AMER5FOOBÜTSCH DAGBLAD ZAL LONDEN TOCH SUCCES BRENGEN? Donderdag 23 Juli 1931 .DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 20 OVEREENSTEMMING VOOR EEN RAPPORT DE DUITSCH-NATIONALEN CONTRA BRUNING DERCE BLAD DE BELASTING OP BUITENLANDSCHE REIZEN HOOVERS NIEUWE PLAN Het einde der besprekingen in 't ziekt? HERSTEL VAN HET VERTROUWEN NOODZAAK NEDERLAAG VAN HET ROODE LEGER Voor principieele aangelegenheden 1 heeft men thans geen tijd. Leidende rol van Stimson Londen, 22 Juli. (V.D.) Na de confe rentie van hedenmorgen werd het volgen de officieele communiqué uitgegeven: De internationale conferentie zette he denmorgen te tien uur in het Foreign Of fice de besprekingen voort en beraadslaag de over de methoden voor het herstel van vertrouwen in de stabiliteit van de Duit- sche financiën door internationale samen werking op de basis van het rapport van de commissie van ministers van financien. Men heeft daardoor eenigen vooruitgang bereikt en een aantal technische kwesties werd ter behandeling voorgelegd aan de ministers van financiën, die vanmiddag over deze kwesties zullen vergaderen en hun rapport morgen aan de plenaire con ferentie voorleggen. Do situatie te Londen iets gun stiger. De onderhandelingen der plenaire zit ting ter Londensche minister-conferentie hebben Woensdag een wending genomen, die algemeen door de deelnemers gunstig wordt beoordeeld. Tijdens do zitting, die drie uren duurde, is men er in geslaagd het er over eens te worden dat het buiten het kader der con ferentie zou vallen, indien zij zich met principieele aangelegenheden zou gaan be zig houden. Dit zou te lang duren en aangezien de huidige toestand spoed vereischt, heeft de conferentie haar geheele werkzaamheid ge concentreerd op de kwestie van de Duit- sche credieten en op het verdere verloop der zaken Bij de onderhandelingen speelde de Ame rikaansche 'staatssecretaris van buiten landsche zaken, Stimson, een leidende rol. Zijn bemoeiingen waren volkomen con structief Zij sloten aan bij een document dat aan de plenaire bijeenkomst door do commissie van ministers van financiën is voorgelegd. In den aanhef van dit document wordt algemeen gewezen op de noodzakelijkheid, dat de handhaving der financieele stabi liteit van Duitschlind van essentieel be lang is voor de geheele wereld en dat de afzonderlijke staten bereid zijn tot samen werking. Na afloop der bijeenkomst legde Dr. Cur- tius er speciaal den nadruk op, dat de beweringen, volgens dewelke Frankrijk niet geïnteresseerd zou zijn bij de kwestie der crcdiet-opzeggingen, volkomen onge motiveerd zijn. Volgens de mededeelingen van Dr. Cur- tius betroffen de onderhandelingen drie aangelegenheden: 1. De verlenging van het crediet van 100 millioen p. et. voor de Rijksbank. 2. Het tegengaan van het terugtrekken van particuliere saldi. 3. De kwestie van een nieuw krediet op korten termijn aan Duitschland. Ten aanzien van het eerste punt was men het er algemeen over eens, dat het crediet verlengd kan worden. Ook nopens het laten staan der saldi in Duitschland is algeheele principieele overeenstemming bereikt. De commissie der ministers van financiën zal een desbetreffend ontwerp moeten uitwerken. Aangezien de uitvoering van het gehee le plan in détails op technische moeilijk heden stuit, werd voorgesteld een bizon- dore commissie van bankiers te benoemen, die bestaan zal uit vertegenwoordigers der centrale banken, met medewerking van de Bank voor Internationale Betalingen, die