PROF. MR. M. W. F. TREUB OVERLEDEN DE OVERBRENGING VAN IEPZIEKTE A. H. VAN NIEUWKERK N.V. GENIAAL STAATSMAN Man van ongekend initiatief Havik 41 - Tel. 292 DE HUURDERRELLETJES TE ROTTERDAM Vragen van het raadslid Luhrs DE ROL VAN IEPENSPINT- KEVERS Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE In de oorlogsjaren tweemaal minister van financiën 's G r a v e n h a g e, 21 Juli. Heden is hier ter stede in den ouderdom van 72 jaar overleden prof. mr. M. W. F. Treub. Marie Willem Frederik Treub werd 30 November 1S5S te Voorschoten geboren, waar zijn vader burgemeester was en waar bil met Zijn, later eveneens tot groote be kendheid gekomen broers Melchior en Hec tor, zijn jeugd doorbracht. Hij bezocht er do lagere school, volgde te Leiden de les sen aan de H.B.S. en wijdde zich daarna aan den administratieven arbeid. Hij werd candidaat notaris, doch werkte tevens voor het staatsexamen, dat hem in 1SS1 toegang gaf tot de universiteit te Leiden, waar hij rechten studeerde. Tot zijn candidaats- examen bleef hij daar, vervolgens ging hij een semester naar Parijs, deed zijn docto raal examen te Amsterdam en promoveer de don 31en Maart 1885 te Utrecht op een proefschrift, getiteld: Ontwikkeling en ver band van de rijks-, provinciale- en ge meentelijke belastingen in Nederland een verhandeling, waarvoor hij In September 1883 door dezelfde universiteit met een gouden medaille was bekroond. Nog vóór zijn promotie had hij zich te Amsterdam gevestigd, waar hij in September 1885 werd toogclaten als privaat-docent voor het no tariaat en het fiscaal recht aan de ge meente-universiteit. Hij 6tichtte er een no- tarisschool en redigeerde van 18S7—1897 het Weekblad voor Notarisambt en Registra tie. Ook aan het maatschappelijke en poli tieke leven in de hoofdstad nam hij spoe dig ijverig deel. In 1889 werd hij tot lid van den gemeenteraad gekozen en twee maanden later benoemde de raad hem tot w-ethouder, in welke functie hij de porte feuille van financiën kreeg. Op 23 November 1896 aanvaardde Treub het hoogleraarsambt aan de Amsterdam- sche universiteit, om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en statistiek. De rede, waarmee hij zijn ambt aan vaardde. was getiteld: De ontwikkeling van de staathuishoudkunde tot sociale econo mie. Reeds lang vóór zijn professoraat was Trèub ook op het gebied der Iand6politiek opgetreden. In 1891 werd hij in het district Schoterland gekozen tot lid der Tweede Kamér, doch hij aanvaardde zijn mandaat niet. Toen hij iii 1904 opnieuw werd geko- zijn/ nu voor Assen, legde hij zijn haog- leeraarschap neer en deed zijn Intrede in da Tweede Kamer. Hij bleef Kamerlid tot 1913 en legde toen zijn mandaat neer in verband met een ge schil met aen Vrijzinnlg-DemOcratischen Bond over het staatspensioen. In het kabinet-Cort van der Linden kreee Treub de portefeuille van landbouw, nij verheid en handel, welke hij behield van 19 Augustus 1913 tot 24 October 1914, toen hij minister Bertling opvolgde als minister van financiën. Hij trad af op 8 Febr. 1916 wegens het aannemen van een motie- Schaper, houdende afkeuring van het ver band, gelegd tu3schen ontwerpen ouder domsrente en pensioenbelasting. Hij werd opgevolgd door prof. dr. A. van Gijn. Na diens aftreden als gevolg van een verschil met den ministerraad over zijn verantwoordelijkheid in verband met de cri6is-uitgaven, trad prof. Treub weer in zijn plaats. Van 22 Febr. 1917 tot 9 Septem ber 1918 bleef hij in het kabinet Als mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt door belangrijke noodmaatregelen in oorlogstijd. Op zijn initiatief kwam het Nat. Steuncomité tot stand. Tijdens zijn tweede ministerschap van Financiën gaf hij den stoot tot de stichting van Je N. U. M. Op politiek gebied deed prof. Treub zich gelden door de stichting van den Economl- schen Bond in 1018, voor welken bond hij in dat jaar in de Tweede Kamer werd ge bracht en die later met eenige andere par tijen in den Vrijheidsbond overging. Prof. Treub was omstreeks 1907 lid van den Haags'chen Raad. Na den oorlog had vooral N'ed.