ÉDE HERFST NADERT! N UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179 AMERSFOORT .V. COMPAGNIE LYONNAISE VULT UW GARDEROBE TIJDIG AAN UT MAAK VAN UW BOEKENSCHAT EEN ARTISTIEK GEHEEL. Boeken zijn zulke goede vrienden, dat wij hen werkelijk wel naar waar de mogen schatten. Vele menschen denken hier echter niet over na en hebben zij een boeit gelezen, welnu, dan gaat 't in de kast. Sor.is zie! men een mengelmoes van alles en nog wat door elkander staan, klassieke werken naast een gewonen ontspanningsroman, boeken met paar se omslagen, naast helder roode, de leelijkste contrasten, die men zich denken kan. In schandelijke wanorde en verwaarloozing ziet men groot en klein naast elkander; maar bleef het daar maar bij. Zelfs boeken met losse ruggen en kapotte kaften staan er vaak tusschen, alsof het heel gewoon is. „Men heeft de boeken toch ge lezen." Boeken kunnen ons niet alleen veel geestelijk genot verschaffen, maar ook tevens dienst doen om bij te dragen tot de versiering van onze kamers, kunnen zelfs een artistiek deel daar van vormen; maar, dan moeten zij ook met de noodige zorg behandeld wor den. In de eerste plaats moeten wij er ons aan gewennen, een boek nooit zonder boekomslag te lezen; hetzij men een omslag maakt, die voor elk boek dienst kan doen en men van peau de peche af andere stoffen kan koopen of er zelf een vervaardigt van jen gladde wollen stof. (Javagaas), waarop dan in platte steek een een voudig motief wordt gewerkt. Men heeft daartoe niet anders noodig, dan een langwerpige reep stof, die om af te werl en, tegen gevoerd wordt en aan één ziide omgeslagen wordt op pl.m. 6 c.M. en aan boven- en onder- EEN VOORNAME MANTEL Deze moderne mantel is van los geweven wollen stof, met een voering van Russische muskusvellen en een garnee ring van beverbont buitenop. Met dat al is deze mantel toch niet zwaar, hoewel men ook tegen strenge koude goed be schut is. kant op die breedte wordt genaaid opdat de eene helft van het kaft er in geschoven wordt en de andere zijde wordt om het kaft heengeslagen, zoo dat zoo'n omslag voor verschillende boeken dienst kan doen. We zullen dus voor de berging van onze boeken gaan zorgen, maar kijken ze eerst één voor één na, om te zien of ze werkelijk nog als versiering Censt kunnen doen. Vlakgom en-een fleschje Arabische gom of andere kleefstof hebben wij bij de hand en eerst zullen we zien, wat er schoon geveegd moet worden en wat aan geplakt. Nu de boeken dus grondig nagezien zijn, zullen wij ze sorteeren en wel zóó, dat wij die van één schrijver bii elkander plaatsen en verder bij de groepeering rekening houden met de groote en dikte ervan en eveneens om boeken over zelfde onderwerpen bij elkander te plaatsen. Men moet alles zóó plaatsen, dat men ze zoo noodig in het donker kan vinden. Zijn de boeken in een groote boekenkast, dan is het wél zoo goed er een lijs! aan te leggen, waarop men onmiddel lijk kan zien, welk boek u moet heb ben of wel een doosje met kleine car- tonnen kaartjes, waarop voorkomen; naam van het boek. naam van deD schrijver, nummer van 't boek, plank, enz. enz. Beschikt men niet over zoo'n groot aantal boeken, dan laat men van ge woon hout door den timmerman een eenvoudige boekenrek maken, be staande uit twee lange planken, b.v. 1 meter en twee zijschotjes, dit is weinig kostbaar, vooral als men het hout dan met een mooie kleur ripolin verft, een werkje, dat ieder best zelf kan doen. Men kan voor de kleur; groen, rood, paars enz. kiezen, al naar gelang de tint van de kamer is. Wanneer men den bovenkant ge bruikt om eenige moderne potten en kannen op te plaatsen en een klein vaasje bloemen, en de onderste plank voor het plaatsen der boeken, dan zal men verrast staan over het effect, dat het geheel geeft, vooral als men het niet tè hoog hangt. Er onder, tegen den muur kan men dan b.v. de thee tafel plaatsen; heeft men dan ten over vloede nog een aardig muur-schemer lampje, dan komt dit in het open tus- schenvak van theetafel en boeken kastje; verder aan de kanten daarvan eenige' kleine schilderijtjes of etsjes, en men heeft een gezellig hoekje ge kregen. Heeft de heer des huizes een rij boeken, die hij graag op zijn schrijf tafel heeft staan, hetzij studieboeken of anderszins en die hij zoo maar voor het grijpen wil hebben, dan zal hij die het best bij elkander kunnen houden door een paar boekensteunen, die men in de meest uitgebreide keuze te kust en te keur kan koopen.' van de een voudigste tot zelfs kostbare toe On langs zagen wij een paar