HET VIJFJARENPLAN DER SOVJETS IN MASSA'S SLIJTERIJ A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Dt PLANMATIGE OPBOUW VAN RUSLAND belangwekkende uiteenzetting door een Rus Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileert ng HUMORHOEKJE SOCIAADECONOMISCH CONCH ES Doeleinden: Industrialisatie, Socia lisatie en verbetering van den levensstandaard der massa Amsterdam, 25 Augustus. Bij de ope ning van de middagzitting van het Int. So ciaal Economisch Congres gaf de president het woord aan Valery V. Obolensky Os- sinsky, lid van de redactie Iswestia, die zou spreken over den planmatigen opbouw van Sowjet-Rusland. De heer Ossinsky wees er allereerst op, dat de drie voornaamste doeleinden, die men zich in Sowjet-Rusland heeft gesteld, zijn: 1. Industrialisatie, 2. Socialisatie en 3. Verbetering van den levensstandaard der massa. Hij vestigde er al direct de aandacht op, in verband met door dr. Lorwin gemaakte opmerkingen, dat er in Sowjet-Rusland na tuurlijk wel degelijk een zeer nauw ver band gelegd wordt tusschen voortbrenging en verbruik. Dat de industrialisatie voorop gezet wordt betcekent niet, dat het verbruik op de tweede plaats zou komen; het is slechts een methode om met het werke lijke verbruik van de massa beter rekening te kunnen houden. Spr wees er verder op, dat Sowjet Rus land thans in volle ontwikkeling verkeert van de gedeeltelijke socialistische organisa tie naar de volkomen socialistische organi satie. Van de boeren zijn thans 65 pet- ge organiseerd in collectieve boerderijen; 08 pet. van den kleinhandel wordt gecontro leerd door gesocialiseerde instellingen (coöperaties, staatshandelsinstellingen. enz.) Slechts 2 pet. van den kleinhandel is in particuliere handen. De groothandel is ge heel gesocialiseerd. Spr. wil thans iets zeggen over het 5- jaars-plan. Het is geen theoretisch of aca demisch ontwerp, maar een vrucht van den klassenstrijd in Rusland. Het is geen sche ma, dat van het plafond gevallen is: alles is zorgvuldig berekend op de zakelijke basis der economie. In een socialistische staat is er geen kwestie van „rentabili teit" van de bedrijven, in den zin zooals men dat in kapitalistische staten gebruikt, maar er zijn andere zakelijke elementen, die een niet minder belangrijke rol spelen. Wij hebben rekening te houden met plan nen, begrootingen van afdeelingen en on- derafdeelingen in de industrie, de toekom stige productiemogelijkheden, enz Spr. gaat vervolgens aan de hand van een uitgewerkt schema na, wat do voor naamste elementen van het 5-jaars-plan zijn. De hoofdelementen zijn: de bevolking, de vastgestelde fondsen, de kapitaalbeleg gingen, de productie-hoeveelheid, de pro ductiviteit van den arbeid, loonen, prijzen en het nationale inkomen. De productie is in hoofdafdeelingen verdeeld als volgt: krachtcentralen, transport, woningbouw en landbouw. Naast dit schema worden alge- meene balansen opgesteld. Er moet name lijk evenwicht zijn tusschen b.v. de produc tie van ijzer en staal en de behoeften van de ijzer-verbruikende industrie. Ten derde moeten balansen worden opgemaakt van de verschillende soorten benoodigde grond stoffen, algemeene verbruiksgoederen cn agrarische producten, alsmede van de be- ngodigde hoeveelheid arbeidskracht. Ten slotte komt dan, onder het hoofdstuk Distri butie, de staatsbegrooting, alsmede een al gemeen financieei plan, waarin zoowel dc financieele positie van de bedrijven, als de benoodigde. hoeveelheden kapitaal worden opgenomen. Daarnaast is er ook een algemeen plan voor ui- «n uitvoer. Spr. herinnert er aan dat een socialistisch land niet zoo'n behoef te heeft om in het buitenland te verkoopen als een kapitalistisch land Wij hebben er geen bóhoefte aan om in het buitenland te verkoopen, maar wij moeten het thans doen, omdat wij nog verschillende machi nes noodig hebben, die wij zelf nog niet of nog niet in voldoende mate producee- ren. De leidende gedachte