AHEOSFOOWSCH DAGBLAD Feuilleton Vrijdag 31 Juli 1931 „DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 27 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT PER AUTO DWARS DOOR AFRIKA NVOnMIDDENSIANDS- BANK^ Srrlea™" AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS SPAAR - DEPOSITO RENTE 3\% DE KWESTIE-VAN D00RNE VREDESSAMENSTELL1NG DER LANDMACHT DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE MAISON DE JAGER H. v. d.PAVERT LUNCHROOM PROBEERT U ONZE PETIT GLACE! VANILLE IJS BLAUW£ {DfAMANT£N Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden jhr. mr. W. H. Nahuys, thans idem te Win schoten en bij do rechtbank te Winschoten mr. C M. Kneepkens, thans substituut-offi cier bij de rechtbank te Maastricht; zijn benoemd tot 6ubstituut-officier van justitie bij de rechtbank in den Haag mr. N. S. Hoekstra, thans idem te Rotterdam; bij de rechtbank te Rotterdam mr. J. C. V. Meischke, thans Ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Amsterdam; bij de rechtbank te Zut- fen mr. W. J. H. Stam, thans Ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem; bij de rechtbank te '6-IIertogenbosch mr. J. G. C. H. Dubois, thans ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten te Roermond, Venlo, Weert, Helmond, Sittard en Eindhoven, standplaats Roermond, en bij do rechtbank te Maastricht mr. J. H. H. Dautzenberg, thans ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten te Maastricht. is bepaald dat de vacature van kanton rechter te Breukelcn-Nijcnrode niet zal wor den vervuld en zijn de werkzaamheden van kantonrechter aldaar opgedragen aan mr. A. M. J. de Jager, kantonrechter te Utrecht; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Steenwijk II. Sjoerds- ma, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; in het kanton Schoonhoven H. M. Oldenhof, burgemeester der gemeenten Jaarsveld, Lopik en Willige-Langerak; zijn met ingang van 1 September voor den tijd van twee jaren aangewezen in de enkel voudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken in de rechtbank te Roermond tot lid mr. J. C. H. Coenegracht, vice-president, en tot plaats vervangende leden de rechters mrs. H. Diep- huis, M. J. A. M. van der Grinten, C. E. A. baron van Hövell tot Westcrflier en F. A. J. Marres; in de rechtbank te Rotterdam tot lid mr. II. de Bie, rechter, en tot plaatsver vangende leden mrs. P. IJssel de Schepper, en jhr. G. W. van Vierssen Trip, beiden vice- president en de rchters mrs. D. M. Part», S. N. B. Halbertsma, G. C. B. E. Suringar en F. C. Schalkwijk; in de rechtbank te Middel burg tot lid mr. J. H. Bijbau, rechter, en tot plaatsvervangende leden de rechters mrs. A. van der Hoop, Th. Portheine en J. W. Zijlstra en in de rechtbank te Groningen tot lid jhr. mr. W. W. Feit, rechter, en tot plaatsvervangende leden de rechters mrs. II. J. E. Engclkens, J. G. A. Kattenbusch en H. W. J. Kloppenburg en mr. B. P. Enklaar, vice-president. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Go- rinchem mr. C. Vervoorn, advocaat en pro cureur tevens wethouder der gemeente Her- wijnen, wonende te Horwijnen. Voogdijraden. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontsiagen met dank A. Terp6tra als lid van den Voogdijraad te Maastricht en is be noemd als zoodanig M. J. Ziedses des Plan tos, ontvanger der registratie en domeinen te Heerlen; is op verzoek eervol ontslagen met dank rar. F. C. M. Boenders als lid van den Voog dijraad te 's-Hertogenbosch. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit is benoemd tot commis saris van polite te Amsterdam de hoofd inspecteur C. Bakker aldaar. Waterschoot Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot water schout to Amsterdam L. J. Quant, vice-ad- miraal b.d. Consulaire dlonst. Bij Kon. besluit is de heer J. B. Kctcham erkend en toegelaten als consul van de Ver een. Staten van Amerika to Soerabaja voor het gouvernement der Molukken, de eilan den Celebes, Bali, Lombok, Soembawa, Flo- res en alle overige Nederlandschc eilanden beoosten 120 gr. O.