DE STRIJD TEGEN DEN KANKER Donderdag 13 Augustus 1931 30e Jaargang No. 38 DERDE BLAD NIEUWE TREINAANSLAGEN HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN DOOR BANDIETEN OVERVALLEN NA DEN AANSLAG OP DEN D-TREIN EEN ENGELSCHE VINDING DE OVERBRENGING VAN RENAAT DE RUDDER Geen Gendarmen te Diksmuide Misdaden van Roemeen sche roovers Rotsen op de rails btf Loe'oau Boekarest, 12 Aug. (II.N.). De aansla gen op de treinen in Roemenie duren nog steeds voort. Volgens de laatste berichten hebben vier gewapende individuen van daag in de buurt van de stad Jablanitza in het Banaat een roofoverval uitgevoerd op den sneltrein van Temisvar naar Boeka rest. Het gelukte hun den postwagen bin- enn te dringen en ettelijke paketten te roo- vcn. Aangezien het treinpersoneel niet ge wapend was, konden de roovers zich in den donkeren nacht uit de voeten maken. Op hun vlucht hebben zij nog een paket verlo ren. Op het traject van Boekarest naar Sinaja heeft een gendarmeriepatrouillc een baanwachter en een soldaat verrast, die bezig waren een gat onder de rails te gra ven. Beiden zijn in hechtenis genomen. In het Zuid-Westen van Bessarabic heeft men getracht een aanslag op een personentrein te plegen. De daders hadden enkele rails verwijderd om den tren te doen ontsporen. De toeleg is echter mi6lukt, daar de trein nog tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Opnieuw een aanslag op een spoortrein. Loebau, 12 Augustus (V.D.). In den nacht op Woensdag werd op het traject Zuellichau—Loebau tusschen Kontopp en Boyadel een misdadigo aanslag gepleegd op een personentrein. Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot stuk rotssteen op de rails ge bracht. Do zware machine van don trein schoof den steen op zijde, zoodat een on geluk werd voorkomen. Er hadden geen per soonlijke ongevallen plaats. Het vermoeden dat de aanslag uit politieke overwegingen zou zijn gepleegd, is nog niet bevestigd. De besprekingen zullen een ongedwongen karakter dragen B e r 1 ij n, 12 A u g. (H.N.) In strijd met anders luidende berichten is men in poli tieke kringen te Berlijn van opvatting, dat het bezoek van den Franschcn minister president Laval en minister Briand aan Berlijn, toch nog voor einde Augustus zal plaats hebben. Naar verluidt, moet de Duit- sche gezant te Parijs de Fransche regeering mededceling hebben gedaan van den wensch van den rijkskanselier, dat het be zoek nog voor het einde van deze maand zal plaats hebben. Een antwoord daarop schijnt nog niet ontvangen te ziin. doch men acht het mogelijk dat men morgen of over morgen zoover zal zijn, dat de officieele uit- noodiging van Duitsche zijde dan gedaan en een bepaalde datum afgesproken kan worden. Men gelooft niet, dat voor dit be zoek een vast omlijnd programma zal wor den opgesteld, in tegendeel acht men het gewenscht, dat het bezoek aan Berlijn in denzelfden geest zal plaats hebben als dat van do Duitsche staatslieden aan Parijs, zoodat de besprekingen een ongedwongen karakter zullen dragen. AARDBEVING IN MONGOLIË. Londen, 12 Aug. (V.D.) Uit ontvangen berichten blijkt, dat de gisteren door de observatoria in Engeland en op het vaste land (o.a. het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt) goregi6trcerdo aardbeving haar cen trum had in het groot Altai-gcbcrgtc in Mongolië. AR.TS OVERRIJDT TWEE WIEL- RIJDSTERS. De dames gedood. Hall e, 12 Augustus (V.D.). Op den straat weg van Ascherslebon naar Hoym is een dokter uit Aschersleben bij den spoorweg overgang op een groep wielrijdsters ingere den. Een oorlogsweduwe en een jong meisje werden gedood. Hoewel de wagen van de arte ernstig be schadigd werd en zijn zoon hevige wonden In het gelaat opliep, reed hij met groote snelheid door. Bij zijn terugkeer werd hij