Fa. M.R.N. OOSTERVEEN KABINETSZITTING DER NATIONALE REGEERING BESTRIJDING VAN HET BOLSJEWISME DE EERSTE ZWEEDSCHE STOOMMACHINE L00NEISGH TEGEN DEN EX-KEIZER VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 OVER H0NINGS00RTEN Dinsdag bijeenkomst van het parlement Londen, 3 Sept. (V.D.) De hedenmiddag gehouden kabinetszitting, die twee uren duurde, \va§ gewijd aan algemeene zaken, dio eerst In behandoling kondon komon na do opstelling der regeerlngsvoorstellen be treffende de financiecle noodmaatregelen. Deze voorstellen zoowel die welke be trekking hebben op de bezuinigingen op'de nationale uitgaven, als die, welke booo-on de noodzakelijko inkomsten te verhoogen zijn thans in handen gesteld van dc '•egee ringsredactiecommissie. De werkzaamheden wolke noodig zijn. al vorens hot parlement Dinsdag a.s. bijeen zal komen, zijn thans in vollen gang. In regeeringskringen hcerscht groote voldoe ning over het feit, dat do werkzaamheden zoo vlot vorloopen. Maandagavond zal het kabinet opnieuw bijeenkomen en intussohsn zullen dc ministers in staat zijn hun on verdeelde aandacht te schenken aan hun dcpartementeele plichten, waarvoor hun tij dens ds drukke werkzaamheden der :aat- sto dagen weinig tijd was gelaten. Met het oog op do groote hoeveelheid werk, dat nog steeds de aandacht vraagt van den premier, wordt het waarschijnlijk geacht, dat Macdonald geen gelegenhsid zal hebben gedurende het weekeinde naar Schotland te gaan om don koning persoon lijk op de hoogte te 6tcllen van de gemaakte vorderingen. Op do zitting, die het kabinet Maandig zal houden, zullen de ministers gelegenheid hebben de laatste schikkingen te treffan voor de bijeenkomst van het parlement op den volgenden dag. Het is waarschijnlijk, dat een motie zal worden ingediend, bitref- fende de maatregelen, welke genomen ten worden, ten einde den kanselier »*an de schatkist in de gelegenheid te steil -en zijn voorstellen hetzij Woensdag, hetzij Don derdag'in to dienen welko de premier Macdonald, Baldwin en sir Herbert Samuel voor de regoering zullon toelichten en waar op door Arthur Henderson zal worden ge antwoord. Verwacht wordt, dat do regoering bij de stemming over deze motfe met vijftig tot zestig stemmen in de meerderheid zal blij ven. Er zijn schikkingen getroffen voor een radiorede, welke dc kanselier voor de schat kist, Snowden, zal houden over de finm- cieelo voorstellen der regeering na de in diening van do speciale begrooting in het Lagerhuis. Een communistisch -lent in China staat terecht Sjanghai, l Sept. (V. D) Donderdag is te Sjanghai begonnen het proces tegen den agent der communistische vakvereeni- gingsinternationale Noulens en diens vrouw, die korten tijd geleden door de Chineesche politie werden gearresteerd. Bij de arresta tie werden op Noulens zeven passen van verschillende landen, meer dan 220 docu menten in de Russische, Engelsche, Fran- sche, Chineesche en Japnnsche taal over de communistische beweging in China, Japan, Korea en de Philippijnen gevonden. Nou lens wordt er van beschuldigd naar China te zijn gekomen om de communistische be weging in China te organiseeren. In verband met de pogingen, die door de communisten in Europa zijn ondernomen om de invrijheidsstelling van Noulens en zijn vrouw te verkrijgen, hebben - de Chi neesche autoriteiten verklaard, dat zij Nou lens niet vrij kunnen laten, daar hij ge tracht heelt in China den burgeroorlog te ontketonen. De Chineesche militaire autori teiten eischen een strenge bestraffing