AH ERSFOORTSCH DA6BLAD DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN Maandag 20 Juli 1931 «DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 17 HUN BETEEKENIS ERKEND Voorloopig een crediet? WILLEM GROENHUIZEN E. FRANKENHUIS 'T ZAND S RUIM 300 HUIZEN PROOI DER VLAMMEN BELANGSTELLING VAN DE AMERIKANEN In een legen middernacht uitgegeven communique worden zij het begin van een vertrouwensvolle sa: menwerking genoemd Parijs, 19 Juli. (V.D.) Omtrent het re sultaat der bespreking, welke hedennacht, tusschen Stimson, Mellon, Dr. Brüning en dr. Curtius op de Amerikaansche ambas sade te Parijs heeft plaats gehad, verne men wij van toonaangevende zijde, dat de financieel-lechnische kwesties van een in ternationale credietverstrekking aan Duitschland in bizonderheden behandeld zijn. Den Duitsclien ministers is hierbij van Amerikaansche zijde de vraag gesteld wel ke bedragen Duitschland onder de huidi ge omstandigheden behoeft om tot een duurzame saneering der Duitschc finan ciën te kunnen komen. Nadrukkelijk werd er op gewezen, dat in dit verband geen enkele voorwaarde, van welken aard dan ook, is gesteld. In welingelichte kringen wint de mec- ning veld, dat de Britsche regeering in sa menwerking met vooraanstaande Ameri kaansche financieele kringen ter confe rentie te Londen reeds in bizonderheden uitgewerkte voorstellen voor een direct in ternationaal aan Duitschland. te verstrek ken crediet zal indienen. Volgens deze plannen zal het door Ame rikaansche en Franschc zijde te verstrek ken crediet via de Bank of England loopen. Algemeen wordt er den nadruk op gelegd, dat de Britsche regeering in overeenstem ming met de Amerikaansche regeering op deze wijze het zuiver financieel technische karakter dezer gcheelc crediet-operatie on afhankelijk wil stellen van iedere politieke voorwaarde. Het zwaartepunt der credietverstrekking is thans naar Londen verschoven. Aan Brit sche zijde is men voornemens de onderhan delingen op een breeder basis te brengen en te Lonclen niet slechts te onderhandelen over de actucelc hulp aan Duitschland, doch het gehcclc internationale schulden en herstëlproblcem te bespreken. Een nieuw plan voor een leening. Parijs, 19 Juli. (V.D.) Van Amerikaan sche Zijde verluidt, dat de Engelschen on verwacht zekere bezwaren te berde brengen. Zij willen blijkbaar niet deelnemen aan een leening aan Duitschland op langen termijn, doch hebben voorgesteld dat de Amerika nen en Franschcn eventueel niet een lee ning op langen termijn aan het Duitschc Rijk verstrekken zullen, doch aan de Bank of England en dat deze aldus in staat zal worden gesteld het Rijk of de Rijksbank credieten te verstrekken. Het plan zou een tamelijk ongunstig onthaal ondervinden. Een verklaring van Dr. Curtius. Ondanks het feit, dat de door de Duit6che ministers aangekondigde'persconferentie of ficieel is afgezegd, heeft dr. Curtius kort voor den aanvang van het diner bij Briand besloten, aan de verzamelde buitenlandschc journalisten nog eenigc korte mededeelin- gen te doen. Curtius deelde mede, dat alle in dc he denmorgen gehouden vergadering der geza menlijke mogendheden aangesneden finan cieele kwesties zijn verwezen naar Londen, waar zij verder behandeld zullen worden. Daarentegen hebben dc Duitschc en Fran- sche ministers op openlijke en vriendschap pelijke wijze de discussies over een vér gaande overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk gevoerd. In deze besprekingen, die overeen komen met den geest van dc op Chequers gevoerde onderhandelingen, is men het in grootc trekken eens geworden over dc in den loop van den avond te publiceeren gemeen schappelijke