UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179 AMERSFOORT $R N.V. COMPAGNIE LYONNAISE IETS OVER HANDSCHRIFTKUNDE De graphologie, de kunst om het wezen van den mensch uit zijn hand schrift te lezen, heeft slechts een kort verleden, maar een groote toekomst. De uitkomsten er van zijn echter nog minder verheugend. Niet dat men geen bevredigende successen heeft te boe ken. Integendeel. De verkregen resul taten zijn reeds langen tijd zoo be langrijk, dat de graphologie al lang wordt bescho wd als de hulpweten schap van de psychologie. Hoe meer wetten echter door de ernstige onder zoekers aan het licht komen en daar door de belangstelling van breede kringen opwekken, hoe meer er door ondeskundigen gebeunhaast wordt Met een uit een boekje opgedane wijsheid gelooven zij in staat te zijn een graphologisch bedrijf te beginnen en bieden bij dozijnen den kranten hun kunst aan, tegen een prijs, die in volkomen overeenstemming is met de waarde van hun onderzoek. Een ieder die een paar regels schrift inzendt om zijn karakter te laten vaststellen krijgt als antwoord een verhaaltje met aanwezige eigenschappen, welke ten minste op de helft van alle menschen slaan. De rest der in het schrift gevon den eigenschappen zijn meestal erg dubbelzinnig of onjuist. Natuurliik kar- ook de beste grapholoog, evenals de beste geneesheer zich vergissen. Maar terwijl men bij een verkeerde dok tersdiagnose, alleen met den betref- fenden dokter ontevrefen is en de ge neeskunde als zoodanig niet verwerot neigt men bij een verkeerde graoholo- gische verklaring er reeds SDoedig toe over. de geWele schriftverklaring in den ban te doen. De meeste schuld hieraan hebben de groote schare van onervarenen en dilettanten, welke door hun lichtvaardig oordeel de gra- phologische wetenschao in een kwa den reuk brengen. Hoeveel zegen, zouden vooral wij vrouwen, van de graphologie niet kunnen hebben! De eigenaardigheden, aanleg, ziekten van onze kinderen, verraden zich al voor dat zij nog de school bezoeken in hun teekenkrabbels en later natuurliik duidelijker in hun eerste handschrift. Tegen den tijd dat zij volwassen wor den en een beroep moeten kiezen, zal een ervaren grapholoog vaak kurnen behoeden, dat zij een verkeerde keus doen. Uit de schoolschriften zal deze niet slechts de tegenwoordige, doch ook de toekomstige ontwikkeling van het kind kunnen lezen. Moeders, on derwijzeressen en opvoedsters zulten zich veel moeilijkheden -besparen in dien zij den raad van een schriftkun dige inroepen en zich zelf aan deze studie wijden. Ook voordat men met iemand vriendschap sluit of een ver houding van welken aard ook, begint zal men verstandig doen het schrift EENVOUDIG EN ELEGANT. Dit is ten volle van toepassing op de beide cusluums, die wij nier afbeel den. De goede snit is hier alles. Jn donkere kleuren zijn zij ideaal voor straattoilet, in lichtere zijn zij dadelijk veel meer gekleed. Links zien wij een japon van donkergroene crêpe de chine, waarbij de ingezette deelen door beige stiksels zi,n gemarkeerd, terwijl de shawl en de hoed beige en donker groen combineeren. Rechts een mantelpak bestaande uit een japon en manteltje van don kerblauwe crêpe veloutine en een shawl en hoed van donkerblauw en wit. Als het manteltje (met een afzon derlijk geknipte schoot) wordt uit gedaan, ziet men op de japon een groote kraag met een rand van wit. van de betreffenden tijdig te laten on derzoeken. Want als men reeds ver loofd is, dan hecht men vaak niet eens veel beteekenis aan een doktersadvies om dus maar te zwijgen van een gra- phologische verklaring. Toch had men hierdoor groote teleurstellingen kun nen voorkomen. Daar de handschrift kunde een jonge wetenschap is, moe ten haar vertegenwoordigers vertrou wenwekkende personen zijn, welke door een jarenlange ervaring en een gedegen theorethische basis, een goe de algemeene karakter-ontwikkeling hun bekwaamheid bewijzen. VrouWen hebben door hun fijner aanvoelings vermogen en subtieler zenuwstelsel veel meer dan mannen kans, om prac- tische kennis van de handschiftkunde te verwerken om het zoo eens te zeggen voor huishoudelijk gebruik en zij moesten zich daarom meer nog dan thans het geval