ÜTF:STR:I7 Tel: ST. EMILION A. H. 7AN NIEUWKERK N.V. Sport IN MASSA'S SLIJTERIJ p. fl. f 1.40 p. anker f 56.- VOOR HET BEHOUD VAN EEN VOGELPOLDER Een dringend beroep op vogelvrienden VERBINDING VAN ANT WERPEN MET DEN RIJN Kanaal Antwerpen-Volkerak UIT DE STAATSCOURANT Beekensteiraschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE DUITSCHLAND WINT VAN FRANKRIJK KAMPIOENSCHAPPEN K.N.G.V. Gewas 1924. Dreigende bemaling van den polder Waalenburg op 't eiland Texel Naar aanleiding van ee plannen tot be maling van den bekenden vogelpolder Waa- lcnburg op 't eiland Toxel, heett de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland een geschittje uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op Neer- lands vogelvrienden, om deze naar 't oor deel der verceniging noodlottige plan- te verijdelen. In bedoeld geschrift wordt hot volgende medegedeeld: Waar elders (dan in den polder Waalen burg) vindt men op zulk een beperkt ge bied die aantallen kemphanen, grutto's tu reluurs, scholeksters, kieviten, stranple- viertjes, zwarte sterns en nog veel meer, als juist daar? Wij overdrijven niet, indien wij zeggen, dat Texel zijn tcgenwoordigen roem voor een groot deel aan Waalenburg te danken heeft Deze polder zal worden bemalen, nog in den loop van dit jaar; met de bonoodigde werkzaamheden is reeds een aanvang ge maakt. De tot nu toe drassige hooilanden komen dan droog te liggen en de bestaans mogelijkheid voor de planten en de vogels gaat verloren. Do vraag rijst, of wij in de toekomst de heerlijke openbaring van vogelleven, zoouls Waalenburg die te aanschouwen geeft, in derdaad zullen moeten derven. Dat behoeft niet zoo te zijn, indien hot Nederlandsche volk er opnieuw blijk van wil geven zijn natuurrijkdommen voldoende op prijs te stellen en voor hun behoud oen offer te willen brengen. Onze Vereenlging heeft n.l. pogingen aangewend om althans het belangrijkste gedeelte van don polder aan te knopen, het laagste en het merk waardigste terrein, zoo gelegen, dat het ook bij bemaling in den tcgenwoordigen staat behouden kan blijven. Wij hebben het oog geslagen op de gron den, gelegen tusschen Westerboersweg, Middelweg en Motwcg, een oppervlakte van ongeveer 40 H.A. beslaande, en dit gebied is aan de Verecniging in handen gegeven tot 1 October a.s. Zal het mogelijk zijn, dit deel van Waalcnburg te behouden, dan moot de Verceniging de beschikking krijgen over een bedrag van meer dan f 30.000 Zulk een som gaat de draagkracht van de Ver ceniging, die reeds zoo vele en zoo groote geldelijke verplichtingen op zich heeft ge nomen, thans te boven en wij moetan der halve weer een beroep om steun doen op al diegenen, die het met ons eens zijn, dat het de plicht der Verecniging is, te trachten ook hier reddend op te treden. Zoo groot is het bedrag niet, of het kan. zelfs in deze voor velen zoo moeilijke tijden, bijeengebracht worden. Men bedenke, dat iict over enkele maanden reeds te laat zal zijn, dat dan de kans voorgoed voorbij is. om zulk een uniek en rijk landschap te be houden. De verdwijning der vogels uit Waalenburg zal terecht als een nationaal, zelfs