Voor Jasschorten fa. RAM8ELAAR HET RESULTAAT IN BAZEL NADER EXPOSE VAN HET RAPPORT-LA YTON DONDERDAG GIBBS-DAG! Vergeet niet de annonce uit te knippen KABINETSCRISIS IN HONGARIJE HET AMERÏKAANSCH CONGRES BIJEEN? Grcote economische nood DE ENGELSCHE FINANCIEN QUOD LICET JOVI Het electrisch oog Een ernstige vermaning aan alle betrokken regeeringen Twee strijdige politieke beginselen Bazel, 19 Aug. (V. D.) liet rapport-Lay- ton van de financieel© deskundigen is in den afgeloopen nacht in de Engclsche, Fransche en Duitsche taal en wol in voor- loopigen tekst, gepubliceerd. Belangrijk zijn in de eerste plaats de conclusies van dit rapport. In deze conclusies worden aller eerst de maatregelen uiteengezet voor Duitschland. Twee middelen worden aan gegeven, door welke Duitschland wellicht zonder vreemde hulp zijn financiën zal kunnen saneeren. In de eerste plaats bestaat de mogelijkheid tot verderen verkoop van b u i ten1 andsche activa van Duitschland. Deze be droegen einde Juli steeds nog SJ4 milliard rijksmark. Do buitenlandsche activa der banken op korten termijn zijn echter sinds einde 1930 met 40 verminderd. Daarbij moet er rekening mee gehouden worden, dat Duitschland belangrijke banksaldi in het buitenland noodig heeft voor de nor male afwikkeling van internationale han delszaken. Van de overige activa op korten termijn zijn eveneens gedeelten noodig voor loopende zaken, terwijl een ander deel niet gemakkelijk realiseerbaar is. Er blijven over ongeveer 5 milliard mark activa op iangen termijn. Vele daarvan zijn echter ook niet spoedig te realiseeren. Hieronder vallen ondernemingen als bijv. filialen van Duitsche industrieele ondernemingen, of handelsnederzettingen. De commissie is van oordeel, dat een op de mobilisatie van de Duitsche activa in het buitenland gegrond plan, doorvoerbaar is en tot het economisch herstel van Duitschland zal bijdragen De tweede mogelijkheid voor Duitschland bestaat daarin, een politiek te voeren, die gericht is op het verkrijgen van deviezen door middel van vermindering van den in voer en verhooging van den uitvoer. Volgens de ramingen van het Rijksbureau voor de Statistiek zou het voor Duitschland mogelijk zijn den invoer gedurende do laat ste zes maanden van het jaar tot 2.5 mil liard mark te verhoogen. De in de tweede helft van 1931 door Duitschland te betalen invoer zal verder verminderd kunnen wor den, wanneer verwezenlijkt kan worden dat Duitschland belangrijke hoeveelheden goe deren koopt met een crediet van drie jaar- Dit zou de deviezen-positie van Duitsch land verder verbeteren. Men moet echter bedenken, dat een uit- voer-overschot van 2 milliard mark bij oen totalen uitvoer van 4.5 milliard mark, een veel grootore wanverhouding tusschen in voer en uitvoer met zich brengt dan wan neer zoowel het niveau van den invoer als van den uitvoer hooger liggen. Het is na tuurlijk veel moeilijker een dergelijk hoog uitvoer-overschot te verkrijgen, wanneer de prijzen laag zijn en de omvang van den handel klein is, dan wanneer de prijzen hoog zijn en de omvang groot. Zekere beperkingen van den invoer in verhouding tot den uitvoer en streng door gevoerde zuinigheid, zoowel bij de publieke uitgaven alsook in vele vormen in het particu liere leven, zullen in de toekomst noodig zijn om Duitschland in staat te stel len zijn jaarlijkschc verplichtingen tegen over het buitenland na te komen en de schulden, welke het in de laatste jaren op zich genomen heeft, terug te betalen. Een uitvoer echter, bijna tweemaal zoo hoog als de invoer wanneer dit praktisch doorvoerbaar zou zijn zou een ernstige verstoring van zijn economisch leven ten gevolge hebben. Het handhaven van den uitvoer, waarvan een gedeelte zou kunnen geschieden uit de aanwezige voorraden, zou in verband met de scherpe concurren tie onder de huidige omstandigheden den verkoop van goederen tegen zeer lage prij zen met zich brengen, terwijl de