AHEOSFOORTSCH DAGB1AJD ARGENTIJNSCHE TOESTANDEN BELICHT EEN EN ANDER UIT DE JAARBEURSKRANT Donderdag 10 Sept. 1931 «DE EEMLANDER" 30e Jaargang No, 62 HEERSCHT IN 'T LAND EEN WITTE TERREUR? MEERDERHEID VOOR HET NATIONAAL BEWIND WELKOM AAN DE ZAKEN- MENSCHEN EISCHEN DÊR DUITSCHE SOCIAALDEMOCRATEN Tegen alle verdere loonsverlaging RADIOPROGRAMMA Onze gezant mr. Van Ketwich Verschuur vol lof over Uriburu's bewind Goede stembuskansen der radicalen 'é>-G ravenhago, 9 Sept. Onze afgetre den gezant te Buenos Aires, mr. J. D. van Ketwich Verschuur, vertoeft op zijn door reis naar zijn nieuwe standplaats Angora eenigen tijd met verlof hier ter stede. Een redacteur van het Ned. Corr. Bur. heeft van deze gelegenheid gebruik ge maakt den heer van Ketwich Verschuur een onderhoud te verzoeken, teneinde van hem eenige bijzonderheden te vernemen over den toestand in Argentinië in het bij zonder en meer in het algemeen over dien in de overige Zuid-Amerikaansche repu blieken. De heer van Ketwich Verschuur begon met er op te wijzen, dat de toestanden in Argentinië en Brazilië tot op zekere hoog te evenwijdig loopen. Argentinië is hoofd zakelijk afhankelijk van den uitvoer van granen, Brazilië van dien van koffie. Bei de producten zijn thans op de wereldmarkt zoo goed als niets waard en dientengevolge is in die landen de economische toestand zorgelijk. „De huidige Argentijnsche regecring zit voor groote moeilijkheden", zoo ging de gezant voort, „voornamelijk voortvloeien de uit het feit, dat het land geen groote consolidatielcening kan sluiten in het bui tenland. Het land zit daaPdoor met een enorme vlottende schuld, welke niet ge consolideerd kan worden. Dc reden hier voor is, dat de mogelijkheid bestaat, dat do radicale partij na de verkiezingen dc overhand krijgt. En wanneer deze partij in derdaad het bewind in banden heeft, zal het de vraag zijn of de nieuwe regeering die schuld zal erkennen. Vandaar dat de groote buitenlandsche markten er niet toe over durven gaan, aan Argentinië een Ice- n»ng te geven. Over de huidige regecring doen de meest onjuiste meeningen en geruchten de ron de. In Hollandsche bladen en periodieken heb ik ook wel artikelen gelezen, waaruit bleek, dat de regeering al6 een witte ter reur werd beschouwd. Daartegenover hen ik er van overtuigd, dat het tegenwoordige bewind, onder de 'bestaande omstandighe den, voor Argentinië, het beste is. De revo lutie is feitelijk een reactie geweest van de patriotten tegen die elementen, die het Jand hebben uitgebuit ten eigen behoeve. Voor den president, generaal Uriburu/ heb ik de grootste bewondering. Op zeer be kwame wijze en met.groote kracht heeft hij do maatregelen, welke noodzakelijk waren, doorgezet, daarbij krachtig gesteund door zijn ministers". „Komt het in Argentinië ook tot een moratorium voor de buitenlandsche schul den?" „Ik acht dit zeer onwaarschijnlijk. Argen tinië is niet te vergelijken met de andere Zuid-Amerikaansche republieken. Dc mi nister van financiën doet alles om het bud get in evenwicht te brengen en ik geloef wel, dat de tegenwoordige leiders in staat Kullen zijn aan het bewind te blijven, tot dat er weer een constitutioneel® regeering komt. Do beste elementen uit het land staan achter haar. Dit blijkt ook wel hier uit, dat het wel gelukt is een binnenland- feche leening te sluiten ter aflossing van een leening van het vorig bewind." „Bestaat de mogelijkheid inderdaad, dat 'de radicale partij hij de verkiezingen de meerderheid verkrijgt? „Dit i6 niet uitgesloten In één provin cie hebben de verkiezingen reeds plaat6 gehad, maar zij zijn stopgezet, omdat de verkozen