AM EOS FOORXS OH DAGÖ1AD NIEUW PARIJS Nieuwe Hoeden AAN HOLLANDSCH PRODUCT VOORKEUR! Fa. B. KRAAL Zaterdag 19 September 1931 -DE EEMIATSDER" 30e Jaargang No. 70 DE REGEERING ZEGT STEUN TOE Uit de begrooting van Arbeid, H. en N. BOODSCHAPTASSCHEN Dr. DE FURUCKER IN ONS LAND Het doel van zijn tournee 00K BORSAUNO LANGESTRAAT 26 BRAAKENSIEK GAAT RUSTEN Na 45 jaar spotternij Lijstenmakerij en Kunsthandel VIERDE BLAD BEGRAFENIS MR. P. W. DE KONING Voor een reclamecampagne van „Nederlandsch Fabrikaat" Aan de memorie van toelichting van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid, wordt het volgende ontleend: Waar niet bekend is. wanneer de reor ganisatie der afdcelinj? Handel en Nijver heid in verband met den Economi6chen Voorlichtingsdienst min of meer volledig in werking zal kunnen zijn, doch wel vast staat, dat dit later zal zijn dan 1 Januari 1932, is het aangevraagde bedrag uit dien hoofde te hoog. Evenwel kan thans worden geraamd, wat voor materieele uilgaven noo- dig zal zijn. liet ligt in de bedoeling, zoodra do feitelijke kosten kunnen worden over sion en dus ook een splitsing in personeels en materieele uitgaven mogelijk is, bij 6up- pletoirc begrooting de groepccring der ar tikelen nader,,to regelen. Voorloopig is met het oog op bovenge noemde reorganisatie op dit artikel een be drog van 150.000 uitgetrokken. Voor subsidie aan het instituut der sa mengevoegde Emigratie Centrale Holland en Ned. Ver. Landverhuizing wordt f 40,000 uitgetrokken. Voorts is een subsidie op de begrooting geplaatst voor de Nederlandschc Vereeni- ging A.V.O. Omtrent deelneming van Nederland aan het in 1931 te Buenos Aires te houden in ternationaal koude-congres is nog niet be slist, doch op de begrooting is met een gun stige beslissing rekening gehouden Als subsidie ten behoeve van het Econo misch Instituut van den Middenstand is 36,000 uitgetrokken. Is het in normaio tijden reeds van groot belang te achten, dat in Nederland zoo veel mogelijk aan Nederlandsch product de voorkeur wordt gegeven boven de producten van vreemden oorsprong, dit wordt nog van veel grooter belang in tijden van alge- mcene depressie als de tegenwoordige, waarin de Nedcrlandsche industrie een zwaren strijd heeft te voeren eenerzijds te gen verminderden afzet als gevolg van de slechte tijdsomstandigheden, anderzijds te gen de steeds zwaardere concurrentie van uit het buitenland ingevoerde artikelen. Het is dan ook geen wonder, dat den laatsten tijd steeds luider en vaker stemmen op gaan om het verbruik van Nederlandsch fa brikaat te bevorderen en evenmin, dat de regeering een dergel ij ken oproep gaarne zint cn harerzijds gaarne zooveel in haar vermogen ligt, wil steunen. Zoo heeft do re. geering thans ook een haar door de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" voorgelegd plan in beschouwing genomen, om op rui mer schaal dan de beperkte middelen dezer vereeniging toelaten, propaganda to maken voor het meer algemeen gebruik van Ne dcrlandsche producten. De vereeniging tracht financicelen steun te verkrijgen voor een in aansluiting aan haar gewone be moeiingen te organiseeren intensieve ad vertentiecampagne cn de vervaardiging en vertooning op grooter schaal van mdustri- eele films. Over dit voor de Nedcrlandsche industrie van groot belang zijndo plan beeft de re geering den nijverheidsraad gehoord. Deze is van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, met alle daartoe geëigende midde len het Nederlandschc volk te doordringen van de wensche'ijkheid om Nederlandschc producten te gebruiken, waar en wanneer dit maar even mogelijk is en de Raad heeft de overtuiging, dat niet alleen de gewone afnemer, maar ook bestuursorganen en lei ders van ondernemingen zulks in het alge meen nog veel te weinig beseffen, althans veel te weinig consequent in deze hande len. Wanneer door middel van een adverten tiecampagne het woord advertentie in deze niet in te engen zin genomen ge tracht zal worden hierop dusdanigen in vloed uit te oefenen, dat met grond ver wacht mag worden, dat een juist begrip tot de groote massa doordringt, dan is daar voor een groot bedrag vereischt en do Raad meent, dat de regecring in