STEUNT DE NEDERLANDSGHE INDUSTRIE FIVE O'CLOCK BIJ )EN CIRCUS-KONING ONWERKZAAM SERUM LOONSVERLAGING IN DE TAPIJTINDUSTRIE De arbeiders noemen het een manoeuvre bij gelijken prijs en kwaliteit. Gij dient hiermede uw land en bestrijdt de werkloosheid! RADIOPROGRAMMA Is schadevergoeding hier niet noodzakelijk? Vragen Ridder van Rappard De heer Van Rappard heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat zich voor eenigen tijd gevallen van miltvuur hebben voorgedaan onder het vee van den landbou wer J. Stegeman, wonende te Vemde bij Epe en dat door de Rijksseruminrichling ter inspuiting serum is verstrekt? Is het den Minister bekend, dat, nadat één dier gestorven was aan miltvuur, binnen een kort tijdsbestek nog drie runderen, on danks grooto giften miltvuurserura van de Rijksseruminrichting, zijn gestorven? Is het den Minister bekond, dat door den behandelenden veearts, nadat gebleken was, dat het Hollandsche serum absoluut on werkzaam was en dat na de grootste serum giften zelfs geen .temperatuurdaling intrad, de overige runderen met Duitsch miltvuur serum zijn ingespoten en dat twee zieke die ren spoedig genazen en er geen nieuwe sterfgevallen voorkwamen? Is de Minister bereid aan dr. de Blieck, hoogleeraar te Utrecht of aan het Centraal- laboratorium op te dragen, een onderzoek in te stellen of het serum, dat zich bevindt in een fleschje, afkomstig van de Rijksse ruminrichting, welk fleschje door den beer G. H. Heering, veearts te Heerde, in een koelcel wordt bewaard, werkzaam is en aan alle daaraan te stellen eischen voldoet? Is het waar, dat prof. de Blieck tot dat onderzoek zich bereid verklaard heeft, doch daarvan heeft afgezien, toen de directeur der Rijksseruminrichting hem berichtte, dat hij het nut van een dergelijk onderzoek niet inzag? Acht de Minister het niet gewenscht, dat in deze spoed betracht wordt, opdat later niet kan gezegd worden, dat het serum dat zich in bovengenoemd «fleschje bevindt te oud of bedorven is? Is de Minister niet van meening, dat, mocht uit het gehouden onderzoek blijken, dat het serum niet werkzaam en on- of minder deugdelijk was, het verzoek van den landbouwer Stegeman om schadevergoeding voor de gestorven runderen, moet worden ingewilligd? EEN ONGENEESLIJK VERKLAARDE MORPHINIST TOCH GENEZEN. „Een ander mensch". Door de rechtbank te 's-Gravenhage is op 29 Augustus 1929 een 30-jarig koopman, die terecht had gestaan wegens flesschentrek- kerij^ ontoerekenbaar verklaard, en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar bevolen. Dit vonnis was gegrond op een verklaring van de des kundigen, dat de verdachte zoodanig aan morphine was verslaagd, dat kans op ge nezing moest worden uitgesloten. De pa tiënt werd in het Haagsche gemeente-zie kenhuis ter verpleging opgenomen, waar men er in slaagde, door geleidelijke ont houding van dit middel hem in een tijdsver loop van acht maanden radicaal te genezen. Daarna kwam de man van het vonnis in hooger beroep. Door verschillend») omstan digheden werd de zaak telkens uitgesteld, zoodat eerst gisteren dc behandeling in hoo ger beroep voor het Haagscho gerechtshof plaats vond. Door den procureur-generaal waren als deskundigen gedagvaard dr. G. C. Bolten en dr. C. L. de Jong, die den patiënt gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis behandelden. Eenparig waren beiden van meening, dat de man thans