AMBRSFOOBtTSCH DAGBLAD {D/AMANT£N Dinsdag 28 Juli 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 24 RIJKSPOSTSPAARBANK BEGRAFENIS VAN DEN DOODGESCHOTEN ARTIST BESTRIJDING VAN VALSCHEMUNTERIJ ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Stortingen overtroffen in 1930 cte terugbetalingen méér dan in 29 do dor waarde wijziging 14.491.533. blijft (il.442.02C. De waarde der beleggingen op 1 Jan. 1930 bedroeg 425.15i.908. Saldo op 31 December 1930, vóór de vaststelling der waardewijziging en der winst bij uitloting 4i2.399.4G8. De kosten werden geraamd op 2.130.747. Do afschrijving van het directiegebouw bedroeg ook dit jaar 15.000, in verband waarmede het Reservefonds met een gelijk bedrag verminderde; het saldo der bedrijfs winst ad 0.220.041 werd aan dit reserve fonds toegevoegd; bovendien 8.873.G18 waardevermeerdering beleggingen. De Roode Frontstrijders handhaafden de orde Communistisch vertoon binnen, en toen werden de deuren gesloten. De communisten stelden zich in een groot front voor den ingang op en bleven daar staan. Gedurende een half uur hebben zij daar een wacht gevormd, tegenover de be waking van de politie doch er werd geen onvertogen woord gehoord. Aan het graf was een ruim vierkant door touwen afgezet. Er is slechts een kort woord van dank gesproken door den heer B. Schrie- ver, een van de leden van het steuncomité. De menschcnmassa die buiten wachtte is in ordelijke rijen tcruggemarcheerd naar de stad waar men zich heeft verspreid. Een deel daarvan is nog bijeengekomen in de Tuindersstraat, waar het woord is gevoerd. De politic heeft zich ook hierbij niet ver toond zoodat geen enkel incident is gebeurd. Wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van 20 April 1929 Ingediend is een ontwerp tot goedkeuring van het Verdrag met bijbehoorend Proto col ter bestrijding van de val6che munterij van 20 April 1929. De regeering is van oordcel, dat. gezien het groote belang, dat bij een doeltreffende internationale bestrijding van de valsche munterij betrokken is, het verdrag met bij behoorend Protocol door de Nederlandsche regeering behoort te worden bekrachtigd. Nederland heeft reeds sedert verschei dene jaren naar de totstandkoming van een organisatie ter bestrijding van de valsche munterij gestreefd. De taak en de werk wijze van de bestaande Nederlandsche Cen trale in zake Falsificaten te Amsterdam zijn geheel in overeenstemming met de daarvoor bij het verdrag gestelde regelen, zoodat bijzondere voorzieningen ten aan zien van dit centrale bureau niet uit het verdrag voortvloeien. Eenigc bepalingen van het verdrag nopen weliswaar tot het aanbrengen van wijzigingen in de bestaan de Nederlandsche wetgeving, maar deze wijzigingen zijn niet van ingrijpenden aard. Een wetsontwerp, dat ten doel heeft de be staande bepalingen in overeenstemming te brengen met de voorschriften van het ver drag, is gelijktijdig met dit goedkeurings- ontwerp ingediend. Ter conferentie werd eveneens opgestc-ld een Facultatief protocol, waarvan de strek king is, dat de in art. 3 genoemde feiten •n handelingen nimmer beschouwd zullen kunnen worden als een politiek misdrijf, waarom uitlevering zou kunnen worden geweigerd. Dit facultatieve protocol werd niet door de Nederlandsche delegatie gc- teekend. De regeering is van oordeel, dat het in onze uitleveringsverdragen neergelegde be ginsel. dat de uitleverende staat vrijelijk beoordeelt, in welke gevallen een zooge naamd politiek misdrijf aanwezig is en dus uitlevering niet kan plaats hebben, gehand haafd dient te worden. Naar haar meening zou aan een misdrijf van valsche munterij onder zekere omstandigheden een politiek karakter kunnen worden toegekend. Krachtens art. 24 is het verdrag voorts niet van toepassing op koloniën, overzee- sche gewesten enz., tenzij uitdrukkelijk het tegendeel is bepaald De Regeering is van oordeel, dat het verdrag met bijbehoorend protocol voorshands alleen voor het Rijk in Europa kan worden aanvaard. 