AMEP5F O ORIS CH DAGKIAI) DE TOESTAND BUITENGEWOON ERNSTIG? „LEUGEN ENDEMAGOGIE ALS GRONDSLAG' Donderdag 24 September 1931 -DE EEMIANDER- 30e Jaargang No. 74 DE JAPANSCHE OPMARSCH ZOU VOORTDUREN VAN DE NA-OORLOGSCHE ECONOMIE DE ROEP OM NIEUWE VERKIEZINGEN DE LONDENSCHE BEURS HEROPEND MASSA-EXECUTIE MEXICO IN vRusland wil Charbin behoeden voor een militaire bezetting door Japan Nieuwe raadszitting Parijs, 23 Sept. (H.N.) De Petit Pari- eien verneemt uit Sjanghai, dat men d3 bezetting van Charbin door de Japansche troepen verwacht. Charbin is thans het toe vluchtsoord voor de Mandejoerijsche troe pen, die voor de Japanners terug trekken. De Chineesche bevolking te Charbin is zeer opgewonden. Bommen zijn geworpen naar het gebouw van het Japansche con sulaat, de bank van Korea en naar de gebouwen van aen Japansche courant en andere Japansche ondernemingen. Mcn- schenlevens zijn echter niet te betreuren. Japansche winkels zijn door de Chineeschs bevolking met steenen gebombardeerd. De Japansche consul heeft, daar 4000 Japan ners te Charbin. in gevaar verkjeren, den bevelhebber van het Japansche leger om hulp verzocht. De commandeerende gene raal heeft de beschikbare troepen van de tweede divisie opdracht gegeven zich ge reed te maken voor het vertrek naar Char bin. Volgens sommige berichten zou het bevel tot den opmarsch 'tegen Charbin reeds gegeven zijn, hoewel het kabinet te Tokio nog aarzelt. De verliezen aan Japan sche zijde bedragen 68 dooden, waaronder 3 officieren en 95 gewonden waaronder 7 of ficieren. De correspondent van genoemd blad ts Sjanghai meldt verder, dat Tsjang Kai Tsjek een proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin hij de Chineesche bevolking aanspoort een gemeenschappelijk front te gen Japan te vormen. Indien de Volken bond, op wien China een beroep hseft ge daan, Mandsjoerije niet bevrijdt, zal hij, Tsjang Kai Tsjek, de Chineesche troepen ten strijde leiden en zoo noodig op het slag veld vallen om de nationale ser te redden. Londen 23 Sept. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat een officieele mededeeling uit Nanking is ontvangen, volgens welke de Nanking-regeering weigert toe te stemmen in de benoeming van een gemengde com missie, bestaande uit 3 Japannsrs en 3Chi- ncezen, welke een onderzoek zal instellen naar de tusschen beide landen hangend 3 vraagstukken met inbegrip van het con flict in Mandsjoerije. Volgens de Daily Tel. treffen de Japan ners voorbereidingen om geheel Mandsjoa- rije met inbegrip van de Chineesche spoor wegen te bezetten. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat Chinesche troepen Koengsjoeling, dat 60 K.M. ten N. van Tsjangtsjoeng is gelegen, Dinsdagavond hebben aangevallen. Te Nanking hebben gistcran studenten en ambtenaren een groote anti-Japansche betooging gehouden. De Japansche vrouwen en kinderen zullen vandaag Nanking verlaten en naar Sjang hai vertrekken. Londen, 23 Sept. (H.N.) Da Japansche gezant te Washington heeft gisteren staats secretaris Stimson inlichtingen verstrekt omtrent het Japansch-Chineesche conflict. Da gezant verklaarde, dat Japan Mandsjoe rije als een integreerend deel van China beschouwt en alles :n het werk stelt om het conflict te localiseeren. Men heeft hier ta doen met betreurenswaardige botsingen tusschen de troepen, doch niet met een door de Japansche regeering gelaste mili taire actie. Rusland tegen den Japanschen opmarsch. Een verklaring van Litwinoi. Kofno, 23 Sept. (V.D.) Uit Moskou wordt gemeld: Bij het onderhoud met den Ja panschen ambassadeur, dat gisteren heeft plaats gehad, verklaarde de Russische com missaris van buitcnlandsche zaken, Litwi- nof, dat de Russische regeering tegen een opmarsch van de Japansche troepen langs den Oosl-Chineeschen spoorweg is en hij verzocht de Japansche regeering hiervan in kennis te stellen. Een militaire operatie te gen den Chinceschen Oosterspoorweg is naar de meoning der Russische regeering volstrekt ontoelaatbaar en ongewenscht. De behandeling in den raad van den