beperking van den invoer op de voorgestelde wijze een zeer laag verbruiksniveau in Duitsch land noodig maakt. Deze maatregelen zou den daarom tot verdere verarming en groo- tere werkloosheid leiden, gevolgd door be perking van het crediet. Hierdoor zal onge twijfeld ook de wereld-depressie verergerd worden. Wanneer dit, hetgeen te vreezen valt, ertoe leidi dat de andere landen te- genmaarregclen nemen om hun markten to beschermen, dan zou de omvang van den handel nog verder verminderd worden. De commissie acht het daarom in het algemeen hoogst ongewcnscht, dat Duitschland gedwongen wordt een der- lijke ingrijpendo oplossing om de crisis te boven te komen, te kiezen. De commissie van financieeie deskundi gen komt dan tot de definitieve conclusie, dat liet zoowel in het algemeen belang, als ook in het belang van Duitschland nood zakelijk is: le. dat de huidige omvang van de bui tenlandsche credieten aan Duitschland ge handhaafd blijft en 2e. dat in ieder geval een deel van de ingetrokken credieten uit buitenlandsche bronnen wordt vervangen. Wij zijn van meening. aldus luidt het rapport, dat ter verzekering van de finan cieeie stabiliteit van Duitschland, geen ver dere credieten in den vorm van leeningen op langen tormijn gegeven moeten worden, en dat die gedeelten van de bestaande cre dieten op korten termijn, die hiervoor in aanmerking komen, in verplichtingen op langen termijn gewijzigd zullen worden. De commissie bespreekt vorder de moge lijkheden van wijziging van een deel der credieten op korten termijn in verplichtin gen op langen termijn. De conferentie te Londen heeft te kennen gegeven, dat het gebrek aan vertrouwen in Duitschland, waardoor do credieten werden ingetrokken en daarmede de huidige crisis is verscherpt, „door den economischcn toestand van het land niet gerechtvaardigd is." Het beste bewijs voor de juistheid van deze opvat ting is het snelle herstel van den Duitschen uitvoer geduren de de laatste jaren. De Duitsche openbare financiën zijn van tijd tot tijd het onderwerp van critiek geweest. Men kan ten opzichte hier van slechts opmerken, dat de huidige re geering onder moeilijke omstandigheden het bewijs heeft gegeven van haar vast beslotenheid de openbare financiën van Duitschland op gezonde basis te brengen en dat deze politiek, wanneer zij streng wordt voortgezet, zeker ertoe zal bijdragen het credietvan Duitschland te versterken Het is intusschen in verband met de koer sen. waarop de Duitsche waardepapieren op de beurzen der wereld genoteerd worden, duidchjk, dat het zonder herstel van het vertrouwen in de financieeie toekomst van Duitschland onmogelijk is een leening op iangen termijn alleen op het crediet van Duitschland op te nemen. Reeds de fundoering van de bovenmatige schulden op korten termijn, zou ertoe bij dragon den toestand te verbeteren. Er blijven echter twee p r i flic i p e e 1 e moeilijkheden: De eerste is het daarmede verbonden politieke risico. Zoolang niet de be trekkingen tusschen Duitschland en de an dere Europeesche mogendheden op den grondslag van vriendschappelijke samen werking en wederzijdsch vertrouwen be rusten, en daardoor een belangrijke oor zaak van binncnlandsche politieke moei lijkheden voor Duitschland opgeheven is, kan geen waarborg voor een voortdurende en vreedzame economische ontwikkeling worden gegeven. Dit is de eerste en prin cipieel© voorwaarde voor de crediet waar digheid. De tweede moeilijkheid betreft de bui tenlandsche verplichtingn van Duitschland. Zoolang deze verplich tingen, zoowel de particuliere als ook de openbare, èf een voortdurende op een la wine gelijkende verhooging van de buiten landsche schulden van Duitschland, öf een dergelijke wanverhouding tusschen den in voer en den uitvoer veroorzaken, dat de economische welvaart van andere landen bedreigd wordt, zal een geldgever den toe stand nauwelijks als betrouwbaar en duur zaam kunnen beschouwen. Zoolang