EEN CONGRES VAN ORGANISTEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. VOOR AMSTERDAM BLIJFT H.&G. NOG ALTIJD EXPEDITIE Fa. HOUTZAAGER HEINEMAN GROOTE SPUI 19 B TELEFOON 28 BIJ HET 40-JARIG BESTAAK DER N.O.V. Gottfried Silbermann en de orgelbouw IN FRANKRIJK GEVALLEN NED. VRIJWILLIGERS DE AAP IN HET DORP ONZE KOLENUITVOER NAAR BELGIE Zoo weinig mogelijk schade voor Nederland EEN VROEDE VADER TE BODEGRAVEN Rumoerige vergadering Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE xcp ZONDER WEDERGA AMERSFOORT-AMSTERDAM MEER DAN 2 X PER DAG Liturgische eischen aan orgel en organist Amsterdam, 4 Sept. Het Congres van de Nèderlandsche Organisten-Vereeniging, dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dezer organisatie, is heden morgen in de aula der Gemeentelijke Uni versiteit geopend. Tot de aanwezigen be hoorde de rector-raagnificus, prof. dr. J. O. van der Waals. In zijn openingswoord merkte de heer W. de Vries, eerste congres-voorzitter, op, dat het doel, waarmede de vereeniging 40 jaar geleden werd opgericht, bereikt is. Naast moreelen en financieelen steun aan leden organisten, die dit behoeven, maken sinds jaren de jaarlijksche kerkelijke orgel-exa mens een belangrijk deel van den arbeid der Vereeniging uit. Spr. bracht prof. van der Waals harte lijk dank voor het feit, dat hij de aula voor het houden van dit congres beschikbaar heeft gesteld Hij is ervan overtuigd, dat dit congres in hooge mate voor hen, die er aan deelnemen, leerzaam zal zijn en dat hot er toe .zal bijdragen, het bewustzijn te verdiepen van de schoone taak, die den organisten i3 opgelegd. Moge onze organis ten aldus spreker een ieder naar zijn talenten in die richting God, de Kerk en de gemeente dionen. Spr. trad hierna in een korte beschou wing van bet programma van dezen dag, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat een bij uitstek deskundige als prof. dr. A. Noordtzij, te Utrecht spreken zal over „De schoonheid der Psalmen". Hartelijk welkom heette spreker vervolgons de bui- tcnlandsche gasten van het congres, Ober- landeskirchenrat, dr. Phil Christhard Mahrenholz, uit Hannover en Studienrat Ernst Fladen uit Plauen (Vogtland), die bei den een voordracht zullen houden, waarna hij het woord gaf aan prof. dr. G. van der Leeuw te Groningen, voor het houden van een inleiding over „Liturgische eischen aan Orgel cn Organist". Stellingen. Prof. van der Leeuw verdedigde de volgende stellingen: 1. Liturgie, eeredienst, is de kerkelijke vorm van de daad van God, die komt tot de gemeente en tot haar spreekt, cn van de daad der gemeente, die zich voor Gods aan gezicht stelt en Hem antwoordt. 2. De muziek heeft in den eeredienst de uiterst belangrijko taak om vorm te geven aan datgene, wat, omdat het mysterie is, zich in woord en begrip niet laat uitdruk ken. 3. Het orgel, als voornaamste drager van het muzikale element in den eeredienst, zij met het centrum daarvan (Altaar en Kan sel) nauw verbonden, hetzij doordat het zich op het koor der kerk zelf bevindt, hetzij doordat het door een seinsysteera daarmede is verbonden, opdat de muzikale cn de gesproken eeredienst één geheel vormen. Van den architect der kerk mag worden verlangd, dat hij reeds bij den opzet van het gebouw bevoegd advies inwint omtrent de plaatsing van het orgel. i. Het orgel zij in den inwendigen bouw zoo, dat het strenge karakter van den ge reformeerden eeredienst bewaard blijft. Uiterlijk worde het zoo aangebracht, dat er voldoende gelegenheid is voor de plaatsing van een koor <m orkest op feestdagen en bij uitvoeringenv an kerkmuziek. 