als een internationaal, verlies beschouwd worden. Bij dezen oproep is een intoekcnlijst go- voegd, door middel waarvan men zijn gift kan toezeggen aan het bureau der vereeni- ging, Heerengracht MO, Amsterdam. De onderhandeling tusschen Neder> land en België in een ver gevorderd stadium? Het „Dagbl. van Noord-Br/' meldt het vol gende: Men bericht ons uit Antwerpen, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en België terzake van een nieuwe verbinding van Antwerpen met den Rijn, op het oogen- blik reeds in een ver gevorderd stadium verkeeren. Als basis dier onderhandelingen zou ech ter tegen de verwachting in niet hot Eendrachtskanaal-plein van ir. van Ko nijnenburg of het Scheldeontwcrp van mi nister Eongaerts hebben gediend, maar wel een kanaal-tracé, dat rechtstreeks van de Antwerpscho dokken naar hot Volkerak loopt. Niettegenstaande de gunstige positie van Nederland zou dus toch aan de bettende Belgische verlangens, die niet zoozeer het herstel van een kor teren vaarweg tusschen do Westerscheldo en den Kijn d°n ~2n be- voordeeling der Antwerpsche haven in hot Rijnvorkecr bohelzen, zijn toegegeven. Men verzekert ons, dat er in de onderhan delingen than6 geeri sprake meer is van een vasthouden aan de tusschcnwateren vol gens de Scheidingsregeling van 1639. Aan België zou toch een verbinding worden toe gestaan, welke de beteekenis van het door onze Eerste Kamer afgewezen Moerdijk-ka- naai benadert. Uit West-Brabant schrijft men aan het blad: Naar wij vernemen, zijn door ingenieurs van den Nederlandschen Waterstaat oprne- tingen verricht in de polders tusschen Steon bergen en het Benedensas van den Roosen- daalschen en Steenbergschen Vliet, zuiks in verband met bet internationale kanaaitra- có AntwerpenHoilandsch Diep. Waar dit kanaal op A.P. zal komen te liggen en de polders aldaar ongeveer 1.35 N.A.P. gelegen zijn, ligt het voor de hand, dat kostbare wer ken ondernomen zullen moeten worden om een regelmatige afwatering der polders te verzekeren. Deze afwatering zou dan geschieden via syphons onder hot kanaal door. Bonoemd tot burgomeestor van Maurik, Mr. W. J. Doudc van Troostwijk. Ingang 1 October, op verzoek oervol ontsla- gon mot dank voor langdurigo diensten G. van Vleuten als burgomeestor van Kamper veen en Zalk cn Veecaten. Eerc-mcdallle Oranje Nassau-ordo. Bij Kon. besluit is toegekend de zilvc ren eere-medaillo der Oranjo Nassau or le aan: D. Rijnhart, pakhuisbaas bil üe firma P. Kleyn van Willigen to Rotterdam; J Huyssen, algemeen chef van de workoiaais der firma Do Vey Mestdagh te Y'Ilsoingen. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is mot ingang van don dag waarop hij zijn betrekking zal aan vaarden benoemd tot roferondaris bij de Rijksverzekeringsbank W. W. Kerston, thans inspocteur lste klasse Dij den Raad van Arbeid te Breda. Landbouw. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 1931 tot 1 Sopt. 1932 wederom belast met het geven van cursussen in voevoc- uingsloer aan de Landbouwhoogeschool to Wngcningen do Rijk6vcetecltconsulcnt ir. H. G. A. Loignes Bakhoven, te Lceuwar den; zijn met ingang van 1 Scptembor op nieuw benoemd tot leden van de commis sie van advies voor de Rijkslondbouwproef stations: in de sub commissie voor Gronin gen: dr. J. Oortwijn Botje6, te Oostwold, en J. M. van Til, te Lisse, en in de subcom missie voor Hoorn D. de Boer Dzn., to Stom- petoren, en prof. dr. G. Grijns te Wagcnin- gen. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandscho zaken en landbouw zijn voor het studiëjaar 1931 1932 benoemd tot assistent aan de Land bouwhoogeschool te Wagcningen G. A. W. Wagenaar, A. F. Schoorel en A. Govers, al len aldaar; is met ingang van den datum, waarop hij hij zijn betrekking zal aanvaarden, lot 1 September 1931 benoemd tot leeraar aan de Middelbare Kolonialo Landbouwschool te Deventer I). J. Duijnhouwer to Madioen (N.O.I.). Landmacht. Bij Kon. besluit is aan de reserve-officie ren van gezondheid der tweedo klasse dr. L. A. van der Nagel, C. A. A Minderop, P. Oosthoek on S. R, Vellenga, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht een eervol ontsiag aks zoodanig verleend uit den militairen dienst; zijn benoemd en aangesteld bij bet re serve-personeel der landmacht, bij het per- 6oneol van den geneeskundigen dienst, tot resorve-officier van gezondheid der eerste klasse, do reserve-officieren van gezond heid der tweedo klasse, J. P Baumann, dr. J. IL Nienhuis, H. II. Funke: is aan den reserve-eersto-luitcnant D, de Bruin, van het 9e reg.inf. con eervol ont slag als zoodanig verleend uit den militai ren dienst; is, te rekenen van 1 September 1931 aan den reservo-eerste-luitcnant W. C. Burger, van het regiment jagers, een eervol ontslag nis zoodanig verleend uit den militairen dienst. Groote sorteering Clubfauteuils in Ieder en velours. Amerikaansch: De president: „Maar mijnheer, kijkt u dan toch beter uit uw oogen! Daar hebt u een brug in East Orange geopend." (Judge) EXAMENS NEDERLANDSCHE MODEVAKSCHOOL. Op de gehouden examens der Ned. Modc- vakschoolverccniging behaalden de volgen de dames het diploma voor: Coupeuse: J. M. Burgers te Maastricht: N. Wouters te Chevremont: E. Volders, M Godding, J. Jansen, B. Roomans. G. Wii- iems, allen te Maastricht; H. Martin fc Groneveld; M. Volders, C. Blokker. M. Bres sar, allen te Maastricht: W. Rademakere. M. H. Mullers, A. Foppen te Wijk-Maos- tricht; S. M. Bols te Kmmer-Compa6cum A Groothuis te Loppcrsum; Costumière: C. de Vet. A. Thöni, A. de Vries, M. Cremere, E. Reitz allen to Maas tricht; H. Martin te Gronsveld; C. Amory A Nijssen, L. Ravestcijn, allen Appeite Maastricht; II. Wiercnga, A. E. Poker, bei den te Ter Apel; Lingerie: T. Bruin, M. Kral. beiden te Ter Apel; D. Bols. M. Schols, boiden te Musselkanaal; L. Weber te Maten; Diploma A: N. H. den Boom. N. Luttere, J Burggraaff, L. Spaans, A. S. N. Seits, A. den Otter, S. v. d. Munt, allen te Dordrecht; A. M. Tukker, J. Pellikaan, beiden te Bles- kansgraaf; A. Koutstaal to Alblasserdam; W. Winkel, A. G Westendorp, J. Titsing, J Vrielink, allen te Enschedé: A. M. Slot boom, J. Mcijeringh. beiden te Lonnekcr, Schilte, v. d. Zwaan, G. .1. Heugen, H. M. F. v Bonzei, M. H. Biienaar, J. Raanhuis, M. v. Doorn, A. v. d. Werf, allen to Utrecht. Voor de examens in 1931 gehouden ga ven zich 904 candidaten op. Dezo examens zijn hiermede beëindigd. Allen werkten volgens de methode E.N. S.A.I.D. DE OOIEVAAR TE DJASK. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat bet uitgaande post vliegtuig Ooievaar Maandag om 5 uur 22 van Bagdad is gestart, om 10.57 to Busliir is aangekomen, vandaar om 11 uur 53 is ver trokken cn om 18 uur 13 to Djask is gear riveerd. Aan boord is alles wel. WETHOUDERSVERKIEZING TE DEN HAAG. De koer Quant benoomd. De gemeenteraad van 'sGravenhage be noemde hedenmiddag tot wethouder den heer Quant (R.K.) met 41 van de 43 stem men. Twee 6temmen werden uitgebracht op den communist de Visser. De heer Quant nam zijn benoeming aan.' ATHLKT1EK VRAAGT U\VEtNy-~M WINKELIER OP N.V HULSKO mlabo AMERSFOORT AT II LET IE K Een gemakkelijke zege voor de gasten Slechts 5 nummers voor de Franschen Parijs, 6 September. Men schrijft ons nog liet volgende omtrent don athlcticklan- donwedstrijd tusschen Frankrijk cn Duitsch land: De zesde kamp, ditmaal in het stadion van Colombes, waar 25.000 toeschouwers tpgonwoordig waren, werd een gcmakkc- lijko overwinning voor do Duitschers. Do Duitschers wonnen 10 van do 15 num- mors, waarbij kwam dat vier van de door do Duitschers gewonnon nummers dubbele overwinningen werden. De bcldo ploegen, dio door dc Marathonpoort binnen kwa men, werden hartelijk door het publiek be groet. Op de ofticieclo tribune merkten wij o.ra. de Franschon minister voor de lichame- üjko opvoeding en verdere eonigo vertegen woordigers van do Duitsche legatie to Pa rijs. De wedstrijden vingen aan met do 110 Meter hordenloop, die gemakkelijk door den Duitschor Beschetznik gewonnen werd. De I baan bleok zeer zwaar te zijn, wat do tijden aanmerkelijk drukte. Duidelijk bloek dit bij de 100 Meter, die natuurlijk con Duitsche overwinning bracht. Dc cracks Jonath en Körnig eindigden resp. als eorste en tweede, do tijd van Jonath was 10.8 sec. Do bekende j Duitsche tienkamper Slevert deed al ulier-1 mate zijn best en ovortrof zich zelf. Hij i wierp den discus 46 Meter vor, en liet Win ter (Fr.), zijn landgenoot Hoffmcister en den Franschman Noel achter zich. Intusschn had Keiler voor de eerste Fransche over- winning gezorgd. Hoewel dr. Poltzer cn j Danz energiek in den eindspurt liepon, bioef Keiler ongeveer 2 Metor voor. Natuurlijk won Ladoumeguo zijn 1500 Mc- terloop, en Körnig de 200 Meter in 21.6 6cc. Bij het speerwerpen waren do Franschen zichtbaar do minderen, terwijl hoogsprin gen en polstokhoogspringen 6lochts door overspringen konden worden beslist, "belde malen toevallig ln het voordeel der Fran schen- Do 5000 Meter werd eon Fransche j overwinning, Roohard bleek in het laatste eind te 6nc! voor Syrlng en Schaumburgsk. Het verspringen was voor Köchcrmann met 7,53 Meter, terwijl zoowel het nummer 400 Meter, als de beide estafeltenummers go-1 makkelijk een Duitsche overwinning ople- verdon. De gedetailleerde uitslagen: 110 Meter horden: 1. Beschetznik (D.) 15 sec.; 2. Adelheim (F.); 3. Max Robert (F.); i. Welschcr (D.). 