1 octreding van Ned.-Indië dient afhan kelijk te worden gesteld van de aanvaar ding van het verdrag door andere Ooster- sche landen, zoonis Japan, Siam, China, Britsch-Indië en Australië. Zoodra echter de ontwikkeling der om standigheden zou leiden tot de overweging, dat toetreding ten aanzien van Ned. Indië wenschelijk is, zal een wetsontwerp daartoe worden ingediend. Wegens het geringe be lang, dat Suriname en Curasao bij het ver drag hebben, is voor toetreding, voor zoo ver deze gebieden betreft, geen aanleiding. HOOG NOCDIG. Bij 't station Wachten knus Velen saam Op een „bus" Voor de stad Met elkaar Vredig, kalm Op 't trottoir! Heerlijk in Zonneschijn Maar bij regen Is 't niet fijn! Omdat regen water is En zelfs nu Dikwijls frisch Wordt men er Steevast nat Krijgt een heusch Gratis bad! Waait het soms, Stormt het zwaar Ales wacht Op bet trottoir!! Wie zet hier 'n Huisje neer Dat bij nat Wind'rig weer Ons beschermt? Doe het gauw! Komt weldra Winterkou, Moet het tóch! Zoo 't nu is Is het mis 't Is te frisch! Blijft het zoo Let er op o Krijgt de ,.bris" Ook de strop. Wordt het weer Koud en guur Wacht geen mcnsch Dat 's te duur! Want het kost Tot Uw kruis Dokter of Ziekenhuis! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE RADIO-CENSÜUR. Rede ds. Hugenholtz gewei* gerd. Gisteravond zou, naar aangekondigd was. ds. Hugenholtz voor het Algemeen Pro gramma van de V.AR.A. spreken over „Kerk en Vrede'. Er werd echter door de microfoon meegedeeld, dat de Alg. Pro grammacommissie deze rede niet had goed gekeurd Zij zal nu op een gewoon pro gramma Van de V.A.R.A. worden uitgezon den. EEN ONTROUW PENNINGMEESTER. Op een te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de vereeniging Madjoe, or ganisatie van oud- en actief dienende on derofficieren in Nederlandsch Oost- en Wcst-Indië, werd door den voorzitter mee gedeeld, dat de inmiddels afgetreden bonds- penningmeester wonende te Rotterdam zich gelden van de vereeniging had toegeëigend. Toen dit door het hoofdbestuur ontdekt werd, heeft do ex-penningmeester 3000 aangeboden tot afrekening van het tekort in kas en heeft bovendien zijn bewijsstuk ken van pensioen ter beschikking willen stellen van do vereeniging. Zondag hebben de afgevaardigden van de vereeniging zich hierover uitgesproken en met een overgroo- te meerderheid is besloten den ex-penning meester te doen vervolgen. Het tekort be draagt ruim 8000. 1930 staat naast 1919 Het verslag o\er 1930 der Rijksposlspaar bank bevat o.m. de volgende mcdedeelin- gen: Onder do resultaten van bet dienstjaar 1930 moet wel bet meest de aandacht trek ken het feit, dat het bedrag der inlagen luim 15.3 mill hoogcr was dan dat der terugbetalingen tegen 2.1 mill in 1929 Het jaar 1930 neemt hiermede naast 1919: toon het saldo ongeveer 20 mill, beliep, voor de Rijkspostspaarbank een zeer bij zondcro plaats in. Opmerkelijk is het, dat genoemd saldo viel to boeken in een tijdperk, waarin de omstandigheden voor het sparen in het al gemeen weinig gunstig schenen Niet twij felachtig is het dan ook, dat deze kapi taaltoestand verband houdt met de ernstig? economische crisis. Geheel in overeenstemming met dezen gedachtengang is het feit, dnt onder de inlagen de groote posten van 1000 en meer sterk toenamen, terwijl de kleinere posten van een veel geringer toeneming blijk gaven. Mede tengevolge hiervan ver toont het gemiddeld tegoed per inlegger over 1930 ook een belangrijke stijging. Met inbegrip van de tegoed geschreven rente nam het aan do inleggers verschuldigde kapitaal met 24.3 mill toe of wel met bijna 7 pet. liet bedroeg ultimo Dcc 1930 375.4 mill. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be reikte over 1930 het hoogp cijfer 141941, hetwelk alleen in het jaar 1919 werd over troffen. Aangezien het aantal uit den om loop getrokken boekjes eenlgszins terue liep, vermeerderde het totaal iets sterker dan do laatste jaren het geval was. tc we ten met 42085, zoodat dit aantal kwam op 2.144.026. In 1930 bedroeg het aantal inlagen 2.580.274 (2.474 G10), terwijl het bedrag wa* 148.956.752 136.439343V Terugbetaald werd in 1.272.016 (1.319.513) posten 133.563,862 134.316.306). Aan rente werd goedgeschreven 9.106 825. Tiet aantal spaarbankboekjes steeg mot 42.805, waardoor er 31 Dcc. 1930 2.144.026 in omloop waren. Met aantal staatsschuldboekjes vermin derde in 1930 per saldo met 577 en daalde daardoor tot 26.977 liet nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1930 met 695.750 en daalde daardoor tot 42.439.650 Berekend naar den op 30 December gelden den beurskoers hadden de titularissen van staatsschuldbockjes to vorderen 34.641.364 32.513.307). In 1930 bedroeg de rentewinst totaal 18.469.698. Uitgekeerd, bijgeschreven en op 31 December 1930 verschuldigd, totaal 10.391.S04. Blijft 8.077.893 8.462.817) Af; verkregen met de reserve 1.993 623; gekweekt met het inleggersknpitna! G.0S4.270. Winst bij uitloting bedroeg 263.146. Het voordeelig saldo der bedrijfsresulta ten wns groot 75.933.579. Af nadcelig sal DE AMERIKAANSCHE DOOPSGEZINDEN EN DE VREDESVRAAG. Het in Nederland opgerichte Doopsge zind Comité tot waarschuwing tegen pro paganda voor dienstweigering en eenzij dige ontwapening (voorz. prof. mr J. C. Kielstra tc Wageningen en secr. O. J. Sicr- sema, le luit.-adj veld-art.. Ede) heeft zich met z'n manifest niet beperkt tot de leden van Nederlandsche gemeenten, maar het heeft zich ook gericht lot de Doopsgezinden buiten de grenzen De Amerikaanscho Doopsgezinden heb ben nu een antwoord op het manifest van het comité tot waarschuwing de wereld in gezonden. In dit antwoord der Amerikanen wordt krachtig bepleit de trouw aan de consequents toepassing vnn het aloude weerloosheidsbeginsel De Doopsgezinden in Amerika zijn van oordeel dat er van het Christendom do grootste kracht is uitgegaan in do eerste eeuwen, toen men afwijzend stond tegen over den krijgsdienst Gedurende den wereldoorlog hebben de Amerikaanscho Doopsgezinden het weer loosheidsbeginsel gehandhaafd. Vele jonge menschcn hebber voor die beginselvastheid het offer van langdurige kerkerstraf, oen tweetal hunner zelfs het offer van hun le ven gebracht Op irrond van de gedurende den wereld oorlog opgedane ervaring durven de Doops gezinde Amerikanen met vrijmoedigheid verzekeren, dat het weigeren van bet mee doen aan bet krijgsbedrijf geen on vader- landslievende daad is. (Ilbld.) AUTO TEGEN EEN BOOM. Zwolle, 27 Juli. Zondagmorgen om slreeks 10 uur reed de héér W. Lanting, rij wielhcrsteller te Beemster, met een gelcen de Chcvrolet-bestclauto, waarin mede zijn schoonvader, de lieer A Boom uit Purme rend en zijn drie zoontjes war^n gezeten, op den gevaarlijken hoek aan het begin van den oprit naar de