na hevigen tegenstand door de ^politie _ge- arresteereb- DE HEROPENING DER BEURZEN. Besprekingen in Pruisen. B e r 1 ij n, 12 Aug. (V.D.). In liet Pruisi sche ministerie van handel heeft heden een bespreking plaats gevonden met de bestu ren der Pruisische effectenbeurzen en een reeks van andere deskundigen, waarbij de heropening van het beursvcrkcer en de daarmede verband houdende kwesties wer den besproken. Do gcdachtenwisselingan hebben tot volkomen overeenstemming ge voerd voor wat betreft de te nemen techni sche maatregelen. Tcrmijnhandel zal voor eerst niet plaats vinden. De afwikkeling van hangende verplichtingen moet op iedere beurs worden geregeld volgens de bijzonde re behoeften door een beursbesluit Inzaks de kwestie van het tijdstip der heropening der beurzen worden gedurende de volgende dagen verdere besprekingen gehouden met de betrokken zakenkringen. Naar verder verluidt zal het bestuur van de Berlijnsche effectenbeurs in'den loop van Donderdag morgen bijeen komen, teneinde op grond van de besprekingen in het Pruisische mi nisterie van handel tot can besluit te komen inzake de heropening der beurzen. De moderne Amerikaansche jeugd N c w York, 12 Au g. (V. D.) Op een stil len weg bij het dorpje Willis nabij Detroit in den staat Michigan, vond een farmer in een automobiel de verbrande lijken van twee meisjes en twee jongens tusschen vijf tien en zeventien jaar oud. Het waren dc vijftienjarige Vivian Gold, dc zestienjarige Anna May Harrison, de zestienjarige Harry Lore en do zeventienjarige Thomas Wheat- ley. In een greppel langs den weg vond men de sporen van een hevige worsteling. De politie heeft een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat dc vier jongelui, die een pleiziertochtjo maak ten, door bandieten moeten zijn overval len. Vermoedelijk hebben zij een speakeasy, een der geheime drinkgclcgcnheden, be zocht en zijn zij daarna gevolgd door per sonen, die het op do beide meisjes voorzien hadden, waarna een worsteling met de jon gens is ontstaan, met het noodlottige ge volg. POOLMUSEUM IN LENINGRAD. Berlijn, 12 Aug. (II.N.) Volgens een be richt uit Leningrad zal aldaar ccn Pool- museum worden gesticht. De voorbereidin gen daarvoor zijn reeds aan den gang. In het museum zullen vooral vondsten wor den tentoongesteld, die van Noordpóol- expcditics stammen. Verscheidene personen reeds gearresteerd Bor 1 ijn, 12 Aug. (H.N.) Volgens het blad „Tempo" is de politie een groen-gelcn auto op het spoor gekomen, die in den nacht van den treinaanslag bij Jiitcrbog is gezien en waarin twee personen gezeten waren, op een van wie het signalement van den vcrmoedelijken dader paste, die het materiaal bij ccn installateur in dc Fried- richstrasse heeft gekocht. Dc auto moet te Berlijn thuis behooren. Voorts leidt nog een spoor naar Wiesbaden, Een motorrijder n.l. heeft bij dc politie aldaar aangifte ge daan dat een onbekende man hem te Maag denburg verzocht hem mede te nemen naar Mainz. De motorrijder, heeft aan dit ver zoek voldaan, doch' te Wicsbaden-Biebrich is de onbekende plotseling van het motor rijwiel gesprongen en verdwenen. Uit het signalement, dat de motorrijder gaf, meent de politie te kunnen afleiden, dat de man wellicht een der daders van den aanslag is geweest. ITij had o.a. een actentasch met werktuigen bij zich. De Berlijnsche politie heeft verscheidene personen gearresteerd, die verdacht worden op een cf andere wijze in betrekking te hebben gestaan met den treinaanslag bij Jüterbog. Ook worden nog verscheidene spo ren nagegaan, zoodat men stellig hoopt, de daders binnenkort te pakken te krijgen. De gearresteerde Ier niet de dader van den aanslag. Berlijn, 12 Augustus. (V.D.) De door de politie gearresteerde voormalige Iersche of