AHE0SF00R.T5QH DAGBLAD Dinsdag 11 Augustus 1931 «DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 36 UIT DE STAATSCOURANT HUISELIJK DRAMA TE OUDENBOSCH MELKSTAKING TE ROTTERDAM? MINERALE WATER EN SPUITWATER ESSENCES VOOR LIMONADES 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 GEDWONGEN SPARING EEN KWITANTIE VOOR NUL CENTEN ^7)e blauwe -%f {diamanten Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nedcrlandechen Leeuw prof. mr. F. G. Scheltcma, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau G. B. Eekwielcns, kanunnik, deken en pastoor te Heino; Bij Kon. besluit is verleend de eere-me- daillo, verbonden aan de Orde van Oranje- Nasau, in brons, aan P. Hoogendoorn te Voorburg, conducteur bij de N.V. Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij.; is met ingang van 1 September 1931 den luitenant-kolonel op non-activiteit J. J. Wit- termans, van het wapen der infanterie, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend; is aan den rescrve-ccrste-luitenant A. Si6- singh, van het 5o regiment infanterie, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is de heer L. W. Nicland met ingang van 1 September 1931 benoemd tot burgerleer- aar bij het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord; zijn op grond van de bepalingen van het dienstplichtbesluit voor Nederlandsch-Indie met ingang van 1 Augustus 1931 benoemd: a. tot luitenant ter zee der 3e klasso bij de Koninklijke Marine-reserve do heeren T. M. Koster, G. F. Slottje, W. de Vries, A. van der Hoeden, W. C. L. Nuven, L. Pet, J. Smith, A. Fcenstra, W. Bödeker, K. J. Robcrti, C. Moreau, F. J. Woudstra, I. M. Grasman, G. II. Den Hoed, J. W. T. de Vries, W. C. P. J. van der Kroft, N. J. Jon ge waard; b. tot officier van den Marine-stoom vaartdienst der 3e klasse bij die reserve de heeren: L. van Beusckom, A. Schiferli, X. C. Goudswaard, M. J. Scheercs, B. N. Brans, J. H. Hofman en II. W. Runia; is bij bevordering toegekend de aan de orde van Oranje-Xassau verbonden cere- racdaille, in zilver, aan: B. M. van Brakel, kuipersbaas bij do N.V. Distilleerderij cn Likeurstokerij, van Mobach en Co., te 's-Gravcnhagc; zijn met ingang van Augustus 1931 bo- noemd tot ingenieur bij den Octrooiraad de heeren dr. ir. C. L. Binsbergen en ir. R. C. Broek, thuis reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam; is aan don heer II. M. H. Doppler te '6-Gravenliage met ingang van 1 October 1931 op zijn verzoek-eervol ontslag verleend uit zijn betrekking' van electrotechnisch-ad viscur bij do Arbeidsinspectie, onder dank betuiging voor de belangrijke diensten, door hem aan den lando bewezen. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is, voor het tijdvak van 15 Sep tember 1931 tot 1 Septembor 1932, wederom benoemd tot assistente aan de Landbouw hoogeschool te Wageningen, mej. dr. C. A Gouwentak, aldaar. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Universiteit te Amsterdam, voor het studie jaar 19311932 alsnog voor het afnemen van hot apothekers-examen versterkt met prof. dr. G. Hondius Boldingh, oud-hoog leeraar van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Bij beschikking van den Directeur-Gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 8 Soptornbcr 1931 de commies bij don Post-, Telegraaf- cn Tele foondienst II. G. Hoogenkamp. te Utrecht aangewezen als directeur vun het Poet-, Te legraaf- en Telefoonkantoor to Harderwijk. Bij K.B. zijn benoemd: bij 't res.-personeel Jer landmacht, bij 't personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasso de heeren W R. O. Goslings en A. L. Oosterhuis, beiden arts; bij het reserve-personeel der land macht, bij het dienstvak der intendance,, tol reserve-luitenant-kolonel met ingaag van 16 Augustus 1921 de eervol ontslagen luite nant-kolonel der intendance van het leger in Ned.