Volkenbond. Een bijzon dere zitting te Madrid. G e n v c, 23 Sept. (V.D.) Het telegrafisch beroep op de Japansche en de Chineescho regeering, dat in den afgeloopen nacht door den president van den Raad van den Vol kenbond tezamen met de grooto mogendhe den is gedaan, wordt thans officieel bekend gemaakt en bevat den inhoud van de gis teren door den Raad van den Volkenbond genomen besluiten in drie punten en wijst er öp, dat de Amcrikaansche regeering per protocol hiorvan in kennis is gesteld. Het telegram besluit met uitdrukking te geven aan de vaste overtuiging, dat de beide regeeringen allo maatregelen zullen treffen om tot een vroedzame regeling te komen. In het tolegram aan de Chineesche en Japansche regeering wijst de president er verder op, doat binnenkort met de verte genwoordigers der beide regeeringen te Ge- iïève besprekingen over de uitvoering van het voorstel tot terugtrekking der troepen zullen beginnen. Voor dezo onderhandelin gen zijn ook do vertegenwoordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië uitgenoodigd. Een nieuwe zitting van den Raad ter ver dere behandeling van het Chineesch-Ja- pansche conflict is voorlooplg nog niet bij eengeroepen. Indien voor het sluiten van de vergadering van de Volkenbond een verde re behandeling van het conflict in den Raad niet mogelijk is, dan ligt het in de bedoe ling een buitenggwono bijeenkomst van den Raad bijeen te roepen te Madrid, waar de ambassadeurs der betrokken mogendheden de leden van den Raad zullen vertegen woordigen. Genèvc, 23 Sept. (V.D.) De Chinee sche delegatie te Gehève heeft Woensdag telegrafisch nieuwe inlichtingen ontvangen over den toestand in hét Verre Oosten, wel ke inlichtingen onmiddellijk ter kennis zijn gebracht van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Volgens deze berichten zou de Japansche opmarsch voortduren. De toe stand wordt hier algemeen als buitenge woon ernstig beoordeeld. De voorgenomen besprekingen van den president van den Raad van den Volken bond en de vertegenwoordigers der groote mogendheden met de vertegenwoordigers van Japan en China konden nog niet aan vangen daar de Japansche delegatie ver klaarde nog niet in het bezit van de noo- dige instructies van haar regeering te zijn. Er hcerscht algemeen een zekere nervosi teit, daar men de noodzakelijkheid voor den Raad inziet op een of andere wijze te moe ten ingrijpen, zonder dat evenwel hiervoor op het ooogenblik practische mogelijkheid bestaat. De nog onbekende houding van de Ame- rikaansche regeering is eveneens van groote beteekenis. Overwogen wordt na het sluiten van do vergadering van den Volkenbond de zitting van den Raad permanent te verkla ren en een buitengewone zitting van den Raad. naai' Madrid of naar Parijs of Berlijn bijeen te roepen. Dit alles Jjangt echter af van de verdere ontwikkeling van den toe stand. Sovjet Rusland en de bezet ting van Charbin. Moskou, via Kofno, 23 Sept. (V.D.) De opmarsch der Japansche troepen in het ge bied van den Chineeschen Oosterspoorweg heeft te Moskou groot opzien gebaard. Verklaard wordt dat dit optreden tegen den Oosterspoorweg onnoodig is 'geweest, aangezien de Chineesche autoriteiten zelf zeer goed in staat zijn de rust en orde op den spoorlijn te handhaven. De Russische regeering heeft door bemid deling van haar consul te Charbin een uit voerig rapport over de gebeurtenissen ge vraagd. Zij wil Charbin behoeden voor een militaire bezetting door Japan. Het spoorwegverkeer tusschen Tsjants- sjoen en Mandsjoerije is gestagneerd. Het verkeer Mandsjoerije—Charbin—Pogranits- jaja wordt gaande gehouden. Volgens een andere Russische mededee ling hebben de Chineesche bewapenings troepen van den Chineeschen Ooslerspoor- weg bevel ontvangen naar Charbin terug te trekken. Opnieuw Raadszitting te Genève. G e n v e, 23 September. (V.D.