Fransch-Duitschc verklaring als eindresultaat der onderhandelingen. Deze verklaring zal niet op bijzonderhe den ingaan, doch slechts in algemcene groo tc trekken het resultaat der Fransch-Duit- sclie besprekingen weergeven. Curtius ver klaarde tenslotte met nadruk, dat thans in de Fransch-Duitsche betrekkingen een nieuw begin is gemaakt in den geest van Chequers. Henderson is optimistisch gestemd. In een verklaring aan dc pers, kort voor zijn vertrek uit Parijs, deelde Henderson mede, dat hij ten aanzien van het resultaat der Londensche conferentie optimistisch ge stemd was. Hij verwachtte dat deze confe rentie, die morgenavond te 6 uur geopend wordt, slechts ccnige dagen zal duren. De Engelsche pers tegen onaan vaardbare voorwaarden aan Duitschland. Londen, 19 Juli (V.D.) Alle commenta ren in de Londensche pers op de interna tionale onderhandelingen gaan uit van het standpunt, dat Duitschland geholpen moet worden zonder dat men daaraan voorwaar den mag vastknoopen. waardoor de sou- vereiniteit van Duitschland aangetast zou kunnen worden. De Duitsch-Fransclie besprekin gen afgebroken? Parijs, 19 Juli (V.D.) De Duilsch-Fran- sche onderhandelingen, die volgens de tot nog toe bekende bijzonderheden tot een overeenstemming beloofden tc voeren, zijn hedenavond kort voor acht uur zonder re sultaat afgebroken. Zij zullen hedenavond in aansluiting op het bij den Minister van Buitcnlandsche Zaken Briand plaatsvinden de diner worden voortgezet, maar de gere zen moeilijkheden zouden van zoo ernsti- gen aard zijn, dat men vreest, geen over eenstemming te zullen bereiken. Van Fransohe zijde wordt medegedeeld, dat de moeilijkheden zijn gerezen ten aan zien van de formuleering van de voornaam ste formule, waardoor alle resultaten van de heden gehouden besprekingen ongedaan zijn gemaakt. Rijkskanselier Dr. Briining had aange kondigd." dat li'rj hedenavond de internatio nale en in aansluiting hierop de Duitsche pers zou ontvangen, maar deze Dersont- vangst gaat niet door. De besprekingen hervat. Parijs, 20 Juli (II.N.) Nadat de bespre kingen vanavond na het diner, dat Briand dc gedelegeerden aanbood, zijn hervat, is de, algemeene indruk, dat men het eens zal worden over de algemcene formule. Deze indruk is nog bevestigd door hetgeen dr. Curtius in dc persconferentie verklaarde. De financieele onderhandelingen zullen in hoofdzaak le Londen worden gevoerd. Ver moedelijk zal aan Duitschland eerst een crediet worden verstrekt, dat over enkele weken vervangen zal worden door een lee ning. Door de leening uit tc stellen ver- ZENTRA HORLOGES. 2000 horlogemakers in Duitschland. Oosten rijk, Nederland en Koloniën verkoopen en garandceren Zen tra uurwerken voor Amers foort. Langestraat 43. Gevestigd 1885. Tel. 852. Gedipl. horlogemaker Spreek over u zclvcn slechts zelden en 'dan nog rnet grootc omzichtigheid. BACO^L Geautoriseerde vertaling uit .het Engclsch van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. 10 Ik kleedde mij haastig aan en ging met hen naar het bijgebouw, waar een politie agent en een jachtopziener het lijk hadden neergelegd. Ik zal geen nadere bijzonderhe den mededeelen; ik hoorde echter, dat er hermelijnen en wezels en dergelijk onge dierte bij honderden in deze. streek waren. Ik herkende Mazaroffs kleeren en zag ook dc moedervlek waarover hij gesproken had. Aan den voet van de rotsen van Rei ver's Den, tusschen varenstruiken, fluister de de agent. Wij kwamen op de gedachte daar eens te gaan kijken en vonden hem. Het nieuws had zich reeds 'verspreid en Mannors, die mij ondervraagd had, kwam haastig aanloopcn. Alle zakken waren leeg, horloge, kctiing, ringen, zakboekje, al Nieuwste modellen TROUW- en VERLOVINGSRINGEN. reeds vanaf 6.