ficier, die verdacht werd van den aanslag op den D-trein bij Jüterbog, werd gecon fronteerd met den eigenaar van den winkel waarin het draad en de ijzeren materiaal voor den aanslag zijn gekocht. Daarbij is gebleken dat de gearresteerde niet dezelfde persoon is als degene die men van den aan slag verdenkt. Uit de lucht gegrepen con clusies. B e r 1 ij n, 12 Aug. (V.D.) De crimineele politie deelt mede, dat het bericht, volgens hetwelk de auto van de vermoedelijke da ders van den treinaanslag bij Juetcnbog gevonden zou zijn, volkomen uit de lucht is gegrepen. Er werd alleen aan do politie door den eigenaar van de zaak in de Friedrich- slrassc, waar de twee ijzeren buizen, die voor den aanslag gebruikt zijn, zijn ge kocht, een derde buis ter beschikking ge steld, dio door dezelfde personen was be steld, doch niet afgehaald. Bovendien wer den de politie twee dergelijke buizen ter hand gesteld, die, achter een huisdeur, in pakpapier gewikkeld gevonden waren. De crimineele politie is voornemens de tot dusverre gevonden bewijsstukken in photo- grafischo reproductie te publiceercn, ten einde op deze wijze misschien inlichtingen omtrent de daders te kunnen verkrijgen. VERGADERING VAN HET PARTIJ BESTUUR VAN HET „CENTRUM". Berlijn, 12 Aug. (V.D.) Hedenmorgen kwam in het rijksdaggebouw het partijbe stuur van het Centrum onder voorzitter schap van het rijksdaglid dr. Perlitius in vergadering bijeen, ter bespreking van den politieleen en economischen toestand. De vergadering werd tevens bijgewoond door den rijkskanselier dr. Brüning, den rijks minister van binnenlandscho zaken dr. Wirth, den rijksminister van arbeid dr. Ste- gerwald, den Pruisischcn minister van andbouw dr. Steiger en den oud-rijkskan selier dr. Mark. Chemische stof, die kam ker veroorzaakt Belangrijke ontdekking Dinsdagavond is in medische kringen in Londen bekend gemaakt, dat de voortdu rende studio van het kankervraagstuk on der de medewerkers van het kankerzickcn- huis te Fulham Road in Zuid West Lon den, er toe geleid heeft een chemische sub stantie te ontdekken waarvan de samen stelling volkomen bekend is, die kanker kan teweeg brengen in een groot aantal gevallen in een vast en hoog percentage. Deze ontdekking wordt door de Engcl- sche medici beschouwd als een van dc al lerbelangrijkste dio in de laatste jaren is gedaan. Het is n.l. weer een stap verder op den weg, die leidt naar de ontdekking van de oorzaak van kanker, of nog beter gezegd van de reeks oorzaken waarvan de samenloop kanker veroorzaakt. Deze che mische substantie is het werkzame deel van kooltecr, dat kanker veroorzaakt wan neer het op de huid gesmeerd wordt. De groote waarde hiervan is dat het bijna altijd een geregeld kanker verwekt, al dus formuleerde dr. Pincy de secretaris van het British Empire Cancer Campaign, die tevens verbonden is aan het Kanker ziekenhuis te Londen. Het bcteekent n.l. dit dat dr. E. L. Kennaway die de ontdek king heeft gedaan, in staat is om honderd muizen met deze substantie te besmeren, waarop er 80 kanker krijgen en dat hij er dan weer honderd kan behandelen, waar van er dan weer 80 kanker krijgen, enzoo- voort. Dit is werkelijk van onberekenbare waarde. Practisch bcteekent het, dat dr. Kenna way dat doel van de koolteer heeft weten af te scheiden dat kanker veroorzaakt. Het is voor het eerst in dc geschiedenis der menschheid dat een substantie, waarvan de samenstelling volkomen bekend is en die in een laboratorium kan worden ver vaardigd, deze resultaten heeft opgeleverd. Tot dusverre was het bekend, dat be paalde stoffen, zooals arsenicum, anilino en kooltecr kanker konden veroorzaken. Men weet dat voortdurende irritatie van de huid door teer kanker kan veroorzaken. Men neemt ook aan dat dit een van