INDISCHE ONDEROFFICIEREN OP AUDIËNTIE STEUNT DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE A. H. VAN NIEUWKERK N.V. DE HERZIENING DER BEZOLDIGING Een deputatie by den minister DE ST. LAURENSKERK TE ROTTERDAM bij gelijken prijs en kwaliteit. Gij dient hiermede uw land en bestrijdt de werkloosheid! DE DAGERAAD IN LIMBURG Concertgebouw „DE VALK" LUIT. GEN. W. F. POP t MOEILIJKHEDEN PHILIPS BIJ Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Gunstiger salarisregeling bepleit „Aneta-Holland' schrijft ons d.d. 24 Juli: Hedenmiddag te 2 uur is een deputatie der Vereeniging „Ons Allor Belang", welke organisatie ruim 90 pCt van het korps on derofficieren in Indié omvat, door den Mi nister van Koloniën in audiëntie ontvan gen. De bedoeling der onderofficieren was een gunstiger salarisregcling te bepleiten bij de a.s. herziening dor bezoldigingen, omdat tengevolge van de door do Indische Rogoc ring ingevoerde korting op de inkomsten, de gezinsbelangen van de onderofficieren ernstig in het gedrag komen. En dit spreekt te meer als men weet dat de onderofficieren, ton opzichto van gelijk waardige Landsdienaren zooals Politie, Marine, etc. steeds ver ten achter stonden in bezoldiging. Deze achterstand blijkt wol zeer duidelijk uit het feit dat hot bruto inkomen van een korporaal bij den algemeenen dienst der Koninklijke Marino met niet meer dan 6 jaar dienst in Indië rond 300.— bedraagt, daarentegen do bruto maximum-bezoldi ging van een sergeant van het Indisch Le ger met 13 jaar dienst slechts 255— per maand is. Desniettemin gaf de Minister van Defen sie genoemde korporaals in overweging, al vorens hen naar Indië uit to zendon, „dat zij zich rekenschap zouden geven of zij met do bestaande inkomsten als gehuwden kun nen rondkomen". Door de trage bevordering en hot 25 jaar dienen voor het behalen van het maximum pensioen zijn toestanden ontstaan, wclko zich in gconen dcelc aanpassen bij het hui dige bezoldigingsstelsel. Ruim 80 pCt. der onderofficieren zijn ge huwd en de meesten met Hollandsche vrouwen, veelal wonende op eenzame plaat sen in de buitengewesten. Voor dergelijke gezinnon beteekent de korting van 10 pCt. op het salaris niet eon minder ruime behoeftenbevrodiging doch het vorvallen in eon bchooftigon toestand. De onderofficieren zijn dan ook van mee ning, dat een spoedige verbetering van hun bezoldigingsstelsel dringend noodzakelijk is omdat zij als medchandhavers van het ge zag in Indië toch zeker aanspraak kunnen maken op onbekrompen wijzo te kunnen le ven in do tropen. Want, zoolang het in ver band met den aard van het gezaginstru ment in Indië nog noodig worde geacht dat het ovorgroote doel van het onderofficiers korps uit Hollanders bestaat, is het niot te veel geëischt dat deze Landsdienaren on bekommerd hunne velo cn zware diensten kunnon verrlchton. Dit was het eerste onderwerp dat tor audiëntie besproken werd. Vervolgens vroeg de delegatie de aandacht van Zijne Exc. voor een onderwerp, hoewel van secundair belang, toch ook do onderofficieren na aan het hart ligt. En wel het overtochtsregle ment, waarbij do onderofficieren opnieuw in een uitzonderingspositie dreigen te ko men. Onlangs verscheen een bericht in het Alg. Handelsblad bevattende de medcdceling omtrent het reizen per mailboot. In de 2de klasse o.a. was voorgesteld te doen reizen „alle vrouwelijke ambtenaren en de ambte naren met een salaris van 350.tot en met 775.— de Luitonants cn nog werd na der overlegd om de Adjudanten o.o. in de 3de klasse te doen vervoeren". Het meerendeel der Ajudantcn o.o. geniet in verband met hun diensttijd een bezoldi ging van 375.