de voorstellen welke door de regceringen zullen worden gedaan, zal uitvoeren. In Duitsclie kringen wordt het weneche- lijk geacht buitenlandscho bankiers uit te noodigen naar Berlijn te komen, ten einde zich ter plaatse op de hoogte (e stellen van het Duitsche financieele en economi sche leven. Dr. Curtius legde er den nadruk op dat de bankierscommissie in geen goval het karakter van een conlrólc-commissie mag dragen. Ten aanzien van een nieuw herdiscon- tocrediet aan de Rijksbank zijn in do zit ting van hedenmorgen geen nieuwe be sprekingen gevoerd. Deze aangelegenheid werd naar de commissie van ministers van financiën verwezen. Stimson over het verloop der onderhandelingon. De Amerikaansche Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Stim60n heeft ten STiMSON aanzien van do onderhandelingen der ple nairc conferentie, welke hedenmorgen heeft plaats gehad, het volgende verklaard: Er is werkelijke voortgang gemaakt en de hoop bestaat, dat de Conferentie Don derdag haar werkzaamheden zal beëindi gen. De aandacht van allo deelnemers der conferentie heeft zich geconcentreerd op de voorsteden die een rrv.'golijke actie aan Duitschland be oogen. Stimson zette vervolgens uiteen dat zijn dementi no Dcii6 de nieuwe voorstellen van Hoo ver in werkelijkheid niets meer zijn zou dan een kwestie van interpretatie. Het gaat in feite niet om nieuwe voorst ellén. Mij heeft slechts dezelfde voorstellen ge steund die hij reeds in Parijs heeft gemaakt, liet z.g. nieuwe voorstel van IToovcr is niets meer dan een uiteenzetting van Hoover's standpunt, zonder in het bizonder te refe- rocrcn aan de gebeurtenissen ter Conferen tie. In werkelijkheid betreft het in het ge heel niet oen Amerikaansch voorstel, aan gezien de Kngelsche en Amerikaansche plannen parallel loopen Wat de conferentie betreft, de voorstellen zijn door Macdonald ingediend. Een 6arnon hangend plan is formeel nog niet ter sprake gebracht. Voorts verklaarde Stimson, dat de con ferentie zich er slechts mede bezig houdt het gat te stoppen van het vat en het zich daarin bevindende water te redden voor men nieuw water in het gat giet. Thans wordt niet meer onderhandeld over ere die ten op langen termijn. Dat kan later gebeu ren. Bij de conferentie gaat het om een groep ministère aan een Rondo Tafel, die de tijdelijke financieele behoeften van Duitschland nagaan. Au fond betreft het een bankiersaangelegenheid en het is mis schien slechts een toeval dat politici bijeen zijn geroepen en dat zelfs waarschijnlijk om dat zij op het oogenblik ter beschik king zijn. Het is het beste de toekomst over te laten aan de bankiers. Overeenstemming omtrent een rapport. Na de vrij langdurige bijeenkomst der ministère van financiën, welke plaats had in het ministerie van buitenlandsche zaken, werd hedenavond een communique ver strekt, waarin verklaard wordt dat over eenstemming was bereikt nopens de voor waarden van een rapport dat morgen ter goedkeuring aan de plenaire zitting zal worden voorgelegd. De heden bereikte overeenkomst der ministers van financiën. Londen, 22 Juli (V.D.) In zake de door do ministers van financiën heden bereikte overeenkomst wordt nog gemeld, dat zij een accoord gevonden hebben over de vol gende punten: Zij zullen aanbevelingen doen voor stap pen, te nemen door een bankconsortium, dat het bestaande crediet op korten termijn moet stabili6eeren, en een crediet aan de Rijksbank van 25 millioen voor den tijd van 90 dagen vernieuwen. Zij meenen