i AHEOSFOOWSCH DAGBLAD Feuilleton Donderdag 6 Augustus 1931 .DE EEMLANDEft" 30e Jaargang No. 32 MINISTER VERSCHUUR APPLAUDISSEERDE NIET DUURDER IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. GASVERSTIKKING AMSTERDAM TE TWEE PERSONEN VAN DE BASILIEK GEST0RD BESCHUITFABRIEK TE HEERDE AFGEBRAND msmr ölauwe i; En de regeering vindt het goed! Op de vragen van den beer De Visser in verband met een door wijlen den heer rar. M. W. F. Trcub in een onlangs gehouden vergadering van de Nedcrlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel uitge sproken rede betreffende den cconomischen toestand in Rusland: 1. Is het aan de regeering bekend, dat op de 1.1. gehouden vergadering van de Xeder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel oud-minister M. W. F. Treub een zeer agressieve rede tegen de Unie der So cialistische 60vjet-republieken heeft uitge sproken. welke rede een economische oor logsverklaring inhield, van felle vijandschap tegen het huidige regime in de U.S.S.R. ge tuigde en waarbij gepoogd werd de anti- fiovjet-hetzc, die tot oorlog moet leiden, zoo veel mogelijk te versterken'? 2. Is het der regeering eveneens bekend, dat genoemde rede warm werd toegejuicht en dat do aanwezige minister Verschuur zeer demonstratief van zijn instemming met die rede getuigde, waardoor deze aanval op de U.S.S.R. een zeer sterke politieke strek king kreeg, wijl ze rechtstreeks van de zijde van den Nederlandschen regeeringsverte- genwoordiger werd ondersteund? 3. Heeft dit optreden van genoemden mi nister de goedkeuring van, dc regeering en wcnscht zij een boycot-beweging tegen van wege de U.S.S.R. in te voeren waren, als mede het kweeken van vijandschap tegen het sovjet-regime openlijk of bedekt te on dersteunen? 4. Zoo de 6ub 3 gestelde vraag ontken nend wordt beantwoord, is de regeering dan bereid, te verklaren, in afwijking van het optreden van minister Verschuur, geen in stemming met liet vijandig optreden van oud-minister Treub te kunnen betuigen en geen enkele daad van vijandschap tegen de U.S.S.R. te zullen bevorderen? luidt het antwoord van den heer Ver schuur, minister van arbeid, handel en nij verheid: De tot de ministers van buitenlandsche zaken en van binnenlandscbe zaken en landbouw gerichte vragen van den heer L. de Visser werden in handen gesteld van on- dergeteekende, ten einde deze namens de regeering te beantwoorden. Ondergeteekendo beantwoordt die vragen als volgt: Ad 1. Aan de regcering.is bekend, dat door nu wijlen den heer tor. M. \V. F. Treub in de vergadering van de Ncderlandeche Maatschappij voor Nijverheid en Handel op 26 Juni een rede is gehouden met betrek king tot den economischen toestand in Rus land. Met de aanduiding dier rede, als in de eerste vraag-geschiedt, kan ondergeleekcn- dc. niet instemmen. Ad 2. Der regeering is bekend, dat die rede werd beapplaudissecrd. Welke onder deden der rede, die niet zonder bestrijding gebleven i6, door dit applaus werden be krachtigd cn in hoeverre dit applaus dc bij zondere persoonlijkheid van den spreker gold, is ondergeteekende niet bekend. Ondergeteekendo veronderstelt, dat de vergadering aan liet feit, dat hij aan het algemeen applaus deelnam en dat hij den 6preker, die zich naast hem neerzette, onder toevoeging van ecnige persoonlijke, niet tot de vergadering gerichte woorden, compli menteerde, niet de betcekenis zal hebben gegeven van instemming met de gehecle rede. Ad 3. Dit optreden van ondergeteekende heeft de goedkeuring van de. regeering, die bij die gelegenheid door ondergeteekende werd vertegenwoordigd. Deze goedkeuring cn veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM. Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in dc Rijksvischhallen te Ilmuidon inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zce-car- bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro- quetten, vischkoekjes. gebakken visch, Nieuwe Haring, ge marineerde haring, rolmops, gerookte cn vèrsche paling, stokvisch, zoutevisch enz. enz. ALLEEN: Utrcchtschestraat 40. Telef. 92. Gerechtigd tot het voeren van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. zegt ten aanzien van een boycotbeweging niets, terwijl het kweeken van vijandschap tegen eenig regime en zeker tegen eenig volk den ondergeteekende en der regeering vreemd ie. Ad 4. Het wil ondergeteekende voorko men, dat met het vorenstaande het ant woord op deze vraag reeds is gegeven. f AANKOOP VAN „WARNSBORN" EN „VIJVERBERG." Een provinciale bijdrage van 25 mille. In hun gisteren gehouden zitting hebben de Pro\inviale Staten van Gelderland zon der hoofdelijke stemming het voorstel van Gedeputeerden aaDgenomen om een bijdrage van 25.000 te verleenen aan de stichting „Het Geldersch Landschap", ten bate van den aankoop der landgoederen „Warnsborn" cn „Vijverberg", te Arnhem. PRESENTIEGELD. Thans ook voor vergaderin gen van afdeelingen en commissiën van den Ge meenteraad. Amsterdam. Terwijl de Gemeentewei voorheen het genot van het presentiegeld voor de leden van den raad beperkte tot het bijwonen der raadsvergaderingen, be paalt zij thans dat de leden een vergoe ding genieten, waar cn voor zoover de raad het bepaalt, voor het bijwonen van zijn vergaderingen, van vergaderingen van de afdeelingen van den raad of van vergade ringen van den door den raad benoemde commissiën, waarvan het bedrag door Ge- dep. Staten, nadat de raad is gehoord, wordt vastgesteld. Naar aanleiding hiervan 6tellen B. cn W. den raad voor. te bepalen, dat, gere kend van 1 September 1931 af, de leden van den raad voor het bijwonen van de verga deringen van de afdeelingen en van de vergaderingen van 7,aadsco*mmissiën oen vergoeding zullen genieten; en aan Gedep. Staten van Noord-Holland te verzoeken, deze vergoeding vast tc stellen op 5 per lid voor elke door hem bijgewoonde ver gadering. RIJKSWEG HAARLEMALKMAAR. Ingediend is een wetsontwerp tot over brenging van twee gedeelten van den Rijksweg Haarlem—Alkmaar, in beheer en onderhoud bij de gemeente Velsen. Bij de verbetering van den weg zijn twee wegvakken in Santpoort en Velsen verlegd buiten de bebouwde kommen. De gemeente Velsen heeft verzocht de in de bebouwde kommen gelegen wegvakken bij haar in beheer en onderhoud te brengen. Daartoe strekt het wetsonlerp. Het ligt in de be doeling van de overbrenging in beheer en onderhoud ook den eigendom van de be doelde weggedeelten aan de gemeente Vel sen over te dragen. Een bejaard man om het leven gekomen Amsterdam, 5 Aug. Op de eerste étage van perceel 232 in de Van Ostade straat is hedenmiddag een bejaarde man door ga6verstikking om het leven gekomen, ITet tragische ongeval werd ontdekt door dat een op de tweede étage wonende vrouw door het ontsnappende gas