van Noulens en zijn vrouw, daar zij belangrijke agenten van de Komintern zijn. FRANKRIJK WEERT DEN ITALIAANSCHEN WIJN. P a r ij s4 Sept. (V. D.) Sinds den len September is de invoer van Italiaanschen wijn in Frankrijk verboden. Aan de Fransch-Itallaansche grens liggen reeds een groot aantal wijnladingen, die niet over de grens mogen worden gebracht. In de kringen van Italiaansche wljnlm- porteurs en exporteurs is men algemeen verwonderd over dozen maatregel, daar men wel een verhooging dor invoerrechten, doch niet de stopzetting van den invoer van Italiaanschen wijn had verwacht. HET MIJNONGELUK IN WARWICK- SHIRE. Londen, 3 September (V.D.J Het aantal zwaargewonden bij het mijnongeval te Nuneaton bedraagt thans zeven. Men neemt aan, dat dc ontploffing veroorzaakt i6 door zelfontbranding van gassen VERVOLGING VAN OEKRAINERS. Warschau, 4 Sept. (V. D) De poli tieke politie arresteerde te Stanislau een student, die deel zou uttmaken van een Oekraini6che militaire organisatie. HIJ wordt beschuldigd betrokken te zijn bij den roofoverval op den postwagen. De bladen to Lamberg melden verder, dat 'daar drie studenten werden gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn bij den moord op den afgevaardigde Holowko. Ver der is de arrestatie bevolen van den portier en het kamermeisje van de villa, waarin Holowko werd vermoord. Een opname van de RijksvischbaUen in IJ muiden waar o.a. de N.V. IJmuider Vlsch- bandel H, Glastra en Co. haar bedrijf nit oefent, welke N.V. ook oen filiaal heelt in Amersfoort, Utrechtschestraat 40. Geconstrueerd voor de geboorte van James Waf Stockholm, 4 Sept. (H.N.). In het tech nische museum te Stockholm is het minis- tuurmodel van do eerste Zwoedsche stoom machine opgesteld, die in 1728, dus 8 jaar voor de geboorte van James Watt, aan wieu vroeger de uitvinding van de stoommachine werd toegeschreven, door den Zweodschen proressor in de astronomie Maarten Trln- wald is geconstrueerd. Do machine is 7 jaar lang In de mijnen van Dannemora ge bruikt, tot zij in 1735 door den bliksem go- troffen en geheel vernield werd. Prof. Trie- wald was echter zoo voorzichtig geweest om een nauwkeurige, met teckeningen tooge- lichto beschrijving van de machine op schrift te stellen en het was voor de moder ne ingenieurs een lichte taak om aan de hand daarvan hot motel te rcconstruceroii. Dc beschrijving van Triewald is de eerste wetenschappelijke beschrijving van een at mosferische stoommachine. Dc machine werd, toen hij in werking werd gesteld, als een wonder beschouwd en van heindo en ver kwam het volk om er naar to zien en hun hoofd te schudden over deze overtre ding van Gods eigen wetten. Dc werklieden waren met deze nieuwigheid in het geheel niet ingenomen en zoo is het te verklaren, dat, toen de machine door den bliksem ver nield was, er geen mooite is gedaan om oon nieuwe te vervaardigen. De machine werd gebruikt om het water uit de zilvermijn van Dannemora te pompen. Ondanks do primi tieve constructie werd eon Aanzienlijke ar beidsbesparing verkregen. In het museum is naast het model een kleine moderno elec- trische pomp opgesteld, waaruit do voor uitgang op dit gebied ten duidelijkste blijkt. Hedenavond zijn nog vier leden in do Na tionalo regoering benoemd. Het zijn: Lord Peel (cons.), lord grootzegelbewaar der, Sir Tudor Walters (lib.), betaalmeester- generaal, J. C. Watson, die deel uitmaakte van do laatste regoering, solicitor general voor Schotland, G. M. Willett, die in do labour-regcering, minister