radicalen dc fouten van hun voorgangers niet gedesavoueerd hebben, waardoor wederom de mogelijkheid be stond, dat er radicale elementen op het kussen zouden komen, die meer in hun eigen belang dan in het landsbelang werk zaam zouden zijn. Toen heeft generaal Uri buru gezegd, dat dc revolutie van 5 Sep tember nog niet ten einde wa6 en dat door gestreden zou worden, totdat het ideaal be reikt was. Verschillende radicale elemen ten zijn uit het land verwijderd, oa. een c.ud-prcsident en een oud-minister van buitenlandsche zaken, omdat de regeering de vaste overtuiging had, dat zij moreel aansprakelijk waren voor een militairen opstand, door aanhangers van Irigoyen op touw gezet. Ik durf gerust zeggen, dat deze regeering geen personen aan het roer zal tatcn komen, aan wier integriteit getwij feld wordt of die bij corruptie betrokken zijn geweest. Een eigenlijke dictatuur kan men het echter ook niet noemen, want hot bewind wordt inderdaad gedragen door het hetero volksdeel." Zeer ongunstige economische toestand. Vervolgens kwarn het gesprek op den eco- nomischen toestand van het land. Deze is zeer ongunstig, zooals vanzelfsprekend thans het geval is bij landen, afhankelijk van den uitvoer van grondstoffen. Rusland komt mot een steeds grootere productie van graan op de markt, en drukt daardoor de markt. Uit economisch oogpunt is Ar gentinië veel belangrijker dan Brazilië. De cijfers tooncn zelfs aan. dat in economische betcokenis Argentinië gelijk staat aan Bra- zilië met alle andere Zuid-Amerikaansche republikeinen te zomen. Dc handelsbalans met Nederland is ten opzichte van on6 land sterk passief. Contact met Nederland. I»Is er een geregeld contact mot Neder land?" „Zeer zeker. Er is in Argentinië een Ne- dcrlandsche verccniging, een Nedcrland- sche Kamer van Koophandel, een Neder- landsche verccniging voor weldadigheid, terwijl er veel Nederlanders van beteeke- nis wonen Ik heb mij echter verbaasd over URIBURU. dc geringe kennis van het belangrijke Ar gentinië in ons land. Er is echter than6 een groep gevormd van personen, die trachten willen hierin verbetering te brengen. Deze nieuwe organisatie staat onder leiding van den voorzitter van dc Amsterdamsche Ka mer van Koophandel, den heer Heldring. •Samenwerking met de officieele organen zal gezocht worden en met alle ten diensto staande middelen gestreefd naar meerdere kennis in Nederland omtrent Zuid-Ameri- ka en Argentinië en omtrent Nederland daar te lande". Tenslotte kwam het. gesprek met den heer van Ketwich Verschuur nog op zijn toekomstige standplaats Angora. Uiter aard kgn hij over Turkije weinig mededce- len. Vroeger jaren is hij echter diplomatiek agent geweest te Marokko, waardoor hij reeds contact met den Islam heeft gehad on de mentaliteit van het Mohammedanis me hem niet vreemd meer is. De heer van Ketwich Verschuur denkt cenige maanden in ons land te blijven cn zich, alvorens naar Turkije te gaan, naar Zweden te begeven voor een familiebezoek. Beschouwingen van Churchill en Baldwin In het Lagerhuis heeft de conservatief Churchill in verhand met de uiteenzettingen van Henderson gevraagd, waarom de La- bourregeering, als zij de financieclc crisis reeds in Juli had zien aangekomen, geen maatreglcn had getroffen oin dc crisi6 tege moet te treden. Bovendien is Henderson als vroegere mi nister van buitenlandsche zaken ook debet aan het tot 6tand komen van dc crisis. Noch de politieke, noch de financiecle cri sis is voorbij, maar beiden bevinden zich pas in een beginstadium en zullen nog groo- ter worden. Bij de a.s. verkiezingen, die, naar Churchill hoopte, niet te spoedig