— cn meer. Het is begrijpe lijk dat het den Adjudant o.o. een grievend gevoel moet geven, indien hij met een hoo- ger salaris, dan voor don burgerlandsdie naren wordt vastgesteld, als gevolg van zijn militairen rang, in de derdo klasse worde vervoerd. Deze bepaling zou, indien doorgevoerd, weer alle begrippen van billijkheid geweld aandoen, waarom de onderofficieren dan ook verzochten aan de totstandkoming van de terachterstolling geen goedkeuring te hechten. De deputatie, do Adjudant o.o. J. Schip per en de sergonant-majoor F. Dykslag werden met de meesto welwillendheid door den Minister ontvangen, waarna Zijne Ex cellentie met de grootste aandacht de uit eenzetting van genoemde ondcrwerpon aan hoorde. Toen verzocht werd om de salariskorting voor de O.O. ongedaan te maken in ver band met do geringe draagkracht der sala rissen van die groep Mil. landsdienaren kon Zijne Excellentie hiorop geen pertinen te toezegging doen, voornamelijk omdat ge vreesd werd voor moeilijkheden van de zijde der andere categorie Landsdienaren. Wel beloofde Z.E. over deze kwestie in overleg te treden met den nieuwen Land voogd, daar de salarisaangelegonhcden ge heel door de Indische Regcering behandeld worden. De Minister gaf gedurende het on derhoud toe, dat voor gelijkwaardige func ties, zooals O.O., Politie en Marine inder daad een gelijke bezoldiging wenschelijk ware. Tijdens hot gesprek hotwclk ruim drie kwartier duurde stolde Z.E. verschillende vragen t.a.v. de levenswijze, woningtoestan den, samenstelling van het korps O.O. en duurte op diverse plaatsen. De deputatie verzocht, in verband met den noodtoestand in vele gezinnen der O.O., of Zijne Ex. medoworking wilde vorlcencn opdat do nieuwe salarisregcling spoedig tot stand zoude komen waarbij met de wenschcn der O.O. rekening ware to hou den. Zijne Exc. zeide dat aan de nieuwe rege ling gewerkt werd en beloofde zooveel als in zijn vermogen was hiertoe zijn mede werking te verleenon. Betreffende het reizen per mailboot voor Adjudant O-O. in de tweede klas zeide Zijne Ex. dat deze kwestie nog in overweging was, doch dat zogals de stand van zaken op het moment stond de Adjudant O.O. hoogstwaarschijnlijk in die klas bleef in verband met de geringe accomodatio in de 3de klasse ten opzichto van die der 2do klasse. Na de uiteenzettingen op dit punt aange hoord te hebben cn nadat nog eenige vra gen gesteld waren beloofde de Minister met de wenschcn der deputatie zooveol moge lijk rekening te zullen houden. Tot slot bedankte het oudste deputaticlid den Minister voor de welwillende wijze waarop dit onderhoud was toegestaan en sprak tevens de hoop uit dat deze audiöntie voor het korps onderofficieren niet zonder resultaat zoude zijn, waarop de Minister antwoordde, dat het gesprokene hom inder daad aangonaam was cn beloofde in over leg te treden met den Landvoogd. Tevens dat Z.E. bij voorkomendo gelegcnhoden de deputatie gaarno weder zoude ontvangen. Burgem. en Wethouders willen haar restaureeren wegens bouwvalligheid Voorloopig crediet f 100.000 In do laatste jaren vertoont de toron van de St. Laurenskerk te Rotterdam teekenen van ernstig verval, waaraan met bekwamen spoed paal en perk gestold zal mocte» wor den, wil het bouwwerk niet groot ge\aar loopen. Omdat de toren op de monumenten lijst is geplaatst, zijn B. en W. van mee ning, dat de restauratie niet alleen een stadsbelang is. Zij hebben zich daarom tot rijk en provincie gewend met het verzoek om bijdragen van respectievelijk 50 en 25 pet. der kosten. Het rijk heeft hierop geant woord, dat men eerst de toestand van de fi nancien wil nagaan, doch dat goedgekeurd werd, dat men reeds nu naar een architect wordt omgezien aan wien do leiding kan worden opgedragen. Deze is thans opgedra gen aan Ir. A. v. d. Steur, thans architest bij de gemeentewerken. Gedeputeerden hebben gevraagd om een begrooting, doch het is ondoenlijk op het oogenblik vast te stellen welke de kosten zullen zijn. Niet al leen dat verschillende „herstellingen" van vroeger, die op een van weinig piütoit go tuigende wijze zijn aangebracht, zullen moeten worden verbeterd, maar het is ook zeer goed mogelijk, dat de binnenconstruc- tio op ingrijpende wijze zal moeten worden hersteld. Het werk zal in verschillende