SARRASANI AM msr OORTS €H DAGBlAi) STEUN AAN MOBILISATIE-SLACHTOFFERS Feuilleton -DE CEM LAN DER" Zaterdag 19 September 1931 30e laargang No 73 WILLEM GROENHUIZEN Langestraat 43. KOLOMMEN VOL NATUURL DE IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. DOOR VISCHGEZOND EN FRISCH EEN EN ANDER UIT DE DEFEN SIEBEGR00T1NG De rijkswerf te Hellevoetsluis HET GEHEIM VAN DE HEIDE GENERAAL DUYMAER VAN TWIST De Emma-Kerk, de nieuw geopende N.H. Kerk te Soest (Soestdijk). GEVOLGEN VAN VROUWELIJKE FANTASIE. Het let uit de loterij. Het volgende geval is in Winterswijk op aller lippen, aldus vertelt de „Zutph. Crt.'\ Een vrouw had een man, die werk had. Hij ontving zoo nu en dan brieven, waarin hem voorgespiegeld werd een mooie betrek king bij don Raad van Arbeid. De inhoud daarvan was van dien aard, dat hij zich reeds verzekerd achtte van die betrekking, zoodat., hij gaf zijn werk er aan! De vrouw had van een waarzegster ge hoord, dat zij zeer spoedig een hoog num mer uit de loterij zou trekken. Gevolg: zij kocht, waar ze maar kon, loten! Dei vorige week kregen verschillende za kenmcnschen van de vrouw bezoek. Zij deelde mede, dat op een lot van haar ƒ3000 was gevallen, haar man had een mooie b trekking bij den Raad van Arbeid. Wat nog te betalen was, zou spoedig vereffend zijn: de rest begrijpt men. In huis werd een feestje gevierd, op (afei stond een bloemstuk, waarbij een kaartje: p.f. van de verlotingscommissie Edoch, hedenmorgen kwam de vrouw bij een van de zakenmenschen, hierboven be doeld, met tranen in de oogen! Zij had al les maar gefantaseerd, ze had bezoek ge had van de politie, zij had de brieven van den Raad van Arbeid geschreven Is het wonder, dat dit geval in ons zoo rustig dorp het onderwerp van het gesprek is? ZENTRA HORLOGES. 3000 horlogemakers in Duitschland, Oosten rijk, Nederland en Koloniën verkoopen en garandeeren Zen tra uurwerken. Voor Amersfoort Gevestigd 1885. Tel. 852. Gsdipi. horlogemaker f Leest men over het Wereldberoemde Circus een der meest besproken, grootste Instellin gen op Circusgebied. Wie levert de benóo- digde Visch? Hoofdkantoor IJmuirien, Meermalen Bekroond. De naam Glastra alléén al, waarborgt eerste kwaliteit. Filiaal AMERSFOORT: Utrechtschestraat *40, Telef 92 Internationaal bureau voor geneeskundige diensten Aan den toelichtenden staat, behoorende bij de begrooting van defensie, is ontleend* Het voor 1931 op art. 117 toegestaan be drag zal suppletoir met 200,000 moeten worden verhoogd in verband met een voor genomen wijziging in de wettelijke regeling van de ondersteuning der mobilisatieslacht- o fiers, welke, naar aangenomen wordt, slechts gedurende een deel van dat jaar van kracht zal zijn. Voor 1932 moet evenwel worden gere kend, dat de gewijzigde bepalingen gedu rende het volle jaar zullen worden toege past met het oog waarop op dit artikel thans ƒ500,000 of 300,000 meer dan aan vankelijk voor 1931 was toegestaan wordt uitgetrokken. MINISTER DECKERS Voor 1932 is niet meer gerekend op var- vulling der betrekking van adviseur-schei kundige hij het marine-etablissement te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling den op arbeids overeenkomst te werk gesteldcn 6cheikun dig ingenieur voor benoeming tot scheikun dige der marine in aanmerking te brengen. De sedert aanvang 1929 niet meer vermelde functie van analist zal dan weder worden bezet. Op 1932 wordt op kosten voor het gebruik van de Arend niet meer gerekend. De onderdeel en 1 