de oorzaken is dat kanker zoo veelvuldig voor komt bij wegwerkers cn schoonstcenvegers Maar hoe dat nu kwam en wat liet werk zame bestanddeel was van deze koolteer. wist men nog niet. Het aantal gevallen va rieerde ook zeer sterk. Nu eens was het percentage hoog, dan weer was het klein. Men kon dan ook niet verder gaan dan te zeggen dat koolteer in bepaalde gevallen bij irritatie van de huid kanker kon ver oorzaken. Nu echter heeft men een stof, die in een constant percentage dat zeer hoog is, kanker veroorzaakt wanneer het op de huid gesmeerd wordt. Zeer belangrijk! Dr. Pinev, die op het oogenblik in dit kankerziekenhuis groote reeksen van proe ven neemt ter bestudecring van de waarde van dr. Bcndien's ontdekking, betoogde gisteravond uitvoerig, toen hij mededce ling deed van bovenstaande feiten, dat de ze vinding niet te maken heeft met die van dr. Bendien. De ontdekking van dr. Bendien houdt zich uitsluitend bezig met de diagnose van kanker en daarop vol gend de genezing, terwijl deze laatste vin ding verband heeft met den verwekker van den kanker. Dr. Kennaway en zijn mede werkers zijn op dit gebied al geruimen tijd bezig en het is nog niet lang geleden dat zij van hun bevindingen een uitvoerig rap port hebben gezonden aan de British Em pire Cancer Campaign. Zij deelen daarin mee dat irritaties van do huid van de meest gewone soort, zooals door ultra-vio lette stralen of door groote koude voldoen de kan zijn om kanker te veroorzaken. Maar volgens hun mcening was de oor zaak van kanker aan de inwendige orga nen van den mensch zooals deze het meest voorkomt niet aan deze oorzaken te wijten. Het moet een chemische substantie zijn, zeiden zij, welke do kanker daar veroor zaakt. Het hoofdbestuur van de Campaign heeft in het jaarverslag van het laatste jaar deze bevindingen als van het hoogste be lang gekwalificeerd. Het zeide toen reeds, dat het den schijn had, alsof er een groo te stap gedaan was in de richting van de ontdekking van de chemische molecule die de kanker veroorzaakt. Klaarblijkelijk Js.deze .ontdekking..thans gedaan' HET RESULTAAT VAN DE DESKUNDIGEN-CONFERENTIE De betalingsverplichtingen van Duitschland nauwkeuriger omschreven Belasting der Duitsche Spoorwegen weer ingesteld Londeu, 11 Aug. (N.R.Ct.) Het groot ste voordeel in 't vandaag door de Lon- densche conferentie van deskundigen on- derteekende protocol over het plan-Hoover ligt daarin, dat de betalingsverplichtingen, die Duitschland ook tijdens het moratorium verder te volbrengen heeft, nauwkeuriger omschreven zijn. Terwijl Duitschland van de betaling van 1,593,000,000 mark vrij is gesteld, heeft het daardoor ongeveer 200 millioen mark verder te betalen, die ge vormd worden door de rente en amortisa tiediensten voor de leening-Dawes en voor de leening-Young, door dc verplichtingen aan Amerika volgens overeenkomst en door de betalingen aan België op grond van de Duitsch-Belgisohe markenovereen komsten. Een ander voordeel is, dat do 3 pet. rente voor de uitgestelde betalingen eerst op 1 Juni 1933 betaald moet worden. De werkelijke rentevoet zal bepaald worden door de hoogte der rente voor die betalin gen, die Amerika uitgesteld heeft. In be ginsel zou de hoogte der rente zich richten naar den rentevoet der Amerikaansche staatsleeningen, die ongeveer 3 pet. toe draagt. Hierover zou echter eerst het Con gres te Washington moeten beslissen. Over de groote moeilijkheden waar do conferentie zich tégenover geplaatst ziet, wat betreft de leveringen in natura is men nog niet heen gekomen. In groote lijnen kon men het slechts daar over eens wor den, dat de levering in goederen naar oude of nieuwe contracten zoover kunnen wor den voortgezet, als het tegoed voor de leve ringen in natura bij de Bank