sta dia geschieden. Daarvoor zal echter het ca rillon van 39 klokken mot klavier en speel werk naar een lageren, betrouwbaren vloer moeten worden overgebracht. Voorloopig vragen B. en W. voor het eerste jaar aan den raad een rond bedrag van 100.000. Zij achten het n.l. niet verantwoord om te wachten op de beslissingen van rijk en provincie. HET PETITIONNEMENT. Amntcrdam, 25 Juli. Het totaal aantal onderteekcnlngcn van het petionne- ment voor internationale ontwapening van de Ncd. dagblad pers tot heden Zaterdag morgen bij de bladen binnen gekomen, be draagt reeds meer dan 1.700.000. DE KON. FAMILIE IN TIROL. Uit Liens wordt aan het persbureau Vaz Dlas gemeld: Het verblijf der Ncd. Kon. familie wordt over het algemoon begunstigd door rnooi weer. In het begin van dezo weck heeft het geregend doch daarna keerde hot zo merweer terug. H.M. de Koningin gaat veel uit om te schilderen, vaak mot daarmee verbonden autotochten door dezo mooie streek. II.K.H, Prinses Juliana heeft eenige groo- tere autotochten gemaakt, o.a. naar Cor tina, D'Ampezzo, torwljl bozoeken aan Gross Glockener en Heiligenblut nog in het voornemen liggen. Aan het einde van do volgende week zal de Koninklijke familie naar Nederland terug kecren. Van katholieke zijde getoond 'dat men op Dageraad's propa: ganda niet gesteld is In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de aangewezon leider van het „co mité van verweer" te Venlo verwittigd uit Nijmegen, dat de reeds lang aangekondig de propagandatocht van do Dageraad in aantocht was. Direct was Venlo in actie. Alle ledon-vrijwilligcrs kwamen bij elkaar, en ongeveer 4 uur werd do eerste touring car met Dageraadslcdcn tegemoet gereden in de richting Arcon, door oen 30 auto's, met opschriften als: „Christus voor Lim burg" cn „Limburg voor Chrislu6", on „Be smettingsgovaar"! Half Venlo was op de been. De touringcar werd govolgd tot Tcge- len over den rijksweg, alwaar het plaatse lijk comité en honderden inwoners stonden opgesteld, alsmede een 30-tal auto's kris on kras door elkaar, zoodat geen doortocht mogelijk was. In arren moede is de Dage raad langs binnenwegen naar hot station Venlo gereden, steeds door de auto's cn me nigte gevolgd, alwaar men met don trein van 5 uur naar Heerlen vertrok. Een tweodo auto kwam circa half acht te Venlo. Aan de inzittenden werd dezelfde ontvangst be reid. Ook dezo auto moest te Tcgclen we gens versperring van don rijksweg terug, gevolgd door liet comité van verweer. Op de grens van Venlo werd de menigte opge wacht door een inspecteur van politie en agenten per fiets. Voorafgegaan cn gevolgd door ongeveer 10.000 inwoners ging men naar het station Venlo, teneinde om 11.43 naar Amsterdam terug te keeren. Op het station hadden de stationschef en de politie doeltreffende maatregelen genomen voor de orde. Met perronkaarten kwamen echter toch zeer velen op liet perron. De autori teiten scheidden de menschen op het per ron en de wachtkamer 3de klasse bleef voor de Dageraadsledcn, terwijl voor perron kaartjes de 2de klas wachtkamor werd aan gewezen, bewaakt door politie en personeel. Alles blcof rustig. Het comité wachtto hier tot de Dageraad wa6 vertrokken. Ook kwamen Zaterdagmorgen een aantal Dageraadsmenschen per trein to Heerion aan. Een vrij groot aantal politiemannen was op de been. De Dageraadslieden zijn naar het socialistische „Ons Huis" gegaan aan den Valkenburgcrweg. Omstreeks half elf zijn de veertig personen, die in Ons Huis vertoefden, in de richting van het station te Heerlen gegaan. Daar was veel publiek cn politie, benevens de heer van Grunsven, burgemeester van Heerlen. Op een gegeven oogenblik kwam een aantal auto's van het anti-Dagcraad-comilé met do pauselijke kleuren op hun wagens van onder de tun nel uit, uit de richting Sittard. Deze auto'6 zijn door de politie gesommeerd een andere richting te nemen, hetgeen zij ook gedaan hebben. De lieden van do Dageraad vér- spreidden brochures cn zijn gedecltolijk in de richting Eikendorveld vertrokken en ge deeltelijk per tram naar Brunssum gegaan. In Heerlen zelf waren voel ingezetenen met de pauselijke kleuren getooid. (N. R. Ct.). Mevrouwl VOOR DE KOFFIETAFEL: Een heerlijke rolmops, gemarineer. de haring of Bismarck haring. Na tuurlijk van den IJmuider Visclv handel, Utrechtschestr. 