IN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. VAN NIEUWKERK N.V. ZAL „FLORA" HERBOUWD WORDEN? FIETSEN MET ELECTRISCHE AANDRIJVING? HET DOMELA NIEUWEN- HUIS MONUMENT DeFa. M.R.N. Oosterveen Prijscourant o.t. ,orSrff RADIODISTRIBUTIE VAN DRIE PROGRAMMA'S Toepassing te den Haagv DE DJAMANTZWENDEL TE MONTREUX Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE i"t i1 v 'J Voorstel van B. en W. van Am sterdam tot uitgifte van grond Amsterdam, 19 Aug. B. en W. heb ben het voornemen den raad een voorstel te doen tot het in tijdelijke erfpacht uit geven van een stuk tuingrond, behoorende bij perceel Heerengracht 605, waarin het museum „Willet Holthuysen" is gevestigd en waarvan de gemeente ingevolge testa mentaire beschikking in het jaar 1S95 den eigendom heeft verkregen. Deze uitgifte in erfpacht zou verband hou den met het stichten van een theatergebouw op "het terrein van het voormaligo „Flora" aan de Amstclstraat. Met 't oog op deze beschouwing is 't nood zakelijk, de achtergevelrooilijn ter plaatse te wijzigen. Ofschoon de commissie voor do strafverordeningen tegen de door B. en W. voorgestelde wijziging der achtergevelrooi lijn op zich zelf geen juridische bezwaren koestert, zou zij zich kunnen voorstellen dat de indruk bestaat, dat de bepalingen van het testament, ingevolge hetwelk de ge meente den eigendom van het perceel Hee rengracht 605 indertijd heeft verkregen, zich tegen de voorgenomen erfpachtsuitgifte ver zetten. De erflaatster heeft ir.l. in haar tes tament verklaard, te begeeren „dat zoodra de stad Amsterdam den eigendom van ge melde perccelen en inboedel zal hebben ver kregen, deze goederen nimmer zullen mo gen worden verdeeld, verkocht of verruild, maar de inboedel in het perceel 605 voor het publiek toegankelijk zal moeten worden gesteld bij wijze van museum onder den naam van „Willet-Holthuysen", op zooda nige wijze, als door het stadsbestuur zal wor den geregeld, en dat bij de inrichting van het voormelde perceel tot museum, zoo in den gevel van het bedoelde perceel 605 als in de vestibule aan weerszijden boven de deuren der zijkamers geplaatst zal moeten worden „Museum Willet-Holthuysen Na herhaalde overweging is de commissie echter tot de slotsom gekomen, dat het slechts de bedoeling van de erflaatster is geweest, het huis met den inboedel onver anderd te laten, doch dat zij den tuin hier niet heeft bedoeld. Het staat de gemeente dus vrij, een ge deelte van den tuin van het museum in tijdelijke erfpacht uit te geven. De commissie voor de strafverordeningen stelt thans voor in verband hiermede vast te stellen een verordening tot wijziging van de Bouwverordening van 9 Juli 1924. (Hbld.) Proefnemingen bij Philips Amsterdam, 19 Aug. Bij de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven worden momenteel proeven genomen met een nieuw model fiets met electrische voort beweging. De hiervoor benoodigde kracht wordt geleverd door een accumulator, wel ke van een dusdanige constructie is, dat deze voldoende capaciteit bezit om het rij wiel gedurende den dag met een behoor lijke snelheid een alleszins bevredigenden afstand te kunnen doen afleggen, terwijl dan gedurende den nacht de accu onder stroom kan worden gezet om opnieuw te worden geladen. Men meent bij Philips, dat -aan een der gelijk rijwiel algemeen, doch in het bijzon- drc op het platteland, behoefte bestaat, zoo dat men van een ruime vraag verzekerd mag zijn. Een gerucht wilde, dat reeds met de Burgers E.N.R. te Deventer een contract voor levering van een zwaar model fiets was afgesloten, waarop dit mechanisme zou worden gemonteerd. Dit is intusschen voor barig. Naar Burgers Rijwielenfabriek ons in dit verband mededeelde worden momen teel door haar wel zwaar model fietsen, ge schikt voor een dergelijke machinerie, ver vaardigd, doch op het oogenblik is er van cenige overeenkomst met Philips nog geen sprake. Naar wij verder vernamen, zijn de proef nemingen bij Philips dan ook nog niet het experimenteele stadium te boven. Afge wacht zal moeten worden of deze proeven ten slotte een dusdanig bevredigend verloop nemen, dat men inderdaad de fabricage voor den handel met succes