als volkomen hersteld moest worden aangemerkt en dat kans op terug vallen in zijn vroegere gewoonte naar hun oordeel niet bestond. De procureur-generaal meende, naar aan leiding van deze deskundigen rapporten en -verklaringen vernietiging van het vonnis te moeten vragen, terwijl er voor de Regoe- ring z.i. geen aanleiding meer was zich ver der met den verd te occupeeren. Verdachte zelf zeide zich thans een ge heel ander mensch te gevoelen; door een al te groote vrijheid in een Duitsch zieken huis, waar hij in 1924 verpleegd werd, was hij tot het misbruik van het verdoovings- middel gekomen. Sinds zijn ontslag uit het ziekenhuis voelt hij zich volkomen normaal. Het Hof zal uitspraak doen. CHR. ORANJE-VEREENIGINGEN Eert gezamenlijke reis naar Dillenburg in 1933? In Den Helder is bot jaarlljksch congres van den Bond van Christelijke Oranjovor- eenigingen gehouden. De bondsvoorzitter, ds. I. Voorberg, hield de openingsrede, welke tot thema had het oud-Hollandsche hou-zee. Tenslotte deelde spr. mee, dat in 1933 feestelijkheden zullen worden gehouden naar aanleiding van den geboortedag van Prins Willem I. In overweging wordt gege ven het organiseeren eener gezamenlijko reis naar Dillenburg. Daarna werd met de algemeene vergade ring aangevangen. Tegen 12 uur zijn de af gevaardigden ten stadhuize ontvangen door B. en W. van den Helder en toegesproken door den burgemeester. Met autobussen ging het vervolgens naar Huisduinen, waar in het badpaviljoen de lunch werd gebruikt. Om twee uur werd het bestuur, alsmede de afgevaardigden van de verschillende af- deelingen ontvangen door den commandant der marine, schout-bij-nacht Brutel de la Rivière, waarna een tocht op het Marsdiep plaats had met de boot van de E. S. O. N. A. Tijdens dezen tocht werden door water vliegtuigen van het vliegkamp de Mok de monstraties gehouden, terwijl ook de red dingboot Dorus Rijkers, schipper Coen Bot, oefeningen hield voor de gasten. Te 4.15 had een kranslegging plaats aan den voet van het monument, voor hen die vielen, op het Havenplein, bij welke gele genheid ds. Voorbergh een rede hield. Des avonds had in het Casino-gebouw oen feestelijke vergadering plaats. Met een bezoek aan het natuurpark „De donkere Duinenzouden de feestelijkheden worden besloten. De direcfie spreekt van harde noodzakelijkheid. Do directie der Kon. Vereen. Tapijtfabrie- ken, gevestigd to Rotterdam, Deventer on Moordracht, heeft zich genoodzaakt gezien haar personeel over do geheele linie, vanaf directie tot den laagsten arbeider in dc fabriek, eon loonsverlaging van 10 pCt. aan te zeggen. Naar aanleiding hiervan i6 te Tilburg een conferentie gehouden met do diroctio van bovengenoemde fabrieken on do be stuurders van de Ned. R.K. Vcrecnigmg van Werkgevers in do Textielnijverheid en afgevaardigden van de drie arbeidersorga nisaties „Eendracht", „St. Lambertus" en Unitas'*. Nadat de directie geruggesteund door den voorzitter en den secretaris van de Ned. R.K. Verecniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, de hecrcn Schellcngs en mr. B. J. M van Spaendonck, haar standpunt aan dc betreffende arbeiders organisaties had uiteengezet, hebben de lei ders van deze organisaties verklaard, het standpunt van do directie niet te kunnen aeelcn. Dc organisaties zien in doze loons verlaging een manoeuvre van do directie, welke «wijst op een gebruik maken van