Voor dienstbodenjaponnenfa. RAMSELAAR DEUITVOERINGVANDETARWEWET MONSEIGNEUR NOLENS OVERLEDEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. EEN STAATSMAN VAN GROOTE BETEEKENIS Gave figuur van groote eerlijkheid Restaurant „Princess J. M. VAN KEMPEN Sr. t ONTEVREDENHEID BIJ DE BOEREN? De gang van zaken BI0SC00PBRAND TE - VLISSINGEN UIT DE STAATSCOURANT Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meufoileering HUMORHOEKJE Hij timmerde niet bij voorkeur aan den grooten iveg 's-G ravenhage, 27 Augustus. Mgr. W. H. Nolens is hedenavond om S.20 zacht en kalm overleden. Met Monseigneur \V. H. Nolens, die na een langdurige ziekte is heengegaan, ver liest Nederland een staatsman van betee- kenis; die in het buitenland op tal van congressen en conferenties, waarop hij ons land vertegenwoordigde, het aanzien van ons .land mede hielp verhoogen, wiens woord en meeningen, door den weten- schappelijken inhoud, gezag hadden. Een man met een helder verstand, met een klaren blik, die om zijn zuiver sociaal voe len en doorzicht overal werd gewaardeerd. In hem verliest de Katholieke Kerk een trouwen zoon, een ijverigen priester, steeds op de bres om zijn kerk en de macht van zijn politieke partij te vergrooten, een Christen, die voor alles in de politiek het Christelijk beginsel op den voorgrond stel de, als basis, waarop de politiek van Ne derland moest worden opgebouwd. De Nederlandsche Katholieken konden eens op Herman Joseph Aloysius Maria Schaepman, den dichter en staatsman wij zen, als hun leider, ze vonden in Monseig neur Nolens, die ook een „Memoriam" wijdde aan den dichter van „Aja Sophia", een nieuwen leidsman, naar wien met ont zag en eerbied werd geluisterd.Nu was Schaepman van een geheel andere struc tuur en natuur dan de thans ontslapene. Schaepman een forsche strijder, wiens woord kon daveren door de ruimte, de geestdriftige propagandist, die door heel het land zich goed deed hooren en ook in de Tweede Kamer zich gelden liet. Nolens, een kalme, rustige figuur, meer de man achter de schermen, die evenwel de touwtjes hield, ongemerkt voor de groo te massa, maar voelbaar voor hem, die meer achter de schermen kon kijken. De reg;s- seur, naar wiens aanwijzingen wordt ge handeld. Van hem werd getuigd, dat hij geen poli ticus was, die bij voorkeur timmerde aan den grooten weg. „Hij gaat rustig", zoo werd geschreven, „voor buitenstaanders schier ongemerkt zijn weg. ITij houdt zelden buiten de Kamer openbare propaganda- redevoeringen, zooals de leiders der andere paftijen. Hij heeft niets van wat men noemt een volksmenner en jaagt nog minder de volksgunst na of de wereldlijke erkenning van wie of van wat ook". In de Kamer werd steeds naar hem ge luisterd, als naar een, die alleen sprak, als hij over het onderwerp iets wist te zeg gen. Die nooit in algemeenheden verviel, maar blijk gaf van alles een bijzondere studio te hebben gemaakt. Misschien had hij, eeuwen geleden levende, een Richlicu, een Mazarin kunnen zijn. Ook hij, evenals deze staatslieden, iemand, die wist wat hij wilde, die altijd het doel voor oogen hield en zich nooit liet afleiden van de hoofd zaak. In waarheid een priester, die nooit dacht aan zichzelf, heel zijn leven wijdend aan het groote doel. Een man, juist om de zuiverheid van zijn bedoelingen, vrij van egoistische verlangens, geëerd door den po- litieken tegenstander, die wist, dat bij No- lens slechts de zaak, niet de persoon gold. Men kon in den nu ontslapene den man zien, alleen levend van zijn roeping of voor wat hij als zijn roeping beschouwde. Monseigneur Nolens was een gave figuur, van een onkreukbare eerlijkheid en op rechtheid, die zich oordeed, zooals hij was. Men wist, wat men