voor overzeeschen handel was, wordt parlemcntssecrctaris van hot ministo rie voor vervoerwezen. HET OPGEVEN DER DUITSCH- OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. Beschouwingen van de Timos. Londen, 4 Sept. (V. D) Het afzien van Duitschland en -Oostenrijk van de tolunio en het daardoor zeker worden van het bezoek van Laval en Briand aan Berlijn zullen, naar de Times meent, de toenade ring tusschen Duitschland en Frankrijk een belangrijk stuk verder brengen. Wanneer echter geheel Europa een catastrophe wil vermijdenf dan is er meer noodig dan op rechte samenwerking van alle regceringen. De Europeesche commissie van den Volken bond heeft wol oen groote gelegenheid Europa naar een betere toekomst te voeren. Er zit echter nog genoeg gevaar in de lucht, daar hoe grooter het aantal belang hebbende regeeringen is, des te grooter is ook do moeilijkheid tot een definitieve over eenkomst te geraken en tot bevrijding te ko men. Het beste bewijs voor deze moeilijk heden heeft de economische wereldconfe rentie van het jaar 1927 geloverd, welker adviezen weliswaar door 23 landen werden aanvaard, doch nimmer werden uitgevoerd. DE WERKZAAMHEDEN VAN HET ENGELSCHE KABINET. Nog vier ministers. Londen, 4 Sept. (V. D.) Heden werd geen kabinetszitting gehouden. De ministers hebben zich op hun onderscheidene depar tementen bezig gehouden met loopende kwesties en de bijzondere problemen in ver band met de regeeringsvoorstellen op eco nomisch en financieel gebied, welke in een wetgevenden vorm de volgende week aan het parlement zullen worden voorgelegd. Van de 31 ministers, wier benoeming gis teravond Iaat was bekend gemaakt, hebbon hedenmorgen velen hun ambtsbezigheden aanvaard. De premier Macdonald heeft zich naar Chequers begeven, waar hij het week-end zal doorbrengen. De eerste minister heeft een groote hoeveelheid werk medegenomn, dat hij door de bijna voortdurende zittin gen van het kabinet heeft moeten laten lig gen, maar hij hoopt desniettemin cenlge rust te kunnen genieten voor de volgende kabi netszitting, welke Maandag zal worden ge houden en de parlementszltting van Dins dag, waarin hij een belangrijke verklaring zal afleggen- De politieke partijen treffen voorbereidingen voor de speciale zitting. Voor deze zitting bestaat buitengewone be langstelling bij het publiek, dat in groote getale plaatsen op de publieke tribune heeft gevraagd. Interessant proces te Potsdam B e r 1 ij n, 4 Sept. (V. D.) Op de rol van de arbeidsrechtbank te Potsdam etand gis teren de zaak van Voss tegen Wilhelm von Ilohenzollern. Als aanklager trad op de ar beider Frans Voss van het kroongoed Born- stedt bij Potsdam, die een looncisch van 148 Mark 60 tegen den ex-keizer had ingediend Wilhelm von Hohenzollcrn was vertegen woordigd door dr. Nievind uit Nauen. Voss was, nadat hij had geweigerd overwerk te verrichten, omdat hij naar ziju mening daartoe lichamelijk niet in staat was, op staanden voet ontslagen Een dokter stelde den volgenden dag een ontsteking aan het oog vast, doch het ontslag werd niet inge trokken. Tijdens de behandeling van de zaak vloog de aanklager plotseling op. „Dat is dc dank van het vaderland. Ik heb zeven kinderen te verzorgen en nu laat dc keizer mij op straat zetten." Op zijn verzoek las de rechter daarop zijn getuigschriften zcide toen tegen den vertegenwoordiger van den ex-keizer: „Het is toch beter, dat u het gevraagde bedrag uitbetaalt". Dr. Nievind verklaarde toen, dat hij daar over eerst met zijn opdrachtgever