DE TOLUNIE VOOR HET HOF MOEZELWIJNEN A. Schoterman Zn. PAUL BONCOUR AAN HET WOORD Jhr. van Karnebeek onder de toehoorders MISDAAD IN 'T SPEL? DE TOUR DE FRANCE Utrecht schestraat 17 Telef. 145 SPORT DE JAARVERGADERING VAN DEN U.P.V.B. Voorstellen „Holland" aanvaard BELGIE-NEDERLAND 3-0 Ook de estafetteploeg geslagen A. Magne winnaar Het protocol van Weenen in flagranten strijd met dat van Genève 's-G r a v e n h a g o25 Juli. Voor liet per manente hof van lnternationalo justitlo word gisteren de behandeling van de Duitsch-OostcnHJkscho tnlunic voortgezet. Het woord was tlmns aan den advocaat der Franscho regeering, mr. Paul Boncour. Wij komen er tegen op, zei spr., dat in het protocol van Weenen, de daarin neerge legde overeenkomst niet ondergeschikt is gemaakt aan do goedkeuring van den Vol- konbondsraad. Aan dezo goedkeuring moot elke daad, die de onafhankelijkheid bedreigt, worden on derworpen. Daarom zijn wij hier op initia tief van do Engclscho regeering. liet gaat hier om de vraag van vereenigbaarhoid of onvereenigbaarheid van teksten. Het hof hoeft niet uit te maken of Oostonrijk al dan niet aan zijn intcrnalionalo vorplichtingen tekort heeft gedaan. Ploitor herinnert aan het incident, dat zich voordeed in Augustus 1010, toen do Duitscho rijksdag to Jena, in de nieuwe Duitsche grondwet een bepaling had opge nomen, waardoor de onafhankelijkheid van Oostenrijk in gevaar word gebracht. In art, 61 tweede lid was n.l. de bepaling opgeno men, dat Dultsch-Oostcnrijk na evcntueele deelneming aan den rijksraad daarin oen aantal stemmen zou krijgen, in overeen stemming met zijn bevolking. Op 22 September 1019 protestoerden do ge allieerden daartegen in een brief van Cle- monccau. Op 3 September antwoordde baron Seroner namens Duitschlnnd daarop, dat dit geen inbreuk was op Oostenrijks onaf hankelijkheid, daar deze deelneming aan den Rijksraad door Oostenrijk van zijn eigen vrijon wil afhankelijk was, Dit antwoord vertoont een grooto analogie met dat het welk thans op het protest der mogendheden togen de tolunic gegeven is. Maar tenslotte erkende op 22 September 1919 do vertegenwoordiger van Duitschland tegenover de geallieerden, dat het artikel nietig was zoolang niet de Volkenbondsrand zijn toestemming zou hebben gegeven tot een wijziging van het internationaal statuut van Oostenrijk. BONCOUR. Men kon aannemen, dat art. 88 van het verdrag van St. Germain geboren is uit deze eerste ervaring, Daarom maakte men een meer volledige, moer prccieso en moer pro hibitieve bepaling. Spr. betoogdo verder, dat het tolunie-pro- tocol in ieder opzicht strijdig is mot hot veer bod aan Oostenrijk in het protocol van Genève 0111 ann cenigen staat een speciaal regime of speciale voordeden toe te kennon. Uit do bepalingen van liet tweede protocol blijkt, dgt men hier te doen heeft met een volledige tolunie. In de middagzitting van liet permanente hof van internationale justitie, welke werd bijgewoond door den minister van staat. Jhr. Mr. van Karnebeek, commissaris dor Koningin in Zuid-IIolland en door prof van Hamel, heeft do Franscho advocaat, Mr. Paul Boncour, zijn pleidooi voortgezot Wat do identitoit betreft van de douane wetgeving, deze brengt tevens in belangrijke mate de identiteit van de fiscale wetgeving mode. Dezo identiteit is vastgelegd in de artikelen 2. 5 alinea 2 en -4 van het protocol. De Oostenrijksche memorie heeft zoor han dig uit een aantal artikelen de woorden bijeengebracht die de reciprociteit en de gelijkheid moeten vaststollen tusschcn do partijen bij dit accoord. Het hof moet zich daardoor niet laten impressionceren; de roalitcit kan daardoor niot worden verduis terd, dat do vrijheid van zelfstandige wet geving geheel wordt weggenomen, indien men een identieke wetgeving moot hebben met een anderen staat. Door welke argumenten, aldus pleiter, tracht de tegenpartij do tegenspraak tus schcn do bepallngon van het tolunio-prolo- col en artikel 88 van hot