buitengewone mooie boekensteunen van mahonie hout met ivoor ingelegd, die aan de achterzijde eenigszins hoog uitliepen en eindigden in een lamp, die tevens licht gaf op de tafel. Wij willen een paar origineele steu nen gaan maken, die bij het gebruiken ervan zeker even goede diensten zul len bewijzen als die, welke men koopt. Ons materiaal zal bestaan uit twee roode baksteenenf zooals bij het bou wen gebruikt) een lapje dicht katoen, een lapje jute stof en wat borduurwol om een versiering aan te brengen. We zullen eerst een reep katoen knippen, die zoo lang is als tweemaal de zijkant van de steen, aan elke zijde éénmaal; de naden en daarna twee lapjes, die even groot zijn als de zij vakken. De lapjes jute-stof (men kan in een handwerk-winkel ook een reep Noor- sche wollen stof koopen en die be werken), moeten even groot geknipt worden. We vouwen het katoen om de steen, naaien het overtrek dicht en daarna aan beide kanten de' zij vlakken, hetgeen het gemakkelijkste gaat met een overhandsche steek. Nu het bovenste overtrek, waarvoor we uitmeten hoe groot het breede vlak der steen is, en dit precies met een gekleurde wollen draad omlijnen; in dit vak maken we een eenvoudig rechtlijnig figuur met kruis of platten steek, zoodat dit gewerkte vak den buitenkant der steunen vormt. De groote lap wordt nu dicht genaaid, evenals een der zijvakjes; de steen wordt erin geschoven en het tweede zijvak eveneens met kleine steekjes tegen genaaid. De steenen worden op de smalle kanten gezet en de boeken er tusschen geplaatst. EEN MODESHOW IN EEN VLIEGTUIG. Lloyd en Taylon een bekend mode huis in New-York, kreeg op een ochtend een dringend telefonisch verzoek van het Ambassador Hotel in Atlantic City om er nog denzelfden namiddag een modeshow te houden. Een geschikte collectie was spoedig bij elkaar gezocht en zou met zes uit stekende manne quins gemakkelijk op tijd in Atlantic City aankomen, als men van een vliegtuig ge bruik maakte. Doch aan een modeshow moet noodzakelijk een „groote repeti tie" voorafgaan, an ders krijgt men bij het snel verwisselen van kleeding, wan neer de show een maal aan de gang is, te veel kans op vergissingen of ver traging. En voor die „groote repetitie" ontbrak juist de tijd! Toen kwam iemand op het idee, het onderweg in het vliegtuig te doen. De betrokken luchtvaartmaatschappij ging ermee accoord en zoo werden de pas sagiers tijdens de vlucht verrast door een modeshow 600 M. in de lucht Hoe wel het de eerste maal was, dat de mannequins de getoonde costuums droegen, verliep alles toch even vlot als op de werkelijke modeshow. In de cabine. Tafzijde is Het aangewezen materiaal voor avondjaponnen met wijd uitstaan de rokken, strikken en pofmouwen. Pofmouwen worden n.l. zeer veel ge dragen; ze worden op de meest origi neele wijze gedragen en geven vele ge- kleede japonnen iets aparts. De meest gewilde stof voor gekleede japonnen is echter satijn met crêpe aan de keer zijde; slechts zelden heeft een stof zoo veel succes gehad. Als men lang en slank is, draagt men de satijnen kant buiten en garneert men met de crêpe- zijde, doch als men zwaarder gebouwd is, zal de crêpezijde meer flatteus zijn; dan gebruikt men de zeer glanzende satijnen kant voor de garneering. Al deze stoffen kan men kiezen in een verscheidenheid van kleuren, die elke vrouw in de gelegenheid stelt, precies te kiezen wat haar staat en wat met haar neiging overeenkomt. Kleur in de herfst- en wintermode is het parool. En van elke kleur zijn er zooveel verschil lende tinten, dat men niet langer 'fin zeggen: „Die kleur staat mij niet." Eén van de vele tinten zal u ongetwijfeld wèl staan. MODESNUFJES. Kleine overblousende manteltjes. Men ziet veel kleine fluweelen, zij den ottomaan en zelf-gevoerde taf zijden manteltjes dragen, met uit- geschulpte of geplisseerde volants, welke boven de ceintuur, die op taille hoogte wordt gedragen, eenigszins DRIE CHIQUE HOEDJES. Van links naar rechts ziet u weer een drietal van die coquette hoedjes, die we dezen winter in zoo'n overvloed zul len zien. Het eerste is een chique vilt- hoedje met een bruin-wit fluweelen lint-garneering; eveneens een nieuwe variatie, want ook aan de rzchterzijde zijn het gezicht en het haar geheel te zien, al staat ook deze hoed nog eenigs zins scheef op het hoofd. Het tweede dopje is een nieuw model van harig vilt met een witfluweelen bloem van voren. Het derde elegante hoedje is van glanzend harig vilt en bestemd om bij een satijnen japon van dezelfde kleur te worden gedragen. Het lint