Vrouw HOE TE BEZUINIGEN OP KLEEDING? VERMAAK UW JAPONNEN. Smaakvolle costuums voor weinig geld. Nu we op allerlei manieren trach ten te !-.. ir ;en, zullen we dit zeer zeker ook wel op onze laponnen kun nen doen, e \an wat we nog van ver leden iaer in on e kleerkast hebben har-en, zullen we dus eerst eens be zien, om te trachten het te moder niseeren. Heel veel verschil in de iapon van voor een jaar en de thans heerschen- de mode is er niet, alleen zijn nu de taille-lijnen hooger en de rokken langer Hebben wij nog een mantelcostuum van het vorige jaar, dan borstelen wij het eerst flink af, stoomen het boven de wasem van een ketel op en leggen zoo mogelijk den zoom ui' om den rok te verlengen; verder ma ken we er één of twee blouses of eer jumper bii, en hebben dan een keurig geheel. De blouses zijn in den regel zacht rose of naturel, omdat deze tin ten vrijwel bij iederen rok gedragen kunnen worden. Het meest practisch is om ze waschbaar te maken, dus van Crêpe de Chine, Lieron, Toile de Soie, Shantung, enz.; ook heeft men allerlei aardige bedrukte patronen in de meeste waschbare stoffen; een blouse van Engelsch borduursel, dat men in wit en andere zachte tinten ziet dragen (in batist zoowel als in crêpe georgette) staat buitengewoon aardig; meestal neemt men dan een klein rond kraagje en korte mouwt es die afgebiesd worden met effen bies. Slanke figuurtjes dragen de blouse in den rok met of zonder ceintuur: gezettere figuren zullen meer een casaque-model kiezen, daar dit ineer kleedt en men die in verschillende lengte kan kiezen. Kraagjes. In langen tijd heeft men niet zoo'n groote verscheidenheid in blouses aangetroffen als nu. Men ziet ze met allerlei soorten van kraagjes: gedra peerde kragen, die in een strik ein digen, shawl-kragen, ronde hoog ge sloten kragen, en ook wel kragen, die in breede revers eindigen; wij noemen u slechts enkele voorbeelden van kra gen, die de eenvoudigste blouse aan trekkelijk maken. Gefestonneerde randen aan de re vers van een blouse zijn heel nieuw, en een meer gekleede blouse zal men gaarne afwerken met een g'éplisseerde jabot, die aan beide kanten van een patte met glazen knoopjes uitkomt Een overslaande blouse, die me! twee rijen perlemoeren knoopen sluit puntig uitgezette stukken heeft en aan de hals-opening aangeknipte ein den, die gestrikt worden, is zeer modern. De echte overhemd blouse is nog steeds onveranderd en streng van coupe en heeft als eenige versierin- open -randen of fijne op r'tiseltjes; zi; wordt van waschzijde, crêpe de chine shantung en toile de soie gemaakt. Mouwen. Behalve aan de kragen der blouses wordt de aandacht op de afwerking der mouwen gevestigd. Met kruis steek geborduurde voile blouses heb ben aangeknoopte raglan-mouwen. waaraan de ruimte der blouse aan- gerimpeld wordt. Verder ziet men aansluitende lange of heel wijd-uitloopende mouwen; zijn de mouwen nauw aansluitend, dan be dekken zij gedeeltelijk de hand en hebben vanaf de elboogsnaad een klokkend strookje; wijd-uitloopende, worden gemaakt van dunne stoffen zooals crêpe georgette e d. stoffen. Soms Iaat men de mouw wijd klok kend uitloopen en biest men den onderkant af, of ook wel wordt de ruimte ingehaald en met een smal boordje afgewerkt. Voor warmer dagen worden korte of ook wel mouwen even boven den elleboog gedragen. De korte mouw tjes zi'n óf glad óf men neemt een pof mouwtje met een smal koordje afge werkt, waaraan ook wel een geplooid of ingehaald strookje. De drie-kwart mouwen hebben in den regel aan den onderkant een kleine klok. Over het algemeen gaat de mode van de korte mouwtjes er nog niet zoo heel erg in; bij gekleede middag japonnen draagt men bij deze mouw tjes lange handschoenen, wat een zeer dure dracht is Heel veel worden er japonnen zon der mouwen gedragen met een klein jakje, waarin mouwen zitten, wat wèl zoo gekleed staat, vooral op straat, daar de mouwlooze japon lang niet iedereen staat. Zijden dassen ziet men nog veel KEUKENHOEKJE. „De zoete inval' lijkt mijn huis te genwoordig wel, zullen sommige huis vrouwen, vooral zij die buiten in een mooie streek wonen, nu dikwijls den ken, wanneer