-Indië zijn groóte belangstelling. In November 1921 werd hij tot voorzitter van den Onderne- mersraad voor Ned.-Indië benoemd en nog maar kort geleden, op 1 Mei van dit jaar, trad hij eigener beweging als zoodanig af, om plaats te maken voor een jongere kracht Als zijn opvolger werd mr. Trip benoemd Nadat prof. Treub in 1922 een reis naar Indië had gemaakt, wijdde hij zien aan de voorbereiding van de sticlUjng der Indologische faculteit aan do univer siteit te Utrecht. Prof. Treub was commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, groot-officier van het Legioen van Eer, grootkruis in de Da- nebrog-.orde en grootkruis In de Kroonorde van Italië. Prof Treuh heeft verleden week een ern stige opératie ondergaan, die zijn leven niet heeft kunnen redden. Hedenavond is hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden Waar en wanneer de begrafe nis zal plaats hebben, is nog niet vastge steld. Uit het bovenstaande summlero levens bericht treedt duidelijk naar voren, welk een' beteekenis deze figuur voor ons poli tieke en economische leven heeft gehad. Wij- zullen vanavond die beteekeni6 nader toelichten Wij mogen nu echter reeds vaststellen, dat in Treub een onzer grootste politici, een der merkwaardigste geesten uit de jongste geschiedenis van ons land Is heen gegaan. Wat hij deed, deed hij in het gróót Naast wat hij op politiek gebied volbracht, moet nog gewezen worden op hetgeen hij in menige vereeniging deed, waarin hij een leidende functie bekleedde. Waar hij kwam onmiddellijk zette hij zijn per soonlijk 6tempel op den kring en op het werk. Zijn genialiteit stroktc zich uit op alle gebied. Een aardig staaltje is het volgen de. Eenige jaren na den oorlog werd oen Nederlandsche tentoonstelling gehouden in Kopenhagen, die Treub officieel zou ope nen, o.m. in tegenwoordigheid van den Deenschen Koning Hij heeft het toen on- dornomon in drie maanden tijds de Deen- CONGESTIES, hartbeklemming, be nauwdheden, angstgevoel, prikkelbaarheid der zenuwen, migraine, zwaarmoedigheid, slapeloosheid kunnen door het gebruik van natuurlijk „Franz-JoseP-bitterwator spoe dig overwonnen worden. Bij Aoolh. en Drog. verkrijgbaar. PROF. TREUB sche taal te leeren, en de Denen waren vol lof over zijn correcte uitspraak. Niemand had 't hem in dit polyglotte land kwalijk genomen als hij zijn toespraak in het Fransch, Engelsch of Duitsch uitgesproken zou hebben, maar Treub prefereerde bet Deensch. Dit kleine geval typeert denman, die voor geen obstakel uit den weg ging. In verband met zijn scherpen, helder zienden geest, doen vele verhalen en anec doten do ronde. Wanneer in een vereeni ging een moeilijke kwestie hangende was, waarover dikke dossiers volgeschreven wa ren, en Treub, niet op de hoogte, moest zich A bout portant inwerken, dan 'was hij in een ommezien klaar, en greep niet al leen den kern, maar vond ook al spoedig een oplossing. Spelenderwijs maakte hij zich van de lastigste problemen meester. Maar ook tegen werk, hard en lang wer ken, zag hij niet op. Zijn Memoires, de laatste maanden in de H. Post gepubliceerd legden daarvan overvloedig getuigenis af De lange lijst geschriften doet het niet minder. Wij noemen een critische studie overhel wijsgeerig-economiscli stelsel van Karl Marx, Hoofdstukken uit de Geschiedenis der Staathuishoudkunde, zijn boeken over den oorlogstijd, Indië's Toekomst, en een lange reeks publicaties in allerlei tijd schriften, waarvan hij redacteur of mede werker was. Een groot redenaar voor de massa is Treub niet geweest; maar een suggestief spreker voor kleineren kring was hij in hooge mate. Zijn altijd subtiel betoog werd gedragen door een sterke overtuiging en een diep-geankerdo kennis. Talrijk zijn de veranderingen geweest en vaak fundamenteel! die zijn politie ke en economische inzichten hebben door gemaakt. Eigenlijk moduleerde hij voort durend. Het pleit voor zijn karakter, dat hij zijn meeningen ondanks dat nooit on der stoelen of banken stak Die modulaties zag hij zelf