- De Vol kenbondsraad heeft besloten het Chincesch- Japansch conflict opnieuw te bestudecren. HET TOONEEL VAN DEN STRIJD TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Nadat Woensdagmorgen de president van den Raad jn het bizonder besprekingen had gevoerd met de Japansche en Chineesche delegaties, is in den namiddag de Dinsdag door den Raad samengestelde Raadscom missie bijeengekomen. In zooverre is een nieuwe situatie ge schapen, dat de Chineesche regeering den Raadspresident heeft verzocht den Raad on middellijk bijeen te roepen. Woensdagavond zal de Raad bijeenkomen. Nog geen resultaat. Genèvc, 23 September. (H.N.) De leden van den Raad van den Volkenbond hebben lot vanavond 9 uur vertrouwelijke bespre kingen gevoerd over het Chineesch-Japan- sche conflict, zonder nog tot een definitief resultaat te geraken. De Lioeho-brug door de Ja panners verwoest? Berlijn, 23 September. (V.D.) De Chinee sche ambassade te Berlijn heeft hedenavond de volgende officieele mededeeling van het ministerie van Buitcnlandsche Zaken te Nanking ontvangen: „In verband met het ongemotiveerde ver wijt dat de Chineesche troepen een brug van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg vernield zouden hebben, heeft het ministe rie van buitcnlandsche zaken van hel be stuur van de Peiping (vroeger Peking)— Moekdcn-lijn mededeeling ontvangen dat den 18 September de Japansche troepen bij de opening der vijandelijkheden zelf de Li oeho-brug aan den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg hebben vernield en daarna eenlee lijken van gesneuvelde Chineesche soldaten naar de vernielde brug hebben gesleept, ten einde aldus het bewijs te leveren dat de brug door de Chineezen is vernield. Aange zien de brug onder Japansche bewaking staat, is het duidelijk dat van Japansclic zijde een valsche bewijsvoering is geleverd. Japan begint troepen uit Mandsjoerije terug te trek ken. Londen, 23 September. (V.D.) Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft het Japansche ministerie van buitcnlandsche zaken mede gedeeld, dat een aanvang is gemaakt met het terugtrekken der troepen uit Mandsjoe rije. De troepen die zich te Moekden en Tsjantsjoen bevinden zullen daar blijven Te Kirin zijn nog slechts 200 man. Amerika neemt niet deel aan een onderzoek ter plaatse. G e n v e, 23 Sept. (V.D.) I)e Amcrikaan sche regeering heeft den Volkenbondsraad naar aanleiding van het telegrafisch naar Washington geseinde protocol van de be handeling in den raad van het Japansch- Chineesche conflict een afwijzend antwoord doen toe komen, waarin zij mededeelt, dat zij niet kan medewerken aan een onderzoek ter plaatse. China's eischen. De Chineesche regeering verklaart, dat slechts dan vredesonderhandelingen kun nen plaats hebben, wanneer de Japansche regeering onmiddellijk alle troepen, die zich op Chineesch grondgebied bevinden, naar Japan laat terugkeeren. Scherpe redevoering van minister Flandin in de Economische Commissie Egoisme in het zoeken Gehève, 23 Sept. (V.D.) De Fransche minister van financiën. Flandin, heeft Woensdag in de bijeenkomst der economi sche commissie van de Volkenbondsverga dering in een groote redevoering stelling genomen tot de internationale financicele problemen. De minister zcide o.m.: De in ternationale crisis is in haar huidigen om vang en hevigheid in de vorige plenaire bij eenkomst nog niet te overzien geweest. Sinds de bijeenkomst van de Volkenbonds vergadering, dit jaar. is een der machtig ste en rijkste landen ter wereld door de crisis aangegrepen. Flandin heeft evenwel het volle vertrouwon dat dit land de crisis zal overwinnen. Van belang is het, reeds thans juist te zien. Het goheelo economische systeem van den na oorlogstijd is opgebouwd op leugen cn demagogie. De begrootingen zijn boven matig gestegen en ook de productiekosten zijn bovenmatig verhoogd. De staatsbegro tingen van eenige landen zijn verdrie- en verviervoudigd. Toen geen geld meer aan wezig was, heeft men hypotheken op de toekomst genomen. Credieten zijn op boven matige wijze opgenomen, zonder eenig ver band met de feitelijk belangen cn behoef ten. Nog nimmer is .zoo veel gesproken over de noodzakelijkheid van solidariteit tus schen de regeeringen en de