is, aan de studie daarvan wijden. Het is boeiend en interessant! MARIA VAN DISTELROCK. EEN HANDIG KEUKENTAFELTJE. De moderne keukens munten niet uit door overvloedige ruimte. Men moet vaak met de ruimte woekeren en de huisvrouw weet vaak geen raad met alle keukenbenoodigdheden. Hier is nu de afbeelding van een bijzonder practische keukentafel, waarvan de bladen kunnen wegschuiven. Dan vindt men een keurige bergruimte, waar men allerhande potjes in kan opbergen. VROUWENLEVEN IN CAïRO. Hoe geheel anders nog het leven van de tegenwoordige vrouw in Cairo is dan dat van haar zusteren in Europa, beseft men eerst duidelijk, wanneer men in het land zelf leeft en een studie daarover maakt. Schijnbaar modern in haar opvattingen en in haar kleeding kan zij zich toch niet losmaken van de oude zeden en gebruiken. Haar gezicht is weliswaar niet meer gesluierd, zij rijdt in de electrische tram en gaat ook bij de mannen zitten als er in het vrouwencompartiment geen plaats is, ze gaat zelfs ook naar de bioscoop, maar in haar woning is niets veranderd. Zij zal als er heerenbezoek komt, dat niet tot haar onmiddellijke familie be hoort onzichtbaar blijven en ook voor haar bedienden niet zonder hoofdbe dekking verschijnen. Nooit zal ze zich in mouwlooze kleeren vertoonen, een zwarte zijden mantel wordt spoe dig over de schouders geworpen, want de Koran verbiedt, dat de vrouw met bloote armen rondloopt. Elke Mohammedaansche uit de betere kringen rekent er op, dat zij spoedig trouwt en evenals haar zusters, nicht jes en vriendinnen een rustig leven in eigen huis leidt. Zij zal nooit een be roep uitoefenen. De plaatsen op het telefoonbureau, in warenhuizen, ban ken enz. worden ingenomen door Kop- tische (daar geboren Christenmeisjes) of builenlandsche meisjes. Dienstper soneel vindt men er weinig goeds. Voor huiselijke werkzaamheden, zooals schrobben, vaten wasschen en derge lijke worden meestentijds Nubier-jon- gentjes genomen, die in vele gevallen niet ouder dan acht jaar zijn. Zij komen uit Nubië, een landstreek tusschen Egypte en den Soedan en werken voor een zeer gering loon. Zij krijgen meestal niet meer dan 40 pias ters (ongeveer vijf gulden) per maand. Zij dragen de volkskleeding, een lang, bijna tot op den grond reiken hemd (Galabia) en slapen op een stroomat op den grond. Ofschoon zij niet al te veel presteeren, neemt men ze toch veel lie ver dan meisjes, want deze werken nog veel slechter. Ook voor het koken heeft men in devoorname huisgezinnen een kok inplaats van een keukenmeid. Hij krijgt een loon van 35 tot 50 gulden per maand en blijft meestal jarenlang in Jietze.lfde huis. Van de Europeesche keuken weet hij,, meestal weinig af, maar ^einheemsche spijzen weet hij goed. en smakelijk te bereiden. De vrouwelijke bedienden hebben meestal geen hooger loon. Ook zij komen vaak ook niet ouder dan tien jaar om kinderen op te passen en het is een .vreemd gezicht kinderen te zien oppas sen, door kindermeisjes, die zelf nog kinderen zijn en zeker met de noodige kennis hun plicht vervullen. Zwakge bouwd en met niet al te groote gees telijke geschiktheid uitgerust, gaan zij met de hen toevertrouwde babies in de kinderwagen wandelen, spelen met hen en moeten dan ook, nadat-men het hen geleerd heeft de kinderwasch doen. Het klinkt paradoxaal, wanneer men zegt, dat him leven arm is aan zonnige uren, want in dit land zijn weinig don kere dagen. Maar deze kleine meisjes voelen de tragiek van hun leven niet zoo zwaar als buitenstaanders dit zien. Zij hebben immers niets anders gezien en verwachten ook niets anders. In Europa zal een jonge moeder liefst zelf met haar kind gaan wandelen en het niet aan een dienstmeisje overlaten. De Egyptische vrouw daarentegen zou het als iets onrechtmatigs voelen, als men van haar zou verlangen, dat zij zelf met haar kind ging wandelen. Zij houden zeker niet minder van haar kind dan de Europeesche moeder, maar zij is het nu eenmaal niet anders ge wend. Zooals zij bij alles een bediende noodig heeft, heeft ze die ook noodig om haar kind op te passen en op te voeden. Men moet zich er niet over verwon deren, dat zulke jonge schepseltjes reeds moeten „dienen". Er bestaat in Egypte