deze ook een groot bedrag beschikbaar mag stellen, om dat het hier niet betreft het bevorderen van de belangen van een bepaalde groep personen, doch omdat het hier gaat om nel bijbrengen van gezonde begrippen aan het Nederlandschc volk in het belang van iedcren Nederlandsehen producent van wolk artikel ook en bchoorende tot welken 6tand van producenten dan ook. Het geldt hier een algemeen volksbelang. Met deze zienswijze kan de regeering zich vereenigen, zoodat zij in beginsel bereid is, om. mits ook van rcchtstreeksch belangheb bende zijde een naar de meening der regee ring behoorlijk bedrag voor dit doel worde bijeengebracht, voor dc beoogde campagne een bijdrage uit 's Rijks schatkist beschik baar te stellen; welke naar haar meening den vorm zou moeten verkrijgen van oen subsidie in de kosten. Overwogen wordt om voor deze aangelegenheid een commissio in liet leven te roepen, welke in nauwe samen- werking met de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat de beoogde plannen kan uitwer ken en voor de financieele regeling verant woordelijk za! moeten zijn. Het subsidie uit t? Rijks kas zou dan ook aan zoodanige commissie zijn uit te keeren. Nederland voert een belangrijke hoeveel heid ruw ijzer uit, terwij' dc grondstof voor de 6taal- en walsproducten verwerkende in dustrieën moeten worden ingevoerd. Door oprichting van productie-ccnhcden in het buitenland cn prohibitieve invoerrechten wordt de export van ruwijzer zeer bemoei lijkt, terwijl door kartellcering in het bui tenland dc walsproducten verwerkende in dustrie de grondstof duur moet inkoopen en eindproduct in vrijo concurrentie moei worden verkocht. Het is do taak der regeering, ernstig te doen nagaan, of het mogelijk is ons land de outillage te verschaffen, die het zoo noodig zal blijken te hebben voor een verderen cvcnwichtigen uitbouw van zijn ijzer- en staalwerken-industrieën. Een post is uitge trokken ter bestrijding van de kosten van dit onderzoek; het voornemen is, dat de re gecring in samenwerking met de directie der N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken aan de werkzaamheden leiding zal geven. Leer in div. uitvoeringen LANGESTR. 35 TEL. 308 Dr. do Purncker. Een onderhoud met den theosofischen leider 'sGravenhage, 18 Sept. Dezer dagen is hier Ijr stede aangekomen dr. Gottfried do Puruckcr, leider van het Theosophisch Genootschap, welks hoofdkwartier geves tigd is te Point Loma in Californië. Dr. de Puruckër maakt een tournée door Europa hij heeft daarbij dj voornaamste 6tedcn in Engeland be zocht en is vervol gens overgestoken naar Zweden, waar hij in de Theosophi- sche vestiging op het eiland Visingsö en van verschillen de universiteiten voordrachten hield. Vandaar vertrok hij naar I-Ielsingfors cn naar Duitschland. Na in verschillende steden opgetreden te zijn. bezocht hij nog Bern en is thans in Holland. Een reeks voordrachten staan op het programma. Zoo zal dr. dc Puruckër optreden in Bussum, in Hilversum, in Amsterdam, Rotterdam en den Haag. Hedenmiddag hadden wij een onderhoud met den Theosophischen leider in hotel Vieux Doelen. Dr de Puruckër vertelde in dj eerste plaats iets van het doel van zijn tournée. Tusschcn de verschillende Theosofische vereenigingjn was ten aanzien van vele onderwerpen meeningsverschil. Daardoor bestond niet die samenwerking, welke wel gewenscht was en welke ook wel mogj- lijk zou zijn Door zijn reis cn het contact, wat hij daardoor met de verschillende stroomingen had verkregen, hoopte dr. dj Puruckër er toe mee te kunnen werken, dat er meer eenheid zou ontstaan, een meer begrijpen van elkanders standpunt cn bo venal ^en meer waardeeren van elkaar. En de eerste resultaten waren van dien aard, dat dr. de Puruckër van een succes kon spreken. Theosophie is, volgens hjm, hetgene wat do wereld noodig heeft. Thans gaat het met de menschheid door een verschrikke lijke diepte. Maar er zal een nieuwe aera aanbraken. „Ik voel", aldus dr. dc Puruc kër, „dat een nieuwe orde zich bezig is te vormen. Een wereld zal ontstaan, waar de mcnschcn elkaar beter begrijpen, waar geweld en haat niet meer zullen hjerschen, doch waar alles geleid en bestuurd wordt door het