AMEB3FQ0RTSCH DAGBLAD fill OPENING VAN HET SEIZOEN Binnenland N.V. COMPAGNIE LYONHAISE UTRECHTSCHEWEG 10 Feiuilleton Donderdag 17 September 1931 -DE EEMIANDER- 30e Jaargang No 68 TWEEDE BLAD EERSTE KAMER NIET DUURDER IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co VERKEERSONGELUK IN ROTTERDAM HET GEMEENTEFONDS UIT DE STAATSCOURANT ONZE VERHOUDING TOT BELGIE HET GEHEIM VAN GEHEIDE In do vergadering van gisteren heeft de heer De Savornin Loliman verlof gevraagd don minister van buitcnlandscho zaken te mogen intcrpcllocrcn over den stand der Kedeilanclsch-Uclgischc onderhandelingen Dit verlof werd verleend. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te be palen dag. Herbenoemd werden tot leden der huis houdelijke commissie do Hoeren van Lan- schot en Rink. Herbenoemd werden tot leden der ge mengde commissie voor de stenografie de Hcercn Slingenberg, Hoffmans en Polak. De vergadering werd gesloten. De Kamer ging in de afdeelingen tot onderzoek van 't ontworp-adres van antwoord op de troon rede. en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in de Rijksvischhallen te IJmuidon inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot. zee-car- bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro- quetten, vischkoekjes, gebakken visch, Nieuwe Haring, ge marineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvisch, zoute\isch enz. enz. Een auto^bestuurder en een wielrijder ernstig gewond Rotterdam, 16 Sept. Hedenmiddag kwart voor vier is op den Rotterdamschen rijweg onder Overschie, een vrachtauto in botsing gekomen met vier wielrijders. De auto, die bestuurd werd door G. S. S. uit Rotterdam, moest voor een bus van de R. E. T. uitwijken en tegelijkertijd remmen voor de wielrijders. De remmen bleken niet in orde te zijn en alle vier fietsen werden aangereden. De eerste wist zich zelf tc redden door in de sloot tc rijden. Ilij kwam er met een nat pak af. De tweede, J T. IJ. uit Schie dam, werd tusschen een boom en do auto gekneld. Ilij liep ernstige inwendige kneu zingen op. De derde, een meisje, kon nog niet van haar fiets springen en kreeg ooi; geen letsel, terwijl ook de vierde er met cenige schrammen afkwam. Van allen werden de fietsen volkomen vernield. Do bestuurder van den wagen werd door de voorruit geslingerd en kwam eenigc meter-s verder terecht. Mij wenl zeer zwaar gewond en evenals de andere ge wonde per Roode Kruis-auto naar het Zie kenhuis te Schiedam vervoerd en daarin opgenomen. S. verkeert in levensgevaar. Gebleken is, dat dezelfde vrachtauto on der Delft ternauwernood aan een botsing ontkomen is, door den berm van den weg op tc rijden. Dc dokters Donkersloot en Karremans hebben de eerste hulp verleend. De politie nam foto's van het gebeurde en maakte pro ces-verbaal tegen den auto-bestuurder op. De ramingen van de uitkeeringen LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Inschrijving van nieuwe leden. Leiden, 15 Sept. Bij liet Lcidsch Stu denten Corps hebben zich heden 93 nieuwe leden laten inschrijven, tegen 96 in het vo rig jaar. Aan dc toelichting op dc begrooting 1932 1933 van het Gemeentefonds is ontleend: De gemeenten ontvangen over elk jaar- lijksch tijdvak van 1 Mei—30 April eene uit kecring, als bedoeld in art. 3, onder a, der wet van 15 Juli 1929 en eene uitkeering. als bedoeld in art. 3, onder b dier wet. Geraamd wordt, dat dc eerstbedoelde uit kecring voor alle gemeenten te zamen f 3,067,984 zal bedragen; de laatstbedoelde uitkeering is voor het begrootingsjaar 1931 1932 voorloopig becijferd op oen totaal be drag van ƒ92,221.768 De definitieve vast stelling zal eerst kunnen plaats vinden na afloop van het boekingstijdvak, dat eindigt 51 October 1932. Rekening houdende met de vermoedelijke bevolkingstoeneming in 1931, moet deze uitkeering voor het begroo lingsjaar 1932-1933 1,489,558 hooger wor den geraamd dan de bovengenoemde voor loopige becijfering, of in totaal op f 93,711,326 Dit bedrag is 1,241,326 hooger dan het be drag geraamd op de begrooting 1931-1932. De uitgaven van het fonds zijn derhalve in totaal geraamd op ƒ96,779,310. de inkom sten op 81,800.000, zoodat de uitkeerine van het Rijk bedoeld in art. 8 der wet, moei worden geraamd op 1 14,979,310. Van dit bedrag komt tweo derde gedeelte ten laste van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 en een derde gedeelte ten laste van dc rijksbegrooting voor het dienst jaar 1933. MEINEED. Zes maanden geëischt Rotterdam. 