Voor dienstbodenjaponnenfa. RAMSELAAR ll INTERN. SOCIAAL-ECONOMIS CH CONGRES A. H. VAN NIEUWKERK N.V. DR. WIBAUT OPENT DE EERSTE WERKZITTING DE ONDEROFFICIEREN IN NED. INDIE EEN NEDERLANDSCH MOTORSCHIP VERGAAN DE OPENING VAN HET VLIEGVELD TWENTE Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meuhileering HUMORHOEKJE Werkloosheid als paradoxaal verschijnsel in de wereld economie Het productieproces en de Sovjet Amsterdam, 23 Aug. Het sociaal-eco nomisch wereldcongres, dat deze week in de hoofdstad gehouden wordt onder de auspiciën van de in Juni 1925 te Vlissin- gen opgerichte International Industrial Re lations Association, is Zondagavond met eenige plechtigheid in de grooto aula van het Koloniaal Instituut geopend. Dit congres, waaraan voorname econo men en andere deskundigen de officieele lijst vermeldt 300 deelnemers uit twintig landen, w. o. Sovjet-Rusland en de Ver- eenigde Staten deelnemen, beoogt naar reeds is medegedeeld het, door studie en overleg, pogen te bereiken van een meer geordenden en geregelden opzet van pro ductie en afzetmogelijkheden over de ge- heele wereld, wat dus neerkomt op een meer logische verhouding tusschen econo mische capaciteit en koopkracht. Rede C. H. van der Leeuw. De officieele spreker van dezen avond de aula was voor ongeveer de helft met con- gresdeelneraers en belangstellenden gevuld was de heer C. H. van der Leeuw, voorzitter van het congres, president van de International Industrial Relations Asso ciation en lid van de firma Erven wed. Van Nelle te Rotterdam. Na allen welkom te hebben geheeten. schetste spreker in het kort de verhouding van het congres tot de R. I R. Spr. wees er vervolgens op. dat de economische wereldverhoudingen bevredi gend zijn te noemen, indien alle groepen, betrokken bij het economische leven, door die verhoudingen in staat gesteld zijn, op effectieve wijze te werken voor een sociaal begeerenswaardig doel. De overweging o. m. dat de wanverhouding tusschen pro ductiecapaciteit en koopkracht als oorzaak, en werkloosheid en onzekere levens standaard als gevolg binnen de sfeer vallen van de werkzaamheid der I. R. Iis aan leiding geweest, do bijeenroeping van dit cóngres te bevorderen. Voor een veelzijdige behandeling van alle voorkomende vraag stukken biedt de samenstelling van de associatie zonder ook maar iets te kort te willen doen aan andere lichamen, com missies of instellingen, welke zich op het terrein, waarvan sprake is. bewegen of be wogen hebben een voldoende waarborg In de I. R. I. zijn alle vormen van be drijfsleven vertegenwoordigd, leiders, arbei ders sociaal-economen, technici, onder wijsmannen e a, uit te zamen 29 landen. Alle deelnemers zijn gerechtigd tot het weergeven van hun persoonlijke meening, zonder gebonden te zijn aan bepaalde groe pen, zoodat een volkomen vrije en vrucht dragende gedachtenwisseling alleszins mogelijk zal zijn. Spr. bepleitte voorts de noodzakelijkheid van het brengen van eenheid in den opzet der verscheidene statistieken, opdat een in ternationale vergelijking mogelijk worde. Tot de taak van het congres behoort ook de bespreking van de mogelijkheid van econo mische systemen in alle nuances, eener- zijds tusschen wat men in Duitschland „Plan Wirtschaft' noemt en projecten in zake economische politiek anderzijds. Een meer internationale groepeering is nood zakelijk, hoe men ook in principe tegenover dit punt staan moge. Spr. deed tenslotte een beroep op de deel nemers aan dit congres om alles in het werk te stellen, teneinde het economisch leven uit het moeras te helpen, waarin het is geraakt. Aan het congres is de taak, aan dit doel met kracht te arbeiden, niet alleen voor één klasse, doch voor alle klassen van