Duitschland alleen te kunnen redden Berlijn, 21 Juli. (V.D.) De Duilsch-na- tionale rijksdagfractie deelt over haar zit ting in den rijksdag mede, dat, nadat ken nis genomen was van een uitvoerig refe raat van den partijvoorzitter dr. Hugen- berg, twee moties werden aangenomen. In de eerste motie wordt critick geoefend op de regeering-Brüning en vastgesteld, dat slechts een scherpe en snelle wending van do Duitsche politiek in het vaarwater van do nationale oppositie werkelijke verbete ring, in het bijzondc* de overwinning van de werkloosheid en van de crisis in hot crediet- en valutawezcn, kan brengen. Met klem wordt geconstateerd, dat bui tenlandsche crediethulp niet noodig is en dat, wanneer Duitschland wil, het op eigen kracht den toestand meester kan worden. Er is geen aanleiding tot vertwijfeling. De toestand is duidelijk en eenvoudig, wanneer men slechts den Marxistischcn bril afzet. Do tweede motie keert zich in scherpe termen tegen het verbieden van rechtsge- richtc kranten. De desbetreffende nieuwe noodverordening wordt o.a. vergeleken mot de Russische perswet van 1865. DE FRANSCHE CONSUL-GENERAAL GESTOKEN. Londen, 22 Juli. (V. D.) Naar eerst thans bekend wordt is de plaatsvervangen de consul-generaal van Frankrijk Dinsdag in zijn bureau door een uit Sicilië afkomsti gen student, wien hij, naar 't schijnt, gewei gerd heeft geld te geven voor de terugreis naar zijn geboorteplaats, met een zakmes aangevallen en vrij ernstig aan den hals verwond. De dader is ter beschikking der politie gesteld. Wie daarvan worden vrijgesteld Berlijn, 21 Juli (V.D) Hedenavond zijn de bepalingen bekend gemaakt betreffende de heffing van 100 mark op de visa voor buitenlandsche reizen. Hierin wordt be paald. dat deze- heffing kan geschieden door iedere instantie, die paspoorten uit geeft. Aan de grens moet b0% meer, dus 150 Mark, worden betaald, wanneer niet bij bovengenoemde overheid de 100 Mark ge stort zijn. Deze toeslag zal van 30 Juli a.s. af worden geheven. Deze heffing voor buitenlandsche reizen zal niet gedaan worden bij overschrijding der grenzen voor het kleine grensverkeer, bij emigratie, wanneer \v2rk gezocht wordt in het buitenland of wanneer in het buiten land werk verricht moet worden en even min van het personeel van transportonder nemingen. Van kinderen beneden 15 jaar, die in gezelschappen tot herstel van ge zondheid de grens overschrijden, wordt het begeleidend personeel van de heffing vrij gesteld Voorts behoeft deze heffing niet be taald te worden voor reizen, die wel is waar zich over buitenlandsch gebied uit strekken. maar in Duitschland beginnen en eindigen, voor zoov?r het verblijf in het buitenland buiten het gebruikte vervoer middel niet langer dan 12 uren duurt. Ook zijn vrijgesteld zakenlieden en hun em ployés, voor zoover het reizen betreft, waar van officieel is vastgesteld, dat ze commer cieel noodzakelijk zijn. Verder worden vrijgesteld zij, die naar de afgestane gebieden reizen om familieleden te bezoeken in dringende gevallen als ziekte en overlijden. Varder zijn vrijgesteld pa tiënten en kweekelingen van Duitsche in richtingen te algemeenen nutte in Zwitser land, sanatoria c.d. Wie aanspraak maakt op vrijstelling, moet kunnen aantoonen onder een van bo vengenoemde groepen te vallen. Oostenrijksche bezwaren. We en en, 21 Juli. (V.D.) Heden hebben vertegenwoordigers van verschillende bij het vreemdelingenverkeer geïnteresseerde bonden een bezoek gebracht bij bondskan selier