den algemecncn crisistijd. Gistermorgen heeft de Msb. een onder houd gehad met do directie van dq Kon. Vereen. Tapijtfabrieken to Rotterdam, die kort en bondig een relaas deed van de noodzakelijkheid, die haar tot dezen maat regel heeft geleid. Dc voorgestelde loonsverlaging, die als ge zegd, zoowel de directie treft als het ge heele overige personeel, moet niet be schouwd worden als een gebruikmaken van den crisistoestand, waarin momenteel alle bedrijven zich bevinden, doch is louter een gevolg van een 6inds jaren slechten gang van zaken. De directie heeft zich genoodzaakt gezien tot dezen maatregel van loonsverlaging te komen, na eerst op alle mogelijke manieren getracht te hebben door reorganisatie haar bedrijf meer rendabel te maken. Dc eerste maatregel destijds door dc directie geno men, bestond in een langzamen aan noo- dige interne bezuiniging, door zooveel mo gelijk personeel in te krimpen, om daar door dus voor do overblijvende werknemers de gelegenheid te openen hun werk op een rcëlen basis voort te zetten. De tweede groote maatregel gaat geno men worden er is reeds een vergadering op Maandag 27 Juli a.6 uitgeschreven om het gewone aandeelcn-kapitaal tot op 50 pCt. te reduceeren. Als derde noodzakelijke maatregel i6 ge komen de 10 pCt loonsverlaging, welke met Augustus a.s. zal ingaan. Gezien de harde noodzakelijkheid, waarin men verkeert en gelet op het feit. dat uo loonen in de drie fabrieken van de Kon. Vereen Tapijtfa brieken, zoowel te Rotterdam Deventer als Moordrecht nog 25 A 30 pCt. uitgaan boven iict vastgestelde minimum, acht dc directie, welke daarin wordt geruggesteund door dc Ned. R.K. Vorecn. van Werkgevers in de Textielnijverheid, een loonsverlaging nis voorgesteld, alleszins gerechtvaardigd. WETHOUDERSVERKIEZING TE ARNHEM. De R.K. raadsfractje te Arnhem heeft de overige raadsgroepenV uitgenoodigd tot een bespreking over de \wethoudersverkiczing op 25 Juli a.s. De 60C dem. fractie en de communisten hebben echter to kennen ge geven aan die bespreking niet te zullen deelnemen. (De Tijd). MINISTER TERPSTRA BEZOCHT HET MUSEUM BREDIUS. Do minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Terpstra, bracht Dins dagmiddag, vergezeld van den chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen, den heer P. Visser, een bezoek aan het museum Bre- dius aan de Prinsegracht to 's-Gravenhage. Dr. Bredius leidde do bezoekers rond en gaf den minister dc noodige inlichtingen bctrcffendo do interessante verzameling. Vrijdag 24 Juli. (1.45—7.00 Ochtendgymnastiek o.l.-v. den heer G. Klecrekoper. 7.30—7.15 Ochtendgymnasliek, l.l.v. den heer G. Klecrekoper. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Eberhard Erfmann. „Liefdadigheid", van Sam. Falkland. 10.30 Voor do zieken. Eberhard Erfmann, voordracht. Marie Polak, viool. Johan Jong, piano. 11.30. Gramofoonmuziek 12.15 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 2.15—2.45 Vacantie-halfuurtje voor de jeugd. 1.B*. Blinxma spreekt over: De geschiede nis van het metaal. 2. Sprookje voor de kleintjes. 2.45—4.00 Kovacs Lajos en orkest. (Re- frelnzang: Bob Schölte). 4.01 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A. R.A.-orgel. 4.30 „Na Schooltijd". Knutselwerkjes voor kinderen, door Mevr. A. dc BeerPlomp Onderwerp: Het opvullen van het thee mutsje. 5.15 Vooravondconcert door het V.A.R.A. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.01 Toespraak door den heer I Lossing, van do Ver. lot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten In Nederland. Onder werp Ilebben oude rijwielplaatjes nog waarde? 6.15 Concert (Vervolg). 6.30 Actueel allerlei uit de Arbeiders beweging te verzorgen door hot Neder- landsrh Verbond van Vakvcrconigingcn. 6.45 Concert (Vervolg en slot). 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Einde van het V.A.R.A.-programma. (Tweede deel). 8.00 Weekuitzcnding. Sprekers: Ds. \V. Banning (Bnrchem). Ds. K. H. Bocrsema (Leiden). Muzikale medewerking van: Eug. Emoljanoff, zang. Ilanna Beekhuis, piano. 8.01 Lozing. Jean Jaurès, Strijder, Denker, Geloovige. 1ste voordracht. Spreker: Da. W. Banning (Barchcm). 8.30 Concert. 9.00 Cursus. Hoe staat het Vrijzinnig Pro testantisme tegenover politicko en maat schappelijke vraagstuk. 2de voordracht. Spreker: Ds. K. H. Boersema (Leiden). 930 Concert. 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau. 10.05. Persberichten Vaz Dias. 10.15 Concert. 11.00 Gramofoonmuziek. Huizen: 8.008.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Morgenconcert (Gramofoonpla- tcn). 10.3011.00 Korto Ziekendienst, te lolden door ds. I. Kiovit, Ned. Horv. Predikant, te Baarn. 11.0012.30 Gramofoonmuziek. 12.30—2.00 Middagconcert. A. Nooteboom, viool; H. v. d. Horst Jr., cello; Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano; W. J. Hen- drix, harmonium. 2.00—3.00 Klassiek concert. (Gramofoon muziek). 3.00—4.30 Concert Mevr. C. van Raven- zwaayMöllcnkamp, alt-mezzo; Joh. Lam men, bas; Mevr. Annie Moret, cello; H. Brugman, piano. 4.30—4.45 Gramofoonmuziek. 4.45—500 Verzorging zender. 5.00—5.30 Causerio over „Een wandlamp je" (op verzoek) door den heer H. J. Stoin- voort. 5.306.30 Orgelconcert vanuit de Noor- derkerk te Amsterdam, door den orgelist P. Meyer. 6.30—7.0P Bezoek Radiodokter. 7.00—7.30 Causerie over: „Nazomerplan- tcn in den uitgebloeiden rotstuin", door don heer A. J. Herwig. 7.30—8.00 Gramofoonmuziek. 8.00—10.30 Concert te geven door de Arn- hemsche Oikcstverceniging o.l.v. H. J. Manks. 9.00—9.30 Spreker: do heer A. Schilder. Onderwerp: „Accountancy". 9.3010.30 Vervolg concert. 10.30—10.40 Persberichten Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonmuziek. Binnenkort begint het reu- zencircus Gleich met zijn aangekondigde voorstellin gen in Amersfoort. Een interessant kijkje in dit ge compliceerde bedrijf van deze rollende weieldonder- neming geeft ons het onder staande interview, dat een onzer redacteuren, met „Gleich" den man die nooit tijd heeft, per toeval gehad heeft. „Hoepla", zei ik, sprong over een omge vallen paal en wendde mij tot een donker gekleed heer, die tijdens het opbouwen van het circus toezicht hield. Kriinmalisten en journalisten moet het gelukkige toeval te hulp komen om hun slachtoffers te krij gen; de donker gekleede heer was Com mandeur directeur Gleich, den circuskoning Hij noodigde mij uit eén kopje thee met- te drinken in zijn salonwagens. Vier wa gens van ieder 10 Meter lang, van het mo dernste Pullmann type. Huiskamer, slaap kamer, werkkamer, cet-salon, loggia, keu ken, badkamer, geheel in marmer met stroomend water, warm en koud, in alle hoeken een telephoon. Buitengewoon mooi en behaaglijk. Overal zijde, zijde en kus sens. Maar er was iets dat mij irriteerde. Dat „iets" kroop daar over