-Indië J. J. van den Berge; te rekenen resp. van 27 Juni 1931 en van 13 Juni 1931, bij het reserve-personeel der landmacht, bij hot wapen der infnntprie, tot reserve-eerstc-luitenant bij hun tegenwoor dig corps, de reserve-twecde-luitenants G. II. Loth, van het 22e rcg. infanterie en A. J. C Roclcvcld, van het 3e rcg. infanterie; met ingang van 1 Augustus 1931 tot con cierge bij do Iioogere Krijgsschool de gep ergcant A. A. W. J. Stortenbeker; is aan de rcs.-cer6tc luitenants H. C. Plan- je, van het 10e reg. infanterie, F. Hoogen- dijk, van het Ge reg. veldartillerie, A. J. do Bruyn, van het reg. grenadiers en G. E. L Ostwalt, van het lie reg. huzaren, op ver zoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is aan den adjunct-commies (vrouwelijk ambtenaar) bij het departement van defen sie P. J. L. C. van de Linde, wegens huwo- ijk eervol ontslag verleend. Een vader met messteken en bijlslagen gewond Voor de tweede maal in een week werd Oudenbosch in beroering gebracht door een gebeurtenis met slechten afloop. Een zekere heer Willems kwam Zaterdagavond tegen elf uur van Fijnaart, toen hij in Ouden bosch, op den weg naar Standdaarbuiten, bij den draai, een man op den grond vond lig gen, die hevig bloedde uit verschillende won den aan zijn hoofd. Het bleek een zekere De Klerk te zijn, die daar in de buurt woon achtig is. De heer W. spoedde zich naar den dokter, den pastoor en do maréchausseés, om hen van het geval in kennis te stellen. Bij de pastorie ontmoette hij den heer II. die op zijn verzoek met pastoor de Wit mee ging naar de plaats.waar de man lag. Toen zij daar aankwamen, was dokter ITuijsmans reeds aanwezig, om dan man te verbinden. Het bleek, dat hij enkele messteken aan het hoofd had opgeloopcn en ook nog won den, die niet met een mes, maar waarschijn lijk met een bij! zijn toegebracht. Pastoor de Wit diende den ongelukkige het H. Oliesel toe. De maréchaussées, die even later arriveerden, vonden vlak bij het lichaam van den man een mes, dat in be slag werd genomen, waarna de man naar het. St. Elisabcthsgesticht werd vervoerd, waar hij verder verpleegd wordt. Hoe de toedracht van de zaak precies is, valt nog niet met zekerheid te zeggen, daar de zaak nog in onderzoek is bij de politie. Men vermoedt echter, dat men hier te doen heeft met een huiselijke twist, een ver moeden dat versterkt wordt door het feit, dat ook de vrouw van K. gezien is met een wond aan haar rechterpols, die door haar zoon met een touw was afgebonden. Actie der melkveehouders R o t tc I d a cn. 10 Augustus. Heden Is in het Verkooplokaal aan den Goudschensin- gcl een vergadering gehouden van den Z.-H. Bond van Melkveehouders ter be spreking van den melkprijs. Het hoofdbe stuur had n.l. de vorige week een bespre king gehad rnet den melkhandel waarin een verhoóging van den melkprijs met cent was. bepleit. Men achtte dezen prijs wel niet geheel en al gewettigd op grond van de algemeenc zuivelpositic, doch wel door het feit dat dit voorjaar veel te weinig melk is gekocht door de consumptie, zoo dat thans industriemelK naar de consump tie' wordt overgeheveld. De handel wilde echter een kwart cent verlaging, doch ver klaarde bereid te zijn den bestaanden prijs nog een week te handhaven; zouden de zuivelprijzen zich dan niet herstellen dan zou de verlaging met Yi cent door moeten gaan. In de vergadering is uitvoerig de moge lijkheid besproken daar niet op in le gaan. Nadat het voor en tegen van een melksta- king lang cn breed was behandeld heeft men tenslotte besloten te ijveren voor een verhocging var. den prijs met Vi cent. De leden, die bereid zijn de contracten uit te schakelen, zullen zich zoo 6poodig mogelijk opgeven