ten opzichte van het incassceriyi van Duitsch geld. Straathandel in marken. Verder schrijft men: In en om Venlo is Dinsdag plotseling de straathandel in marken, zij het dan ook op meer bescheiden schaal dan we in 1922 ken den, weer opgebloeid. Zij. die hierin handel drijven, hebben als het ware de hoofdwegen naar de grens afgezet en bieden den ver- koopers 40 ets. per mark. Ook in de 6tad is plotseling de handel in marken herleefd. WIJZIGING L.O.-WET. De toelating van kweekelingcn in de school. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 191, eerste lid en van art. 193, vijfde lid, der Lager Onderwijswet 1920, strekkende om den termijn binnen welken kweekeiingen in de school worden toegela ten, welke termijn op 31 December van dit jaar afloopt, met een jaar te verlengen en voorts om met een jaar te verlengen den termijn, gedurende welken de in eenzelfde gebouw gevestigde scholen voor gewoon en vcor uitgebreid lager onderwijs een gemeen schappelijk hoofd mogen hebben, ook al6 beide scholen tezamen meer dan 350 doch niet meer dan 500 leerlingen tellen. Rustige en veilige plekken worden nog als verblijfplaats gekozen Veel onbewoonde nesten Men bericht uit de Brabanlsch-Geldereche riviere treek aan De Tijd: De oeverlanden van Maas en Waal, als mede de Betuwe en de Meierij, zijn van oudsher de gebieden, waar hier te lande de ooievaars zich bij voorkeur ophouden. In- tusschen is het bekend, dat onder den in vloed van verschillende omstandigheden het aantal nestelende ooievaars sterk is ge 6lonken. Eenige recente steekproeven hebben aangetoond, dat ook de zomer 1931 op dit verschijnsel geen uitzondering maakt Zoo bleek ons. dat in de Meierij de uit vroe ger jaren overgebleven nestplaat6en voor het grootste gedeelte onbewoond zijn. Ook in de onmiddellijke nabijheid der rivieren Maas en Waal valt hetzelfde waar te ne men, al staat het vast, dat hier nog meer dere oude nestplaatsen vrij geregeld door ooievaarsparen worden betrokken. Volgens een ruwe schatting zou het aan tal nesten in de traditioneele Brabantsch Geldereche gebieden dit jaar ongeveer der tig A veertig bedragen, dat wil dan zeggen, bewoonde nesten. Het aantal onbewoonde en in vervallen toestand verkeerende nest plaatsen mag veilig op het drie- of vier voud daarvan worden gesteld. Voorheen hadden vrijwel alle dorpen langs Maas en Waal, enz. een of meer ooievaarenesten. De achteruitgang van den ooievaars 6tand is stellig niet alleen toe te schrijven aan een gevoel van onveiligheid bij de vo gels, 'veroorzaakt door het ïóovén' dér jon gen. Verscheidene andere factoren spelen mede een rol. Doch de ervaring schijnt wel de meening te rechtvaardigen, dat daar waar dit gevaar voor berooving der nesten niet of bijna niet aanwezig is (kosteelen enz.) de ooievaars blijven terugkomen. CONSULAIRE DIENST 's-G r a v c n li a g e, 16 Juli. De consul dei' Nederlanden te Piraeus, de heer F. Gauchi, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul der Nederlanden te Zürich, de heer Ph. W. Osieck, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer R. Furnee is belast met de waar neming van het consulaat. De vice-consul der Nederlanden te Cannes, de heer A. C. de Beaufort, is met verlof van zijn post vertrokken. ITet consu laat te Nice is belast met de waarneming van den consulairen posl. De consul der Nederlanden te St. Louis, de heer H. ter Braak, is met verlof naar Europa vertrokken. De heer J. H. Geerling is belast met de waarneming van het consulaat. In den tuin voor de ambachtss school ie Brielle Woensdag heeft te Brielle de minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, de onthulling verricht van het Kop- pelstockmonumcnt, in den grooten tuin, gelegen voor de ambachtsschool in de Lan gestraat, in tegenwoordigheid van den in specteur van het Nijverheidsonderwijs, den heer Groote Haar, bestuur, directeur en leeraren der school, het gemeentebestuur van Brielle, besturen van de verschillende gemeenten op Voorne en Putten, alsmede een groot aantal belangstellenden. De voorzitter van het comité, de heer L. M. Middelhoek, leeraar aan genoemde school, bracht in herinnering, dat thans ongeveer vier maanden geleden, na over leg met den diretceur der