en 2 van art. S B wor den voor 1932 (-enigszins hooger geraamd met de bedoeling de Rijkswerf te Hellevoet sluis, zoo lang nog geen eindbeslissing om trent de opheffing is genomen, met eenige meerdere werkzaamheden te kunnen belas ten, welke anders aan de werf te Willems oord zouden moeten worden opgedragen. Bij de raming der herstellingskosten voer de schepen van het Ncdcrlandsch eskader in Oost-Inclic is gerekend op de aanwezig heid in die gewesten van 2 kruisers, 4 tor pedojagers in dienst en 3 jagers opgelegd. De slechte staat, waarin de kaaimuui rond de Rijkswerf te Willemsoord verkeert, maakt het noodig in 1932 een gedeelte van omstreeks 90 M. te verbeteren en te voor zien van een geheide fundeering, a aarvoor ƒ25,000 wordt geraamd. Waarachtige groei is aanhoudende ver nieuwing. Uit het Engelsch van MURICE GERARD door W. v. E.—v. R. 17 Ik vertelde u, dat ik een detective had aangenomen om te ontdekken, wat die deugniet van een Ducros in het schild voert. Die Wenlove is vanavond bij mij ge weest en heeft mij iets gebracht dat in meer dan één opzicht van belang voor mij kan zijn! Ik ben benieuwd of u' weet wat het is? Dit zeggend, haalde de Squire het pak je, dat Wenlove hem had gegeven, uit zijn vestzak, opende het cn toonde Mildred den inhoud. Ik zie er niets bijzonders in, meende zij, het ziet er uit als een of andere vuile purperen stof. Het is tóch geen ontplof fingsmiddel? vroeg zij wat achteruit wij kende. Hij lachte. Neen, antwoordde hij, hat zal noch ont ploffen noch bijten maar het is een van de meest waardevolle dingen op de wereld Het kan geen goud zijn, ik bedoel na tuurlijk ongezuiverd. Ik geloof, dat goud dat pas uit de rots of waar het vandaan komt* gehaald is, er heel ander6 uitziet, dan als het is gewasschen en gezuiverd, In verband met de geboden beperking van uitgaven zal in 1932 nog niet worden begonnen met het derde gedeelte der uit breiding van het torpedo-atelier, doch zal dit tot gunstiger omstandigheden worden aangehouden. Ter verdere outillage van het atelier zijn /800ü voor de aanschaffing van nog twee draaibanken uitgetrokken. De gelegenheid tot meren bij de tank installatie is geheel onvoldoende. Verschei dene schepen bcloopcn daarbij kans op hei maken van ernstige averij. Verbetering van meerpalen en remmings- werk bij de installatie za' noodig zijn, waar voor het uitgetrokken bedrag van f 32,030 bestemd is. Voor het uitvoeren van sommige weik zaambodon bij het stellen der optiek van ck periscopen is het noodig van de periscopen- bergplaats een kleinen uitbouw te maken. De kosten daarvan worden geraamd op 1000 De vlocddeurcn der zeedokken te Helle voetsluis verkeeren in slechten staat. Aan maak van een nieuw stel deuren is drin gend noodig, in verband waarmede voor 1932 een bedrag van 29,000 wordt opge bracht. Het ligt in het voornemen den aan maak in eigen beheer te doen uitvoeren. Het ontpakken van ladingkamers cn la dingbussen en het bewerken van schictka toen, hetwelk niet in de mijnen magazijnen zelf mag geschieden, heeft thans plaats in een zeer slechten staat verkeerend houten loodsje. Het maken van een nieuw gebouw tje voor het aangegeven doel zal ongeveer f 1500 vorderen. Ten einde te voorzien in het gebrek aan ruimte in de marinekazerne te Rotterdam moest een in de nabijheid der kazerne ge legen gebouw gehuurd worden, dat ingc richt is als hulpkazerne. De jaarlijksche huur bedraagt 4S00. Do voor 1931 uitgetrokken som van 1200 voor verbetering