IJssclbrug, bij de villa van de familie Aberson, tegen een boo:n Daar de auto geen snélle vaart had, liep het ongeval nog betrekkelijk goed af. Hef 12- jérig zoontje va'n clen* bestuurder was" er liét ergst aan toe. Naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle overgebracht, moest de getroffene in verband met een inwendige verbloeding, wórden geopereerd. De bestuurder en zijn 13-jarig zoontje lie pen verschil lende uitwendige verwondingen op. die in liet ziekenhuis werden verbonden De auto was vrij ernstig beschadigd. BRAND IN EEN BESCHUITFABRIEK. Tc Markelo is een gedeelte van de be schuit fabriek van de gebroeders Klump. rs door brand vernield De stoomspuit der ge meente weigerde water te geven. Met etui particuliere spuit slaagde men erin de aan grenzende gebouwen te behouden. Een ar beider, werd bij het in veiligheid brengen van paarden uit een stal, zwaar gewond door het vuur. Alios was verzekerd (Ilbld.) Rotterdam, 27 Juli. Onder enorme be langstelling is hedenmiddag het stoffelijk overschot van den varietcartist L. Groene- vcld, het slachtoffer van de relletjes rond om de Tuinderstraat, die Woensdagnacht door de politie is doodgeschoten, ter aarde besteld. Het was bekend geworden dat de begra fenisstoet, die Grocnevcld naar zijn laatste rustplaats zou vervoeren om twee uur van den achteruitgang van het ziekenhuis Cool- -ingel zou vertrekken. Om half twee hadden zich reeds duizenden menschcn in de na bijheid van dezen achteruitgang opgesteld. Elk oogenblik werd het aantal kijkers groo Ier en dreigde het verkeer spaak te loopen Politie was er op dat moment weinig te zien daar men voor alles provocatie van Ie menigte wilde voorkomen en he? geens zins uitgesloten mocsi worden geacht dat er reactie zou komen op groot politievertoon. Het zijn tenslotte de Roode Frontstrijders geweest, waarvan er een twaalftal in uni form uit Amsterdam waren overgekomen •lie buiten de orde hebben gehandhaafd Weliswaar had de familie van Groeneveld ie kennen gegeven, dat zij van een demon Gratie van communistische zijde geenszins gediend wa6, doch daar aan had men zich niet gestoord. Des middags was door twee meisjes in uniform een tweetal kransen af gegeven aan het ziekenhuis Coolsingel, wel ke echter door de familie waren geweigerd. Eerst toen de linten met opschriften waren verwijderd zijn de kransen aangenomen. Buiten het ziekenhuis hebben deze Front trijders de leiding in handen genomen toen bet verkeer dreigde mis te gaan. Zij h-bben op voorbeeld van de h'ngelschc bobby's een ketting gevormd aan weerszijden van den rijweg en drongen zoo de menschcn achter uit. In korten tijd hatfden zij een doorgang oor den begrafenisstoet gemaakt, welke en kele honderden motors lang was. De be langstelling in de v Oldcnbarnevdtstraat \as onderwijl aangegroeid tot ettelijke dui zenden kijkers, terwijl ook op den oeg. die 'e stoot zou volgen duizenden menschcn langs de straat geschaard stonden. Het rij v< rkoer werd omgelegd. Bij half drie vertrok do sloot eerst. De lijk o-.vg.AM-werd vooraf gog-aun door een- twaalf al leden van dien Roeden Frontstrijders 1 in uniform, da a ra eb fep volgde een aan il artisten en hun families, dan kwamen vier volg wagens voor de familie en daar achter liepen weer de bewoners van de Tuin dersstraat, die een kaart hadden gekregen Tenslotte volgden duizenden belangstellen Ion, voor het meerendeel communisten den stoet. Overal waar de stoet passeerde ontblootten de menschen het hoofd. De orde bleef gehandhaafd, dank zij hei optreden der roode ordecommissarissen, die aan