de hui dige of de toekomstige schuldeischcrs van Duitschland niet kunnen overzien hoe te dezen opzichte de toekomstige toestand in Duitschland zich zal ontwikkelen, bestaat een zeer ernstige hinderpaal voor het toe staan van nieuwe en ook zelfs voor de ver nieuwing van bestaande credieten op kor ten termijn en voor het opnemen van een leening op langen termijn. De tijd dringt echter. Het economisch lichaam der wereld heeft aan een van zijn belangrijkste leden een ernstigen slag ge kregen. Dit heeft tot een gedeeltelijke ver lamming geleid, welke slechts door een herstel van het vrije geld- en goederenver keer genezen kan worden. Wij gclooven, aldus het rapport, dat djt echter slechts verwezenlijkt kan worden, wanneer de re geeringen van alle landen der wereld zich. duidelijk bewust zijn van de op haar rus tende verantwoordelijkheid en onmiddellijk maatregelen nemen, die er toe leiden het vertrouwen te herstellen. Slechts wanneer zoo gehandeld wordt, kan het vertrouwen weer hersteld worden Wij achten het n o o d z a k e 1 ij k, dat de regecringen voor het einde der prolongatie- periode voor de credieten, welko de confe rentie te Londen heeft aanbevolen, de wereld een waarborg bieden, dat de inter nationale politieke betrekkingen op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen, dat een voorwaarde is voor elke economische oplossing, opgebouwd zijn, en verder dat de door Duitschland te verrichten internatio nale betalinegn niet het handhaven van de financieeie stabiliteit in gevaar brengen. Wij moeten echter herhalen, dat het Duitsche probleem een onderdeel is van een groot vraagstuk, dat ook vele andere lan den der wereld aangaat. In dit verband willen wij nog op twee punten wijzen: le. Om de vraag terug te doen keeren en daardoor de voortdurende daling van het prijsniveau te stoppen, waardoor schul denaren en schuldeischers op gelijke wijze in een vicieusen cirkel der depressie ver strikt raken, is het noodzakelijk dat het beleggen van nieuw kapitaal weer normaal zal geschieden 2e. Wij mogen erop wijzen, dat het voorbeeld van Duitschland een indrukwek kende illustratie van het feit is, dat do wereld in de afgeloopen jaren getracht heeft twee verschillende met elkaar in strijd zijnde politieke beginselen te volgen, n.l. dat zij de ontwikkeling van een inter nationaal financieel systeem mogelijk maakte, waarbij jaarlijksche betalingen van groote bedragen van schuldenaren aan schuldeischers plaats hadden, terwijl daar tegenover tegelijkertijd aan den vrijen han del hinderpalen in den weg werden gelegd. Zoolang deze hinderpalen blijven bestaan, moeten dergelijke kapitaalsbewegingen noodzakelijkerwijze het internationale fi nancieeie evenwicht verstoren. Financieeie hulpmaatregelen alleen zul len niet in staat zijn de economische wel vaart der wereld te herstellen, wanneer niet de op obstructie gerichte politiek een principieele ver andering ondergaat en de wereld handel, waarvan toch de ontwikkeling van elke beschaving afhangt, zijn natuurlijke ontwikkeling, kan hernemen. Het duidelijk beperkte en technische on derzoek, waartoe wij onze werkzaamheden beperkt hebben, staat ons niet toe advie zen van politieken aard te geven. Wij heb ben het echter tot onzen plicht gerekend, de redenen uiteen te zetten, die het ons op het oogenblik onmogelijk maken definitieve maatregelen aan te bevelen om voor Duitschland credieten op langen termijn to verzekeren. Wij mogen hier echter aan toevoegen, dat, wanneer men er toe komen wil het geld gevend publiek weer vertrouwen te geven in de toekomstige economische en finan cicele stabiliteit van Duitschland, naar onze overtuiging een consolidatie van een deel der Duitsche schulden op korten termijn en de verschaffing van aanvullende middelen voor het Duitsche economische leven, zeker geen ernstige moeilijkheden zal ondervin den. Er zijn vele mogelijkheden om tot dit doel te geraken. Wanneer