aan hem had, hij streed 6teeds met open vizier. Met hem is een groote Nederlander heen gegaan. leeraar aan de R. K. H.B.S. to Rolduc om les te geven in zedelijke wijsbegeerte en sociale wetenschap. Maar hij gaf daarbij zijn wetenschappc lijkc studies niet op. }Iij promoveerde 12 Februari 1390 tot doctor in de staatswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met het proef schrift „Leer van den Heiligen Thomas van Aquino en het Recht", terwijl hij tegc lijkertijd tot doktor in de rechtswetenschap pen werd bevorderd op stellingen. Bcido promoties geschiedden cum laude. Van 1896 dateert zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer Van 1912 tot 1913 was hij voorzitter van deze Kamer en curator van de Technische Hoogeschool te Delft liet wekte geen ver wondering dat Monseigneur Nolens, in 1909, door den Arastcrdamschen Gemeente raad werd benoemd tot buitengewoon hooglecraar in de arbeidswetgeving. Een groot deel van zijn studies had hij gewijd aan de arbeidswetgeving en hij was de aangewezen man om Nederland te verte genwoordigen op de arbcidsconferentic, welke in 1919 te Washington werd gehou den. Het spreekt vanzelf, dat hij ook een eerste plaats innam bij de conferentie te Genève, om mee te werken aan de codifi catie van de arbeidswetgeving. Willem Hubertus Nolens werd 7 Septem ber 18G0 te Venlo geboren, de stad, die hem naar de Tweede Kamer zond en hem al tijd trouw zou blijven. Eerst studeerde hij rechten en staatswe tenschappen te Utrecht, waar hij van 1880 tot 1884 bleef Toen ging hij naar het Se minarium te Roermond. 26 Maart 1887 werd hij tot priester gewijd. April 1927 werd hij door velen in den lan de bij zijn veertigjarig jubileum als pries ter, gehuldigd als staatsman-priester, een huldebetooging. waaraan ook Prins Hen drik deelnam en waarbij o.a. Jhr. de Geer het woord voerde door hem niet alleen als priester maar ook als staatsman te huldi gen. Een jaar na zijn priesterwijding werd hij le ETAGE MENU A.S. ZONDAG a 2.- Sneed je Ansjovis Aspergesoep Kalfsfricandeau Doperwten Versche aardappelen lJs Tel 310 MGR. W. H. NOLENS, f In 1916 werd hij buitengewoon gezant te Reine bij den Heiligen Stoel. Lang bleef hij niet in deze functie. In 1918, toen een link sche meerderheid bij de verkiezingen van 3 Juli voor een rechtsche moest plaats maken, werd Monseigneur Nolens door II. M. de Koningin belast met de formatie van een extra-parlementair kabinet. 9 September 1918 had do formateur zijn kabinet gereed. Ruys de 'Becrenbrouck werd minister president met de portcfcuil le van Binnenlandsche Zaken. Met hem namen in het Ministerie, zitting Van Kar nebeek, Heemskerk, Alting von Geusau, Naudin ten Cote. v. IJssclsteyn. Koning en Idenburg, terwijl eenige weken later twee nieuwe departementen werden ingesteld met Aalberse en Ds de Visser als minis ters. Nolens als kabinetsformateur had zelf geen portefeuille genomen, omdat hij van oordeel was, dat zijn priesterschap niet met een ministerambt was te combi neeren. Zeker is het, al was het nooit aanwijs baar. dat zijn invloed op het Ministerie Ruyö groot is geweest. In 1920 werd Monseigneur Nolens be noemd tot waarnemend voorzitter van den Iloogen Raad van Arbeid. Monseigneur Nolens was o. m. Ridder in den Neder'.andschen Leeuw. 