als groei, en hij wa6. op elke nieuwe gevechtsstelling, de strijdbare, die geen tegenstander, waar ook, vreesde. HET DREIGENDE CONFLICT BIJ TAPIJT. FABRIEKEN. Rijksbemiddelaar roept partijen op. De rijksbemiddclaar de heer H. A. van IJsselsteyn heeft de partijen, betrokken bij het dreigende conflict bij de Koninklijke Vereenigdc Tapijtfabrieken te Rotterdam, Moordrecht en Deventer en bij de firma Iloymeyer te Apeldoorn, opgeroepen voor een bespreking tegen as. Woensdag op het departement van arbeid, handel en nijver heid. Deventer, 24 Juli. Hedenavond verga derden de arbeiders van de Vereenigde Ta pijtfabrieken aangesloten bij de textielar- bcidersbond „De Eendracht". Door den bondsvoorzitter werd mededecling gedaan van de besprekingen der conferentie te Til burg. Do houding van het bondsbestuur werd goedgekeurd. De vergadering was van meening dat do voorgestelde 10% loonsver laging niet kan worden aanvaard. Voorts stelde men zich op het standpunt dat de aangekondigde loonsverlaging de crisis niet kan verhelpen. TREINVERTR AGING. Kinderen leggen een ijzeren staat op de rails. De trein Den Bosch—Nijmegen, die Woensdag om 19.19 uit don Bosch vertrekt, had voorbij Orthcn eenige vertraging, door dat de machinist een ijzeren 6taaf op de rails ontdekte. Gebleken is, dat twee spe lende kinderen dien daar hadden neerge legd. VRAAGT UWENnjPj?' WINKELIER OF NV NULSKO raw. AMERSFOORT PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH. MASSA'S SCHILLETJE alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Onwe Duijs" A t 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij ln Gedistilleerd Communsten probeeren weer een goede beurt te maken! Rotterdam, 24 Juli. Hodcn is het in de omgeving van de Aert van Nesstraat wel druk geweest, doch nergens is deze drukte overgeslagen in incidenten. Het pu bliek heeft zich rustig gehouden, al was er wel den ganschen dag belangstelling. Van avond is er echter in het Verkooplokaal op den Goudschen singel een vergadering, die door de communisten is uitgeschreven, en waar de huurkwestie zal worden bespro ken. Daar zal het „arme slachtoffer, kame raad Groeneveld", zooals de communisten zeggen, ofschoon Groeneveld een rustig man was, die nooit met hen iets te maken heeft gehad, ook wel weer handig worden uitgespeeld tegen de „politierabauwen", zoodat het niet onmogelijk is dat het na af loop tot demonstraties zal komen. Die vrees is te meer gerechtvaardigd, waar de huisbaas, die min of meer de aanleiding is geweest tot deze geschiedenis, in de onmid dellijke nabijheid van het Verkooplokaal woont. Wanneer het tot dergelijke demon straties komt, dan zal het-niet anders kun nen of de politie zal haar lijdzame hou ding moeten laten varen en wanneer er een maal weer eens geslagen is, dan heeft men den smaak beet. Met al de gevolgen van dien Hot raadslid Luhrs (s-d.a.p.) heeft eenige vragen tot B en W. gericht betreffende de gebeurtenissen van de laatste 'dagen, waar bij hij tenslotte vraagt ef in deze dingen geen reden ligt om in den vervolge in deze en sootgelijke gevallen, maatregelen te tref fen dat het gebruik van vuurwapens onnoo- dig is. b v. door het gebruik van waterstra len. Nader wordt gemeld: De door de communisten uitgeschreven vergadering in het verkooplokaal aan den Goudschen singel was door een duizendtal personen bezocht. Na afloop trokken deze menschen in optocht naar de Aert van Nes straat en den Coolsingel. Do politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen cn maande steeds tot doorloopen aan. Op den Coolsingel zag de politie zich tenslotte genoodzaakt de demonstranten uiteen te jagen, toen weer met steenen werd gegooid. Verdere botsingen hebben echter niet meer paats gevonden, zoodat van een rustigen dag kan worden gesproken. POGING TOT INBRAAK. Lezing van den heer J. J. Fransen uit Arnhem, ter gelegenheid van de Landbouwweek Een parasiet van de bloemluis Wageningon, 24 Juli. In den voormid dag van Vrijdag worden voordrachten ge houden vanwege de Nederlandsche Plan- tenzicktenkundige