BLOM'S WONINGBUREAU BETALING VAN ABONNEMENTS GELDENPER GIRO A. H. VAN NIEUWKERK N.V. ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD GESTOLEN TRAVELLER- CHEQUES SPREUKEN VAN GROOTE MANNEN Hypotheken en Assurantiën op elk gebied EEN HOTEL IN BRAND GESTOKEN? OOK IN ONS LAND TREINAANSLAGEN EEN RAADSLID TE WEINIG UIT DE STAATSCOURANT NED. EIERCONTROLEBUREAU Wij exposeeren heden meer dan 20 modellen DRESSOIRS Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abonné's wijzen wy op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad leder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 October a.s. willen machtigen abonnementsgelden automa tisch van hun postrekening te doen afschrij ven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invulling kunnen toezenden. Bankinstelling te Leiden voor 2000 gedupeerd Leiden, IS Sept. Op het hij kantoor van da Twentsche bank te Leiden vervoegde zich dezer dagen een persoon die opgaf te zijn de heer Joseph Chester Kibson, welke naam ook voorkwam op een pa6 die hij toonde. Hij bood acht traveilsr chèques, ieder ad 100 dollars, ter verzilvering aan. De bank bestaaide hem de 2000 uit. Later bleek, dat men te doen had met een inter nationalen oplichter, die vermoedelijk de zelfde Is die bij een instelling te Haarlem 20 chèques ad 50,— heeft aangeboden, welke hem zijn uitbetaald De chèques zijn ontvreemd van „Tbo American Express Compagnie" te Parijs- De identiteit van den man staat vast, zoo dat het niet moeilijk zal vallen de hand op hem te leggen. In aansluiting aan het bericht uit Leiden wordt ons uit Haarlem gemeld, dat dezelf de persoon, die tc Leiden de wissels pre senteerde, Woensdag te Haarlem chèques heeft aangeboden van de American Express Company, bij de bank vim de firma H. Oyens en Co. te Haarlem, Petrie Co. en "dc Spaarnebank. Er waren hem resp. 2500, 1250 en 1250 gulden uitbetaald, in totaal dus 5000 gulden. De man toonde een pas en zijn foto er bij, waarop de naam stond Martin Callee. Die naam heeft men verkeerd gelezen voor Colee. De man is flink van postuur, 1.80 Meter lang, ongeveer 38 jaar oud, beschaafd type. dun donkerblond haar, bruine oogen, gezond vriendelijk uiterlijk, heeft een of meer gouden kiezen. Hij draagt een licht grijs pak. Hij spreekt een weinig Fransch, beter Duilsch. Men heeft hier vermoedelijk te doen met Jorgu Sterian, geboren in 180? te Galatz in Roemenië. Het betreft hier eenige chèques die gestolen zijn uit Parijs. In ons land was men hiervan niet op de hoogte, zoodat de bank de aangeboden chèques heeft uitbetaald. De man is voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij reeds naar het buitenland is. NOODLOTTIGE VAL. Wielrijder overledon. Leiden, 18 Sept. Woensdagavond is dc 16 jarige H. A. Loos te Alksmade met de fiets gevallen, waarbij hij oogenschijnlijk geen letsel opliep. Later klaagde hij over hoofdpijn, die steeds erger werd. De ge- n Besheer achtte overbrenging naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, waar hij gisteren aan de gevolgen van den val is overleden PLATINA DAMESARMBAND. HORLOGE GESTOLEN. Amsterdam, 17 Sept. In den juwe lierswinkel van den heer 'S. Spijer aan het Koningsplein vervoegde zich een Pool, die eenige armbandhorloges wenschte te zien De man,, die meermalen in den winkel isgp- weest, kocht ook ditmaal niets. Toen hij vertrokken was, bleek hij echter toch iets uit den voorraad te hebben meegenomen, namelijk een platina damesarmbandhorloge, bezet met honderd briljantjes. Daar de Pool dit sieraad niet had betaald het horloge heeft een waarde van 1300 volgde aan gifte bij de politie. Dc juwelier kent den man wel van gezicht, doch weet niet ho<> hij heet. Dc politic tracht den man op te sporen. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT AAN DEN SCHEEPSBOUW. Zal zij verloren gaan? Zooals gemeld heeft do scheepswerf „Moerdijks Welvaren" van de firma Gcbr. II. en G. de Korte tc Moerdijk van de regec- ring van Paraguay opdracht gekregen tot den bouw van vijf grootc riviermotorscho- pcn. De financiering van dezen bouw zou geschieden door do Amsterdamscho Bank, terwijl de regeering de noodige waarborgen zou verstrekken. Naar ons thans wordt medegedeeld, zal deze opdracht voor genoemde werf en daar mede voor ons land verloren gaan, wan neer met betrekking tot de vereischtc waar borgen niet spoedig oen beslissing zal wor den genomen. De opdracht zal dan aan een Engelsche werf worden gegeven. Daar de uitvoering van dezen bouw aan •eenige honderden arbeiders gedurendo twee jaren werk zal verschaffen, hoopt men, dat een regeling spoedig tot stand zal komen Bij de betrokken werf zijn gedurendo de laatste weken ongeveer 1100 brieven met verzoek om plaatsing van werkzoekenden ontvangen. Verder doelt men ons mode, dat door de uitvoering van dezen bouw ongeveer een millioen gulden aan werkloozenuitkeering zal worden bespaard In het Algemeen Weekblad voor Chris tendom en Cultuur lezen we onder de ru briek „Oog en Oor" het volgende entrefilet over „Spreuken van groote mannen." In „De Vrijheid" stond een paar weken geleden als bladvulling een woord van Mr. Dresselhuis aangehaald: „Houdt de lampen brandende" De man, die het gezegd heeft, zal waarschijnlijk nog wel geweten hebben, dat hij met dit aphorisme een bijbelwoord citeerde. De man, die het aanhaalt, zet er rustig dc.naam van mr. D. onder, in plaats van Luc. 12 35. Die misschien ook jneer autoriteit heeft-voor de lezers. 't Doet denken aan wat voor enkele jaren gebeurde in een Noord-Hollandsch dorp, waar ook vaker uit „De Vrijheiddan uit den Bijbel gelezen wordt. Er was een Herv. kerk gerestaureerd. Bij de inwijding zat een predikant van een der naburige dorpen in de bank van- de H.H. Kerkvoogden, die voor dezè gelegenheid ook eens waren opgegaan, De buurman van dén predikant zat te tu ren op de nieuw aangebrachte wandschil dering aan de overzij en zei tenslotte. „Dominee, kunt u me ook zeggen wat dat beteekent, wat er onder die spreuken staat, Joh., Matth. en Rom.?" Dc dominee, die wel iets gewend was, rolde niet uit dc bank, maar antwoordde correct: „Dat beteekent, dat die spreuken teksten zijn, aangehaald uit dc evangeliën van Johannes en Mat- theus en uit de brief aan de Romeinen". Wel verdraaid" ontstak des Kerkvoogds woede, dan heeft onze dominee ons er nog tusschen gehad! We hebben afgesproken, hij zou er spreuken van groote mannen op lhten schilderen en nou heeft-ie er toch bijbelteksten op gezet!" EEN MANIFEST DER NED. VEREENIGING. Loonsverlaging dreigt. Het hoofdbestuur van de Nederlandschc vcreeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft een manifest samengesteld, ter verspreiding onder het gcheele spoorweg personeel, leden en niet-leden. Daarin wordt bet personeel gewaarschuwd tegen het gevaar, dat bij de loonsverlaging ook het spoorweg-personeel aan het rijksperso neel zal worden vastgekoppeld. In het manifest wordt het personeel op geroepen de voorwaarden te scheppen om zich niet alleen eventueel te kunnen ver weren tegen aanvallen op het levenspeil, doch om don eisch „terug, wat ons is ont nomen" naar voren te kunnen brengen. Korte Gracht 22 Telefoon 1054 Hovrouwi VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croqaetten irischkoekjes, gerookte paling, ge rookte zalm, uitgesneden zalm bokking, een tljn gebakken vtscbje maar dan ook gekoekt in den tJmulder Vlschhandel, Utr-straai 40. TeL 92. Groote sorteering tafel zuren. De brand in hotel „Vreden; hoef' te Bennebroek Enkele maanden geleden in den nacht van 21 op 22 Mei is to Bennebroek dc vil la „Vrcdenhocf", gelogen op don viersprong afgebrand. Men was bezig geweest het huis te installeeren als hotel; de opening zou spoedig geschieden. Toen dc brand uitbrak was de gérant van het tc openen hotel er bezig met hei uitpakken van kisten. Dc politie vond aanleiding dezen gérant in arrest to stellen, omdat brandstichting niet werd uitgesloten geacht. Donderdag stond voor de Haarlcmscho rechtbank dc gérant terecht, beschuldigd van brandstichting. Er waren 21 getuigen gedagvaard. Een politic-agent te Bennebroek. als ge tuige gehoord, zei, dat verd. hem dien nacht in zcnuwachtigen toestand was ko men wekken met dc mededeeling, dat „Vrc- denhoef" in brand stond. Get liet de brand weer waarschuwen en stelde ter plaats.e een onderzoek in. Hem bleek o.a., dat de gasmeter niet was dichtgedraaid. Een kellner van het tegenover gelegen ho tel „De oude geleerde Man" legde eenige verklaringen af, waarna een buitengewoon gemeenteveldwachter meedeelde, dat. hij dien nacht op ongeveer een kwartier af stand van „Vredenhoef" was, toen hij een hevigen knal hoorde. Hij ging naar de brandende villa en kwam onderweg den gérant tegen, die zenuwachtig uitriep: „po litie! politic Verdachto verklaarde hem. dat hij bij het uitpakken van een kist een sigaret had gerookt en dat waarschijnlijk vuur in de houtwol was gevallen. Get had gezien, dat allo ramen van „Vro- denhoef" open stonden. Een brandmeester van de Amsterdamsche brandweer, die als deskundige een onder zoek had ingesteld, had evenals de vorige getuige glasscherven in den tuin gevonden op zeven of acht Meter afstand van het huis. Dat kan door een ontploffing zijn ge komen, een gasontploffing acht hij niet waarschijnlijk. De president, vroeg of benzine-ontploffing mogelijk was geweest, daar kussens gevon den waren, gedrenkt in benzine. Get. achtte dit mogelijk. De brand kan z.i. ontstaan zijn door het vallen vau vuur in houtwol. Van belang achtte hij het, dat deuren en ramen hebben opengestaan Er zijn blijkbaar niet veel meubelen in het ge bouw geweest. Verschillende get. werden nog gehoord, die verklaringen aflegden over het al of niet open staan van de ramen der villa toen de brand was uitgebroken en over het ver nemen van een knal als van een ontploffing Als get werd nog gehoord de exploitante van het te openen hotel. Zij verklaarde, dat er voor 12.0001 mètihèlen in het gebouw waren. De bedrijfsverzekering was 200 por maand. De president vroeg of al personeel voor hot hotel, dat over 14 dagen geopend had moeten worden, was aangesteld. Dit bleek niet het geval te zijn. Verdachte verklaarde, dat hij een cigaret had willen rooken, toen hij plotseling zag. dat er vlammen uit de houtwol opgestegen. Hij trachtte die te blusschen. maar slaagde daar niet in. Er hadden geen deuren of rarnen open gestaan. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord was het woord aan het O.M. Het O.M. achtte vaststaande, dat de brand was gepaard gegaan met een explosie. Als alleen houtwol had vlam gevat, zou de brand niet een zoo grooten omvang hebben gekregen. Er moeten ook eenige deuren cn ramen hebben open gestaan. Spr. komt hierna tot de z.i. te hooge ver zekeringen cn de bijzondere handelingen van verdachte. Ket O.M. achtte opzettelijke brandstichting bewezen. Hier is gewerkt volgens een voor opgezet plan. Spr. achtte den broeder van verd. den hoofdschuldige. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, pleitte vrijspraak. Uitspraak 1 October. (Handelsblad). op dit stuk moest zijn ingeleverd. Op Vrij dag 10 Juli ontving do heer Neef bericht hierover cn was toen voornemens dit op Zaterdagmiddag 11 Juli in ordo te brengen. Daar ochter hot gemeentehuis op Zaterdag middag cn Zondag gesloten is, verkcerdo hij in de meening, dat het Maandagmorgon ook nog wel voldocndo tijd zou zijn. Op Maan dagmorgen 9 uur begaf de heer Neef zich derhalve met het bewusto stuk naar hot ge meontehuis, waar de voorzitter van hot hoofdstembureau hem to konnen gaf dat do inlevering te laat was geschied en hij niet als raadslid zou kunnen worden toe golatcn. Dienovereenkomstig werd ook be sloten. De heer Neef heeft thans aan de Kroon vernietiging van dit besluit verzocht. Drie pogingen in de omgeving van Sittard Maastricht, 17 Sept. In dc omgeving van Sittard zijn naar Het Volk meldt in kort tijdsbestek drie pogingen gedaan om de spoorlijn onklaar te maken Voor eenige weken was een plaat, waarmee de spoorstaven verbonden waren, losge schroefd. Van een trein bij den Rijksweg was een dommekracht weggehaald, blijk baar met de bedoeling om den spoorwagen uit elkaar te winden. Daarna vond een wissehvachter, dat een wissel onklaar gemaakt was door het weg nemen van een ijzeren stang. Hot geluk wilde, dat een kolentrein gerangeerd moest worden, waardoor het defect geconstateerd werd. Dinsdagavond j.l. had men om een der spoorstaven een zwaren ijzeren ketting go- bonden. welke door don sneltrein Amster dam—Maastricht, die de plek omstreeks 11 uur passeerde, is stuk gereden. Alleen wer den zware schokken gevoeld. Men deelt het geciteerde blad nog nader mede, dat deze trein voor het signaal moest wachten, en dat toen de machinist de ket ting ontdekt en verwijderd heeft. Eigenaardig gebeuren ie Lekkerkerk Lekkerkerk, 16 Sept. (Tel.) Er doet zich iu deze gemeente het eigenaardige geval voor, dat de Raad gedurende de eerst volgende vier jaren uit tien raadsleden zal bestaan, niettegenstaande het zielental der gemeente elf raadsleden voorschrijft. Een groep van kiezers kon zich niet ver eenigen met den gang van zaken in de ge meente. De bezwaren richtten zich o. a. legen het maken van een uitbreidingsplan, het graven van een schippcrshaven met loswal. Deze ontevredenen wenschtcn hun stem daartegen in den Raad te doen hoo- ren. Dies stelden zij bij de jongste raads verkiezingen een eigen candidaat, n.I. den heer P. Neef. De stemming gaf tot uitslag, dat op dio lijst 300 stemmen werden uitge bracht, waardoor 2 zetels aan die lijst wer den toegekend. Een tweede candidaat was er echter niet, zoodat deze zetel naar een andere lijst overging. De heer Neef zou dus in den Raad zitting nemen. De Gemeentewet schrijft echter voor welke stukken de candidaten aan den voor zitter van het hoofdstembureau moeten in leveren en bovendien binnen welken tijd dit moet geschieden. Hieraan is door den heer Neef voldaan, met uitzondering evenwel van het bericht van zijn benoeming. Dit heeft hij, in hoofdzaak door onbekendheid met al deze voorschriften, vergeten. Op Za terdag 11 Juli was het do laatste dag, waar Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedailie der Oranje Nassauorde aan A. Schrauwen, koster der Roomsch-Katholieke kerk te Ruephcn. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen oeremodaille der Oranje Nassau-ordc aan J. J. Peeters. opmaker bij do firma G. \V den Boer tc Middelburg. Bij Kon. Besluit ia aan den gcpeusioii- rteerd luitenant-generaal der arti))eï% K A. Pfeiffer vergunning verleend fot het aannemen en dragen van do orde-teekenen van commandeur eerste klasse der Orde van het Zwaard; om aan den majoor van den Generaien Staf N. T. Carstens, tot het aannemen en dragon van de ordeteekenon van ridder der Ordo van de Poolster. Bij Kon. besluit Zijn benoemd tot kanton rechter-plaatsvcrvanger van het kanton Geldermalsen mr. G. J. H. Kuyk, notaris en advocaat aldaar cn in kanton Haarlem mr P. J. Prinsen Géerligs, directeur N. V. Hy pothecaire Beleggingsbank, mr. W. do Rijke en mr. J. van dor Vcgt, advocatcn-procu reurs, allen aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van do Algcmeene Rekenkamer in Ncderlandsch- Indié H. E Th. Arriöns, thans tijdelijk lid van dat college. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot lid van hot college van curatoren der Rijks universiteit tc Leiden jhr. mr. L. E. lil. von Fisenne. Bij Kon. besluit is tijdelijk bonocmJ tot ieeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk, II. van der Tuin te Amsterdam. Vergadering onder voorzitterschap van Dr. L. GKortenhorst Het bestuur van het N.E.B. vergaderde te '6-Gravenhage onder voorzitterschap van dr. L. G. Kortenhorst. Medegedoeld werd, dat den aangesloten exporteurs bericht is gezonden, hoe do sor- teeringsvoorschriften hij beschikking van den minister van binnenlandscho zaken en landbouw zijn gewijzigd, terwijl tevens te hunner kennis werd gebracht, dat het stem pel „Holland", dat op elk vcrsch ei, bestemd voor Engeland of België, moet voorkomen, vanaf 7 Sept. in rooden inkt moet worden aangebracht. Het eicrenbesluit volgens de Warenwet is juist afgekondigd. Er wordt gehoopt, dat de uitvoering zoodanig zal zijn, dat hier van krachtige steun zal worden ondervon den bij de verbetering van dc kwaliteit van voor uitvoer bestemde eieren. Er werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van beperking van het aan tal plaatsen van uitvoer van. eieren.. Een schrijven waarin do zienswijze van verschillende koelhuisdirecties met betrek king tot enkele punten inzake do uitvoer regeling van eieren werd weergegeven, werd in handen gesteld van een commissie, be staande uit de hoeren B H Vos te Ensche de, D. van Ree tc Amerongen, prof. C. F. van Oyen tc Utrecht en ir. J. G. Tukker tc Beekbergen. Over dc voor- en nadoelen van uitvoer van eieren in niet-ge6loten verpakking werd uitvoerig gediscussieerd. Er werd besloten een onderzoek in te stclien naar do resul taten van deze wijze van verpakking. Door het in werking treden van het eierenbe sluit volgens dc Warenwet is dc contróle op de juiste naleving der bepalingen bij uil- voer in niet-gesloten verpakking voel ver gemakkelijkt. Dc regeling ipct betrekking tot den cier- handel in Duitschland, waarin ook dc ver plichte stempeling van eieren bij invoer iri Duitschland was opgenomen, is voorloo- pig opgeschort. De consequenties voor dc tfedcvlandsche belangen werden qnóer hel qpg gezien/Naar de berichten luiden wordt Ket oorspronkelijke Duitschc ontwerp om gewerkt, zoodat de 'invoering 'Van' stempc- irigsvoorschr if tentóch- eerlang tegemoet kan worden gezien. In de koelhuizen zijn eieren opgeslagen dn der contrólemerk, onder contrölcteeken on zonder contrólemerk of -toeken. Bij uit voer moet op de verpakking het contróie- leekcn voorkomen. Ten oinde hiertoe te ko men, werd een regeling getroffen, waarbij een vlotte gang van zaken en goede con- tróle op de juiste naleving der voorschriften gewaarborgd is. Er wérd besloten op de Grocer's Exhibi tion in Londen met een kleine inzending uit te komen. MEVR. VAN BEEM—KAPPER IN TRILBY, Amsterdam, 18 Sept. Men deelt ons mede, dat mevr. E. van BeemKapper, de 83-jarige tooneclspeclster, die reeds afschcirl van het tooneel had genomen, morgenavond in het Rika Hopper-theater weer zal optre den. In de première „Trilby'' zal zij de rol van dc tante van Svengaly vervullen. Eerste gast: „Wel wat zeg je wei van de cadeaus?" Tweede (fanatiek sigaretten-rooker): „Manjefiek! Zo moeten wel vijftien '4 twintig duizend punten hebben gekost." - '(Humbrisf).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6