moest spreken, waarna de zaak werd aangehou den tot 8 Sept. TWEE DUITSCHERS IN DE BER GEN OMGEKOMEN. Innsbruck, 4 Sept. (V.D.) In de na bijheid van Innsbruck zijn twee Duilsche toeristen bij hot beklimmen der bergen verongeluk i. DE MUITERIJ IN CHILI. New York, 4 Sept. (V. D.) De Chileen- eche regoering heeft dc eischen van de mui tende matrozen, die in een ultimatum aan de regoering waren vervat, in vollen om- Vang aangenomen. KENNISGEVING. Werkverdeeling en spreek uren Burgemeester en Wet houders. B. en W. van Amersfoort brengen Ier openbare kennis, dat door bun college de volgende werkverdeeling i vastgesteld: Burgemeester is in het bijzondor belast met de voorbereiding der werkzaam heden betreffendo politie, brandweer, alge meene zaken, keuringsdienst van vee cn vloesch cn het openbaar slachthuis en wet geving cn is in den regel voor het publiek ten gemoentehuize te spreken des Woens dags en Zatordags van iedero week van des voormiddag3 10 tot 12 uur. De Wothoudcr N. Veis Heyn is in hot bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende gasfabriek, waterleiding, openbare reiniging cn ont smetting cn is omtrent dio zaken in den regel voor het publiek te spreken u i t- sluitend ton gemecntchuize des Dins dags van iedero week van des voormid dags 10 tot 11 uur. De Wethouder J. J. Th ion is in hot bij zonder belast met de voorbereiding der werkzaamhedon betreffende financiön, grondbedrijf en onderwijs cn is omtrent die zakon in den regel voor het publiek to spreken uitsluitend ten gernconte- huize des Woensdags van iedere weck om 2 u u r des namiddags. De Wethouder B. Noordewier ls in bet bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden openbare werken, bouw- en woningtoezicht en woningbedrijf en maatschappelijk werk en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek te sproken uitsluitend ten gomcontchuize des Dinsdags cn Vrijdags tclkifïis des voormiddags om 10 uur. Amersfoort, 3 September 1931. B. on W. De Secretaris, K. KAAN Jzn. voornoomd. De Burgemeester, v. RANDWUCK KENNISGEVING. Hindorwet, B. on W. van Amersfoort brengon ter openbare konnis, dat hij hun besluit van 4 September 1931, aan do firma F. Th. On nes en hare rechtverkrijgenden voorwaar delijk vorgunning is verleend tot hot uit breiden van een drukkerij en het daarin plaatsen van 6 elcctromotorcn in totaal van 17.8 PK. tot hot aandrijven van verschil lende machines in het perceel alhier gelü- gon aan de Lavendelstraat 3. Amersfoort, 5 September 1931. B. cn W. De Socrotaris, K. KAAN Jzn. voornoemd. De Burgemooster, v. RANDWIJCK. HANDELSAVONDSCHOOL. Toelatingsexamen. Na gehouden toelatingsexamen voor do gemeentelijke handelsavondschool zijn ge slaagd voor de le klasse: B. Beek, C. Berculo, Annio v. Borkcl. P. Boute, L. v. d. Biczenbos. J. van Doornik, G. A. Galonkamp, G. Hazelaar, C. M. II. do Keijzcr, G. Korenhof, J. I. Kreupoling, J. Meijer, H. M. Numans. J. Oudshoorn, C. Roos, W. Schimmel, M. Verhoog, C. de Vries. Afgewezen 7 candidaten. Geslaagd voor do 2e klasse: G. v. d. Kamp. EXAMENS. Voor het examen van den Algomecnen Nederlandschen Politiebond is geslaagd onze stadgenoot do heer A. van Drie. Een dame behaalt het di plomat Het is zeker geen veelvuldig voorkomen de gebeurtenis melding te kunnen maken van het feit, dat een vrouw het politie-di- ploma weet te verwerven. Moj. M. Dijkkamp alhier is gisteren even wel daarin geslaagd. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in do zweminrichting bedroeg hedenochtend 63 graden. Diploma's. Het diploma voer geoefendheid in hot zwemmen werd behaald door Mies Dros cn Mies Jans. Het N.O.C.-diploma verkregen mej. P. H. Picrik cn de heer J. J. Peetere. AUTO IN BRAND. Hedenochtend in de vroegte laakte op den Vlasakkerweg een vrachtauto in brand Het was een groote zeswielcr: het achter stel wist men evenwel le behouden, doch do motorkap en cabine brandden geheel uit. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. CITY-THEATER. Harold Lloyd in: „Kijk uit Harold". Dat Harold Lloyds oordeel, dat lachen voor don mcnsch van onzen tijd evon nood zakelijk is als eten, geen holle phrase is bewijst ons do film „Kijk uit, Harold", wolke deze weck in City draait. Harold Lloyd, die even onafscheidelijk aan zijn bril verbonden is als Charlie Chaplin aan zijn schoenen met hoera-neu zen cn zijn rieten stokje, ontpopt zich in deze rolprent wederom als een goed gevel toerist cn koen wandelaar over Hollywood- sche wolkenkrabbers. Deze 38-jarige komiek en athleet, van wien niemand minder dan de regisseur Hal Roach zei, dat hij de man was, die met zijn „stomme gezicht" de monschcn kon laten lachen, doet dit nu al jaar in, jaar uit, a raison van 5 mil- lioen gulden per jaar. Inderdaad, de toeschouwers van City hebben gisteravond gelachen alsof er geen depressie bestond, alsof de belastingfactor plots eenige procenten was verlaagd. Hij komt weer op het dook als de stupide jon geling, die ditmaal omplooy zoekt in een schoenzaak. Dit verloopt natuurlijk weer via do noodigo onwaarschijnlijkheden cn avonturen. Even natuurlijk is het ook, dat wij hem binnen geen lijd weer aan den ge vel van een wolkenkrabber zien bungelen en op den rand van een dorgelljk reuzen- gebouw zijn evenwichtsorganen zien con troleerenDeze scène herinnert ons sterk aan „Pas op, val niet", do film wel ke do Paramount en „Kareltjc" geen wind eieren heeft gelegd. Zien wij hem ecnerzijds als een onnoozele dio door zijn stupiditeiten de grootste knies oor doet lachen, anderzijds ontpopt hij zich moer als do vernuftige komiek, die schier onuitputtelijk is in het uithalen van aller lei streken, die alleen een Lloyd of Chap lin maar kunnen uithalen op een wijze, dat men er om lacht. Wij denken alleen madr aan Jiet moment, dat hij met groolo vaart aan een brandslang langs een wol kenkrabber naar beneden komt, en op 1 voet hoogte van den grond rustig zich laat neerploffen" om daarna uit dankbaathcid op den grond te kloppen. Alleen de manier, waarop hij dit stukje film speelt, geeft het noodige effect. „Karoltje" zal in deze on schuldige rolprent, waarvoor geen loeftijds grens noodig is, nog monig Amersfoorter in de komende week doen schateren 1 Volledigheidshalve vermelden wij nog dat in het bijprogramma zijn opgenomen Bij den tandarts", een komisch filmpje, benovens een screen song, die het nog steeds goed doet bij hot bioscoop-bezoeken de publiek. KOFFIETAFEL. Ham. IT MIDDAGTAFEL* Kalfsfricandeau. Worteltjes. Cchocladcpudding met vanillesaus. AUGURKEN, UITJES PICCALILLY Per flesch 45 cent. VOORDEELIGE AANBIEDING. Naar kleur en smaak kan men niet beoordeelen of de honing rein is Wat ls het voor het publiek in one land toch oen groote geruststelling, dat het door het koopen van honing onder Rijkshoning- merk gewaarborgd wordt niets anders dan zuivere, onvcrvalschte Nederlandschs ho ning in handen te krijgen. Want ook bij dit voedingsmiddel heeft men veelvuldig te doen met vcrvalschin- gen en namaak, welke vaak onder do wel luidende