ter hand zal kunnen nemen. (Telegraaf). CREMATIE EN CHRISTENDOM. Prof. dr. de Hartog voelt veel voor verbranding. PFof. dr. A. H. de Hartog, hoogleeraar aan de gcm. universiteit te Amstsrdam, schrijft in een brochure, getiteld: „Het goed recht der lijkverassching"; opstellen, geschre ven op verzoek der vjrccniging voor facul tatieve lijkverbranding en der arbeidersver- eeniging voor lijkverbranding, een stukje onder den titel „Crematie en Christendom" waarin prof. de Hartog o.m. het volgende oordeel te kennen geeft: „Het wil mij voor komen, dat het pro en contra der crematie goeddeels een gevojlszaak is. Opzettelijk heb ik aan verschillende chris telijke gezindten gevraagd: Zeg eens zon der argument, maar op het gevoel af, zijt go voor of tegen? en mij bleek dan, dat ook onder christenen da gevoelens verdeeld zijn. De een kiest instinctief begraven en schuwt verbranding, de andere precies om gekeerd. Ik zelf ben nog niet geheel be slist. Persoonlijk voel ik veel voor varbranding en laat mijn lichaam dan ook mogelijk ere- moeren. Moclit dat gebeuren, dan bcschou- wo niemand dit als afval of in strijd met mijn innige, levende, christelijke verzekerd heid. Aan niemand mogo dan, naar ik in nig hoop, ergernis worden gegeven. Ik be richt dit reeds vooruit, opdat, indien het daartoe komen mocht, men weto, lioo ik er tegenover sta. Ik heb trouwens reeds oen en andermaal in bovenstaanden geest over lijkverbranding gesproken. Naar mijn in zicht verstaat men nog te weinig, dat het probleem der crematie misschien moer een cultursel dan een christelijk vraagstuk is. In onze dagen is men er van christelijke zijde lang zoo afkcerig niet meer van als voor nog korten tijd. De verbranding zal, naar ik geloof, dan ook hoe langer hoe meer toenemen. Want de waan, dat het graf zoo veel stiller en vrsdiger en plechtiger is dan het verbrandingsproces, lijkt mij alleen bij den algemeen verbreiden schijn (die den gruwel der ontbinding onder den grond met bloemen bedekt), houdbaar. Zaterdag 29 Augustus de onthulling te Amsterdam Amsterdam, 19 Aug. Door het F. Do- mela Nieuwenhuis Monument fonds wordt op Zaterdag 29 Augustus a.s. aan het Nas sauplein te Amsterdam het monument ter nagedachtenis aan F. Domcla Nieuwcnhu'S onthuld. Deze onthulling vindt plaats des middags van 3 tot 4H uur en zal door de V.A.R.A. gedeeltelijk worden uitgezonden van 3 tot 4 uur. Door middel van op het plein op gestelde luidsprekers zal het gehcelc ver loop der onthulling kunnen worden ge volgd. Aan deze onthulling gaat een optocht vooraf, welke wordt opgesteld op het IIs- clubterrein om half twee, vertrek half drie. De route naar het Nassuplein gaat over de Stadhouderskade. Aankomst Nassaukade 3 uur. Op den avond van dezen onthullingsdag wordt een herdenkingsvergadering belegd in het Concertgebouw, waarvan de entree- kaarten reeds zijn uitverkocht. Door «iet fonds is het IJsclubterrein dien avond ge huurd, waar een drietal groote tenten zul len worden geplaatst, alwaar door luid sprekers de herdenkingsvergadering van het Concertgebouw zal kunnen worden ge volgd. ONGELUK OP EEN STATION. Aal ten, 19 Aug. Bij het binnenkomen van den goederentrein uit Winterswijk sprong de remmer J. M. uit Winterswijk juist bij den ingang van het perron van de machine, doch hij viel hierbij, vermoedelijk door de gladheid van het perron. Bij zijn val had M. nog de tegenwoordigheid van geest zijn hoofd af te wenden. Zijn linker arm werd echter geheel verbrijzeld. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd de gewonde naar het ziekenhuis te Winters wijk overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. TOCH NOG ONTSNAPT. Zekere D. uit Vaals, bekend uit de smok- kelaffaire, die vorige week in Aken plaats had, waarbij dc Schupo in de stad zelfs verschillende schoten loste en die in ver band met een schotwond in de zij in het hospitaal te Aken was opgenomen, heeft na de operatie van een gunstig oogenblik weten gebruik te maken om te vluchten en ongemerkt over de grens naar Vaals te gaan. AUTO OMGESLAGEN. Twee gewonden. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur reed op den nieuwen rijksweg tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug een personen-auto van den heer Van Schijndel uit Waalwijk achter twee andere wagens, gaande in de richting van Muiden. Op verzoek van mevrouw Van Schijndel zou de chauffeur de beide voor gangers voorbijrijden, maar juist toen hij vol gas gegeven en een snelheid van 80 A 85 km. bereikt had, zag dc bestuurder, dat de tegenligger te dicht bij was om zonder ongelukken te kunnen passeeren. Door plotseling te remmen voorkwam hij een botsing, maar zijn eigen wagen sloeg over den kop en kwam over den wegberm op het rijwielpad terecht met de wielen om hoog. Gelukkig zegt het Hbld. pas seerde juist geen wielrijder. Dit ongeluk liep betrekkelijk goed af. De chauffeur kreeg door brekend glas een wond aan de rechterhand. Mevrouw van Schijndel werd licht aan het hoofd gewond. De heer Van Schijndel bleef ongedeerd. Een passecren- de personenwagen bracht het gezelschap naar Bussum, om daar de wonden te laten verbinden, terwijl de verlaten wagen in den loop van den middag werd weggesleept. HET INSTRUCTIE VAARTUIG PRINSES JULIANA. Naar gemeld wordt, zal het nieuwe in structievaartuig Prinses Juliana, van het onderwijsfonds voor dc scheepvaart, dat op 13 Juli j.l. door Prinses Juliana is te water gelaten, de volgende maand gereed komen. Op 27 Augutsus a.s. zal op de Eem de technische proeftocht worden gehouden. De officieele proeftocht zal plaats hebben op Zaterdag 29 Augustus van den Helder naar Amsterdam. In de hoofdstad zal het instructievaar tuig geheel voor de vaart worden gereed gemaakt, waarna op 12 September aldaar de officieele indienststelling zal plaats heb ben. Op dienzelfden datum zal het tienjarig bestaan van het onderwijsfonds voor de scheepvaart op eenvoudige wijze worden herdacht. Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee IVIelange's volgens o.s. E.F. (China Congo) - 2.10 ENAK ÓEKALI Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Peccof 1.90 Britsch-Ind. Pecco. - 1.80 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee - 1.60 Aanbevellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AMSTERDAM OPQERIOHT 1881 GELDLEENING ROTTERDAM. Rotterdam, 19 Aug. Do Rotterdam- sclic gemeenteraad is tegen Donderdag 20 Augustus a.s. voor een spoedeischende ver gadering bijeengeroepen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een 4 geldleening groot 15 mil- liocn gulden. NED. POSTMUSEUM. Den Haag, 19 Aug. De directeur van het Nederlandsch Postmuseum deelt mede, dat tentoongesteld zijn verschillende voor werpen op het gebied van Posterijen, Tele grafie en Telefonie. Voorts de geschiedenis van de briefportbe-ekening van 1752—1891, de frankeerzegels van Nederland, uitgifte 1864 met schetsen en proeven en verdïr frankeerzegels van Engeland, waaronder die van de uitgifte 1858—1880 met plaat nummers. Het Postmus9um is geopend op Woens dagen en Donderdagen van 1016 uur. Dc toegangsprijs is 10 cent per persoon. HOTEL UITGEBRAND. Varsseveld, 19 Aug. Hedenmiddag om vier uur is brand uitgebroken in het tegen over het station gelegen hotel ZwijnshoofJ, eigenaar de heer B. J. Rolling. De vlam men sloegen uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde erin na een half uur het vuur meester te worden. Met vier slangen op*een spuit werd water gege ven. De waterschade is aanzienlijk. Het be drijf zal kunnen worden voortgezet, aan gezien dc voorzijde van het gebouw Is ge spaard gebleven. De schade die geschat wordt cp 5000, wordt deer verzekering gedekt. EEN SNELLE REIS. Den Haag, 19 Aug. Het K.L.M.