ONZE VERHOUDING TOT BELGIE A. H. VAN NIEUWKERK N.V. „DE STANDAARD" OVER HET HELLEGAT Critiek op Holiandsche persstemmen BROOD UIT BELGIE INGEVOERD Vragen van den heer Hermans DE HUURDERSKWESTIE TE ROTTERDAM GEVAARLIJK BADEN IN DE WAALHAVEN Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubïleering HUMORHOEKJE „Nederland moet naar den eisch van moderne scheepvaart, de kwestie nuchter beschouwen." De Brusselscbe correspondent van het Hbld. seint d.d. 5 Aug.: „De Standaard'' schrijft, dat de laatste dagen aan beide zijden van de grens heol wat gesproken is geworden over de inter nationale kwestie der Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen. Na geconstateerd te heb ben, wat toch al oud nieuws is, dat de toon der laatste redevoering van den heer Segers in den senaat minder opgeschroefd en heel wat zakelijker was dan vroeger, wijst het katholieke blad op een paar wanklanken in de Nedcrlandsche pers, waarvan de toon anders welwillend en tegemoetkomend is. Volgens „De Standaard" zijn de artikelen in het „Dagblad van Noord-Brabant'* tenden tieus, en het is niet moeilijk te gissen uit welken hoek zij zijn geïnspireerd. Dat Bel gië zich thans inschikkelijk zou toonen om dat Frankrijk dit wenscht, zooals het „Dag blad" beweert, spreekt „De Standaard" te gen, en het blad stelt verder die bewering tegenover het artikel van den om zijn anti- Belgische gevoelens bekenden heer Zaayer in het „Handelsblad", die onder meer heeft geschreven dat België met zijn eisch van een kanaal naar Willemstad in do kaart speelt van de Fransche Rijnpolitiek. Zoodat men België eenerzijds beschuldigt aan zijn eisch kanaal vast te houden om de Fran sche politiek ter wille te ziin. en anderzijds het doet voorkomen alsof Frankrijk op Bel gië druk oefent om zich tegenover Neder land tegemoetkomend te gedragen. Een slippendrager van Frankrijk is Bel gië allerminst, antwoordt „De Standaard", en in België is men gekant tegen oen actie die zou leiden tot militaire of andore inlij ving bij Frankrijk. Als België vasthoudt aan de vraag om den noordelijken uitloop van het nieuwe kanaal niet verder westwaarts dan Wil lemstad te verleggen, wordt alleen rekening gehouden met de eigen vaste overtuiging dat alleen aansluiting op het Hollandsch Diep door middel van het doortrekken van het kanaal tot voorbij het Hellegat zeker heid geeft dat de gedane uitgaven niet nut teloos in het water zullen geworpen zijn. De reguleeringswerken in het Hellegat ge ven geen voldoende waarborgen zooals vooraanstaande Nedcrlandsche waterbouw kundigen hebben erkend. Onder druk van deze deskundigen cn om aan de verlangens der mossel- en oesterkweekers tegemoet te komen, heeft men wel is waar besloten den geprojecteerden dam maar half te maken. Doch daarmede is de internationale scheep vaart niet gebaat, en hoe men nu ook van Holiandsche zijde voorspelt dat het nieuwe plan de grootst mogelijke veiligheid verze kert, aan zulke voorspellingen kan geen waarde worden gehecht. Als men, zoo besluit „De Standaard", van Nedcrlandsche zijde verlangt aan Bclgië's rechtvaardig verlangen tot het bekomen van een behoorlijke Rijnverbinding tege moet te komen, moet Nederland afzien van de theorie van geographisclie en historische grenzen in de tusschenwatcren, om plaats te maken voor de nuchtere en onvooringe nomen beschouwing der practische eischen van de moderne scheepvaart. De red. van het Hbld. teekent hierbij aan- Tot zoover het Brusselsche blad, dat met den Belgischen waterstaat zulke goede re laties onderhoudt. Indien hier werkelijk de opvatting uit de Belgische regeeringskrin- gen wordt weergegeven, dan blijkt dat het technische meeningsverschil tusschen de Belgische cn Nedcrlandsche deskundigen over de geschiktheid en de veiligheid van den waterweg door het Hellegat nog niet ver is opgeschoten in de richting van een accoord. Tegenover do Nederlandsche op vatting. die door geen enkelen Nederland- schen deskundige wordt bestreden, dat het Hellegat tot goed cn betrouwbaar vaarwater gemaakt kan worden de nu in aanleg