110 Meter bardloopen: 1. Jonath CD.) 10.3 sec.; 2. Körnig (D.); 3. Surcauf (F.); 4. Im- bert (F).. Kogelstooten: 1. Sievcrt (D.) 15.83 Meter; 2. Duhours (F.) 15.71 Meter; 3. Schncidor (D.) 14.45 Meter; 4. Noel (F.) 14.03 Meter. Discuswerpen: 1. Sievert (D.) 45.98 Meter; 2. Winter (F.) 44.76 Meter; 3. Hoffmcister (D.) 41.57 Meter; 4. Noel (F.) 43.93 Meter. S00 Meter hardloopen: 1. Keller (F.) 1 min. 55.6 sec.; 2. Dr. Peltzer (D.) 1 min. 56 sec.; 3. Danz (D.) 1 min. 57 sec.; 4. M. Cbara- vallc (F.). 400 Meter hardloopen: 1. Mctzner (D.) 49.8 sec.; 2. Nollor (D.) 50.4 sec.; 3. Losur (F.) 50.8 sec.; 4. Duces (F.) 512 6ec. Hoogspringen: 1. Philippon (F.) 1.85 M.; Köpke (D.) 1.85 Motor; 3. Bornhoft (D.) 1.80 Meter; 4. Piorier (F.) 1.S0 Meter. Goede prestaties en spannende strijd A pol doorn, G September. Zaterdag 5 en Zondag 6 September werdon to Apel doorn op hot gcmoontolljk sportterrein „Berg cn Bosch" de nationalo athlotiek- kampioenschappen gehouden van het Kon. Nod. Gymn. Verbond. Zaterdag te 6 uur vingen reeds verschillende voorwedstrijden aan doch wegens de lnvallondo duisternis moest men hiermede om 8.S0 uur staken. Des avonds vond een reünie plaats van be stuur, jury cn leden, welke uitstekend ver liep. Aanwezig waren van het bestuur do heeren C Verburg (Den Haag), A. do Jong (Amsterdam), Sommer (Dordrocht), Hop (Haarlem), L. J. A van Ekeron, do ijverige secretaris van het Verbond, voorts do nth- letiek-commissio van het K. N. G. V. de heeren G. J. van Tongoren (Rotterdam) on II. M. A. Kuipers (Helmond) dc heer H. A. Surink, voorzitter van don kring „IJssol- .-treek" van het K.N.G.V. Als wedstrijdlei der fungeerde de heer G. W. Wc6torveld, lid dor K N.A.U. Zondagmorgen word reeds te 9 uur een aanvang gemaakt met het voortzetten der wedstrijden. Ondanks het raindn- gunstige weer was de belangstelling voor de presta ties der 346 deelnemors on deelneemsters van do zijde van het publiek zeer groot cn kon men genieton van dikwijls zeer goede prestaties cn spannenden etrijd in vci> schillende nummers. De ultslagon luldon: Polsstokspringen: 1. H. G. Nijhof (Olym- pia) Hengelo 3.30 M.; 2. Rutgers „Leeuwar den" (Leeuwarden) 3.20 M.; 3. Iv. Schenk (Olympia-Wicringorwaard) 3.10 M. Discuswerpen heeren. 1. Nimmerdor (K. D.O.-A'doorn) 36.91 M.; 2. Do Bruyn (Olym- pia-Dcn Haag) 36.12 M. Kogelstooten dames. 1. Bakker (Olympia- Wieringerwaard) 8 90 M.; 2. van Engeland (W.G V.-Winterswijk) 8 74 M.; 3. Leeksma (Hyglea-Dcn Haag) 8.62 M. 100 Meter heeren: 1. Leeuwerink (Concor- dia-Zaandam) 11.2 sec.; 2. Forger (Atilla- Utrecht) 11.5 60C.; 3. Dragt (Sportlust-En- schedé 11.6 sec. 4Q0 M, heeren; 1. P. Spoor (Concordia- Haarlem) 54.2 sec.; 2. Beyon (T.H.O.R.-Gou da) 54.4 6cc.; 3 \V. Bolton Jr. (U.D.I.-Arn hem) 54.4 sec. 800 M. heeren: 1. Resink (Olympia-Gas- scltcrnijveon) 2 min. 7.6 sec.; 2. A. Rietveld (Sportlust-Enschcdé) 2 min. 9 sec; 3. Loman (De Nicuwo Turnkring-Apeldoorn)min. 9.5 sec Hoogspringen hoeren: 1. Faassens (Balo- Zeist) 1.68 M.; 2. Eveleeris (Óïympia-Aals- moer) 1.63 M.; 3. v. d. Klinkenberg (B.G.V.