tot nu toe geen schoolplicht en velen kunnen de scholen, die slechts tegen betaling toegankelijk zijn, niet bezoeken. De mentaliteit is daarom ge heel anders. Zij moeten onvoorbereid de harde school des levens ingaan en het leergeld, dat zij betalen is in de meeste gevallen niet gering. De ver langens, die in de harten van deze wer kende jongens en meisjes leven zullen wel altijd ongestild blijven, onbevredigd zullen zij die hun geheele leven met 'zich meedragen. KEUKENHOEKJE. De groentenman heeft deze dagen een wagen met een keur van groen ten en vruchten, een verscheidenheid groot genoeg om 14 dagen lang eiken dag een ander gerecht op tafel te la ten komen. De aardbeien zijn nu weer zoo goed als afgeloopen. Om dan toch iets frisch op tafel te hebben, nemen we dan weer eens rabarber, een ge zonde en goedkoope delicatesse. Van rabarber kan men een heerlijk scho teltje maken. Dezen keer brengen wij u het recept van rabarber-compote met slagroom, dat zee- zeker in den smaak bij uw huisgenooten zal vallen, vooral na een warmen dag. Rabarber met slagroom. Op een pond schoongemaakte ra- barberstelen heeft men noodig 125 gr. lichte basterd-suiker, 2 eieren, een kwart liter slagroom en een lepel maizena. De rabarber, die in kleine stukjes is gesneden, wordt, na afgewasschen en uitgelekt te zijn, opgezet en aan de kook gebracht onder af en toe roe ren, om aanbranden te voorkomen. Wanneer de rabarber gaar is, wordt de suiker toegevoegd en zoo noodig met de maizena gebonden. De eier dooiers worden geklopt en door de compote geroerd en alles daarna in een glazen schaal gedaan. Vervolgens de schotel op een koele plaats neer zetten. Even voor het opdienen wordt de room met de eiwitten en een weinig suiker sti'f geklopt en de rabarber er mede bedekt. Een bros wafeltje erbij gegeven, zal de smakelijkheid van hel geheel verhoogen. MENU VAN DE WEEK. Zondag: Groentensoep, biefstuk met tomaten, doperwten, anrdappe len, rabarber met slagroom. Maandag: Runderrollade, peen tjes met peulen, aardappelen, ci- troenrijst met vanillesaus. BRUIJèRE'S VEELBESPROKEN MODEL. Hierbij geven wij een afbeelding van het reis ensemble .Southampton" van Bruvère. De manlel is van rood-wit- zwart plaid in zware soepele wol. De kraag is op origi- neele wijze gedra peerd, kruist van voren en wordt van achteren met groote roode beenen knoo- pen op de heupen bevestigd. De bree de ceintuur is van zwart patentleer, de einden van de kraag daaronder doen denken aan zakken. Er wordt een een voudige japon zon der kraag bijgedra gen van ronde jer sey. Dinsdag: Ribstuk, postelein, aard appelen, maizena-pudding. Woensdag: Varkenlappen, bloem kool, aardappelen, vanillevla met bitterkoekjes. Donderdag: Bloemkoolsoep, ge vulde tomaten, groote boonen met ham, aardappelen. V r ij d a g Marearoni met tomaten saus, sla en komkommer met eieren, gebakken aardappelen. Zaterdag: Rundergehakt, gestoof de andijvie, aardappelen, karnemelk met gort. AANTREKKELIJKE LAMPEN KAPPEN. 'n Lamp, die een aangenaam en rus tig licht geeft is noodzakelijk in de kamer van het meisje, dat 's avonds lezen of naaien moet. De meisjes met een beetje aanleg kunnen zonder veel moeite en kosten zelf een moderne lampenkap van perkament of nage maakt perkament maken. Fraaie en leuke kapjes l unnen van geplooid pa pier worden gemaakt mei van boven en onder een bandje van smal lint of Fluweel. Staande lampjes ziin zeer in de mode en het is niet noodig dal het licht midden in de kamer is. Enkele aardige lampjes hier en daar verspreid over de kamer maken een alleraar digst effect. AARDIGE DANSJAPONNETJES. Japon van citroenkleurige chiffon met i door/ichtig kort manteltje van dezel.„e stof. Aardige japon van bedrukt chiffon, waarin rozerood en zwart de hoofd kleuren zijn, met een zwart lint als ceintuur. Japon van crèmekleurige crêpe met groen en rood bedrukt en een rood fluweelen lint als ceintuur. Japon van turkooiskleurige chiffon met een jasje van dezelfde stof en een ceintuur, waarin blauw en zilvergrijs me' elkaar zijn vermengd. Japon en manteltje van bedrukte crêpe met rose en blauw als hoofd kleuren. SEIZOEN OPRUIMING

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18