is dus: uitvoer voor zoover de invoer moet worden gedekt. Deze uitvoer is dus een functie van den invoer. Dit is dus iets geheel anders dan wat men in het buitenland denkt, waar men voortdurend spreekt over onze dum ping, met de bedoeling om de kapitalis tische wereld te verstoren. Wat de organen van het 5-jaars-plan betreft, merkt spreker het volgende op. Bo venaan staat de staatscommissie voor de centrale planmatige organisatie (Gosplan). Daarna komen de belangrijkste afdeelingen Als volgt: het centrale plannenbureau, de balansen, de statistieken, da voornaamste constructie-Werken, de krachtcentralen, de industrie, de landbouw, het transport, de afzet en distributie, de arbeid, dc financiën cn cultuur en wetenschap. Onder deze een trale lichamen werken dan oenerzijds geo grafisch ingedeelde omWafdoclincen tot aan de afzonderlijke fabriek en onder neming en anderzijds de verschillende de partpmenten. commissariaten, corporaties en fabrieksorgan'saties. Met nadruk wijst spreker er op, dat al deze lichamen, alsmede de arbeiders zelf. actief aan de uitvoering van het 5-jaars- plan deelnemen. Hoe gebeurt dat? De Gosplan geeft tel kens algemeene richtlijnen aan, die dan naar de verschillende onderafdcelingen worden gezonden -n vandaar naar dc fa brieken. De plaatselijke plan-commissies werken de zaak verder uit en zenden hun opmerkingen terug naar de Gosplan. Sedert 1930 worden deze plannen in de fabrieken ter discussie gesteld en de psychologische merkwaardigheid ligt nu. volgens Spr., in het feit dat do directeuren steeds minder, de arbeiders steeds meer willen producce ren. Sprekers eigen ervaring is als volgt dat men aan de directie van b.v. een auto mobielfabriek voorstelt om 10.000 stuks( te produceeren, met een bepaalde opgave van kosten van grondstoffen enz., en dat deze directie dan voorstelt er 8000 van te maken, met een verhooging van de hoeveelheid kapitaal. In de vergadering van de arhei ders van een dergelijke fabriek zal men echter hooren: wij willen 15.000 stuks pro duceeren. met minder kapitaal. Dat nu is de karakteristieke beteekenis van de zooge naamde contra-plannen. Als men het niet gelooft, zegt spreker, dat men dan naar Rusland ga en de zaak zelf onderzoeke Er wordt nog wel eens gesproken over gedwon gen arbeid in Rusland. Maar dan. zegt spre ker, zouden er slavendrijvers moeten zijn, die deze arbeiders zouden opzwepen. De situatie is precies andersom: de directeu ren zijn minder radicaal dan de arbeiders zelf. het tempo van het 5-jaars plan wordt hoofdzakelijk door de arbeiders bepaald Bij de uitwerking van de nieuwe plannen wordt de volgende methode toegepast* voor het plan van 1931 houdt men allereerst rekening met het vastgestelde schema, zoo als het voor dat jaar in het 5-jaars-plan is opgenomen. Vervolgens baseert men zich op de ervaring van het voorafgaande jaar, om dan tenslotte na te gaan welke verhoo gingen kunnen worden toegepast met be houd van het noodzakelijk evenwicht. Wat de financiering betreft, wordt herhaaldelijk de vraag gesteld hoe wij dat kunnen doen zonder buitenlandsche credic ten op langen termijn. Spr. antwoordt daarop, dat deze financiering berust op de interne hulpbronnen van het land en op de opbrengst van de industrie zelf. Als voor beeld noemt hij dat de kapitaal-beleggingvn in de industrie: in 1928—29 waren V/ bil lioen roebels; daarvan werd ongeveer 1.41 billioen uit de winsten der industrie zelve betaald, 900.000.000 uit staats- en gemeente- begrootingen (belastingen en leeningen) en 463.000.000 uit het credietsysteera. Voor 1930/31 bedroegen deze beleggingen ruim 6 billioen roebels, waarvan 3,8 billioen uit de winsten werden betaald en de rest uit de begrootingen, belastingen en leeningen. Wat is er nu bereikt? Spr. verwijst hier naar het uitvoerige gedrukte memorandum dat aan de congresleden is verstrekt. Maar hij wil er toch nog op wijzen, dat de ver hooging van de productie in