zul len plaats vinden, zullen de socialisten min der de verantwoordelijkheid behoeven te dragen dan de nationale regecring Nadat Churchill nog de Indische politiek liad aan getipt, verklaarde hij tenslotte, dat volgons de conservatieven thans het tijdstip geko men is voor dc Invoering van een tarief- systeem. Van een opleving der Brltsche in dustrie kan evenmin sprake zijn als van een herstel van het buitenlandsche vertrou wen in Engeland, als niet eerst de Labour- partij beslissend bij dc verkiezingen zal zijn verslagen. Maxton (Labour) zeide, dat hij het met Churchill ecn9 was, dat dc principieele kwestie nog moest worden uitgevochten. De principieele kwestie zit hem echter niet in het vraagstuk der tarieven of van den gouden standaard, maar op de wijze, hoe dc wcrkloozcn behandeld worden. Vervolgens werd het woord gevoerd door Baldwin, die verklaarde, dat de conserva tieve partij van ganscher harte den minister president zou ondersteunen, teneinde het doel te bereiken, waarvoor de regecring ge vormd is. De oppositie draagt op het oogen. blik een zware verantwoordelijkheid. Wan neer het buitenland voelt, dat in Engeland een groot deel van de bevolking dc moei lijkheden niet wil zien, dan zou dit alleen reeds voldoende zijn om een deel van de re- geeringsmaatrogelen van hun waarde te be- rooven. Hierdoor wordt de tijd verlengd, waarin de regecring het crediet van Enge land in de oogen van dc wereld moet her stellen. Londen, 8 Sept. (V.D.) In het Lagerhuis is een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen mét 309 togen 250 stem men. Londen, 9 Sept. (V.D.) De verdeeling der stemmen bij de beslissing over de rnotie van vertrouwen in het lagerhuis was als volgt: voor de regecring stemden alle conservatie ven cn liberalen, verder 12 socialisten (7 so cialistische ministers en 5 socialistische af gevaardigden) en 4 onafhankelijken. Tegen de regecring sternden de overige socialisten, 4 leden van dc Moslcygroep en 3 onafhan kelijken; 3 socialisten stemden blanco. Breng geen kinderen mee, bij uw bezoek aan de beurs Een pleidooi voor Duitsch: Fransche verzoening Berlijn, 8 Sept. (V.D.) De zitting van dc soc. dem. rijksdagfractie, die hedenmorgen is begonnen, heeft tot laat in den avond geduurd. In het over do beraadslagingen uitgege ven communiqué wordt medegedeeld, dat de fractie er met genoegdoening kennis van heeft genomen, dat dc rijksregeering toezeg ging heeft gedaan eenige hardheden uit dc noodverordening van 5 Juni te verzachten. Na langdurige debatten heeft de fractie een uitvoerige motie aangenomen, waarin o.o. gezegd wordt: De buitengewone scherpte van de crisis in het wercldzakenleven door het geschokt zijn van de credietorganlsaties en do daar door ontstane gevaren maken de handha ving cn verzekering van de levenspositie van het Duitsche volk tot dc belangrijkste taak van de politiek. Hierdoor wordt een buitenlandsche politiek noodzakelijk, in welker middelpunt de Duitsch-Franschc verzoening moet staan en waarin gestreefd moet worden naar een duurzame samen werking. Een buitenlandsche en economi sche politiek, welker doel vcrtrouwenschcn- kende samenwerking is met de andere sta ten, is de voorwaarde voor het herstellen van het Duitsche crediet. Dc sociaal-demo cratische rijksdagfractie eischt de instelling van één bureau voor bankpölitïek, dat voör zien is van alle mogelijke volmachten tot het verkrijgen van informaties over dc par ticuliere banken en tot ingrijpen in het be lang van het volkshuishouden. De fractie herhaalt den eisch tot inrichting van een kartelbureau en eischt de' hervorming van het aandeelenrecht. Verder