heerlijke menschelijke gevoel: de liefde. Maar voordat de liefde op aarde zal hcer- schen, zal er nog hïcl veel geleden moeten worden. Toch twijfel ik er niet aan, om dat er in ieder mensch een verlangen is naar licht cn een zoeken naar de waarheid. De menschheid heeft een aangeboren zin voor rechtvaardigheid cn dszc zal dan ook uiteindelijk triomfeeren. Vee; mcnschen streven naar een betere wprcldorde; echtjr doen zij dit niet altijd volgens juiste wegen. Het communisme is een prachtige filosofie, haar aanhangers zijn idealisten, maar één ding vergeten zij: dc menschheid is niet volmaakt cn daar om blijft hun 6ystjem dan ook een filo sofie. Ditzelfde geldt ook van het anar chisme. ITet spiijiti6me bergt eveneens veel idea lisme in zich. Maar ik kan niet gelooven, dat dj dooden naar ons toe komen. Wel ben ik er van overtuigd, dat wij, door een onpersoonlijke, hoogere liefde onze dooden in den geest kunnen bereiken." Ook kwam het gesprek nog even op den persoon van Krishnamurti. ,Ik h;b niets togen dezen Hindoe-boy; hij heeft geen en kele connectie met ons. In Amerika be schouwen wij hem dan ook niet als theo soof Wat de toekomst der theosophie betr?ft, was hij zeer optimistisch. Theosofie bevat alle elementen van godsdienst, wijsbegeer te en wetenschap, het behelst alle doctri nes voor de toekomst. „Wij 6trevjn naar wercldsohe vriend- raillioenennota aangekondigle salarislcor- ting der Rijksambtenaren. Ernstige ontstemming wjrd uitgespro ken over dit Regceringsvoornemcn, te meer waar bet personeel nog gebukt gaat onder de invoering der pensioenkorting on de salarisverlaging van 1921. Besloten werd tegen deze maatregelen actie te voeren cn de overige centraijs van Overheidspersoneel tot een bespreking uit te noodigen, om tot een gezamjnlijk op treden te geraken. Nederland moet zijn spotprenten in „De Groene" missen De bekende teekenaar Johan Braakensiek, die gedurende een halve eeuw wekelijks twee politieke platen in „De Groene Ara sterdammer" teekende, zal met 1 November a.s. met pensioen van zijn welverdiende rust gaan genieten. (Tel.) Braakensiek met pensioen? We wrijven onze oogen uit. Het staat er. hoe moeilijk het ook te gelooven valt. Nog altijd was zijn geest even frisch, waren zijn vondsten even spontaan, niettegenstaande hij gedurende Arnh. weg 32 s-s Tel. 1069 Het adres voor cadeaux. Steeds iets aparts tegen billijke prijzen. schap en broederschap. Internationale ont wapening is ook onze wensch. Een politie macht, ter handhaving van de orde, niet voor den oorlog, achtèn wij voldoende. Echter kan ik mij niet verienigén met dienstweigering, de wetten des lands moe ten gehoorzaamd worden, ook al eerbie dig ik de persoonlijke overtuiging deranti- militairistjn. Wij leven ehtcr in een tijd van ver doorgevoerd Individualisme en het is noodig dat wij begrijpen, dat onze individueele overtuiging ook wel eens on dergeschikt moet worden^ gemaakt aan de overtuiging van andtren, "aan die van de regecring van ons land PRINSES JULIANA ONDER HAAR OUD-STUDIEVRIENDINNEN. Een boottocht met de no- vleten van de L.V.S.V, Leiden, 17 Sept. Prinses Juliana schijnt haar studententijd moeilijk te kunnen ver geten. Althans heden was zij weer te Leiden en maakte do boottocht mede welke de le den der vrouwelijke Studentenvereniging met de novieten naar de Kagerplassen heb ben ondernomen waaraan tevens een pic nic op één der eilanden verbonden was. Na het terugkeeren heeft de prinses nog ge- ruimen tijd in het gebouw der vrouwelijke Studenten vertoefd en voorts in gezelschap van enkele oud-studievriendinnen in en kele winkels inkoopen gedaan. DE GEARRESTEERDE NEDER. LANDSCHE AUTODIEVEN. Nog meer op hun kerfstok. De vier te Gent gearresteerde Nederland schc autodieven worden ook nog van ver scheidene te Gent en elders gepleegde dief stallen verdacht. Na door den rechter van instructie te zijn ondervraagd, zijn zij in het huis van bewaring opgesloten. Twee der vier, P. S. en M. II., woonden te Schevenin- gen; de derde. C. B., te Voorburg; de vierde. H. de V., te Delft. Na voor het Belgische gerecht te zijn ver schenen en hun straf te hebben uitgezeten, zullen de vier autodieven aan de Neder landsche