de laatste 3 a 4 jaar gemiddeld 25 A 30 per jaar be droeg, terwijl deze vermeerdering in de kapitalistische landen in de beste perioden 10 k 12 pet. per jaar bedroeg. En dat is in Rusland bereikt bij een zeven urigen werk dag, een vijf-dagen week, terwijl de loonen vergeleken met 1924/25 zijn verdubbeld en de werkelijke loonen, vergeleken met 1913, thans op 171 pet staan. Spr. geeft hierbij nog verschillende voorbeelden van de enor me uitbreiding der productie van landbouw producten en van katoen en suiker, waar uit blijkt dat de verwachtingen van het 5- jaars-plan verre zijn overtroffen. Bij de behandeling van dc oorzaken van dit resultaat wijst spreker er op, dat Rus land, vergeleken met dc kapitalistische lan den, het groote voordeel heeft dat haar bij het onderzoeken en uitvoeren van plan matige maatregelen geen particuliere winstbelangen in den weg staan. Hij wijst onder meer op het feit, dat bij het onder zoek van de productie-mogelijkheden van olie geen rekening behoeft te worden ge houden met het particuliere grondbezit, dat een normale ontwikkeling en exploitatie van de productie in den weg staat. Even zoo staat het met de eleetriciteitsvoorzie- ning; alle krachtstations in Europecsch Rusland zijn thans in één kolossaal systeem vereenigd; wij staan op het punt om hetzelfde te bereiken met Aziatisch Rus land. Wij stuiten daarbij niet op particu liere combinaties, die bepaalde rivieren of kolenmijnen behcerschen, zooals b.v. in En geland, waar een goede electriffcatie niet tot stand kan komen, omdat de mijneige naars zich er tegen verzetten. Zoo staat het ook met de organisatie van de productie zelf. Wij kunnen, bij hot op voeren van do ruwstaatproöuctie, beter zeven groote metaalfabrieken oprichten dan dertig kleine; de kosten zijn In zoo'n geval kleiner en de opbrenest grooter. Wij hebbon thans fabrieken die 80 tractors per dag pro duceeren cn die er binnenkort 100 zullen maken. De fabrieken die thans onder con structie staan, zullen gebaseerd zijn op de levering van 50.000 tractors per jaar Wij kunnen dat doen. omdat de middelen in één hand geconcentreerd zijn. Waar spreker tenslotte met den groot sten nadruk op wil wijzen, dat is dat dit alles met den volledigen steun en medewer king ven de arboiders zelf wordt bereikt. Wij kennen het kapitalisme voldoende, maar het kapitalisme kent ons niet vol doende. Spr. aéht het mogelijk, als men ten minste geen oorlog wil, dat beide stelsels op vredelievende wijze naast elkaar kun nen voortwerken, maar dan zal men aller eerst dienen in te zien dat de arbeiders van Sowjet-Rusland volledig achter het 5-jaars plan staan. (Luid applaus). Amsterdam, 25 Aug. In de avondzit ting werd de discussie geopend door dr. Otto Neurath, directeur van het sociaal- economisch lyceum te Wcenen. Deze beant- V^AAfiT WINKELIER Of IV HUL5KO mnzoo AMERSFOORT woorddc oenige vragen welko tot hem wer- Jen gericht naar aanleiding van zijn refe raai over den groei van de internationale productie capaciteit, welke pas heeft plaats gevonden. De oorlog moet, kapitalistiscn beschouwd gerekend worden aan te zetten tot nieuwe productie wat niet het geval is als opzettelijk groote voorraden katoen of koffie Vernietigd worden. Daarna begon de discussie weer over het Russisch rapport over het vijfjarenplan. Deze werd geopend door dr Lorwin. Spr. meende, dat het hccle congres wel onder den indruk zal zijn geweest van do duidelijke cn bekwame wüze waarop de sovjet-gedelegeerden de ingewikkelde eco nomische organisatie van Rusland hebben uiteongezet. Hij hoopte, dat voortaan va ker een discussie met de sovjet-afgevaar digden zal kunnen plaats vinden. (Ap plaus De eerste vraag, die 6pr. stellen wilde was, hoe zit het met de werkelijke verhoo ging van de productie in verband met de uitbreiding van de geëxploiteerde gebieden Een andere vraag is hoe staat het met -de verhooging van de productie in verband met de waarde van de