verdrag van St. Germain to vorzachten 7 Door do in artikel verboden daden zooveol mogolljk te be perken en dat artikel te bcschouwon als eon eenvoudige vertaling van artikel 80, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk procla meert. Zoo zouden wij hot zijn, die die on afhankelijkheid bedreigen Het protocol van Genève van 1922, vcr- volgdo pleiter, bewijst met nog grootóre nauwkeurigheid, dat deze tolunic ongeoor loofd is zonder goedkeuring van den Volken- bondsraad. PI. herinnert aan de goschiede nis van de totstandkoming van het pro tocol. PI. analyseerde vervolgens het protocol no. 1 van 4 October 1922. De verwijzing naar art. 88 van het verdrag van St. Germain, waarmede dit protocol begint, beteckent niet, dat do onderleckcnaars van het pro tocol de verplichtingen van hot verdrag niet wilden uitbreiden, doch alleen, dat hel protocol met dat verdrag niet in strijd was. Ook herinnerde pleiter eraan, dat Oosten rijk als pand voor de lecning tegenover de 4 garandeerende mogendheden de bruto douane-ontvangsten en de ontvangsten van het tabaksmonopolie hoeft gegeven en zich verbonden heeft, zonder toestemming van den commissaris-generaal de douanetarie ven niet te wijzigen. liet protocol van Gejiève, ging pleiter voort, heeft betrekking op de economische onafhankelijkheid van Oostenrijk. Wonneer het voorgesteldo douane-regiem do econo mische onafhankelijkheid van Oostenrijk aantast, dan is het onveroenigbaar met hel protocol. Volgens de tegenpartij wordt alleen de politieke onafhankelijkheid bedoeld in arti kel 88 en is alleen een fusie aan Oostenrijk verboden. Maar deze praemlssen zijn on juist en de conclusie is het dus eveneens. Zoowel de economische als de politieke onafhankelijkheid is bedoeld. Zeker gaat de politieke onafhankelijkheid niet te loor door het sluiten van een verdrag waarbij een staut zicü verbindt iets te doen of niet te doen. Maar het gaat hier om de handha ving, ook van do economische onafhanke lijkheid. Oostenrijk kan deze laatste ver vreemden of compromitteeren met behoud van de politieke zelfstandigheid. Ditzelfde is het geval geweest in de vroegere Duit sche Zollvcrein. Of men in het protocol te doen heeft met meer precisies van art 88 of met nieuwe verplichtingen, zal door prof. Basdevant worden besproken. Dit is wil punt van secundair belang, want beide teksten, van art. 88 en van het protocol, zijn in do aan het Hof voorgelegde vraag opgenomen. Het is voldoende indien dus vaststaat, dat het protocol van Weenen met één van die teksten in strijd is. Pleiter zal tenslotte nog aantoonen, dat hot protocol van Weenen in flagrantcn strijd is met het prtocol van Genève. De zitting wordt om half 7 vordaagd tot morgenochtend half 11. ONWEDER BOVEN LEIDEN. De bliksem ingeslagen in de oude Gothlsche topgevel van de Pieterskerk. ïi ei den, 25 Juli. Tijdens het onweder, dat hedenmorgen boven onzon stad heeft ge woed, is do bliksem geslagen in de oüvlo Golhischo topgevel van do Pictcskork, bo ven de hoofdingang aan do Kloksteeg. Een gcdoelto ter grootte van IX M. stortte omlaag. Gok op acidoro plaatsen word deze uit do 13e eouw datocrcndo kerk getroffen, zonder dat noemenswaardige schade word aange richt. Men is onmiddellijk met de herstollings- werkzaamhodon begonnen. OVERREDEN EN GEDOOD. Beverwijk, 25 Juli. Op den Rijks straatweg onder Heemskerk werd gister avond de 52-jarige wielrijder Vis, wonende Ie Uitgeest aangereden door een vracht auto. Zwaar gewond word de man opge nomen. Hedennacht is hij in het Roode Kruis ziekenhuis te Bovcrwijk aan do be komen verwondingen overleden. Wat QROOTENDORST voor sport U biedt, Maakt U het vlugst tot favoriet! Utr.straat 16 - Amersfoort Merkwaardig gebeuren in Rotterdam Rotterdam, 23 Juli. Hedenmorgen 4 uur is dóór een nachtwaker aaa den Borg- weg bij pand 365 een man gevonden, die ge heel ongekleed onder het raam lag. De man vertoonde een scheurwond aan het gelaat, terwijl hij zijn kaak en zijn neus gebroken had. De politie heeft het pand onderzocht en geconstateerd dat op de tweede vordieping liet raam openstond. In de achterkamer bo- vonden zich twee manlijke personen eveneens geheel ongekleed Het waren de 31-jarige M. J. W., die het pand bewoont en do 01- jarige A. C. J. M. S. uit Nijmegen, die ver klaarden van hot geval niete te weten en er ook niets mee to hebben uit te staan.Zij zijïi door de politic gearresteerd en overgebracht naar het bureau aan den Bergsingcl. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoord. Zijn toestand wa9 van dien aard, dat hij nog niet kon gehoord wórden. WIELRENNEN SPOORWEGEN CONTRA AUTOBUS. De Ned. Spoorwegen in het ongelijk gestold. Bij Kon. Besluit is con drietal beroepen van de directie der Nod. Spoorwegon tfgen beschikkingen van God. Staten inzakónhot veweenen van vergunningen tot exploitatie van autobusdiensten, ongegrond verklaard. Het betrof hier diensten in den omtrok van Deventer, Kampen en Oostorwoldo (Geld.). Prittenheimer Riesling Tiesporter Goldtröpschen Gewas 1930 1929 p.fl. t 1.20 f1,60 p. anker f 48,— f66- De heer Van Wijk voor het dis-- trict 't Gooi in het bestuur gekozen Ouder presidium van den heer H. C. van Kuijk was dc Utrcchtsche Provincialo Voet- bnlbond j.l. Zaterdag in hotel Thalia Utrecht in algemeene vergadering bijeen Er be stond voor dez» bijeenkomst vrij groote be langstelling, bijna alle aangesloten vercc- nigingen waren vertegenwoordigd, terwijl wo ook verschillende officials van den bond opmerkten. Aan dc openingsrede van den bondsvoorzitter ontleonon we het vol gende. Spreker merkte allereerst op, dat bet thans de tweede maal is dat door hem do algemeene vergadering wordt geopend en verwijst dan naar het jaarverslag van den secretaris, waarin de gebeurtenissen van bet afgeloopcn jaar uitvoerig zijn gememo- roerd. liet seizoen dot achter ons ligt is vrij gunstig geweest, ook wat de financiön betreft, terwijl de straffen ook iets minder zijn dan vorige jaren. Hij releveert voorts de viering van het 30-jarig bestaan van den bond en brengt allen, die op eenlgerlei wij ze aan het slagen daarvan hebben medege werkt, hartelijk dank. Hel is de oerete maal dat een geheel jaar in oen eigen bondsbn- reati is gewerkt, hetgeen eon vlugge afdoe ning van zaken in dc band heeft gewerkt. Spr. betreurde het ton zeerste, dat in het afgeloopcn jaar wederom enkele clubs bui ten het bondsverband moesten worden go- plaatst. De verhouding tot den K.N.V.B. Is goed, ol bestaat er nog altijd een verschil omtrent liet geven van toestemming voor het houden van soricwedstrijden. Ellnkwljk en H.V.C. worden geluk g» wensebt met het behaalde kampioenschap, vooral de promotic van eerstgenoemde Is, aldus spr., een fraaie prestatie al Is bot ook jammer, dat een en ander ging ton koste van Voorwaarts aan wie alle kracht wordt toegewonscht of het verloren terrein te herwinnen. De wedstrijden van het Utrechtsch elftal tegen de Weensche profs waren een groot 6ucccs Voorts bracht de hoer van Kutjk naar voren, dat dit Jaar was opgericht dc Gooischo belangcnvereeni- ging, met zeer veel genoegen en waardco- ring kan op de gevoerde besprekingon wor den terüg gezien. Tenslotte dankt spr. allen, welke het af geloopcn jaar in ecnigerloi functie voor den bond hebben gewerkt en richt nog een spe ciaal dankwoord aan de pers, waarna hij de vergadering voor geopend verklaarde. De notulen van de vorigo algemeonn ver- gadoring werdon na ecnigo kleine opmer kingen goedgekeurd. Jaarverslag seoretarls. Het jaarverslag van don secretaris werd goodgokeurd en don heer Bouwcns dank gebracht voor het werk in het belang van den bond verricht. Behandeling reglementswijzigingen. Door do Gooischo belangonvcrecniging waren, cnkolo reglementswijzigingen inge diend. Mr. R. W. Pik heeft namens dc reglo- mcntscommissie en hel bestuur de bezwa ren toegelicht, er is buitengewoon lang over deze onbelangrijke voorstellen discus sie gevoerd en tcnslotto