zijnde dam is daartoe wellicht reeds vol doende. en zal anders met andere werken, waarover men nu overleg pleegt, worden ge completeerd staat dus nog steeds de Bel- 6che meening dat aan zulke verbeteringen geen waarde kan worden gehecht. Al wor den dan ook de motieven voor dit gebrek aan vertrouwen niet nader aangegeven. Te genover het Nederlandsche technische ja, staat dus het Belgische technische neen Onder die omstandigheden, zouden wij mee- nen, moot de praktijk het bewijs leveren wie gelijk heeft. Wanneer de Nederland sche waterstaat het Hellegat zal hebben ver beterd, zal de scheepvaart zelf kunnen oor- deelen. Valt dat oordeel, onpartijdig geveld, gunstig uit, dan zal België, indien het wer kelijk geen politieke motieven in deze kana len-kwestie laat gelden, zich daarbij toch wel neerleggen. Valt het ongunstig uit, dan kunnen wij altijd nog een uitmonding bij Willemstad in overweging nemen. Thans echter is daarvoor o. i. nog in hot geheel geen roden. Dit thans te willen zou ge brek aan vertrouwen zijn in de kundigheid van onze Nederlandsche waterbouwkundige ingenieurs, dio toch wel andere moeilijk heden hebben klein gekregen. Over de mogelijkhid om het Hellegat af doende te vorbeteren is in Nederland nooit meeningsverschil geweest. Wèl over de wij ze waarop dit moot gebeuren. Maar ook daar heerscht nu overeenstemming. Wat „De Standaard" over die oneenigheid schrijft i6 dus onjuist. Over de rest van het betoog uit het Brus selsche blad kunnen wij kort zijn. Ook wij hebben de onrustwekkende slecht-gefun- deerde berichten in een deel der Nederland sche pers betreurd en wij hebben ons be ijverd om hun onjuistheid aan te toonen Niemand zal zich meor daD wij vorheugen over de zelfstandigheid van de Belgische politiek, waarvan „De Standaard'' ons de verzekering geeft. Dat geldt ook voor het geen mr. Zaayer in onze kolommen heeft geschreven. Van anti-Belgische gevoelens is daarbij, meenen wij, geen sprake. Veeleer van een krachtigen wensch om diezelfde Belgische zelfstandigheid, die ook „De Standaard" hoog wil houden, zich zoo ste vig mogelijk te zien ontwikkelen, omdat daarin de beste waarborg ligt voor de goe de verstandhouding tusschen twee kleine naties. In strijd met de bedoeling der Tarwewet Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van binnenlandschc zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de grensgebieden van ons land, met name in Maastricht, brood wordt ingevoerd uit Bel gië, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel, gemalen volgens de eischen der Tarwewet 1931 en dus 3.50 per 100 K.G. goedkooper Nederlandsche bak kers ernstig zullen worden benadeeld, wan neer genoemde wet geheel in werking is ge treden? Zoo ja, welke maatregelen zullen aan door den minister genomen worden om dezen invoer, in strijd met de bedoeling der Tar wewet en dus ook in het nadeel der land bouwers, te voorkomen? Mevrouw! VOOR' DE KOFFIETAFEL Een blikje heerlijke kreeft of crab verscho garnalen of garnalen in gelei het fijnste in den^Jmuidei Vischhandel. Utiechtschestraat 40 TeL 92. LIJK OPGEHAALD. Maassluis, 6 Aug. De politic heeft on der deze gemeente het lijk van een onbe kend persoon uit den Nieuwen Waterweg opgehaald. Het verkeerde in vergevorder den staat van ontbinding. NOTARIS G. TEN BRUGGENCATE. f Leiden, 6 Aug. Alhier, waar hij een operatie heeft ondergaan, is op 67-jarigen leeftijd overleden de he^r G. ten Bruggen- cate, notaris te Sassenheim. HET 24e POSTVLIEGTUIG NAAR INDIË VERTROKKEN. Amsterdam, 6 Aug. Het 24c postvlieg tuig, de P. H. A. F. R„ is heden morgen om half 7 va-n Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indié. Do bemanning bestaat uit de heeren Smirnoff, eerste bestuurder, ITulsebós, tweede bestuurder, Westrate, boordwerktuigkundige, cn Pronk, marco nist. Met het vliegtuig worden vervoerd 24 zakken luchtpost tot een totaal gewicht van 202 k.g., 325 gr. bruto en 184 K.G. 895 gr. netto. De zending bevatte 12967 stukken bene den 5 gram, 169 briefkaarten en postwissels 4571 stukken zwaarder dan 5 graam en 1073 stukken bestemd voor tusschcnliggendo landen in totaal 18780 stuks. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Nieuwe slachtoffers. Te Zwaagwcsteinde is de zeventienjarige A. Brouwer bij het baden in „De Zwemmer" verdronken. Gistermiddag te omstreeks half vier is de 18-jarige seminarist T. v. Hammer bij het zwemmen in de Maas nabij Macharen ver dronken. De twaalfjarige Gabriel van Riet, wonen de aan de Bosboomstraat te Eindhoven, dook gisteravond bij het baden in de bad inrichting „IJzeren Man" te Eindhoven in het diepe gedeelte cn kwam niet weer bo ven. De knaap werd na vijf minuten opge haald. Tevergeefs heeft men getracht do le vensgeesten op te wekken. Gisteravond is in de openbare zwemplaats in de Maas bij Maastricht onder de gemeen te Gronsveld de 22-jarige schilder II. van den Berg bij het zwemmen verdronken. De jongeman had zich in het niet afgesloten gedeelte gewaagd en zonk plotseling in do diepte. De toeschouwers waren niet in staat den drenkeling te redden. Deskundige hulp ontbrak. Het lijk is nog niet opgehaald. (Hbld.) vraagt winkelier of n.v hulóko tei.izoo amersfoort JUISTE AANTAL ARBEIDERS BIJ PHILIPS. Circa 13.000 tegen 23.000 in November 1929. Amsterdam, 5 Aug. Naar wij uit goe de bron vernemen, bedraagt het aantal ar beiders, thans werkzaam bij de Philips-be- drijvcn te Eindhoven, dat in November 1929 nog pl.m. 23.000 bedroeg, nu iets meer dan 13.000. Bij beschouwing van dit cijfer dient men in oogenschouw te nemen, dat, hoewel het aantal afgevoerde arbeiders sinds No vember 1929 zijn er dus 10.000 minder zeer groot is, do productie der Philips-be- drijvcn niet in die mate verminderd is. In fabrieken van het Philips-concern, geves tigd in landen, waar tijdens de crisis zeer hoogo invoerrechten ingesteld zijn, wordt thans meer geproduceerd, daar in die lan den meer arbeiders zijn aangenomen. Het aantal arbeiders, behoorendc tot de fabrie ken van het Philips-concern in het buiten land. bedraagt pl.m. 17.000. („Tel."). RUIM ƒ1400 VERDUISTERD. Zeven maanden geëischt. Groningen, 6 Aug Voor de Groning- sche rechtbank stond heden terecht de 30- jirige H. W. K., reiziger bij de N.V. Ta baksfabriek Gruno te Groningen, die te Groningen en in andere plaatsen van ons land gelden voor zijn firma inde en deze ten eigen bate gebruikte. Hij heeft zoo doende ruim veertienhonderd gulden ver duisterd, terwijl hij eenige jaren geleden in dezelfde betrekking en op dezelfde wijze zijn firma voor een nog grooler be drag benadeelde. De eisch luidde zeven maanden gevan genisstraf. De verdediger vroeg voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak over veertien dagen. HET MUSEUM VAN DEN ARBEID IN DE MAAND JULI. Amsterdam, 6 Aug. liet museum van den arbeid, gevestigd Rozengracht 224 A, werd in de maand Juli bezocht door 313 bezoekers. Hieronder zijn begrepen 8 col lectieve bezoeken van scholen en ontwik- kelings- cn ontspanningsverenigingen, waarbij geleide en toelichting werd ver strekt. Wij kunnen de volgende aanwin sten vermelden: Voor de ijzerafdeeling: van den heer Vonk to Amsterdam een ijzerdraad Irckbank uit de 17de eeuw, waarop met een soort kaap stander en door sfalën trekijzers het ijzer- draad meter voor meter tot dunner draad werd getrokken. Verder van eèn Amster- damsche firma een serie ijzérgietwërk, waaruit.b.v. voor anbbachts- en technische scholen bijzonder goed de moeilijkheden en de gietfouten kunnen worden aangetoond. Voor de glasafdeeVjng ontvingen wij een serie halffabrikaten on kunstgla6werk, als mede de werktuigen, waarmede dat ver vaardigd wordt, o.a. blazcrswerkbank, een ponsmachine, enz. Voor de in voorbereiding zijnde afdeeling clectriciteit schonk het Emma kinderzie kenhuis in de Sarphatistraat een complee- te hoogtezon-inrichting met vele lampen, weerstandsbord, transformator, enz. Dit is een bijzonder belangrijke aanwinst voor de historische collectie, want het is een dor oudste fabricatcn (1906). Ook kregen wij van de Velo waschma- chine-fabrick de allereerste handwasch- machine. VERDUISTERING DOOR EEN COMMISSI- ONNAIR IN EFFECTEN. 