productie, vooral waar de prijzen worden vastgesteld op de basis van berekende kostprijzen Een derde vraag betreft bet tempo en de mogelijkhe den der industrialisatie. Als men 1 appel heeft cn men krijgt er één bij. dan is dat 100 pr-iCent vermeerdering, maar als men 2 appels heeft en men krijgt er één bij, dan is dat slechts 50 procent vermeerdering. De groots percentages van vermeerdering moeten dus in dit verband nader worden ondorzocht Dr. Heinz Ludwig (Berlijn) merkte op. dat de Russen zichzelf geen goed gedaan hebben door de toestanden in hun land zoo rooskleurig te schilderen, dat er geen scha. duwzijden overble\en. Niet het ontwemen van een plan is het voornaamste, op de uit voering komt het aan. Hebben zich daarbij geen hinderpalen voorgedaan en hoe wer den ze overwonnen? Spr berekend0 ten slotte, dat er in sovjet Rusland een over capaciteit moet ontstaan. Prof F Wilken (Bremen) betoogde, dat het Russische systeem eigenlijk een abso luut geworden Taylprsysteem is. Prof. Broda (C'nio) vroeg naar het funda menteele onderscheid in de techniek tus schen het kapitalisme en het sovjettisme Verder vroeg 6pr wat men in sovjet-Rus land doet met een incidcnteele overpra ductie. b.v. tengevolge van een misoogst. Dr. Fritz Pollock (Frankfurt a/M.) wees op de geestelijke krachten, welke achter de sovjet-beweging zijn vrijgekomen. De strijd tusschen kapitalisme cn bolsjewisme is, naar spr's meening, niet in de eerste plaats een strijd om dé ware productiemethode, maar om ie ziel der menschen. Nog meer sprekers maakten hun aan merkingen op het Russische rapport Na het middernachtelijk uur heeft de heer Os sinsky hen van repliek gediend. Dc heer Ossinsky antwoordt allereerst den heer Ludwig, dat er toch velen op dit congres zijn geweest, zooals ook in de ver schillende bladen gebeurt, die voldoende de „negatieve" kant van de Russische kwestie naar voren brengen. Wijzelf, zegt spreker, zijn ons terdege van de moeilijkheden be wust en wij zeggen ze ook. Tot dr. Lorwin zegt 6preker, dat de productievermecrdc- ringon wel degelijk tegelijk opgaan met de uitbreiding der exploitatiegebiedcn en dik wijls deze verhouding overtreffen. Hij geeft daarvan ecnige voorbeelden. In verband met de prijzen vestigt spreker er de aan dacht op. dat de prijsontwikkeling geba seerd is op de prijsbasis van 19261927, zoodat do productiewaarde 6teeds nauw keurig te controlecrcn is. Wat de ontwik keling in vergelijking met dc hoog-kapita- listische landen betreft wijst spreker erop, dat Rusland in de productie van landbouw machines thans op de tweede plaats in de wereld komt (na de Ver. Staten), dus voor Duitschland, terwijl Rusland voor den oor log ver achteraan kwam. Spreker geeft nog andere voorbeelden hiervan, b.v. metaal productie, electriciteit. Tot dr. Lorwin zegt spreker nog: Vergeet hierbij niet,' dat onze productie stijgende eri de uwe dalende is Laat ons nog twee jaar wachten en wij zul len zien wat dan de toestand is. De Russi sche arbeider zegt spreker, leeft niet op het peil van derf Amerikaanschen arbeider, niet op het peil waarop wij hem willen hebben, en zeker hebben de arbeiders offers gebracht. Wat de vraag van de kos ten van handhaving en uitvoering van het plan betreft, zegt spreker: Als de koèten van onze administratie hooger zijn dan die van de kapitalistische admi nistratie, hoe zou dan verhooging der pro ductie mogelijk zijn. nog wel met verkor ting van den arbeidstijd en verhooging der loonen? en toch is dat een feit. Spreker merkt op, dat in de kapitalistische wereld de arbeiders hun arbeidskracht moeten verkoopen. De arbeidskracht heeft een prijs, die balanceert op een grens van ver- bruiksmogclijkhedcn en productiekosten, en onbeperkte winsten. In een socialisti schcn staat is de positie principieel anders; hier i6 arbeidskracht geen kooowaar; do verbruiksmogciijkhedcn hebben geen onna tuurlijke grenzen; do vraag zal steeds het aanbod