do loopers en kleedjes, half slang, half hond, met een niet te definieeren kop, een handje vol brommende gladheid, een „iets" dat daar in geen geval thuis hoorde en dat ik met een rilling over mijn rug reeds tegen mijn boenen voelde opkrabbelen. „Dat" zei mijn gastheer lachende „daarvoor heeft U zich niet bang tc maken, dat is een on gevaarlijk zeeleeuwenbaby, mister „Trente" genaamd naar zijn Italiaansche geboorte stad, 8 weken oud, en op het oogenblik dc Benjamin van mijn arke Noach's." Wij bo schouwen het als onze pupil, want het is de eerste zeeleeuwenbaby, die in gevangen schap geboren is, en niet reeds na enkele dagen gestorven is. Wij verplegen en verzorgen het dan ook als was het ons eigen kind. Men denke echter niet, dat de fantasie of de wildwest romantiek, die ons zoo tegen een circus doen opzien, bij het tegenwoor dige groote circus weg is. Hier, bij Gleich is ze nog in hooge mate aanwezig. Niet a! te verwonderd hoort men het „worden" van dezen man uit zijn eigen mond. Hij vertelt het, terwijl hij honderd andere za ken met onverstoorbare kalmte, daar tus- ichen door afdoet, zooals trappers aan het kampvuur hun wederwaardigheden vertel len. Julius Gleich in telegram-stijl. „Op 14-jarigen leeftijd wcggeloopcn van huis, over Hamburg naar Amerika, keuken jongen, kolentremmer, vagebond, door de Amcrikaanschc steppen en prairiën, twee jaar onder een oude indianenstam, cowboy, particulier detectieve, cafémuzikant, we reldreiziger, comme il faut en „paria" per excellence. Toen met de viool onder den arm, om zoo te zeggen, van stad naar stad, door Zuid-Amenka naar Noord-Afrika, door ïn- dië, den Balkan nog weer eens in Enge land, en daarna weer in de richting van dc tegenovergestelde pool en op een goeden dag weer in Hamburg waar het begin van het „nieuwe leven" in gezelschap van een ezel twee oude paardjes en een oude hoogt hoed als „Circus directeur" komt. Op het oogenblik: tien jaar later gebieder over honderden menschcn en dieren, wa gens en andere dingen, waar men zich geen' beeld van kan scheppen waarmede hij zoo verbluffend en virtuoos mee jongleert, dat inen zich werkelijk verwondert dat er niets verkeerd gaat. Wanneer U ook eens het toevallige geluk van „een kopje thee" bij Gleich hebt, moet U het niet kwalijk nemen dat het daar nou niet geheel volgens ctikettc en conventie gaat. Gleich heeft nooit tijd. Waarschijnlijk zal het U dan genoegen doen want U krijgt dan de juiste indruk van hem en wat er zoo te koop is. Terwijl hij U met de linkerhand een ha vanna presenteert, onderteekent hij met de rechter een paar brieven, die hem door zijn privé-secretaris zoo juist overhandigd zijn of hij grijpt naar de telephoon, die voortdurend rammelt. Komt een chocoladekleurige vrouw met een geheimzinnige buiging binnen, die on danks haar lange haren een broek draagt, dan hebt U kennis gemaakt met een Singha leesche.. „itschiwitskuiasti idretisdeihewruitfercjhi irdti „dewei" is chinees wat ik probeerdo te stenografeeren, „chrewerchtchrechrehis rc- his rechrchi", is Marokkaansch, „schabsei- cher" „tswischahwar" daarentegen de ara- bische taal. U staat perplex wanneer Gleich al deze talen beantwoordt. Maar, zegt hij lachend nis men hem er naar vraagt „dat is toch zeker Engelsch". (Ik vraag me af, wat ik met mijn school-Engelsch moet begin nen.) Het beste is zich over niets tc verwonde ren. Vooral niet wanneer de cijfers ter sprake komen. Cijfers is het meest gebrui kelijke woord bij Gleich. „Stoss wat hebben we lieden te betalen?" is de vraag aan den privé-secretaris, die overigens elke 5 minuten stoort." 