8265 ontvreemd. De Haarlemsche politic heeft aangehou den den 51-jarigen commissionnair in effec ten G. te Haarlem, die ten nadeelc van een cliënt, die verpleegd wordt in een zieken- inrichting aldaar, een bedrag van 8265 heeft verduisterd. (N.R.Ct.) WIEL VAN EEN VRACHTAUTO OVER HET LICHAAM. Leiden, 6 Aug. Gistermiddag is het 13- jarig meisje S., dat op de fiets uit een slop kwam rijden, op den Boer en Burgervveg te Noord wijk aangereden door een vrachtauto. Het kind kreeg een wiel over het lichaam en werd opgenomen met eeri zware hersen schudding en een beenbreuk. In zorgwek- kenden toestand is het meisje naar het aca demische ziekenhuis te Leiden vervoerd. BLIKSEM IN EEN ARBEIDERSWONING. Oldehoorn, 6 Aug. Hedenmorgen te half vijf sloeg tijdens een zwaar onweder dc bliksem in in de woning van den arbei der J. Vries te Oldonboorn. Dc vader cn de oudste dochter konden met moeite de vijf overige kinderen redden. Alles werd een prooi der vlammen. F.en paar hooischel ven bleven behouden. Verzekering dekt de schade. HET ONGEVAL IN DE ZUIDDUINEN TE KATWIJK AAN ZEE. Geen spiritus- doch petroleum- toestel de oorzaak. Naar aanleiding van het bericht, dat het ongcvxal, den medischen student uit Utrecht H. B. op het gemeentelijk kampeer terrein in de Zuidduinen te Katwijk aan Zee overkomen, ontstaan zou zijn door explosie van een spirituskooktocstel, zond de direc tie van het Spiritus-Verkoopkantoor te Delft een geteekendc verklaring van de kamplei ding, waaruit blijkt, dat het ongeval niet is ontstaan bij gebruik van een spiritustoestei, maar door explosie van een petroleumtoe- stël. Onderhandelingen, die nog geen resultaat op leveren Rotterdam, 5 Augustus. Dc onder handelingen tusschen eigenaars van de tbewuse panden in do Tuindersstraat, de lieer Kopmels van dc huizen in do Tuinder sraat en mevr. Schrabacq van de wonin gen in het daarachter liggende hofje, en de huurders die een comité van actie heb ben ingesteld, hebben voorloopig nog geen resultaat gehad. Deze onderhandelingen zijn n.l. aangeknoopt toen do gemeent« weigerde zich met het conflict te bemoeien Van de zijde der huurders wordt daar omtrent meegedeeld, dat in do gehouden conferentie de eigenaren hebben voorge steld de huur met 1 voor de huizen aan de straat en 0.50 voor de huizen in hst hofje te verlagen. Onkosten zouden worden vergoed. Dc huurders hebben daartegen in gebracht dat de verlaging met 1 aan de voorzij do en de helft aan den achterkant een onbillijkheid bevatte en na rugge spraak met do anderen hebben zij voorge steld dat alle huren met 0.75 zouden worden verlaagd, daar de eigenaren clan tesamen wel het verschil met het andere voorstel zouden kunnen vereffenen. Omdat er zoowel achter als voor 25 huizen zijn, behoefde dat geen bezwaar op te leveren. Toen men dit echter ging meedeelen kreeg men tot zijn groote verbazing ten ant woord dat men niet meer ontvangen wqrd en dat de eens gedane bemiddelingsvoor stellen weer waren ingetrokken. De sta king is toen weer doorgegaan; zij omvat thans 44 bewoners. De eigenaren der huizen, de heer Kop mels en mevr. Schabracq geven een ander^ lezing van het geval. Zij verklaren dat er van de zijde der huurders, plotseling, teen alles goed in orde leek, een voorstel is ge komen dat verlaging met bedragen van 150 en 1 eischte en bovendien 500 schadevergoeding. De eigenaren wenschten daarin natuurlijk niet te treden. Zij ver wijten op het oogenblik, do tegenpartij dat deze houding alles in het honderd heeft laten loopen, zooclat zij nu wel weer ge noodzaakt zijn om andere middelen te be ramen om hun huren betald te krijgen Overigens hebben zij reeds te kennen ge geven dat deze lezing foutief is, zoodat binnen enkele dagen opnieuw nieuwe voor stellen kunnen worden verwacht. Ondcrtusschcn lieeft een aantal bewo ners in de Diergaardestraat ook een huur- dersvcrecniging opgericht met do bedoe ling door gezamenlijke actie te komen tot Imurverlaging en daarnaast h«-l rnc?r be woonbaar maken van dc straat, die nu door