DE HERFST NADERT! Vróuw enMoA* vult uw garderobe tijdig aan UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179AMERSFOORT AMERIKAANSCHE MODE. „Waar ga je heen met je vacantic?' Dat is de steriotiepe vraag", dezer dagen in het tot smeltens toe heete New-York, waar we ons uren achter een aan toóht blootstellen en aan miniatuur-orkanen, gecreëerd door electrische fans. Tusschen haakjes, U weet toch, lezeres, dat Amerika in een miniatuur-tijdperk is? Miniatuur g'olf- velden, miniatuur tennis, miniatuur bonbons, keukens, meubels, enz. En als we dan ten langen leste ein delijk weten, waar te gaan, en onze kamer gereserveerd is, dan blijft ons nog de taak de zeer gewichtige taak om een leuke en practische garderobe bij eikaar te krijgen, 't Moet niet te veel zijn; dat gesjouw net koffers, ook al worden ze voor je jezeuld door zwarte jongens met roode asjes, is een corvée. In je'vacar.tie leg je je ten eerste me op rust, dus een paar leuke japon netjes om je morgenuren op de warande door te brengen, zijn niet on- gewenscht. Piqué is erg aardig; ik heb me een paar knock-outs aangeschaft, één van een eenvoudig, recht model. op witten ondergrond geel en zwarte figu ren. Het an dere paar heeft een beige onder grond, met groote, don kerblauwe stippen. Rok je wijd ge klokt. co quet kraagje, aardig effect. Voor de lange wande lingen, een losgebreide sweater van fijne wol, in bruin, afgezet met geel. Décolleté laag U-vormig, geen mou wen. Daarbij een flinke wijde rok, bruin liefst, een baret bij de sweater en sokjes, in dezelfde kleurencombinatie. Als de zon erg heet is en onflat- tante spleetjes de plaats van je extra vacantie-oogen innemen, draag dan één van die amusante zomerhoeden, in geel, bruin en beige gestreept lin nen. Hierbij behoort ook nog een strandtasch, voor strand-excursies. Voor het strand zijn er allerleukste geel en wit, of blauw en wit geblokte sandaaltjes, die natuurlijk gedragen worden bij de onmeteli-k-wijd gepijpte pyjama's. De gemakkelijkste pyjama modellen zijn wel die, vervaardigd uit één stuk. Ze staan iedereen goed en ze zijn niet duur. Fleurig cretonne of katoen, bedrukt met allerlei patronen groote bloemen, strepen, stippels. De meeste hebben een bijpassenden zonnehoed. Het badpak zoo eenvoudig mogelijk, het z.g.n. two piece-model. Ik voor mij houd 't meest van de Jantzen suits, om auto-taal te gebruiken, dat zijn echte stroomlijn-modellen. Natuurlijk, als je veel in je badpak op 't strand verkeert en de jonge man erg wilt im- poneeren, is een meer décoratief mo del niet ongewenscht. Er zijn zulke practische creaties voor country wear. Vooral de japon netjes met jacketjes. Eenvoudige mo dellen in vroolijk gekleurd jersey, fla nel of linnen, piqué en sinellic. Dit laatste is le dernier cri, zeer chic. De aparte jakjes geven je gelegenheid om van allerlei metamorphoses te onder gaan. Je draagt b.v. 'n heldergroen jacketje den eenen dag met een wit japonnetje, den volgenden dag met een okergeel toilet. Een wit sinellic jacket doet dienst voor blauwe shan tung en voor een rose. Een rood jacket kan gedragen worden met wit of don kerblauw. (Leuk voor zeilcostuum, in het kort voor elke watersport, 'k Zou wat graag even de Kaag rondgaan in zoo'n toilet en 'n petje gestolen van een van de rew). Verder kun je je heele ensemble in één kleur uitvoeren, en wat variatie aanbrengen met een leuke ceintuur in een harmonieerende tint. Met twee japonnetjes, twee jacketjes, twee blouses en een rok kun je je wel op tien verschillende manieren kleeden. En nu nog een woord over kleuren voor verschillende types Blond wordt geaccentueerd door geel, ook wit, ge garneerd met 'n niet al te helle kleur. - - t 'IrrA-j, jp}L Kastanjebruine en roodharige girls daarentegen dragen groen met groot succes, ook koperkleur en diep geel beige. En in tegenstelling met de tra ditie, heeft tegenwoordig elke rood harige dame een rose japon in haar garderobe. Ik kan me niet goed in denken. dat dat wel zoo flattant is. maar, c'est la mode. And what can you do? FIEF NEUMANN. BEDRUKTE STOFFEN. Reeds in het voorjaar heeft men den lijkzang gezongen over de „imprimé's maar toch verheugen de gedrukte stoffen zich nog steeds in den gunst der vrouwen „De vrouwen hebben meer dan genoeg van de imprimé s", voorspelde een bekende Parijsche teekenaar. „Bedrukt zijden stoffen zijn absoluut passé" verklaarde Chanel in Hollywood, tijdens een in terview en toch de grillige mode bleef de bedrukte stoffen op het klee- dingsmenu behouden. Kleine figuurtjes in rood, blauw en wit op zwart zijn tegenwoordig zeer gezocht. EEN VLOTTE BARET. Een lluweelen baret van Agnes met een opgero' 'en rand en een gewonden band om het haar op zijn plaats te houden. MUZIEK BIJ HET WERK. 