is van moiré met fluweelen ribbels. HET VERLEDEN HERLEEFT! Fluweel en satijn voor uw nieuwe japonnen! Met de mode uit de vorige eeuw doen ook de stoffen uit dien tijd weer opgeld. Behalve zijnde, een stof die nooit uit de mode gaat, zien wij nu alle soorten van effen en geribd fluweel, velours chiffon, tafzijde en satijn. Toch zijn het niet dezelfde stoffen als die, welke onze moeders en grootmoeders gekend hebben. De zware, stijve stoffen zijn nu veel lichter geworden en kun nen daardoor niet slechts voor prak tische japonnen en mantelpakken, doch ook voor de meest gekle-ïse namiddag japonnen worden gebruikt. De oude fluweelen stoffen uit Lyon zijn op het oogenblik minstens zoo populair als de later ontstane velours chiffons. Dik wijls wordt het fluweel geschoren om het gewicht ervan te verminderen, doch ook het ongeschoren fluweel met zijn doffe glans is even soepel en gemak kelijk te drapeeren als crêpe romain. Alle soorten van fluweel vormcw een idealen achtergtfnd voor de echte oude kant, die nu weer bij voorkeur wordt gedragen op de meer gekleede namid dagjaponnen. overblousen; de sluiting der ceintuur heeft een mooie gesp van metaal of stras. I Halsgarneering. Om een effen gekleurd japonnetje een origineele versiering te geven, worden langs de hals drie fluweelen bandjes van verschillende, doch har- monieerende kleur door elkander ge vlochten en op genaaid; deze garnee ring geeft men ook aan den onderkant der mouwen. De mof weder in eere hersteld. Men verwacht, dat er dezen winter veel bont gedragen zal worden en dat de mof, die de laatste jaren zoo op den achtergrond was gedrongen, weer in eere gehouden zal worden. Verder zullen korte bontjasjes, hooge kragen en manchetten en bonthoeden gedra gen worden, waarvoor hermelijn, be ver en astrakan worden aangegeven. Krullen bij het avondtoilet. Met de lange, vaak majestueuze avondjaponnen, de écharpes en de waaiers, komt een meer bewerkelijke frisuur weder in eere. Men verwacht dan ook, dat het haar langer gedra gen zal worden en wel met krullen, die door een mooie, lange speld bijeen worden gehouden. 'N MODERN STEL ACCESSOIRES. Deze accessoires kunnen bij elk toi let gedragen worden en maken het door hun onderlinge overeenkomst tot een verzorgd geheel. De handschoenen ziin van zwarie peau de suède met witte stiksels, de armbanden van aluminium, de ketting eveneens van wit en zwart gemaakte aluminium kralen. De gesp van de ceintuur en het handvat van de tasch zijn eveneens van aluminium en komen met de armbanden overeen, ter wijl voor beide zeehondenleer ge bruikt is. Abc KEUKENHOEKJE. U zult wel eens hebben opgemerkt, dat niet alleen de smaak, maar ook het uiterlijk, vooral de kleur van de ge rechten een groote rol speelt. „Het oog wil ook wat", zegt het spreekwoord terecht, en vooral voor kinderen is dit een voorname factor. Willen we daarom onze slechte eters en eetstertjes niet een beetje tegemoet komen, en nu en dan eens een toetje maken, speciaal voor hen. Ik wed, dat een zacht roze pudding, volgens onderstaand recept, meer af trek vindt, dan de meer gebruikelijke witte of gele maizena-pudding. Bessensappudding. Vk d.L. bessensap, 2K d.L. water, 90 gr. griesmeel, 175 gr. suiker, schil van 'A citroen. Breng het vocht aan de kook met het citroenschilletje. Strooi er lang zaam, steeds roerende, het griesmeel en de suiker in en laat de pudding roerende een minuut of tien door koken. Neem er het schilletje uit, en doe de massa in een met koud water omgespoelden puddingvorm. Geef er vanillesaus bij. Week-menu. Zondag: Juliennesoep, varkens fricandeau, spersieboonen, aard appelen, vla met bitterkoekjes. Maandag: Varkensfricandeau, ge stoofde komkommer, aardappelen, gestoofde peertjes. Dinsdag: Kalfslapjes, snijboonen, aardappelen, begijnenrijst. Woensdag: Runderschüf, wortel tjes, aardappelen, citroenrijst. Donderdag: Runderschijf, spina zie, aardappelen, flensjes. V r ij d a g Tomatensoep, panvisch, gemengde sla, rijst met gestoofd fruit. Zaterdag: Biefstuk, andijvie, aard appelen, griesmeelpap. ,_j VIER SCHOOLJURKJES. Jurkje van bedrukt katoen met effen wit gegarneerd; er behoort een broekje van dezelfde stof bij. Jurkje van roode wollen crêpe met een dubbel kraagje van rose en wit linnen. Jurkje van groene wol, waarop voor de koude dagen een overblouse van lichtgroen en wit kan worden gedragen. Jurkje van groene zijde met mouwen en witte, met groen bestikte kraag en mouwopslagen voor schoolfeestjes, enz.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18