5. De organist is in den eeredienst dienaar, geen concertgever, en nog minder virtuoos. Zijn spel dragc daarvan het stem pel. 6. Zijn spel neernt in den eeredienst een groote en gewichtigo plaats in, doordat het de verschillende elementen van den dienst onderling verbindt en tegen een gemeen schappelijke achtergrond zet. 7. Het orgelspel voege zich geheel in het kader van den dienst (niet van do preek). Van den.organist mag worden verwacht, dat hij zich in het karakter van den eeredienst heeft ingeleefd. Bij zijn opleiding worde daarmede gerekend. 8. Het orgelspel zij geheel kerkelijk van stijl en begeve zich noch op het terrein der ;renkerkelijkef noch op dat der z.g. op- kingsmuziek. Het vinde zijn basis in reformatorische koraal. De plaats in den eeredienst, waar de organist de grootste uitbreiding aan zijn werkzaamheid kan geven, is niet het oogen- blik na de prediking, maar behalve prae- ludium en postludium het groote lied, dat aan de prediking voorafgaat. 10. Behalve het orgel geve een koor van gemeenteleden leiding aan het gemeente gezang. De orgelbegeleiding drage zoowel in muzikaal als in liturgisch opzich een streng karakter. Voor- en naspelen thematisch. 11 Van organisten op kleine plaatsen mag worden geëischt; 1. dat zij cenig in zicht hebben in het wezen van den eere dienst; 2. dat zij een eenvoudige muzikale ontwikkeling bezitten en b.v. kunnen trans- poneeren 12. De Dienaar des Woords, als leider van den eeredienst, erkenne den organist als zijn mededienaar en plegc met hem een geregeld overleg. In het voortgezette congres hield fr. dr. Caecilianus Huigen s, O.F.M. te Utrecht, een voordracht over „De Octoë- chos" in den Gregoriaanschen zang". Na de pauze sprak prof. dr. A. Noord t- z ij te Utrecht over „De schoonheid der Psalmen"; vervolgens Oberlandeskirchenrat dr. Phil. Christ hand Mahrenholz te Hannover, een voordracht over: „De hui dige stand van den Orgelbouw". Studienrat Ernst Flado te Plauen (Vogtland) besloot do besprekingen van heden met een voordracht over „De bcteeke- nis van Gottfried Silbermann voor den orgelbouw van onzen tijd.' Spr. ging na hoe de Duitsche orgelbouw, vooral in het Noorden, sedert de 16de eeuw in het teeken der „Nederlanders" stond. Het waren de uit het Saksische Ertsgeberg te stammende Gebroeders Andreas en Gott fried Silbermann en hun leerlingen, die het nieuwe klankideaal in den Duitschen orgel bouw voor tenminste een halve eeuw vestig den. Van hen zijn afkomstig talrijke orgels in den Elzas cn in Saksen, welke ten deele heden ten dage nog bewaard gebleven zijn. Sedert Albert Schweitzer, de groote musi cus, theoloog en medicus, op de eigenaar dige schoonheid van de Silbcrmann-orgcls in den Elzas de aandacht gevestigd heeft, zijn oogen cn ooren van do muzikale wereld op deze weinige, nog behouden voorbeelden ccner nu verdwenen wereld van „gratie cn schoonheid" gericht. Schweitzers belangstel ling voor deze orgels was gewekt, doordat zij zelfs in den meest ingewikkoldcn, poly- phonen-stijl een buitengewone helderheid van toon en lijn behouden. Daardoor leenen orgels uit de school van Silbermann zich bijzonder voor de vertolking van orgelwer ken van Bach. In het jaar 1927 werd in Freiburg in Sak sen, de geboortestad van Gottfried Silber mann, het derde Duitsche Orgelcongrcs ge houden, ter gelegenheid waarvan de wer ken van dezen meester voor een belangstel lend publiek in liturgische bijeenkomsten cn kerkconcerten ten gehoorc werden ge bracht. De van licht sprankelende cn le venskrachtige tonen van het Silbermann- orgel bezaten meer overtuigingskracht dan theoretische en aesthetische beschouwingen over den bouw