aan het hoofdbestuur, waarna dit onder de oogen zal zien, of een practisclie doorvoering van do genomen beslissing kan worden verricht In dat geval zullen nog deze week de contracten worden opgezegd. DE AANSLAG OP DEN D-TREIN BAZEL—BERLIJN Een overzicht verongelukte wagons, die van den dijk af stortten. van de K. schijnt een achttal dagen geleden met een zijner kinderen het huis uitgeloopcn te zijn. Het kind brachi hij na een dag afwe zigheid, weer thuis, doch verdween daarop zelf weer spoorloos. Zaterdagavond nu kwam hij plotseling weer thuis. Naar men vermoedt is bij die thuiskomst een huiselijke twist ontstaan, met dc bekende treurige afloop. K. is, na ge wond te zijn, het huis uitgeloopen, heeft zich-nog een heel eind voortgesleept, doch is tenslotte op de. plaats waar men hem heeft gevonden, .waarschijnlijk van uitput ting door bloedverlies neergevallen. Zondag hebben de maréchaussées huiszoe king in de woning van Iv. verricht en heb ben een bijl, een sikkel cn een spade in be slag genomen. „(P-.v. X.B.). Salariskorting voor arbeids- contracters Met ingang van 1 September a.s. zal, naar het Vad. meldt, van de salarissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeidscontract werken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden worden, vermeerderd met éénzelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en bij bet verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Tc Nieuwolda (Gr.) werd mevr. A., Doorn kamp, toen zij in een weiland liep. door een koe aangevallen. In bewustcloozcn toe stand en met een hersenschudding werd zij opgenomen. St. BureQucratius in actie Aan de ,;Schager. Courant" ontlcenen wij het'volgende: Een onzer plaatsgenooten had. een tele foon welke dezer dagen is opgeheven en ODtving diensvolgens van de directie van de Rijkstelefoon een laatste nota van 5 cent voor-gehouden*en nog te betalen locale ge sprekken. Maartevens is er nog een aftrekpost van 5 cent, zegge 5 cent. Du? de man was,'dat wees de nota duidelijk uil nul cent, zegge nul cent, schuldig Onze ex-abonné krijgt evenwel toch op de ommezijde der nota de aanschrijving, orn dit b.edrag van nul cent per postcheque- cn girodiénst te storten vóór 10 Aug. '31 ten postkantore alhier. En al9 dit bedrag niel vóór 10 Aug. '31 is.betaald, is de betrokkene 10 cent inningskostcn verschuldigd. Invor dering geschiedt alsdan ten huize doe* aanbieding van een stortingsformule. By niet betaling bestaat uitsluitend don eersten werkdag volgende op dien van aanbieding nog gelegenheid voor storting ten postkan tore. Daarna is 0.35 inningskostcn ver schuldigd en volgt een tweede en laatste aanbieding aan huis enz. en?. De aangeschrevene achtte het dus-maar 't beste, om naar het postkantoor te gaan om zijn verschuldigd bedrag van nul cènt to storten. Hij wordt daar heel serieus ont vangen, stort het bewuste bedrag van nul cent enontvangt daarvoor een deftig bewijs van storting. Als curiositeit toonde men de redactie dit bewijs voor 0.00. DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP. Bij Moerdijk of Willemstad? Het Kamerlid Van der Waerdon heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is de minister van oordeel, dat, naast de verkeer6verbetering der drie doorgaande wogen met overbrugging over de groote ri vieren via Nijmegen, '6 Hertogenbosch en Keizersveer, welke eerlang tot stand komen, reeds onmiddellijk eqn vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden? Is dc minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke gcëischt zouden worden voor de uitvoering van een vierden doorgaanden verkeersweg met overbrugging van het Hollandsch Diep, af te wachten waartoe de verkeersontwikkelingr over de genoemde drie overbruggingen leiden zal, alvorens tot