'sGra vtnhage, 27 Aug. Gisteren is in den ouderdom van 76 jaar hier ter 6tede overleden de heer J. M. van Kempen Sr., oud-directeur van de zilverfabriek J. H van Kempen en Zoon te Voorschoten, thans N.V. Nederl. Mij. tot exploitatie van Juwe- liersmagazijncn Begeer, v. Kempen en Vos alhier. De over.cdcne was van 1890- tot 1926 lid van den gemeenteraad van Voorschoten en gedurende vele jaren wethouder. Hij was ridder in de orde van den Nederl Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Zaterdag te. 3 uur op de begraafplaats Nieuw Eik-cn-Duinen. HET CONFLICT TUSSCHEN EMMEN EN DE REGEERING. Capitulatie onder sterk pro test. Emm en, 27 Aug. De gemeenteraad van Emmen heeft heden opnieuw behandeld den eisch van de rcgcering tot plaatsing der gemeente in de derde klasse voor de heffing der geraeentefondsbelasting. Zooalc» men weet -s dezö eisen eerder tol tweemaal too afgewezen en heeft minister Ruys do Beerenbrouck tenslotte gedreigd met inhouding der bijzondere regcerings- subsidie aan de gesaneerde gemeente. Dit dreigement is thans aanleiding geworden, na overleg in de verschillende raadsfrac ties. tot aanneming onder sterk protest van de regeeringaeischen Met 20 tegen 6 stemmen .werd een voor stel van B en W. tot rangschikking in de derde klasse aangenomen. Alle rechtsche raadsleden, behalve de Roornsch-Katholiek Abeln alsmede alle 6ociaal-democraten behalve de lieei; I. Hal ter. stemden vóór het voorstel Vrees een minder goede raadgeefster In de Dinsdag 18 Augustus te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de eerste afdeeling en van het bestuur van het Korjinklijk Nederlandsch Landbouw- Comité. deelde do voorzitter mede. dat hem eenige dagen geleden van een der afgevaar digden het bericht had bereikt, dat hij in deze vergadering vragen wcnschte te stel len, in hoeverre er bij de boeren ontevre denheid bestond inzake do uitvoering van de Tarwewet. Ten einde die vragen met vrucht te kun nen behandelen, is tot de afgevaardigden het verzoek gericht, zich van te voren over deze zaak zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen. Bij navraag onder de afgevaardigden der verschillende organisatie kwam vast te staan, dat de Tarvveverbouwers over den gang van zaken over het algemeen niet on tevreden waren. Men achtte het mogelijk, dat er sporadische gevallen van ontevre denheid waren, over het afkeuren van par tijen tarwe en dat bij enkele boeren ten ge volge van de in een bepaald blad voorko mende tendentieuze berichten vrees is ont staan. dat de aflevering van den oogst 1930 zou stagneeren. Doch in doorsnee was men met den gang van zaken tevreden, waarbij men natuurlijk niet uit het oog verloor, dat er ten aanzien van vrijwel elke nieuwe wet, bij den aanvang in de uitvoering moeilijk heden zijn te overwinnen. Door de land bouwers wordt over het geheel genomen zeer wel beseft, dat van een wet als de Tarwewet. welke vrij sterk ingrijpt in de beslaande verhoudingen, niet onmiddellijk een in elk opzicht vlotte uitvoering kan worden geëischt. Men had evenwel het vol ste vertrouwen, dat de wet ook in de toe komst aan - de rechtmatige wcnschen der boeren zal beantwoorden. Niet onbesproken bleef het bekende tele gram .van het hoofdbestuur der Holland sche Mij. van Landbouw, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Uit de ter vergadering ontvangen toelich ting bleek, dat ook hier vrees een minder goede raadgeefster was geweest cn dat thans wel de overtuiging was gevestigd, dat voor die vrec6 de goede gronden ont braken. Voorts werden omtrent de stand van za ken bij de uitvoering der Tarwewet de vol ende mededeelingen gedaan. Gebleken is, dat van de tarweoogst 1930 een hoeveelheid van 36000 ton geschikt i6 om te dienen voor de bloem en meelberei- ding Bij een maalpercentage van 20 be draagt het maandelijks henoodigde quan tum inlandsche tarwe plus minus 13000 ton, Er zou dus voor ruim 2% maand voldoen de voorraad zijn. Hadden de bakkers geen meel in voor raad gehad, dan zou beginnende met 1 Juli op 15 September daaraan volgende het overschot van oogst 1930 door hen zijn op gebruikt, hetgeen wil zeggen, dat men op