de gemeenschap (Applaus). Vervolgens sprak miss Mary van K 1 e e c k, een der vice-presidenten van het congres en directrice van Industrial Stu dies, Russell Sage Foundation te New-York, het congres toe. Zij drong er bij de aanwe zigen op aan, de politiek bij de bespreking van economische aangelegenheden buiten beschouwing te laten. Tolken zorgden er voor, dat beide redevoeringen voor allen ver staanbaar waren. Op uitnoodiging van den voorzitter begaf men zich hierna naar den hall, waar ge legenheid was voor nadere onderlinge ken nismaking. Amsterdam, 24 Aug. Vanochtend werd de eerste werkzitting van het Inter- nalionaal-Economisch Congres in het Kolo niaal Museum geopend met een rede van dr. F. M. Wibaut. Spr. heette de aanwezi gen hartelijk welkom, de bedoeling van het congres wordt reeds aangegeven door de benaming; de wereldproductie in die banen te leiden, die alleen de algemeene welvaart op het oog hebben. Maar ik heb reeds sinds den wereldoorlog en ook nu, aldus spr., de economische ontwikkeling in vele landen nauwgezet gevolgd en spr. aarzelt niet, deze ontwikkeling volslagen hopeloos te noemen. De economische oorlog Wordt iede- ren dag heviger en dient een einde te ne men, wij worden moede dit te propageeren en bovendien constateeren we, dat alle vol keren afhankelijk van elkander zijn, dat heb ik reeds vastgesteld op de internationa Ie conferentie te Genève in Mei 1927, Wij hebben toen de hoop gekoesterd, dat de Volkerenbond en zijn economische secties systematisch den weg zouden banen, die al is het dan niet in één jaar, naar economisch begrijpen in handelspolitiek zou voeren. Als de Volkerenbond daarin geslaagd zou zijn, dan zou er een ernstige poging zijn geweest, om de economische relaties tusschen de volkeren te verbeteren; maar dit Is niet gebeurd. Sinds den oorlog is de productie capaciteit enorm toegenomen, maar er is geen voldoende afzet voor deze meerdere productie, steeds grootere groepen worden uitgesloten van do gelegenheid om actief aan do productie deel to nemen, wat onmis baar is voor hun levensonderhoud. Zoolane de productie geleid wordt door particulier belang zal er werkloosheid uit voort komen De tegenwoordige werkloosheid over de ge hecle wereld heeft andere oorzaken dan de economische vooruitgang als zoodanig, de wanverhouding tusschen productie en ver bruik is de eigenlijke oorzaak. Het ls spr overtuiging, dat de wereld nieuwe interna tionale economische plannen noodig heeft. Een congres, dat zich hiermede bezig houdt heeft een taak te vervullen. Dr. Max Lazard uit Parijs, vice voorzitter van de Fransche verecniging voor Sociale ontwikkeling, hield een inleiding over de beteekenis van de werkloosheid als para doxaal verschijnsel te midden der ontwik keling van de wereld-economie. Dr Lazard baseerde zich hierbij vooral op een rapport van W. A. Berridge, econo misch adviseur van de Metropolitan Life Insurance Company te New» York, uitge bracht voor de I.R.I., deel uitmakende van een reeks studiën, door de Associatie uitge schreven, betreffende de fluctueering in de verkverschaffing. waarover verslagen wer den gegeven door bekende economisten in verschillende deelen van do wereld. De werkgelegenheid in fabrieken is in de Vereenigde Staten gedurende de afgeloopon 30 jaar, naar dr. Berridge mededeelt, toegc nomen; deze toeneming dateert vooral uit de eerste jaren van die periode. Sinds den oorlog is de lijn nog maar weinig gestegen. Het aantal te werk gestelden in fabrieken in de Ver Staten is van September 1929 tot Januari 1931 zelfs gedaald van ongeveer 9 tot pl.ni. G.7 millioen, het maandelijksche totaal van de loonen daalde van een mil liard tot 600 millioen dollar. Het spoorweg personeel