overtreffen, omdat steeds nieuwe behoeften opkomen. Zou het in 6 jaar an ders zijn? Neen. zegt êpreker, het is vol strekt onmogelijk. Integendeel, de vraag neemt toe met de ontwikkeling der proJuc- tie op gemeonschapsbasis. Er kunnen ioci- denteele gevallen van overproductie voor komen; er kunnen op een bepaald oogen blik misschien te veel schoenen geprodu ceerd worden, maar wij praten hier over algemeene crises van overproductie, die zijn in een 6ocialistischcn staat onmogelijk. Spreker heeft, helaas, geen twj meer om de vragen van den heer Cohen Stuart te beantwoorden. Tot prof. Wilken zegt spre ker, als het juist zou zijn, dat het Russi sche plan slechts een verdere vorm van Tnylorismo is, hoe is hot dan mogelijk dat kunst en cultuur thans in Rusland bloeien als nooit te voren? Met do geestelijke wel vaart van Rusland is het uitstekend ge steld. Revoluties brengen grootore vrijheid; do Fransche revolutio bracht een grootere mate van vrijheid, do Russische revolutie heeft een nieuwo vrijheid gebracht, een vrijheid gebaseerd op do collectivitcitsgo dachte Spreker zegt ten slotte tot dr. Lud wig, dat het Russische plan inderdaaJ geen theorie is, maar praktijk en dat er wel degelijk over de moeilijkheden ge6pro ken wordt. Het is geen experiment meer, het wa6 nooit een experiment, maar een nieuw systeem dat in werkelijkcn opbouw verkeert. (Luid applaus.) De eerste spreker in de ochtendzitting van Woensdag was Prof. M. Pa 1 y i, eco nomist van de „Deutsche Bank und Discon to-Gesellschaft" cn professor aan de Hari- delshoogeschool te Berlijn, over het onder werp: Internationale planmatige organisa tio door industrieën. Prof. Palyi geeft een gedetailleerd over zicht van dc verschillende vormen 1 tcrnationale organisatie, zooals die thans reeds beslaan. Hij wijst er daarbij op, in antwoord op een door Mr. Ossinsky ge maakte opmerking, dat de bevolking der beschaafde wereld in de afgeloopen eeuw zich verdriedubbeld hoeft, terwijl dc wel stand over dezelfde periode is vervier- of vervijfvoudigd. Daaruit blijkt, dat de kapi talistische ontwikkeling tocli enorme re sultaten heeft gehad. Er zijn voorts talrijke instellingen en organisaties, van do groot sto beteekenis voor de.menschheid, tot onl wikkeling gebracht. Er is eigenlijk nooit een volkomen ,laissez-fairc" politiek ge weest. steeds was er een of ander plan. en een of ander doel, waarop die ontwikke ling gericht was. Prof. Palyi gaf aan hoe de internationale trust met internationale kartellen gecom bineerd wordt, d.w.z., hoe de groote con cerns, door kar tel-overeenkomsten, talrijke kleinere, concurreercnde ondernemingen aan zich binden. Maar ook de grootste cn sterkste kartellen schijnen thans niet in staat om zich met eenig behoorliik resul faat in deze crisis te handhaven. Toch zijn dit de huidige beschikbare international0 organisaties Gedeeltelijk bevinden wij ons thans in een periode van super-protectio nistische experimenten, anderdeels schijnt men expansies op een inglotic-basis te over wegen. Wij kunnen thans nog moeilijk zeg gen. in welke richting de verdere ontwik keling zal gaan. (Applaus). Nadat verschillende personen hierover met den inleiricr van gedachten hadden ge wisseld, was het woord aan Mr. Edward A. Filcne, van Wm. Filene's Sons' Co., Boston, over „Massa-distributie en Hoogere Levens standaard". Mr. Filene meende, dat het „nieuwe ka pitalisme" sneller en beter voortgang zal maken dan het Russische plan. Als zaken man is hij van mcening, dat er geen an dere methode is om ëen hoogere levens standaard te verzekeren voor dc massa dan dc zaken-methode. De massa-productie in het nieuwe kapitalisme is gebaseerd op de laagst mogelijke prijzen om een massa- afzet te verzekeren, waardoor tegoliikeri; een stijging van het werkelijke loon be reikt wordt, wanneer men die mnssn-a* voortdurend wil verhoogen, hetgeen onder het nieuwe kapitalisme een noodzakelijk heid is. Spreker