-. wacht men gunstiger voorwaarden voor de uitgifte te kunnen verkrijgen. Het begin van een vertrouwens- volle samenwerking. Tegen middernacht werd een communi que over de besprekingen uitgegeven, waar in medegedeeld wordt, dat dc vertegen woordigers van de Fransche en Duitecho regeering dc beteckenis dezer bijeenkomst hebben erkend en verklaard, dat deze het begin van een vertrouwensvolle samenwer king is. De rijkskanselier heeft de verschil lende zijden van de crisis in Duitschland toegejuicht, terwijl de vertegenwoordigers van Frankrijk, die de ernst van de crisis erkenden, verklaarden, onder voorbehoud van zekere financieele waarborgen en maat regelen voor politieke kalmeering bereid to zijn later de voorwaarden voor een finan cieele samenwerking binnen een internatio naal kader tc bespreken. Praag, 18 Juli. (H.N.) Een hevige brand heeft gisteren de gemeente Vazec bij Ro senberg geteisterd. Aanvankelijk ontstond er brand in een woonhuis, welke vrij spoe dig gebluscht kon worden, doch de krach tige wind wakkerde het vuur opnieuw aan met het gevolg, dat alle huizen van de gemeente, in totaal 573, in vlam geraakten. Meer dan 315 huizen wérden in de asch gelegd, ook het gebouw van de spaarbank, een school, het gemeentehuis en het notari aat. Men heeft nog niet kunnen vaststel len of er ook menschenlevens te betreuren zijn. Wel hebben talrijke personen gedeel telijk ernstige brandwonden opgeloopen. Alle spuiten uit do omgeving en ook van nog verder, verleenden hulp bij het blus- schingswerk. DE BIJZETTING VAN AARTS BISSCHOP SOEDERBLOM. Upsala 1 8 Ju 1 i. (V. D.) Aartsbisschop Nathan Soedcrblom is hedenmiddag in de kerk te Upsala bijgezet. Aanwezig waren o. a. de koning van Zwfflon, het Zweedsche en Noorschc kroonprinselijke paar, de Bel gisclie kroonprinses, prinses Margarotha van Denemarken en vertegenwoordigers van Christelijke kerken uit bijna alle lan den. De kist word door studenten naar den Dom gedragen. Onderweg stonden aan weerszijden groole menschenmcnigten. BERLIJNSCHE BEURS BLIJFT VOOR LOOPIG GESLOTEN. B e r 1 ij n. IS Juli (V.D.) Het beursbestuur heeft Zaterdagmiddag besloten in verband rnct de beperkingen in het geldverkeer de heropening van de Berlijnsche beurs voor loopig uit te 6tellen. Zoodra het geldver keer weer is toegestaan, zal over d-e her opening der beu re «en besluit worden ge nomen. De productenbeurzen zullen op be perkte wijze, zooals tot nu toe, geopend blijven. NIEUW FRANSCH AMBASSADEUR TE MOSKOU. Parijs, IS Juli. (V.D.) Het schijnt thans vast tc staan, dat tot Fransch ambassadeur te Moskou zal worden benoemd graaf Fran cois Robert de Jean, thans Fransch ambas sadeur in Brazilië. les was verdwenen. Ilij keek mij veelbetee- kenend en triomfantelijk aan. Wat heb ik u gezegd, kapitein? Zei ik niet, dat het een roofmoord was? Had ik geen gelijk? Dat was zoo klaar als een klontje. Ik antwoordde niet. Ik dacht, aan andere dingen. Hoe hij ook aan zijn einde mocht zijn gekomen, zijn dood was thans een feit En nu was ik, voor zoover „mij bekend, dc ccnige ter wereld, die zijn geheim kende, een geheim, dat ik zeker moest gaan mede deelen op Marrasdale Tower. HOOFDSTUK VI. Mr. Crole van Bedford Row. Manners wist alles uitstekend te regelen. Hetgeen wij moeten doen, kapitein, is dit. Hij moet hier afgelegd worden; in deze wildernis is geen lijkenhuis. Dan zal ik den Coroner waarschuwen. Ilij zal hier waar schijnlijk morgen een voorloopig onderzoek komen instellen Veel zal er niet gebeuren, alleen een voorloopig onderzoek en het vaststellen van zijn identiteit, zoodat hij begraven