16 Sept. Onlangs heeft voor de Rottcrdamschc rechtbank terecht gestaan een zekere v. O., die ervan beschul digd werd tesamen met zijn vader en zijn oom, een van zijn vijanden achterna geze ten te hebben on daarbij eenige malen op dien vijand tc hebben geschoten. In het vooronderzoek was een der voornaamste ge tuigen dc 23-jarige kellncr J. v. d. K., die verklaarde dat hij een revolver, merk F. N.t m banden van den dader gezien had. Tij dens dc terechtzitting veranderde hij echter ineens van houding en beweerde dat liij in 't geheel geen wapen had gezien. Hem werd op het gevaar van een mcinccdigc verkla ring gewezen en tenslotte werd hij gedwon gen deze nieuwe verklaring te onderteeke nen. Nu had hij zich wegens meineed te verantwoorden. Hij erkende, dat hij een meineed had gepleegd en zeide, dat hjj dat gedaan had, omdat hij verbouwereerd was geweest en bang was geweest voor Van O. en diens vrienden. Het O. M., waargenomen door mr. Mesch- ke, achtte dat echter geen excuus en vroeg zes maanden gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger, mr. P. A. H. M. van Hoogewcgen, die pas eenige dagen geleden in deze zaak is toegevoegd, is de zaak uitgesteld voor het uitbrengen van een reclasseeringsrapport. Voor het tijdvak der tegenwoordige zit ting benoemd tot voorzitter der Tweede Ka mer mr. J. R. H. van Schaik, lid dier Ka mer; bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw tot 1 October 1932 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Win terswijk dc heer H. A. Weiman aldaar en tot leeraar aan da Rijkslandbouwwinter school te Goes de heer E. Vissoher te Mid delburg; benoemd tot lid rcgentcncollegc over ge vangenis Zwolle mr. J. Ch. J. W. Hermans, officier van justitie bij da rechtbank aldaar; benoemd tot lid voogdijraad Rotterdam II dr. K. W. Walstra, directeur cener Christe lijke Hoogerc Burgerschool aldaar; benoemd tot lid voogdijraad Zuiphen mcj. I. J. VerLoren van Theraaat, secretaresse der Vcreeniging tot verzorging van minder jarigen te Zutphen, wonende tc Warnsveld; benoemd tot officier marine-stoomvaart dienst 2e klasse op grond bepalingen dienst plichtbesluit voor Ned.-Indic de eervol ont slagen officier marinestoomvaartdienst 2e klasse J. J. van der Eijk; benoemd tot reserve eerste luitenant bij het 4e regiment vcld-artillcrie de reserve tweede luitenants J. W. Feitsma en A. W. du Celliée Muller, beiden van dat corps; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve eerste luite nants L. T. C. van der Kiugt en mr. .T. S. Korteweg, beiden van het regiment jagers; benoemd tot reserve tweede luitenant voor speciale diensten bij den Staf der ar tillerie de vaandrig M. P. J. M. Jansen van het 6e regiment infanterie en de dienst plichtig soldaat ir. G. Kirchmann van het regiment genietroepen. EEN PRIKPLANK ALS PUZZLE. Behandeling voor de rechtbank. Amsterdam, 15 Sept. Voor dc Vijf de Kamer der Arnstcrdamsche Rechtbank stond terecht de 25-jarige exploitant van vernuft- en vaardigheidsspelen, M. Meyer, verdacht van overtreding der loterijwet 1905. Meyer had in diverse winkels hier ter slede z.g.n. prikplanken geplaatst. Deze prikplank is een houten plank, voorzien van 500 met papier beplakte gaatjes, in elk van welke gaatjes zich een opgerold stukje papier bevindt waarop de nummers 1500 zijn geplaatst. Bij die prikplank bevindt zich, hangende in den winkel, een .lijst met namen van prijzen, eveneens genummerd met een nummer tusschen 1 en 500. Na betaling van het luttele bedrag van tien cents, mocht bet publiek prikken in een der gaatjes, het te voorschijn komende nummer gaf het resultaat aan. Doch bij de prikplank is een gebruiksaanwijzing, die mede ter inzage wordt verstrekt en die men thuis kan