der brandbluschleiding van het vliegkamp Schellingwoude bij de raming waarvan was rekening gehouden met watcraanvoer via de leiding der ge rneente Amsterdam zal niet worden ge bruikt. De gemeente heelt namelijk de wa- lerlevering van het kamp opgezegd, zoodat nu in den aanleg van c-en brandbluschin- stallatie met eigen leiding zal dienen te wordi-n voorzien. Een en ander zal in 1932 ongeveer f7750 vorderen. Het bedrag voor herstelling, onderhoud, wijziging en aanvulling van geschut enz is hooger geraamd, omdat de voorraad ge weren, gelet op de minder sterke behoefte oan deze wapens bij een modern bewapend leger van dien aard is, dat hoewel noode besloten is gedurende eenige (b.v. vijf) ja ren. geen belangrijke herstellingen aan ge weren uit te -voeren; ten einde een bedrag vrij te krijgen voor het opvoeren van muni tie enz. voor schietoefeningen belangrijk gestegen. Voor aanschaffing van helmen en van lakens is onderscheidenlijk f 100,000 en f30,000 minder aangevraagd. Ter aanvulling van do voorraden in de centrale magazijnen van militaire klcedine en uitrusting wordt noodig geacht f *4,069,255. Voor de verbetering van de kazerneering is ditmaal 10,700 uitgetrokken, welk be drag bestemd is voor den bouw van ma rechausseeskazernes te Breda (2de termijn) en le Gennep cn voor verbeteringen aan de kazerne te Gorredijk. Het ligt in de bedoeling een internatio naal bureau op te richten, o.a. voor het centraliseercn en behouden van gegevens betreffende de organisatie cn de function- neering in vredes- en oorlogstijd van alle geneeskundige diensten te land, ter zee en in de lucht. Deze en andere gegevens (b.v. omtrent vraagstukken van militair-geneeskundigen aard) zullen regelmatig worden gepubli ceerd en verstrekt aan de betrokken regee ringen en autoriteiten. De behoefte aan dergelijke gegevens doet zich herhaaldelijk gevoelen, zoodat het tot stand komen van dit bureau van groot te- lang is. cn er bijvoorbeeld een goudstuk van ge maakt is? O ja, maar het ziet cr nooit zoo uit als dit. Ik wist het dadelijk, hoewel ik het nooit eerder had gezien. Het is koper Vroeger vond men het geloof ik in deze streek— Cornwall meer dan ergens anders op de geheale wereld, tenminste in Enge land. Iemand, die een ader ervan op zijn gronden zou hebben, zou rijk zijn. O, ik hoop, dat u cr een hebt! riep Mildred uit. De Squire keek zeer vergenoegd bij haar spontanen uitroep. Dat hoop ik om vele redenen ook, juffrouw Mildred. Hij zeide niet, dat de voornaamste reden was, dat het gemak kelijker voor hem zou zijn haar ten hu welijk te vragen, als zij op meer gelijken voet tot elkaar stonden, want zij was njk en hij niet, Doch misschien vertelde zijn welsprekende eerlijke oogen haar wel :ets van wat hij gevoelde, want het meisje sloeg de hare neer en bloosde Zij voelde haar hart kloppen en vroeg zich af, of hij het ook zou kunnen hooren Dunkt hit u waarschijnlijk, vroeg zij na een poosje. Ik weet zeker, dat dit op mijn grond gevonden is hoewel wij nog geen bewijs hebben Als we dat hebbenhij brak kort af met een veelbeteekenden nadruk. Mildred wa6 zoo vervuld geweest van de gedachte aan toekomstige rijkdom van da Myddlctons, dat zij vergeten had, dat er nog andere zijden aan de zaak zaten, waarvan één haar vriendin, Margaret Man- son, kon aangaan. U sprak straks van „bewijs', zeide zei, bedoelt u wettelijk bewijs? Natuurlijk, Ducros, zal er niet zon In verband hiermede is voor dit doel een subsidie van f 400 