dien datum rnet de nieuwe oogst moe6t be ginnen te malen. Ook al zouden de weersomstandigheden goed zijn, dan nog zou de tarwe van oogst 1931 zoo vroeg niet voor bloembereiding ge schikt zijn. Was er dus vanaf begin Juli met de volle afname aangevangen, dan zoy het niet mo gelijk zijn geweest het mengperc'cntage op 20 te bepalen zonder dat er 6tagnatie door gebrek aan inlandsche tarwe zou zijn op getreden. Het kwam, uit dit oogpunt bezien, dus niet ongelegen, dat zich bij vele bakkers mede als gevolg van de afwikkeling hun ner voorkoopcontracten extra voorraden voor 3H a 4 weken hadden gevormd. In plaats van op 15 September zal nu omstreeks 1 October de tarweoogst 1930 ge heel zijn verwerkt; zoo was de verwach ting. En nu de gang van zaken tot. nu toe. Van bovengenoemde 36000 ton tarweoogst 1930 wordt 1000 ton volgens afspraak met de afnemers tegelijk met den oogst 1931 verwerkt, blijft dus 35000 ton over. Tot en met 17 Augustus 1931 is hiervan besteld 20.000 ton. Door de gewestelijke onganiea- es is \oor ongeveer 17000 ton verzonden of verzendingsopdracht gegeven. In de 6 weken voor 1 Oct. moet dan de restccrendc 15000 ton worden geleverd en op goede gronden mag worden verwacht, dat dit ook werkelijk zal geschieden. Het niet mogelijk tot op 1000 ton nauwkeurig to ramen, al zal dit dit het vol gend jaar als er meer ervaring is gemak kelijker gaan. Ook moet men steeds een kleine speling hebben, .'-ingezien onder allo omstandighe den moet worden voorkomen, dat do fa brieken en molens niet over voldoende in landsche tarwe kunnen beschikken. Voor do opbrengst 1931 laat zich de si tuatie gunstig aanzien. Volgens do taxatie der Tarwcorganisatie zal de beschikbare hoeveelheid inlandsche tarwe na aftrek van de voor zaaizaad benoodigdo maximaal 195000 ton bedragen, wüarvoor bij een meng- cn maalpercentage 25% zijn to plaat sen minimaal 187500 ton. Het verschil is nog geen 4%, alzoo een zeer kleine speling. In het algemeen mag^lan ook worden ge constateerd, dat voor ongerustheid inzake de uitvoering der Tarwewet geen aanlei ding bestaat. hem niet geven, er ontstond cenig heen cn weer gepraat en het eind van het lied was, dat do bezoeker don man oen duw gaf, het licht uitdraaide en weg wandelde met twee horloges die hij van de toonbank griste. De horlogemaker bij wien reeds conigc malen diefstallen zijn gepleegd zoodat hij daaraan wel gewond is, liep hem direct na cn wees den vluchteling aan een agent van politie aan. Deze heeft hem aangehouden en over gebracht naar het bureau van politic aan de Paauwestceg waar hij is opgesloten; het was de 41-jarige zeeman J. F. C. Mevrouw? VOOR DE KOFFIETAFEL Een blikje heerlijke kreeft of crab versche garnalen of garnalen in gelei het fijnste In den IJmuider Vischhandel, Utrochtschestraat 40 Tel. 92. Politieonderzoek wordt ingesteld V 1 i 6 s i n g c n, 27 Aug. Hedenmorgen to ongeveer 5 uur hoorde een agent van po litie, toen hij de Alhambrabioscoop in de Spuistraat voorbijliep, een geknetter dat hem vroemd voorkwam. Dadelijk 6telde hij een onderzoek in, waarbij bleek, dat het projcctiedock in brand stond, terwijl ook in de onmiddellijke omgeving daarvan, o.a. op den vloer, vuur verschijnselen vielen waar te nemen. Met brandbluschapparaten van de politie cn van het gebouw zelf was het vuur spoedig bedwongen. De exploitant van Alhambra, do heer S., die boven de bioscoop woont, lag met zijn gezin in diepen rust. Tc half 8 hedenmorgen werd in het Luxor- theater, dc 2e bioscoop welke door den heer S. in het Bcllamiepark wordt geëxploi teerd, eveneens brand ontdekt, en wel in den kelder van het gebouw waar zich dc in stallatie voor de centrale verwarming be vindt en waar het vuuu voedsel