uitbreiding van het aantal over tc gaan? Is de minister van oordeel, lat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde overbrugging moet geslagen worden over het Hollandsch Diep bij Moerdijk cn niet met het oog op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuwsche eilanden nabij Willemstad? Is do minister bereid het moeilijke vraag stuk van dc meest gewenschte plaats en do functie welke de bestaande Moerdijkspoor wegbrug daarbij kan blijven vervullen, grondig te doen onderzoeken en aan de Kamer dc uitkomsten van dit onderzoek mede te deelen, alvorens de beslissing ge vallen is? NATIONAAL STEUNCOMITÉ PARIJS. Ten behoeve van den nieuwen bouw van het Nedcrlandsche Paviljoen op de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling te Vincen- nes is tot en met Zaterdag ingezameld een bedrag van 3S.979.70, waarvan een gespe cificeerde verantwoording wordt aangetrof fen in het orgaan der Verecniging „Oost en West", het Koloniaal Weekblad van 13 dezer Het comité verzoekt giften te blijven stor ten bij de Verecniging Oost en West, Korte Voorhout 6, Den TIaag, Giro no. 14574. Y.'ie een ander egoist denkt, ziet vaak niet anders dan eigen spiegelbeeld. VA/TT CMSONf* Geautoriseerde vertaling uit het Engelsen van J. S. FLETSCHER door Jhr. C .A. L. v. d. W. 29 HOOFDSTUK XVIII. De vermiste. Den volgenden morgen om negen uur was ik weer bij Ashinglon Mansions cn een half uur later gingen Shcila en ik op weg naar het kantoor van Maythorrie. Het was een mooie herfstdag, maar dut was niet de re- don dat wij gingen wandelen in plaats van tc rijden. Wij hadden beidon behoefte om zoo lang mogelijk samen to zijn cn te ge nieten van eikaars gezelschap. Daar in de drukke Londensche straten waren wij vrij, zoo vrij als wij dat niet hadden kunnen zün in de eenzaamheid van Marrasdale en die gewaarwording was voor ons even nieuw als heerlijk. Toch begreep ik helaas maar al te goed, dat spoedig een einde aan dit samenzijn moest komen. En Sheija.,vo.clfle dat eveneens. Mcrvyn, ik moet weer terug naar huis, weet jc. Ik heb gedaan wat mijn plicht was en nu moet ik terug naar Marrasdale. Ik zal het daar hard te verantwoorden hebben. Natuurlijk heeft moeder al lang gemerkt wat er gebeurd is. En dat zal heel wat onaangenaamheden geven! Ik zal ook terug moeten gaan. En May- thorne en misschien Crole ook. Kunnen wij niet te zamen gaan? En dan.... Om er bij mij den moed in tc houden? lachte zij. Dat zal mij niet veel helpen. Ik zal een kwartiertje moeten doormaken, zoo onaangenaam als ik het nog nooit beleefd heb. Mijn plan was om aan mijn moeder te vragen, wat zij van plan was met dat tes tament tc doen en hoe zij er aan kwam. En voor zoover ik haar ken zal zij mij dat niet willen zeggen Er kan nog veel gebeuren voor het zoover is, merkte ik op. Een feit is, dat geen van ons iets met zekerheid weet. Ik ten minste niet. Maythorne zegt, dat we er wel achter zullen komen en dat er een groote verrassing op til is. Ik voor mij begrijp niet wat dat voor een verrassing moet zijn en wat er voor den dag zal komen. Van alles, ik geloof, dat Je in zaken als deze alles kunt verwachten cn je over niets behoeft te verbazen. En op dat oogenblik kwam er een ver rassing. Wij waren Edgware Road afgewan deld tot Church Street. Daar kwamen wij aan een druk punt, want Edgware Road is een hoofddader en een menigte zakenmen- schen haastten zich langs dien weg naar den ondergrondschen trein. Plotseling bleef Sheila staan cn legde zij haar hand op mijn arm. Terwijl ik naar haar keek, zag ik haar staren naar de deur van een tabakswinkel, een paar meter voor ons. Mervijn!