uitgetrokken, hetwelk slechts zal worden toegekend, indien de deelneming van de verschillende regeerin gen zoodanig zal zijn, dat het internationaal karakter van dit bureau inderdaad gewaar borgd is. 30 jaar lid van de Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid, de gepens. gene- laal majoor L, F. Duymacr van Twist, heeft den dag herdacht waarop hij voor 30 jaren voor het eerst lot lid der '1 weed3 Kamer werd gekozen De heer Duymacr van Twist mocht op dezen dag voornamelijk van an li-re v. zijde vele blijken van belangstelling onder vinden. Maar ook in wijder kringen heeft men den jubilaris willen huldigen. Zoo ontving hij een bloemstuk van den bijzonderen vrijwillige» landstorm en ver der o.m. van het 'Centrale Comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen te 's-Gra ven ha ge. 'sGravenhage, 18 Sept. In den loop van den dag werden ten huize van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, die hécten zijn 30-jarig jubileum viert als lid, nog talrijke schriftelijke bewijzen van be langstelling bezorgd. Onder de telegram men van - gelukwérfech waren er: van Ka- met leden, den Bond van Hervormd G ;ref. Jongelings vereenigingen, de Centrale Commissie voor de Zuid jrzecvisschers, Staatsraad Idenburg, van de Vol en dam mei* visschers. de visschersveréeniging „Alge meen Belang" op Marken, de afd. Anti- revol kiesverecniging, Landstormafdeelin- gen en een groot aantal anderen. DUYMAER VAN TWIST. ONDERSCHEIDINGSVLAG VOOR DEN MINISTER VAN OORLOG. Bij ministerieele beschikking is het vol gende bepaald, hetwelk per legerordsr aan de korpsen wordt bekend gemaakt: Onderscheidingsvlag van den Minister van Defensie. Bij het brengen van bezoeken aan da onderdeden en inrichtingen der Konink lijke landmacht cn het bijwonen van octe ningen van het leger, zal de Minister van Defensie aen onderscheidingsvlag voeren, samengesteld uit zeven horizontale hanen cn wel, van hoven naar beneden drie lia nen, achtereenvolgens, rood, wit en blauw, elk metende ilm van de hoogte; één witte baan, metend3 Vi van de hoogte; drie ha ncn. achtereenvolgens rood, wit en blauw, elk metende J/is van de hoogte. der kleerscheuren afkomen. Dan zou hij mij een nog gr.oo.tcr sukkel vinden, dan waarvoor hij me nu al aanziet. Ik moet be kennen, dat het mij genoegen zal doen, hem te pakken te krijgen. Hoe weet u, mijnheer Myddleton, 'dai Ducros hier iets mae te maken heeft? Het lijkt zoo'n kleine hoeveelheid, van wat het dan ook moge zijn? Zij stak de hand uit cn de Squire legde er het opengevouwen papier in. Hij had graag het kleine handje in zijn eigen sterke knuist genomen cn sr een kus opgedrukt, toen het hem werd toegestoken, maar daar had hij nog geen recht toe. Zou ze hem dat ooit geven? Hij keek haar aan, toen hij zichzelf die vraag stelde, maar was er zeker van, dat zij niet aan hetzelfde dacht als hij. Inder daad waren haar gedachten in beslag ge nomen door het leed, dat Margaret boven het hoofd hing. Waarom was George Man- son zoo dwaas en zoo slecht geweest, in de macht van dien Ducros te komen, van vvien niemand wist, waar hij vandaan kwam Mildred Keigwin kon geen antwoord op die vraag vinden, die haar ergerde om haar beuzelachtigheid. IIet is natuurlijk maar een monster, antwoordde Squire Jack. In elk geval werd het in George Manson's boot gevonden, toen hij en Ducros er dezen zelfden mid dag juist uit waren gestapt. Waarschijnlijk, viel het uit een pak, dat Wenlove de detec tive, Ducros