40, Tel. 92. NEDERLAND EN BELGIË. Binnenkort officieele bespre kingen. Reeds een paar dagen geleden had de Limb. Koerier gemeld, dat er officieele be sprekingen hadden plaats gehad over de regeling der Nedcrlandsch-Bolgischo kwes tie tusschen dr. II. ColIJn en mr. Er. van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen. Een aantal andere bladen hadden hetzelfde of dergelijke berichten. Titans verneemt het Dagblad van Noord-Brabant „van be trouwbare Nederlandscho zijde", dat dit be richt in zoover juist is, dat er binnen af- zienbaren tijd inderdaad besprekingen tus schen beide genoemde persoonlijkheden zul- lon gevoerd worden. Verder kon het blad „uit zeer goede bron" mededcelcn, dat ook tusschen vertegenwoor digers van het Ncderlandsche departement van Waterstaat cn het Beigische ministorie van Openbare Werken besprekingon wor den gevoerd. NAAR EN VAN INDIE. Het 23e postvliegtuig Is gistermiddag 14.30 uur te Bagdad beland alles wol aan boord. Het 21o retourvliegtuig, Zaterdag te 5.20 uit Medan vertrokken, is Zondag om 9.40 te Calcutta vlot geland. BLIKSEM INGESLAGEN. Mijdrecht, 26 Juli, Tijdens eon kort maar hovig onweer, sloeg Zaterdag de blik sem in do hooiberg van den veehouder Van Eyk te Wilnis. Do brandweer van Wilnis, die vrij spoedig ter plaatse was, slaagde erin de belendcndo boerderij te behouden. UITHEEMSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K B. is aan mr. W. C. Graaf v. Rechte- ren Llmpurg, gezantschapssecretaris te Ber lijn, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis le klasse der Ordo van St. Olaf van Noorwegon cn aan II. B. van Davelaar, tolk 2e kl. te Stamboul, verlof tot het aannemen van het ridder kruis 2e klasse van diezelfde orde. Bij K.B. is aan mr. P. W. J. II. Cort v. d. Linden, algemeen secretaris van het Ver band -van NctL Werkgevers, te 'sJGrauo-v Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. hage verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in do Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho Slowakije; is aan J. Orlow, wonondo to Amsterdam, groothandelaar in Turkscho tabak, vorlof verleend tot het aannomon van zijn benoe ming tot commandeur der Orde van Bur- gerlijko Verdionston van Bulgarije; is aan H. Grasso, directeur der N.V. Gras so's Machinefabrieken te 's Hertogenbosch, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming door den minister van Onder wijs en Schoone Kunsten dor Fransche Re publiek tot ^fficier de l'Instruction publi- que. Oud= Minister van Oorlog In don ouderdom van 73 jaren is te Voor burg overleden de oud-minister van Oorlog do heer W. F. Pop, luit.-gen. b. d. Do thans ontslapen opper-officier heeft ruim 40 jaar deel uitgemaakt van het officierscorps van het Nederlandscho leger. De lo Decembor 1S78 werd hij benoemd tot tweede luitenant cn in 1921 verliet hij den militairen dienst als luitenant-generaal chef van den genera- lcn staf. Gedurende de oorlogsjaren was generaal Pop eerst commandant van de lie divisie te Arnhem, daarna sous-chef van den generalen staf, waarna hij generaal Snijders, toen dezo optrad als opperbevel hebber, opvolgde als chef van den gene ralen staf. Van 31 Maart 1920 tot 28 Juli 1921 heeft generaal Pop als opvolger van jhr. Alting von Gousau als minister van oorlog deel uitgemaakt van het eerste ml- nisterie-Ruys do Beeronbrouck. Hij trad als minister af wegens de verwerping van art. 27 der dienstplichtregeling. Generaal Pop is hoofdredacteur geweest van den Militaire Spectator. Kort na zijn ministerschap volg de de heer Pop mr. P. Rink op als voorzit