- Bloemcndaal) 1 63 M. Verspringen heeren: 1. K. Schonk (0\ym- pia-Wieringerwaard) 6.42 M.; 2. Reijndcrs (Gratia-Plato-IJmuiden) 6.39 M. 3. D. Dragt (Sportluet-Enscbedé) 6.33 M. Speerwerpen heeren: 1. Looy (Gymn. Ver. „Rotterdam") 52.10 M.; 2. H. Donker (D.O.S - Rjtterdam) 46.90 M.; 3. van 't Veer (Sport lust-Enschcdé) 46.13 M. Kogelstooten heeren: 1. de Bruyn (Olym- p'a-Den Haag> 12.63 M.; 2. Antenne (Olym- pia-Den Haag 11.73; 3. Drost (T.II.O.R.-Har- iingon) 10.98 M. 10 Meter dames: t. Martin (Olympia-De- venter) 12.9 sec.; 2. ter Horst (Hercules- Hengelo) 13.1 sec.; 3. Aengenent (Hygiea- Den Haag) 13.3 sec. Hoogspringen dames: 1. Gieolf (Hygiea- Den Haag) 1.53 M.; 2. Leeksma (Hygiea-Den Haag) 1.43 M.; 3. Buisma (Olympia-Aais- mcer) 1.38 M. Verspringen dames: 1. Briejer (Brunhilde- Leiden) 5.10 M.; 2. Martin (Olympia-Devcn- tcr) 5.03 M.; 3. ter llorst (Herculcs-Hcngolo) 4.94 M. Speerwerpen dames: 1. Leonhart (Sport- Iijst-En6chedé) 30.75 M. 2. Tijm (Concordia- Haarlom) 27.39 M.; 3. Dieben (Brunhildc- Leiden) 26:20 M. 200 Meter bardloopen: 1. Körnig (D.) 21.G Discuswerpen dames: 1. Olthuis (Olym- scc.; 2. Geerling (D.) 21.8 sec.; 3. Sureaud pia-Hcngelo) 27.785 M.; 2. Bakker (B.G.V.- (F.) 22 sec.; 4. Bcigboder (F.) 22 sec. Bloemcndaal) 25.83 M. 5000 Meter hardloopen: 1. Rochard (F.) 15 min. 3.6 soc. 2. Syring (D.) 15 min. 4.2 sec. 3. Schaumburg (D.) 15 min. 4.6 sec. 4. Lahitte (F.) 15 min. 10.6 sec. Verspringen: 1. Köchermann (D.) 7.43 Me ter. 2. Paul (F.) 7.13 Meter. 3. Mollc (D.) 7.04 Meter. 4 Chevalier (F.) 6.72 Meter. 1500 Meter hardloopen: 1. Ladoumcgue (F) 4 min. 0.6 sec. 2. Wichmann (D.) 4 min. 2.6 sec. 3. Schilgcn (D.) 4 min. 2,8 sec. 4. Nor- mand (F.) 4 min. 3,8 sec. Speerwerpen: 1. Maser (D.) 62.19 Meter, Wei ma nn (D.) 62 Meter. 3. Gassner (F.) 52.62 Meter. 4. Degland (F.) 52.60 Meter. Polstokhoog3pringen: 1. Radamier (F.) 2. Reeg (D.) 3. Vjntousky (F.) allen 3.85 Meter. 4. Muller (D.) 3.60 Meter. 4 x 100 Meter estafette: 1. Duitschland, tijd 41.4 soc., Iooper8 Körnig, Geerling, Borchmeyer en Jonath. 2. Frankrijk loopers Irabert, Finat, Beig- beder en Sureaud op 5 Meter. 4 x 400 Meter: 1. Duitschland met de loopers Bergmann, Nolier. Metzner en Dr- Peltzer t(|d 3 min. 21.8 sec. 2. Frankrijk met de loopers Veloge, Du- cos, Levier en Pelleiier op 15 Mtter. Totaal: Duitschland 80 punten. 2. Frank rijk^ punten- 1500 meter heeren; 1. Rosing (Olympia- Gasselternijvccn) 4.30.42. Verkes (Turnlust- Haarlem); 3. Buis (G.V. Lyndcn-H'mcer). 4 X 100 meter heeren: 1. Concordia (Zaan dam) 47 scc.; 2. Olvmpia (Gr.) 47.3 6ec.; 3. Gratia Plato (Umuidcn). 3000 meter hoeren: 1. Bakker (Dc Halter- Alkmaar) 9.51; 2. Nuistcrs (G.V. Lyndcn- H'meer) 3. Rietveld (Sportlust-Enschcdé). 4X100 meter dames: 1. Hygiea (Den Haag) 54 sec.; 2. Brunhildo (Groningen) 54.3 sec.; 3. Olvmpia (Deventer) 54.7 scc. Na afloop der wedstrijden werd het woord gevoerd door den heer C. Verburg, pen ningmeester van het K.N.G.V., dio een woord van hulde bracht aan de organisato ren van dit sportfestijn, waarna hij dc prij zen uitreikte. I zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. I HAVIK IL TeL 292.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6