AMEOSFOORÏSCH DAGBIAI) NIEUW PARIJS OVERHEMDEN GEEN POSITIEVE CONCLUSIES Fa. B. KRAAL ELLENDIGE TOESTAND ONZER INDUSTRIE Zaterdag 8 Augustus 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 34 GEEN SPRANKJE LICHT „Wü leven op zeer hoog peil" Lijstenmakerij en Kunsthandel Omlijsten van platen Rugzakken Veldflesschen Kampeerartikelen LANGESTRAAT 26 DERDE BLAD KAASOVERZICHT Een onderhoud met den heer Zaalberg, directeur:generaal van den Arbeid Do Maasbode heeft een onderhoud gehad meta den heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, over den algemeenen toe stand van het oogenblik in onze nijverheid. Wij ontleenen daaraan het volgende Hoe ziet u den algemeenen toestand vroegen wij den heer Zaalberg. „Die is ellendig en geen sprankje licht Gaat u maar nade werf „Conrad" weg, Rijkée dicht, Burgerhout geen werk, de „Gusto" bijna uit, Wilton ontsloeg op grooto schaal. Onze textiel-indu9trie ziet haar ex port vernietigd zij leed in 1929 groote ver liezen op voorraden, maar nu is er een be drijfsverlies van duizenden guldens per week. Met onzen scheepsbouw, één van onze basis-industrieén, waarop ook de machine industrie rust, is het absoluut mis. Aardewerk Ffft, Glas Een scherende handbeweging. Diamant Zoo goed als weg." Aan kranige industrieelen danken we, dat In groote concerns Nederland wat mee te praten heeft, maar dit heeft ook nadoelen als die heeren gaan uitcijferen, waar ze het bedrijf het voordeeligst inkrimpen. Gelukkig houden we de kunstzijde te Ede (ik weet ten minste niet beter), nu Milaan gesloten wordt, maar de Unilever zet maar even, in verband met concentratie, zes zeep fabrieken stop: te Gouda, Zutphen, Meppel, Den Dolder, Leiden. Het is héél erg. En ziet u dan onze reederijen eens; alleen de Indische lijnen houden het uit. En daar komt de klap tegen onzen kolen- export nog bij." Waar ziet u de zwakste plekken in ons land „Het Noorden is heelomaal nul, maar dat is vooral landbouw. Twente wankelt.. Bra bant, waar we haast nooit werkeloosheid hadden, ziet er nu talloozen in de werkver schaffing. Alleen Helmond heeft er duizend. In Eindhoven merkt men niet zooveel, want Philips ontsloeg vooral Qngehuwden en vreemdelingen, die teruggaan naar hun oude woonplaatsen." „Maastricht met zijn glas- en aardewerk is heel somber. En daarbij vooral de wer keloosheid op het platteland. De werven voor den bouw van zeeschepen hebben bijna niets to doen. En geen werk in het vooruitzicht. Hior kan de toekomst be teren. Dit is niet het geval voor den binnen- scheepsbouw. Deze wordt niet beterna tuurlijk gevolg van de wijziging der tech niek. In het schipper9bedrijf wordt zwarten honger geleden". De oorzaken? „Er zijn er tweehonderd, behalve de oor log, die van alles de schuld is. Sommigen zoeken het alleen in den landbouw. Hier eijn de bronnen verplaatst: Wij brengen on ze bloemen naar Nice en op de Zwitsersche Alpen, maar moeten op de Londensche markt concurreeren met de Australische bo ter". Verandering van handelspolitiek? „Ons land is het allcrkwetsbaarst. Wij moeten het van in- en uitvoer hebben". Een tolunie met Duitschland? „Dit ware fataal, want onze weg gaat ook over zee". En een tolunie met België? ,.Zou niets dan voordeel zijn. We hebben zooveel overeenkomst". Men zegt, dat u, do „roode" Directeur, heil ziet in verlichting der sociale lasten. Is dat zoo? „Ik ben altijd de hardste propagandist ge woest voor een sociale wetgeving, maar bo venaan staat de noodzaak om te leven. Wij zijn zoo diep in den put, dat alles helpt. Alle kleino beetjes helpen to be or not to be Wat nog werkt, werkt meestal met verlies of met kleine winst. Het is een wedstrijd van uitgemergelde menschen. Men fluistert, dat op do Rijksbegrooting ruim vijftig milliocn tekort geraamd wordt. „Zou mij niets verwonderen. Het Rijt heeft ook nog veel te weinig over de ge- meentefinancien te zeggen. 