voor interna tionale betalingen uitwijzen. Verplichting van het rijk tot opbrengen van nieuwe mid delen bestaat niet- Toch kan in elk apart geval een bijzondere overeenkomst met Duitschland en dc crcditeurenlanden afge sloten worden. Misschien ligt liet grootste nadeel van de overeenkomst daarin, dat de sedert de inwerkingtreding van het plan-Young afgeschafte belasting van dc rijksspoorwe gen, hoewel ook op verkleinde schaal, weer ingesteld wordt. Van de 1.593,000,000 mark, waarvan Duitschland werd vrijgesteld, moeten 660 millioen in den vorm van rijks- spoorwegohligatiën aan do crcditeurenlan den worden overgedragen. Deze obligation moeten, evenals de niet bijzonder geteeken- de uitgestelde betalingen op 1 Juni in den tijd van 10 jaren terugbetaald worden. Ge durende déze 10 jaren moeten de rijks- spoorwegen voor de verplichtingen van het rijk een onderpand geven en dit is zonder twijfel ccn zekere terugkeer van do bepa lingen van het oude plan-Dawes, op grond waarvan do rijksspoorwegen voor de her stelbetalingen moesten instaan. Men mag misschien aannemen, dat Zuid- Slavië in overeenstemming met de over eenkomst te Parijs tusschen Amerika en Frankrijk zeker kan zijn van crediethulp cn zich dan bij de overige machten, die het protocol hebben onderteekend zal aanslui ten. Alleen ligt natuurlijk de beslissing over het crediet niet bij dc regecringen, maar zal aan do financieele autoriteiten moeten worden overgelaten. Bij de besprekingen over de kwestie of de uitgestelde betalingen verder opgescho ven zullen worden, schijnt do Duitsche de legatie op groote.moeilijkheden te zijn ge- stooten. Deze kwestie raakte over het alge meen het probleem of Duitschland in de toekomst tot betaling in staat zou zijn en men kon zich slechts tot de formaliteit be perken, dat dc toekomstige betalingscapa citeit in het geheel niet bij de besprekingen van de-conferentie der deskundigen aan de orde gekomen is. Duitschland heeft zijn standpunt ten aanzien van de toekomstige betalingscapaciteit nog voorbehouden. De aanbevelingen van het bezuinigingscomité vormen de voornaamste zorg, niet alleen van de belanghebbende ministers, maar ook van de leidende figuren in dc Engel- schc bankwereld. DOODELIJKE WEDDENSCHAP. Hamborn, 12 Aug. (IT.N.) Te Warsum ging de 30-jarige Leo Zdun een wedden schap aan, dat men zijn hoofd niet omlaag zou kunnen drukken. Vier mannen, die aan hem gingen hangen, gelukte het inderdaad ook niet, het hoofd naar de borst omlaag te drukken. Eerst toen een vijfde en zesde man ter hulp kwamen, kon Zdun zijn hoofd niet meer omhoog houden. Hij zeeg ineen en het bleek, dat zijn halswervels gebroken waren. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht, waai; ljij.. spoedig daarop is over leden'' De feiten omtrent de onderhande lingen en de weigering Zooals men weet heeft de Belgische regee ring geweigerd toestemming te geven om het stoffelijk overschot van Renaat de Rud der naar dc vlakte van „Heldenhulde" te vervoeren. Het Komitcit voor de Ijzerbede vaart schrijft ons thans het volgende: De toelating om Renaat Dc Rudder over te brengen werd twee jaar geleden officieel aangevraagd; dit jaar drong Moeder De Rudder hij den Minister nog aan opdat dc vraag orn haar jongen naar het IJzerkruis over te brengen, zou ingewilligd worden. Zij schonk daartoe volmacht aan het Komiteit. Het Bedevaartkomiteit heeft immer de verzekering gegeven „dat dit overbrengen van het stoffelijk overschot van den ge sneuvelden jongen, met volle ingetogenheid en piëteit zou plaats hebben, cn dat het Ko- miteit ter dezer gelegenheid aile eenigszins rumoerige betoogingen ten strengste zou verbieden''. Het feit, iemand op privaten grond te be graven, gebeurde met of zelfs zonder wette lijke