-L., alsmede voor de resi- denticn Zuider- cn Ooster-afdeeling van Bor neo, Scmarang, Kcdoe, Madioen, Rembang, Kediri, Soerabaja, Pasoeroean, Wcst-Madoe- ra, Oost-Madoera, Djembcr cn Bondowoso en de gouvernementen Jogjakarta en Soera- karta. Zuiderzeewerken. Bij Kon. besluit zijn de opzichters 2e klas se bij den dienst der Zuiderzeewerken J. M. van den Berge te 's-Gravcnhage, W. J. Lind- hout te Breezand cn F. Nicolai te De Haukes (Wieringen) bevorderd tot opzichter le kl. Kon. Instituut Marine. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klasse D. R. F Immink den lOen Augustus 1931 geplaatst als officier-instructeur bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. De heer H. Hennink behou den teruggekeerd Dinsdag j.l. is de heer M. Hennink hier te lande terug gekeerd van een tocht per auto van Den Haag naar Kaapstad. Afge legd zijn 103.000 K.M.' In de Sahara heeft men groole ontberingen moeten doorstaan en er 50 dagen doorgebracht. In Spanje werd de heer Hennink en zijn medereizt- gen6, zooals bekend, overvallen. Tweo Duitsche herdershonden hebben den tocht medegemaakt. De he»»r Hennink zal een toumée door Nederland maken voor het houden van le zingen over den zwaren tocht. KOSTER OVERREDEN EN GEDOOD. He eren veen, 30 Juli. De heer Th. Boersma, koster der Geref. Kerk te Hee renveen, die per fiets achter een auto aan reed, is door een van den tegenovergestel- den kant komende auto aangereden. Hij werd in bewueteloozen toestand opgeno men en naar liet ziekenhuis gebracht, waar hij eonigo uren later aan de bekomen ver wondingen is overleden. VERVALSCHING VAN POSTWISSELS. Rotterdam, 30 Juli. De Rotterdam- sche rechtbank heeft den 35-jarigen G. L. H.. die recidivist is en gedetineerde, en die onlangs heeft terecht gestaan wegens het vervalschen van postwiseclformulicren en het ter inwisseling aanbieden van deze, waardoor hij den staat'voor een belangrijk bedrag heeft opgelicht, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drio jaar. FIETS EN AUTO IN EEN SLOOT. De wielrijder zwaar gewond. Woensdagmorgen is tusschen Zeddam cn Terborg de lieer K. K. Weyer uit Beltrum gemeente Eibergen, door een auto van den heer Prins uit Dinxperloo overreden. Auto cn wielrijder kwamen in een sloot terecht. De twee' heeren Prins kwamen met den schrik vrij, maar de heer Weyer is met zwa re verwondingen in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het ziekenhuis te Ter- borg vervoerd. TELEFOON 804 en 697 POSTREKENING 28860 Aanklacht tegen de heeren Molhuysen en Vogt Naar mr. Van Doorne aan het Hbld. me dedeelt, heeft hij bij den officier van jus titie te Amsterdam een aanklacht ingediend wegens smaad, tegen den heer W. Vogt, directeur van dc A.V.R.O. zulks naar aan leiding van de uitlating van den heer Vogt in de vergadering te Utrecht„Berichten die in de R.K. pers hebben gestaan over de besprekingen met den heer Oudegcest kun nen cr niet anders ingekomen zijn, dan door iemand, die de verradersrol heeft ge speeld" Voorts heeft mr. Van Doorne bij den offi cier van justitie te 's Gravenhage, wegens smaad, een aanklacht ingediend tegen dr. H. Molhuysen, voorzitter (thans oud-voor zitter) van de A.V.R.O. naar aanleiding van het antwoord van dr. Molhuysen in dezelf de vergadering op de vraag van een afge vaardigde hoe het komt dat de V.A R A. soms over A.V.R.O-notulen beschikt. Het antwoord hield in, dat dr. M. de vijande lijke pers tart nog eens A.V.R.O.-notulen te publiceeren, nu twee leden uit het be stuur zijn verdwenen, van wie er een net was geroyeerd. Hoewel in beide uitlatingen de naam van mr. Van Daorne niet is genoemd, slaan zij, naar hij meent, klaarblijkelijk op hem. van vertrouwen, hetgeen door ondergetee- kenden in den voorzitter van het hoofd- slembureau gesteld is geworden. Geduren de het ruim dertigjarig burgemeesterschap van den tegenwoordigen functionaris, heb ben de gekozenen nog nooit hun geloofs brieven zelf behoeven in te dienen, maar werden deze steeds vanwege den voorzitter van het hoofdstembureau bij de betrokke nen afgehaald, terwijl de verdere wettelijke formaliteiten ter gemeentesecretarie ver vuld werden. Deze gedragslijn is ook nu weder ge