school, den heer J. van Dijk, een plan werd ontworpen voor een tuinbeeld, waarvan Jan Koppelstock het hoofdmotief zou uitmaken. Hoewel oor spronkelijk meerdere plannen werden over- .vogen, werd ten slotte het plan Koppelslock aanvaard en aldus gemotiveerd de bijzon dere plaats, die den Briel heeft ingenomen in het vrijmaken van deze gewesten en de rol, die Koppelstock met zijn eenvoudige daad daarin vervulde, die toch groote ge volgen had voor ons nationaal bestaan deed hesluiten den tuin te versieren met de beel tenis van dezen eenvoudigen man uit het volk. De welbekende kunstenaar W. C. Brou wer te Leiderdorp werd bereid gevonden het beeld uit te voeren. Spreker bracht dank aan allen, van heinde en ver, voor hun sympathie met het plan betoond en niet het minst voor de prestaties van den beeld houwer Brouwer, die met bijkans volkomen negeering van het voorloopige ontwerp den monumentalen opbouw pardoes in klei tot architectuur en zijn autentieke gegevens wat betreft kleeding enz in een figuur van Koppelstock tot plastische beelding bracht. Na deze rede droeg spreker het monu ment over aan het bestuur der ambachts school en had de onthulling plaats door den minister van Staai. commissaris der Ko ningin, die daarbij in herinnering bracht, dat onze geschiedenis rijk is aan grootsche momenten doch arm aan teekenen uit het verleden. Het monument, juist in den Briel met zijn historischen bodem, opgericht, acht spreker daarom zoo bijzonder op haar plaats. NOG. EEN ONDISCIPLINAIR S.D.A.P.-ER. Een geval te Dordrecht. Bij de jongste raadsverkiezingen werd te Dordrecht de sociaal-democraat Kruyt, ge- pensionnserd onderwijzer, als laatste der candidatenlijst met voorkeurstemmen ge kozen. De afdeeling der S.D.A.P. heeft over deze quaestie drie ledenvergaderingen ge houden. Thans is met 153 stemmen vóór, 90 tegen en 14 blanco een motie aangeno men, waarin scherpe afkeuring wordt uit gesproken over het ondisciplinair en on organisatorisch optreden van dezen partij genoot en het oordeel uitgesproken, dat Kruyt zijn mandaat als raadslid tér be schikking moet stellen. Inmiddels heeft deze in da vorige week zijn benoeming aangenomen en denkt hij er niet aan, zoo verneemt het Hbld. zijn zetel ter beschikking te stellen. MINISTER DECKERS TE AMSTERDAM. 's-Gravenhage, 16 Juli.* De Minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers, verge zeld van den zeemacht-adjudant luitenant ter zee le klasse G. G. Bozuvva, bracht he den een bezoek aan het Marine Etablisse ment te Amsterdam en aan het Centraal Magazijn voor Geneesmiddelen. BERICHTEN VAN DEN A.N.W.B. Hoeveel er gereisd wordt. Dat er in sterk toenemende mate gereisd wordt, kan o.m. hieruit blijken, dat de A. N.W.B., Toeristenbond voor Nederland in het eerste halfjaar 1931 niet minder dan 13345 reisinlichtingen verstrekte tegen 8369 in hetzelfde tijdvak van J930. Naar de Oisterwijksche vennen. Ter gelegenheid van het bezoek aan de Oisterwijksche vennen en bosschen verbon den aan de jaarlijksche algemeene verga dering van den A.N.W.B.. Toeristenbond voor Nederland (1 en 2 Aug), heeft Dr. Jac. P. Thijsse zich welwillend bereid verklaard een inleiding over dit natuurmonument te houden. Tegen ontsierende reolame. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, die al sinds jaren den strijd heeft aan gebonden tegen ontsierende en hinderlijke reclame en de voldoening mocht smaken, dat in de provinciale verordening van Noord-Holland, Utrecht, Zuid-Holland, Zee land, Limburg, Gelderland en Overijsel be palingen werden opgenomen tegen het voortwoekerende kwaad, heeft thans aan Ged. Staten van Friesland, Groningen, Drenthe en Noord-Brabant, verzocht te wil len overgaan tot indiening van een derge lijke verordening bij de Prov. Staten, in het belang van het natuurschoon en van de verkeersveiligheid. HELING. Vervoer van een gestolen brandkast Amsterdam, 16 Juli. In den nacht van 31 October op 1 November wist een tweetal inbrekers binnen te dringen in het stationsgebouw van de Gooische Stoom tram aan de Mauritskade. De brandkast werd per auto vervoerd. De chauffeur, die 125 voor zijn moeite zou hebben gekregen, werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van éen jaar. In hooger beroep bevestigde het Hof con form den eisch van den procureur-gene raal het rechtbank vonnis. ANTI-TREKHONDENBOND. 