-vlieg tuig, dat op 18 Aug. j.l. te Amsterdam is aangekomen, was 7 Augustus uit Batavia vertrokken en op 11 Augustus uit Calcutta, waar het den Amerikaanschcn zakenman mr. Campbell aan boord had genomen, die zoo spoedig mogelijk naar de Verccnigde Staten moest vertrekken. Bij aankomst op Schiphol te 3.15 uur, bleek, dat de heer Campbell een koffer had vooruitgezonden naar Rotterdam, die zich nog. onder douaneversluiting bevon 1 en dat er ook nog geen plaats naar Amerika voor hem was gekocht. De K.L.M. 6laagde er in den koffer nog naar Schiphol te brengen en daar bij de douane vrij te laten maken en plaats voor den heer Campbell te bespreken o; de „Europa". De heer Campbell vertrok daar op met liet vliegtuig to 6.30 uur uit Am sterdam naar Londen, met zijn koffer en bootticket, heeft hedenmorgen te 8.08 uur van Liverpool Station den trein naar Southampton genomen en vertrekt hoden- midden uit Southampton naar New York, alwaar hij op 24 Augustus zal aankomen. K. DUIKER, f Voorzitter van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Te Groningen is in den ouderdom van 43 jaar overladen, zeer plotseling, de heer Ka rei Duiker, voorzitter van het Nederl. Chr. Gymnastiekverbond. De heer Duiker was in Groningen een zeer bekende persoonlijkheid. Hij was lid van den kerkeraad dar Ncd. Hcrv. gemeente te Groningen en op de laat ste lijst van de Chr. I-list. Kicsvereeniglng voor de raadsverkiezing kwam zijn naam tevans voor. Dan was hij nog de leider van dc optochten en betoogingen, door dc Oran- jevereeniging georganiseerd ter gelegenheid van dc verjaardagen van hat Kon. Huis. Ajb. Zaterdagmiddag zal hot stoffelijk overschot van den heer Duiker op het Es- serveld worden taraarde besteld. KONING ALFONSO IN ROTTERDAM. Rotterdam, 19 Aug. Naa? verluidt zal Vrijdagochtend a.s. het s.s. Viceroy of India oen boot van de P. and O. line, die een toe rist anrcis heeft gemaakt naar Zweden en Noorwegen, te Rotterdam enkele uren bin- nenloopen. Onder do vele toeristen, die zich aan boord bevinden, is ook de ex-koning van Spanje, don Alfonso, die de gehaelc reis heeft meegemaakt. Dc ex-koning reist onder den naam van Duke of Toledo. Het schip blijft hier slechts zeer korten tijd, daar li et reeds in den middag doorvaart naar Southampton, waar de toeristen wor den ontscheept. Fabricage en verdere uitwerking van hei systeem Numans 's-G ravenbag e, 19 Augustus. Naast do individueele ontvangst in radio-toestollen met of zonder dakantenne van al wat de aether biedt is in de laatste jaren vooral do distributie van radio-genietingen door tusschenkomst van stads-, buurt- of blok- ccntrules populair geworden. Zonder ons te verdiepen in de redenen die velen dc voor keur aan radiodistributic boven eigen ont vangst doen geven, kan worden getuigd, dat tegenwoordig in die gemeenten, waar radio- distributiecentrales werken, ongeveer 30 van de ingezetenen gebruik maakt van deze collectieve methode. In Den Haag alleen profiteeren meer dan 30.000 gezinnen van radio-distributie, waarvan rond 25.000 zijn aangesloten bij particuliere centrales en bijna 6000 bij dc gemeentelijke (telefoon-) radio-distributie. In Amsterdam zijn er stel lig 65.000 gezinnen, die gebruik maken van distributiecentrales. Men heeft hier dus wel met een bedrijf te doen, dat gedragen wordt door de sympathie van breode lagen dei- bevolking. Men zal zich herinneren, dat ongeveer oen half jaar geleden in de bladen gewag is gemaakt van een nieuwe wending op radio- gebied van ir. J. J. Numans, waardoor het mogelijk zou worden, langs de bestaande distributie (nict-tcicfoon)-nctten, welke ge schikt zijn voor de doorzending van twee programma's, zonder bijspanning van dra den of dergelijke een derde programma dus terzelfdertijd drie verschillende uitzen dingen te distribueeren. Destijds bevond zich deze vinding nog in een experimenteel stadium, terwijl de proeven op betrekkelijk kleine schaal werden genomen. Men stond er in vakkringen toen nog eenszins scep tisch tegenover, daar algemeen verwacht werd, dat, zoo er zich moeilijkheden van technischen aard zouden kunnen voordoen, deze zich eerst recht bij toepassing op eenigszins grooterc schaal zouden openba ren. Inmiddels heeft een groote firma hier te lande de fabricatie en verdere uitwerking van het systeem-Namans, in samenwerking met den uitvinder, met kracht ter hand ge nomen, zoodat deze vinding thans in de praktijk kan worden toegepast. In een van de grootste radio-centrales liier ter stede, daarvoor op verzoek van den Bond van ex ploitanten van radio-distributienetten uit gekozen, is dit systeem bij ruim 500 van haar aangeslotenen toegepast. Geconsta teerd kan worden, dat" dë uitzending cn ont vangst van het extra-programma in kwa liteit en volume volkomen öp één lijn 6taan