250.000 werkeloozen! En cr zullen er veel meer komen. Bereken u dat eens. Wij moe ten voor een groot doel mede door Indië be staan. Dus u wil toch loonsverlaging „Wij leven op zeer hoog peil. In geen land worden hooger cischen gesteld aan woning, kleeding en voeding. Nu de groothandels- prijzen zijn gedaald, de vraag naar tal van waren desondanks gering blijft, is de waar de van den arbeid verminderd. Dit feit ne- geeren maakt Nederlandschen arbeid (via het product) onverkoopbaar. Wij moeten helaas naar een lager niveau. Het is moei lijk, maar de werkeloosheid is een veel en veel grooter kwaad dan alle andere ver slechting op sociaal terrein. Ik ban liever de werkeloosheid uit dan heel Twente drie of vier dagen per week werkt. Men derft daar tot 30 pCt. van het loon. Wie zal dan nog over 10 pCt. loonsverlaging klagen DOOR EEN ELECTRISCHEN TREIN DOODGEREDEN. Een besteller-nachtwaker 's Gravenhage, 7 Aug. Op de spoor baan van Den Haag naar Rotterdam is gis teravond ruim elf uur ter hoogte van de Brinckhor6tlaan de 51-jarige H. P. O. be steller-nachtwaker bij de spoorwegen, wo nende in de Carpentierstraat, door een naar Rotterdam rijdenden electrischen trein aan gereden. De man bleef met een groote wond' aan het achterhoofd liggen. Een te hulp ge roepen wachtdokter kon slechts den dood constatceren. De G G. D. heeft het stoffelijk overschot naar het Gcm. Ziekenhuis over gebracht. PERSONALIA. 's Gravenhage, 7 Aug. De luitenant ter zee der 2e klasse J. F. W. Nuboer is tijdelijk werkzaam gesteld op het bureau an den Marinestaf. EEN 104-JARIGE. Vrijdag a.s. bereikt de oudste inwoonster van Maastricht, de wed. Magnee, den hoo- gen leeftijd van 104 jaar. Arnh. weg 32 Tel. 1069 en portretten, passepartouts en ovale lijsten. Billijke prijzen. LANGESTR. 35 TEL. 30S GROOTE KEUZE NEDERLANDSCH DANSCONGRES. Verecnigings jubileum. In den loop van deze maand wordt door dc bekende Nederlandschc Vcreeniging van Dansleeraren haar jaarlijksch congres te Haarlem gehouden, n.l. van 18 tot en met 21 Augustus. Deze bijeenkomst, die voor de .^danswe- reld belang heeft, daar èrLl5cslIsr wordt over wel en wee gedurende de eerstvolgende maanden van do Hollandsche dansleeraren, zal dit jaar om nog een andere reden de aandacht trekken. Gelijktijdig met dtt con gres herdenkt de Nederlandschc Vereeni- ging haar tienjarig bestaan na de samen vloeiing in 1921 van het „College van Ned. Dansonderwijzers" en den „Nationalen Dansonderwijzersbond" Na deze fusie is de vereenging gegroeid tot een aanzienlijk organisme, waarbij incer dan 100 van de meest vooraanstaande dansinstituten van hef land zijn aangesloten. Als leden zijn eveneens toegetreden tal van toonaange vende dansinstituten \an Duitschland, En geland, België en Indië. Vanzelfsprekend zullen met het te hou- den congies eenigc fceniclljkhcden gepaard gaan, die echter een intiem karakter zullen dragen. MOTOR-ONGELUK. De bestuurder reed bl] een bocht reebt door. Dordrecht, 7 Aug. Hedenavond half elf heeft op den 6traatweg Zwijndrecht Rijsoord een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Bij het nemen van een bocht reed een mo torrijwiel, bestuurd door den heer van N., met op de duo zijn vriend J., rechtdoor, ten gevolge waarvan Van N. van zijn motor vloog en een zware hoofdwonde en inwen dige kneuzingen bekwam. In zorgwekken- den toestand werd hij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zijn vriend kwam met den schrik en en kele lichte verwondingen vrij. NIET GEPOOGD EEN AGENT TE OVERRIJDEN. Roermond, 6 Aug. („Tei.") De recht bank alhier sprak heden den chauffeur P. J. uit Stramproij vrij van de hem ten laste ge legde poging tot doodslag op den agent van I politie der gemeente Weert J. H. J. was ten la6te gelegd, dat hij in den nacht wan 11 op 12 Juni j.l. onder de ge