's-Gravenhage, 16 Juli. Gisteren hield de Anti-Trekhondenbond haar jaarlijksche vergadering in de van Dijkzaal te s-Gra* venhage. De voorzitter, de heer Karree van Am sterdam, gaf in zijn overzicht te kennen, dat de vereeniging door het pas afgekon digde K. B een nieuw stadium was inge treden: immers men moest afwachten hoe de werking van dit K. B., dat een vrij inge wikkelde regeling geeft voor de hondenkeu- ring, in de praktijk zou werken. In het financieel verslag kwam tot uiting, dat twee legaten waren ontvangen: één ad 500 en óén ad 3000; dc financieele toe stand was bevredigend. Het aftredende bestuurslid, de heer van den Bergh, werd herkozen: in de plaats van het aftredende bestuurslid, mcj. Muller, werd gekozen mr. J. S. Brouwer alhier. Uit de vergadering kwam bij de rond vraag de wensch tot uiting dat een nieuwe inspecteur zou worden aangesteld De voor zitter zegde de behandeling daarvan toe. Aan het bestuur werd opdracht gegeven tot statutenwijziging 6tappen te doen. SPOORWEGRAAD. Bij beschikking van den minister van wa terstaat is: I. aan den heer L. Slagter, oud-referenda ris bij het departement van waterstaat, op zijn daartoe strekkend verzoek eervol ont* slag verleend als secretarie van den Spoor* wegraad, onder dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten; II. als secretaris aan don Spoorwegraad toegevoegd de heer A. J. Schapink, hoofd commies bij het departement van water* staat, te 's-Gravcnhage. De voorbereiding tot den oorlog is een kwaad, dat nauwelijks minder is dan de oorlog zélf. JAURèS. BLAUWS iDiamanten Geautoriseerde vertaling uit het Engelscb van J. S. FLETSCHER door Jhr. C -A. L. v. d. W. Wij ontbeten haastig en vertrokken. Me vrouw Elphinstone gaf ons eenigo nuttige venkon en mijnheer Elphinstone verzocht Mij, ora zoo spoedig als ik Mazaroff had ge vonden (zijn verdwijnen scheen hem niet hijzonder te verontrusten) terug te komen oto zijn boeken en foto's te bekijken. Mijn neef heeft eenige jachtvrienden gelogeerd, deelde Sheila mede, toen wij de Plaote van bestemming, een laag gebouw to midden van dennenhout, naderden. Be halve hij en zijn directeur de Courtho- Pes zijn bankiere, weet u, in de City is er een zekere Armin-Arade, die ik verafschuw en nog 'n dokter uit Londen Ecclesbare, die Ik eveneens verfoeil Zij zijn den geheelen Jlk£ op jacht en ik geloof dat zii den-ge heelen nacht door kaartspelen of biljarten. Zij zullen nu wel aan 't ontbijt zitten. Zij was blijkbaar goed thuis op High Cap Lodge, want ze bracht mij onmiddellijk in de hall, een gang door en maakte een deur open, die uitzicht gaf op dc heide. De drie heeren, die aan de ontbijttafel zaten, keken verwonderd op bij onze binnenkomst. Ik nam hen een voor een goed op, want ik kreeg een ingeving: ik was achterdoch tig lk herinnerde mij, dat Mazaroff mij dien eersten dog had te kennen gegeven, dat hij iemand over zaken wenschte te spreken. En daarom achtte ik het niet onmogelijk, dat hij toen een dezer Londenscho heeren bedoelde; twee van hen waren in ieder ge val bankier. Mijn oppervlakkig onderzoek dezer heeren bracht mij niets verder. Een van hen, blijk baar do gastheer, was een jongmenscli met een zwaarmoedig en norscli uiterlijk, vrij knap, maar met te zware kaken en met een boosaardigen blik in zijn oogen; ik begreep dadelijk dat het hem niet beviel om mij in Sheila's gezelschap te zien. De tweede was een sluw uitziend man van middelbaren leeftijd, met een keurig onderhouden baard en een verwaand uiterlijk: dat bleek de di recteur te zijn. En de derde was een groote, zware kerel, met gladgeschoren gezicht, groote neus, dikke lippen, wier frettenoogen zich dadelijk op mijn metgezel richten op een wijze, die mij, hoewel ik hier vreemd was, prikkelde. Sheila schonk weinig aandacht aan de beide gasten; zij ging rechtstreeks naar Courthope. Verner, zeide zij, dit is mijnheer Holt, wiens vader een oud vriend ia van mijn vader. Mijnheer Holt kwam een paar dagen geleden per auto met een vriend, mijnheer Mazaroff, in „De Houtsnip". Gisteravond ging mijnheer Mazaroff wandelen en hij keerde