volkeren, nooit 16 evenwel tijdens een crisis zoo egoïstisch dc oplossing gezocht onafhankelijk van het welzijn van anderen. „Indien van veilig heid werd gesproken, dacht ieder slechts aan zich zelf, wanneer' van ontwapening werd gesproken, dacht ieder slechts aan de anderen". De opvatting heeft beslaan dat een ver dwijnen van de intcrgeallieerde schulden cn do herstelbetalingen op belangrijke wij- zo zou bijdragen tot do ontspanning van den algemeenen toestand. Flandin zegt hieraan niet ter geloovcn. Het rapport der deskundigen to Bazel, toont veeleer aan dat de crisis in Duitschland niet haar oor zaak vindt in de herstelbetalingen, maar in de plotselinge opvraging der credieten op korten termijn. Er is beweerd dat het opvragen der credieten op korten termijn ongerechtvaardigd is geweest, aangezien do leening-gevers hadden moeten rekenen op den langen duur. Deze opvatting i& volko men onjuist. Men kan onmogelijk die ban ken, die credieten op Korten termijn heb ben verstrekt er verwijten van maken cre dieten terug te trekken, indien zij het geld zelf noodig hebben. Het is absurd aan te nemen dat het sta ken der herstelbetalingen tot een oplossing zal leiden Het is ten hoogste de vraag of door een gedisciplineerde geldverstrekking een terugkeer van de opgevraagde kapita len zal kunnen plaats hebben. Naar de op vatting van Flandin zal de terugkeer der kapitalen eerst dan plaats hebben, indien een algemeen© kalmeering op elk gebied zal zijn ingetreden. Flandin besprak vervolgens uitvoerig het internationale goudproblcem. De Fransche minister verdedigde daarbij krachtig zijn regeering tegen de vaak gemaakte verwij ten, onrechtmatig goudvoorraden te hebben opgestapeld. ITet is inderdaad juist dat thans de Vereenigde Staten over 40 en Frankrijk over 20 van den goudvoorraad der geheele wereld beschikt Volkomen on juist is het dat Frankrijk bewust het goud fonds heeft aangelegd. Even onjuist is het dat de goudopeenhooping in Frankrijk be rust op de Duitsche herstelbetalingen. De sterke toename van den goudvoorraad is slechts het uitvloeisel van het algemeene vertrouwen. Feitelijk zijn de goudvoorraden van Frankrijk tijdens den geheelen duur van het Youngplan veel sterker gestegen dan tijdens het Dawesplan. Duitschland heeft tijdens het Youngplan zijn herstelbe talingen aan Frankrijk ten deele gedekt door leveringen in natura. Do handelsba lans van Duitschland heeft zich ten op zichtc van Frankrijk den laatsten tijd zoo gunstig voor Duitschland ontwikkeld dat Duitschland -door het overschot van zijn uitvoer naar Frankrijk ziin hcrstclbetalin gen aan Frankrijk zou hebben kunnen dek ken. liet is do vraag hoe men tot een nieuwe verdeeling van den goudvoorraad zal kunnen komen. Het zou immers onmo gelijk zijn op de goudbasis over te gaan tot een grooter circulatie van bankbilletten aangezien dit slechts tot een verhooging van den levensstandaard zou leiden. De Banquc de France en de Federal Re serve Bank hebben in den laatsten tijd dc Reichsbank en de Bank of England alle mogelijke hulp verleend. Dergelijke eredietoperaties ziin evenwel onmogelijk vooruit te zien. in het bizonder niet in tijden waarin een algemeene ver trouwenecrisis heerscht De huidige crisis kan daarom slechts door het verschaffen van een algemeen vertrouwen worden over wonnen. Frankrijk zal ook verder helpen en zijn plicht doen. De debiteur-landen kun non de crediteurstatcn onmogelijk tot groo tere credieten nopen, indien bii deze zelf do noodzakelijke sfeer van vertrouwen ont breekt. Het is onmogelijk dat de onderdanen van het eene land de onderdanen van het andere land grootere credieten verstrekken, indien in het binnenland van het crediet- zoekende land de noodzakelijke voorwaar den voor het opnemen eener leening ont breken. Even zoo is het onmogelijk aan de eene zijde credieten te eischen. aan den an deren kant daarentegen de uitvoer uit die landen te beperken, van waar men de ere- dieten wenscht. De conservatieven maken propaganda voor bescherm mende rechten Zal