den stoet voorafgingen en de poiitie het werk geheel uit de handen namen. Toen even voordat dc stoet vertrok, een rijwielagent ook de menschcn achteruit ging zetten rees er onmiddellijk krachtig protest dat wel tot daden had kunnen aangroeien wanneer de agent niet wijselijk zijn pogingen had ge staakt. Voor de begraafplaats was wel veel po litie opgesteld omdat men vreesde dat de duizenden communisten die achter den 6toet liepen en geen kaart voor het kerkhof had den, een poging zouden doen orn toch mee tc komen. Er 6tond velschillende bereden agenten, auto's en motoragenten, zoodat de hoofdingang van het kerkhof geheel was af gesloten. Ook hier deed zich echter geen enkel incident voor. Dc 6toct liep het hek Want do zon blinkt nooit klaarder, dan in dc omhelzing der wolken. JAN VOS. 2}£BLAUW£ VAN CWSON Geautoriseerde vertaling uit bet Engelsen van J S. FLETSCHKR door Jbr. C .A. L. v. d. W. 17 Ik herkende die stem reeds, voor ik om keek. De oude heer I-Lassendeane, die ik bij ons binnenkomen had opgemerkt, was op gestaan en keek den coroner vragend aan. Hij ging vóórt, voor deze iets kon zeggen Ik was niet van plan iets in deze zaak te zeggen, totdat ik zag wat er gebeurde, mijnheer dc coroner, ging hij \oort Daar mevrouw Elphinstonc geen positieve ver klaring kan afleggen, wonsch ik tc zeggen, dat ik dat wel kan doen. Ik heb Andrew Merchison goed gekend, ik kende hem ook toon hij huwde het juffrouw Linfon. En mijn geheugen voor gezichten is bij zonder goed en ik herkende hem onmid dellijk toen ik hem des avond6 ontmoette Het is ongetwijfeld Andrew Merchison. Waar ontmoette u hem, mijnheer Hassendeanc? vroeg do coroner, blijkbaar verrast door deze wending in de zaak. Ik zag hem op den avond, waarop hij werd vermoord, antwoordde de oude heer. Het was in Birnside, dicht hij mijn huis. Ik had mijn tuinman bezocht en toen ik terugkeerde, zag ik iemand zijn sigaar aan steken in het portiek van het huis van John Metcalfe het waaide een beetje. Hij hield de lucifer dicht bij zijn gezicht cn ik zag duidelijk liet loensche linkeroog cn daardoor herkende ik hem. Sprak 11 met hem? vroeg de coroner. Neen, antwoordde Hassondcane. Ik was het half en half van plan, hij verwij derde zich echter plotseling, nadat bij zijn sigaar had aangestoken en ging in de richting van Reiver's Den cn High Cap Lodge. -- En is u zeker omtrent zijn identiteit? Absoluut! Het was Andrew Merchi son. hoe hij zich ook later mocht noemen. Dc coroner keck naar de juryleden, die bij hem zaten. Ik geloof, flat wij thans dc zitting kun nen sluiten.zeide hij. Op dat oogenblik kwam een politieagent binnen met een jongen man, die onderzoe kend rondkeek. Komt u hier in verband met het on derzoek, mijnheer? vroeg de coroner. De nieuw-aangokomene haalde een naamkaartje uit zijn portefeuillo, fluister de een paar woorden tot den coroner en gaf het over. Ik zag deze laatste hoogst verbaasd kijken. Deze mijnheer, hij las het kaartje, Stephen Postlethwaite, notaris uit York, vertelt mij dat hij een en ander over dit geval in dc couranten las cn daarom on middellijk hier is gekomen om cenige me- dedeelingen tc doen. Ik geef liet woord aan mijnheer Postlethwaite. Deze deelde mede, dat Mazaroff hem den 23en September had bezocht Do heer Mazaroff. vervolgde hij, was een totaal onbekende voor mij, hoewel ik hem een p„aar dagen te voren in de stad had ge zien met een heer, dien ik hier zie zitten Hij vertelde, dnt hij een paar dagen in York wilde blijven in het North Eastern Hotel Daarna deelde hij mij mede, dat hij in Zuid-Afrika veel geld