vond in een hoeveelheid houtwol Dc brandweer, die spoedig ter plaatse was, zette de kelder on der water, zoodat dc brand zich niet kon uitbreiden. Dc politic stelde een onder zoek in. DE MALVERSATIES BIJ DE STROOCAR- TONFABRIEK „DE DOLLARD". In dc te Nieu.weschans gehouden verga dering van aandeelhouders der Coöpera tieve Stroocartonfabriek „De bollard" is meegedeeld, dat de malversaties \on den overleden directeur, ten nadeele der ven nootschap. pl.m. 90 000 bedragen. BRAND TE TILBURG. Tilburg, 27 Aug. Gisteravond is brand uitgebroken in de electrische garen- spinnerij Tilburgia aan de Houtstraat. Dc brand bleek te woeden op het middenge deelte van de tweede verdieping van het fabrieksgebouw. Een groote hoeveelheid goederen en machines gingen verloren. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. WINKELROOF. De dader achterhaald. Rotterdam, 27 Augustus. Gisteravond verscheen er een koopman in den winkel van den bejaarden horlogemaker dc B. in de binnenstad. De bezoeker verzocht een potlood te willen koopen en vroeg daarvoor twee dubbeltjes Dat wilde dc oude man Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn tot 1 September 1932 wederom benoemd tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer dr. S. R. van Aspe- ren de Boer, A F. Cornelissens, ir. J. A. J. Grobben, A. de Koning, dr. J. Kooy, W. Polman Tuin, tl A. Surink en J. J. Swart, allen aldaar; A. J vun Deventer, te Baarn, en G. van der Veen, te 's Gravcnhage; is met 1 September 1931 benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool to Utrecht J. H. Velders, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag al6 leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen; is tot 1 September 1932 benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sc'na- gen ir. J. E. Muntinga, aldaar. Post-, Telegrafie en Telefoon. Bij K. B. is met 1 October benoemd tot referendaris der 2e kla6so J. G. M. J. Lange- raap, thans directeur van het P.TT.-kan- toor tc Nunspeet en is hij bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. met dien datum aangewezen als directeur van het P.T.T.-kontoor te Waalwijk. Financiën. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. L. J Sarton verplaatst van Huisscn naar Boek (gem. Ubbergon); bij beschikking van den minister van financiën zijn met den aanvang der 458o Staatsloterij benoemd tot collectrice der Staatsloterij: te Eindhoven mej. A. J. A L. Schregardus te Zutphen; to Rotterdam mevr. A. M. Oldenhuis Tonckens-Wafcl- bakker tc den Haag en mej. Th. M. C. Mel- chers te Rijswijk (Z.-H.). EEN ARRESTATIE. In verband met het bij Sassen- helm gevonden lijk. Leiden, 27 Aug. De dader van den moord op den 53-jarigen zwerver Kessel, gedomicileerd te Oss, wiens lijk gistermor gen zwaar gewond te Sassenheim aan den weg is gevonden, is gearresteerd. Het is een inwoner van Sassenheim, de 47-jarige P. de R., die een woordenwisseling met den vcrslagene gehad heeft, en uit wraak zucht daarover zijn slachtoffer later op zocht cn met een bijl doodsloeg. De R. heeft bekend. Hij is naar Den Haag overgebracht. DE POSTVLUCHTEN. De P.H.-A.G.R. op de thuisreis. Amsterdam, 27 Aug Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat de P.H.-A.G.R. he den om 5 uur 24 uit Bagdad is vertrokken en om 10 uur 56 te Gaza is geland. Van daar vertrok het om 11 uur 29 en landdo om 14 uur 03 te Cairo. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. Modern eiken garnituur 2 fauteuils, 4 stoelen, (uitneembare zitting, vochtechte velours) f 85.—. Concentieuse vader, tegen z'n baby, die om de maan brult: „Kijk maar ventje, vader kan er heusch niet bij." (T. A. Bits).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6