von Buresch om hem den moeilijken toestand uiteen te zetten, waarin het vreem delingenverkeer is gekomen door de nieu we Duitsche heffing op buitenlandsche rei zen. De bondskanselier verklaarde, dat hij zoowel persoonlijk als door den gezant te Berlijn stappen had gedaan Tot dusverre hebben deze stappen echter nog geen positief resultaat gehad. Ten slotte 6prak de bondskanselier do hoop uit, dat te Berlijn misschien toch nog een weg zal kunnen worden gevonden om de ern stige uitwerking van do nieuwe heffing op het Oostenrijksche vreemdelingenverkeer op te heffen. TER HERINNERING VAN ANDRÉ EN ZIJN MAKKERS. Kopenhagen, 21 Juli (V.D.) Op het Witts Eiland werd bij het bivak van André door de Almannexpsditie een gedenksteen onthuld, uitgevoerd in beton en ijzer Op den gedenksteen is een bronzen plaat aan gebracht, die de namen André, Strindbcrg en Frankel draagt. HUISZOEKING IN HET LIEB- KNECHTHAUS. Berlijn, 21 Juli (V.D.) Hedenmiddag om twee uur werd een aanvang gemaakt met een huiszoeking in het Liebknechthaus aan den Bülow-Platz. Hierbij waren vele politie agenten aanwezig. De oorzaak der huiszoe king ligt in do indertijd tegen de rijks weer gerichte brochure van de communisten. De communistische landdagafgevaardigde Gohlke werd gearresteerd. Het onderzoek is nog in vollen gang. DE TELEFOONSTAKING DUURT ONVERMINDERD VOORT. Nieuwe arrestaties. Madrid, 22 Juli. (V. D.) In den afgc- loopen nacht hebben de ongeregeldheden in de provincie Scvilla voortgeduurd. Bij een poging het telefoonkantoor to Coria del Rio te bestormen, werden drie personen gedood en talrijke anderen gewond. Bij botsingen te Dos Hermanns werden ongeveer 20 personen zwaar gewond. Te Utrera is een Duitsche communist ge arresteerd. Te Madrid zijn talrijke syndicalisten ge arresteerd, toen bekend werd dat do syndi calisten een algcracene staking voorbereid den. De Amerikaansche bankiers staan achter hem. Washington, 22 Juli. (V. D.) In re geeringskringen verluidt, dat de Ncw-York- sche bankiers accoord gaan met de verlen ging van credieten op korten termijn aan Duitschland, voor het geval de geldschie ters in de andere landen een gelijke actie ondernemen. De bankiers der Vcrcenigde Staten stellen zich hiermede achter het nieuwe voorstel van Hoover De gedelegeerden morgen op een tea. L o n d e n 2 2 J u 1 i. (V. D.) Bij het einde der zitting van hedenmiddag verluidde in Duitsche kringen dat de onderhandelingen der ministers van financiën tot een zeker voorloopig resultaat hebben geleid. De Engelsche koning heeft de gedelegeer den ter Londensche ministersconferentie uitgenoodigd Donderdagmiddag te Buc- kinghampalace een teaparlij bij te wonen, welke om half vijf zal aanvangen. Ook dit feit zou duiden op een zekere beëindiging der conferentiewerkzaamheden. Italië en de onderhandelingen te Londen. Rome. 22 J u 1 i. (V. D.) Het Duitsche voorstel voor een groot crediet op langen termijn heeft in Italië niet veel instemming gevonden, aangezien men hier van meening is dat een noemenswaardig crediet op lan gen termijn voor Duitschland niet zonder langdurige politieke voorwaarden tegenover Frankrijk zal zijn te verkrijgen. Macdonald en Henderson waar schijnlijk Vrijdag naar Berlijn. L o n d e n 2 2 Juli. (V. D.) In conferen tiekringen rekent men erop, dat de confe rentie morgenavond gesloten zal worden. Dr. Curtius deelde mede, dat het bezoek van Macdonald en Henderson aan Berlijn waarschijnlijk op Vrijdag a.s. zal plaats vin den. Henderson