werden enkelen aanvaard of overgenomen door hot bestuur, terwijl de vest geen meordoi-held kon vin den Voorstellen „Holland", De vereoniging Holland had voorgesteld om het afstempelen van «peterskanrton In plaats van tot Donderdagavond, tot uiter lijk Zaterdagavond 5 uur mogelijk to ma ken, terwijl hot tweede voorslol luidde, dat dc clubs, welke in strafzaken schuldig worden bevonden geen 5 doch 1 admi nistratiekosten in rekening zal worden go- brècht en daarboven ook da kosten van het onderzoek zooals tot nu toe reeds plaats heeft. De heer van Oosterom heeft deze voor- stillen met klem verdedigd, terwijl do bondsvoorzitter het tegon krachtig heoft uiteengezet. Doch de vergadering schaarde zich met zeer groote meerderheid achter do voorstellen van de vereeniging Holland. Het was Inlusschen bijna 7 uur geworden zoodat de voorzitter het noodig oordeelde te pauzcoron tot half acht. Jaarverslag penningmeester. Na de hervatting kwam in behandeling het finantieel verslag over 1930/31 sluitende aan Inkomsten en uitgaven met een be drag van 5750.20 on een batig saldo ad 380.31. Na een enkele opmerking werd hot verslog goedgekeurd en den heer Vcr- thoren dank gebracht voor het omvangrijke werk In deze verricht. De verslagen van de diverse commissies werden evoneens goedgekeurd Het verslag van de kascommissio waarbij den ponningmeesteT décharge werd ver leend werd voor kenniesgevlng aangeno men Uitreiking prijzen seizoen 1930 1931. De voorzitter heeft met toepasselijke woorden do medailles voor bet afgeloopcn seizoen uitgereikt De heer de Korver kreeg de zilveren scheldsrechtersfluit voor het lelden van het grootst aantal wedstrijden. Begrooting 1931 1932. De begrooting voor het komende seizoen groot 4700 werd tonder een enkele op merking goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatsleiling werden her kozen verklaard de hoeren H. C. van Kuijk. If. F Schaap. M Spanjaard en gekozen de heer H. v Gie66on Een vrij heftige discussie ontstond er om trent het aanwijzen van den commissaris voor het district 't Gooi Het resultaat was dat de heer J. F. v. Wijk. candldaat gesteld door de Gooische belangenvereeniglng, als zoodanig werd benoemd en de aftredende Gooische vertegenwoordiger J. W Rcpelius algemeen bestuurslid werd. Benoeming commissies. In de commissie van beroep werden geko zen de heeren B Spnnjcrsberg, P A de Haan en mr. R W. Pik De kascommissie werd als volgt samen gesteld: M. Welle, W. v Buuren en A. von Oosterom, leden en plaatsvervangers do hoeren W. Drost en A. Harmsen. Van dc rondvraag maakten diverse afge vaardigden gebruik, waarna de voorzitter de vergadering, welke le kwart na drie was aangevangen, om ruim half tien kon slui ten. WATERPOLO Ons polo--team ivas niet tegen de Belgen opgewassen O os tend,, 26 Juli. (V.D.) Heden heeft alhier een internationale zwem- en wator- polowedstrijd plaats gehad, waarbij een Nedcrlandsche estafette-ploeg en hot Ne- derlandschc zevental zijn uitgekomen. De uitslagen luiden Estafette 4 X 209 Meter 1. Belgis 10 min. 26^ sec. De winnende ploeg bestond uit Acrts, Blitz, Malissart, Guilini 2. Noderland, 10 min 28X sec. De Nedor- landccho ploeg bestond uit Van Goor, Vau Heemsbergon, De lines en Ingelkuyff Over het verloop van den wedstrijd nog hot volgende Aerls neemt dadelijk een voorsprong van 2 Meter op De Hacs, die echter gelijk weet te komen. In dc laatste 200 Meter liggen Guilini 6n Ingelkuyff zij aan zij tot op 25 Meter voor dc finish. Dan spurt Guilini en wint met een voorsprong van 7 Meter. Vervolgens had een watcrpolowedstrijd tusschen Belgie en Nederland plaats, welke door Belgis werd gewonnen met 3—0. De ruststand was 0—0. In de eerste helft was het spelvcrloop ver deeld mot wcderzijdscho aanvallen, waarbij de Belgen iets sneller bicken te zijn dan hun tegenstanders, dich gocn van beide weten te doelpunten. Na de rust ontwikkelde zich eveneens een spannende strijd. Belgie is gelukkiger met schieten dan