kan worden. Het volledig onder zoek zal later plaats hebben. En dan gaan wij zoeken naar den moordenaar. Gelooft u nog altijd aan moord? vroeg ik. Ilij kan van dc rotsen gevallen zijn. Waar is dan zijn geld gebleven en alles wat hij in zijn zakken had? Neen, ka pitein, ik blijf bij hetgeen ik heb gezegd eerst moord, daarna berooving. Hij is ver moord, bestolen en daarna van de toppen van Reiver's Den naar beneden gegooid. Iemand van de rechterlijke macht, die hel eerste onderzoek instelt hij hef vinden van een lijk, als vermoed wordt dat er van oen oiuialuur-lijken dood sprake kan, zijn Valt ie Londen de beslissing? New York. 18 Juli (H.N.) Nadat presi dent Hoover den gcheelcn morgen met Castle en Mills had geconfereerd, begaf hij zich tegen den middag met Eugene Meyer, den president van den federalen reserve- raad. naar zijn weekend-verblijf Rapidan, waar hij echter voortdurend in verbinding rnet Castle zal blijven, aangezien de berich ten uit Parijs ccnige zenuwachtigheid heb ben gewekt. Castle verklaarde in de Dersconferentie, dat od het departement van buitenlandsche zaken niets daarvan hekend was, dat Laval zijn vertrek naar Londen afhankelijk heeft gesteld van den uitslag der besprekingen te Parijs In het bizonder is niets bekend van een eisch van een oolitiek moratorium van 10 iaar. Met nadruk verklaarde Castle, dat de eigenlijke beslissing te Londen en niet te Parijs zal vallen. Te Parits zullen 6lechts voorloopige be sprekingen worden gevoerd, waarna te Lon den de beslissing, wellicht in den vorm van een compromis zal vallen. Het woord com promis wil echter niet zeggen, dat aan de eischen van Frankrijk zal worden voldaan. Integendeel hoopt men een beter plan naar voren te brengen. Van een verpanding der invoerrechten kan reeds daarom geen sprake zijn. omdat deze reeds bestemd zijn voor de Young- leening en de bankiers niet bereid zullen zijn deze inkomsten te doen verminderen. Stimson zal te Londen natuurlijk geen po litieke verplichtingen aangaan. Voor het slagen van het plan van Hoo ver is het no o digi dat Stimson aan alle be raadslagingen deelneemt en medewerkt aan het uit den wég ruimen van alle belemme ringen, die op het oogenblik aan een her stel van Duitschland nog in den weg staan. NOG DEZE WEEK! 1911. Parijs. Allons enfants de la Patrie, Want Duitschland valt ons an! Wc hakken al wat Duitscher is Als helden in de pan! Vooruit! vooruit! Leg aan 't geweer]. Ons vaderland in nood! Elk Fransch soldaat een ridderkruis Elk Duitscher slechts: de dood! 1914. Berlijn. Vooruit! Pak an! En naar de grens Want Frankrijk valt ons an! Het „IJz'ren Kruis" voor ieder die Het meeste dooden kan! We maken ieder Fransch soldaat Voor 't heilig recht van kant! We dulden geen indrfngers in Das gTOSze Vaterland! Parijs. 18 Juli 1931. De internationale trein Stoomt binnen het station. Ministers toeven, wachten op Het afgezet perron! De Duitschers Brüning, Curtius, Ministers in hun land, Begroeten wederkcerig door Een ware vriendenhand! Het volk dat juicht de Duitschers toel Enthousiasme en gros... En als Briand in Duitschland komt, Dan doet Berlijn net zoo!! 'k Dacht aan den grooten oorlog toen Ik las dit laatste feit. Toen wist ik weer: de oorlog is En blijft krankzinnigheid! Bent u het met mij eens vecht dan, Tegen de krijgs-ellend' En teeken via 't „Dagblad" nog 't Petitionnement. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE VLAAMSCHE NATIONALISTEN EN DE LANDSVERDEDIGING. Jong Dictschland schrijft: „Het Vlaamsch verzet heeft zich ecnigen tijd gecristalliseerd rondom dc militaire plannen. Dit geldt- voor alle Vlamingen, die ecnigszins actief in de politiek betrokken zijn, zonder tot de partijbonzen te behoo- ren; het is een onwaarheid en een mislei ding het voor te willen stellen, alsof dit verzet alleen van de zijde der nationalisten komt, alis deze tegenstand door hun op treden tegen het frnnco-belgisch militair accoord ontstaan. Dc zaak voorstellen, als of de nationalisten tegen elke verdediging zijn als pacifisten, die zich niet eens ver dedigen willen, is al even misleidend. Wat de nationalisten echter niet willen en wij durven gerust verzekeren, dat zij hier slechts de woordvoerders zijn van het g e- hcele denkende Vlaanderen is: dat Vlaanderen dienen zou ais vuurlijn om Frankrijk te beschermen. En daarom ko men wij cp tegen alle Belgische plannen, van Gallet en van anderen; er is slechts één verdedigingsplan dat wij kunnen aan vaarden: de verdediging van Vlaanderen opgevat als deel der verded-'ging van Ne derland." HET VERTROUWEN IN HET DUITSCHE GELD. Het bestuur van den rijksbond der Duit sche industrie heeft een circulaire tot de leden gericht, waarin hun wordt aanbevo len om blijk te geven van het onwrikbare vertrouwen der Duitsche industrie in het Duitsche geld door de voorwaarden voor betalingen en leveringen niet te verscher pen en de rekeningen in marken uit te schrijven zonder toevoeging \*m eenige va luta- of goudclausule. EEN DORP AFGEBRAND. Zes dooden, 2000 personen dakloos. Liptau-St. Nikolaus, 18 Juli (V.D.) Vrijdag is in een woonhuis in de gemeente Vazsecz brand ontstaan. Do brandweer slaagde er in het vuur binnen korten tijd meester te worden, doch de opstekende wind joeg de vlammen opnieuw op en ver spreidde ze zoo snel, dat binnen korten tijd bijna alle 581 huizen der gemeente in lichter laaie stonden. In totaal zijn 540 huizen met alle bijgebouwen afgebrand. Meer dan 2000 personen zijn dakloos geworden. De schade wordt geschat op ruim 15 millioen Tsjechi sche kronen. De brand duurde tot Zaterdag. Er werden zes personen gedood en 20 ge wond. De schade bedraagt 35 millioen kro nen, waarvan slechts 5 pCt door verzeke ring wordt gedekt. Uitgebreide noodmaatre gelen zijn genomen. De oorzaak is onbe kend. Men vermoedt brandstichting daar het vuur op drie plaatsen uitbrak. ARRESTATIEBEVEL UITGEVAAR DIGD TEGEN TWEE DIRECTEUREN, Bremen, 18 Juli. (H.N.) Er is thans een bevel van aanhouding uitgevaardigd tegen de gebroeders Karl en Heinz Lahusen, de directeuren van de Norddeutsche Wollkam- raerei, daar de verdenking bestaat, dat zij de vlucht willen nemen. Zij zijn reeds in hechtenis genomen. Het ingestelde onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat in de boeken vaji de onderneming is geknoeid en talrijke gefingeerde posten daarin voor komen. Zooals bekend, heeft de deconfiture van de Norddeutsche Wollkammerei de staking van betalingen bij de Danatbank veroorzaakt. De moordenaar kan gepakt worden als Iiij probeert om te verkoopen wat hij heeft gestolen. Zulke kostbare dingen... -Tuist, kapitein, daarom verzoek ik u een lijst van hetgeen hij bij zich had. Schrijf alles zoo nauwkeurig mogelijk op, kapitein. Alvorens hieraan te kunnen beginnen kwam dr. Eccleshare de herberg binnen. Hij b^d gehoord, dat Mazaroff was gevon den en kwam van High Cap Lodge om zijn diensten als geneesheer aan te bieden. Even later kwam de plaatselijke geneesheer, voor hetzelfde doel. Zij gingen samen den doodc onderzoeken. Na eenigen tijd kwam dr. Ec cleshare alleen terug. Mijnheer, zeide hij, uw vriend is dood geschoten. Manners en ik uitten ecu kreet van ver bazing. Doodgeschoten, dokter? zeide de ser geant, Ik heb heelcmaal niets gezien van... Misschien niet, viel dr F.ccleshare kalm in de rede, u heeft alleen