wij ervan afzien tot dit doel uitgewerkte voorstellen te doen, dan geschiedt dit slechts in de overtuiging dat men eerst moet besluiten tot maatrege len, waarop wij geen invloed hebben, voor dat eventueele Duitsche leeningen op lan gen termijn, hoe goed zij ook gedekt mogen zijn. ondergebracht zullen kunnen worden. Wij besluiten met de ernstige ver maning aan alle betrokken re geeringen bij het nemen van de nood zakelijke maatregelen, geen tijd te verlie zen en onmiddellijk een toestand in het leven te roepen, die het mogelijk maakt financieeie transacties uit te voeren om Duitschland en daardoor de wereld de zoo dringend noodige hulp te brengen. Eenige technische bizonder- heden. Bazel, 19 Aug. (H. NL). Volgens het plan zullen de credieten voor een tijd van 6 maanden, te rekenen vanaf den dag der onderteekening, worden verlengd in over eenstemming met een regeling, welke voor de loopende credieten door de centrale bankinstellingen zal worden nagegaan. Tur- schen den buitenlandschcn schuldeischer en den Duitschen schuldenaar zal voor ieder geval afzonderlijk een directe overeenkomst volgons een uniform model worden geslo ten. Met betrokking tot de buitenlandsche markdepots in Duitschland is men hot er over eens geworden, dat slechts een ge deelte en wel 2 pet., terstond en de rest eerst geleidelijk zal worden vrij gegeven. Verder worden volgens het plan aanvullen de zekerheden gegeven en wel in dien vorm, dat naast de verplichting der Duit sche banken een directe verplichting van den laatsten credictnomer komt, terwijl voorts de Duitsche gouddiscontobank tot op zekere hoogte de schulden zal overnemen of deze zal waarborgen en zoo door haar activa en haar binncnlandsche credieten de positie der verplichtingen aanmerkelijk verbetert. Het voorbehoud wordt gemaakt, dat de Duitsche Rijksbank maatregelen kan tref fen voor het goval, dat door de ontrekking van de gelden de deviezenvoorraad van de Rijksbank gevaar zou kunnen loopen. Het rapport-Layton bestaat uit 21 pagina's tekst en 8 bijlagen. Geringe bevrediging in handels kringen over het Bazeler-ver- drag. B e r 1 ij n 19 Aug. (V. D.) Naar uit bank- en handelskringen verluidt, wordt het „Stillahlte"-verdrag, dat te Bazel is tot stand gekomen, slechts een compromis beschouwd dat het Duitsche bedrijfsleven geenszins kan bevredigen. Het te Bazel gesloten verdrag dat buiten landschcn bezitters van markensaldi in Duitschland toestaat een vierde van dit tegoed onmiddellijk terug te trekken en de rest in gedeelten binnen zes maanden ">p te vragen, oefent reeds invloed op de dis- contomarkt. Men vreest dat daardoor aan zienlijke sommen, die het bedrijfsleven noodig heeft, verloren zullen gaan. ANTI-JAPANSCHE ONLUSTEN TE TSINGTAU. Zestig huizen verwoest. Londen, 19 Aug.' („Tel."). Uit Tokio wordt gemeld, dat er zich te Tsingtau ern stige anti-Japaneche ongeregeldheden heb ben voorgedaan. Eenige duizenden demon stranten hebben een aanval ondernomen op ze6tig aan Japanners toebchoorendc hui zen, welke volkomen met den grond gelijk werden gemaakt. Talrijke Japanners wer den daarbij gewond on verkceren thans in kritieken toestand. De komende periode zal in het feeken der bezuiniging moeten staan Boedapest, 19 Aug. (V D.) Het gcheele Hong'iarscho kabinet onder leiding van graaf Bathlen heeft hedenmorgen zijn ont slag ingediend. De Rijksregent Horthy heeft het aftredende kabinet belast met de voor- loopige afwikkeling van de loopendo zaken en is terstond begonnen mat het voeren van besprekingen met vooraanstaande politieke personen. Het feit, dat als eerste persoon door Horthy wérd ontvangen de oud-minis ter van financiën Joh and Taleszky doet vermoeden, dat de regeeringscrisis is ver oorzaakt door economische moeilijkheden. Economisch© moeilijkheden. Hat wordt zeker geacht, dat op het gebied der economische politiek een volslagen ver andering zal moeten plaats vinden. Do gc heele