niet terug. Heb jij of iemand hier, iets van hem gehoord of gezien? Verner Courthope was zoo beleefd om eenigo belangstelling te toonen. Noch hij, noch een zijner gasten wist echter iets mede te deelen. Courthope ging daarna met ons naar een schuur aan den achterkant van het huis, waar wij een paar jachtopzieners en eenige andere mannon aantroffen. Ook zij konden geen berichten geven. Hij beloofde echter, dat hij gedurende de jacht goed zou laten uitkijken. Tot mij maakte hij slechts een opmerking. U is alleen voor een paar dagen hier'? vroeg hij cenigszins nieuwsgierig. Niet om te blijven? Wij zouden een korten tijd hier blijven? antwoordde ik. Hij knikte en Sheila en ik gingen terug in de richting van Marrasdale Tower. Wij hadden nog korten tijd gewandeld, toen zij mij plotseling aankeek met een blik, die be wees dat zij er zeker van was dat ik zou begrijpen wat zij ging zeggen. Als men iemand wil loeren kennen door zijn gezelschap, zeide zij bitter, wat dan te zeggen van mijnheer Verner? Zag u ooit twee verachtelijker menschen dan Ar- mintrade en Eccleshare? Ik walg ervan om naar hen te kijken! En en toch wil moe der, dat ik met Verner trouw; daar staat zij op! Ik doet het in geen geval! HOOFDSTUK V. Mijn geheim. !k wa3 zoo verbluft door dezen vertrou- welijken uitval, dat ik geen woord wist te zeggen en mijn metgezel aankeek als een verlegen sukkel. Zij bloosde maar werd nog vertrouwelijker. U vindt het zeker heel gek, dat ik zoo iets zeg. Zou u gedwongen willen worden om iets te doen, waar u niets voor gevoelt? Ik keek haar strak in het gezicht, zoo dat zij nog sterker bloosde. Voor zoover ik u heb leeren kennen, zeide ik, geloof ik niet, dat er iemand is, die u zou kunnen dwingen om iets te doen wat u niet bevalt! Ik zou willen dat mijn eigen moeder dat begreep! Zij is al twaalf maanden be zig met Verner Courlhope aan mij op te dringen en ik wil niet! Houdt u niet van hem? Neen! Je kunt met hem praten over honden en paarden en hij heeft ook veel goeds, maar met hem trouwen neen! Dat nooit! Waarom is mevrouw Elphinstone daar zoo op gesteld? O. dat weet ik niet. Zij en zijn moeder bedisselen dat onder elkaar. Verner is na den dood van zijn vader in naam directeur der bank geworden en hij is ontzettend rijk. En ik geloof, dat moeder dol is op iedereen die er warmpjes in zit. Eu uw vader? Aan mijn vader heb ik evenveel als aan de boeken in zijn bibliotheek. Hij leeft in een andere wereld dat zult u wel zien. Behalve met zijn boeken en zijn verzame lingen bemoeit hij zich alleen maar met iets als moeder het hem zegt. Wat is u dan van plan te doen? Zij keek mij schalksch aan en daarbij viel mij op, dat haar linkeroog loenschte, evenals, maar duidelijker, dat van Maza roff. Daardoor kwam ik weer tot het be sef, dat ik met zijn dochter sprak. Behalve deze zwakke gelijkenis, zag ik geen andere. Wat ik ga doen? vroeg zij. Mijn moe der en Verner schaakmat zetten. Waarom? Omdat ik met iemand andere wil trouwenl Wij keken elkaar aan. Is is er iemand anders? Neen! Ik wist niet wat ik toen moest zeggen. Ik had haar gaarne verteld, dat ik van het eerste oogenblik af, dat ik haar zag, ver liefd op haar was geworden; daarvoor had ik geen gelegenheid, want wij ontmoetten den heer Elphinstone, die wederom met zijn gedachten in hoogere sferen verkeerde. Toen hij ons zag, keerde hij tot de wer kelijkheid terug. Dat is waar ook! riep hij uit Ik was geloof ik juist van plan u tegemoet te loo- pen. Holt je moet bij ons komen lun chen. Ik moet je vele herinneringen aan jo vader laten zien. Hij en ik Dat is bijzonder vriendelijk van u, mijnheer Elphinstone, maar ik kan dat niet doen vóór ik iets weet van mijnheer Ma zaroff. Ik moet alle mogelijke moeite doen om hem te vinden. Hij knikte eenige malen met zijn hoofd. O, juist, de vermiste vriend! riep lilj uit. Dat is waar! Ik was dat vergeten. Treurig! En heeft u nog niets gehoord? Niets, en daarom moet ik maatregelen gaan nemen. Wat Is u van plan? vroeg Sheila. De politie in den arm nemen en het geheele district laten doorzoeken Er Is geen tijd meer te verliezen; daarom zult u mij wel willen toestaan om verder te gaan, niet waar? {Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5