verminderde in dien tijd met 25 A 33 pet. Nadat spr. aan dit en ander cijfer-mate- riaal eenige beschouwingen had gewijd, hield dr Otto Neurath, directeur van het sociaal-econnomisch Museum te Wecnen, een redo over: „De economische groei van de productie-capaciteit der wereld". Spr. verdedigde de volgende stellingen: 1. De berekening der economische gege vens in natura laat inzien, wat een bepaal de economische ordening door verhooging der productie-capaciteit kan doen tot ver betering van den levensstandaard. Deze methode kent niet de begrippen „koop kracht", „kosten", „rentabiliteit", „economi sche waarde-eenheid", „geldswaarde" enz. Zij werkt met de volgende begrippen: a. levensbehoeften van den mcnsch (bos schen. akkers, moerassen, gebouwen, ma chines, dieren, enz.); b. levcnsverordcning (sociaal schema dei- daadwerkelijke verhoudingen en de wijzi gingen, welke zij ondergaan); c. relief voorstelling \an het peil van het mcnschelijk leven, in plaats van de gemid delden, welke vaak verwarrend werken, (voeding, woning, kleeding, ontwikkeling, amusementen, reizen, enz. verbruikstijd, ar beidstijd, ziekten, sierfte, naar hun speci fieke eenheden gemeten). 2. Men kan aantoonen, aan de hand van internationale economische plannen, dat bij toepassing van de modernste productie mid delen en in acht nemen van een functionee le economie, de productie van levensmid delen en van eindproducten in weinige ja ren in alle takken veel sneller kan toene men dat tot dusverre mogelijk was in tijden van do gunstigste conjunctuur; m.a.w. de tegenwoordige economische noodtoestand heeft slechts organisatorische oorzaken. 3. de productie-capaciteit zou door cen tralisatie en internationale arbeidsverdee- ling (monoculturen, speciale industriegebie den e dsterk kunnen toenemen. Echter staat daaraan bij de tegenwoordige verhou ding o.m. in den weg de toenenienrdo ten dens bij vele landen om onafhankelijk te arbeiden, los van internationaal verband. ris van het Internationale Comité voor We tenschappelijke Organisatie te Parijs, merk te in de discussie op, dat economische cri ses niet altijd slechte dingen zijn cn dat zij bovendien tot do economische economische noodzakelijkheden behooren. Het beleggen van congressen tegen economische crises zal niet veel helpen. De lieer Dr. Stan. Spacck wees er ten slotte op, dat de rijkdommen van de wereld te ongelijk zijn verdeeld. Naast de reorgani satie van de productie moet een betere en rechtvaardiger organisatie van do distribu tie komen. Na de thee werd de algemeene discussie voortgezet, waarbij Mr. Wallace Clark, Amerikaansch ingenieur er op wees, dat her Toylor-stclsel aanvankelijk veel te genstand ondervónd. maar thans toch al gemeen als een werkbasis wordt aanvaard. Spreker meent voorts, dat een krachtiger medewerking van de werknemers bij een planmatige organisatie noodig zal zijn. Nadat nog verschillende congressisten aan de gedachtenwisseling hadden deelgenomen was het woord aan den vertegenwoordiger der Russische Sovjet Republiek, Valery V. Obolensky-Ossinsky, lid van de retdacie van „Iswestia", die bij zijn verschijnen op hei podium met applaus wordt begroet. Mr. Ossinsky herinnerde er allereerst aan dat de paradox: Werkloosheid, temidden van economischen vooruitgang, een heel oude paradox is, want de algemeene crises van overproductie begonnen reeds bij den aanvang der 19e eeuw. Deze crises hebben in den loop van de 19c eeuw een ontwikke ling doorgemaakt, niet in hun aard, maar in scherpte en omvang. Karl Marx, naar spr.'s meening de grootste economist die ooit leefde, ontdekte do aard van deze cri ses en hij voegde er de voorspelling aan toe, dat deze crises in bepaalde kringloopen zou den