Vereeniging. De heer J. J. Fransen, Arnhem, sprak over: De bestrijding der iepenspintkevers in verband met hun rol bij de overbrenging van de door Graphium Ulmi Scharz veroor zaakte iopenziekte. Wat de oorzaak der iepenzickte betreft, heeft raycologisch onderzoek uitgewezen, dat Graphium Ulmi Schwarz de veroorza ker is. Het bewijs hiervoor berust voorna melijk op de geslaagde infectieproeven van Buisman, door middel van de injectieme thode. De infectie begint in den top der hoo rnen. Graphium is een wondparasict, alleen bij infectie rondom den tak ontstaat acuut afsterven door thyllenvorming. Volgens prof. Roepke komen de .Rcifungsfrass" lit- tcckens van de iepenspintkevers ln aan merking voor het binnendringen van de schimmel. Wollenweber meent, dat de spo ren van Graphium in de popwicg van de iepenspintkever aanwezig is, terwijl volgens Betrom en Frans3cn do kever met zijn Reifungsfrass deze sporen in de wond brengt. Onze iepenspintkevers zijn ln de eerste plaats Scolytus Scolytus en ten tweede Sc. Multistritiatus, Mrsh. Van uit de Reifungs frass loopen de infecliestrepen. De kever infecteert zich in de popwieg, waar da Gra phium fructificeert met de zoogon. coremia. De bestrijding van de iepenziekto is moge lijk door bestrijding van de iepenspintko- ver. Zij geschiedt door het beschermen der boomen door gebruikmaking van een in- sectide; proeven met loodarsenaat misluk ten, doordat de kever de bast niet eet. 2e. Het vernietigen der kevers door het oprui men van geïnfecteerde schors en takken door: wateren, begraven van de schors, des- infectie met HCN, desinfectio met CS2, be handelen met andere insectiden. 3e. Het wegvangen der images door middel van vangstammen; 4e. het opruimen van do broedgelegenhcden in het veld en in de op slagplaatsen; 5e. de biologische bestrijding door de natuurlijke vijanden. Dit zijn spechten, mcezen en boomklcvcrs en voorts parasieten, voornamelijk Coeloides scolyti- cida Wesm. De lezing werd door een aantal iantaarn- plaaljes verduidelijkt- Dr. D. L. Elze, Wageningen, sprak over: Do overgang van virusziekten met het zaad, in het bijzonder bij den aardappel. In tegenstelling met andere problemen in verband met de plantaardige virusziekten, is het vraagstuk van den overgang mot zaad niet uitvoerig bestudeerd. Dit valt te erklaren uit het feit, dat bij de eerste goed onderzochte virusziekten deze over gang niet plaats vond, zoo bij mozaik van tabak, van komkommers, biet, spinazie, hoe wel Westerdijk reeds in 1910 voor tomaten- mozaïek, overgang met het zaad vaststelde. Later bewezen Dooiitle en Gilbert voor komkommermozaïck bij de zoogen- „wild- cucumber", dat deze ziokte in dit geval wel met zaad kan overgaan, terwijl uit verschil lende onderzoekingen bleek, dat dit bij linderbloemigen als regel het goval is. Ook voor sommigo andere virusziekten werd overgang met het zaad in meer of minder sterke mate vastgesteld. Op heeterdaad betrapt Amsterdam, 24 Juli. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie zag een tweetal surveiileerende rechercheurs twee mannen binnengaan in perceel Heerengracht 375, in de nabijheid van de Heisteeg in welk pand kantoren zijn gevestigd Het gelukte den re chercheurs het tweetal, oude bekenden van de politic, aan te houden. Zij hadden nog geen gelegenheid gehad iets van hun ga ding buit te maken. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld. DE AARDBEIEN EN WAT ZIJ OP- BRACHTEN. B c v e r w ij k, 23 Juli. Aan de drie Bever uijksche veilingen werden tijdens de jongste aardbeiencampagne aangevoerd 2.459.144 K.G. tegen 2.060.054 K.G. in 1930. De op brengst bedroeg 438.036 tegen 658.318 in het vorig jaar. De gemiddelde prijs was 18 cent per K.G. tegen 31 cent in 1930 en 33 cent per K.G. in 1929. STAKING BOUWBEDRIJF AMSTERDAM De partijen, betrokken bij de staking in het bouwbedrijf te Amsterdam, zijn door den Rijksbcmiddelaar, mr. S. de Vries Czn., opgeroepen voor een bespreking tegen Maandag 27 Juli a.s. op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. HAARWASSCHEN