'n Nieuwe „Ecole de Maintien" is in Parijs opgericht, waar niet alleen ge leerd wordt hoe men zich in den om gang moet gedragen en zich dan ook alle vrouwen eigen maakt, maar waar aan zelfs een afdeeling is verbonden, die speciaal door dames bezocht wordt en waar zij leeren hun dage- lijksch werk onder gramofoonmuziek uit te voeren. Het zal er grappig uit gaan zien, als dit werkelijk in de praktijk ge bracht werd en men pap roert, eieren klutst, stof afneemt alles onder het rythme van de muziek. Minder vlugge vrouwen zullen natuurlijk een wals opzetten, als zij stof afnemen, zoodat zij hare armen daarbij in gestadige en rythmische beweging heen en weer kunnen zwaaien en de toch reeds vlugge en haastige huisvrouw zal zeker een fox trot opzetten, waarbij dan alles nog vlugger gereed komt! Men beweert, dat men zich door werken bij muziek gewend om alles rythmisch te doen en daardoor tevens een slank figuur en goede houding verkrijgt. Is dit inderdaad zoo, dan zullen zeker alle dames, die deze „Ecole de Maintien" bezoeken er naar wedijveren om in den kortst niogelijken tijd op een Grieksche godin te gelijken Inderdaad is het prettig om als men aan zijn huiselijke bezigheden is, HOE RANGSCHIKKEN WIJ HET BESTE ONZE BLOEMEN? Elke bloem, hoe klein en nietig zij ook moge wezen, bezit karakter, en wil daarom met onderscheiding wor den behandeld. Bij sommige is het de elegante gracie, bij andere de zachte tinten, bij weer andere de schoonheid van lijn en bij vele de heerlijke geur, die ons aantrekt. Elke bloem heeft haar eigen behandeling noodig en het is lang niet onverschillig hoe men bloemen rangschikt. Integendeel, het effect zal meer daarvan afhangen, dan van hun eigen schoonheid. Enkele aanwijzingen hieromtrent zullen mis schien goede diensten bewijzen. Bloemenvazen moeten nooit zoo zijn, dat zij de aandacht tot zich trekken. Zij moeten alleen dienst doen als ge schikte achtergrond voor de bloemen, om de schoonheid ervan goed te laten uitkomen. Bloemen met teere, elegante sten geltjes komen het beste uit in door schijnende, glazen vazen. Het water in de vaas zorgt voor straalbreking, zoo dat het schijnt, alsof de stengels in fantastisch gebogen lijnen verdraaid zijn. Voor tulpen, rozen, anjelieren, narcissen en dergelijke bloemen met fijne steeltjes zijn de moderne glazen bloemenvazen zeer doeltreffend. Men heeft tegenwoordig glazen vazen in den vorm van een of meer buisjes, die bij elkaar zijn gehouden door een zil veren raampje. In elk buisje wordt dan een bloem gestoken, liefst een bloem met een gladde steel zonder bladeren Is er iets mooiers denkbaar dan een bloem die nonchalant in een fijn doorschijnende vaas is gestoken? Van de Japanners hebben wij geleerd, dat een enkele bloem mooier kan zijn dan een heele ruiker. De moderne vazen zijn niet van gedecoreerd of ge verfd glas, zij zijn van enkel glas en alleen den vorm maakt de aantrekke lijkheid uit. Heldergekleurde, forschere bloemen met dikke, onelegante stelen ver- eischen een ander soort vaas, een die de lompheid der stelen verbergt en de kleuren der bloemen goed doet uit komen. Aardewerk-vazen zijn ge schikt voor dahlia's, asters, muur bloemen enz. De kleur van de vazen moet zoo zijn, dat deze een afsteken den achtergrond daarmee vormt. Afri- kaantjes zullen bijv. niet uitkomen in een wit vaasje, want wit is een te negatieve kleur voor het felle oranje van de bloemen. Er moet naar een tegenstelling worden gestreefd. Oranje Afrikaantjes zullen het heel goed doen in een grasgroen aardewerk-potje Zonnebloemen komen schitterend uit ;n een zwarte vaas. DE STOTTERCLUB. In Londen heeft men een club van stotteraars opgericht. Bij de gezame- Iijke maaltijden, die van tijd tot lijd plaats vinden, moeten alle leden een speech houden. Zij behoeven geen vrees te hebben door hunne toehoorders uitgelachen te worden, daar deze het ontbrekende redenaarstalent van een mede-lid ten volle begrijpen en mede-voelen. De oprichter dezer club, een rech ter, verhaalt, dat hij gedurende dertii? jaren gestotterd heeft, en deze kwaa tenslotte heeft leeren bedwingen door een buitengewoon sterke wil. Hij is overtuigd, dat alle gevailen van stotteren te genezen zijn, daar het veroorzaakt wordt door een aan geboren schuchterheid, die men moet trachten te