autoriteiten worden uitgeleverd. AANPASSING LANDBOUW AAN DE GEWIJZIGDE TOESTANDEN. Een prijsvraag uitgeschreven De afdceling 's-Gravcnhage der ITolland- sche Maatschappij van Landbouw heeft be sloten de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Welke wegen dient de Nederlandsche Landbouw in te 'slaan om zich zoo snel mogelijk aan te passen aan de gewijzigde toestanden." Zij stelt voor die beantwoording drie prij zen beschikbaar, onderscheidenlijk groot zeven honderd en vijftig gulden, twee hon derd cn vijftig gulden, en een honderd gul den. Dc door dc afdeeling benoemde commissie van uitvoering bestaat uit de heeren Th. J. Mansholt, voorzitter; V. R. Y. Croésen; Prof. Dr. G. Mindcrhoud; Dr. K. II. M. van der Zandc, secretaris, Huize „Dc Terp", Ben- nekom. CENTRALE VAN NEDERLANDSCH OVERHEIDSPERSONEEL. (C.N.O.P.) De salarisverlaging der Rijks ambtenaren. Hjt bestuur der Centrale van Nedcrl. Overheidspersoneel (C.N.O.P.) kwam Vrij dag bijeen ter bespreking van de Jn de JOH. BRAAKENSIEK. een halve eeuw wecK in. week uit, zijn werk voor „de Groene" leverde. Met fijne humor en satyre wist hij de dagelijksche feiten te illustreeren. Zijn teekeningen gaven aan de politieke gebeurtenissen een fleurige glans en zijn oorspronkelijkheid was steods een nieuw genot. Zelfs de meest verstokte niet politieker werd door ziin platen voor een oogenblik met de politiek verzoend. Een diep menschelijk gevoel sprak uit zijn werk als hij een onderwerp had ge kozen, dat het medeleven van zijn volk op riep met een ernstige ramp, met een cata strofe, maar bijtend kon zijn sarcasme zijn als er onrecht was geschied of als de meest elementairo gevoelens van menschelijkhei en recht werden getraot. Ministers en staatslieden, kortom ieder die aan den weg timmerde, was blootge steld aan zijn teekenstift,- maar niemand duidde het hem euvel, omdat men achter zijn werk een weldadidge monschelijkheid en humor vond. En het wil iets zeggen 45 jaren lang spontaan cn waarachtig te zijn en iedere week opnieuw het leven met humor te zien... Johan Coenraad Braakensiek werd 1858 te Amsterdam geboren. Hij stamde uit een teekenaarsfaniilie zijn vader, zoowel als zijn oudere broer waren teekenaar en het is dan ook niet te verwonderen, dat ook Johan zich tot de kunst aangetrokken ge voelde. Hij werd opgeleid aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam cn vestigde zich als kunstschilder en tee kenaar. I-Ijj was eerst werkzaam aan het Geïllustreerd Politienieuws en -sedert 1885 aan „Dc Amsterdammer," Weekblad voor Ne derland". Hij illustreerde voorts werken van Justus van Maurik, Kapitein Marryat en Kneppelhout (Studentenleven en -typen), Niet alleen in het binnen- maar ook in bui tcnland werd zijn kunst bewonderd. De Groene zal dus voortaan zonder plaat van Braakensiek verschijnen. Wij vragen niet meer: „Wat heeft Braakensiek er over?" Het ooliticke leven heeft aan fleurigheid ingeboet MET VITRIOOL GEWORPEN. Arnhem, 17 Sept.- Zekere W. M. H. had te Hei no een vrouw vitriool in het gezicht geworpen. De Rechtbank te Zutphen had hem des wege tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In hooger beroep gelastte het Gerechtshof te Arnhem onderzoek naar de geestvermo gens van den dader, die thans werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden, eventueel door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en tot betalen van een schadevergoeding aan het slachtoffer van honderdtwintig gulden. Dr. Aug. Borms spreekt aan de groeve Amsterdam, 17 Sept. Onder buitenge woon groote belangstelling, vooral ook van ie zijde der Vlaamsche beweging, is heden middag het stoffelijk overschot van mr. P. W. de Koning, o.m. bestuurslid der Neder landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, voorzitter der afdeeling Volksvoordrachten an de Maatschappij voor den Werkenden Stand, voorzitter der Vereeniging tegen «ie Kwakzalverij, oud-rechter-plaatsvervanger, ttunstbeschermer en -beoefenaar en last not ieast O'verig propagandist voor de groot- Nederlandsche gedachte en de Vlaamsche Zaak, op „Zorgvlied" leraarde besteld De droeve plechtigheid werd o.m. bijge woond op volledigheid mogen wij geen anspraak maken door dr. August Bonus uit Antwerpen, dr. J. W. Leijds, oud-staats secretaris der Transvaalsche Republiek, prof. dr. J. W. Pont, voorzitter der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, prof. J. H. Scholte, voorzitter der Nederl. Zuid-Afri kaansche Vereeniging, prof. J. H. Scholte, voorzitter van de Commissie voor Beheer en Toezicht over de Tooneelschool, prof. mr. Hijmans. prof. dr. H. Burger, dr. J. te Win kel Jr„ de heeren C. G. 