volgd, althans die gekozenen, die bij den burgemeester in den smaak vallen, zijn ge waarschuwd geworden. Dat zulks niet voor ondergetekenden gebeurd is, bewijst eens te meer de algemeen gangbare opinie der Roostersche bevolking, dat het gemeente beleid, van zekere zijde eevoerd, den toets van gezonde opbouwende critiek niet kan doorstaan. (Vad.). DIAMANT VERDWENEN. Amsterdam, 30 Juli. Aan het politie bureau Warmoesstraat 48, alhier, is door oen diamanthandelaar kennis gegeven, dat hij, Woensdagmiddag j 1., terwijl hij zich te voet van het Weesperplein naar dc Nieuwe Hoogstraat begaf, heeft verloren of dat von hem is ontvreemd, een rond ge slepen diamant. 5.98 .karaat, bruine kleur verpakt in wit vloeipapier. MACHINIST VERDRONKEN. Rotterdam, 30 Juli. Hedenmorgen is uit de Leuvchaven opgehaald het lijk van den 31-jarigen machinist II. G. N„ een Amerikaan, van het s&. Tomalva, dat in de Lekhaven heeft gelegen en die sedert Zondagnacht wordt vermist. Vermoedelijk is de man. die het laatst in beschonken toe stand op den Dijk is gezien, in de duister nis het water ingeloopen. Zooals in Rotter dam aan zooveel zeelieden overkomt VERGEETACHTIGHEID OF MISBRUIK VAN VERTROUWEN? Onlangs hebben wij gemeld, dat een drie tal nieuwgekozen raadsleden te Roosleren door vergeetachtigheid of onkunde ver zuimd zouden hebben, hun geloofsbrieven op tijd in te leveren. Thans geven de drie betrokkenen, dc hee ren J. Davies, E Dolman en M. de Grau in een onderteekend stuk in de Limb. Koe rier de volgende lezing van deze zaak: Noch vergeetachtigheid, noch onkunde (ofschoon dc gewijzigde Gemeentewet zulks terecht doet veronderstellen) zijn hier in het spel; het is eenvoudig een misbruik Een commissie ingesteld 'sGravenhage, 30 Juli. De minister van Defensie heeft een commissie inge steld, teneinde hem van voorlichting te die nen betreffende de mogelijkheid om door reorganisatie van de vredessamenstelling van de wapens der infanterie en artillerie, een organisatie van het leger in lijd van vrede te verkrijgen, welke ten behoeve van het personeel minder uitgaven vordert dan de huidige, zoodat een betere verhou ding kan worden geschapen tusschen de uitgaven voor het personeel en die voor het materieel der koninklijke landmacht. De commissie bestaat uit: luitenant-ge neraal H. A. Seyffardt, chef van den gene- ralen 6taf, voorzitter; generaal-majoor P. Donk, commandant der 111e divisie; kolo nel van den generalen staf H. G. Winkel man, chef van den staf van het veldleger; majoor van den generalen staf N. T. Car- stens, kapitein van den generalen staf TI. II. Thoden van Velzcn en eerste luitenant der infanterie L. C. Rietveld, leden. De minister van defensie heeft verte genwoordigers van verschillende vcreenl- gingen van officieren en onderofficieren in een mondeling onderhoud met de instel ling cn het doel der commissie in kennis gesteld. En de landarbeidersstaking Men meldt uit Emmen aan de N.R.Ct.: Het ontslag van 400 arbeiders uit deze gemeente, die bij de werkverschaffing werk zaam waren, omdat aangenomen wordt, dat die wel in het landbouwbedrijf zouden kun nen werken, als er geen staking was, en het ontslag met datzelfde motief van alle arbeiders uit omliggende gemeenten, heeft aanleiding gegeven tot bezwaren van arbei derszijde, vooral ook omdat men bij het ont slag zich niet afvroeg of de beirokkenen wel ooit in den korenbouw hadden gewerkt. De directeur van de arbeidsbeurs te dezer plaatse heeft daarin aanleiding gevonden een onderzoek in te stellen en heeft in uit zicht gesteld, dat de arbeiders, die dat werk niet kennen vele veenarbeiders kennen noch het maaien, noch het zichten van ko ren weer geplaatst zullen worden bij de werkverschaffing. Morgen zullen de desbe treffende arbeiders vernemen wat te dien aanzien gebeuren zal. Men beweert echter dat de arbeiders die het landbouwwerk wel verstaan en nog bij de werkverschaffing werken tot een gelijk getal ontslagen zullen worden, als er door gemis aan kennis van het landbouwwerk weer bij de werkver schaffing zullen worden herplaatst. Overigens blijft alles rustig. Zoowel door de