terugkeeren cn in hevigheid voortdu rend zouden toenemen. Deze voorspelling is juist gebleken. Marx heeft ook gezegd, dat deze steeds terugkeerende crises tenslotte zullen leiden tot de crisis van het kapitalis tisch stelsel zelf. En in die crisis bevinden we ons thans. Het is merkwaardig, zegt spr., dat de bourgeois-cconomisten, die altijd de Mar xistische opvattingen hebben bestreden, thans zelve het karakter van deze crisis be spreken cn de anarchie en het diepe ver schil tusschen productie-capaciteit cn koop kracht, enz blootleggen; tegenstellingen, die door Marx 70 jaar geleden werden aangc geven. Er is thans slechts één land, men mag er verder van denken wat men wil, dat geen crisis van overproductie heeft, en dat is Rusland. Deze economisten zullen eon stap verder moéten gaan cn dit econo mischc feit moeten erkennen. Wat is nu het historisch karakter van deze crisis, vraagt spiv? Het is dit, dat in Europe de eene natie de andere economisch onderdrukt. Dat het eene land, zonder te genpreslatie, geld ert goederen moet leve ren aan het andere land. Dat is een his torisch feit in deze crisis. En het andere feit is, dat de wereldhandel is gcdesorganl seerd en dat tegelijkertijd een groot land. Rusland, dat een zesde van de wereld om vat, als een gevaarlijk land, waarmee men niet in relatie moet treden, wordt buiten gesloten. Ik pleit hier niet, zegt spr., voor die erkenning van Rusland, wij zijn thans in een positie, dat wij dat niet be hoeven te doen ik constateer slechts fei len. De technologische werkloosheid waarover men zooveel heeft gesproken bctcekent in feite een technische revolutie, die het kapi lalismo zelf aantast. Het kapitalisme kan zijn eigen nieuwe technische basis niet meer bcheerschen. Alleen een verandering in de methode der productie kan nog een oplossing brengen. Na eenige opmerkingpn over de statistische figuren van dr. Neurath, vraagt spr. nadrukkelijk wat men toch wel onder die pjanmatige organisatie der eco nomie (functioneelc economie) verstaat. Naar zijn mcening kan dat ntct anders be- teekenen dan dat men die economie op so cialistische basis stelt. (Luid applaus). Hierna werd de zitting verdaagd tot Dinsdag. Een adres der vereeniging „Ons Aller Belang" Schriele bezoldiging Do Europeesche Ondcrofticicrsverecniging Ons Aller Belang in Nederlandech Oost- Indië heeft een adres aan de leden van de beide Kamers der Staten-Genoraal gericht in zake de verbetering van de positie der onderofficieren in Indië. Allereerst wordt een resumé gegeven van een audiëntie, welke op 24 Juli j.l. door den minister van koloniën aan vertegen woordigers der vereeniging werd ver leend. Bij deze audiëntie wees de deputatie er op, dat het onderofficierenkorps in Indië, dat vroeger reeds veel lager bezoldigd was, dan de burger landsdienaren met een ge lijkwaardige positie cn dientengevolge toen reeds een zeer sober bestaan moest voe ren, door de aanstaande invoering van de 10 pet. salariskorting ongetwijfeld aan den rand van het gebrek zal komen te staan. Met tal van cijfers werd aangetoond, dat het gemiddeld inkomen van den onderoffi cier, over alle groepen omgerekend, nog geen 250 per maand bedraagt, waarbij op gemerkt werd. dat van deze schriele in komsten, die in doorsnee 150 lager zijn dan die welke door het Bureau van Statis tiek te Weltevreden (een regeeringsbureau) noodzakelijk worden geacht, om onder een voudige omstandigheden te kunnen leven, binnenkort nog eens 10 pet. wordt gekort met daarnaast een belastingverhooging. Dit beteekent voor de meesten hunner, aldu6 de deputatie, armoede cn het zich moeten in stellen op een levenspeil, dat niet past voor een Hollander in de tropen. Het huidige bezoldigingsstelsel