in zijn zak zag steken, en daar het zoo'n kleine hoeveelheid was, bemerkte Ducros hst niet. Er bestaat weinig twijfel aan, dat het ergens op de heide op mijn landgoed werd gevonden en daarna, m Manson's boot naar de Mammetts werd ge bracht, waar het in een van de rótsholen op de eilanden werd gesmolten George Manson! riep Mildred uit; wat spijt mij dat! Wat vreeselijk voor zijn vrouw, als hij in moeilijkheden geraakt! Ja, het zal een kwaad ding voor hem zijn. Zij is een fatsoenlijke vrouw, geloof ik. Ik herinner mij niet, haar meer dan een of twee keer gezien tc hebben. Zij is een van mijn beste vriendinnen Ik ging veel met haar om, toen zij in mijn Zondagsschool zat en in het koor mcezang, zij is do oudste dochter van Mrs. Gunton, de kantwerkster Uw moeder heeft ook wel van de Gunton's gekocht. O, ik weet alles van hen af. Ik wist niet, dat mrs. Manson een Gunton was. Ik geloof, dat zij al getrouwd was, voordat ik het goed erfde Zij schijnt een slechte partij te hebben gedaan. Haar man schijnt niet kieskeurig tc zijn in de manier van geld maken Hij zal zijn fout wel inzien, als het bevel tot zijn inhechtenisneming is uit gevaardigd. O, zoover zal het toch niet komen mijnheer Myddleton. Denk aan zijn vrouw, en er is ook nog een klein meisje van twee jaar! Wat kan ik er aan doen? riep Mr. Myddleton verbaasd uit. Moet die deugniet Ducros, die mij in zijn vuistje uitlacht, on gestraft blijven, omdat George Manson, zijn medeplichtige, vrouw en kind heeft? ik ben een overheidspersoon; moet ik open lijke overtreding van de wet door de vin gers zien? Ik ben altijd als e£». rechtvaar dig man bcchouwd. Hij glimlachte tegen Mildred. Sommigen noemden mij zelfs een hard man. zij stak de hand uit als om tegen dit laatste op te komen, doch zij wist, "dat hij de waarheid sprak en dat zijzelf hem hard had gevonden zou u mij nu opeens mijn eigen reputatie willen laten verliezen? Was dit een toeken, dat zij om dien sterken, grooten man gaf of was het slechts het zenuwachtige gevoel dat de beslissing ten slotte bij haar lag Iets zeide haar, dat hij dien avond nog niet zou spreken, dat hij misschien eerst zekerder van haar wilde zijn, voordat hij zijn lot in haar handen legde. De Squire had op honderden manie ren getoond, dat hij van haar hield. Maar zij had dat nog niet beantwoord en geen toenadering getoond. Hij was zeker geen man om mee tc spelen, en den eenen dag aan te moedigen en den anderen af te stoo- ten. Daarvoor was hij te groot en te sterk, geestelijk, zoowel als lichamelijk. Ook was Mildred Keigwin daar het meisje niet naar. Zij was veel te trouw aan de hoogete ge dachten van echte vrouwelijkheid Het bezit van grooten rijkdom legde bij haar niet het minste gewicht in de schaal. Nooit bad zij ook maar gedacht, dat Myddleton Hall slechts een rijke erfgename alsmeesteres noodig had, om zijn eigenaar gelijk te stel len met de hoogsten in die streek. Niemand, die veel met Squire Jack om ging, geloofde ook, dat deze zich ooit door baatzuchtige redenen zou laten leiden. In tegendeel. ofschoou hij de eigenaar was van een zeer uitgestrekte bezitting, voelde mr. Myddleton zich een betrekkelijk arm man, en hij wenschte de balans van welgesteld beid eerst gelijk te stellen tusschen hem én Mildred, voordat hij haar de groote vraag deed. Deze gedachte was hem het eerst (e binnen geschoten toen Wenlove hem zijn ontdekking mededeelde. (Wiprdt verveld)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5