van het toekomstige orgel. In elk geval vertegenwoordigt het Silbcr- mann-orgel een waardevol orgeltype, dat alleszins waard is tot uitgangspunt ge maakt te worden van iedere beschouwing over moderne orgelbouwtechniek. Hedenavond wordt een officieele maaltijd gehouden in de groote zaal van het Pavil joen Vondelpark. R.K. VOLKSPARTIJ. Algemeente vergadoring te Zwolle. Do R.K. Volkspartij in Nederlan d zal haar negende jaarlijksche algemcene ver gadering (partijcongres) dit jaar houden te Zwolle en wel op Zaterdag 3 en Zondag 4 October a.s. Op Zaterdagavond zal de partijvoorzitter C. D. Wcsseling van 's-Gravenhagc een po litieke rode houden en zal deze inlcidings- en begroctingsavond worden opgeluisterd door muziek en zang aan te bieden door de Zwolsche afdeeling. Zondagmiddag is gewijd aan huishoude lijke besprekingen en voorstellen om. ter zake van de Statutenherziening en de voor bereiding der Kamerverkiezingen van 1933. Onthulling van een gedenk steen te Parijs P a 1- ij s, 4 Sept. (V.D.) In het begin van do volgende maand zal te Parijs de onthul ling plaats hebben van een gedenksteen ter herinnering aan de vele gedurende den oor log in Frankrijk gevallen Nederlandsche vrijwilligers. Deze gedenkstoon zal wordon geplaatst in de galerij van do „Cour d'Hon- neur" van het Palais des Invalides te Pa rijs. Het opschrift op dezen steen zal lui den: 1914 1918 En Souvenir Des nombreux engages volontaires Hollandais Tombes pour la Franco Au cours de la Guerre LA FRANCE RECONNAISSANTE. Tusschcn de beide jaartallen zal hot oude Nederlandsche wapen worden gebeiteld. Het gcheele ontwerp is belangloos uitge voerd door Prof Huib Luns. De gedenksteen is te klein om alle namen der gevallen Nederlanders te bevatten. Er zijn comité's gevormd te Parijs en Amster dam. Een escapade die heel wat rumoer tengevolge had A 1 p h e n. Een familie aan den Sta tionsweg te Alphen a.d. Rijn had een aap. Een prachtdier, zóó uit het oerwoud van Sumatra in het Zuid-Hollandsch polderland geïmporteerd. Of deze overgang nu te groot was, óf dat de eerste zomarschc dagen in het begin van deze week bij het beest, dat, ondanks zijn mannelijke geaardheid naar den naam Metha luistert, herinneringen op wekten aan het vrijs leven op de groote Soenda-eilanden. is niet komen vast te staan, maar plotseling was hij verdwenen. Hoe men zocht, Metha was cn bleef weg. Tot 's avonds in de aangrenzende Oranje straat een angstkreet weerklonk, welke ds heele buurt in rep cn roer bracht. Een be woonster van deze 6traat, die zich ter ruste wilde begeven, had bij het opslaan van da dekens een aap in bed gevonden! Men begrijpt de ontsteltenis, die zich bij deze ontmoeting van de dame in kwestie meester maakte. Niemand is graag in-, nog minder echter bij den aap gelogeerd cn dies zocht zij een goed heenkomen naar de open bare straat waar hulpvaardige buurtbewo ners haar den noodigen bijstand verleen den. Onder leiding van Methas eigenares werd een expeditie afgevaardigd, die alle wonin gen in de Oranjestraat aan een nauwkeu rig onderzoek onderwierp, maar dc vluch teling liet zich niet m=er zien. De toestand werd bepaald précair, want de öranjestraat-bewonsrs durfden niet naar bed voor en aleer Metha gebonden was. Het zag er naar uit, dat ecnige honderden mcnschcn dezen koslen nacht op straat zouden bivakkeeren en ten einde raad ver zon de eigenares van het dier daarom een list, welke de opgewonden gemoederen al thans voorloopig tot rust wist te brengen. Zij nam een jute zak, verdween daarmee in een donkere gang tusschcn de vele wo ningen en deed, alsof zij den vluchteling ar resteerde. De