bestudeeren. De nummers in de plank staan n 1. in een spiraal gerangschikt Door den kantonrechter was verdachte vrijgesproken, daar de puzzle tamelijk ge makkelijk oplosbaar bleek, zooals uit de getuigenverklaringen bleek. Daar het hier een principieele zaak betreft, teekende de ambtenaar van het O.M. hooger beroep aan. Op 3 Juni diende de zaak voor de Vijfde Kamer der Rechtbank. M. werd evenals voor het kantongerecht verdedigd door mr. Joh. K. M. Mathuiscn. Dc Officier van Justitie, mr. Overbosch, vroeg toen schorsing van de zaak, teneinde professor Schub uit Delft als getuige te hoo- ren. Heden diende de zaak opnieuw, doch het O.M. bleek tot andere gedachten te zijn ge komen. Hij zag af van het hooren van ge tuigen en zeide in zijn requisitoir, dat vol doende gebleken is, dat het tenlaste gelegde niet is bewezen. ITet vonnis van den kan tonrechter is z.i. volkomen juist gewezen en dient te worden bevestigd, (vrijspraak). De Rechtbank zal 29 September vonnis wijzen. HET HOUDEN VAN DEMONSTRATIES Politionneele voorwaarden. Amsterdam, 15 Sept. Het Communis tisch Raadslid, de heer C. Schalker, heeft tot den Burgemeester als Hoofd der Politie een 7-tal vragen gericht, waarin hij vraagt of het den Burgemeester bekend is, dat in den laatsten tijd door de politieautoriteiten aan het verlcencn van vergunning voor de monstraties voorwaarden zijn verbonden, daarin bestaande dat bepaaldo leuzen niet zouden worden meegedragen. Deze vragen hebben betrekking op de voorwaarden die gesteld werden voor de demonstraties van de Internationale Roode Hulp op 8 Maart 1931, van de Communisti sche Partij op 1 Augustus 1931, van de In ternationale Anti-Militaristische Vcreeniging op 30 Aug. 1931 en van den Communisti- schen Jeugdbond op 6 September 1931. Dc heer Schalker vraagt of de Burgemees ter bereid is maatregelen te nemen om hieraan een einde tc maken. R.-K. TWEEDE-KAMERFRACTIE. Samenstelling van het bestuur. In de gistermiddag gehouden vergadering van de leden der R.-K. Tweede Kamer fractie is het bestuur als volgt samenge steld: Prof. mr. P. .T. M. Aalberse, voor zitter; A. C. A. van Vuurcn, vice-voorzitter; ir. M. E. E. Bongaerts, secretaris; C. J. Kui per, penningmeester, en A. H. J. Engels, 2e secretaris. Succesvolle besprekingen te Genève? Dc correspondent tc Brussel der N.R.Ct meldde gisteravond: Hedenmiddag deed in regeeringskringen alhier het gerucht de ronde, mede in ver band met een in de Troonrede van Koningin Wilhelrnina voorkomenden passus betref fende de betrekkingen met België, dat een hervatting der officiecle onderhandelingen tusschen Brussel en Den Haag zeer na kend zou zijn. Deze hervatting zou het ge volg zijn van besprekingen, welke minister Hymans, dezer dagen te Genève had met zijn Nederlandschen ambtgenoot, minister Beelaerts van Blokland. De verschillende tusschen Nederland en België hangende kwesties zouden door de beide ministers onder dc oogen zijn gezien terwijl ook zekere voorname personen .uit de Antwerpsche handelswereld daarbij zouden zijn geraad pleegd geworden. Hedenavond, na afloop van de bijeen komst van het kabinet vonden wij gelegen heid om enkele vragen te stellen aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, die ons bereidwillig te woord stond. Op de vraag of het gerucht betreffende de besprekingen te Genève met minister Bee laerts van Blokland juist was, antwoordde minister Hymans: „Het ligt voor de hand, dat ik van de aanwezigheid te Genève van minister Beelaerts van Blokland gaarne ge bruik heb gemaakt om met hem van ge dachten te wisselen. Onze besprekingen wa ren van zeer hartelijken aard en ik meen dan ook te mogen verwachten, wat ik trou wens reeds voor het zomerrecès in den Se naat liet voorzien, dat wij binnenkort tot een resultaat zullen komen." Dat zekere personen uit de Antwerpsche zakenwereld aan de besprekingen te Genè ve zouden hebben deelgenomen, werd door minister Hymans beslist ontkend. Ook zei de hij liever nog geen antwoord te geven op de vraag, of wel zoo spoedig als men in zekere kringen meent te kunnen verzeke- rren, tot de opening van de