MET BENZINE. Doodelljke gevolgen. Te Hengelo beging mcj. B. de onvoorzich tigheid het haar met benzine te wasschen terwijl een brandend theelichtje in haar nabijheid stond. Op 'n gegeven moment vloog het haar in brand. Op haar hulpge roep schoten buren toe, die door middel van dekens de vlammen wisten te dooven Met ernstige brandwonden werd het slacht offer naar het ziekenhuis overgebracht waar zij is overleden. Voor de virusziekten van den aardappel wordt door Quanjer en door Murphy wol, door Schultz daarentegen geen overgang geconstateerd. Echter niot gecontroleerd door middel van infectieproeven. Daar bij aardappelen ook abnormale niet besmettc- lijko vormen voorkomen, die uiterlijk vcol op virusziekten gelijken, was nader onder zoek gcwenscht. In 1928 werd zaad gewonnen van aucuba- bonte, blndrolziokto en gezonde planten van de soort Paul Kruger en in 1929 in kastjes uitgezaaid. Onder de zaailingen waren een aantal abnormale plantjes. Enkele van deze, zoowel als enkel normale zaailingen werden geënt op gezonde planten, waarbij de toppen van deze gezonde planten ter contróle werden gestekt Van iedore enting waren dus naast elkaar aanwezig do zaai ling, de ent en de contrólestek. Deze planten werden geoogst en de knollen in 1930 uit- gepoot. Het bleek dat alle contrólestckken gezond waren. Hot resultaat was: moederplant aantal entingen aantal ziek nucubabont 11 4 bladrol C 2 gezond 3 4 Deze bcido virusziekten zijn dus met het zaad over te brengen. Er waren echter ook nlet-besmettelljko, abnormale zaailingen. Merkwaardig was, dat do beide bladrol- zieke zaailingen niet als zoodanig waren te herkennen, ze vertoonden geen ziektever schijnselen, waren dus zoogen. „carriers". Dit wijst er op. dat, wanneer men bij het kweeken van nieuwe rassen niet van abso luut gezonde moederplanten uitgaat, de kans bestaat, dat men, ovorigens goede ras- en verkrijgt,'dia een of andere virusziekte met zich dragen, zonder symptomen te ver- looncn en zoodoende een gevaar vormen voor andere rassen. Verschillende vragen uit do vergadering werden door de sprekers beantwoord. Hierna demonstreerde de heer T. A. C. Schoevers een parasiet van do bloedluis. In 1924 kreeg spreker uit Parijs een takje met bloedluis bezet met een parasiet. Met deze parasiet werd een boom met bloedluis in den tuin van den Plantenziektenkundlgen Dienst besmet. Vervolgens werden takjes van dezen boom door het geheele land waar bloedluis voorkwam verspreid. De takjes moeten bij de blocdluiskolonie aan den boom worden gebonden en dan verspreidt zich de parasiet over die kolonie. Op ver schillende plaatsen is dat goed gegaan, ter wijl ook nog gebleken is, dat de parasiet zich zelf gemakkelijk verplaatst. Spr. toonde de vergadering enkele takjes met bloedluis, waarop de parasiet leeft. Het is de meest economische bestrijdings wijze van de bloedluis, n.l. het goedkoopst. De bedoeling is in het najaar geheele boompjes met blocdluiskolonics en parasiet over te brengen naar boomgaarden in ver schillende plaatsen van het land; op deze wijze hoopt men het meeste succes te zul len bereiken. Hierna dankte de voorzitter, de heer Ir. N. van Poeteren, de verschillende sprekers en verdaagde de vergadering tot den mid dag. 28.227 VERKEERSONGEVALLEN IN 1930. Onder de slachtollers 262 dooden. Als uitgave van de vereeniging voor alco- holbestrijdlng bij het snelverkeer (V.A.S.) i6 een brochure verschenen getiteld „Verkeers ongevallen in Nederland 1930". Volgens een statistiek in het boekje voor komende, hadden in 1930 in de 48 gemeen ten boven 20.000 inwoners 284227 verkeers ongevallen plaals. Onder de slachtoffers waren 262 dooden, 1748 ernstig gewonden cn 5370 licht gewon den. In tafel- en divankleeden enorme sorteering. Velvet-divankleed f 13.75. Tafelkleed f 9.75 Tourist; „Is er hier iets de moeite waard om te foto grafeeren?" Provinciaal journalist; „Ik wou U juist vragen of ik een foto van U mocht maken voor ons plaatselijk blad." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6