AH ÈOSF OORTS CH DAGKIM) NIEUW PARIJS j OVERHEMDEN I Fa. B. KRAAL Zaterdag 1 Augustus 1931 30e Jaargang No. 28 DERDE BLAD FELLE BRAND TE ROTTERDAM PROTEST VAN VERWEER- COMITE'S NED. KINDEREN UIT DUITSCHLAND Lijstenmakerij en Kunsthandel NIEUWE COLLECTIE COLLIERS I LANGESTRAAT 26 OP HEETERDAAD BETRAPT UIT DE STAATSCOURANT STAATSCOMMISSIE VISSCHERIJBEDRIJF -DE EEMLANDER" Een kleedingwinkel uitgebrand Rotterdam, 31 Juli. In het drukfite van de middaguren ifl de Rotterdamsche binnenstad plotseling in rep cn roer ge» bracht door de tijding: „Brand op de Hoog straat!" Het bleed dat er brand was uit gebroken in een klecdingmagazijn gelegen voor aan de Hoogstraat tusschen eenigc fotografische ateliers en een hoog schoe nenmagazijn De eigenaar, de heer C., was in den winkel bezig toen hij ineens ont dekte dat daar een brandje was ontstaan, dat snel naar alle kanton uitbreidde. Hij had nog juist den tijd om een bediende en een dienstbode, die op de eerste verdieping aan het werk waren, te waarschuwen en moest toen met hen ijlings den winkel ver laten Het vuur greep zeer 6nel om zich heen. In een oogwenk had het de rijen klecren, die in den winkel en in do kasten hingen, aangetast en het duurde niet lang of een dikke rook baande zich lang6 het trapjo een wog naar boven en kwam door alle ramen naar buiten. De politie had inmid dels de ruimte voor den winkel afgezet en de brandweer gewaarschuwd, zoodat, toen do eerste slangenwagcns verschenen, deze ruim baan vonden cn direct met de blus- sching konden beginnen. Toevallig was ook een hoofdman van de brandweer aanwezig, zoodat de leiding van dezen in dit stads gedeelte uiterst gevaarlijken brand onmid dellijk in goede handen was. Daar men niet meer naar binnen kon ko men, werd door de uit de ramen komende rook het vermoeden gewekt, dat het vuur zich reeds meegedeeld had aan de andere étages en dat het heele pand in lichte laaie stond. Daarom zijn onmiddellijk een motorspuit ontboden en de motorladder, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. Toen men echter een straal op den ladder omhoog geleid had kon men tevens nagaan dat het op de andere étages niet brandde, zoodat voorloopig deze 6traal in reserve werd gehouden. Onderwijl had men aan voor- pn achterzijde van den win kel de blussching reeds met vier stralen aangevangen, zoodat het niet lang duurde of men was den brand volkomen meester. De winkel is geheel uitgebrand; verzeke ring dekt de 6chode. Een bedrag van -ióOO werd ongerept in de brandkast te ruggevonden. HET AMSTERDAMSCHE POLITIECORPS. Helm en sabel verdwijnen. De politie droeg nog steeds den helm bij officieele bezoeken van H.M. de Koningin en enkele andere belangrijke gebeurtenissen. In het corps zijn stemmen opgegaan, om den helm, welke niet passend meer geacht wordt bij de nieuwe uniform, voorgoed af te schaffen. Het orgaan van den Alg. Bond van Politie-personeel bericht, dat een schrij ven gericht is tot den hoofdcommissaris met verzoek tot de afschaffing over te gaan. In een daarop gevolgde conferentie is een toezegging tot inwilliging van het verzoek gekregen. Zoo verdwijnt dus voorgoed de helm bij de Amsterdamsche politie. Voorts heeft het bestuur van den bond den corpschef verzocht, uitvoering te wil len geven aan het voornemen een proef tp nemen met dc afschaffing van de 6abol. Wat het Verkeerswezen betreft, is de proef be reids ingevoerd. Binnenkort zal ook do proef voor het geheele corps worden ingevoerd, maar voorloopig alleen in den ochtend dienst. („Tijd"). VERKIEZINGSRECLAME OP DEN OPENBAREN WEG. Volgens den Haarlemschen Kantonrechter niet straf baar. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond een persoon uit IJmuiden terecht. Verdachte had op 13 Juni te Velsen met witkalk verkiezingsreclamo op een stapel steencn beschilderd. Op een vraag van den Kantonrechter, waarom verdachte dit gedaan had, ant woordde hij: „Hoofdzakelijk uit „kunstbe oefening". Hij had do letters van de- S. D. A. P. gezien en vond deze niet mooi; daar om had hij met mooiere letters reclame ge maakt voor de C. P. II. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde niet gepleegd uit baldadigheid, doch beschouwde het als gewone verkiezings reclamo en eischte daarom vrijspraak. De Kantonrechter sprak den man vrij. DE JACOB VAN HEEMSKERK TE KOPENHAGEN. Onze Jongens zijn bij de Donen zeer gezien. Men meldt uit Kopenhagen, d.d. 27 de zer aan de N.R.Ct.: Vanmiddag zijn do leden van do Neder- landsche kolonie en eenigo Decnsche auto riteiten aan boord ontvangen. Onder de vele aanwezigen bevonden zich luitenant de Jong, die voor de K.L.M. in Kopenhagen is, de Deensche havencommandant, de Decn- 6che generaal van de landmacht enz. Zij werden door kapitein Wittman van bet Nederlandschc gezantschap voorgesteld aan commandant Scalogne. Te 4 uur kwam de Deensche vice-admi- raal Amdrup in een sloeo langszij Hij werd met het Deensche volsklied en trom geroffel van de marines begroet. Kort daar op kwam ook do Nedcrlandsche gezant, ridder van Rappard mot zijn cchtgenootc, die met het Nederlandscho volkslied be groet werden. Er werd veel gedanst cn het was een buitengewoon geslaagde middag. Over het verblijf van onzo oorlogesche pen valt nog het volgende op te merken. Na de kleine voorvallen tijdens het bezoek van do Amerikaansohe marine, zagen do De nen wel wat tegen buiteniandsch marine- bezoek op, maar onze jongens zijn hier ge zien. Ze hebben vrij entréc in Tivoli. De Deensche couranten schrijven opgetogen: zij lijken zooveel op onze jongens. Het is aardig om onzo matrozen hier rond te zien loopen. Ze interesseeren zich voor al les cn fotografeeren veel; dit maakt „hier een zeer goeden indruk. Bij het departement van Defensie is be richt ingekomen, dat het oefenverband, be staande uit. LI. Ms. Heemskerk, de ondcr- zeebooten O 9 en O 10 en de torpedobooten Z 7 cn Z S op 30 Juli uit Kopenhagen is vertrokken met bestemming Nleuwcdiep. Is de politie in Limburg bij het Dageraad=bezoek eenzijdig opgetreden? Het Dageraad-bezoek Het hoofdbestuur van de comité's van verweer tegen den Dageraad heeft een brief gezonden aan de leden van de Provinciale Staten van Limburg. Het zegt o.m., dat den leden van het comité bij het bezoek van den Dageraad aan Limburg is verboden liederen te zingen, dat zij op particulier terrein op do meest hinderlijke wijze zijn vervolgd door politie to paard, dat hun verboden is te colporteeren met vlugschrif ten daar, waar de vrijdenkers wel mochten colporteeren, dat zij geregeld hardhandig door do politie op het trottoir zijn gedreven cn de straten werden vrijgegeven aan de vrijdenkers. Do comité's van verweer pro- testceren met kracht tegen dit optreden. Zij beschouwen deze zaak als niet afgedaan, maar zullen geheel Limburg oproepen om te protesteeren tegen deze handelwijze. Het eerste transport Den Haag, 31 Juli. Het transport van 120 kinderen van in Duitschland levende Nederlanders is hedenochtend uit Duis burg naar Nederland vertrokken. Zes weken lang zullen deze kinderen, dio voornamelijk uit door werkloosheid sterk geteisterde gewesten afkomstig zijn, in Ne derland worden verpleegd bij particulieren of in koloniehuizen. De uitzending dezer noodlijdende kinde ren is georganiseerd door den Nederland- schcn Bond in Duitschland, die voor zijn actie steun heeft gevonden bij talrijke Ne derlanders uit alle kringen en klassen der bevolking, en voorts bij het comité Ned. kinderen in den vreemde, de Vereeniging van Weesvaders, hot Kon. Weeshuis te Buren, het Kon. Rusthuis „Rust een wei nig" te Dieren. De kinderen, jongens cn meisjes van elk geloof, werden onder goede leiding naar de verschillende declen van ons land ge bracht. Voor het vertrek uit Duisburg werden alle. kinderen door een geneesheer onder zocht. Het tweede transport volgt einde Augus tus. DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Wagen in beslag genomen. Gistermorgen is op den straatweg te Hil- Icgorsberg de 16-jarige, op zijn fiets rijden de J. B., uit Botterdam, gegrepen door een hem achterop uit Rotterdam komende tram Do jongen kwam met zijn hoofd voor de baanschuiver en werd 10 ft 12 Meter mee gesleurd, alvorens