goedkeuring, met het stoffelijk over schot van Mr. Warocqué in het park van Morlanwelz, prof. Kurth in een kapel, kunst schilder Claus in zijn tuin, dichter Verhac- ren langs de Schelde, pater Verbist te Scheut, enz. De overbrenging kan gemakkelijk toege staan worden. Dc Minister van Landsverdediging schreef den 4 Juni 1931 aan Volks ver t. Blavier: „dat dc bloedverwanten der binst den oorlog overleden soldaten altijd die lichamen kun nen terugnemen om dezelfde op een kerk hof naar keuze te begravenAl de kwes ties betreffende de grafsteden der Belgische militaire vallen sedert 1 Januari 28 (nog van vóór de eerste aanvraag van het Ko- miteit) binnen de bevoegdheid van het Mi nisterie van Binncniandsche Zaken en Volksgezondheid". De Minister van Binnenlamteche Zaken onderteekende zelf, den 9 Juli 1931 aan Volksvertegenwoordiger Blavier: „lk zie niet in waarin dc gemeentekerk hoven van Diksmuide en het kerkhof dat desvoorkomend zou aangelegd worden op het terrein dat gij, zonder verdere bepaling van plaats „Heldenhuldenoemt, daarvan zouden moeten uitgesloten worden... Ieder persoon mag op zijn eigendom begraven worden, op voorwaarden dat bedoeld eigen dom buiten den voorgeschreven afstand der steden cn agglomeraties ligt Den 19 Jüni 1931 bevestigde Minister Ren- kin aan Prof. Daels dat hij akkoord ging' met de overbrenging welke gemakkelijk zou kunnen gebeuren indien de gemeente Kaas- kerke het wilde. Aan Volksvertegenwoordiger. Dc Schrij ver zei de Kabinctsoverste: „Hij meent dat het Ministerie van Bin ncniandsche Zaken dc verbrenging van het Üjk van Renaat De Rudder wel toelaten zal maar daarom moet eerst den grond „kerk hof" worden verklaard. De gemeente Kaas- kerkc moet dus absoluut vooruitgaan en mag zich niet verschuilen achter den ccn of anderen Stippen wij echter aan dat het ovorbren- gen van het stoffelijk overschot van som migen niet immer op een grond erkend als kerkhof gebeurde. De Heer Gouverneur schreef den 4 Juli 1931 aan Prof. Daels „dat ik heden te Brus sel met den Eersten Minister, in 't bijwezen met den heer Burgemeester van Kaaskerkc een onderhoud heb gehad over de zaak der ontworpen overbrenging van het lijk van Renaat De Rudder. De Eerste Minister gaf mij als opdracht U te laten weten dat hij TJ in zijn kabinet zal uitnoodigen om met U over dit vraagstuk te handelen De kwestie wordt dus verplaatst. In een schrijven van 26 Juli 1931 getec- kend door Minister Renkin verandert den toon: „Wat het overbrengen van het lijk van Renaat De Rudder aangaat, herhaal ik dat de zaak niet zoo eenvoudig is als U wel meent Ondertusschen werd de Burgemeester van Kaaskerke onzichtbaar en de gemeentese- kretaris zei dat de zaak niet in orde komen zou. Den 4 Aug. 1931 is aanwezigheid der ko- miteitsleden: Fr. Daels, De Landtsheer, Van der Linden, De Pcllccijn, Rombouts, E. H. Bernaerts, E. II. Vanneste, verklaarde nu echter Minister Renkin. onder den dwang van de documentatie en van het pleidooi, dat hij zelf aan den burgemeester van Kaas kerke gezegd heeft, te wachten; dat hij zelf in September a.6. de zaak zal bestudeeren. Den 23 Aug. zal Renaat De Rudder niet overgebracht worden'; dit bevestigde ander maal de Eerste Minister, den 6 Aug. aan de hecren Daels, Dc Landtsheer, Van Rompaev en Rombouts. Als ecnige roden bleef gelden: een publie ke opinie „un courant d'opinions'\ Geen gendarmen te Diksmuide. Minister Renkin heeft aan 't Komiteit der Ijzerbedevaart uitdrukkelijk bevestigd dat er noch te Diksmuide noch de Kaaskerke gendarmen zullen wezen. Tevens heeft de Eerste Minister bevestigd dat het regelen van de orde moet gebeuren bij gezamenlijk overleg tusschen gemeente- overheden en het BedevaartSomite

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9