landbouwers als door de arbeiders wordt druk vergaderd, maar van eenige toenade ring is nog niets te bespeuren. In Ter Apel en omgeving heeft men besloten ook de on georganiseerde werkgevers niet te laten tee kenen en zich op het standpunt te 6tellen, dat men alleen met de werkgeversorganisa ties wil contracteeren. In andere plaatsen wordt voor de ongeorganiseerde werkgevers, die de eischen van de arbeiders hebben in gewilligd, gewerkt. Hoewel ook verschillen de georganiseerde werkgevers wel te ken nen hebben gegeven die eischen wel te wil len inwilligen, stellen de arbeiders zich op liet 6tandpunt, dat met deze werkgevers slechts gecontracteerd kan worden via de organisaties van landbouwers. In Overijssel öchijnt de aardappeloogst als inzet van het conflict beschouwd te zullen worden. Nu Lutten, Slagharen c.s. het aan bod van de werkgevers niet aanvaard heb ben, mag worden aangenomen, dat ook in Dedemsvaart es. dat aanbod verworpen wordt. Wanneer hier geen schikking getrof fen wordt, zal hier in September ook alles plat liggen,- terwijl, wanneer in de eerste week van Augustus geen oplossing gevonden wordt in Oost-Drente, de korenbouw zijn beteekenis heeft verloren en ook daar dan het conflict wel zal duren tot aan den aard appeloogst. Het. aantal arbeiders, dat daar bij betrokken is, overtreft eenige malen het aantal dat in den korenbouw werkt, zoodat dan zeker ongeveer 3000 arbeidens bij de staking betrokken zullen zijn. OFFICIER KROON VAN BELGIë. Bij K.B. is aan den Luitenant ter zee der le klasse E. J. Borgesius vergunniug ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Zijne majesteit den Koning der Belgen. MINISTER RUYS MET VERLOF. De minister van Staat, minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw jhr. mr. Ruys dc Beerenbrouck zal van 1 Aug af cenigen tijd met verlof afwezig zijn. PERSONALIA. Bij K. B. is aan jhr. I. L. van den BergH van Heemstede te 's Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van commandeur in de orde van de Ster van Roemenië, hem door Z. M. den koning van Roemenië verleend. LANGESTRAAT 55 TEL. 115 Regeeren beteekent vooruit zien. NAPOLEON. CMSON%^ Geautoriseerde vertaling uit het Engelsen van J. S. FLETSCHER door Jhr. Z .A. L. v. d. W 20 Ongeveer niets, antwoordde de direc teur. Hij kwam hier slechts een keer, gedu rende misschien vijf minuten, en dat wa alleen om mede te deelen, dat hij in Lon den aangekomen was cn kamers had geno men in hotel Cecil. Hij vertelde verder, dat hij oen reis naar het Noorden ging maken. En dat is allee. Ik veronderstel dat hij sindsdien geld zat hebben opgenomen, vroeg Maythorne. Dat kan ik laten nazien. Hij belde en gaf een klerk order om daaromtrent inlich tingen in te winnen. Na eenige oogenbük- iken kwam deze terug. Er is liicr geen wissel door hem aan geboden sinds mijnheer Mazaroff op 29 Augustus hier wa6, deelde do klerk mede. Hij trok toen een wiasel van twee duizend pond. De directeur knikte, waarna de klerk heenging. Maythorne hield hem aan en keek naar den directeur. Mazaroff zal dat geld hebben opge nomen in bankpapier, zcide hij. En uw per soneel zal ongetwijfeld de nummers van die biljetten weten. Wilt u ze mij geven? Daar is geen bezwaar tegen, zeide de directeur. Ga ze even halen, zeide hij tot den klerk. Na eenigen tijd kwam dc klerk terug met do opgave, welke, Maythorne ln zijn porte feuille deed. Eenige minuten later vertrok ken wij. Toen wij buiten waren keek Crole Maythorne veelbeteekencnd aan. Hum! zeide hij. Armintrade! Als er iemand in je nabijheid wordt vermoord, die je kent, moet men toch wel bijzondere rede nen hebben om dat niet te komen vertellen. Indien ik in de omstandigheden van Armin- trade was geweest, zou ik na den moord hebben gezegd: ik ken dien man cn ik zal vertellen wat ik van hem weet. Hè? Maythorne antwoordde niet en stak een sigaret op. Na eenigen tijd geloopen te heb ben, begon liij te spreken. Ik zal u eens vertellen, dat ik denk, zeide hij plotseling. Armintrade is de man dien Mazaroff dien avond ging opzoeken. Wij moeten een onderhoud met hem heb ben. Maar voor dien tijd, hij hield