zal waarschijnlijk met den zelfden trein als de Duitsche delegatie naar Berlijn terugkeeren, terwijl Macdonald er de voorkeur aan zal geven te vliegen, zoodat hij waarschijnlijk reeds Vrijdagavond op Tempelhof kan worden verwacht Dr. Curtius heeft ook den Amerikaan schen staatssecretaris Stimson voor een be zoek aan Berlijn uitgenoodigd. In Duitsche kringen acht men het ten zeerste wcnsche lijk dat Stimson zich persoonlijk een beeld van den toestand in Duitschland zal kun nen vormen. Hedenmiddag zal nog een on derhoud plaats vinden tusschen Curtius en Briand. waarbij verder zal worden gespro ken over de te Parijs begonnen onderwer pen. De opvatting in Ame* rikaansche kringen New York, 22 Juli (V.D.). Terwijl men in politieke kringen zonder onderscheid van partij met het nieuwe Hooverplan accoord ging en hoogstens een waarborg cischte, dat Amerika door zijn hulpverleening niet m Europeesche aangelegenheden zou wor den gemengd, i6 het optimisme na het be kend worden van de Washingtonsche voor stellen en na een nauwkeurig onderzoek daarvan geleidelijk verdwenen. De toonaan gevende financieele kringen staan tamelijk wantrouwend tegenover de voorstellen van president Hoover, om Duitschland door net verstrekken van credieten op korten ter mijn te willen helpen. Men vreest, dat lang niet alle binnen- en buitenlandsche bankiers hiertoe bereid zullen zijn, doch dat vele schuldeischers de gelegenheid zullen gebrui ken om hun eigen credieten op korten ter mijn op te zeggen, nog afgezien van het gevaar, dat na afloop van den voorloopigen beschermingstermijn een massale opzegging van credieten zou kunnen volgen. Gunstiger staat men reeds tegenover liet denkbeeld van het doen van pogingen om het vertrou wen te herstellen. Herstel van vertrouwen zal meer uitwerken dan het omzetten van de credieten op korten termijn in cre dieten op langen termijn. Door herstel van vertrouwen in de credietwaardighcid van Duitschland zullen de kapitalen automatisch terugvloeien. Om het vertrouwen te herstel len, is het beste middel een sterke vermin dering, zoo niet een volledige schrapping, van alle tribuutlasten. Bijna geen enkel bankier van Wallstreet ontkent meer, dat een clergelijko ontwikkeling op den duur niet zal zijn tegen te houden. HET INGESTORTE KERKGEBOUW. Londen, 22 Juli (H.N.) In een bericht uit Lissabon wordt gemeld, dat bij de in storting van het kerkgebouw in Loanda in de Afrikaansche kolonie Angola slechts drie Europeanen en een inlander ernstig gewond zijn. Voorts liepen nog 170 perso nen, grootcndeels inlanders, lichte ver wondingen op bij hun overhaaste viüs.\t ut het kerkgebouw. HONGARIJE EN DE ONTWAPENING. De bewapeniogsverschlllen moeten worden opgeheven. Boedapest, 21 Juli. (H.N.) Het nieu we Hongaarschc parlement is vandaag door den rijksbestuurder Horthy geopend met een toespraak, waarin in de eerste plaats voldoening wordt uitgesproken over het plan van president Hoover. Slechts een vredelievende samenwerking der volken, al dus heet het verder, kan de rnenschheid uit de tegenwoordige economische crisis bren gen. Deze vredelievende samenwerking cischt ook, dat het thans nog bestaande onderscheid in den stand van de bewape ning wordt opgeheven. Hongarije ziet dan ook de aanstaande ontwapeningsconferentie vol vertrouwen tegemoet. In het nieuwe parlement, dat einde Juni gekozen werd( hebben de oude regeeringspartijen weer de meerderheid. Zij beschikken over 191 zetels, terwijl de oppositie 51 zetels