ter van de Bezuinigingscommissie. Generaal Pop was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en commandeur in do Oranjc-Nas- sau-orde. De teraardebestelling vindt Dins dag a.s. 2 uur op Oud Eik cn Duinen te Den Ilaag plaats. DOODELIJKE AANRIJDING. Sus teren, 24 Juli. Hedenmiddag is al hier de groentehandelaar T. Lcenders, af komstig uit Roosteren, met zijn auto in bot sing gekomen met do tram. Do man werd door rqidden gereden en was op slag dood. IliJ was 45 jaar oud cn gehuwd. Rijkscommissie-ontwapening. De minister van Binnenland6Che Zaken cn Landbouw hoeft met ingang van 1 Juli 1931 aan mr. D. G. W. Spitzon roforondaria bij het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van do Rijkscommis sie voor de ontwatering cn benoemd als zoo danig mr. W. B. J. Buve, werkzaam ter di rectie van den Landbouw te 's-Gravenhagc. EXAMEN HOOFDAKTE. Den Haag. Geslaagd de dames: J. W. M. van der Drilt, Leiden; C. A. van Veen, Voorschoten, M. M. Vermoulen, Bos koop en de heer P. J. Raaphorst, Leiden. Ontslag van honderden werklieden Naar men aan Do Tijd mededeelde, zijn Zaterdag bij de N.V. Philips 900 arbeiders ontslagen. Dit ontslag geldt voornamelijk de apparatenfabrieken, die vermoedelijk binnenkort geheel stilgolcgd zifllen worden. Op do afdeoling Philitofabrick werd het ont slag veertien dagen van to voren aangezegd, waarop de ontslagonon het werk terstond staakten. Do poorten waren echter gesloten en vertrek werd hun niet toegestaan, zoodat de stakers, zooals het Amsterdamsche blad schrijft, den middag ln ledigheid op den fa briek doorbrachten. HET PANORAMA MESDAG 60 JAAR. Den Haag, 25 Juli. Op 1 Augustus a.s. Is het 50 jaar geleden, dat het wolbekende Panorama von Sclieveningen in do Zee straat voor het eerst voor hot publiok toe- gankelijk werd gesteld. Zooals men weet is het Panorama eigendom van een Naam- looze Vennootschap, gevormd door de er, ven van het eohtpaar Mesdag—van Houten, die het langen tijd zelf exploiteerde, doch van 1918 af verhuurde aan den dienst voor kunsten cn wetenschappen der gemeente, die in de bijbehoorendo tentoonstellingsza len het tijdelijk museum voor moderns kunst inrichtto cn sindsdien ook de exploi tatie van het Panorama ter hand nam. VRAAGT UWEtNy~^/ WINKELIER^ of N.V HULSKO tcTTzSo AMERSFOORT DE LEGERREVUE BIJ RIJEN. Rectillcatle. In on6 avondblad van Zaterdag 25 Juli j.l., vierde blad, komt een artikel voor van den heer K. Eijkhout over de logerrevue bij Rijen in 1831. De passage uit dit artikel, dio begint eerste kolom onderaan mot: „Prins Fredcrik had al eens tevergeefs getracht uit te visschon enz." tot en mot tweede ko lom: „der Artillcrio in galop was voorbij gerend'' is geciteerd uit een artikel van den kapitein VV. G. de Bas in het ochtendblad D van Zondag 14 Juni 1931 van do Niouwo Rottcrdamschc Courant. Zeer tot ons leed wezen bleef hier de bronvermelding achter wege. Wij herstellen hierbij deze fout cn bieden de Nieuwe Rottcrdamscho Courant en den heer W. G. do Bas onze vemchuldi- ging aan. BEGRAFENIS PROF. MR. TREUB, Dinsdag te Voorschoten, Het stoffelijk overschot van prof. mr. M. W. F. Trcub zal Dinsdag a.6. des voorm. te half elf per rouwauto van het woonhuis aan den Rijksslraatweg 629 te Wassenaar naar do begraafplaats te Voorschoten wor den overgebracht. VERJAARDAG KONINGIN-MOEDER. Op 3 Augustus gevierd. Blijkens een dezer dagen verschijnenden legerorder wordt de verjaardag van H. M. do Koningin-Moeder dit jaar op Maandag 3 Augustus gevierd. In vorband hiermede wordt op. dien dag mits de dienst zulks toelaat voor militairon en burgerlijke rijksdicnarcn na 13 uur dienst verricht als op Zondagon. Linoleum-Vloerzeilen en Balatum Enorme sorteering en Nieuwste dessins. Advocaat: „Is u er zeker van dat dit de man is die uw auto gestolen heeft?" Getuige: „Na uw pleidooi ben ik er niet eens zeker meer van dat ik ooit een auto gehad liebh" (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6