dit tot het ver trek waar zij zich bevond, doordrong, be wusteloos geraakte. Zij werd gelukkig spoedig gevonden, waarna de politie en de G.G. cn G.D. wer den gewaarschuwd. Per auto van dezen dienst werd de vrouw naar het Wilhelminagasthuis overgebracht vanwaar zij na te zijn bijgebracht, weer naar huis kon terugkeeren. Het lijk van den man die gehuwd wa6. is door dc politie in tyeslag genomen. Het gebeurde wekte in dc buurt veel op schudding. De toestand der slachtoffers levensgevaarlijk VERDRONKEN. Vlaardingen, 5 Aug. Hedenavond is de 22-jarige P. van der Hoogst bij het zwemmen in de Vulkaanhaven verdronken. Hij stond bekend als een goed zwemmer cn is vermoedelijk door kramp getroffen. Men heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, doch tevergeefs. HET LEGER IN NED-INDIË. Benoeming van luitenants. 's-G ravenhage, 5 Aug. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Ncder- landsch-Indic zijn tot tweede luitenant bij het leger aldaar benoemd: bij het wapen der infanterie: G. II. Gij- bels, T. II. Bakker, F. E. van Hom, G. H. Christan. W. G. Xooij, R. Matroy, A. Bou- tes, II. A. van Rencsse, J. F. M. II. van Poeteren, F. J. da Raadt, E. Ruiter, M. Weststratc, A. Karreman, E. Kamphorst, R. de Severpont Domis, II. F. A. Clignett, D. F. Hopslcr, J. G. Smit. \V. J. Scheepens, NV. G. Vrind, M. Nanlohv, S. L. Rümemper, F. II. Berghuijs. W. F. II. Beck, N. W. Hof stede, P. v. d. Rest, P. C. de Vos, J. J. F. Lamers, J. II. Mareks, D. Haremaker, F. P. van Lom, P. H. van Veen; bij het wapen der ca\alerie: C. Lips, R. F. Klerk de Reus, W. F. Rab; bij het wapen der Artillerie: P. S. Yoe, A. J. J. II. van Diest, K. Schmid; bij het wapen der Genie: G. A. van Gom- belle, R. H. W. van Iterson, V. Bernako, J. H. A. Hardeman; bij de militaire administratie: F. A. B. Erkeleres, J. Brouwer, Chr. W. Schreuder, W. J. Jansen, D. Schepel. DOOR DE WARMTE BEZWEKEN. Pernis, 5 Aug. De 56-jarige M. Visser, wonende te Hoogvliet, is hedenmiddag in een weiland onder de gemeente Pernis, waar hij aan het hooien was, ten gevolge van de warmte onwel geworden cn ecnige oogenblikken later overleden. Dinsdagmiddag ongeveer half vier heeft te Oudenbosch een vreeselijk ongeval plaats gehad, dat het geheelc dorp in be roering bracht. Zooals bekend, is men reeds geruimen tijd bezig om de groote basiliek te ver fraaien, door het plaatsen van meer dan levensgroote beelden boven op den voor gevel van de basiliek. Dit werk wordt uit gevoerd door den aannemer Jac. Willem- sen, die behalve zijn eigen werkvolk voor deze gelegenheid bovendien nog personeel van de firma J. Voorburch in dienst heeft. Tot op heden waren reeds zes beelden ge plaatst en Dinsdagmiddag was men aan het werk, om drie heelden die pas uit België waren aangekomen, bij de andere te plaat sen. Hiertoe bevonden zich dc aannemer Willemsen en de timmerman G. de Wolf boven op het dak, waar de hijschstellin- gen, de zgn. hokken, die noodig zijn om de beelden op te halen, werden opgesteld. Juist toen men zou beginnen om het eerste beeld op te hijschen, kantelde door tot nog toe onbekende oorzaak, een der bokken. De timmerman De Wolf, die op een der bok ken gezeten was, en deze kanteling zag aankomen, sprong naar beneden, op een 15 M. lager gelegen platform. De man kwam op zijn rug terecht en viel bewuste loos, terwijl de bok, waarin hij gezeten