volgende periode zal in het taeken der bezuiniging moeten staan. I-Iet feit dat na het bezoek van graaf Teleszky als twee de bezoeker da minister van buitenlandsche zaken graaf Ivarolyi door den Regent ont vangen werd, schijnt er op te wijzen, dat in de bezetting van het ministerie van bui tenlandsche zaken waarschijnlijk geen ver andering zal komen. Hat uitbreken van de regeeringscrisis komt voor de buitenwereld op het oogenblik geheel onverwacht. Inge wijden wisten echter reeds geruiman tijd, dat ondanks de overweldigende verkiezings overwinning der regeering een wijziging in het kabinet te wachten was. Algemeen ge loofde men echter in deze kringen, dat het slechts te doen was om enkele wijzigingen in de bezetting van een paar ministeries, terwijl men dit in in geen geval eerder dan half September verwachtte. De voornaamste decreten der regeering hebban thans even wel den toestand zoodanig geconsolideerd, dat het kabinet van mcening was Teeds nu zijn ontslag te kunnen indienen. Graaf Karolyi kabinetsformateur. In de middaguren hcbb;n de eerste be sprekingen plaats gehad betreffende de kabinetscrisis. Nadat oud-minister van fi nanciën Talezky het voorstel van graaf Horthy een nieuw kabinet t? vormen *"un de hand heeft gewezen, noodigde deze den minister van buitenlandsche zaken, graaf Julius Karolyi uit de vorming van een ka binet op zicii le nemen. Het verluidt dat graaf Karolyi zich een definitief antwoord heeft voorbehouden. Men neemt evenwel aan, dat hij de opdracht zal aanvaarden. VRAAGT UWENHjT^ WINKELIER of NV HULSKO tel 1200 AMER5FOÓRT Het aantal werkloozen in Penn sylvania een vierde van de inwoners! Londen, 19 Aug (V.D.) De gouverneur van Pennsylvania heeft, naar uit New-York gemeld wordt, een schrijven gericht tot pre sident IToover, waarin hij de bijeenroeping van het congres voor een bijzondere zitting cischt. Dc gouverneur geeft als reden tot het nemen van dezen stap aan de steeds verder om zich heen grijpende economisch3 nood tengevolge van dc werkloosheid, welke tot ernstige verstoringen van de openbare orda kan voeren. In Pennsylvania bedraagt het aantal* werkloozen alleen reeds 900.000, d.vv.z. een vierde gedeelte van alle tot werken in staat zijnde inwoners. Dc particuliere ondsrstou- ningsinstellingcn zijn alleen niet meer in 6taat den nood te lenigen. FRANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Sergeant daalt mei een pa rachute Tijdens het hevige onweder, dat zich gis termiddag boven Parijs en omgeving ont lastte is een militair vliegtuig uit Dijon bo ven Parijs gekomen. In het vliegtuig bevon den zich ccn kapitein en een sergeant. Toen het vliegtuig door de vlagen van den wind heen en weer geworpen werd, besloot dc sergeant uit het vliegtuig te springen. Zijn parachute opende op het juiste oogenblik doch hij landde zoo ongelukkig op een muur, dat hij beide beenen brak en in be- denkelijken toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het door den ka pitein bestuurde vliegtuig stortte kort daar na neer in een tuin van de voorstad Ncuilly Ook de piloot werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. ZUID-SLAVIfi IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Belgrado, 18 Aug. (V. D.) De toestand van de Zuid-Slavische financiën is zeer ernstig. Er is een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar bezuini- gingsmogelijkhcdcn. Als oorzaak wordt op gegeven het vervallen van dc Duitsche herstelbetalingen. Door Zuid-Slavië zal alles gedaan worden om do herstelbetalingen ook tijdens het Hoover-moratorium to behouden. Een der langdurigste zittingen van het Kabinet Londen, 19 Aug. (V.D.). Het kabinet be gon hedenmorgen om elf uur le vergaderen en behalvo ccn korte pauze voor do lunch duurde dc zitting tot 7 uur. Na het diner werden de besprekingen van den ministerraad hervat, tot half elf; de kabinetszitting had toen bijna 9 uren ge duurd, een der langdurigste