IN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. VAN NIEUWKERK N.V. HET VRAAGSTUK VAN DE „STILLHALTE" Vergroote moeilijkheden HET MIDDENSTANDS- VRAAGSTUK Passieve opvatting DE WERKENDE STUDENTEN OP EXCURSIE DE EIGENAREN GEVEN TOF Alle eischen ingewilligd Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Bespreking der Amsterdamsche Bankiersvereeniging In een Vrijdag ten kantore der Nederland- S9he Handel Maatschappij gehouden verga dering werd door de Amsterdamsche Ban kiers Vereeniging nogmaals het vraagstuk in zake „Stilihalte-Abmachungen" bespro ken. Verschillende wijzigingen die de Am sterdamsche Bankiers Vereeniging nader ter kennis waren gebracht, welke wijzigin gen voortgevloeid bleken te zijn uit te Lon gen gevoerde conferenties maakten een nieuwe, nauwgezette studie van het vraag stuk noodzakelijk. De moeilijkheid tot een besluit te komen is niet weinig vergroot door in de Duitsche pers (zie o. a Frankf. Ztg. van 5 dezer) be sproken maatregelen van de Duitsche re geering ten aanzien van den invoer in Duitschland van bepaalde artikelen. In hoeverre deze maatregelen voor den Nederlandschen landbouw, handel en in dustrie van nadeeligen invloed kunnen zijn, valt van bankierszijde op het oogen- hlik moeilijk te overzien. Waar evenwel het vraagstuk voor ons land van zoo wijde strekking zal kunnen blijken te zijn, heeft de Amsterdamsche Bankiers Vereeniging gemeend zich ook om die reden nog steeds van het uitspreken van een bepaald oordeel over het haar voorgelegde ontwerp te moeten onthouden. Echter meent zij wel te kunnen uitspre ken, dat Duitsche uitstel-voorstellen minder bezwaarlijk voor overweging in aanmer king zouden komen, indien die voorstel len slechts betrekking hadden op de ver houding tusschen de leden der Bankiers Vereeniging en hun Duitsche bankrelaties, en niet ook op de verhouding tusschen do leden dier vereeniging en hun relaties in den Duitschen handel cn industrie. TERNAUWERNOOD AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Deventer, 7 Aug. Een tweetal arbei ders van de firma David te Deventer is ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Toen zij bezig waren met het leggen van een vloer, in den kelder van Ankersmit's katocnfa- briekcn, werdén zij verrast door gas, dat door een koolzuurmachine ontwikkeld werd. In bewusteloozen toestand werden de slacht- effers naar het St. Joseph-gcsticht vervoerd. Een hunner kwam spoedig bij, terwijl de andere, Kroese geheeten, eerst na behande ling met een zuurstofapparaat het bewust zijn herkreeg: ERNSTIGE MALVERSATIES BIJ „DE DOLLARS Een tekort van twee ton? Groningen, 7 Aug. Naar het Volk verneemt, zijn ernstige onregelmatigheden bij de strookartonfabriek „De Dollart" ont dekt. Men spreekt van een tekort van 200.000. De malversaties schijnen te loo- pen over een tijd van 15 jaar. Eenigen tijd geleden is de directeur, de heer B., plotseling 'overleden. SCHILDERSSTAKING TE AMSTERDAM. Amsterdam, 7 Aug. Onder de schil ders, werkzaam voor een aannemer te Heer Hugowaard aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus, is, wegens een ontslag aan eenigen hunner, die zich Sliet aan de arbeidstijden hielden, eén staking omvattende 40 man uitgebroken. HET GEZELSCHAP VERKADE. De samenstelling. Het Gezelschap Verkade, dat het volgend seizoen het Rika Hopper Theatar te Am sterdam zal bespelen, is als volgt (voorloo- pig) samengesteld: Dames: Nel Stants, Rika Hopper (als gast), Mies Elout, Ank van der Moer, Birta van Eerem en Jet van der Kop. Heercn: Eduard Verkade, Paul Huf, Wil lem van der Veer, Frits van Dijk, Cor Her mus, Han9 van Meerten, Bob van Iarsel, Jan Teulings cn Jobn Aerden. Naarmate de bezetting der ötukken znilks zal vercischen, zal het gezelschap met „gas ten" worden aangevuld. De serste voorstel ling zal plaats hebben op 15 dezer. Als eerste stuk wordt gegeven: Nacht- repetitie (Spiel im Schloss) van Molnar, in de vertaling van Adolphs Engere, regie: Eduard Verkade. Spoedig zal hierna Trilby, naar den roman van du Maurier, volgen. (Zonjdag j.l. trad het nieuwe gezelschap voor de radio op met „De Grooto Reis"; een voortraffelijke uitvoering, zooals de ra dio helaas maar zelden brengt, cn die het beste voor de toekomst van deze troep doet verwachten). Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croqnetten vischkoekjes, gerookte paling, ge rookte zalm, uitgesneden zalm bokking, een fijn gebakken vischje maar dan ook gekocht in den IJmuider Vischhandel, Utr-straat 40. TeL 92. Groote sorteering tafel zuren. Een studie door een commissie uit den V.*D. Bond. Het hoofdbestuur van den V.-D. Bond heeft in 1929 een commissie ingesteld met opdracht te overwegen, welke veranderin gen moeten worden aangebracht in para graaf 4 van het werkprogram der partij. De ze commissie kreeg tot taak in het bizon- der haar aandacht te schenken aan de be teekenis van het middenstandsbedrijf eener- zijds en de coöperatie anderzijds. Het hoofd bestuur benoemdo tot voorzitter van deze commissie mr. W. H. M. Werker te 's-Gra- venhage; tot leden: Sidney J. van den Bergh, te Wassenaar; K. Denneboom, te Zwollerkerspel; S. E. don Hartog, te Rot terdam; mej. Meta Hugenholtz, te 's-Gra venhage; en tot secretaris: mr. L. G. van Dam te Haarlem. Op verzoek der commissie werd deze uit gebreid met den heer Jb. Cloeck, te Alk maar. De commissie heeft thans aan het hoofd bestuur haar rapport aangeboden. Bij het rapport is gevoegd een minderheidsnota van mej. Meta Hugenholtz. Do conclusie der commissie luidt als volst- In paragraaf 4 van het werkprogram wa re sub 4 in plaats van „Bevordering der coöperatie'' te lezen „erkenning van de waarde der coöperatie, voor zoover zij strekt tot bescherming der belangen van de ver bruikers". Eventueel zouden de conclusies der commissie kunnen worden samengevat in eon afzonderlijke paragraaf „midden stand" Deze zou kunnen luiden: 1. Verbetering der bestaansvoorwaarden van den middenstand. 2. Versterking van de organisatie van den middenstand en van haar beteekenis, mede door zooveel mogelijk de uitvoering van sociale wetgeving te leggen in handen der organisaties. 3. Organisatie van een goeden economi- schen voorlichtingsdienst voor den midden stand. 4. Bestrijding van gemeentewinkels, in dien het algemeen belang deze niet vordert. 5. Bevordering van den bona fide-handel door beteugeling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Bevordering der waarheid in reclame. 6. Regeling van marktwezen en venters- wezen, met inachtneming der belangen van de betrokkenen. 7. Regeling der rechtspositie' van han delsreizigers cn agenten. De conclusie van de minderheidsnota van mej. Meta Hugenholtz luidt: De wijziging, die de commissie voórstelt: erkenning van. de waarde der coöperatie, voor zoover zij strekt tot bescherming der belangen van de verbruikers in plaats van. „bevordering der coöperatie" acht ik een verzwi kking van waardeering dier bewe ging, die niet alleen wil beschermen, maar ook wil hervormen. Do nieuwe omschrijving getuigt m. i. van een passieve in plaats van een actieve opvatting in deze en dat in een Ujd die rijper is voor die beweging dan het begin van de 20ste eeuw, toen het program werd vastgesteld. Ik zou de tegenwoordige radactie, bevor dering der coöperatie, willen behouden. („Vad.") Enthousiast over de resultaten der werkverschaffing en over de spekpannekoeken De studenten, die sinds 19 Juli werken aan dén aanleg van een fietspad tusschen Havelte én Wapserveen, hebben op Woens dag 5 Augustus onder leiding van den Rijksinspecteur van de werkverschaffingen in Drente, en Burgemeester van Vries, den heer A. Jongbloed, verschillende werkver schaffingen in Drente bezocht. Niet alleen werd een kijkje genomen bij thans in uit voering zijnde werken, maar ook bij wer ken. welke jaren geleden reeds voltooid