was, gewoon bleef staan. De aannemer Willemsen, die zich bij de omvallende stelling bevond, viel van het dak. Ilij kwam terecht op de brecde uit stekende rand, die zich een paar meter lager bevindt, kreeg daarna een klap van een der stellingpalen, stortte daardoor naar beneden en kwam in den tuin terecht, waar zijn val gelukkig door daar staande hoo rnen eenigszins werd gebroken, waardoor het te verklaren is dat De Wolf er erger aan toe is dan de beer Willemsen. Het scheelde slechts heel weinig, of hij was beneden op het beeld gevallen, dat klaar stond om opgehaald te worden. Als dit ge beurd was, zou hij zeker op slag dood ge weest zijn, terwijl hij nu vrij vlug het be wustzijn herkreeg. De hoogte, waarvan hij is ge\ allen, be draagt naar schatting bijna 30 M. Kapelaan Indeweij, die toevallig het werk gade sloeg, diende beiden dadelijk de laatste II.LI. Sacramenten toe, terwijl de doktoren Van Son en lluijsmans genees kundige hulp verleenden. De slachtoffers werden per brancard naar het St. Elisabethgesticht gebracht. Willemsen is 38 jaar oud, gehuwd cn rader van drie kinderen en De Wolf is 33 jaar oud. eveneens gehuwd cn vader van één kind. Pastoor de Wit, die met zijn zangkoor per autocar een reis maakt door België, is dientengevolge absoluut in onwetenheid omtrent het vreeselijk gebeuren, dat in zijn parochie en bij zijn kerk, dc basiliek, voor welker verfraaiing hij steeds zijn uiterste krachten heeft gegeven, heeft plaats gehad. Gelukkig is juist een nieuwe fabriek in aanbouw lieerde, 5 Aug. Hedennacht is de groo te Ark's beschuitfabriek alhier geheel door brand vernield. Om twaalf uur verliet een ploeg laatwcrkende bakkers het gebouw zonder onraad tc hebben bemerkt. Om half twee stond het geheele gebouw in lichter laaie. Tegenover de vuurzee stond de mo torspuit uit Hoerde machteloos. Men alar meerde de brandweer uit Ilattem, Zwolle, Epe cn Vaassen, doch toen het materiaal arriveerde was het gebouw reeds verloren. De belendende perceclen, waarbij het ge« meentehuis, hieven behouden. Alle machi nes zijn mede een prooi der vlammen ge worden. Buren en één der heeren van Ark konden nog juist de auto's redden. De fabriek werkte met 80 man en is tegen bedrijfsschade verzekerd. Ook de andere schade wordt door verzekering gedekt. De fabrikanten hopen het bedrijf gaande te houden door de hulp van andere be schuitfabrieken hier te lande. Een gelukkige omstandigheid is, dat hier i'oor dc getroffen firma een nieuwe fabriek wordt gebouwd, die over circa drie maan den gereed zal zijn. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat ofschoon men nog niet precies heeft kunnen vaststellen, welke kwetsuren de slachtoffers hebben opgeloopen, en er nog wel kans is, dat zij er boven op komen, stervensgevaar toch niet is uitgesloten. De Wolf, die, zooals hierboven reeds is gezegd, op zijn rug viel, heeft klaarblijke lijk een paar ribben gebroken, terwijl Wil lcmsen, die in zijn val een dubbele salto maakte, erg klaagt over zijn voet, waar mede hij op den grond terecht kwam. Men begrijpt, dat de verslagenheid in het dorp, dat door dit vreeselijk voorval totaal uit zijn gewone doen is geraakt, zeer groot is. D. v. N. B. BLIKSEM INGESLAGEN. Haaksbergen, 5 Aug. Tijdens het on- weder dat gisteren (Dinsdag) avond boven Haaksbergen woedde, sloeg d? bliksem in de voor enkele jaren nieuw gebouwde