wordt geëischt het verhinderen van iedere verdero loonsverlaging. De frac tie verwacht van de rijksregeering, dat zij eindelijk de noodzakelijke wettige maatre gelen zal nemen tot verwerkelijking van de 40-urige werkweek. Zij wijst ieder stre ven naar opheffing van de werkloozenver- zekering en tot verdere vermindering der uitbetaling af en streeft naar 't met elkaar in overeenstemming brengen van de ver schillende vormen van werkJoozcnsteun. Met het oog op het toenemend aantal langdurig werkloozen en den groeienden nood onder breede volkslagen is hulp voor den winter onontbeerlijk. Behalve uitkec- ringen in geld moet een aanvullende uit- keering in natura, aardappelen en kolen, verstrekt worden. Ondragelijker dan ooit zal in dezen winter de stijgende nood on de massale armoede zijn naast de overma tig hooge inkomens. Derhalve eischt de soc. dem. fractie dan ook verlaging van de hooge pensioenen cn salarissen. Beurs-parasieten van het Jaarbeursinstituut gebruik wilden maken, om in de gangen van het Gebouw of op de paden tusschen de monsterkamers, kooplieden aan te klampen om hen In een of ander artikel een offerte te maken. Liefst oefenden deze hoeren hunne praktijken uit. vóór de deur van de monsterkamer van hun concurrent. Het spreekt vanzelf, dat deze wijze van clandestien deelnemen aan de Jaaiijeurs ten strengste afkeuring verdient. Het Jaarbeursbestuur zal dit'keer tegen deze heeren strenge maatregelen nemen en het roept de medewerking van alle welden kende zakcnmcnschen in. om mede te hel-' pen dit kwaad uit te roeien. MILITAIRE OEFENINGEN VAN COMMUNISTEN. Vijf en zestig hnnner ge arresteerd. Got ha, S Sept. (V.D.) Het was den in de omgeving van Waltershausen gelegen gen darmes bekend geworden, dat leden van communistische organisaties militaire oefe ningen hielden. Reeds tweemaal kon de politie met succes ingrijpen en belangrijk materiaal in beslag nemen, terwijl de lei ders der troepen konden worden gearres teerd. Dinsdag was het, naar de politie te Gotha mededeelt, hekend geworden, dat een communistische afdeeling in weiden nabij Waltershausen-Langenhain een terreinoefe ning hield. Men zond onmiddellijk een sterk commando Schutzpolizei en crimineele po litie naar het terrein, waar de oefeningen werden gehouden; 65 personen werden op het schictterrcin aangetroffen, zij werden allen gearresteerd. Vastgesteld werd, dat de betrokken personen op die plaats aanwezig waren om militaire oefeningen te houden. Zij waren lid van een arbeidersorganisatie te Waltershausen. Uit het in beslag geno men materiaal kon worden vastgesteld, dat zij leden waren van communistische orga nisaties, die o.m. behooren tot den strijd hond tegen het fascisme. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Lonwen, 8 Sept. (H.N.) Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 5 Sep tember 2.762.219, zijnde 28.437 meer dan in de voorafgaande week en 701.775 meer dan in de overeenkomstige week van verleden jaar. 4 Wij ontvingen heden dc jaarbeurskrant, waarin wij het volgende woord tot de za- kenmcnschen van Nederland lezen, naar aanleiding van de 25ste beurs: Voor dc vijfentwintigste maal opent het Ncderlandsche Jaarbeursinstituut voor U zijn poorten. De weg naar Utrecht is U be kend. Gij kent het doel der Jaarbeurs, gij weet welke voordeelcn een beursbezoek U biedt. De huidige tijdsomstandigheden eischen Uw tegenwoordigheid op de komen de Jaarbeurs. Het zijn ernstige tijden, die het bedrijfsleven thans doormaakt; om zich tegen de moeilijkheden van het oogen- blik schrap te kunnen zetten, daarvoor biedt de Jaarbeurs U steun. De tijden