't Hooft, voorzitter cn Van Raalte, bestuurslid van „Arti". de heeren mr. B. Goedhuis, H. Boekman, en W. J. Bijleveld namens het Dietsch Studenten- erbond, staatsraad mr. Cort van der Lin den, zwager van den overledene, alsmede door vele belangstellenden uit kringen van Je rechterlijke macht en door kunstenaars, o.w. Louis de Vries en Simon Maris. In de nieuwe aula 6tond de ki6t onder oen schat van bloemen en sransen opgebaard. Nadat de aanwezigen zich er, terwijl het orgel treurmuziek ten gehoore bracht, in een kring om geschaard hadden, trad sis eerste uit de rij van sprekers naar voren dr. Minnaert uit Utrecht, die het woord voerde namens de leden van de Nederlandsche Unie. De heer Ursi, sprekende namens de Vlaamsch-Hollandsche Vereeniging „Guido Gezelle" te Amsterdam, wees op het vele, dat mr. de Koning voor deze vereeniging gedaan heeft Namens het hoofdbestuur van het Dietsch Studentenverbond getuigde hierna mr. Goedhuis van de vaste belofte der laden van Gezen Bond, om den geest en het werk van mr. de Koning in de toekomst uit te dra gen. Do heer J. J. F. de Freese, sprak namens ie afdeeling Volksvoordrachten der Maat schappij voor den Werkenden Stand. Prof. dr. J. W Pont sprekende namen9 'iet hoofdbestuur der Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Vereeniging. schetste de over- edene vervolgens als een man van groote toewijding, van hartelijk medeleven en van :nnig en diep gevoel. Vervolgens 6praken de heeren J. E. Ger- zon namens de afdeeling Arasterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond, van welke afdeeling mr. de Koning voorzitter is geweest; dr. Lind die beloofde dat de Vereeniging tegen de kwakzalverij haar werk in den geest van den overledene zal voorzetten, en die vervolgens als vriend van mr De Koning het woord voerde; dr. W. N. S. Ten Haaff als secretaris der 6tudiever- eeniging voor Physical Research en René de Clercq, onder-voorzitter van den Diet6chen Bond. Dr. A. Borms uit Antwerpen, hierna het woord voerende, zeide dat Vlaanderen hem gestuurd had om den overledene een laat ste groet te brengen en hem te danken voor do liefde en steun, die hij heeft betoond aan de slachtoffers van het schrikbewind; aan allen, die voor Vlaanderen lijden en strijden Onze uitgeweken broeders aldus spr. hebben in U een vader gevonden, die veel leed heeft gelenigd. \Vij zullen uw werk met al onze krachten voortzetten en voort durend toenadering bewerken tusschen het volk uit het Zuiden en het broedervolk uit het Noorden. Vlaanderen gedenkt u, het vrome Vlaanderen bidt voor u! Nog spraken de heeren Brijs namens do Hollandsche Vereeniging „Hou ende Trou" tc Den Haag, Vervoort namens de Vlaam sche jeugd en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden namens de oude moeder en de ove rige familie van mr. de Koning. Nadat het orgel Schumann's „Ruht in Frieden aller Seelen" ten gehoore gebracht had, werd dc kist met het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen. Nadat zij in de groeve was neergelaten, dankte de heer A. B. B. de Koning, een broer van den overledene, voor de betoonde be langstelling. DE VLOOTSCHOUW. Ook prinses Juliana aan wezig. H.K.H. Prinses Juliana heeft het voorne men H.M. de Koningin te vergezellen bij het bezoek aan den Vlootschouw van do Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland cn koloniën op 29 September a.s. De escadrilles van den Marine Luchtvaart dienst en van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, welke zullen deelnemen aan den Vlootschouw, staan respectievelijk on der de bevelen van den luitenant ter Zee le klasse G. Tetenburg en den kapitein W« C. J. Versteegh.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11