straat trok opgelucht naar bed, maar den volgenden ochtend werd Metha door een oplettend voorbijganger In een hoogen boom gesignaleerd cn sindsdien 'is de rust in de buurt opnieuw verstoord. Eiken avond voor het naar bed gaan, slaan thans de bewoners van dc Oranje straat te Alphen aan den Rijn voorzichtig het dek op van hun legerstede," zich daarbij in postuur stellend om bij den eersten glimp van Metha, die zich ook zonder klap- perboomen blijkt te amusecrcn, de vlucht te kunnen nemen. <N R Ct.) DR. BENDIEN TE BED. Niet ongerust over het rapport. Het Volk meldt: Naar aanleiding van de uitspraak der commissie uit Londenschc ziekenhuizen, dat dr. Bendicn's aanspraken niet gerecht vaardigd zijn, heeft de Daily Herald gister avond het huis van dr. Bendien te Zeist opgebeld. Mevrouw Bendien verklaarde, dat haar echtgenoot ziek wa6 cn dat zij zich reeds eenigc dagen ongerust maakte. „Maar hij maakt zich niet bezorgd over het rap port", voegde zij er aan toe „Hij weet, dat dr. Campbell Smith, die 16 overgekomen om het werk hier te zien, verkeerde instrumenten heeft gebruikt en dat het geen faire proef is geweest. Duitsche doctoren, die dezelfde moeilijk heden met hun instrumenten hebben ge had, bevinden zich thans te Zeist om door vergelijkingen vast te stellen waar de fout ligt. Wij hebben onbeperkt vertrouwen in de proef. DE „OOIEVAAR"' TE ATHENE. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat het vliegtuig „Ooievaar" Vrijdagmorgen om acht uur uit Boedapest i6 vertrokken en na om 10 uur to Belgrado een tusschenlanding te hebben ge maakt, om 10 uur 17 weer is opgestegen, waarna om 16 uur 32 Athene werd bereikt. Aan boord is alles wel. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Een mededeeling der rogee- ring. Hot Handelsblad meldt: Naar wij uit zoor betrouwbare bron ver nomen is in een Woensdag gehouden ver gadering van do Centrale Commissio voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenza ken vanwege de regeering con mededeeling gedaan met betrekking tot do salarissen. Als gevolg van dezo mededeeling zullen dc centrales der aangesloten ambtenaren- organisaties in spoedvergaderingen bijeen komen. Verwacht wordt, dat dc volgende week reeds een nieuwo vergadering van dc Centrale Commissio zal worden gehouden. Een gelijke regeling voor alle imporfeerende landen Donderdagmiddag werden te Brussel on derhandelingen gevoerd tusschcn de Bel gische en Nederlandsche afgevaardigden ten einde de bepalingen van toepassing voor Nederland te onderzoeken van het vergunningsstelsel dat door de Belgische regeering zal worden toegepast voor het invoeren van buitenlandscho kolen. De Belgische afgevaardigden zetton uit een, dat gelijke regeling wordt getroffen voor alle importeerendc landen. De Nederlandsche afgevaardigden hebben een principieel protest geuit en zekere wenschon naar voren gebracht, waarop van Belgische zijde werd geantwoord, dat aan die wenschen zal worden tegemoet geko men voor zoover zulks mogelijk is. Zij ver klaarden tenslotte, dat do Belgische regee ring haar invloed zal aanwenden, opdat hot tijdelijk 6telsel van vergunningen zoo wei nig mogelijk aan de Nederlandsche belan gen zal schaden. Aan deze onderhandelingen namen van Nederlandsche zijdo o.m. deel do directeur der Staatsmijnen in Limburg dr. Frowein, de directeur der Dominiale Mijn de heer Hulsman, verder afgevaardigden van de mijnen Oranje-Nassau, Laura en de veree- nigingen „Willem" cn „Sophie". (De Tijd.) KIND OVERREDEN. H e c r 1 e n, 4 Sept. Donderdagmiddag is het 2-jarig zoontje van den heèv Wijnands in de Sumatrastraat té Windcnheuvel onder een