zittingen in het bestaan van dit kabinet. Op grond van do desbetreffende voorstel len werd een reeks berekeningen opgesteld, inzake het in evenwicht brengen van de bogrooting. Deze berekeningen eischen ech ter nog nadere beraadslagingen. Deson danks verwacht men, dat men Donderdag ver genoeg zal zijn gevorderd om tc kun nen beslissen of in het kabinet overeen stemming tc bereiken is of niet. De resultaten van de beraadslagingen zul len den partijleiders worden medegodecld en den vertegenwoordigers van de Arbei derspartij. Een geniaal uitvinder die zijn kinderen verwaarloosde Weenen, 19 Aug. (H.N.) Voor de jeugd- rechtbank to Wecncn heeft de 56-jarigó ar chitect Josef Gartlgrubcr terecht gestaan, die zich sedert vele jaren bezig heeft ge houden met dc vervaardiging van een „electrisch oog." Tegen hem was een straf proces aanhangig gemaakt, omdat hij se dert lang niet gezorgd Jxad voor het onder houd van zijn beide kinderen. Gartlgrubcr verklaarde voor de rechtbank, dat het hem onmogelijk was zijn kinderen te onderhou den, omdat hij zijn geld 6teeds voor nieu we proefnemingen noodig had gehad. Dik wijls moest hij zelfs hongerlijden, wilde hij zijn navoischingcn kunnen voortzetten. Voor de rechtbank ontwikkelde hij' ook do hoofdgedachte van zijn denkbeeld. Het zien is volgens hem een eloclrovitaal pro ces in de hersenen. Met behulp van een zeer vernuftig geconstrueerde prothese on met behulp van een apparaat, dat hij eer6t na jarenlange onderzoekingen heeft samen gesteld, is het volgens hem mogelijk blin den geheel of ten minste gedeeltelijk weder ziende to maken, indien slechts het desbe treffende gedeelte i,n de hersenen intact is Gartlgrubcr beriep zich op don bekenden phy6ioloog Pfandler. hoogleeraar aan de universiteit te Graz, en op den oogarts dr. Gugg, die in een blindeninstituut deze methode toegepast had. Het verhoor van dr. Gugg veroorzaakte groote sensatie. Deze verklaarde n.l., dat hij met Gartlgrubcr's methode verrassende resultaten had be reikt. Zoo kon een blinde, die slechts ccn oog had, de trekken van een mcnschclijk gezicht en zelfs klcercn onderscheiden. Aangezien voor de practischc toepassing van de uitvinding geld ontbrak, is een commissie gevormd. Patent is aangevraagd en zal waarschijnlijk binnen enkele maan den wórden verleend. Gartlgrubcr heeft, aldus verklaarde dc oogarts verder, voort durend met zeer ernstige matcricele moei lijkheden te kampen gehad en dikwijls moeten honger lijden. Dc rechtbank over woog. dat men een geleerde, die het groot ste gedeelte van hot hem ter beschikking gestelde geld in het belang van de weten schap besteedt, niets kan verwijten, zoodat de beklaagde vrijgesproken werd. VERWARDE TOESTANDEN IN SPAANSCH-MARORKO. Interpellatie verwacht van de sociaal-democraten. Madrid, 20 Au g. (V. D.) De sociaal democratische fractie in do nationale ver gadering heeft besloten de regcering te m- terpellccren over den toestand in Spaansch- Marokko. Volgens betrouwbare berichten van een afgevaardigde zou het vreemdelingenlegioen ten zeerste zijn gedemoraliseeivL Bovendien zou een smokkelhandel in wapens op groote schaal worden gedreven, zoodat evenals in 1921 een militaire catastrophe to vreezen zou zijn. Voorts neemt de communistische propa ganda in het geheele Marakko protectoraat van dag tot dag toe. CONGRES EUROPEESCHE MINDER HEDEN. De rapporten over den toestand. G e n v e, 19 Aug. (V. D.) Het jaar- lijksch congres der Europeesche minder heden begint op 29 Aug Het voornaamste gedeelte van het con gres wordt in beslag genomen door do rap porten over den toestand der minderheden in verschillende landen. DE ZEPP BLIJFT OOK S NACHTS BOVEN ENGELAND. Londen, 19 Aug. (H.N.) De Graf Zep pelin heeft den gehcelen nacht boven En geland gekruist. Vanmorgen om zeven uur bevond het luchtschip zich boven Newcastle en Tyne cn om 9.40 uur boven Leeds.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2