aanduiding als: „Fijnste Tafel- honing" en dergelijke aangeprezen worden. Voor deze vervalschingen wordt voorname lijk de zoet smakende vruchtensuikor ge bruikt, die veel op honing gelijkt en in do fabrieken reeds voor zeer goringen prijs verkrijgbaar is. Doch noch deze vruchton- suikor, noch do andere nagemaakte ho- ningsoorton bozitton in de vorste verte do voedingswaarde cn versterkende kracht van zuivere bijenhoning. De kleur van den honing vorschaft geen voldoend zeker middel ter bcoordecling van zijn reinheid; deze toch schommelt ook bij zuivcro bijenhoning, al naar ge lang van de bloemen, waaruit hij afkom stig is, tusschen glashelder tot donker bruin. Eveneens verschilt honing zeer 6terk in smaak, welke ook afhangt van dc bloo men, waarop de bijen gevlogen liobbon. Zoo smaakt bijvoorbeeld klaverhomng zeer zacht, akaziahoning reeds iets scherper, terwijl llndenhoning een tamelijk scherpen cn boekweithonlng zelfs een zeer 6chcrpen smaak bezit Bij deze laatste honingsoort slaat dc smaak wel eens tot hot bittere over. Zoo is het dan ook heel niet gomak- kolijk op de zoo dikwijls gestelde vraag te antwoorden, wat wol dc beste honingsoort is, daar dit geheel en al een kwestie van smaak is. De een prefereert een zachte soort, terwijl een ander weer do voorkeur schenkt aan een pittigen, scherpen smaak. Ook hier valt er niet over den smaaik te twisten. Zuivere bijenhoning trekt zeer 6terk' vocht cn vreemde geuren aan; hij moet daarom goed afgesloton in een zoo luchtig mogelijke, niet overmatig warme, doch be slist goed droogo en met geen bijzondere geuren bezwangerde ruimte worden opge borgen. Hoewel ook do aroma van honing tengevolgo van hot vervliegen van zijn etherische oliön allengs geringer wordt, kan zuivere bijenhoning, die op de hier boven aangegeven wijze opbewaard wordt, toch vele jaren meegaan, zondor iels van zijn voedende en versterkende waarde te verliezen. Ja, men zou zelfs kunnen zeg gen, dat hij, goed opbewaard, een onbe grensde duurzaamheid bezit. Bij langdurigo opbewaring wordt honing allengs vast en korrelig en vertoont dan veelal het aanzien van gestoltcn vet; als dan zegt men, dat hij gekristalliseerd is. Somtijds worden do honingkristallcn, die zich op den bodem van het zeer rustig staande honingvat vormen, vrij groot en geven dan aanleiding tot de ongegrondo verdenking, dat de honing met suiker ver- valscht is. Dit toch is geenszins liet geval. Hoe rustigor de honing staat, des te groo ter kristallen vormen zich, cn daarom is het wenschelijk, wanneer men groote hoe veelheden honing heeft ingekocht, den ho ning meermalen flink dooreen te roeren. Kort voor het krlstalliseeren verdikt vloei bare honing, vooral, wanneer hij op een koude plaats staat, zoodat hij bij het uit schoppen lange draden vertoont. Al deze zaken behoeven den honingge- brulker geenszins te verontrusten, wanneer hij bij don inkoop er zich van overtuigd heeft, dat zijn honing van het Rijkshoning- raerk voorzien was. Van vcrvalsching op do eonc of andere wijzo kan dan geen sprake zijn; daarvoor staat genoemd Rijks- mork borg. Van anderen honing en rooral van dien, welken men voor een zrer lagen prijs gekocht heeft, kan dit geensziis ge zegd worden. AMERSFOORTSCHE MUZIEK- VEREENIGING. Concert ln bel Plantsoen. Naar wij vernemen zal as. Dinsdag 8 September door de Amerefoortsche Muziek- voreeniging, directeur Ferd. de Goeij, een concert in de muziektent Plantsoen (Z.) worden gegeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2