zijn ernstig, maar verre van hopeloos. Er moet hard gewerkt wordén, maar de Ncderlandsche Middenstand be schikt over een groote mate van werk kracht. De uiterste krachtsinspanning, geestelijk en lichamelijk, wordt geëischt, maar de toestanden in ons land zijn nog wel zóó, dat iedere krachtsinspanning een kans heeft op slagen. Ons bedrijfsleven is in zijn kern gezond; het heeft in tijden van hoogconjunctuur zich op gezonde basis ontwikkeld en zich niet aan overdreven proefnemingen gewaagd. Daardoor beschikt ons zakenleven thans over een sterke mo- reele en materiecle reserve. Het Nederland- schc bedrijfsleven heeft bij al hot verlies, dat er in den laatslen tijd te boeken viel twee dingen behouden: een groote dosis veerkracht cn een groote dosis weerstands vermogen. Voldoende basis om vol vertrou wen de handen uit dc mouw te steken. Aan pakken behoeft voor den Ncderlandschen zakenman geen ijdele leuze te zijn. De Jaarbeurs biedt het handelsverkeer dc helpende hand. In malaise-tijden in het bi zonder treden voor de zakcnmcnschen de voordeden naar voren van die functies van het jaarbeurswezen, die het intermediair der Jaarbeurs onderscheidt van andere me thoden in het handelsverkeer: de aanwezigheid van een veelvuldig en veelzijdig aanbod, waardoor terzelf der tijd dc verschillende inkoopsmogc- lijkheden onderling vergeleken kunnen worden en de beste en voordceligste in koop wordt verkregen; het persoonlijk contact tusschen pro ducent en wederverkooper. waarmede beide partijen haar voordeel kunnen doen om het evenwicht tusschen vraag cn aanbod to trachten te herstellen; het samenzijn op één centraal punt van van producenten en distribueerende za- kenmenschen, waardoor onderling over leg, gedachtenwisseling en samenwer king ontstaan, die den zakenman nieu we gezichtspunten openen cn zijn vak kennis cn handelskennis vermeerderen. Wie zich rekenschap geeft van den ermd van den huidigen economischen toestand zal onmiddellijk inzien van welke onschat bare waarde voor een zakenman het Jaar beursinstituut is in tijden, als wij nu bc- levon. De XXVe Nederlandsche Jaarbeurs staat gereed om haar, ditmaal wel zeer belang rijke, taak te vervullen. Een veelzijdig aan bod is aanwezig en vult alle beschikbare expositieruimte in het 't vorige jaar ver- groote complex Jaarbeursgebouwen. Weest welkom, gij allen, zakenmenschen van Nederland! Breng geen kinderen mee naar de Jaarbeurs. zoo luidt het voorts boven een entrefilet, waarin het volgende verzoek wordt geuit: Jaarbeursbezockers, wilt er s.v.p. aan denken, dat kinderen beneden 16 jaar niet op de Jaarbeurs worden toegelaten. De Jaarbeurs is een instituut voor groote men- schen en niet voor kinderen. Het is een za- keninstituut, waar handel gedreven moet worden cn kinderen kunnen daarbij best ge mist worden. Ze hinderen de zakcnmcn schen bij het zaken-doen en ernstige klach ten daaromtrent van de zijde der deelne mers hebben het Jaarbeursbestuur dan ook aanleiding gegeven over te gaan tot stren ge toepassing van den maatregel. Bij vorige beurzen werd nog wel eens toegestaan, dat kinderen meegenomen mochten worden, cmdat de ouders beweerden, niet van te voren geweten te hebben, dat kinderen niet w'erden toegelaten. Maar hierop kan men zich nu niet meer beroepen. Het is nu gr- noeg bekend, dat de Jaarbeurs niet voor kinderen beneden 16 jaar toegankelijk is. Wie dus toch zijn kinderen medebrengt, staat zelf voor dc gevolgen in! Ten slotte knippen we uit deze couran1- een Waarschuwing Het geval heeft zich op vorige beurzen voorgedaaan, dat er fabrikantjes of grossiers waren, die weliswaar geen geld er