500 gulden staangeld, 4000 gulden waar borg voor Brussel, Antwerpen, Namen, Reims, Lille, Rouaan, Nancy, 15000 gulden gage 800 gulden, fourago voor de volgende 3 dagen, maar ik hem slechts 16000 in de kas. (Bij deze woorden voelde ik een steek in dc hartstreek, daar mijn kas, die altijd klein is," tegenover „slechts maar" ïn het niet verzinkt). Cijfers? van 100.000 spreekt men hier, zonder een spier van het gezicht te vertrek ken, 10.000 is een gevleugeld woord, in elke fioancieelc discussie, met 1000 gooit men Hier hoffelijk om zich heen, en 100 vindt men hier bijna minderwaardig. De waarde van do onderneming zooals deze daar staat is rond 5.000.000 gulden. Een nieuw Chapiteau (dc technische term voor de ettelijke duizenden vierkante me tei's tentendoek voor dc circustent) ko$t 150.000. Er zijn twee tenten. 3000 tot 5000 gulden kost ieder van dc ontelbare wagens. En als men de lange rij van dieren als do pijpen van een orgel achter elkaar zette en met prijsjes voorzag, dan zou men weer hot geheele bedrag kunnen recapitulccrcn Cijfers! „Met man. paard en wagen heeft de heer mij geslagen" zol de heer Gleich wel gezucht hebben, toen hij het vorig jaar met twee extra schepen van Spanje naar Italië ging Dit grapje kostte 500.000 gulden. Dit bewijst, dat een circuskoping duurder reist als andere gekroonde hoof den. Het laat zich dus begrijpen, dat Gleich bij dc Spoorwegen een graag geziene ga6t is, want hij betaalt jaarlijks eenigo mil- lioentjes voor zijn transporten, altijd extra treinen van etad naar stad. Niet minder sympathie heeft hij van de gemeente-ont vangers, die hij op zijn innemende manier jaarlijks groote bedragen laat toevloeien. Wie zou er nu eigenlijk niet blij zijn wan neer Gleich komt. Hij laat met zijn staf, dagelijks groote bedragen in do stad ach ter en daarvan krijgen hotels, kamerver huurders, brouwerijen, drukkerijen, foura- geleveranciers, bakkers, slagers etc. alle maal hun doel. Het geheele ingewikkelde raderwerk functionneort heel eenvoudig. Door een en kel miniatuur drukknopjo onder de deksel van het schrijfbureau der Almachtige, dat ntet eens zichtbaar i6. Een druk op den knop, dan komt geluid loos uit een of andere deur dc bedrijfslei der, privésecretaris, de stalmeester, dc re gisseur, de rechtskundig adviseur, de chef van de pers, ze zeggen allemaal hetzelfde. „Jawohl, Ilcrr Direktor". Al het andere zegt dc directeur zelf, maar helaas is het vaak onbegrijpelijk voor oningewljden. „Neem l-'ra n kon ia, Ford, Fiat, Ilanoma.g in dc co lonne nog 5 tijdelijke menschcn, gezamen lijk 4C00 Mk een schutting aan het station en 4 in de stad, ga niet verder dan 45 K.M. 3000 gulden en geen cent meer, Vrijdag klaar". „Jawohl, Ilerr Direktor"Dat is nu maar oen voorbeeldje. Als hij dit bij voorbeeld Dinsdag in Nijmegen zegt, dan zijn in Groningen bijv, en in honderd buurt schappen in een straal van 45 K.M. in den omtrek, schuttingen, muren, deuren en poorten en alle hoeken met 4000 vierkante meter bonte aanplakbillettcn beplakt, alle met den naam „Gleich". Dan is do reclame-colonne van 30 man met 5 helpers drie dagen in vier auto's snel als de brandweer heen on weergcredcn en