heeft zich aan de gewijzigde omstandigheden niet aangepast cn het gevolg is o.a.. dat de groep sergeanten na 12 jaar dienst hun maximum bereikt hebben, d.w.z. 55 per maand meer genieten dan hun aanvangsa la ris bedroeg, en zclf6, al zouden zij 25 jaar dienen, geen enkele verhooging meer kunnen verwachten. Immers nog steeds be staat de bepaling, dat sergeanten met 1 dienstjaren of den leeftijd van 35 jaar be reikt hebbend, van verdere bevordering zijn uitgesloten Zijn zij gehuwd cn is hun huwelijk niet kinderloos gebleven, dan is voor hen een leven van voortdurende ar moede weggelegd bij een salaris van bruto maximum 255 minus 10 pet. korting is 229.50. Dat deze bezoldiging ongetwijfeld zeer onvoldoende is, blijkt o.a. uit het feit. dat het bruto-inkomen van een korporaal bij den nlgcrneencn dienst der Kon. Marine met niet meer dan 6 dienstjaren, in Indië rund 300 per maand bedraa.gt. Het inkomen der onderofficieren staat te dicht bij en is in sommige gevallen kleiner dan dat der mindere militairen; het staat echter te ver af van dat der officieren. De deputatie drong er daarom bij den minister op aan to voldoen aan de recht matige verlangens der onderofficieren cn hun een bezoldiging te geven welke in over eenstemming is met de cischen van recht cn billijkheid. De minister heeft bij de audiëntie echter geen enkele pertinente toezegging gedaan; hij bepaalde zich ertoe te zeggen: „dat "le salari6rcgcling der koloniale ambtenaren geheel behoorde tot de competentie der In dische regeering, doch dat hij (de minister) over de door de deputatie voorgebrachte kwestie in overleg zou treden met den gouv.-gcncraal". Middagzitting. In <lo middagzitting was allereerst aan de orde een rapport van Dr. H. S. Person, Dj-1 recteur van het Taylor-Instituut te New York, over theorie cn practijk van het We tenschappelijk Bedrijfsbeheer. Hierna kreeg Huga von Haan, van het In ternationaal Instituut voor Bedrijfsbeheer te Genëvc, het woord over wetenschappelijk bedrijfsbeheer in Europa. De rationalisatie aldus spr. o.m - heeft niet gebracht wat Taylor ons destijds beloofde: een revolutie des geestes. Wij zijn nog ver af van een vrijwillig samengaan, een vrijwillig cn logisch overwegen van (lc factoren, die tot een betere organisatie en een beter beheer zouden kunnen leiden. Spreker ziet in dit proces van een mogelijke plan-matige organisatie drie etappes: ter: eerste een wereld-omvattend onderzoek cn documentatie, daarna een schema van con trole om dan tenslotte tot do vereischte sa menwerking te komen. Dit zal in de rich ting moeten gaan van een nieuwe collectie ve mcnsch. Er is een land, Rusland, waar men bezig is, ten koste van ontzaggelijke offers, te trachten deze nieuwe collectieve mensch te scheppen. Het is moeilijk te zeg gen of wij het in deze richting moeten zoe ken. Maar voor ons is elk experiment in dit opzicht van de grootste beteekenis cn als wij zelf iets In dit opzicht ondernemen, dan zullen we dat moeten doen onder dankzeg ging aan het volk dat de offers voor4 dit experiment heeft gebracht. Spr meent, dat zulke plannen volstrekt universeel zullen moeten zijn, willen zij blijvend resultaat op leveren. De heer Edmond Landauer, alg. secrcla- De bemanning gered door een Engelsche boot B r u n s b u 11 e 1 k o o g, 2 4 Aug. (V. D.) Te Brunsbuttelkoog is binnengekomen het Engelsche stoomschip Heron, dat op weg was naar Dantzig, met aan boord de op varenden van het Nederlandschc motor schip Flying Dutchman. Dit schip was op weg naar Colchester en was in den storm geraakt; het had zeer veel water overboord gekregen en de lading, bestaande uit vee voeder, had zooveel water opgenomen, dat het voorschip geheel onder water dreigde