-zeidc zij, Parslave! Ilij is daar binnengegaan! Ik staarde ook verbaasd naar dien win kel. Ik verzeker je, dat Parslave daar juist is binnengegaan! Denk jc, dat ik Parslave niet ken? Zoo goed als mijn eigen moeder, hoor. Kom mee! Wij gingen voor het raam van een an deren winkel staan. Er liepen daar zooveel menschen voorbij, dat wij onze oogen goed den kost konden geven, zonder zelf opge merkt. to worden. Ben je er zeker van? vroeg ik. Ik durf or een eed op tc doen, dat het Parslave is. Luister, zag jc hem ooit in „dc Houtsnip??! Voor zoover ik weet. niet. Hij kan er mij gezien hebben. Dat kan. ik mij niet her inneren. Hoe ziet hij er uit? Een lange, magere kerel, een zigeuner type, donker van uiterlijk. Hij heeft een blauw pak aan. Houdt hem in dc gaten en laat mij hier blijven. Zou hij je herkennen? Natuurlijk. Als hij hier langs komt, ga ik dezen winkel binnen cn köop ik het een of ander. Als hij den anderen kant uitgaat, loop hem dan na. Goede hémel! Wat voert hij hier uit in Londen? Wij stonden voor een manufacturenwin kel met een groot portaal. Shcila ging het portaal in cn toonde veel belangstelling voor do uitgestalde goederen;'ik hield een oogje op de deur van den tabakswinkel. Er kwam 'iemand uit, die voldeed aan haat beschrijving, een lange, magere man in een blauw pak, blijkbaar iemand uit de provin cie, met gebronste nek en wangen; hij droeg een pak tabak in de ecne liand en maakte dat open met de andere hand, daarin ver Hij stopte zijn pijp cn stak-die aan. diept keek hij noch rechts, noch links, en liep de andere richting uit. Kijk nog eens! zeide ik. Daar gaat hij Sheila kwam uit het portaal cn keek dc straat langs. Dat is Parslave! zeitfe zij. Ik.wist wel dat hij het was. Wat nu? .Wij moeten hem nagaan, antwoordde ik. Het doet er niet toe, waar hij heengaat, ik volg hem.'Ik zal een eindje achter hem aanloopen en jij blijft, achter mij. Houd mij goéd in het oog Zoo begonnen wij onze. jacht op den man, die in Birnside was verdwenen, in den nacht, dat Mazaroff werd vermoord, en die door de politic overal werd gezocht. En hier was hij nu en kocht rustig tabak in een drukke Londensche straat. Parslave liep rustig voor mij uit en SheL»^ la slenterde kalm achter mij aan. Ik had voldoende tijd om hem rustig op te nemen. Hij was een gespierde kerel, flink gebouwd, met een veerkrachtigen gang. Men kon zien, dat hij iemand van het land was, want hij aarzelde bij 't oversteken van dwarsstraten en liep zoo nu en dan tegen haastige voorbijgangers aan. Hij stopte zijn pijp, stak dié aan en deed de overige tabak in een tabakszak. Met de pijp in den mond cn zijn handen in de zakken stapte bij kalm voort. Hij was gemakkelijk te volgen en het bleek duidelijk, dat hij zich niet be wust was dat hij gevolgd werd. Wij waren het eind van de Harrow Road overgestoken, op het punt waar die straat uitloopt in de Edgware Road en hier werd het drukker. Parslave liep rscht door langs de winkels; de rook uit zijn pijp warrolde geregeld over zijn schouders. Bij Praed Street gekomen liep hij die straat in. Een vijftig meter verder stak hij de straat iver, liep langs het trottoir verder en ging een van de straten in die tU6schen Praed Street en Oxford en Cambridge T?rrace liggen. Daar werd het kalmer. Men zag in. die straat slechts eenige slordig gekleede vrou wen cn spelende kinderen; ik aarzelde om hem te volgen, want als hij zich omdraaide zou hij mij onmiddellijk zien. Hij deed dat echter niet en ik zag hem na een'tgen tijd een huis binnengaan, dat een beteren in druk maakte dan de andere woningen in de straat. Ik liep nu vlug verder en ias tot mijn groote verbazing op een koperen naamplaat aan het huis; Dr. Eccleshare. Spreekuren- 9.30—11; 7—8.30. Daarna haastte ik mij terug en trof Shei la bij den ingang der straat. Zij bemerkte mijn opwin&ioff- 'Wordt vervolgd}^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5