even op en riep een taxi aan, gaan wij een onderzoek instellen in de kamers van Ma zaroff in hotel Cecil. Wij hadden geen moeilijkheden om daar in te worden toegelaten. In een koffer von den wij eenigo schoolboeken: op den om slag was de naam Andrew Marchison ge schreven met eenigo datums. Maythorne gaf die aan Crole. Er is geen twijfel aan dat hij Merchl- In een koffer vonden we eenigo schoolboeken eon was, zeide Crole. Waarom zou :nij an ders die boeken bewaard hebben. Zij komen van pas om aan mevrouw Elphinstonc to laten zien. Ik zou nog andere papleren wen- schen te vinden. Maythorne vond nog eenige papieren in een schrijfportefeuille. Het waron bijna allo particuliere brieven van een zekeren Her man Kloop uit Kaapstad, die een persoon lijken vriend van Mazaroff scheen to zijn. Er kwam bijna niets in voor over zaken, maar alleen particuliere praatjes. Toch waren deze brieven van waarde, volgens Maythorne, want nu had hij een adres in Kaapstad, waarheen hij kon telegrafeeren om inlichtingen omtrent den overledene. De eenige brief, niet afkomstig van mijn heer Kloop, zat in een enveloppe van de Bank van Zuid-Afrika te Londen cn droeg het poststempel 3 Januari. Van Armintrade aan Mazaroff, dat Is zeker, zeide Maythorne, Hij haalde den brief uit do enveloppe. Zijn gezicht betrok. In cijferschrift! riep hV uit. Dat is een koopje! Het gehcele vel was volgeschreven met het schrift van iemand, die volgens May thorne een scherpe pen gebruikte en ge wend was om in cijferschrift te schrijven. Van den inhoud begrepen wij natuurlijk geen woord, behoudens eenige in gewoon schrift geschreven woorden. Do brief be gon: Geachte heer Mazaroff, en eindigde: Hoogachtend, John Armintrade. Mazaroff had natuurlijk den sleutel van dit schrift, maar die zal met zijn op schrijfboekje gestolen zijn. Het blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat wij eerst een onderhoud moeten hebben met mijnheer Armintrade. Maar eerst iets anders. Wij verlieten het hotel. Maythorne ging naar een nabijzijnd telegraafkantoor, Crole en ik gingen lunchen. Dat is zeer eigenaardig, Holt, zcide Crole. terwijl wij in een rustig hoekje gin gen zitten. Ik bedoel wat wij vanmorgen ontdekten. U heeft Armintrade ontmoet, nietwaar? Een paar minuten, antwoordde ik. In het jachthuis van Courthope, toen juf frouw Elphinstonc mij daar bracht om in lichtingen in te winnen na het verdwijnen van Mazaroff. Wat is hij voor een man? vroeg hij. Een sluw type, zou ik zeggen. Iemand, die alles hoort en niets zegt. Het lijkt mij iemand die zal zeggen dat. de dood van Mazaroff hem niet aangaat, Zoo'n indruk maakt hij. Ik wou willen, dat,wij dat testament konden vinden voor u. Ik niet! antwoordde ik. En ik heb reeds gezegd waarom. Wees niet dwaas, weiger nooit geld. Het was de wensch van dien man. Het is misschien veel beter dat u dat geld krijgt dan zijn weduwe en zijn dochter. Dat deed mij terugdenken aan de woor den van Sheila. Daar Crole een scherpzin nig man was, vertelde ik hem dat onder houd. Waarom is zij zoo bang, dat haar moe der en zij dat vermogen zullen krijgen? vroeg ik. Crole legde zijn mes en vork neer, leunde achterover in zijn stoel en na een oogen- blik nadenken lachte hij. Een lief meisje! zcide hij. Wat bedoelt u daarmede? Hij boog zich vertrouwelijk voorover: Onder ons gezegd, Holt, hoeveel is uw inkomen? Ik heb jaarlijks ongeveer vijf honderd pond van mij zen' en ik geloof dat ik er nog vijf of zes honderd pond zal bijkrijgen als mijn vader sterft. Juist! zeide hij. Een duizend pond per jaar. Nu een andere vraag. Als mevrouw Elphinstone in het bezit kwam van een vermogen van acht of negen honderd dui zend pond, gelooft u dan. dat zij haar doch ter zou geven aan een weinig vermogend man. Waar wilt u heen? riep ik uit, Dat is vrij eenvoudig. Ik veronderstel dat juffrouw Sheila u lief heeft cn daar om ziet zij dat vermogen liever in uw handen dan in die van haar moeder. Wees niet dom, Holt; als wij het testament te pakken krijgen, dan krijg jij het geld en dan houdt je het stevig vast. £Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5