meente Weert gepoogd heeft den in uni form gekleeden agent van politie H. met een door hem bestuurden vrachtauto te overrijden. HET LANDBOUWCONFLICT IN OOST-DRENTE. Waar dóórgestaakt wordt, ge bruikt men machines. Naar Het Vad. verneemt, is met ingang van heden in Eemmercompaskuum, Em- mererfscheiderveen en Munsterscheveld de staking in het landbouwbedrijf opgeheveD, doordat ook van arbeiderszijde aanvaard is het in de jongste conferentie mèt den Rijks bemiddelaar, den heer Westerdijk, tusschen de besturen getroffen accoord, dat neerkomt op een verlaging der loonen voor den ko renoogst en het aardappelrooien van 5 pet. In de overige doelen van het district duurt de staking nog voort en is geen toenadering te bespeuren. De korenoogst is inmiddels bijna geheel met behulp van machines ten einde gebracht. Naar van werkgeverszijde wordt meege deeld, worden thans maatregelen getroffen voor gemeenschappelijken aankoop van aardappelrooimachines, om met behulp daarvan ook den aardappeloogst zonder ar beidershulp te kunnen voltooien. De bemid delingspogingen worden intusschen nog voortgezet. HULDIGING L. P. MAARTENS. In een buitengewone bijeenkomst van de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging in „Victoria" is de afgetreden voorzitter, de heer L. P. Maartens, gisteravond op harte lijke wijze gehuldigd. Daar waren o.a. aan wezig de heeren E. G. Schürmann en L. de Groot, resp voorzitter en secretaris \an de Kon. Ned. Middenstandsbond. De nieuwe voorzitter, de heer J. K. F W. van Bommel, heeft den heer Maartens in een rede hartelijk gehuldigd voor het velo werk, dat deze voor de winkeliersvereeni ging heeft verricht. Het gaal op dc markten alles k&lui toe. Ondanks de inderdaad zeer slechte :oc*tan- den in het builcniftnd, met name in Duitsch land, toont de kaashandel bizonder veel moed, door rustig de aangevoerde partijen kaas in te koopen, tot prijzen voor eerste soort omstreeks 40 ct. p. p. en soms iets hoo ger, en de 2e soort voor prijzen van 3438 ct.; de vrij talrijke partijen flink afwijkende soorten, gingen van de hand omstreeks 30 ct. per pond. Deze prijzen zijn voor een loo- nend bedrijf voor den kaasboer, zonder éénige twijfel, te laag. Maarof wij dit nu al constateeren, helpt niets. De feiten zijn er, en moeten geaccepteerd worden. Wij spraken heel toevallig een inspecteur van de belastingen, die met geen enkel woord iets tastbaars wilde zeggen, maar tóch gaf hij ons den indruk, dat het met de inkomens van de kaasboeren zeer droevig is gesteld. Vrij zeker is dit wel juist, en dan ziet het er niet alleen voor deze boeren, maar bovendien voor tal van middenstan ders slecht uit. We schreven er voorheen al eens meer overgaat de kaasboer op alles bezuinigen, stelt hij b.v. uithet ver ven van zijn boerderij en schuren, bijbouw van een varkensschuur of ander gebouw, aankoop nieuwe wagen, nieuw tuig voor zijn paard, goud horloge aan zoon of dochter, enz. enz., kortom worden ó.lle niet beslist noodzakelijke uitgaven uitgestelddan drukt dit ongetwijfeld zeer op den midden stand. Ook de werkman zal getroffen wor den. De landbemesting zal verminderen en daardoor minder werkkracht noodig zijn. Voor zoover de boer in de stad is of op reis, zal hij zoo min mogelijk uitgeven, enz.. kortomde harde noodzakelijkheid dwingt tot bezuiniging op Alles. VERPACHTINGEN VAN LANDERIJEN. Dringend verzoek tot ver laging door den Bisschop van Breda. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda 6chnjft in „S. M.": „Niemand zal ontkennen, dat de pachters in dezen hoogst ongunstigen economischen toestand in het landbouwbedrijf voor te zware lasten zitten. Verleden jaar is door verschillende eigenaars reeds een matige verlaging van pacht toegestaan. Ieder ech ter, die den toestand goed doorschouwt, zal moeten erkennen, dat dc verlaging van 10 20 procent niet voldoende is geweest en dat de pachters werkelijk hun pacht niet kun nen opbrengen. Daarom durven wij onzen Kerk- en Arm besturen en onzen katholieken instellingen dringend verzoeken, dat zij aan hun pach ters een alleszins behoorlijke verlaging zul len geven. Voor te stellen, met hoeveel pro centen de pacht dient te worden vermin derd is niet mogelijk, dewijl sommigen voor een zeer hooge, anderen voor een minder hoogc pacht staan. Ieder geval moet afzon derlijk worden beoordeeld. Wij vertrouwen, dat genoemde besturen naar recht en billijkheid zullen handelen en van hun pachters geen pacht zuilen vor deren, die ze niet kunnen opbrengen". DE VINDING VAN DR. BENDIEN Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, heeft een onderhoud met hem Er staat nog niets vast Zeist, 7 Aug. Gistermiddag heeft dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad, oen bezoek gebracht aan dr. Bendien. arts to Zeist, in verband met dc bekende proeven op het gebied der kanker bestrijding. Als resultaat van het onderhoud, dat de voorzitter van den Gezondheidsraad met dr. Bendien heeft gehad, heeft dr. Josephus Jit ta de toezegging gedaan, dr. Bendien in con tact te brengen met de instituten en labo ratoria. welke zich bereid verklaard hebben zijn proeven to controlceren. Naar aanleiding van dit bezoek vernam het Nedcrlandsch Qorrcspondcnticburc.au van hem nog de volgende bizonderheden: „Gistermiddag kwam ik bij dr. Bcndicn en in oen langdurig onderhoud heeft deze mij een uiteenzetting van zijn standpunt gegeven en van de resultaten zijner proe ven. In Engeland achtte men dit resultaat be vredigend. zoodat men daar od do zaak wenschte door te gaan. Dr. Bendicn klaag de over gebrekkige medewerking van Ne- derland6cho ziekenhuizen en laboratoria, waaraan hij verzocht had zijn onderzoekin gen te mogen uitwerken en nader te contro leeren. Hij kon daarvoor niet voldoende ge legenheid krijgen. Door deze houding voelde dr. Bendien zich door dc Nederlandschc col lega's eenigszins achtergesteld. Thans, zoo vervolgde dr. Jitta, is het pu- DR. N. M. JOSEPHUS JITTA. bliek in volle opwinding, de kranten staan vol met ingezonden stukken en bijna ieder een bemoeit er zich mee. Patiënten uit ver schillende landen komen naar Zeist, in do hoop daar genezing te vinden. Ik wil er den nadruk op loggen, dr. Ben dien heeft dit zelf trouwens verklaard, dat omtrent dc mogelijkheid van genezing nog niets uitgemaakt is en nog niets vaststaat. Er is nog geen enkele positievo conclusie tp trekken, dat dc methode Bendien inderdaad tot genezing zal kunnen leiden. Uit een hu manitair en ethisch oogpunt acht ik het niet verantwoord, verwachtingen bij de men schen te wekken, welke wellicht niet ver wezenliik,t kunnen worden. Natuurlijk is het onze plicht alles nauw gezet te onderzoeken. Maar dit wetenschap pelijk onderzoek caat buiten het publiek om. Niet alleen omdat wetenschappelijk on- derzock altijd het beste geschiedt in de stil te. maar ook, omdat, indien do resultaten negatief zijn, de publiciteit er beter buiten kan blijven. Zijn er werkelijk houvastgevende positie ve resultaten bereikt, welnu, dan wordt het vanzelf wel bekend. Er zijn nu in ons land verschillende in stituten en laboratoria, waaraan menschen van naam verbonden zijn, die van het kan kervraagstuk eei> speciale studie hebben ge maakt, en die zich bereid verklaard hebben de onderzoekingen van dr. Bendicn te con trolccren. Ik zal nu dr. Bendien met deze personen in contact brengen. Op welke wijze dit con tact tot 6tand gebracht zal worden, is thans nog niet bekend. In het algemeen is do houding dezer in stituten en laboratoria tegenover dr. Ben dien niet onwelwillend, eerder het tegendeel Daarom is het wellicht goed, dc aandacht erop te vestigen, dat dr. De Bruin Groeno- vcldt zijn brief op eigen initiatief