had verdiend en zijn gelden had gedeponeerd bij de Bank van. Zuid-Afrika tc Londen. Hij beweerde geen Hinderen of familie te hebben en wenschte zijn testament te maken. Op een vel papier had bij zijn wenschen neergeschreven. Hij gaf mij dat cn vroeg mij aan de hand daarvan een behoorlijk testament te ma ken. Hier is dat vel papier, zeide hij, ter wijl hij een gele enveloppe voor den dag haalde. Toen ik had gelezen wat hij had geschreven, zeide ik hem, dat het niet noodzakelijk was om daarvoor een nota ricclc acte te maken, dat hij zijn stuk slechts behoefde te teekenen met mij en ccn getuige. Dit beviel hem echter niet, hij wenschte een notarieel stuk opgemaakt te hebben. Dit 13 gebeurd en het testament werd met twee getuigen geteckcnd, waar na hij het medenam. Eenige dagen later ontdekte ik, dat ik had vergeten om hem ziin oorspronkelijk 6tuk terug te geven. Ik ging zelf naar het North Eastern Hotel, doch hoorde dat mijnheer Mazaroff met mijnheer Holt naar het Noorden was ver trokken cn geen adres had achtergelaten Gisteren las ik een relaas van den moord de couranten en in het bijzonder dat mijn heer Mazaroff was beroofd van zijn geld en andere waardevolle dingen en daarom vind 'ik het mijn plicht om hier te komen me- ledeeien wat ik vertelde. Mijnheer Postlethwaite eindigde even plotseling als hij was begonnen. Aller oogen waren op hem gevestigd, nieuwsgie rig om meer te hooren. Men hoopte onge twijfeld. dat de coroner onmiddellijk een onderzoek naar dat testament zou instel len Hij begon echter met eenige oppervlak kige vragen te stellen aan dezen getuige. Ik ben u zeer verplicht mijnheer Postlethwaite, zeide hij. Volgens u droeg de vermoorde het testament bij zich. Het is gebleken, dat al hetgeen hij bij zich had is gestolen. Het is \an veel belang te weten dat er zulk een testament bestaat. Heeft mijnheer Mazaroff u wellicht meegedeeld, dat hij vroeger een anderen naam heeft ged ragen Mijnheer Postlethwaite maakte een ont kennend gebaar. Neen, dat deed hij niet! antwoordde hi) ITeeft hij niet gezegd, dat hij den naam Mazaroff had aangenomen? Neon! Viel het u niet op, dat hij voor een Engelschman een zeer ongewonen naam had? Dat wel'? Maar ik ben in mijn practijk meermalen zeer bijzondere namen tegenge komen. Heeft u niet gevraagd, hoe hij er toe kwam om zich bij u, in York, te vervoe gen? Neen, omdat hij mij zeide, dat het juist dien morgen bij hem was opgeko men om zijn testament te maken cn dat hij, indien hij iets in zijn hoofd had. dit onmiddellijk ten uitvoer bracht. U vertelde, dat hij u had gezegd, zeer vermogend tc zijn. .Heeft hü cezeüd Jioe- veel hij bezat? Ja, dat heeft hij mij medegedeeld; acht honderd duizend pond. De coroner leunde in zijn stoel achterover cn keek eens rond. Daarna wendde hij zich wederom tot den getuige. Mag ik u verzoeken, mijnheer Post lethwaite, den uitersten wil van mijnheer Mazaroff voor te lezen? Onder dopdsche stilte las hij het volgen de voor: „Dit is de laatste wi! van mij, Salim Ma zaroff, het laatste woonachtig .in hotel Ce cil te Londen en in Kaapstad, Zuid-Afrika 941 Darling street. Ik legateer en vermaak al mijn roerende en onroerende goederen, die ik bij mijn dood bezit of waarop ik aanspraak heb. aan Mervyn Holt, wonende te Londen 559a Jermijn street, en ik be noem den genoemden Mervyn Holt tot eenigen executeur-testamentair en ik her roep alle vroeger gemaakte testamenten". Dat was alles. Maar ik gevoelde dat all# ooiren thans od *nij waren gevestigd. .(Wordt vervoLzdh

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5