de huiseigenaren t;»l een chaoa is 2,crnaalu Het is dus niet onmogelijk, dat liet con flict, dat daar reeds lang dreigde, nu ook lot uitbarsting komt. Er gebeuren herhaah delijk ongelukken Rotterdam, 5 Augustus. In de laatste dagen zijn er al herhaaldelijk on gelukken gebeurd bij het zwemmen in dc Waalhaven. Er wordt zeer veel gezwom men in het zuidelijk gedeelte dat een soort strandbad heeft waarvan bewoners van het uiterste Zuiden heel veel gebruik maken en bovendien springen heel veel opvarenden van schopen zoo voor cn na cons over boord om een oogenblik af to koelen. Aan beide liefhebberijen zijn ern stiger govaren verbonden dan men wel zou denken. Gistermiddag was een vijfjarig jongetje bij het baden in het strandbad te ver ge gaan waardoor het kind groot gevaar liep to verdrinken. Do moeder, een il-jarige vrouw, die het gevaar zag, liep het on middellijk na, maar raaktte ook ln een diep gedeelte, zoodat ook zij ln levensge vaar verkeerde. Omstanders zijn direct te hulp geschoten; een van hen heeft ao klei ne uit het water gehaald, terwijl een an dere. die in de buurt zwom. dc vrouw op hot droge heeft gebracht. Zij hadden geen van twee letsel gekregen. Hedenmiddag is voorts een opvarende van het s.s. Alfonso Perez, dat in de Waalhaven ligt, bij het zwemmen onder het water verdwenen, vermoedelijk be wusteloos geworden door een hartkramp. Hij is er na vijf minuten weer uitgehaald en naar het schip gebracht, waar kunst matige ademhaling is toegepast. LatcF is do man overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie waar dit is voortgezet. Ook deze pogingen hebben echter geen resul taat gehad"; een geneesheer kon slechts den dood constatceren. Het lijk van den man, den 23-jarigen steward B. A. G., is naar Crooswijk overgebracht COQUETTEEREN MET RELIGIE. Een protest. Met „religie" en „religieus" wordt op allerhande wijze gecoquetteerd. Het noopte zelfs een schrijver in „De Blijde Wereld" tot protest. „Religieus-zijn", zegt hij, „is vrijwel alles wat onder gemoeds- en schoonheidsstem ming is in te deelen. Wie maar een zelf standig naamwoord met een hoofdletter schrijft (do Stem, het Leven, enz. enz.) is al religieus: wie oven stil is, is religieus. Wio een roos of een vrouw beschouwt, is reli gieus, ja in de Blijde Wereld stond eens vermeld van een dier modern-denkenden, die iedereen religieus noemde wiens hart en longen goed functionneerden! Vandaag of morgen wordt de tienduizend-koppige me nigte, die in het Stadion aan de voetbalaan bidding deelneemt, religieus genoemd. Men leest al van de religie der spieren cn van zeker Italiaan las ik eens, dat naar zijn mccning de toekomst zou zijn de religie der snelheden". „De zwakheid onzer religieus-socialisti sche beweging", zoo vervolgt hij, „ligt m.i. ook hierin, dat wij zijn een mengelmoes van religieusc cn godsdienstige menschcn. Een vijfjarige ondervinding als secretaris cener afdeeling van het R.S.V. geeft mij in deze wel eenig recht van spreken. Je ontmoet rcligicu6e menschcn, die geen godsdienstig liëd kunnen aanhooren of meezingen, weer anderen laken 't in een spreker (ze zijn neusch zeldzaamheden, dit soort sprekers), wanneer hij voorgaat in het gebed, nog an deren kunnen geen orgelspel genieten, in 't kort de geestelijke magen dezer religieuse menschcn zijn tegen de min6tc openbaring van echte godsdienstigheid niet bestand". OUD-NOTARIS MR. RITS f Tc 's-Hcrtogenbosch is gisteren, oud 87 jaar, overleden de heer mr. H. C. F. Rits, die op 25 Nov. 1S89 als opvolger van zijn vader die het ambt 53 jaar had bekleed benoemd was tot notaris aldaar, in welke functie hem op 13 Jan. 1930 op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Van 1897 tot 1901 is hij o.a. schoolopziener in het arrondissement '6-Hertogcnbosch geweest. Morgen zal de plechtige uitvaart in de Basiliek geschieden cn daarna de begrafe nis op het R.-K. kerkhof te Orthen. Vraagt ons prijsopgaaf voor Zonscliermen en Markiezen. *1'. -„v* j „Oom, wie heeft u gescalpeerd?" (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6