geschre ven heeft. Het Instituut voor Preventieve Geneeskunde als zoodanig staat daar bui ten. Vanochtend kreeg ik antwoord uit En geland op mijn laatste schrijven. Deze brief behelsde niet het onbeschofte antwoord, dat in een der dagbladen verondersteld werd, dat men mij zou geven, maar een uitvoerig overzicht van de mcening in Engeland. Ook daar was men van meening, dat cr langen tijd noodig zou zijn, alvorens er positieve ge- gegevens zouden te verkrijgen zijn. Over be handeling en genezing van patiënten werd niet gesproken; het betreft alleen het stel len der diagnose. Voor het overige was het in het algemeen een bevestiging van de reeds gepubliceerde berichten." Een verzoek van dr. Alfred Piney. Dr. Alfred Piney, van het kanker-hospi taal te Londen, heeft zich verplicht gezien, het onderzoek naar de waarde der methode van dr. Bendien voor het vroegtijdig aantoo- nen van kanker nog een paar dagen uit te stellen. Onderdeden van het spectrofotome trisch toestel, dat bij deze methode van diagnose wordt gebruikt, en die door Zeiss. Ie Jena, zouden worden geleverd, waren niet in voorraad en moeten dus speciaal worden geslepen. Inmiddels aldus do N.R.Ct., heeft dr. Piney zich gewend tot dr. Bendien om zoo mogelijk diens toestel ter leen te krijgen. DR. S. G. T. BENDIEN Naar aanleiding van de opmerking van Dr. Josephus Jitta over den brief van Dr. de Bruine Groeneveldt hadden wij gis teravond nog een kort onderhoud met Dr. Bendien, die on6 het-volgende mede deelde: „Ik heb deze weck een brief ontvangen van Dr. de Bruine Groenoveldt, die als volgt luidde: Geachte Collega! De afdeeling kankeronderzoek van het in stituut van pracvcntieve geneeskunde heeft uw boekje „Specifieche Veranderungcn des Blutserums (ein Deitrag zur Scrolcgischen Diagnose von Krcbs und Tuberculose) di rect na verschijning in ernstige studie ge nomen, doch daarin geen aanleiding kun nen vinden het door u beschrevene als een stap voorwaarts te beschouwen op het ge bied der serologische kankerdiagnostiek in het bijzonder, of het kankervraagstuk in het algemeen. Te zeer echter naar onze meening wordt in den laat6ten tijd in'de leekenpers aan deze onderzoekingen aandacht gewijd. Wij hebben besloten daarom u in de ge legenheid te stellen uwe methode van sero logische kankerdiagnostiek pereoonlijk in ons laboratorium te demonstreeren, ten einde de waarde' er van aan te toonen. Ik heb dus de eer, u namens bovenge noemde afdeeling uit te noodigen, u zoo spoedig mogelijk met one in verbinding te 6tellen. Met collegiale groeten, Uw dw., J. R. DE BRUINE GROENEVELDT. Daags na ontvangst hiervan berichtte Dr. Groeneveldt mij, dat hij verzuimd had mede te deelcn, dat hij dezen brief als open brief aan de N. R Ct. had aangeboden. Te gelijkertijd ontving ik vin bet hoofd van dc afdeeling kankeronderzoek, dr. de Krom me (de eigenlijke leider) een brief, waarin deze vroeg of hij eens bij mij mocht komen praten, omdat mijn boekje zeer de aan dacht had getrokken. Aan den anderen kant heeft Dr. Jitta mij medegedeeld, dat hij ten zeerste verwon derd was over het optreden van Dr. de Bruine Groeneveldt. Verder kan ik mij na tuurlijk over liet onderhoud met Dr. Jitta niet uitlaten. Alleen wil ik dit nog zeggen, dat ik dirokt heb aangenomen, dat een brief in dergelijken vorm en in een derge- lijken toon gesteld, niet kon uitgaan van een Instituut, waarin zitting hebben man nen als prof. v. d. Hoeven, prof. Gorter, Dr. v. d. Horst, mr. Idcnhurg en prof. Krom." Naar wij vernemen heeft Dr. Bendien de laafste dagen uit ongeveer alle dcelen van Europa brieven ontvangen van professo ren, die naar Zei6t willen komen om d.e nieuwe methode van kankeronderzoek te bestudeeTen en te leeren. Zoo hoogleera ren uit Napels, Oostenrijk, Engeland, Pa rijs en Roemenië.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9