met twee paarden bespannen vracht wagen van den vrachtrijder N. uit Lutteradè geraakt cn op slag gedood. SPOORWEGVERBINDING NUTH STAATSMIJN MAURITS. Heerlen, 4 Sept. Naar wij vernemen zal de Staatsmijn spoorweg van Nuth naar de Staatsmijn Maurits, indien er zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, voor het einde van het jaar gereedkomen cn in gebruik worden genomen. AANKLACHT WEGENS BELEEDIGING. De heer R. Ilcync te Hilligersberg heeft hij de Justitie een aanklacht wegens belee- diging ingediend tegen het dagblad „De Nieuwsbron" te 's Gravenhage in verband met een op 24 Augustus j.l. in dat Dlad ver schenen artikel „Dreigend Schandaal". Met den sterken arm uit dt raadszaal verwijderd Men schrijft aan de Tijd: Het sociaal-democratisch raadslid dar ge meente Bodegraven heeft zich deze week weer eens van z'n beste zijda laten zien. Nadat in de raadsvergadering de commis sie-benoemingen waren afgeloopen, waarin de heer Oldemans niet was gekozen, voar- de hij over deze benoemingen hot woord. Vroeger wa6 er wel eens gez<jgd, dat dc vertegenwoordiger der S.D.A.P. ta kort raadslid was om in oen commissie to worden gekozen, doch nu zijn nieuwge- kozen leden hem toch voorgegaan. Spr. zal zich daarbij niet naerleggen, maar des noods vier jaar lang obstructie voeren. Ook de heer Jongeneel (C.H.) zeido het slachtoffer van de stemmingen te zijn ga- worden. Hij beriep zich op een conferentie van do rechtsche fracties, waar besloten is dat da aftredenden zouden worden herko zen. De heer Oldemans (S.D.A.P.) riep hier op: Het is een zoodje. Ze hebben allemaal een valschcn eed gedaan! Da voorzitter riep hem tot de orde. De heer B. Batclaan betoogde, dat het begrijpelijk is, dat in een rechtschen raad niet zoo maar aanstonds een S.D.A.P.'er wordt benoemd. Nu zou het echter waar schijnlijk wal geschied zijn, indien de heer O. zelf zulks niet onmogelijk had gemaakt, wijl hij gesproken heeft over een Farizee- ersbende. De heer Oldemans zeide hierin eensoort curateele ta zien, doch hij verweert zich door te zeggen, dat do eerste heibel niet door hem, doch door den burgemeester is ontstaan. Een der led an verklaart nog, dat hij niet tegen den heer O. gekant is Om zijn S. D. A. P.-erschap, maar omdat hij zich telkens onbehoorlijk gedraagt. Do heer O. roept hierna uit, dat de no tulen, waarin zulks gezegd wordt, laugen- achtig zijn. Do S.D.-manier van optreden is nu een maal minder zalvend dan die van de recht sche heefenl Dc voorzitter riep dèn spreker opnieuw tot da orde, waarop'de hoel Oldemans zei- de:'„Wij zijn nifet bang orh de dingen te zeggen, wij houden wel van bloote armen on bloote knieën, zooals daar. op hot por tret van do Koningin!" De voorzitter ontnaemt den spreker hier na het woord, waartegen deze hevig pro testeert en schreeuwend gaat hij tegen het gehamer van den voorzitter in. Dazo stel de tenslotte voor den heer Oldemans te verwijderen, welk voorstel met twee stem men tegen, die van do hceren Beijen en Oldemans, wordt aangenomen. Dc heer Oldemans weigert heen te gaan, waarna hij door een agent van politie uit de raadszaal wordt verwijderd Na heropening der vergadering, zeide da voorzitter nog, dat van hem een volgen den maal bij een dergelijk optreden van den heer Oldemans, aen voorstel is te ver wachten hem het bijwonen van drie tot vijf vergaderingen to ontzeggen. Onze reclame Eiken slaapkamer: 2 deursspiegelkast (uitneem- baar), waschkast, 2 pers. ledikant, nachtkastje, tafel en 2 stoelen compleet f 195 „Zeg er Is, waar zie je me vooraan, voor een granium- pie soms?" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6