waren, terwijl bovendien een indruk mee genomen werd van de diverse typen van arbeiderskampementen, waarvan de nieuw ste typen geenszins onaangenaam of on gezellig voorkwamen De excursi6ten waren opgetogen over de resultaten van het werk rond Witteveen, waar enkele duizenden hectaren drassige veen- en heidegrond herschapen waren in vruchtbaar land, terwijl deze voor enkele jaren nog totaal onbewoonde streek nu met vriendelijke landarbeidershuisjes, met ge zellige roode pannendaken is bezaaid. Op een tocht welke een kleine tweehon derd K.M. besloeg, hadden de studenten ook de gelegenheid vele schoone landschappen van Drente te zien, o.a. de Boschwachte- rijen van Dwingelo en Odoorn, cn bet Zandmeer bij Emmcn. Niet onvermeld mag ook blijven, dat het gezelschap in Nieuw- Amsterdam een rustplaats hield om de be roemde spekpannekoeken van Juffrouw Brouwer te keuren. AFSLUITING DER BRUG TE EPE. Onmisbaar voor de landbouwers 's-Gravenhage, 5 Aug. Het Tweede Kamerlid de heer Snoeck Hcnkemans heeft aan den minister van Waterstaat vragen gesteld, naar aanleiding van het buiten ge bruik stellen der brug to Epe: Is het den minister bekend, zoo vraagt liij, dat deze brug, welke reeds meer dan honderd jaren bestaat, onmisbaar moet worden geacht voor de uitoefening van hun bedrijf door de land bouwer van Dijkhuizen? Is in deze gccncr- lei overleg gepleegd met het gemeentebe stuur van Epe? Kan de minister mededce len, of een telling van het verkeer over deze brug heeft plaats gehad cn, zoo ja, of het gerucht juist is, dat deze telling plaats had in ongunstig jaargetijde? GEEN NIEUWE SCHOUWBURGZAAL TE DORDRECHT. Wel een betere verbindingsbrug. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van Dordrecht ter afwerking van enkele belang rijke punten op do agenda. Aan B. en W. werd een crediet toege staan van G0.000 voor het maken van een nieuw* Leuvebrug voor verkeersverbe tering. De route van de auto's zal daardoor niet meer dwars door de stad, doch linea racta van af het Zwijndrechtsche veer naar den Rijksstraatweg worden verlegd. De Dinsdagavond voortgezette raadsver gadering werd voor het grootste deel in beslag genomen door de beraadslagingen over een voorstel der meerderheid van B. en W., om over te gaan tot den bouw van een nieuwe schouwburgzaal aan het be staande gebouw „Kunstmin", voor 230.000. Nadat wethouder Van Huiden (V.B.) uit voerig dit voorstel verdedigd had en na hem wethouder Sanders (S.Dwerd ge stemd en het voorstel verworpen met 16 te gen 12 stemmen. BRAND TE GENNEP. Te Gennep is door onbekende oorzaak totaal afgebrand de wasscherij van den heer J. Lueben, gelegen in de Oliestraat. Weinig kon gered worden. Verzekering dekt de schade. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond was de 12-jarige G. van Riet, uit de Bosboomstraat te Eindhoven, in de zweminrichting De IJzeren man aan het baden. De jongen liet zich op een met lucht gevulden autoband drijven. Hij kwam in het diepe gedeelte van de inrichting terecht en verdween in de diepte. Na vijf minuten werd hij opgehaald; rrten trachtte de levens geesten op te wekken, maar hij bleek ver dronken te zijn. Gistermiddag omstreeks half vier is de 18-jarige seminarist T. v. Hammer bij bat zwemmen in de Maas verdronken. INTERNATIONALE ZANGWEDSTRIJD. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de zangvercenigirig „Blütcnkranz" te Krcfeld "organiseert deze vereeniging een internationalen zangwedstrijd op 4, 5 en 6 Juni 1932. DE VAARWEGEN IN GRONINGEN. Een groot werk. Groningen, 5 Aug. B. en W. van Gro ningen hebben bij den Raad een voordracht ingediend, strekkende om hen te mach tigen, dat met de provincie Groningen een regeling wordt getroffen met betrekking tot den aanleg van verbeterde vaarwegen GroningenStavoren en FonejachtHar- lingen. Het aandeel der gemeente Gro ningen in de kosten van dit groote werk bedragen 1.360.000. JBR. MR. B. C. DE JONGE. Door de Koningin als G.G beüedigd. '5 Gravenhage, 6 Aug. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederl. Indiöjhr. mr. B. C. de Jonge, is gisteren ten paleize Soestdijk door de Koningin boëedigd. Daarna heeft de beer De Jonge met zijn echtgenoote en tweo dochters ten Paleize Soestdijk bij de Koningin het noenmaal ge bruikt. Aan dit noenmaal heeft mede deelgeno men de heer Pabet, Nederland6ch gezant te Tokio. INBRAAK TE DEVENTER. Deventer, 7 Aug. Naar wij vernemen is zekere II. uit Rotterdam ter beschikking van de justitie te Zutfen gesteld, verdacht van een te Deventer gepleegde inbraak. AANRANDING. baren, (N.-H.), 7 Aug. Gisteravond om streeks 10 uur werd mevrouw D. alhier, op het fietspad HilversumI.oren ter hoogte van de Utrechtsche waterleiding, door een onbekend gebleven persoon aangerand. Na dat de aanrander getracht had mevrouw D. te overmeesteren, ontrukte hij haar een taschjc, inhoudende twintig gulden. Ilct mocht de politie nog niet gelukken den aan rander te achterhalen. BLIKSEM INGESLAGEN. Wielrijder van zijn flets geslingerd. Deventer, 6 Aug. Te Nieuw-Heeten is de boerderij van den landbouwer H. J. ten Dam door den bliksem getroffen. In korten tijd stond alles in lichter laaie. De boerderij brandde geheel af, het woonhuis bleef be houden. Elf varkens cn zestig kippen kwa men in de vlammen om. Tijdens een onweder boven Ecfdc sloeg de bliksem in een boom, juist toen de metse laar J. E. per fiets passeerde. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kreeg brandwon den aan zijn arm. De Rotterdamsche huur: staking geëindigd Rotterdam, 6 Aug. Nadat hedenmor gen de beide partijen in het conflict tus schen huurders en eigenaren van het blok panden in do Tuindersstraat nog eens ge confereerd hadden over de verschillende voorstellen waarvan wij gisteren reeds mel ding hebben gemaakt, zijn zij tot een op lossing gekomen Daardoor is de huurstA- king beëindigd cn is tevens do kans op nieuwe relletjes ook vrijwel nihil gewor den. Tenzij men elders binnen korten tijd weer begint. Daarop is wel kans wanneer men ziet op welke voor de huurders zeer gunstige voorwaarden de staking is beëin digd. In de eerste plaats worden alle huren, zoowel van de huizen aan de straat als van de huizen in het hofje verlaagd met 0.75 per week, voorts zal een schadevergoeding van 250 betaald worden voor schade door den heer Vclleman aan zijn meubilair tij dens de uitzetting: de bestaande huur schuld van de laatste vier weken wordt vol komen geschrapt en tenslotte zul de familie Velleman de woning, waaruit zij onlangs met den sterken arm is verwijderd, weer mogen betreken In de practijk beteekent dit lus dat de eigenaren voor de huurders volledig hebben moeten zwichten Zij hebben vrijwel alle eischen moeten inwilligen en daarenboven nog de reeds gedane stappen moeten in trekken cn vergoeden Dit doet do vraag rijzen: Waarom dit alles? In do eerste dagen is dè familio Velleman met geweld uit de woning gezet. Een daad waartoe men volkomen het recht had. Er was een con flict cn in dat conflict viel er een vonnis. Dat vonnis moest worden uitgevoerd, des noods met den sterken arm. Dat is ook ge schied. Nu krabbelt do verhuurder terug, en de toestand blijft zooals zij was. Maar ondertusschen heeft hij de politie meege sleept in een conflict dat dagenlang de bin nenstad in rep en roer heeft gehouden, dat het leven van een mensch heeft geko6t, dat tengevolge had dat er vier menschen door schoten zijn gewond cn dat de politie een deel van haar populariteit heeft ingeboet door kras optreden. Bekommeren daar zich dc eigenaren nu om? In het gezin Groencveld, waarvan de man tijdens de relletjes bij ongeluk is doodge schoten, is vannacht een kind geboren. Bij gebrek aan een wieg. is de kleine voorloopig. in een kistje neergelegd. De hulp schijnt niet zoo snel te komen. In de eerste dagen is dc politie togen jyi|, ,en:dank