Macdonald de leider blüven? Li o n d e n, 23 Sept. (H.N.) De vraag, wanneer de nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, houdt de bladen nog steeds bezig. Enkele conservatieve bladen noemen den 27en October als den daarvoor aangewezen dag. De Daily Herald gelooft, dat Macdonald tijdens zijn vacantie zal be slissen, of hij overeenkomstig de uitnoodi- ging van de conservatieven de leiding van een nationale regeering, welke de bescher mende rechten tot haar programma maakt, zal aanvaarden. De conservatieven zetten hun propaganda voor beschermende rech- cn ijverig voort en ook 27 liberale afgc- aardigden moeten zich bereid hebben ver klaard, een dergelijk kabinet onder leiding an Macdonald te steunen. Dc Daily Herald zet voorts de gronden uiteen, waarom de ar beiderspartij ondanks dezen tijd van nood haar oppositie tegen het kaoinet niet heeft gestaakt. Het blad geeft toe. dat de regce- ing juist heeft gehandeld door den gouden standaard buiten werking to stellen, doch het heeft dezen noodigen en juisten stap slechts met een bezwaard gemoed en nood gedwongen gedaan cn geeft zich dc groot ste moeite om later weer tot den gouden standaard terug te kceren. Het feit, dai Henderson Zondag j.l. een bespreking met Macdonald heeft gehad, heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat tusschen dc beide politici onderhandeld is over het verkrijgen van den steun der arbeiderspartij voor een zekere verminde ring van de uitkcering aan de werkloozen. Henderson heeft zich in een zitting van de partijcommissie moeten rechtvaardigen en verklaarde, dat de minister-president hem slechts inlichtingen over den financieelen toestand heeft gegeven. Door de gisteren gegeven verklaring van Henderson is de ontstemming over zijn jongste rede in het Lagerhuis in de kringen der arbeiderspartij nog niet geheel geweken. Tusschen den lin kervleugel der arbeiderspartij en de con servatieven is dc strijd over de bcschcr- nicmlc rechten opnieuw ontbrand. De News Chronicle bevat een vrij scherp artikel, waarin Baldwin vermaand wordt de ijverige propaganda van zijn partij vrien den voor beschermende rechten te matigen. De hardnekkige eisch der conservatieven om nieuwe verkiezingen zijn mede schuld aap de gebeurtenissen van de laatste week. Een gevoel van opluchting algemeen Londen, 23 Sept. (V. D.) De Londensche beurs werd hedenmorgen na een sluiting gedurende, twee dagen weer geopend. Er was veel handel. De koersen voor staats obligaties pasten zich aan de daling van de wisselkoersen aan. Het pond sterling noteerde hedenmorgen 10G/107 op Parijs en 4.20 op New-York. Londen, 23 Sept. (H.N.) Voor de hero pening van de Londensche beurs bestond vanmorgen groote belangstelling. Er ont wikkelde zich ree-.is aanstonds een leven dige handel, terwijl de stemming, dank zij het verloop der beurzen te New-York. Pa rijs en tc Amsterdam tijdens de afgeioopen dagen, vrij opgewekt was. In het algemeen bestaat een gevoel van opluchting, dat aan de bestaande onzekerheid een einde is ge komen. Engelsche staatsfondsen waren, zooals verwacht kon worden, flauw ge stemd, doch aandeelensoorten en vooral ar bitragefondsen gaven van een vaste hou ding blijk en konden in vele gevallen koersverbeteringen boeken, waarbij natuur lijk rekening is te houden met de waarde vermindering van het pond. Vijfentachtig personen langs den weg opgehangen New-York, 23 Sept. (V.D) Naar uit Mexico-City wordt gemeld, heeft een deta chement Mexicaansche soldaten te Villa Guerrero (Staat Tabasco) op ontzettende wijze huisgehouden. De bewoners van het dorp hadden den burgemeester doodgeslagen omdat deze zich aan een meisje had vergrepen. Het meisje was later aan de gevolgen overle den. De gouverneur zond hierop troepen voor een strafexpeditie. Toen zii aankwamen, vluchtten de dorpelingen. De soldaten haal den de mcnschen in en hingen 85 hunner aan de langs den straatweg 6taande hoo rnen op, hoewel de gouverneur den men- schcn zelf had begenadigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9