boer derij van den landbouwer II. Gakink te Duurse. Het pand brandde tot den grond toe af. De hooi-oogst ging in de vlammen op. Een paard viel bij het inslaan van het hemelvuur bewusteloos neer; men wist het dier nog bijtijds te redden. liet rundvee liep in de weide. LEERSTOEL IN DE ASTRONOMIE. Prof. dr. A. Pannekcek gewoon hoogleeraar? Amsterdam, 5 Aug. („Telegraaf"). B. en W. hebben den Raad overgelegd een voorstel van curatoren der universiteit, om dr. A. Pannekock. thans buitengewoon hoog- lecraar, tc benoemen tot gewoon hoogleer- aar in de astronomie. Dc benoeming zal ver moedelijk ingaan op 1 Januari 1932. VRUCHTEN CAKE OLDENBARNEVELDT CAKE ZANDTAARTJES VRUCHTENTAARTJES H«e eenzamer de mensch is, des le lioo- ger stijgt zijn geest. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsen van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. 25 Dus kocht u ze niet? vroeg Maythor- ne. Neen, antwoordde sir Samuel. Ik tele foneerde aan onzen juwelier Frobenius cn vroeg hem hier te kornen om-de diamant te onderzoeken. Zij kw-amen o\ercen dat honderd zestig duizend pond een goede prijs voor de beide diamanten zou[ zijn. Toen Frobenius was vertrokken, kwamen Ma- zaroff en ik dit overeen: als zijn agent, Armintrade, geen beter bod had ontvan gen of geen bindende overeenkomst had gemaakt, zou hij ons bij zijn terugkeer in Londen beide diamanten laten zien. In dien wij dan besloten den koop to sluiten, zouden wij den prijs betalen, dien ik zoo even noemde. En dat was alles. Wij hebben de diamanten sedert dien niet meer ge zien. Heeft u Mazaroff na zijn eerste be zoek nog gezien? vroeg hij Maythorne. Ja zeker, antwoordde sir Samuel. Hij was een vriendelijk, gezellig mensch cn wij. vroegen hem bij ons te komen eten. Hij kwam was het niet den volgenden dag, Maria? Den daarop volgenden dag, antwoord de lady Lecke. Had u toen nog andere gasten? vroeg Maythorne. Neen, die waren er dien avond niet, antwoordde sir Samuel. Er kwam nog wel een neef van mijn vrouw, Jim Mallisin - maar die reken ik niet als gast. Er was nie mand anders. En werd er toen niet over de diaman ten gesproken? vroeg Maythorne. Ja, maar niet veel. Hij liet ons den diamant nog eens zien, want hij had hem bij zich. Maar het gesprek was meer vriend schappelijk niet in het minst zakelijk. Heeft u Mazaroff toen nogmaals ont moet? vroeg Maythorne. Hij heeft ons ook tc dinecren gevraagd in zijn hotel Cecil Hotel. Dat was een paar dagen later. Hij is een uitstekend gast heer. Alleen u en lady Leeke, veronderstel ik? vroeg Maythorne. Neen, Jim Mallison was ook van de partij. Hij vroeg ons alle drie en wij had den een bijzonder gezclligen avond. Werd er toen nog over de diamanten gesproken? vroeg Maythorne. Neen ik kan mij niet herinneren, dat zij dien avond genoemd zijn. De over eenkomst was gemaakt, ziet u. Wij zouden beide diamanten zien als hij van zijn uit stapje terugkwam. En, na dat diner, zag u hem niet te rug? U ontmoette hem nergens in Londen? Neen, wij zagen hem niet meer terug en hoorden ook niet meer van hem, ant woordde sir Samuel. Tot wij van zijn ver dwijnen in de couranten lazen. Heeft uw neef u misschien verteld, dat hij Mazaroff na het laatste diner heeft gezien? Sir Samuel keek zijn vrouw aan. Daarover heb ik Jim niet hooren spre ken, antwoorddo hij. Dat is zeker, Jim scharrelt wel overal rond maar hij is er