voor over hadden ora op de Jaarbeurs als deel nemer een stand te huren, maar toch wol. als echte parasieten, van do bemiddeling GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Een bedrag van 3000 uit de kas van het postkantoor verdwenen. Baarn, 9 Sopt Eenigen tijd geieden verdwenen op het postkantoor op geheim zinnige wijze een aantal effecten, die per aangeteekenden brief waren verstuurd. Deze vermissing is nooit opgehelderd. Op even geheimzinnige manier zijn thans 3000 gulden uit de kas van het postkantoor verdwenen. Postautoriteitcn en politic hebben onmiddellijk een onderzoek inge steld cn geloovcn rced6 een 6poor te heb' ben gevonden. AANBESTEDINGSNIEUWS. Barnevcld, 7 Sept. Heden Is aanbe steed het bouwen van een woonhuis te Ter- schuur, voor rekening van mej. Takken. Ingeschreven werd als volgt: Massa (behalve schilderwerk): H. Enden dijk. Terscliuur, 4294; J. van Gelder, Nij- kerk 3837 cn T. Nijboer, Nijkerk 3825. Metselwerk: T Kuit en E. van Zomeren, alhier 2087. Timmerwerk: F. van Keulen. Hooglander veen, 1975; G. van Ede Voorthuiz-n 1738 J. Hofland alhier, 166G en H. Srheeners, Voort huizen, 1583. Schilderwerk: Chr. Grift, Voorthuizen 464; J. van Nimwegen. Nijkerk 374; W. J. v. d. Brink, alhier 335; R. Schuur, Voorthuizen 335 en G. Klaasscn, id., 248.50. Het werk is aan do laagste inschrijvers der percoelen gegund. Vrijdag 11 September. Hilversum, 1875 M. 12.012.00 Het omroep-orkest, o. 1. van Nico Treep. Soliste: Augusta Reclaire, zang. 2.00 —2.30 Schooluitzending dr. F. Klin kenberg: Henri Dunant, stichter van het „Roode Kruis". 2.304.00 A.V.R O.-kwartet o. 1. van Dick Groeneveld en Gramofoonmuziek. 6.457.00 Ochtendgymnastiek o. 1. van G. Kleerekoper. 7.307.45 Ochtendgymnastiek o. 1. van G. Kleerekoper. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door mevr. Liesbeth Sanders-Herzberg. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoonmuziek. 4.01 nam. Piano-stukjes voor de kinderen door Jan Trom. 4.30 Na schooltijd. 5.15 nam. V.A.R.A.-orkest o. 1. van Hugo de Groot 6.00 n.m. Vocaal concert. 6.45 n.m. Actueel allerlei uit de Arbeiders beweging. 7.15 nam. G. van Ovcrbeek: „Het P. N. I.- proces en het lot der daarbij veroordeel den". 8.00 n.m. Weckuitzending. Sprekers: ds. W. Mackenzie. Dr. H. Wolf. Herman Rut- ters. 10.15 nam. Persbureau Vaz Dias.-. 1045 n.m. Gramofoonplaten. 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. Huizen, 298 M.: 8.009.15 Morgenconcert 10.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 nam. Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.151.00 n.m. Het K.R.O. Quintet o. 1. van Piet Lustenhouwer. I.001.45 nam. A. Verdijk, burgemeester van Eindhoven: ..De Eindhovensche Indus trie". 2.00—2.20 nam. Henriettc van Brecmen, zang. F. osliart, piano. 2.20—3.15 nam. Het K.R.O. kunstonsemble 0. 1. van Piet Lustenhouwer. 3.15—3.30 nam. Henriettc van Breemen, zang, F. Boshart, piano. 3.30—4.30 nam. K.R.O. Kunstensemble. 4.455.45 nam. Concert door het K. R. O.- kwartet 5.45—6.00 nam. Spreker: Max K. Geriscb. Onderwerp: Najaar in Duitschland. 6-007.00 nam. Het K. R. O. kwartet 7.00—7.30 nam. Spreker Th. Arts. On derwerp: „Iets over gewassen- cn kassen- keuze in den landbouw." 7.458.00 nam. Spreker: mr. dr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel. Onderwerp: „De ontwik kelingsmogelijkheden voor N.-Brabant." 8.00—11.00 Aansluiting met gebouw „Har monie" Leeuwarden. Concert door het K. R. O. orkest o. 1. van Johan Gerritsen en Dubbel-Mannenkwartet „St Dominicus", o. 1. van Th Lambooy. II.00l£f)0 v.m. Gramofoonmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9