het tuinhekje al weer knarst, het grint van vele voeten kraakt en een heele familie uit de stad op bezoek komt Maar zij zou haar eer van goede huisvrouw en gulle Hollandsche gast vrouw te niet doen, wanneer zij niet ook voor een gezellig onthaal zorgde. Met een beetje overleg en goeden wil kan er best een lunch geïmproviseerd worden, ja zelfs wel een behoorlijk dineetje, want nietwaar, we hebben toch wel wat in huis; een blikje zalm of sardines, een blik vruchten, een paar tabletjes Maggi-soep, waarmede we wel wat klaar kunnen spelen. En zelfs wanneer we geen blikjes in voor raad hebben, wat rijst, griesmeel of macaroni, kan ons al een heel eindje op streek helpen. Dit schoteltje b.v. zal bij lunch of diner een aardige aanvulling zijn: Schotel van rijst, roereieren en tomatensaus. 500 gr (1 pond) rijst, 4 afgestreken eetlepels boter, 1 fijngesnipperde ui, 1 L. water met een paar lepels magere jus, 8 eieren, 1 d.L. (1 gewoon thee kopje) melk of water, wat peper en zout, 1 afgestreken eetlepel boter, 1 j L. water met 2 Maggi-bouillon- bfokjes, 4 tomaten, 40 gr. (4 afgestre ken eetlepels) bloem, 40 gr. (2 afge streken eetlepels) boter, wat zout. Laat in een geëmailleerd ijzeren potje de boter voor de rijst heet wor den, fruit daarin de gesnipperde ui lichtbruin en schud er dan de flink gewasschen (en daarna in een doek gedroogde) rijst in,-laat alles samen nog even doorbakken en giet er dan het water met de jus op, sluit de pan en Iaat de rijst op een zacht vuur gaar worden (ongeveer Vè uur) Bereid intusschen de tomatensaus. Verwarm daarvoor roerende de boter met de bloem, verdun het mengsel langzamerhand eerst met de tomaten- purée en daarna met den bouillon; laat de saus nog even doorkoken en houd ze dan warm (dichtgedekt), b.v. op het omkeerde deksel van de rijst pan. Bereid dan de roereieren. Klop daarvoor de eieren met wat peper en zout, meng er de melk of het water door en giet het mengsel in een pan, waarin eerst het klontje boter even is 'gesmolten. Roer alles op een zacht vuur, tot het een gestolde maar voor al niet te droge massa is. r mrk; SORREmo* regel zeer voordeelig. Hetzelfde kan men ook toepassen met kinderjurken De blouse op de teekening is een Hongaarsche blouse; deze worden van waschzijde of van voile gemaakt en hebben wijde mouwen, die aan de pols ingerimpeld worden. De boven- mouw zoowel als de voorkant worden met kleurige (strijkpatronen) kruis steekpatronen bewerkt b.v. van mouliné in zwart, geel, rood, blauw en groen De andere blouses op de tee kening zijn ook zeer geschikt om onder onze nieuw gemaakte japon gedragen te worden. De eene heeft korte mou wen en een jabot-kraag en is met lingerie plooitjes versierd; de andere is meer gekleed en kan van witte zijde gemaakt worden; een klein bouquelje bloemen van suède of lakleder ver leren deze blouse. zien voor 't vermaken van een japon Misschien hebben we nog een japon hangen, waarvan de mouwen en de stof onder de armen gesleten is; wel nu, we halen de mouwen er uit, knip pen de armsgaten diep uit, alsmede de voor- en achterzijde van de japon, terwijl we het geheel met schuine bie zen aan de achterzijde afwerken; om dragen, vooral op de kleine mantels zonder kraag, die men op de zomer aponren ziet, staan ze bijzonder fleu rig. Op het oogenblik ziet men veel driekante dassen, die dan niet alleen als beschutting tegen da koude en wind dienen, maar die een persoonlijk en artistiek iets aan de kleeding kun nen geven, door kleur en door de ma nier waarop zij gedrapeerd worden De kleuren moeten in overeenstem ming met mantel en hoed zijn; een aardige combinatie zagen wij onlangs van een lange smalle das, n.I. bruin beige en chartreuse, in driehoeken aan elkander gezet. Deze das werd met één lus aan den linkerkant ge strikt en stond buitengewoon chique bij een bruin mantelpak en bruin met beige gemêleerd strooien hoed. Een handtasch van dezelfde zijde werd er bij .gedragen. Eenvoudige n dien. De mode'Ien van mantelpakken zijn zeer eenvoudig, zóó, dat een eenigs- rins handige huisvrouw ze gerust aan de hand van patronen kan maken Goede patronen zijn tegenwoordig in