meent dat de tijd voor actie ge komen is. Crises als deze, die zulk een ge weldige werkloosheid brengen, zijn eenvou dig het gevolg van „slecht denken", speci aal van den kant van zakenlieden en finan ciers. Hij verdedigt hooge loonen als een zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT cn het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK 41. Tel. 292. middel om de koopkracht dor massa te ver hoogen; tegelijkertijd zullen sterke prijs dalingen moeten intreden om werkelijke massa-distributie mogelijk te maken en het Jeger der workJoozen weer in do industrie op te nemen. De loonen moeten zoo hoog mogelijk worden gemaakt, mits de stijging der loonon gepaard gaat mot verminde ring van de productie-kosten. Sj reker weet uit de praktijk, dat deze formule tot suc- cos leidt. Spreker wijst er voorts op, dat, ondanks de groote werkloosheid, de bedragen op de spaarbanken in 1930 enorm zijn gestegen en nog voortdurend groeien. Hij wijst er voorts op. dat massa-produr lie ook in Europa voortgang maakt (da „Schoener Ford": Bata). Ford en enkele andero leiders hebben voorzien, dat do vicieuze cirkel van lago loonen, lage koop kracht, beperkte verkoop, lage productie, hooge kosten, lage loonen moet en kan worden veranderd in dc wclvaarts-cirkel van hooge loonen, groote verkoop, groote productie, lage kosten, hooge loonen. Spr. meent, dat deze praktijk alom moet worden toegepast. De iwecdo industrieele revolutie waarin we ons thans bevinden, zegt spr.. eischt van ons snelle actie op wetenschappeU'ke basis, een actie, die een verdere ontwikke ling der moderne industrie als uitgnnes- punt moet hebben. Naar sprekers overtui- gingt ligt hier de mogelijkheid voor de ver hooging van den levensstandaard der mas sa. (Applaus). Daarna was het woord aan den heer P. J. S. Serrarens, secretaris van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, Utrecht die niet alle opvattingen van Mr. Filene kan onderschrijven. Wij weten zegt spr dat o'e distributie onvoldoende is in verband met dc productie. Het huidige stelsel van wanorde in de distributie is één der oor zaken van dc hooge prijzen. Amerikaan- sche methoden kunnen in Europa echter niet altijd zonder meer worden overgeno men. Spreker herinnert aan het afbetalines systeem, dat uit Amerika kwam maar dat bier niet altijd goede resultaten heeft op geleverd. Een der voornaamste hinderpalen voor een gezonde ontwikkeling der massa dis tributie in Europa is, volgens spr., het b»; staan der hooge tariefmuren. Zij kunnen misschien niet direct worden afgeschaft, maar zij zullen toch sterk moeten worden verlaagd. Mr. Filene moet ook in het oog houden, dat Europa geen nationale eenheid is en dat er dus nog talrijke andere dan al leen technische moeilijkheden zijn. Sproker meent voorts, dat het criterium van het succes der massa-distributio niet alleen .vinstmaking mag zijn, maar dat het aller eerst moet worden gezien als nuttig voor ae menschheid Er is herhaaldelijk gezegd, dat dc productiecapaciteit en de productie veel grooter zijn dan het verbruik. Spreker meent dat aan deze wanverhouding ge deeltelijk een eind kan worden gemaakt duor verhooging der werkelijke loonen. Zou den wij do planmatige organisatie, vraagt spreker verder, uitsluitend in handen moe ten laten van zakenmenschen on finan ciers, aan wier „slecht denkon" volgens Mr. Filene, deze crisis deels to danken is? Sprv meent dat alleen door samenwerking goede* resultaten voor de menschheid kunnen worden bereikt. Linoleum, Vloerzeilen en Balatum. Enorme sorteering en nieuwste dessins Dokter: „Wat u te doen hebt is geen rookvleesch meer te eten, het rooken te laten en geen whisky msor te drin ken.1' (Wanneer de patient zich klaar mankt om weg te gaan) „O, wacht u nog even, u vergat te betalen." Patient: „Betalen, waarom zou ik betalen? Ik ben niet van plan uw voorschrift op te volgen." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6