de Nederlanders. Achteroen- volgens scoren van Bolgischo zijde dc Pauw. on tweemaal Blltz. Hot Noderlandscho zoventnl heeft goed gespeeld, vooral de halfback Ingelkuyff Hot spel der Hollanders was krachtig en vertoondo geen inzinkingen. Do voorhoede Islaagdo er echter niet in hot Belgischo net ta vinden. Do wedstrijd is gespeeld ondor aanhoudendo regen. Er waren veel toe schouwers. De laatste dag niet erg belangrijk Parijs, 26 Juli. (H.NO De laatste étappe van de Tour Je France, die vandaag verre den werd, liep van Malot les-Bains naar Pa rijs, een afstand van 313 K.M. F.r waren 35 deelnemers, die des morgens 4 uur vertrok ken. Het weer was niet zeer gunstig, veel regen en koude. De strijd bood niet veel be langrijks. Er werd met een gemiddelde snelheid van 23.5 K.M. gereden en het veld bleef goed aaneengesloten. Férioll en Brugère gaven onderweg op. Bij de aankomst te Pavljs ge raakten daar de talrijke menigle van toe schouwers enkele rijders achter, doch zij wisten weer in te halen, zoodot een gesloten groep bij hot stadion aankwam. Overwin naar werd Charles Pélissier met een tijd van 13 uur 15 min 38 sec., terstond gevolgd door Lcducq, di Pacco en Stoepel Daarna volgde de Wcener Max Bulla, die geduren de dan geheelen toer als toerist dapper heeft meegereden, Gocthuys, Thierbach en Metze. Maréchal, Pescnti. Demuy6ere, Re- bryk. Geycr. Magne, Péglion. dc Waele en de overige rijders. Een groep van 24 rijders kwam met denzelfdcn tijd op de 15e plaats. In het individueele klassement bleef An- toncn Magne no 1 met 177 05.52. Dan volgde Jef Demuysere, 177.22.53, Antonio Pescnti 177,32.54. Rcbrv 177.56.43, da Waele 177.59.49, Vervaeke 178.20.14, Peglin 17330.36, Metze 178.31 02. In het landenklassement neemt Belgie de eerste plaats in met 534.19.31, dan volgen Frankrijk 535.16.50, Duitschland 536.31.09, Zwitserland—Australiö 537.01.49 en Italië 537.13.37. VOETBAL E. A. C.—UTRECHT 2 3—2. E.A.C. Kampioen U.P.V.B. De strijd om het kampioenschap van den Utr. Prov. Voetbalbond tusschcn de beide eerste klasse kampioenen E.A.C eit Utrecht II is gestreden. Zooals bekend won Utrocht II den eersten wedstrijd met 3—2, in do re turnmatch bleef E.A.C. met 41 de baas en de beslissingswedstrijd leverde een 1—1 ge lijk spel op. Al deze drie wedstrijden werden op 't Her- culcsvold te Utrecht gespeeld. Zoo was dus 'n tweede beslissingswedstrijd noodzakelijk geworden, die dan ook In allo geval de be slissing zou brengen daar bij een gelijk spel na dc bekende verlenging eventueel door gespeeld zou moeten worden tot oen van heide partijen een goal maakte. Het is ge lukkig niet zoover gekomen, na een vrij spannonden wedstrijd, waarin beide doelen herhaaldelijk in gevaar kwamen en de Utrecht-ploeg tweemaal de leiding wist te nemen, lukte het een kwartier voor het einde aan de E.A.C.-ploeg den 2—2 stand in een 32 voorsprong om te zetten, waar bij het ook bleef. De wedstrijd, welke gespeeld werd op het D.O.S.-terrein te Utrecht, werd geleid dooi den heer Scheuder, Amersfoort. Voetbal. Z.A.C.—AUSTRIA. 1—12. Zwolle, 26 Juli Heden had alhier een wedstrijd plaats tusschcn Z.A.C. on he' Weenscho Austria. Do buitenlanders wonnen met 12—1. HET SCHAAKTOURNOOI TE PRAAG. De laatste dag. Praag, 25 Juli. (V.D.) Het intcrnationalo schaaktournooi werd Zaterdag met dc 19e ronde bcèindlgd Nederland had daarbij tegon Duitschland te spelen en verloor met PA—V/, punten. Bogoljubow won zijn partij tegen Weenink, terwijl do overige drie partijen met remiso eindigden. In den totaaluitslag staan de Vereonigdc Staten als eerste. NURMI VESTIGT EEN NIEUW WERELDRECORD. Hnlsingfors, 25 Juli. (V.D.) Do bo- ltondo Finscho hardloopor Nurmi hooft in «en wedstrijd over twoo mljlon tegen Lch- tlnon, Vfrtanen en Iso-Hollo een nieuw we reldrecord govcstigd door den afstand af to leggen in 8 min. 59.5 soc. Hot record stond op naam van den Zwoed Edyin Wide met 9 min. 1.4 sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7