allerlei maten van verschillende fir ma's te verkrijgen en de handleiding is zóó gemakkelijk, dat het vanzelf fen weg wijst. De mode Iaat ook veel aan onze eigen vindingrijkheid over. We kun nen gerust twee verschillende soorten stof combineeren, zooals een zwart manteltje met een geruiten rok, b.v. wit en zwart; groene mantel met Schotsche ruit, in één woord: alle mo gelijke combinaties zijn te verzinnen. We zien op een uitverkoop verschil lende voordeelige lappen, die te wei nig lengtemaat hebben voor één japon welnu, we combineeren en koopen twee voordeelige lappen en maken er een rokje met een recht manteltje bij en blouse of jumper Een japon die te kort is, verande ren wij in een casaque en dragen er dan een donker plooirokje onder. Het lijfje van de japon blijft tot de taille in zijn geheel en van den rok maken we een eenigszins klokvoimige volant, die we met een ceintuur aan de taille zetten of wel, indien er geen stof ge noeg is voor een klokkenden strook, dan nemen we een geplooide schoot van een ceintuur. Onze afbeelding laat nog een idee Vest-blouse van geel en wit geruite zomerstof, een aardige sportdracht, kan ook zonder mantel gedragen worden. het middel wordt een iak-ceintuur ge dragen. Verschillende blouses, die onder deze japon gedragen kunnen worden, geven dan telkens een ander aspect aan het geheel. Het mooist is voor zulk een japon een zwarte of donkerblauwe japon, omdat daar bijna alle blouses onder gedragen kun nen worden en men ook hier weer zuinig te werk kan gaan, door op uit- verkoopen enkele lappen te koopen. die niet de volle maat voor een ge- heele blouse behoeven te hebben, daar men deze blouse tot b.v. 10 c.M onder de uitsnijding kan dragen en de onderkant kan afwerken met een zoom, waardoor een elastiek wordt geschoven. Men heeft dan noodig van een stof pl.m. 80 a 85 c.M., 2 maal de hoogte en 1 maal de lengte der mou wen, dus niet meer dan 1.60 a 1 75 M. Dergelijke kleine lapjes ziin in der Hel nieuwe model hoed met den aan een kant schuin opgeslagen rand. Hoed en shawl zijn van bruin en wit geruite crêpe de chine. Ceintuurs. De nieuwe ceintuurs worden zoo gemaakt, dat ze van binnen en van buiten twee verschillende kleuren hebben, zoodat ze op meer dan één japon dienst kunnen doen. Men heeft b.v. ceintuurs, die aan den eenen kant wit, en aan den anderen kant zwart zijn, die bij zwart-witte ensem bles heel aardig staan. Indien onze „vernieuwde" japon b.v. van zwarten stof gemaakt is, zal een witte wasch zijde blouse er zeer gekleed onder staan, als we het als wandeljapon gebruiken, verder een kleine wit- zwarte bloem, een lakceintuur en een aardig zwart vilthoedje met witte en zwart lintje om den bol. Ziehier een idee voor het vermaken van een japon, waardoor wij een bijzonder aar dig geheel krijgen en wat het voor naamste is: het kost ons bijna niets. Slank makende blouse met bruint knoopen en bruin lecren ceintuur Onder een bruin zijden complet staal dit model jeugdig en gekleed Doe de rijst in een diepen schotel, maak in het midden een holte, ruim genoeg om er de roereieren in te leg gen. Presenteer de tomatensaus in een sauskom erbij. Presenteer er des- gewenscht koude sla bij. MENU VAN DE WEEK Zondag: Windsorsoep, kalfsfrican deau, doperwten, aardappelen, kruisbessen. Maandag: Kalfsfricandeau, wor teltjes, aardapDelen, wentelteefjes. Dinsdag: Gekookte ham met tuin- boonen, aardappelen, citroenvla. W oensdag: Gehakt, postelein, aardappelen, rijst met boter en suiker. Donderdag: Biefstuk, spinazie, aardappelen, kruisbessen-moes. V r ij d a g Koninginnesoep, gebakken bot, sla, aardappelen met botersaus. Zaterdag: Schotel met rijst met roereieren, tomatensaus, beschuit met bessensap. PRACTISCHE WENKEN. Om vuil zeildoek van tafels of kast planken weer schoon te maken, wrijve men het af met een mengsel van ge lijke deelen terpentijn en warme melk Linnen, dat langen tijd bewaard moet worden, bewaart men het best in een kussensloop, dat men sterk ge blauwd heeft. SEIZOEN OPRUIMING UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179 AMERSFOORT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 20