te gaan cn het achterschip, toen de Heron het motorschip ontmoette, reeds zoover boven water uitstak, de schroef boven de oppervlakte uit kwam. Het Engelsche schip heeft toen do geheele bemanning, bestaan de uit vijf mannen, een vrouw en een 3- jarig kind, aan boord genomen en het motorschip op sleeptouw genomen, in de hoop het nabij een der groote rivier-mon dingen aan den grond te kunnen zetten. Na 5 uur sleepcn zonk het schip echter in de^ nabijheid van het lichtschip Haaks, waar ongeveer 14 vadem water staat. De Hcron zette de reis voort en kwam met do geredde opvarenden te Brunsbuttelkoog aan. De minister sprak vorder als zijn gevoe lens uit, „dat voor gelijkwaardige betrek kingen, althans met oen gelijko veranL woordelijkheidsfunctic, zooals onderofficie ren, politie en marine inderdaad een ge lijke bezoldiging wenschelijk ware" Verder meende de minister, dat do le vensstandaard in Indië gedaald was. waar op do deputatie antwoordde, dat zulks mis schien voor enkele artikelen gold. die ten slotte slechté een klein percentage uftnr<t- ken van het totaal inkomen, doch dat dezo daling nog niet merkbaar i6 geweest. Toen de deputatie o.m. vroeg, in verband met do geringe draagkracht der ondcroffi- eiersgezinnen, of de korting van 10 pet. op het salaris niet achterwege mocht blijvon, antwoordde de minister, dat zulks onmo gelijk was, orndat deze maatregel protst ten gevolge zou hebben van de zijde der andere landsdienaren. Aangezien de vereeniging zich ten aan zien der salarieering tot dusver vruchte loos heeft gewend tot de Indische regee ring, heeft zij in het thans ingediende adres de aandacht hiervoor van de volksverte genwoordigers in Nederland gevraagd, met verzoek te dezen aanzicp hun invloed aon le wenden bij do rogeering in Nederland. Een vlag der vier gemeenten Enschede, 24 Aug. Generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van het Nederland schc leger, zal de officieele opening van de Twentsche Luchthaven op as. Zaterdag bijwonen. De-vlag.der-4.Gemeenten. Zooals reeds gemeld, zal de heer Edo J. Bergsma, burgemeester van Enschede en voorzitter van de N.V. „Luchtvaartterrein Twente" Zaterdagmiddag as. om 3 uur het vliegveld officieel openen. Inmiddels is men hiermee op een origineele gedachte gekomen. Het bestuur heeft n.l. besloten een vlag te doen vervaardigen, waarin op een wit fond voorkomen de wapens der 4 Gemeenten Enschede, ITcngclo, Lonneker en Oldcnzaal. Deze toch hebben zeer sterk er toe bijgedragen dat de prachtige lucht haven, waarop geheel Twente trot6ch gaat, is lot stand gekomen. De vlag is bcdopld als startvlag en aldus van bescheiden omvang. De vlaggestok" wordt van zilver. Aan de openingswoorden van Ensche- de6 burgervader zal de daad worden toegevoegd door mot zwaaien van de Viag- der-4-Gemeenten aan de vliegtuigbestuur ders het 6ein tp geven zich van Twcn'es bodem te verheffen cn het luchtruim te kiezen Van deze vlag wordt een copie aangebo den aan de gemeenten Hengelo, Oldenzaal en Lonneker. terwijl het origineel zal wor den bewaard in de archieven van de ge meente Enschede Eveneens wil men een copie aanbieden aan de Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij, welke onderneming het streven van het bestuur in hooge mate heeft gesteund P. C. UITTENBOGAARD. v Tc den Haag is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer P. C. Uittenbogaard, oud-directeur van het Telegraafkantoor te Leiden. Groote sorteering Clubfauteuils in leder en velours. Vacant iegast, een vriend ontmeetend: „Zoo, en kwam je hier op je eentje?" Sombere pas aangekomene: „Nee, ouwe jongen. Ik werd vergezegld door een depressie tut IJsland." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6