de trom tot stilstand kon worden gebracht. Dc jongen is met een schedelbreuk naar do Adriaanstichting ver voerd. Por ziekenauto is hij daarna naar Het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. De politie heeft voor onderzoek van de remmen den tramwagen in beslag genomen TWEE MIJNWERKERS BEDOLVEN Een doode. Donderdagmiddag had op staatsmijn Hen drik een instorting piaat6, waaronder twee arbeiders bedolven werden. Een houwer bleek na bevrijding slechts licht gewond te zijn, doch een 19-jarige sleeper kon eerst na enkele uren dood van onder het gesteento wordon uitgebracht" Arnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. Billijke prijzen. (in alle moderne tinten.) LANGESTR. 35 TEL. 308 J GR00TE KEUZE Drie koffers met coupons uit De Bijenkorf gestolen! Rotterdam, 31 Juli. In dc Bijenkorf is, dank zij het voortreffelijke controlcsys teem, dat echter niet belet dat er ontzaglijk wordt gestolen, «cn 2Ljarige Oostenrijk- sche buffetjuffrouw op hecterdaad betrapt, toen zij een coupon stof in een zwart leeren koffertje wegmoffelde. Zij is naar het kan toor geleid waar men in het koffertje ver schillende andere coupons stof vond. Daar na is zij aan de politie overgeleverd, die haar heeft ondervraagd. Zij gaf toen een valsch adres op. NacLer over dit valsche adres ondervraagd, verklaarde zij, dat zij niet wist waar zij woonde, omdat zij juist aan het verhuizen was. Haar koffers waren al afgehaald én naar haar nieuw adres ge bracht en juist dien middag zou er een man komen in Hecks die haar mee zou dee len, waar zij woonde.. Het spreekt vanzelf dat men ook dit ver haal niet geloofde en toen het meisje een beetje langer was gehouden, bekende zij al spoedig waar zij dan wel woonde. Daar werden drie groote koffers gevonden, die tot den rand waren gevuld met coupons stof, die het meisje alle in do Bijenkorf had weggenomen. Zij is daarop in verzeker de bewaring gesteld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Donderdagavond is op den onbewaakten overweg nabij de Panneschof tusschen Deurne en Helenaveen dc 75-jarige J. van Dalen, toen hij per driewieler de spoorbaan wilde oversteken, door den trein komende van Venlo, overreden en zwaar verminkt. De man was onmiddeilijk dood. Het uitzicht wordt ter plaatse door een wachthuisje be lemmerd. DE CONVENTIE VAN OSL.O Besprekingen over economi- sche zaken. Naar wij op het Departement van Buiten landschc Zaken vernemen hadden deze week Woensdag en Donderdag op uitnoodi ging der Nederlandschc regecring bespre kingen ad hoe plaats tusschen vertegen woordigers van dc Regeeringen die dc con ventie van Oslo gesloten hebben. Deze besprekingen, die ten gerieve der Scandinavische Regeeringen te Hamburg gevoerd werden, betroffen in hoofdzaak de economische onderwerpen, _door de subcom missie voor de organisatie van de voort brenging en het ruilverkc— ingesteld door de Europecscho Studiecommissie, behandeld in haar Juni-zitting en nader te behandelen in haar Augustuszitting. EEN KOFFER ONTVREEMD. Een inwoner van Deventer heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een koffer met lederwaren, gepleegd op het IIoll. Spoorstation te 's-Gravenhagc. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zuidbroek IT. E. Buurma, van Nieuwolda R. A. Clevc- ringa, van Zoetermecr en Zcgwaart L. R. Middelberg cn van Maasland H. L. du Boeuff. Vertegenwoordigers. Benoemd tot vertegenwoordigers der Ne derlandschc regeering op het van 7 lot 10 Sept. te Rome te houden internationaal congres voor bevolkingsvraagstukken mr. II. W. Methorst directeur-generaal van de Statistiek, voorzitter van het Nederlandsch Nationaal Comité der „Union Internationale pour l'étude scientifiquc des problémes de population" en dr. G. P. Frets secretaris- penningmeester van dat Comité. Landmacht. Bevorderd tot officier van administratie der 1c klasse die der tweede klas L. A. van Iioute; benoemd tot officier gezondheid twee dc klas bij zeemacht de arts E. W. Creygh- ton; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen eerste luitenant der infanterie