met de uitzending en ontvangst van de bei- dc totnutoo gedistribueerde programma's: Hilversum en Huizen. Op dat derde pro- I gramma wordt een keur van buitenland- sche stations gegeven, afgewisseld met plaatselijke uitzending van gramofoonmu- ziek e.d. In liet kort komt de uitvinding van ir. I Numans op het navolgende neer: I In de centrale wordt een speciaal appa- i raat geplaatst, \yaarin het geluid, komende van drie toestellen met bijbehoorendc krachtversterkers, zoodanig wordt samen gebracht, dat dc doorzending langs twee dubbeldraden kan geschieden. Ten huize van den abonnó worden de sa mengevoegde programma's weer geschei den, in een zeer klein, doch sierlijk en een voudig kastje, waarop de luidspreker wordt aangesloten terwijl door middel van een zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje1 diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK 41. Tel. 292. knop op dat kastje tovcn6 do sterkte naar believen kan worden geregeld. Even zuiver als ieder programma op het gemeenschappelijke stol draden is gekomen, verlaat het dat ook weer, zoodat dc luiste raar geen spoor meer bemerkt van het feit, dat tusschen do contrale en zijn woning Hilversum cn Huizen met don onverschilli gen derde zoo gemoedelijk samenliepen. Een bijkomend voordcel is nog dit, dat do abonné's van radio-centrales, welke ver van hel punt. van waaruit de distributie plaats heeft, af wonen, niet behoeven te wachten op uitbreiding van het bestaande net, doch evenals alle andere abonné's. direct nadat hun wensch kenbaar gemaakt, aangesloten kunnen worden en van het extra-program ma kunnen genieten. Nederland, dat op radiodistributiegebied den toon aangeeft, heeft op'dit 6pcciale ge bied, een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt. Nadere bizonderheden Nader verneemt hot Hbld. uit Montreux, dat de oplichting heeft plaats gehad in de eerste week van Augustus ten nadeele van een juwelier daar ter plaatse. Het drietal Nederlanders alle drie Amsterdammers was in zijn winkel gekomen en had zich een groote collectie ringen, horloges, armbanden en broches, de meeste bezet met briljanten, laten voorleggen. Zij zochten een tiental stukken uit, verklaarden daaruit in hun hotel een nadere keuze te willen laten doen door vrienden, die daar logeerden. De win kelier vertrouwde het drietal cn gaf dc col lectie mede. Tot de stukken behoorden o.a. een ring, bezet met diamanten cn briljan ten, ter waarde van 5.500 Zw. fr., diverse gouden ringen, ter waarde van 2.500 fr., eon armband, bezet met een dozijn kleine bril - jantjes, een paar horloges met gouden en zilveren montuur, enz. Nadat liet trio gelijk gezegd twee wouwen en man, die den indruk maakten twee dames cn een heer te zijn met de collectie vertrokken was, heeft de juwelier hen niet meer terug gezien. Aangifte bij de politie volgde, doch dc lieden bleken Montreux reeds verlaten te hebben. Men kon echter hun namen uit vinden en ook te weten komen, dat zij uit Amsterdam afkomstig waren. Vandaar, dat de recherche daar ter stede gewaarschuwd en bijzonder op haar qui vive was, met het bovenvermelde resultaat. Of alle uit Mon treux verdwenen sieraden op het gearres teerde drietal gevonden zijn, zal nader moe ten blijken; gisteravond had de politie te Montreux nog geen bericht van de arrestatie ontvangen. WAT GEBEURT ER MET DE TIJD? Naar het Centrum verneemt, is Zater dag een aantal leden van het. technisch personeel van het dagblad De Tijd ontsla gen. Dc onderhandelingen met de drukke rij Dc Spaarnestad blijken niet het ge- wenschtc verloop te hebben. Wat het ein- Ide zal zijn, is volgens het blad than6 nog niet te zeggen. Onze reclame Eiken Slaapkamer 2 deursspiegelkast (ultneem- baar), waschkast, 2 pers. ledikant, nachtkastje, tafel en 2 stoelen compleet f 195. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Eezi blik smakelijke Kippered Her rings. Kippered Snacks of Pil chards. Heerlijk en niet duur, ge kocht in den IJmuider Vischhan del, Utrechtschestraat 40, Tol. 92. i" „Dat heb ik er van., om (lat beroerde beest le leeren, mijn parapluic te dragen." (Judge)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6