heeft. Aan beide zijden in China meet, dan 4000 dooden. Moskou, 22 Juli. (V. D.) Officieele mededeelingen bevestigen de berichten om trent de nederlaag van het Chincesche roode leger bij de provincie Zuid-Kiangsi. Vol gens deze mededeelingen zijn bij de gevech ten tusschen de Chineesche regeeringstroe- pen en het Chineesche roode leger, aan bei de zijden meer dan vierduizend man geval len. De bevelhebber van het roode leger heeft zelfmoord gepleegd. De nederlaag heeft te Moskou groot opzien gebaard. INCIDENT AAN DE POOLSCHE GRENS Duitscher schiet een Poolsch douanebeambte neer. Glogau, 22 Juli. (V. D.) Aan de Duitsch-Poolsche grens bij Gurenberg heeft een 20-jarige jongeman een Poolsch douane beambte doodgeschoten en zich aangemeld bij de Duitsche politie te Gurehberg. Vol gens zijn eigen verklaring was hij misleid door de duisternis op Poolsch gebied geko men en aangehouden door een Poolsch douanebeambte. Deze wpigerde hem, nadat hij een verklaring had gegeven, weer op vrije voeten te stellen. Vlak bij de Duitsche grens trachtte toen de jongeman zich los te rukken om op Duitsch gebied te vluchten. Toen hij echter zag, dat de Poolsche doua nier zijn karabijn op hem aanlegde, had hij zijn revolver getrokken en twee schoten gelost, waardoor de man gedood werd. Poolsche en Duitsche autoriteiten hebben het onderzoek geleid en de sectie op het lijk van het slachtoffer verricht DE WAARDE DER LUCHT VERDEDIGING. Manoeuvres boven Londen. Londen ,21 Juli. (H N.) Maandag nacht heeft tijdens de manoeuvres van de koninklijke luchtstrijdkrachten een lucht aanval op Londen, „de hoofdstad der rooae partij", plaats gehad, welke uitgevoerd werd door bombardeervliegtuigen van de blauwe partij. Door de ongunstige weers omstandigheden werden de moeilijkheden van de manoeuvres nog vergroot. Verschei dene aanvalers werden door de roode ver dedigers ingehaald met het resultaat, dat volgens den scheidsrechter eenigo vliegtui gen als vernietigd moesten worden be schouwd, terwijl andere geoordeeld werden een noodlanding te hebben moeten maken. Voorts stelde de scheidsrechter vast, dat twee bombardeervliegtuigen doorgedrongen waren tot de regeeringsgebouwen en 2 ton bommen hadden laten vallen, waardoor natuurlijk altijd verondersteld grooto schade aan de regeeringsgebouwen aange richt was. Later werden zes bombardeer- oskaders door de roode strijdkrachten ach terhaald en in een gevecht gewikkeld. De manoeuvres, waarvan het doel is de waar de van de luchtverdediging van Londen vast te stellen, zullen vannacht worden voortgezet. DE LAATSTE VOORBEREIDINGEN VOOR DEN POOLTOCHT. Fr ie d ri ch.sh af e n, 2 2 Juli. (V. D.) Tn den hal van de Luchtschepcnwcrf te Friedrichshafen hecrscht grooto bedrijvig heid. De zoon van dr. Eckencr is mede aan wezig om de beëindigde werkzaamheden to controleeren. Aan boord zijn reeds 600 K.G levensmid delen geladen, benevens alle poolequipe- menton, voorts 12- sleden en 72 zeildoektln- ten, 5 vouwbooten, 2 kajalcts. ijshouweelen en jachtgerei, bcnzinckooktocstcllen en vele andere voorwerpen, die onmisbaar zijn voor een tocht in het Poolgebied. NIEUWE REGEERING IN CHILI. L o n d e n 2 2 J u 1 i. (V. D.) Naar uit San tiago de Chile gemeld wordt, heeft Senor Garces, de president van de Centrale Bank van Chili een nieuwe regeering geformeerd. Handhaving van den gouden standaard en van de constitutioneele orde zijn de voor naamste punten van zijn program.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9