officieele onder handelingen tusschen Den Haag en Brussel zal worden overgegaan. Morgen, Woensdag, keert minister Hymans, die zijn collega's in den raad terloops op de hoogte van de offi cieuze gcdachtenwisseling met minister Beelaerts van Blokland had gebracht, naar Genève terug. BENZINE-AUTO VERONGELUKT. Chauffeur gedood. Groningen, 16 Sept. Vanavond om 9 uur reed een 24-jarige chauffeur van de Texaco maatschappij te Groningen met zijn benzineauto in de richting van Groningen. Ter hoogte van Vries passeerde hij met zeer groote snelheid een tweetal auto's en vloog daarna tegen zeven langs den weg staande boomen. Bij de achtste boom sloeg de wagen over den kop en kwam dwars over den weg te liggen. De chauffeur, die in dc verwoeste cabine bekneld raakte, was op slag dood. Zijn identiteit is nog niet vast gesteld. De wagen vloog in brand, maar kon door spoedige hulp nog worden behou den. Even voordat het ongeluk geschiedde, had de chauffeur zich opgehouden in een café te Vries. Het viel de bezoekers in dat café op, dat de man zeer bleek was, zoo dat een te hulp geroepen geneesheer ver moedt, dat hij tijdens den rit aan een hart verlamming is overleden. Geluk ontkiemt uil droefenis en troost. JACQUES PERK. Uit het Engclsch van MORICE GERARD door W. v. E.v. R. 15 Alice schudde haar loshangende harcr. als teeken van protest, maar George droeg haar naar haar bedje in do kamer cn kuste haar, terwijl hij haar vasthield. ^Margaret kleedde het kind handig uit cn nauwelijks lag haar hoofdje op het kussen of zij viel in een onrustigen slaap. —Het kind bevalt mij njets. zeide Geor ge bezorgd, terwijl hij cn zijn vrouw voor .het bedje stonden. Het komt me voor dat ze dc een of andere ziekte onder de leden heeft, ofschoon ik niet begrijp, waar zij die kan hebben opgcloopcn. Zij is toch niet met andere kinderen in aanraking ge weest, wel? En bovendien heersebt er, voor zoover ik weet, geen kinderziekte. Neen, zij heeft niemand ontmoet, jon ger dan juffrouw Mildred. Ik denk. dat er koortsen bestaan, die vanzelf opkomen. Maar het is misschien ook maar een zware verkoudheid! Gisteren klaagde ze telkens, dat ze het koud had. In elk geval moeten we zoo gauw mo gelijk dr Morpeth laten komen. Ja, dat heb ik Delia al gezegd; zij zal op den terugweg bij hem aangaan. George, Frank Alstone komt haar halem Manson keerde zich snel om. Je bedoelt toch niet, dat ze het toch nog eens zijn geworden? Wel, dat is goed nieuws. Het is du6 toch niet „Zwarte Kraai", zooals de mcnschen hem noemen. Hij was anders vrij zeker van haar, naar wat hij zich tegenover mij heeft laten ont vallen. Ilij toonde me zelfs een diamanten ring en zei, dat hij dacht, dat die wel goed genoeg zou zijn. Ik dacht, dat hij dat op meer dan één manier bedoelde. Hij heeft zich dan toch vergist, merkte Margaret met bitterheid op. Delia zal er haar leven lang dankbaar voor blijven. Op dit oogenblik hoorden zij een man nenstem. Dat is Frank, zeide George, ik ga naar hem toe orn hem te begroeten. En ik zal thee voor jullie zetten, zei Margaret. Een half uur later stonden Delia cn Frank klaar om den terugtocht te aan vaarden. Het was vermakelijk om het air van den bezitter te zien, dat dc laatste te genover Delia aannam, en haar gewillige onderwerping er aan, doch do toeschou wers hadden op dat oogenblik geen gevoel voor humor. Zij waren veel tc bang voor bet kind, dat heel onrustig was, cn gedurig liep een van hen van de zit- naar de slaap kamer, om te zien hoe het met de kleine was. Toen Delia en Frank afscheid namen, zei de eerste: Morgen kom ik terug om te zien, hoe het met het kind gaat, en of er hulp voor verpleging noodig is. Ik zal dan wat klce- ren meebrengen en een paar nachten blij ven. Dank je, lieveling, ik zal heel blij zijn je hier tc hebben. Alleen hoop ik dat het niet noodig zal zijn. Vertel dr. Morpeth precies, hoe het kind er uit ziet en hoe koortsig ze is Dan weet hij misschien wat hij mee moet brengen. Anders zal ik naar Bottiscombo gaan voor de medicijn, viel George in. Margaret keek hem vragend aan. Ga je dan vannacht niet meer met de boot