hebben dit alles klaar gestoofd. Dan is het Zoterdag in Groningen bijv. première en dan duiken 's Maandagsmorgens vroeg in het circus een paar vriendelijke heeren op, met in do ecne hand een rekening en in de andere hand niets. En als ze weer weg gaan, hebben ze in do andere hand ook een deel van de 3000, de een wat meer, dc an der wat minder, die de reclamechef voor hét plakken en de reclame waren toege wezen. Het kleine drukknopje, dat dit alles diri geert, reikt tot Spanje en Portugal, Frank rijk, Amerika en Afrika, het telegrafeert en telefoneert, correspondeert naar 5 wereld- doelen naar stallen, zoowel ais naar dc keuken, naar den requisitcur zoowel als naar het een of andere ministerie. En het vergeet niets cn ziet niets over het lioofd. Als zijn 6malle krachtige vinger het knopje aanraakt, dan krijgt de commandeur een trek in het gezicht, waarop men de energie cn wilskracht kan lezen, die over gaat op alle menschcn, die om hem heen zijn. Een „neen" hoort men niet. „Stoss, U heeft ze ker vergeten den bedrijfsleider te zeggen, dat. van den leeuwenwagen no. 135 het tra liewerk verbogen is." „Jawohl Ilcrr Direk tor". Hij heeft het vergeten, de commandeur echter niet. 25 man verzorgen het bureelo gedeelte..» Zij zijn ondergebracht in acht modern in gerichte bureauwagen6, waarin vele schrijf machines; telefonen, rinkelen den geheelon dog. Telogrammenjongens komen en gaan. Vast aangcsteldon reizen in Spanje, Ita lië, Frankrijk, België, Duitschland, Luxem burg en bereiden daar nieuwe tournee's voor; maanden en jarenlang voor dat Gleich daar begint. Zeven man zijn ononder broken in het propagandabureau aan den arbeid, om het contact met de pers der geheele wereld tc onderhouden. 5000 6tuks drukwerk en zakenbrieven verlaten elko weck deze wagens, terwijl nog dc bureaux voor verkeer, recht, verzekering, inkoop, transport en boekhouding apart zijn, maar een even groote dosis werk verzetten. En dat alles in zeven levende talijn. Babylon in zakformaat Mijn bijzondere opmerkzaamheid had nog een klein zilveren fluitje, dat op dc donker gebeitste schrijftafel lag en waar mee Gleich opvallend vaak speelde. „Wat dat voor een doel heeft, zult u direct zien" zei Gleich cn drukte maar weer eens op hot kleine knopje. De heer Stos6 kwam binnen. „Breng u den heer naar Ix)ge èèn rechts 1" „Jawohl Herr Direktor". Van deze plaats af leerde ik het kleine zilveren fluitje ken nen, het is voor de regie in de tent, wat het belletje voor de buiten-regie is. Wanneer het klinkt, dan springt, als door een wesp gestoken iets vreemds twee- of vierbecnig in de hel verlichte arena en vormt zich tot een tableau, wilde ongedwongen scènes of zenuwopwindende sensatie, die ook u bij Gleich ondergaan zult, lezer. Na afloop sprak ik den commandeur nog, toen de onoverzienbare monschenmossa door dc licht uitstralende poort de 6tillo donkere straten op ging. „Nu, wat zegt u ervan?" Ik antwoordde confuus, verwisselde kameelcn met Amerika en haalde het witte drukbclletjc en olifanten door elkaar. „Hot is heel eenvoudig" klopte mij de commandeur lachend op den schou der. „Koopt u een circus, een elcctrischc bol cn een fluitje en u kunt het ook." „Nee, mijnheer de directeur antwoordde ik met allen nadruk, en dat was het eenige „neen", dat ik hij deze buitengewone „five o' clock" gehoord heb.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6