E. E. de Kanter; benoemd tot tweede luitenant bij 8c regi ment infanterie B. F. M. Wijtenburg; bij 5e regiment J. P. van de Graaf; bij 11e regi ment C. J. M. Nass; bij 22e regiment J. F. A. Kersjes; bij 3e regiment E. J. C. van Hoote- gem; bij 13e regiment H. G. M. Bouwman; bij 3e regiment G. Oppenhuizen; bij 21e re giment J. Hi Heimcl; bij 9e regiment J. W. Pik; bij 20e regiment H. H. Janssens en A. van der Werf en bij 12c regiment infanterie M. II. F. Hakbijl; bij Ie regiment huzaren J. L. Ootmar en bij lie regiment huzaren P. J. B. Ruijs de Perez; bij le regiment onbereden artillerie A. J. de Vries, M. C. Palm, L. Croockcwit en N. van den Brandhof; bij 2e regiment onbere den artillerie H. Heins; bij korps luchtdoel artillerie A. E. Bueno de Mesquita; bij re giment kustartillerie R. G. Lemstra en M P. Feith en bij regiment Genietroepen A. V. van den Wall Bake, J. Rothuizen, L. Kuy- per en H. de Iongh allen cadetsergeant van derde studiejaar Koninklijke Militaire Aca demie; eervol ontslagen de reserve-eerste luite nant militaire administratie A. Oltmans van 2e regiment veldartillerie; benoemd tot reserve-officier gezondheid tweede klas de artsen C. M. Dhont en M. H. G. Pinckers; op verzoek eervol ontslagen de reserve eerste luitenant voor speciale diensten F. P. O. Wentges van Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst; benoemd bij vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst tot reserve-eerste-luite- nant E. A. Brunner met gelijktijdig eervol ontslag als officier vlieger der tweede klas se van de Koninklijke marine-reserve; in verband met zijn benoeming tot mili tair paardenarts der tweede klasse bij het leger in Ned. Indié is aan reserve-paarden arts der tweede klas H. L. Aussems eervol ontslag verleend. Marine. Bij beschikking van den minister van De fensie is de met 1 Augustus 1931 benoemde officier van gezondheid der 2o klasse E. W. Creijgthon, met dien datum geplaatst aan boord van II.M.'s wachtschip te Willems oord. Deurwaarder. Bij beschikking van den minister van Jus titie van 30 Juli is benoemd tot deurwaar der bij het kantongerecht te Amsterdam, ter standplaats Amsterdam: B. Douma, procu- reursbediende te Amsterdam. Onderscheiding. Benoemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau jhr. ir. J. Röell te Loosduinen, directeur van de N.V. Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij. Onderwijs. Benoemd aan de Rijks-universiteit te Gro ningen tot gowoon hooglceraar in de facul teit der wis- cn natuurkunde om onderwijs te geven in dc plantenphysiologie dr. W. H. Arisz, thans buitengewoon hoogleeraar en tot buitengewoon hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde, om onder wijs to geven in de plantensystematiek dr. B. II Danser, thans assistent; opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht jhr. dr. H. W. L. dc Beaufort; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H. B.S. te Enkhuizen C. M. Edel van Twisk te Amsterdam en aan de R.H.B.S. te Gorin- chem P. Burik te Rotterdam; op verzoek eervol ontslagen dr. ir. H. Hencky als lector aan de Technische Hooge- school te Delft en is als zoodanig benoemd met afzonderlijk ondcrwijsvak in dc afdee- ling der werktuig- en scheepsbouwkunde om onderwijs te geven in de toegepaste me chanica dr. ir. J. J. Koch, thans hoofdas sistent; op verzoek eervol ontslagen H. J. Hij man als schoolopziener bij het lager onder wijs in dc inspectie Rotterdam; Rijksarchief. Benoemd tot commies bij het Rijksarchief in Gelderland te Arnhem mr. A. P. van Schilfgaarde, thans tijdelijk als zoodanig bij dat Rijksarchief werkzaam. P.T.T. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. is met ingang van 16 Augus tus 1931 aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Am 6terdam West, dc referendaris 2e klasse G. C. van Burkcn te '6-Gravenhagc (hoofd bestuur). Gouden e ere-medaille. Toegekend de gouden eere-medaillc der Oranje Nassau orde aan F. Lange te Maas sluis, chef van den uitvoerenden dienst al daar de zilveren medaille aan J. van der Noll te Loosduinen, controleur van bewe ging en de bronzen medaille aan A. A. Kar dol te Loosduincn, verantwoordelijk machi nist en J. J. v. d. Lcly te Monster, ploeg baas, allen in dienst van de N.V. West landsche Stoomtramwegmaatschappij. LandbouwhoogeschooL Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is voor het tijdvak van 1 Augustus 1931 tot 1 Augus tus 1932. benoemd tot assistente aan do Landbouw hogeschool te Wagcningen en werkzaam gesteld aan het daaronder resorteerende la boratorium voor bloembollenondcrzoek te Lisse mej. dr. A. S. Timmermans te Leiden. Rechtbank. Bij beschikking van den minister van Justitie is voor het tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1932 in de enkelvoudige Ka mer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de rechtbank te Tiel aangewezen tot plaatsvervangend lid mr. A. J. E. Terwindt, rechter. Installatie door den voorzitten den heer B. G. Rijken van IJmuiden Geen gemakkelijke opdracht Gisteren is in het departement van bin* nenlandsche zaken cn landbouw geïnstal leerd de commissie, ingesteld door den mi nister van staat, minister van binnenland- sche zaken en landbouw, aan welke is op- gedrage: een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den ongunstigen toestand, waarin bet trawlvisscherijbedrijf te IJmui den verkeert omtrent de uitkomsten van dat onderzoek op korten termijn verslag uit te brengen en daarbij zoo mogelijk do middelen aan to geven, welke zouden kun nen worden aangewend tot verbetering van dat bedrijf. Wegens uitstedigbeid van den minister, vond de installatie plaats door den voor zitter der commissie, den heer B. G. Rij- kens. die daarbij een installatieredo hield, waaraan wij het volgende ontleenen: Als burgemeester der gemeente, waarvan IJmuiden deel uitmaakt, heb ik in bet bij zonder reden mij over dit besluit tot het instellen dezer commissie te verheugen, omdat het telkens weer onze gemeente is, die bij een minder gunstigen gang van za ken in het visschcrijbedrijf, het eerst do slagen ontvangt. Verder is het mij hoogst aangenaam dat ZE. u mijne heeren, die geacht kunnen worden met het bedrijf in kwestie, of van de toestanden van werkgevers en werkne mers in dit bedrijf, of van handelstoestan den in het algemeen, op de hoogte te zijn, bereid heeft gevonden het lidmaatschap cn secretariaat van deze commissie te aan vaarden. Ik geloof niet, dat de opdracht, u gege ven een zeer gemakkelijke is. Onaangena me feiten zullen onder de oogen dienen te worden gezien; illusies zullen moeten wor den opgegeven. En of het gelukken zal naar aanleiding van onze adviezen de huidige crisis in be trekkelijk korten tijd te doen eindigen, is iets, dat men mag betwijfelen. Maar dan nog blijft er voor ons wel een taak over, n.l. den weg en de middelen aan te geven, die ertoe kunnen leiden, om dergelijke crises, die zich bijna ora de paar jaren voordoen, in het vervolg te voorko men. Ik hoop van harte, dat ons dit moge ge lukken en met dezen wensch. die stellig voor allen zal zijn, verklaar ik dc commis sie geïnstalleerd. Deze installatierede werd beantwoord door den heer F. J. II. Schneiders te IJmuiden, die daarbij o.m. zeide: In do kringen van belanghebbenden zal ongetwijfeld grooto voldoening hebben ge geven, dat Z.E. deze commissie in het le ven heeft geroepen en haar do vorenom- schrcven taak heeft opgedragen. Deze taak zal ook naar onzo meening verre van gemakkelijk zijn. Ik moge u echter do verzekering geven, mijnheer de voorzitter, dat wij onze beste krachten zul len inspannen om dc ingewikkelde vraag stukken, welke onze commissie ter behan deling zal krijgen, op bevrodigende wijze tot oplossing to brengen. Ik hoop van harte, dat onze arbeid de gewenschte vruchten moge dragen en dat Z.E. daardoor met voldoening op bet in dezen genomen initiatief zal mogen terug zien. Na afloop van de installatie maakte do commissie een aanvang met haar werk zaamheden. J. ESCHBACH. -r In den ouderdom van 85 jaar ie te 's-Gra* venhage overleden de heer J. Eechbach* oud-resident op Bali en Lombok.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9