uit, George? Ik ga niet meer uit. behalve voor Allie's medicijn, tot het kind beter i6, zeide Geor ge vast besloten. Margaret voelde dat er meer in de stem van haar man lag, dan zijn woorden uit drukten. Was hij bezig een krachtige po ging aan te wenden de boeien, die hem zoo lang gekluisterd hadden af te werpen? Vurige hoop kwam in haar op en een in nig gebed rees uit haar hart, dat God Geor ge kracht mocht geven om tc volharden in het goede. HOOFDSTUK IX. De ontdekking van den defectieve. De zware bel in do vestibule ging om streeks kwart over zeven over. Het was de avond, volgende op dien, waarop Ducros en George Manson door de vreemdeling wa ren bespied, toen zij in de boot naar liet 6trand terug waren gekeerd. Een lange knecht opende de deur. Is mr. Myddleton thuis? De bezoeker wa6 dc detective, Mark Wen- love. Hij had een lange regenjas aan, die hem tot aan zijn hielen reikte. De 6torm, die den geheelen dag al in de lucht had gezeten, 6tak nu op, hetgeen tc merken was aan de windvlagen en aan de voortijlende regenwolken. Ja, mijnheer, maar hij is op het oogen blik niet te spreken. Hij kleedt zich voor net diner. Mag ik binnenkomen en wachten, tot bij mij kan ontvangen, het betreft een zaak van gewicht Nu kwam de butler uit de hall te voor schijn. Vraag den heer om zijn kaartje, Arthur, en neem het mee naar mijnheers kleedkamer. Wilt U als 't U blieft binnen komen, mijnheer? Het is akelig weer. De butler, dio de maatschappelijke positie van den bezoeker vrij nauwkeurig had ge taxeerd, sprak Wenlovc met een menge ling van waardigheid cn vrijmoedigheid aan. De bezoeker trad de hall binnen, zooals hem gevraagd was, en gaf den knecht zijn kaartje. F.r brandde een groot houtvuur in den haard, die aanzienlijke afmetingen had, en waar omheen familieportretten van de Myddleton6 hingen, want deze hadden Bot- tiscombe al driehonderd jaar in bezit Wenlove 6tapte naar het vuur toe en knoopte zijn regenjas los. De eenigszins ruwe, doch flinke manieren van den Squire hadden hem niet zoo den Indruk gegeven van de positie, die deze be kleedde, als nu de inrichting van de hall deed. Wenlove was door lange ervaring er op geoefend, clku bijzonderheid van een ge beurtenis of een kamer in zich op te nemen, zonder er den schijn van aan tc nemen. De butler wa6 heengegaan om toezicht te houden op de laatste toebereidselen voor het diner. Hodden was een familiestuk, dat grijs was geworden in dienst der eigenaars van Bottiscombe Hall. Hoewel dezen avond slechts twee bezoekers verwacht werden voor het diner, dat ora acht uur gehouden. zou worden, was de butler even nauwgezet, alsof de gasten in grooten getale zouden komen. Mischien ook wist hij, dat een van hen van het grootste belang was in zijn meester's oogen degenen, die zouden ko men dineeren, waren namelijk mrs. Keig- win en haar dochter Mildred. Binnen eenige minuten verscheen de knecht weer. Mijn meester zal dadelijk bij U zijn, mijnheer. Volg mij als 't U blieft. Zoo sprekend duwde Arthur de deur van Squire Jack's gezellige warme kamer open, die duidelijk de liefhebberijen van den eige naar aantoonde, want de wanden hingen vol jachttropheëen uit allo hoeken der aarde. Daarbij waren de boeken, die drie planken in beslag namen, vrij gelijk ver deeld in boeken over 6port en over onder werpen, betrekking hebbend op het bestu ren van een landgoed Na omstreeks tien minuten werd de knop van do deur 6nel omgedraaid en Squire Jack kwam kwam binnen. In avondkleeding zag mr. Myddleton er uit als een knappe, breedgeschouderde Engelschman, en toon de hij meer den volmaakten gentleman, dan wanneer hij in wandel- cn rijcostuum was. Myddleton beantwoordde Wcnlove's eer biedigen groet Komt U nieuws brengen? vroeg hij 6nel. Ik heb slechts tien minuten voor U, voegde hij er bij, op zijn horloge kijkend. Ja, mijnheer, ik heb een belangrijke ontdekking gedaan, antwoordde de detec tive. Dit zeggend 6loeg hij zijn regenjas open, haalde een pakje uit de binnenzak van zijn ja6 tc voorschijn en overhandigde het aan Myddleton. (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5