overwinnen muziek te hooren en zetten vele huis vrouwen onder haar werk de radio aan, maar wij gelooven niet, dat er in ons nuchter landje vrouwen te vinden zouden zijn, die door gramofoonmu ziek begeleid op rythmische wijze willen leeren werken. KEUKENHOEKJE. Er zal gepicnicd worden. Wat nemen we mee? Al weer de gebrui kelijke broodjes met ham en kaas, de krentenbroodjes, de cakes en de vruchten? Kunnen we niet eens met iets anders voor den dag komen. Hoe denkt U over heel dunne sneetjes roggebrood met boter en kaas belegd, vier op elkaar, en dan netjes in vieren gesneden? Over bruine boterhammetjes met plakken komkommer belegd, strooi er wat peper en zout over heen en U schien nog iets heel anders? Welnu dan, hieronder een recept, waarmede heeft een lekker hapje. Wilt U mis- U bijval oogst. EIERBROODJES. li pond boter, 3 hardgekookte eieren, V/2 theelepel Maggi's Aroma, 1 volle theelepel fijngesneden bies look of zeer fijn gehakte prei (ook wel te vervangen door wat uiensap.) Wrijf de harde eieren fijn; vermeng ze met de zalfachtig geroerde boter, de Maggi's Aroma en het bieslook. Besmeer met dit mengsel een aantal geroosterde sneetjes brood. WEEK-MENU. Zondag' Kerrysoep, gebakken kalfslever, tomatensla, aardappelen, Evenveeltaart. Maandag: Varkensfricandeau, bloemkool, aardappelen, rijst met boter en suiker. Dinsdag; Varkensfricandeau, pos telein, aardappelen, flensjes. Woensdag: Gestoofd bouilli, spersieboonen, aardappelen, stoof- peeren. Donderdag: Gehakt, rijst met kerry, komkommer, wentelteefjes. V r ij d a g Koninginnesoep, kabel jauw, aardappelen met botersaus, worteltjes. Zaterdag: Tuinboonen met spek aardappelen, karnemelksche pap. Groenten van de maand: Andijvie, bloemkool, tomaten, sper sieboonen, snijboonen, worteltjes, spinazie, kropsla, postelein, komkom; mers, zuring, uien, groene kool, bie ten, koolraap, capucijners. Indien een glazen stop zóó vast op een karaf zit, dat hij er onmogelijk af gaat, druppele men er wat slaolie op en zette de karaf op een warme plaats terwijl men van tijd tot tijd zachtjes tegen de hals aantikt. DRIE MODERNE ENSEMBLES. Van links naar rechts zien wij achtereenvolgens: Ensemble van bruine wol met een blouse en een shawl, die tevens als kraag dienst doet, van beige wol. Ensemble van zwarte duvetine met de plotseling en vogue geraak- te knipsluiting van Schiaparelli, uitgevoerd in strasz. Sportensemble van roode jersey met een wit zijden blouse en stiksels als gar neering. MODENIEUWTJES. Bij de lichte japonetjes worden ves ten van licht piqué of organdi gedra gen met gestyleerde bloemen in het knoopsgat. Deze behoeven niet in de eerste plaats een natuurgetrouwe weergave van een bepaalde bloem te zijn, zij moeten aardig staan, dat is alles. Zij worden uit de meest ver schillende stoffen gemaakt: piqué, ajour borduursel, bedrukte voile, ruw linnen, organdi en kant. De korte jasjes worden bij elke tem peratuur gedragen; zij zijn onmisbaar ter voltooiing van het geheel. Er be staat echter een groote afwisseling in de modellen; het publiek als geheel mag nooit een indruk van eentonig heid maken. Ze zijn van verschillende lengten, met of zonder mouwen, getailleerd of wijd uitwaaiend. Men maakt ze vooral van ruwe of gladde wollen stoffen en van dunne of zware zijde. Of zij geschikt zijn voor 's avonds of voor overdag, hangt groo- tendeels af van de kleuren. Met paarlen of loovertjes beslikte manteltjes kun nen echter uitsluitend 's avonds wor den gedragen. Onder nauw om het hoofd sluitende stroohoeden wordt het haar bedekt door witte slruisveeren, waardoor men den indruk krijgt van een witte pruik. Een pas van witte guijure op een japon van zwarte foulard is een bekoor lijke dracht voor een jong meisje. De De korte manteltjes hebben dikwijls een capevorm. Bont wordt weer overvloedig aan gebracht, ook op den rok. Parasols vormen bij menig toilet een elegante aanvulling. Er wordt vee' gewerkt met volant, die rondom of alleen van opzij worden aangebracht. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Een origineel kussen. Een zwart en wit kussen is vól komen in overeenstemming met onze moderne japonnen, die zoo dikwijls deze combinatie vertoonen. Men kan op een kussen van wit satijn een zwart silhouet naaien, dat men van tevoren uit een stuk fluweel heeft uitgeknipt. Ook zou men een klein plaatje in het groot over kunnen teekenen met be hulp van ruitjes, op dezelfde wijze als schoolkinderen kaartics overleekeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18