vermeld, dat zijn gezicht was aangevreten door die ren en u is er niet toe gekomen om zijn achterhoofd tc onderzoeken. ITij werd van achteren door zijn hoofd geschoten en rnet een gewoon ganzeroer. Kijk eens! Ilij toonde ons eenigc kleine kogeltjes. Zijn hoofd was doorzeefd! zeide hij bc- leekeijisvol. Dal is hagel no. 12. Manners stónd beteuterd tc kijken bij liet hooren van deze mcdedceling. Dit deed zijn theorie in duigen vallen, want het was niet waarschijnlijk, dat de veedrijvers, die hij verdacht, een geweer zouden bezitten. Nu hecren, als dat zoo is. dan is het zoo, mompelde hij. Maar wie gaat er nu in donker met een geweer uil? Dat dient u uit te maken, zeide dr. Eccleshare. Wij declen u alleen de doods oorzaak mede. En daaraan valt niet te twij felen. De twee doktoren gingen heen. Dat is een vreemde geschiedenis, kapi tein! zeide hij. Doodgeschoten! Daaraan heb ik niet gedacht. En zooals ik al gezegd heb, wie gaat er nu in donker met een ge weer op stap? Het was nog niet donker, toen hij uit ging, zeide ik. Het begon te schemeren. fn dat gevalbegon hij. Hij voltooi de den zin niet, doch bleef in nadenken verzonken. Er zijn heel wat menschen. die jacht: vergunningen hebben. Maar nu iets anders weet u waar zijn familie woont? Mijnheer Mazaroff was juist uit Zuid- Afrika teruggekomen en daarna zijn wij op reis gegaan. Hij was in vele jaren niet in Engeland geweest. Vrienden dan, merkte hij op. Of een advocaat of zaakwaarnemer? Een rijk man heeft toch iemand, die zijn zaken waar neemt? Ik zal zijn papieren eens doorkijken, wellicht vind ik iets, antwoordde ik. Ilij vertrok en ik ging ontbijten. Ik had echter weinig eetlust. Het geheim van Ma zaroff drukte mij. Moest ik dat geheim be waren of moest ik het aan mevrouw Elphinstone mededeelen? Het kwam mij voor, dat ik dat moest doen. want als Ma zaroff werkelijk Merchison was, dan gin gen zijn eigendommen over op zijn vrouw en dochter. Toch vond ik dat geen aange name taak. De oude Elphinstone was mij sympathiek en het zoude weinig fijngevoe lig zijn om hem te gaan zeggen, dat do eerste echtgenoot, van zijn vrouw lot nog toe steeds geleefd had, en zoo voorts. dan Sheila, op wie ik dat kon ik niet ontkennen verliefd was; ik vind het ver schrikkelijk tc moeten vertellen, dat haar vader vermoord was! Toch... Op dat oogenblik kwam de hulp, waar naar ik verlangde. Toen ik ontbeten had, stond er een rijtuig voor de herberg stil en daaruit stapte iemand van middelbaren leeftijd en een jongmensch. Zij kwamen de gang in en daar de deur open stond, hoorde ik mijn naam noemen. Ik trad hen tege moet. Mijnheer Holt? vroeg de oudste van het tweetal. Ik ben Lincoln Crole van het notaris- en advocatenkantoor Crole en Wyatt. Ik las in de kranten over het ver dwijnen van mijnheer Mazaroff en daarom nam ik den nachttrein naar hier. Is mijn heer Mazaroff reeds gevonden? Ja, antwoordde ik. Vanmorgen ver moord! Hij keek verbaasd op en wees naar de kamer, die ik juist had verlaten. Kunnen wij hier binnengaan? vroeg hij. Dit is Frank Maythorne, van wien u wel zult gehoord hebben als een van de bekwaamste particuliere detectives. Uw naam ken ik en omdat ik de zaken \an mijnheer Mazaroff heb waargenomen sinds zijn komst in Engeland, trof mij dat bericht zeer. Ik besloot daarom om naar hier te komen en Maythorne mee te nemen; ik wist dat Mazaroff geen vrienden of kennis sen hier heeft en daarover maakte ik mij bezorgd. En nu is hij dood... Wij hadden geen gelegenheid om te ontbijten, dus zul len we dat nu graag doen. U kunt ons dan op de hoogte houden van alles wat.hier gebeuiM is. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5