nu niet, dan kon hij het u zelf vertellen. Maar ik heb hem nooit hooren vertellen, dat hij Mazaroff nog eens ontmoet heeft. Weet jij er iets van Maria? Neen daarvan heeft hij nooit iets verteld, antwoordde lady Leeke. Daar komt bij, dat mijnheer Mazaroff op hef. punt stond om te vertrekken, toen wij bij hem dineerden. Wij spraken nog eenigen tijd met het echtpaar cn gingen toen heen. Ik was ver langend om buiten tc komen; ik had iets bijzonders te vertellen cn ik deed dat zoo spoedig wij op straat waren. Hoor eens! riep ik uit. Weet je nog, dat ik verteld heb. dat ik Mazaroff eerst in Huntingdon en later in York in gesprek heb gezien met iemand, dien ik niet kende? Nu dan- zijn foto stond daar op den schoorsteenmantel hij lady Leeke. HOOFDSTUK XVI. Er wordt op mijn deur geklopt. Beiden keken mij aan: Crole met een verbaasde uitdrukking, maar Maythorne met een flikkering in zijn oogen: het was alsof mijn mcdedeeling een openbaring voor hem was. Hij keek naar het huis, dal wij juist hadden verlaten. Er waren twee foto's op den schoor steenmantel, zeide hij. Een aan iedere zijde van die kostbaro klok. Welke van die twee bedoelt u? De man in het opvallend geruite jasje met een slappe boord, antwoordde ik. Een borstbeeld. Dat was de foto rechts van de klok, ging hij voort. Een jongmensch met goed verzorgde haren en snor. Dat is den man, dien ik bedoel. Ik herkende hem onmiddellijk op de foto. Wij stonden weer stil. Crole en ik sloe gen Meythorne gade. Daarna gingen wij verder. Dat zal dan vermoedelijk neef Malli son zijn, zeide Maythorne. En Mallison zag de blauwe diamant. Dan weet hij misschien iets van de zaak af. Daar kunnen wij wel achter komen als wij hem ontmoeten. Dat lijkt mij niet moeilijk, mompelde Crole. Zij vertelden dat Mallison op reis was, merkte Maythorne op. Naar het Noorden, natuurlijk, als Holt gelijk heeft dat het zijn portret was. Maar ik denk aan iets an ders. Die naam Mallison komt mij bekend voor; ik meen mij dien te herinneren in verband met iets dat hier in Londen ge beurde; niet zoo heel lang geleden. Ik kan cr niet achter komen, Mallison? Ilij bleef weer een oogenblik stil slaan met dc handen in zijn zakken, terwijl hij naar den grond staarde. Plotseling keek hij op, riep een taxi aan vroeg ons mede te gaan. Ga mee naar mijn kantoor, zeide hij. Ik heb daar een mannetje, mijn ver trouwde klerk, die een buitengewoon ge heugen heeft. Hij zal het wel weten. Maythorne's kantoor was in Conduit Streel, zooclat wij daar spoedig waren. Ik Het was een kleine man. was benieuwd hoe liet daar zou zjjn. Ik stelde mij voor, dat dit kantoor er onge zellig en somber zou uitzien; dat behoorde naar mijn inzichten bij den detectieve-ar- beid. Ik vond juist het tegenovergestelde: het kantoor zag er zeer voornaam uit. Er was een voorkamer, waar twee aardige meisjes zaten te typen en een flinke jongen was blijkbaar do portier. Daar achter lag een kamer, keurig gemeubeld, waarin een jongmensch op dat oogenblik verdiept was in de Sporting Times. Bij ons binnentreden stond hij op en boog. Daarna kwamen wij in een kamer gestoffeerd met Turksche tapijten; ecnige gemakkelijke stoelen en schilderijen aan de wanden gaven die kamer een gezellig aanzien. In deze kamer werden ongetwijfeld van tijd tol tijd groote geheimen verhan-. dcld. £Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5