in het conflict meegesleept. Er- ren verscheidene politiemensehen die. rond uit erkenden dat zij de orde moesten hand haven, maar dat dit geenszins van harte ging. Zij heeft zich laten verleiden tot kras optreden, zij heeft de daaropvolgende relle tjes met geweld moeten onderdrukken. Wat zal zij moeten doen wanneer morgen aan den dag elders in de stad een huurstaking uitbreekt en dc eigenaar van die panden een der bewoners laat uitzetten? Moet zij zich afzijdig houden? Of moet zij zich weer noodgedwongen in een conflict laten be trekken met alle kwade kansen tegen zich? In de binnenstad van Rotterdam zijn vele huren veel te hoog. Er is dus kans dat er binnenkort na dit eerste 6ucces meerdere pogingen tot huur6taking zullen volgen. En het lijkt ons gewenscht dat voordat het zoo ver 16 door de overheid maatregelen wor den beraamd om ongeregeldheden, zooals ze nu gebeurd zijn, en dan is de noodzake lijkheid daarvan geheel buiten beschouwing gelaten to voorkomen. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK 41. Tel. 292. ENGELSCHMAN KOMKOMMERT OVER ONS LAND In de kleine dingen en gewoonten bood Holland de meeste afwisseling Kasten met rolgordijnen? Dc heer F. B. Bradley-Bort heeft onlangs een reisje gemaakt door Frankrijk, Duitsch- land en ons land en hij vertelt in „The London Morning Post" gezellig van zijn Nederlandsche trip. „De Tijd" heeft het do cument vertaald. Hij meent allereerst, dat er groote overeen komst bestaat tusschen de groote dingen in zijn eigen land en de bezochte landen, maar in de kleine dingen en gewoonten bood Hol land de meeste afwisseling, hoewel de Hol landers eigenlijk zijns inziens het sterkst op de Engelschen lijken. Holland zeggen tegen een Engclschman wekt bij hem onweerstaanbaar een visie van borrels, boter, kaas, bloemen, kanalen en-windmolens, maar men doet, volgens hem, goed, zelf naar deze dingen op zoek te gaan, hoe getrouw en juist de afbeeldin gen ook zijn. Zijn gastheer brcht hem al dadelijk bij Wijnand Fockink te Amsterdam. Over den winkel is hij verrukt, over den inhoud nog verrukter, maar het verruktst is hij over de volle glaasjes, zoo vol, dat je je even buigen moet om heel voorzichtig den kop er af to nippen. Half-om-Half is hem onvergetelijk geworden. Wat drukte betreft, heeft hij al heel wat beleefd, maar do fiets-invasie op spitsuren op Koningsplein en Leidschestraat spot met elke voorstelling. Mede in verbazing bracht hem „een weg buiten Amsterdam", welke maar even zes verkeersgclogenheden geeft: voor spoor, voor schip, auto,-f iets, tram en voetganger. De nationale drachten in Volendam en op. dc-Veluwe hebben hem gepakt, maar men moet vooral Zondags gaan kijken, want dan is de parade compleet.-Op d& Britste eilan den iö'.do kleodij helaas,-heoltjmaal gestan-r (Jpavdiseerd en hi},.vindt,- dat de Hollander^ goed er aan deden hun oude kleding, -in eere- te houden. - •Op een avond noodigde dc gastheer hem mee naar een bijenpark te gaan. Hij word vermoedelijk in een complex volkstujntjos met bijenstands gebracht. Een en ander be viel hem best en hij verklaart: „De Hol- landsche honing is heerlijk. Waarom heb ben we in Londen geen bijenparken?" Een van de laatste bezoeken bracht de Britscho gast op een landgoed in Gelder land en tot zijn verbazing zag hij daar oud- porcelein cn kunstvoorwerpen in glazen ka6ten met ophaalgordijnen er voor. Men legde hem uit. dat die rolgordijnen den eige naar tegen belasting moeten beschermen. De Wet immers belast tentoongestelde of ge bruikte kunstvoorwerpen. Maar vroeg de nadenkende, geïnteresseerde gast i6 u dan niet bang voor verraad? Het antwoord van den gastheer wordt niet vermeld. Modern Eiken garnituur: 2 Fauteuils, 4 Stoelen ultneembare zitting, vochtechte velours) f 85.—. De valscherm-springer met tegenwoordigheid van geest: „Voorwaarts, marschl" (Passing SliowJ.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6